Κώστας Φλεβαράκης

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: Κώστας Φλεβαράκης

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 27 Αύγ 2019, 09:36

«Να έχουμε τη μεγαλύτερη δυνατή συσπείρωση»


Ο Κώστας Φλεβαράκης μίλησε με τους εκπροσώπους του Τύπου πριν από την πρώτη φετινή προπόνηση του ΠΑΟΚ στο "PAOK Sports Arena" και αναφέρθηκε στις δυσκολίες της φετινής χρονιάς, αλλά και στην ανάγκη για όσο το δυνατόν μεγαλύτερη συσπείρωση.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή του ΠΑΟΚ:

Για τη νέα χρονιά: «Καταρχάς ότι είμαι πολύ χαρούμενος που είμαι και πάλι εδώ, σε αυτόν τον μεγάλο οργανισμό, που παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει παραμένει ένας μεγάλος σύλλογος. Αυτό νομίζω ότι είναι και το κλειδί για να ξεπεραστούν τα προβλήματα: όταν ένας μεγάλος σύλλογος καταφέρνει να γνωρίζει στον κόσμο ποια είναι η πραγματική κατάσταση, και φυσικά όταν δουλεύουμε όλοι μαζί με τη μεγαλύτερη δυνατή συσπείρωση. Χωρίς την δύναμη του καθενός θεωρώ ότι η προσπάθεια μας είναι πιο δύσκολη, οπότε ξεκινάμε έχοντας επίγνωση των δύσκολων συνθηκών, χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια. Και το λέω για ακόμα μια φορά χρειάζεται μεγάλη συσπείρωση».

Για τις προηγούμενες θητείες του στον ΠΑΟΚ: «Η σεζόν 2007-2008 ήταν πολύ δύσκολη κι εκείνη. Στο δικό μου το μυαλό θέλω να κρατώ και από εκείνη την περίοδο αλλά και από το πρώτο μου πέρασμα με τον τίτλο και τη συμμετοχή στους τελικούς, κάθε εμπειρία που είναι χρήσιμη για την επόμενη μέρα. Κάθε θητεία έχει τη δυσκολία της, αυτό που θέλουμε να κάνουμε είναι να επικεντρωθούμε στη πραγματικότητα, να πάρουμε γρήγορες αποφάσεις, που είναι σίγουρα δύσκολο τόσο χρόνου όσο και λόγω οικονομικών δεδομένων».

Για τις κινήσεις που πρέπει να γίνουν: «Άμεση στελέχωση του ρόστερ, ώστε όσο το δυνατόν γρηγορότερα να έχουμε ένα μεγάλο κομμάτι αυτού στο γήπεδο. Αυτή τη στιγμή είμαστε σε αυτή τη διαδικασία, περιμένουμε ακόμα και σήμερα κάποιες απαντήσεις, για να μπορούμε να ξεκινήσουμε την στελέχωση του ρόστερ. Πρέπει να δουλέψουμε και να φτάσουμε στο σημείο να σκεφτόμαστε την επόμενη προπόνηση και παιχνίδι με το παιχνίδι, χωρίς μακροπρόθεσμα σχέδια. Ο καθένας να δώσει ότι μπορεί».

Για τις συζητήσεις με παίκτες: «Οι Έλληνες που μπορούν να μας βοηθήσουν είναι λίγοι στην αγορά, εφόσον υπάρξει συμφωνία με αυτά τα παιδιά είναι θετικό το ότι θα έρθουν άμεσα. Έχουμε επικοινωνήσει μαζί τους και πρέπει να ξέρουν πως θα πρέπει να λειτουργήσει η ομάδα. Ήδη έχουμε κάνει κάποιες πρώτες επαφές και με ξένους και περιμένουμε απαντήσεις, θέλουμε παιδιά που έχουν κίνητρο να έρθουν να αγωνιστούν. Το κίνητρο και η αγάπη για την ομάδα είναι δύο πολύ σημαντικά στοιχεία στη φετινή μας προσπάθεια».

Για τους στόχους της ομάδας: «Ό,τι στόχο και να βάλουμε δεν είναι ρεαλιστικός, γιατί οι περισσότεροι αντίπαλοι έχουν σχεδόν ολοκληρώσει τα ρόστερ, και εμείς είμαστε στο ξεκίνημα. Κάτι περισσότερο θα μπορούμε να πούμε μόλις ολοκληρωθεί και το δικό μας. Αυτό που πρέπει να κάνουμε τώρα είναι να φτιάξουμε την ομάδα και να λύσουμε όλα τα προβλήματα».

Για το αν είναι η δυσκολότερη αποστολή που αναλαμβάνει: «Είναι δεδομένο ότι είναι κάτι πολύ δύσκολο, αλλά ίσως βοηθάει το ότι το έχω ξανακάνει και σε προηγούμενες δουλειές μου. αυτές είναι οι συνθήκες, πρέπει να παλέψουμε ώστε να καταφέρουμε να βγάλουμε την σεζόν».

Για τη στήριξη που έχει ανάγκη η ομάδα: «Κάθε άνθρωπος της ομάδας είναι απαραίτητο να είναι δίπλα σε αυτή τη πορεία, η κοινή αγάπη όλων για τον ΠΑΟΚ θα πρέπει να είναι πάνω απ'ολα».

Για αυτά που θέλει να δείξει ο δικός του ΠΑΟΚ στο παρκέ: «Όταν δεν έχουμε ακόμα το ρόστερ, δεν μπορώ να πω κάτι συγκεκριμένο. Σίγουρα θέλω η ομάδα να παίζει σύγχρονο και γρήγορο μπάσκετ, αλλά αυτό εξαρτάται από τα στοιχεία των παικτών που θα την στελεχώσουν. Αυτό που είναι δεδομένο ότι θα στηρίζεται στην ομαδικότητα».

Για τις απαιτήσεις της ομάδας σε Basket League και Basketball Champions League: «Ξέρουμε τις δυσκολίες που θα προκύψουν. Είναι πολύ δύσκολο να αγωνίζεσαι και στο BCL όταν είσαι σε αυτή την κατάσταση, αλλά παρά τις δυσκολίες, θα κοιτάξεις να δεις τα οφέλη από την παρουσία σου στην Ευρώπη, και από την άλλη να κοιτάξεις και τα αρνητικά ώστε να μην φθαρείς πολύ».
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Κώστας Φλεβαράκης

Δημοσίευσηαπό painkiller4 » Τετ 18 Σεπ 2019, 21:51

Κάτι μου λέει ότι φέτος με τα ελάχιστα μέσα που εχουμε και σίγουρα από τα χαμηλότερα μπάτζετ στην ιστορία μας η εγγύηση για την ομάδα και για το μπάσκετ που θα δούμε στο παρκέ έχει ένα όνομα και είναι αυτό του προπονητή μας. Και πιστεύω πως σύντομα αυτή η ομάδα, θα αναγκάσει τον κόσμο να κάνει ουρές έξω από το γήπεδο.....για να απολαύσει όμορφο μπάσκετ, όπως παλιά!
Άβαταρ μέλους
painkiller4
 
Δημοσιεύσεις: 6611
Εγγραφή: Παρ 27 Νοέμ 2015, 01:45

Re: Κώστας Φλεβαράκης

Δημοσίευσηαπό apple64 » Τετ 18 Σεπ 2019, 23:36

Μην το παίξεις στο στοίχημα.
apple64
 
Δημοσιεύσεις: 1305
Εγγραφή: Πέμ 14 Αύγ 2008, 11:23

Re: Κώστας Φλεβαράκης

Δημοσίευσηαπό palok » Πέμ 19 Σεπ 2019, 07:39

καλά συμφωνώ. Νομίζω ο μοναδικός στόχος φέτος είναι η σωτηρία. ΑΠό την πρώτη αγωνιστική. Όσο πιο γρήγορα σωθούμε, τόσο το καλύτερο!
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Κώστας Φλεβαράκης

Δημοσίευσηαπό apple64 » Πέμ 19 Σεπ 2019, 08:38

Αυτός είναι ο λογικός στόχος. Δεν κάνει καλό σε κανέναν να φουσκώνουμε τον στόχο αυτό.
apple64
 
Δημοσιεύσεις: 1305
Εγγραφή: Πέμ 14 Αύγ 2008, 11:23

Re: Κώστας Φλεβαράκης

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Πέμ 19 Σεπ 2019, 19:51

painkiller4 έγραψε:Κάτι μου λέει ότι φέτος με τα ελάχιστα μέσα που εχουμε και σίγουρα από τα χαμηλότερα μπάτζετ στην ιστορία μας η εγγύηση για την ομάδα και για το μπάσκετ που θα δούμε στο παρκέ έχει ένα όνομα και είναι αυτό του προπονητή μας. Και πιστεύω πως σύντομα αυτή η ομάδα, θα αναγκάσει τον κόσμο να κάνει ουρές έξω από το γήπεδο.....για να απολαύσει όμορφο μπάσκετ, όπως παλιά!


Για ουρες δυσκολο το κοβω αλλα με 500 εστω δυνατες φωνες απο ΣΦ δε θα παμε για σωτηρια.Υπηρχαν παιχνιδια περσι
που οταν ο κοσμος μπηκε στην εξισωση (λογω διαιτητων κυριως) η ομαδα πηρε πανω της και το παιχνιδι γυρισε.Τα αμερικανακια θα γουσταρουν.Ο φλεβαρακης για μενα ειναι ενα ερωτημα Καπου εχασε το δρομο του ελπιζω σ ενα restart.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26575
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Κώστας Φλεβαράκης

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 20 Σεπ 2019, 07:39

kat η περσινή σου ομάδα είχε 5 διεθνείς και 5 ξένους που παίζουνε φέτος όλοι κάπου σε καλές ομάδες. φέτος έχεις ψηλό με μηνιαίο συμβόλαιο και έναν νιγηριανό ο οποίος αν δεν βάλει 5 τρίποντα στο ματς δεν εχω καταλαβει τι θα προσφερει.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Κώστας Φλεβαράκης

Δημοσίευσηαπό obanebane » Παρ 20 Σεπ 2019, 07:46

Αν οικονομικά η χρόνια είναι τακτοποιημένη, δεν θα υπάρξει πρόβλημα, την Ευρώπη φοβάμαι λίγο, μην έρθουν τίποτα ξεγυρισμενες σφαλιάρες,ας είναι όμως ,έχουμε ζήσει και χειρότερα με τις 50αρες από τον βαζελο χάρη του συνδικαλιστή Λάζου.
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Κώστας Φλεβαράκης

Δημοσίευσηαπό BlackMagicPAOK » Παρ 20 Σεπ 2019, 10:37

Η ομάδα είναι καινούρια, οπότε λογικά ο πρώτος στόχος είναι άνετη παραμονή και 8αδα.
Εμένα πάντως ο προηγούμενος προπονητής δεν μου ταίριαζε με το στυλ ΠΑΟΚ. Από την άλλη ο Φλεβαρακης είναι "δικός μας".
Επισης θα είναι ο εκπρόσωπος της ομάδας (πχ στις δηλώσεις) και θα δίνει το σωστό στίγμα.
" Oλα ειναι δρομος "
Άβαταρ μέλους
BlackMagicPAOK
 
Δημοσιεύσεις: 3619
Εγγραφή: Δευτ 23 Φεβ 2015, 21:53
Τοποθεσία: Γιάννενα

Re: Κώστας Φλεβαράκης

Δημοσίευσηαπό hellrider » Παρ 20 Σεπ 2019, 11:20

Εαν παιζαμε ΜΟΝΟ στο ελληνικό πρωτάθλημα θα ημουν αισιοδοξος για παραμονη.....με διπλά παιχνίδια και με ουσιαστικα 4 παικτες(ΒΑΓΓΕΛΗΣ-Μπεστ-Ουιγκινς-Σαρικοπουλος) ειναι πολυ δυσκολο ΠΑΡΟΛΟ που υπαρχουν κι αλλες ομαδες με τα δικα μας χάλια(πλην του σκουληκιου που εχει πεσει ηδη) οπως ο πανιωνιος,ο ηρακλης,η λαρισα ΑΛΛΑ αυτες δεν εχουν ευρωπη.......
hellrider
 
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2017, 13:06

Re: Κώστας Φλεβαράκης

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 01 Οκτ 2019, 10:14

έχεις πολλή δουλειά αλλά πνευματικά η ομάδα ήταν εκεί και αυτό σου πιστώνεται. Δεν είναι εύκολο για κανέναν μέσα στο παλέ. Μου άρεσε η άμυνα στο 5-5 given that έχεις αυτούς τους συγκεκριμένους παίκτες.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Κώστας Φλεβαράκης

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 05 Οκτ 2019, 19:30

Τέτοιο μπάσκετ Οκτώβρη μήνα;

Εικόνα


Μπράβο, ελπίζω να χτίσει η ομάδα πάνω σε αυτό και όχι να είναι εμφάνιση-πυροτέχνημα...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Κώστας Φλεβαράκης

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 06 Οκτ 2019, 08:34

αν η ομάδα μπορούσε να έχει μέσα στις 5αδες της 2 ακόμα σουτέρ στο 1ή3 και στο 4 θα μαστε πραγματικά καλοί. Τώρα όσο και να παίζουμε (που μια χαρά παίζουμε ειδικά στην άμυνα) δεν θα φτάνει με τους καλούς.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Κώστας Φλεβαράκης

Δημοσίευσηαπό painkiller4 » Κυρ 06 Οκτ 2019, 10:08

Αυτοί μακάρι να ήταν ή ο Γιαννόπουλος ή ο Γιανκοβιτς λέμε τώρα αλλά απλά είναι λογια του αέρα.
Άβαταρ μέλους
painkiller4
 
Δημοσιεύσεις: 6611
Εγγραφή: Παρ 27 Νοέμ 2015, 01:45

Re: Κώστας Φλεβαράκης

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 23 Οκτ 2019, 00:00

Προς το παρόν... Βίος (σχεδόν) παράλληλος με τον Λιάκουρα.

Ξεκινάς με φάπα από τον Galis BC και στη συνέχεια φάπες και κακό μπάσκετ... Τότε όλοι κράζαμε.. Και με καλύτερο ρόστερ!

Λίγη υπομονή...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες