ΠΑΟΚ - Προμηθέας 86-90 Σχόλα & παραλειπόμενα

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του νέου πρωταθλήματος Basket League και όλων των παραλειπομένων...

Re: ΠΑΟΚ - Προμηθέας 86-90 Σχόλα & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό iasoiako » Κυρ 22 Δεκ 2019, 12:28

Dimg4 έγραψε:
palok έγραψε:
renegade έγραψε:Πέρα απ' τους διαιτητές βέβαια πρέπει να δούμε και την άμυνα που παίζουμε.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο για παράδειγμα έχουμε να δώσουμε τρία φάουλ και να μην στείλουμε τον αντίπαλο στις βολές, αντί αυτού κάνουμε ένα φάουλ σε προσπάθεια για 3ποντο,ένα γκολ φάουλ και ένα φάουλ πάνω σε λει απ.
Με λίγα λόγια μυαλό κουκούτσι


μαζί σου, δε νομίζω να είπα οτι χάνουμε από τη διαιτησία. Απλά και μάτια έχω αλλά και πολύ περισσότερο με τους αριθμούς τα πάω πολύ καλά.

PS: κλαίω λίγο και με το τρομερό ρόστερ του Προμηθέα (γαι σήμερα μιλάω). 4.5 παίκτες εκ των οποίων τον έναν τον έφεραν τα τρίκαλα, τον άλλον η ρόδος, τον ελληνα τον είχαμε 2 χρόνια εμείς και τον διώξαμε, καλά για τους 2 αμερικανούς που μας βάλανε σήμερα 42 παίζει το 98% του κόσμου να μην τους είχε καν ακουστά...


Δεν εχεις ουτε Κασελακη, ουτε τα αμερικανακια τους.


Είναι απλά θέμα ομάδας, χημείας και δεσίματος. Έχουν έναν σταθερό κορμό και φιλοσοφία με τον ίδιο προπονητή είναι και έμπειροι πλέον λόγω Ευρώπης και περσινών τελικών πρωταθλήματος.
Άβαταρ μέλους
iasoiako
 
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Δευτ 23 Δεκ 2013, 15:42

Re: ΠΑΟΚ - Προμηθέας 86-90 Σχόλα & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 22 Δεκ 2019, 12:30

Shaman4 έγραψε:ΧΑΣΑΜΕ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ . Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.



Με αυτή τη σκέψη ξύπνησα και είπα να το κάνω κείμενο!!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46914
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: ΠΑΟΚ - Προμηθέας 86-90 Σχόλα & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Evangelos Apostolidis » Δευτ 23 Δεκ 2019, 00:48

Ειναι απιστευτο οτι χασαμε την μεγαλη ευκαιρια να παρουμε την νικη στα τελευταια δυο δευτερολεπτα με την χαμενη βολη. Αλλα ειναι ακομη στο χερι μας να αποφυγουμε τον υποβιβασμο.
Evangelos Apostolidis
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Δευτ 23 Σεπ 2019, 15:52

Re: ΠΑΟΚ - Προμηθέας 86-90 Σχόλα & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 23 Δεκ 2019, 09:31

μετά τις 14 τάπες σε 2 αγώνες, μετά από το λάθος φασούλα του μπέστ και το κλέψιμο του Γερομιχαλού :roll: μετά από αποτυχίες να περάσουμε τη σέντρα, μετά από τα 10+ sec Που αφήσε ο Lewis μέχρι να κάνουμε φάουλ γιατί είχε 4 :cry: είδαμε και το -χωρίς ιστορικό προηγούμενο- να πηγαίνει η τελευταία επίθεση μιας ομάδας σε έναν παίκτη που παίζει 3¨38 στην Α1 (και δεν έχει πάιξει ποτέ ξανά στη λίγκα στα 24 του) και έχει 0/5 έως τότε :shock:

δε λέω τίποτα γιατί οι περισσότεροι δε νιώθουν αλλά είναι σοκαριστικό να έχεις τη μπάλα στα 32'', να είσαι πίσω 2 πόντους και να επιλέξεις να κάνεις αυτή την επίθεση. ΣΟΚΑΡΙΣΤΙΚΟ. Δε θυμάμαι ποτέ μου να έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο σε οποιονδήποτε αγώνα μπάσκετ που κρίνεται στο σουτ από το 84 χοντρικά που παρακολουθώ.

κλασσσική επίθεση 1-2-2 με τους μπέστ-χατζηνικόλα στα κόρνερς, ο μαργαρίτης στην κορυφή για να παίξει σωστά το κεντρικό pick@roll με τον τσόχλα (ή τον σμιθ). Ο Κασελάκης δεν κάνει τον κόπο να μαρκάρει καν τον Χατζηνικόλα γιατί διαφορετικά η ρακέτα θα έμενε παντελώς ελεύθερη και θα σκοράραμε πανεύκολα με μια flex επίθεση. Χρειάζεται από τους Τσόχλα-Μαργαρίτη μια απλή κίνηση (ένα αποφασιστικό βήμα προς μια κατεύθυνση) για να δημιουργηθεί ανισορροπία και να πάμε είτε σε ένα εύκολο σουτ αν σε παίξουν under, είτε μια επίθεση στα closeout όπου ο τσόχλας μπορεί να σκοράρει με ένα floaterακι είτε στη βοήθεια να πασάρει σωστά στον μαργαρίτη στο roll, είτε να κάνει μια split πάσα.

Αν όλα αυτά που είναι τετριμμένα στο μπάσκετ είναι δύσκολα, δίνεις τη μπάλα στον σμιθ να σουτάρει. Και ας το χάσει.

ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: ΠΑΟΚ - Προμηθέας 86-90 Σχόλα & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 23 Δεκ 2019, 09:40

boogeyman77 έγραψε:
renegade έγραψε:Όλος ο φετινός ΠΑΟΚ στην τελευταία φάση όπου πήγε η μπάλα στα χέρια του πιο απείρου για το τελευταίο σουτ

Κάποτε τα κρίσιμα σουτ τα έπαιρναν οι Prelevic και Stojakovic. Έφτασα 43 χρόνων για να δω να το παίρνει κάποιος Χατζηνικολας!!!

Που ήταν και το πρώτο του σουτ στον αγώνα.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89927
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: ΠΑΟΚ - Προμηθέας 86-90 Σχόλα & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 23 Δεκ 2019, 23:15

Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46914
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Basket League

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης