Άρης - ΠΑΟΚ 85-82 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του νέου πρωταθλήματος Basket League και όλων των παραλειπομένων...

MVP Άρης - ΠΑΟΚ

Lewis
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Smith
12
80%
Σχίζας
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Καρράς
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Τσόχλας
1
7%
Μαργαρίτης
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Best
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Καραμανώλης
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Wiggins
2
13%
Egekeze
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Σαρικόπουλος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Knowles
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων : 15

Re: Άρης - ΠΑΟΚ 85-82 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 29 Σεπ 2019, 21:24

Πόσες βολες βαρεσανε ρε μλκ αυτοί εκτός φάσης σουτ?
Τελευταία επεξεργασία από palok και Κυρ 29 Σεπ 2019, 21:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Άρης - ΠΑΟΚ 85-82 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό flash4 » Κυρ 29 Σεπ 2019, 21:32

Kανονικό χειρουργείο σήμερα. Ακόμα και στο τραγικό μας 2ο δεκάλεπτο σφυρίζουν ανάποδα φάουλ ή δίνουν τις ίδιες επαφές φάουλ σε αυτούς και σε εμάς τίποτα. Έχασα το μέτρημα πόσες φορές με λανθασμένο σφύριγμα αντί να μειώσουμε αυξήθηκε η διαφορά. Και για κερασάκι στην τούρτα τους δίνουν και τη νίκη με ανύπαρκτο φάουλ στο τέλος που δε μπορείς πια να αντιδράσεις. Πραγματικά αν κάτσει κανείς να αναλύσει όλο το ματς, άνετα βγάζει 10λεπτο βιντεάκι με φάσεις όπου ευνοείται το σκουλήκι. Η ομάδα έχει δυνατότητες αλλά και κάποιους πολύ μέτριους παίκτες. Όταν γυρνάς τέτοιο ματς με διαιτησία κατά και σου κλέβουν τη νίκη δε γίνεται να εστιάζεις αλλού. Πιο πολύ γι' αυτό είμαι σκασμένος παρά για το ποδόσφαιρο.
flash4
 
Δημοσιεύσεις: 1366
Εγγραφή: Κυρ 10 Ιαν 2016, 17:13

Re: Άρης - ΠΑΟΚ 85-82 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 29 Σεπ 2019, 21:47

Τσόχλας: «Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο φάουλ στα 2 δευτερόλεπτα»

Ο Απόλλων Τσόχλας μίλησε για την εικόνα του ΠΑΟΚ στον αγώνα με τον Άρη και τα θετικά που μπορεί να κρατήσει, αλλά όπως είναι λογικό ρωτήθηκε και για την τελευταία φάση με το σφύριγμα των διαιτητών που έκρινε το παιχνίδι.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Απόλλωνα Τσόχλα:

«Δε θέλω να ξεκινήσω από τη διαιτησία αλλά από το μπάσκετ. Σήμερα, παίξαμε ένα περίεργο παιχνίδι, πρώτον γιατί ήταν πρεμιέρα. Όλες οι πρεμιέρες είναι λίγο δύσκολες, αυτή ακόμα περισσότερο, γιατί ο Άρης, φτιάχτηκε τελευταία στιγμή, όπως κι εμείς και δεν είχαμε καμία εικόνα από τα φιλικά του. Ήταν περίεργο να μη μπορείς να κάνεις τόσο καλό scouting και να μην ξέρεις τι θα συναντήσεις.

Είχαμε ένα πολύ κακό δεκάλεπτο. Μιλήσαμε στα αποδυτήρια με τον κόουτς και βγήκαμε, δείξαμε χαρακτήρα και αυτό πρέπει να κρατήσουμε για τη συνέχεια του χρονιάς. Την ενέργεια που βγάλαμε και πιστεύω ότι έχουμε να δείξουμε πολλά ακόμα. Ο χρόνος θα είναι σύμμαχος μας από εδώ και πέρα. Δυστυχώς, χάσαμε ένα παιχνίδι που αν το είχαμε κερδίσει θα ήταν πολύ σημαντικό για να μας βοηθήσει με την ψυχολογία μας στη συνέχεια».

Για το φάουλ στην τελευταία φάση: «Τώρα για τον τρόπο, θεωρώ ότι πρέπει να ξεπερνάς όλες τις δυσκολίες, όλους τους αντιπάλους και να συνεχίζεις. Να γίνεσαι πιο δυνατός από αυτό για να βελτιώνεσαι σαν ομάδας και χαρακτήρας. Εγώ, δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη δεν έχω ξαναδεί να δίνεται τέτοιο φάουλ. Δεν το έχω δει στο ριπλέι, ίσως και να αδικώ και τον διαιτητή, αλλά εγώ, έτσι όπως το ένιωσα, θεωρώ ότι δεν το δίνεις, 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Θεωρώ ότι κρίνεται το ματς».

Για τη συνολική διαιτησία του ντέρμπι: «Επειδή έχω πολύ ανεβασμένους σφυγμούς, δε μπορώ να κρίνω τώρα. Όταν είσαι και «φορτωμένος» μπορείς να πεις και πράγματα που δε θέλεις».

Για το πόσο δύσκολο ήταν να αντιμετωπίσουν μια ομάδα που δεν ήξεραν και σούταρε 21 περισσότερες βολές: «Το ξεπερνάς... Ο χαρακτήρας χτίζεται από όλες τις δυσκολίες. Χάσαμε κι από δικά μας λάθη, χάσαμε κι από λάθη του διαιτητή. Ό,τι και αν γίνεται, εμείς πρέπει να βελτιωνόμαστε, να δουλεύουμε κάθε μέρα. Φέτος, έχουμε παιδιά που έχουν πολλή όρεξη για δουλειά. Θεωρώ ότι δουλεύουμε πολύ καλά και με τον κόουτς, πολύ δυνατά και με ένταση στις προπονήσεις. Ελπίζω αυτό στη συνέχεια να μας βγει και να προσπαθήσουμε λίγο περισσότερο στη χημεία και στο μυαλό μας».






Φλεβαράκης: «Σήμερα έγιναν πράγματα που δεν τιμούν το μπάσκετ»

Στα παράπονα που είχε από την γραμματεία, αλλά και από άλλους παράγοντες του αγώνα στάθηκε ο Κώστας Φλεβαράκης στις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα του Άρη με τον ΠΑΟΚ.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ μίλησε ακόμα για τη διαφορετική εικόνα της ομάδας του από το πρώτο στο δεύτερο ημίχρονο.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Κώστα Φλεβαράκη:

«Θα είμαι πολύ σύντομος γιατί έτσι πρέπει σήμερα. Και οι δύο ομάδες έδειξαν ότι στο dna τους έχουν καρδιά και πάθος. Συγχαρητήρια στον Σούλη Μαρκόπουλο και στον Άρη και με όλο τον σεβασμό θα πω ότι έγιναν πολλά πράγματα σήμερα στη γραμματεία και στο παιχνίδι, που δεν τιμούν το ελληνικό μπάσκετ.

Παρόλα αυτά θα πω συγχαρητήρια γιατί αυτά δεν έχουν σχέση με την προσπάθεια του Άρη. Εμείς θα συνεχίσουμε να παλεύουμε και εύχομαι να περάσουμε και οι δύο ομάδες τον σκόπελο και να μπούμε στη σωστή κατεύθυνση. Εμείς συνεχίσουμε να παλεύουμε και στο τέλος θα είμαστε δικαιωμένοι».

Για τις τρεις ομάδες της Θεσσαλονίκης: «Οσοι έχουν την εμπειρία ξέρουν ότι τα καλύτερα πρωταθλήματα έγιναν όταν οι τρεις της Θεσσαλονίκης ήταν πολύ καλοί. Θέλω να πω ότι είναι τρεις ομάδες σημαντικές για το Πρωτάθλημα με αγάπη για το μπάσκετ. Και οι τρεις έχουν στερηθεί τις επιτυχίες. Πρέπει να χτίσουν πάνω στο υλικό και να συνεχίσουν να παλεύουν υπό δύσκολες συνθήκες. Τα οπαδικά τα βλέπω διαφορετικά. Πρέπει και οι τρεις να είναι ενωμένοι».

Για την βελτιωμένη εικόνα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο: «Ειπώθηκαν αρκετά στα αποδυτήρια, αλλά το θέμα δεν είναι μόνο τι θα πεις αλλά πόσα θα δεις στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα έπρεπε να βάλει ταχύτητα αλλά και το σώμα της στις μονομαχίες. Πήγαμε το παιχνίδι εκεί που έπρεπε και το γιατί δεν κερδίσαμε είναι άλλο θέμα. Μόνο τον Βαγγέλη Μαργαρίτη είχαμε στους ψηλούς ο οποίος παίζει μάλιστα και με πρόβλημα τραυματισμού».

Για το πρόβλημα στον κλιματισμό του γηπέδου: «Δεν θα αναφερθώ στις συνθήκες του αγώνα και στη ζέστη. Δεν νομίζω ότι επηρέασαν το αποτέλεσμα. Πιο πολύ μιλάω για πράγματα που έγιναν στη γραμματεία. Η ζέστη ήταν πρόβλημα και για τις δύο ομάδες. Δεν έχω να πω τίποτα αρνητικό για την ατμόσφαιρα στο γήπεδο. Προτιμώ να παίζω με γεμάτο γήπεδο αλλά ακόμα καλύτερο είναι το 50-50 σε κόσμο».
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46408
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Άρης - ΠΑΟΚ 85-82 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 29 Σεπ 2019, 22:06

Εικόνα




Εικόνα
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46408
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Άρης - ΠΑΟΚ 85-82 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Mattias_g4 » Κυρ 29 Σεπ 2019, 22:19

Ρε γαμω το σπίτι τους. Τι βρομομπινεδες ήταν αυτά τα κοράκια σήμερα. Λυπάμαι που το λέω αλλά αν τους έσπαγαν τα κόκαλα έξω από το σπίτι τους δεν θα στεναχωριομουν καθόλου
Π.Α.Ο.Κ. ΠΑΝΑΞΙΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2018
Άβαταρ μέλους
Mattias_g4
 
Δημοσιεύσεις: 1006
Εγγραφή: Σάβ 07 Δεκ 2013, 23:07
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Re: Άρης - ΠΑΟΚ 85-82 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό BlackMagicPAOK » Κυρ 29 Σεπ 2019, 22:58

Ζαντέ, φοβερό το μπλουζάκι με την φώτο !!
Στην φάση αυτή ο πλευ μεικερ του αρη έχει χάσει κάπως το κοντρολ της μπάλας γι' αυτο πέφτει πάνω στον Τσόχλα. Και έρχεται ο καραγκιοζάκος και δίνει .. πέναλτυ ..
Τι εννοεί ο κόουτς με τα παράπονα για την γραματεία; Για το κολλημένο ταμπλό;
Στην τελευταία φάση, πριν την παραταση, δεν έπερεπε να ειχανε μείνει 2-3 δευτερόλεπτα για εμας; Νομίζω ότι η μπάλα δεν βρήκε πουθενά και ξαναπηρανε αυτοι ριμπαουντ ..
" Oλα ειναι δρομος "
Άβαταρ μέλους
BlackMagicPAOK
 
Δημοσιεύσεις: 3619
Εγγραφή: Δευτ 23 Φεβ 2015, 21:53
Τοποθεσία: Γιάννενα

Re: Άρης - ΠΑΟΚ 85-82 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 29 Σεπ 2019, 23:12

http://www.paokmania.gr/basket/protathlima/165901-anakoinosi-kae-paok




BlackMagicPAOK έγραψε:Ζαντέ, φοβερό το μπλουζάκι με την φώτο !!
Στην φάση αυτή ο πλευ μεικερ του αρη έχει χάσει κάπως το κοντρολ της μπάλας γι' αυτο πέφτει πάνω στον Τσόχλα. Και έρχεται ο καραγκιοζάκος και δίνει .. πέναλτυ ..
Τι εννοεί ο κόουτς με τα παράπονα για την γραματεία; Για το κολλημένο ταμπλό;
Στην τελευταία φάση, πριν την παραταση, δεν έπερεπε να ειχανε μείνει 2-3 δευτερόλεπτα για εμας; Νομίζω ότι η μπάλα δεν βρήκε πουθενά και ξαναπηρανε αυτοι ριμπαουντ ..



Είχε γίνει λάθος στο ταμπλό και έδειχνε 71 αντί για 70 στον Άρη, (πριν τη παράταση, αν θυμάμαι καλά)...και νομίζω ότι είχαν και θέμα με τον χρόνο, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος. Για αυτή τη μαλακία είχαμε 2-3 λεπτά διακοπή!

Για το τελευταίο που λες δεν ξέρω.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46408
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Άρης - ΠΑΟΚ 85-82 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Κυρ 29 Σεπ 2019, 23:47

Το ξυλο που φαγε ο Μαγκαρετ μεσα στη ρακετα του ρουλη ΠΡΙΝ το φαουλ του Τσοχλα δεν υπαρχει.Γμω τα παντα σας.Ψαξτε να βρειτε μετα γιατι αδειασαν τα γηπεδα.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Άρης - ΠΑΟΚ 85-82 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό painkiller4 » Κυρ 29 Σεπ 2019, 23:55

Πολλά μπράβο αξίζουν για την προσπάθεια στο μπάσκετ δυστυχώς είχαμε ένα υπέροχο μασονικο σφύριγμα στο τέλος και εκεί κρίθηκε το αποτέλεσμα ! Είμαι αισιοδοξος γι αυτή την ομάδα κ πιστεύω πως με την στήριξη που βλέπω ότι θα εχει φέτος θα παει καλα...
Η ομάδα θέλει στήριξη κ υπομονή κ βλέπουμε μαζεύτηκε πριν 10 μερες...
Άβαταρ μέλους
painkiller4
 
Δημοσιεύσεις: 6611
Εγγραφή: Παρ 27 Νοέμ 2015, 01:45

Re: Άρης - ΠΑΟΚ 85-82 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 30 Σεπ 2019, 08:34

λοιπόν η διαιτησία ήταν άριστη, το είπαν όλοι οι ακαδημαικοί του μπάσκετ που έχουν θητεύσει δίπλα στον pj carlesimo, οι γύφτοι του φοίνικα δεν έχουνε κανένα δικαίωμα άποψης. Από τις 34 βολές πρέπει τα 2/3 τουλάχιστον να ήταν εκτός φάσης σουτ. Το φάουλ που κερδίζει ο μποχωρίδης το κέρδιζε στην ελλάδα μόνο ο Μποντίρογκα. Κάποτε νόμιζα οτι θα το κέρδιζε και ο πέτζα αλλα΄ποιός είναι ο πέτζα που θα μπεί μέσα... Και η γραμματεία έφαγε κανα δευτερόλεπτο σίγουρα, και μετά κάναμε και ένα διάλειμμα 10 λεπτά να ξεκουραστεί ο μεγάλος ΑΡΗΣ γιατί κάνανε λέει λάθος στο σκόρ...

πάμε τώρα σε αυτά που ενδιαφέρουν:
1. χάνεις ένα ματς το οποίο το είχες στα χέρια σου στο 77-80. ένα ματς απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν θα τον ξαναβρείς τόσο ανέτοιμο.
2. έχασες απέναντι σε έναν άσσο που έκανε σε 36' -2 στο ranking.
3. στο 59-59 κυρίως αλλά και σε άλλα σημεία του αγώνα έκανες παγίδες (?!) τις οποίες έσπαγαν έυκολα οι δίπλα και σου βάζαν καλάθι. Τη στιγμή που στο 5-5 δε βάζανε ούτε με ΑΙΤΗΣΗ!
4. έχεις τον τσόχλα πάνω στον Μποχωρίδη. έχεις τον Τσόχλα πάνω στον Μποχωρίδη. Κόοουτς, έλα πές την αλήθεια. έβαλες τον Τσόχλα πάνω στον Μποχωρίδη?
5. that said με τον ταλτον, είχες έναν άσσο, πέραν του λάθους που κάνει το οποίο δεν υπάρχει σε αγώνα μπάσκετ, ο οποίος ήταν πολύ μέτριος στην οργάνωση, είδε πολύ λίγα πράγματα, δεν έτρεξε σωστά την ομάδα, δεν σκόραρε όταν μπορούσε (και damn είναι πολύ καλός σκόρερ!), και προσπαθούσε να δεί τις τρύπες στο ζωγραφιστό που μόνο ο μεγάλος dj cooper μπορούσε να δεί. Μια φορά σε μια συζήτηση με έναν προπονητή του ΠΑΟΚ, του την είχα πεί για την επιλογή του στον άσσο, και μου είπε οτι ο συγκεκριμένος παίκτης ήταν βασικός σε ομάδες που δεν πέσανε ποτέ από την 4η θέση του πρωταθλήματός τους. Ο τζεκουάν στην υποβιβασμένη Κύμη. Και πάλι καλά να λές...
6. Μπέστ που ήσουν ρε φίλε και σε γράψαμε και πουλαίν? Μιλάμε για τον πιο αθλητικό παίκτη του ΠΑΟΚ κατά πώς λέγεται (πιο αθλητικός και από wiggins) και δεν πήρε μια πάσα στο post! Δεν έκανε ένα κόψιμο! Δλδ 2-3 σουτ, αν μπούν ΟΚ, αν όχι εκτός ματς ο καλύτερος μας (θεωρητικά) παίκτης?
7. Ekegeze μια κατηγορία μόνος του. Εγώ θα τον άλλαζα χτες το βράδυ.
8. Knowles, επίπεδο Balaban και Petway, θα βοηθήσει :roll: που μου χανε πεί τότε για τον Aaron...
9. Οι περισσότεροί μας παίκτες κάναν συνεχως λάθος διάβασμα στην άμυνα του άρη. Δεν είδαν τίποτα. Παίρναν σχεδόν πάντα τις λάθος γραμμές. Στριμώχνονταν στις γωνίες. Και όλα αυτά από την πίεση (?) του άρη... Θέλει γερό στομάχι φέτος η Ευρώπη. Θα φάμε πολύ πράμα...
10. στην τελαυταία φάση στα 2.7'' γιατί δεν μπήκε ο ψηλός να πάρει το rebound (αφού θα την έχανε επιτηδες) ώστε με μια γρήγορη πάσα να κάνεις ένα σουτ έστω από τα 12 μέτρα?
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Άρης - ΠΑΟΚ 85-82 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό marley 4 » Δευτ 30 Σεπ 2019, 09:02

palok

ξερεις μπασκετ αλλα εισαι υπερβολικος ρε φιλε
πρωτο ματς με νεο ροστερ και προπονητη τι περιμενεις να δεις?

συμφωνω οτι οι ξενοι δεν...θα γινουν αλλαγες αλλα τι περιμενεις να βρουμε με τα λεφτα που εχουμε?


ελπιζω να γινει κατι καλο την φετινη σεζον εννοω να βρεθει ενα κορμος παιχτων και να μπουν τα πραγματα σε μια σειρα

κοιταζω στους δυο τσατσους της πολης και βλεπω 2-3 παιχτες για το ροστερ μας οταν θα βαρεσουν κανονι καπου τον φλεβαρη

υπομονη και στηριξη


υγ στα του ματς απλα επρεπε να βγει η χρονια για τον τσατσο του ποκ το ιδιο θα γινει και με τον αλλο τσατσο...
marley 4
 
Δημοσιεύσεις: 2992
Εγγραφή: Δευτ 15 Μαρ 2010, 19:17

Re: Άρης - ΠΑΟΚ 85-82 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 30 Σεπ 2019, 12:37

Χάσατε από τα σκουλήκια ρε;
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89365
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Άρης - ΠΑΟΚ 85-82 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 30 Σεπ 2019, 13:39

Ανακοίνωση ΚΑΕ ΠΑΟΚ

Μετά από πολλά χρόνια και εκατοντάδες αγώνες σε Ελλάδα και Ευρώπη κι επειδή προφανώς η σιωπή μας έχει εκληφθεί εσφαλμένα ως αδυναμία, αναγκαζόμαστε να εκδώσουμε αυτή την ανακοίνωση από σεβασμό στην

προσπάθεια που γίνεται στον ΠΑΟΚ, την ιστορία του και τον φίλαθλο κόσμο του.

Αφορμή είναι η πρωτοφανής αντιμετώπιση της ομάδας μας από το διαιτητικό τρίο στο σημερινό παιχνίδι στο Αλεξάνδρειο, η οποία γύρισε πολλά χρόνια πίσω το Ελληνικό μπάσκετ.

Δεν στεκόμαστε ούτε στην άνιση κατανομή των φάουλ και των βολών (34-13), ούτε στην αγωνιώδη προσπάθεια να ανακαλυφθεί αντιαθλητικό φάουλ 42 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της παράτασης, σε μία κλασική και ορατή διά γυμνού οφθαλμού περίπτωση απλού φάουλ, αλλά στη φάση που έκρινε τον νικητή του αγώνα.

Οι φίλαθλοι όλης της χώρας έγιναν μάρτυρες, μίας ξεκάθαρης κλοπής από ανθρώπους που δεν σεβάστηκαν ούτε την ιστορία, ούτε τον ιδρώτα και την προσπάθεια των καλαθοσφαιριστών και των προπονητών των δύο ομάδων και θέλησαν να γίνουν οι ίδιοι πρωταγωνιστές σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Έκριναν το αποτέλεσμα με την ανακάλυψη ενός ανύπαρκτου φάουλ 2,7 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη της παράτασης κι ενώ η υποδειγματική και καθόλα νόμιμη άμυνα του αθλητή μας Τσόχλα θα διδάσκεται στο εξής στα σεμινάρια μπάσκετ.

Δεν ξέρουμε αν ο κ.Ψαρριανός αντιλαμβάνεται ότι είναι πλέον ανεπιθύμητος στους αγώνες του ΠΑΟΚ ή ότι θα ήταν καλό για το ίδιο το άθλημα να μην περιμένει τη συμπλήρωση του ορίου ηλικίας και να αποχωρήσει από τη ενεργό δράση.

Περιμένουμε όμως από τα αρμόδια όργανα να επιληφθούν και να αναλάβουν τις ευθύνες τους και ταυτόχρονα κάνουμε σε όλους γνωστό, πως δεν πρόκειται στο εξής να μείνουμε απαθείς και σιωπηλοί σε καμία αδικία σε βάρος μας ή σε συμπεριφορές που υποδηλώνουν έλλειψη σεβασμού απέναντι στην ιστορία της ομάδας μας.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46408
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Άρης - ΠΑΟΚ 85-82 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 30 Σεπ 2019, 18:54

οπως έλεγα και πιο πάνω, περίμενα να διαβάσω αν ένας δημοσιαογράφος του άρη θα είχε το σθένος να γράψει το αυτονόητο: κανένα ματς δεν κρίνεται από τέτοιο φάουλ. Κανείς. Το πιο ωραίο που διάβασα ήταν οτι η διαφορά στις βολές οφείλεται στο post-up παιχνίδι του σούλη.

Πάμε λοιπόν στα μαθηματικά των φάουλ και των βολών:
φαουλ: 8 στo post, 3 σε drive, 17 εκτός φάσης.
βολές: 12 πάνω στο σουτ, 23 εκτός φάσης.

βέβαια αν έχεις πάρει πρωταθλημα με τον σελλερς να μαρκάρει 200 μέτρα μέσα από τη γραμμή την πάσα του φασούλα και μετά να βάζεις βολή από φάουλ από τον αέρα, όλα τα βλέπεις φυσιολογικά...

Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Άρης - ΠΑΟΚ 85-82 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό joshua » Δευτ 30 Σεπ 2019, 19:07

Γιατι μας τα θυμιζεις αυτα ρε Θωμα? Παιδικο τραυμα μου εχει αφησει αυτο το παιχνιδι...
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24064
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Basket League

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης