Abel Fernando Moreira Ferreira

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό Odi » Δευτ 29 Ιούλ 2019, 08:00

Παίδες το οτι ο Λούτσος έφυγε έτσι όπως έφυγε δεν πρέπει να είναι αφορμή για να θολώνει την κριτική μας.

Ολοφάνερα, ο Ρουμάνος έπαιζε ένα σετ ποδόσφαιρο,βασισμένο στην ισορροπία και στην καλή αμυντική λειτουργία που σε συνδυασμό με την ποιότητα μας, ήταν η εγγύηση της επιτυχίας. Προσωπικά μου άρεσε αυτό το στυλ παιχνιδιού, μου αρέσουν οι ομάδες που είναι σεταρισμένες και παίζουν συνετά. Επίσης για εμένα ήταν φανερό πως ο Ράζβαν δεν είχε να δώσει κάτι καινούριο και διαφορετικό, ώστε να κάνει η ομάδα το απρόβλεπτο και το καινούριο που θα την ανέβαζε επίπεδο.

Ο Φερέιρα στα φιλικά έδειξε την βασική διαφορά του με τον Λουτσέσκου. Θέλει η ομάδα να παίζει πιο γρήγορα και κάθετα συνεχώς ώστε να χτυπάει συνέχεια στις ανισορροπίες του αντιπάλου. Αυτό θα είναι πολύ χρήσιμο σε παιχνίδια όπως αυτό με τον Άγιαξ που δεν θα έχουμε κατοχή μπάλας και θα πρέπει να ξεδιπλωνόμαστε γρήγορα και να απειλούμε με λίγες επαφές.

Όσον αφορά την Ελλάδα όπου το 90% των παιχνιδιών μας θα παίζεται στο 1/3 του αντιπάλου και θα έχουμε 15-18 παίκτες μαζεμένους στα 25-30 μέτρα από την εστία τους, θα είναι πιο δύσκολο να βρούμε ανισορροπίες και ρήγματα. Εκεί θα δούμε τις αντιδράσεις του Φερέιρα και το πως η ποιότητα μας σε συνδυασμό με τον νέο τρόπο παιχνιδιού θα κάνει το έργο μας πιο εύκολο ή πιο δύσκολο.
Μόνο ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Odi
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 11057
Εγγραφή: Τρί 17 Ιουν 2008, 15:50
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό giapas » Δευτ 29 Ιούλ 2019, 08:07

o ανεκφραστος σωστά εκφράστηκε.
Και συμφωνώ και με οντι.
giapas
 
Δημοσιεύσεις: 9432
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό prax » Δευτ 29 Ιούλ 2019, 09:20

μην σας κανει εντυπωση τα λογια του για τον καντουρι να τα ειπε για να τον εχει 100% αφωσιομενο στην ομαδα..
ο παιχτης 2 φορες βρεθηκε στην πορτα της εξοδου και προφανως αυτη τη στιγμη ειναι υπεραπαραιτητος για την ομαδα.
μπορει τελος αυγουστου να χαιρετισει..
ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ Π.Α.Ο.Κ.
prax
 
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 03 Σεπ 2017, 12:15

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό gika » Δευτ 29 Ιούλ 2019, 09:33

Odi έγραψε:Παίδες το οτι ο Λούτσος έφυγε έτσι όπως έφυγε δεν πρέπει να είναι αφορμή για να θολώνει την κριτική μας.

Ολοφάνερα, ο Ρουμάνος έπαιζε ένα σετ ποδόσφαιρο,βασισμένο στην ισορροπία και στην καλή αμυντική λειτουργία που σε συνδυασμό με την ποιότητα μας, ήταν η εγγύηση της επιτυχίας. Προσωπικά μου άρεσε αυτό το στυλ παιχνιδιού, μου αρέσουν οι ομάδες που είναι σεταρισμένες και παίζουν συνετά. Επίσης για εμένα ήταν φανερό επίσης πως ο Ράζβαν δεν είχε να δώσει κάτι καινούριο και διαφορετικό, ώστε να κάνει η ομάδα το απρόβλεπτο και το καινούριο που θα την ανέβαζε επίπεδο.

Ο Φερέιρα στα φιλικά έδειξε την βασική διαφορά του με τον Λουτσέσκου. Θέλει η ομάδα να παίζει πιο γρήγορα και κάθετα συνεχώς ώστε να χτυπάει συνέχεια στις ανισορροπίες του αντιπάλου. Αυτό θα είναι πολύ χρήσιμο σε παιχνίδια όπως αυτό με τον Άγιαξ που δεν θα έχουμε κατοχή μπάλας και θα πρέπει να ξεδιπλωνόμαστε γρήγορα και να απειλούμε με λίγες επαφές.

Όσον αφορά την Ελλάδα όπου το 90% των παιχνιδιών μας θα παίζεται στο 1/3 του αντιπάλου και θα έχουμε 15-18 παίκτες μαζεμένους στα 25-30 μέτρα από την εστία τους, θα είναι πιο δύσκολο να βρούμε ανισορροπίες και ρήγματα. Εκεί θα δούμε τις αντιδράσεις του Φερέιρα και το πως η ποιότητα μας σε συνδυασμό με τον νέο τρόπο παιχνιδιού θα κάνει το έργο μας πιο εύκολο ή πιο δύσκολο.


Συμφωνώ απόλυτα.

Το μόνο σχόλιο που θέλω να κάνω είναι ότι πιστεύω ότι ο Φερέιρα προετοίμαζε την ομάδα από την πρώτη μέρα για τα προκριματικά της Ευρώπης και όχι για το πρωτάθλημα και ότι εκτιμώ πως θα δούμε διαφορετικά πράγματα απέναντι σε μικρότερους αντιπάλους.

Απέναντι στην Παναχαική για παράδειγμα, δεν χρειάζεσαι ούτε Εσιτί μέσα, ούτε τον Μάτος καρφωμένο τρίτο στόπερ. Αυτά είμαι σίγουρος ότι τα ξέρει και ο Πορτογάλος. Θα φανούν όλα στους επόμενους 2-3 μήνες.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17198
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό eorptol1 » Δευτ 29 Ιούλ 2019, 10:37

Τεράστια επιτυχία του λουτσεσκου η μεγαλύτερη, με μια παε να είναι δίπλα του σε όλα, πολύ σημαντικό και αυτό, έφυγε με τελείως λαθος τροπο που το χρεώνετε.... Εμεινε πλέον στην ιστορία μας ο ποιο επιτυχημένος μέχρι στιγμής προπονητής ..... Κοιτάμε μπροστά...... Τα καλλιτερα έρχονται και δεν τα φανταζόμαστε καν......

Στάλθηκε από το MI MAX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
eorptol1
 
Δημοσιεύσεις: 9781
Εγγραφή: Τρί 08 Νοέμ 2016, 19:58

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό ΧΑΛΙΑΣ » Δευτ 29 Ιούλ 2019, 11:09

Επειδή με τον Φερέιρα βλέπουμε την "ίδια" μπάλα, λίγο πριν τις δηλώσεις του για τον Καντουρί είχα γράψει ότι το παιδί παίζει "θεϊκά" στο "8". Είμαι και εγώ ενθουσιασμένος με όσα βλέπω από τον παίκτη, αλλά το έγραψα έτσι "ανώνυμα" επειδή κάτι συνοπαδοί έβλεπαν στο κέντρο δίδυμα χωρίς τον παίκτη αυτόν.
Οι δηλώσεις όμως αυτές είναι δυνατόν να κάνουν ζημία στο οικογενειακό κλίμα της ομάδας. Εγώ δεν θα τις διακινδύνευα. Αλλωστε, αντίστοιχο έργο έχουμε βιώσει πολλοί και πολλές φορές.
Το μόνο που σκέφτομαι είναι η πιθανή κουβέντα για πώληση του Καντουρί σε ομάδα της Πορτογαλίας.
Αν δεν ισχύουν τα ανωτέρω, οφείλει να τις μαζέψει τις δηλώσεις. Υπάρχουν πολλοί παίκτες προσωπικότητες στην ομάδα, με αθλητικό εγωισμό και είναι δυνατόν να διαταραχθεί το συνολικό κλίμα.
ΧΑΛΙΑΣ
 
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τετ 03 Ιούλ 2019, 11:13

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό Ριαν_Καπαγιαννιδης » Δευτ 29 Ιούλ 2019, 12:55

Η δουλεια του Φερεϊρα θα φανει πλήρως από το νέο ετος. Οι παικτες θα χρειαστουν χρονο να προσαρμοστουν στις νεες οδηγιες, να αποκτησουν χημεια μεταξυ τους και καθως ο Φερεϊρα είναι απ'οτι φαινεται αρκετα συνετος προπονητης, να αφομοιωσουν τις οδηγιες και τις καινοφανείς ιδεες που αυτος θα περνα μια-μια (κι όχι ολες μαζι) στην ομαδα. Για μενα φετος το ζητουμενο δεν είναι το πρωταθλημα, αλλα να φτιαχτει ομαδα που θα κανει το 2/2 στις δυο τελευταίες χρονιες του συμβολαιου του. Είναι πολύ σημαντικο να ετοιμάσουμε με ψυχραιμια την επομενη μερα τωρα που εφυγε η μαϊμου από την πλατη μας (η πιεση για πρωταθλημα), κι οι ως τωρα κινησεις μας - αποκτηση προπονητη με φιλοσοφια, μεθοδο, και διαθεση να χτισει κι όχι να διαχειριστεί, αποκτηση νεαρων παικτων που θα δουλεψουν και θα βελτιωθουν κλπ - δειχνουν ότι κατι τετοιο παμε να κανουμε.
Ριαν_Καπαγιαννιδης
 
Δημοσιεύσεις: 2191
Εγγραφή: Πέμ 01 Σεπ 2016, 12:04

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό Salpigoal » Δευτ 29 Ιούλ 2019, 13:33

Μακάρι να διαψευστώ αλλά με την δήλωση σου για Καντουρι, ξεκίνησες να σκάβεις ο ίδιος τον λάκο σου. Μας δίνεις πάτημα για κράξιμο όταν θα ξεκινήσει να πιάνει τα γόνατα του απ το 30 μ έναν σοβαρό αντίπαλο όπως ο Άγιαξ...δεν υπάρχει παίκτης Καντουρι , η καριέρα του τα λέει όλα και το πως έφυγε απ την Ιταλία. Για Σουπαλιγδα είναι ταμάμ, αλλά είχα την εντύπωση πως φέτος πάμε για κάτι παραπάνω. Ο παίκτης έχει κριθεί απ τους περισσότερους, είναι ήδη 1,( χρόνο στην ομάδα. Δεν έχουμε να δούμε κάτι άλλο απ αυτόν...
Salpigoal
 
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιούλ 2015, 20:03

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό kos » Δευτ 29 Ιούλ 2019, 13:39

prax έγραψε:μην σας κανει εντυπωση τα λογια του για τον καντουρι να τα ειπε για να τον εχει 100% αφωσιομενο στην ομαδα..
ο παιχτης 2 φορες βρεθηκε στην πορτα της εξοδου και προφανως αυτη τη στιγμη ειναι υπεραπαραιτητος για την ομαδα.
μπορει τελος αυγουστου να χαιρετισει..


+1
Ντόπα για τα επόμενα δύο παιχνίδια. Αρκεί να μην γίνει συνήθεια και χάσει το νόημα της.
kos
 
Δημοσιεύσεις: 4932
Εγγραφή: Τρί 08 Ιούλ 2008, 18:21

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Δευτ 29 Ιούλ 2019, 13:47

Ριαν_Καπαγιαννιδης έγραψε: .......
Για μενα φετος το ζητουμενο δεν είναι το πρωταθλημα, αλλα να φτιαχτει ομαδα που θα κανει το 2/2 στις δυο τελευταίες χρονιες του συμβολαιου του. Είναι πολύ σημαντικο να ετοιμάσουμε με ψυχραιμια την επομενη μερα τωρα που εφυγε η μαϊμου από την πλατη μας (η πιεση για πρωταθλημα), κι οι ως τωρα κινησεις μας - αποκτηση προπονητη με φιλοσοφια, μεθοδο, και διαθεση να χτισει κι όχι να διαχειριστεί, αποκτηση νεαρων παικτων που θα δουλεψουν και θα βελτιωθουν κλπ - δειχνουν ότι κατι τετοιο παμε να κανουμε.


Ααα μπράβο και αν καταφέρει/επιδιώξει μέσα στη χρονιά να αρχίσει να μπολιάζει και την Κ19 με τα συστήματα των ¨μεγάλων¨ ακόμα καλύτερα, έτσι ώστε όσοι νέοι κριθούν να ανέβουν το σκαλί να μη χρειάζονται τακτικά τίποτε απολύτως. Δεν μπορείς μόνο να αγοράζεις, πρέπει και να βγάζεις.
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6107
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό Aigle_Noir » Δευτ 29 Ιούλ 2019, 13:49

Salpigoal έγραψε:Μακάρι να διαψευστώ αλλά με την δήλωση σου για Καντουρι, ξεκίνησες να σκάβεις ο ίδιος τον λάκο σου. Μας δίνεις πάτημα για κράξιμο όταν θα ξεκινήσει να πιάνει τα γόνατα του απ το 30 μ έναν σοβαρό αντίπαλο όπως ο Άγιαξ...δεν υπάρχει παίκτης Καντουρι , η καριέρα του τα λέει όλα και το πως έφυγε απ την Ιταλία. Για Σουπαλιγδα είναι ταμάμ, αλλά είχα την εντύπωση πως φέτος πάμε για κάτι παραπάνω. Ο παίκτης έχει κριθεί απ τους περισσότερους, είναι ήδη 1,( χρόνο στην ομάδα. Δεν έχουμε να δούμε κάτι άλλο απ αυτόν...


"έχει κριθεί από τους περισσότερους"...Ευτυχώς η μοίρα ενός ποδοσφαιριστή δεν κρίνεται από την άποψη του Μπάμπη Σουγιά, Βαγγέλη Πεταλούδα κτλ. Και οι 2 προπονητές που τον είχαν στον ΠΑΟΚ μιλάνε με τα καλύτερα λόγια, οπότε εμένα μου αρκεί η άποψη των ειδικών.

Αν και, αν είχες δει τα φιλικά, θα συμφωνούσες κι εσύ με τον Φερέιρα. Τρομερά ανεβασμένος δείχνει...

Το ότι σκάβει το λάκο του με αυτήν τη δήλωση, το αφήνω καλύτερα ασχολίαστο.
Και μυαλό να είχα, πάλι ΠΑΟΚ θα πάθαινα!
Άβαταρ μέλους
Aigle_Noir
 
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 00:34

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό Salpigoal » Δευτ 29 Ιούλ 2019, 13:58

Διαφωνεί κανείς ότι ο παίκτης μας φορτώθηκε από μάνατζερ;Δεν νομίζω...είχε μισογεμάτη σεζόν οντας νταμπλουχος Ελλάδας και δεν κατάφερε να πάει ούτε στην Στάνταρ....τι να λέμε τώρα...κοροϊδεύουμε τους γαύρους και τους ΑκετΗδες που χουν μαζέψει κάθε καρυδιάς καρύδι αλλά κι εμείς με Καντούρι κέντρο δεν πάμε πουθενα...
Salpigoal
 
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιούλ 2015, 20:03

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Δευτ 29 Ιούλ 2019, 14:02

Ας μην πάμε πουθενά, ας μείνουμε εδώ που είμαστε.
Αήττητος νταμπλούχος, δεν με χαλάει.
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15491
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό riegel » Δευτ 29 Ιούλ 2019, 14:06

Salpigoal έγραψε:Διαφωνεί κανείς ότι ο παίκτης μας φορτώθηκε από μάνατζερ;Δεν νομίζω...είχε μισογεμάτη σεζόν οντας νταμπλουχος Ελλάδας και δεν κατάφερε να πάει ούτε στην Στάνταρ....τι να λέμε τώρα...κοροϊδεύουμε τους γαύρους και τους ΑκετΗδες που χουν μαζέψει κάθε καρυδιάς καρύδι αλλά κι εμείς με Καντούρι κέντρο δεν πάμε πουθενα...


Σου φορτώνουν παικτες οι μάνατζερ -κατ εσε- και θες να πας και κάπου; Καλά που σωθήκαμε δε λες
Άβαταρ μέλους
riegel
 
Δημοσιεύσεις: 597
Εγγραφή: Τετ 18 Ιουν 2008, 23:19
Τοποθεσία: Athens

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό Aigle_Noir » Δευτ 29 Ιούλ 2019, 14:09

Φυσικά και δε μας φορτώθηκε από κανέναν μάνατζερ - που τα ακούτε αυτά!!! Όταν ήταν να έρθει πριν 2 χρόνια, αν θυμάσαι, τότε όλοι λέγαμε ότι ήταν το μεγάλο όνομα με βαρύ βιογραφικό από Serie A που θα ξεχώριζε. Το αν βγήκε η όχι και το πόσο τον επηρέασε η καινούρια θέση που τον έβαζε να παίζει ο Λουτσέσκου, είναι μεγάλη συζήτηση. Να είσαι εδώ να γράφεις όμως σε λίγους μήνες από τώρα, αν τελικά όντως μείνει.
Και μυαλό να είχα, πάλι ΠΑΟΚ θα πάθαινα!
Άβαταρ μέλους
Aigle_Noir
 
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 00:34

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες