Abel Fernando Moreira Ferreira

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό ace.79.gr » Δευτ 13 Ιαν 2020, 10:13

Χθες ο αμπελαλες ηταν ο" σκοπος αγιαζει τα μεσα"και καλα εκανε,επρεπε να το παρει χθες το ματς .
Έχε τους φίλους σου κοντά και τους εχθρούς κοντύτερα.
Άβαταρ μέλους
ace.79.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1001
Εγγραφή: Δευτ 15 Ιούλ 2019, 09:13

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό navigator11 » Δευτ 13 Ιαν 2020, 10:16

:lol:

Αργήσαμε κάπως αλλά ποτέ δεν είναι αργά. Σχεδόν στην ηλικία του Αμπέλ έχω φτάσει. Θα την κυνηγήσω κι εγώ την προπονητική μου φαίνεται. Τι στο διάτανο, όλο και κάποια παε παγκοσμίως θα βρεθεί να μου προσφέρει σε ... 1-2-4 χρόνια ένα ταπεινό συμβόλαιο της τάξης έστω του μισού εκατομμυρίου ευρώ. Φάρος το παράδειγμα Φερέιρα.
Τις φυλακές και τα τρελοκομεία γεμίσαμε και δε χωράμε άλλο πια. Νόημα στη ζωή μας δίνουν μόνο τα 4 σου γράμματα!!!
Άβαταρ μέλους
navigator11
 
Δημοσιεύσεις: 17920
Εγγραφή: Δευτ 25 Μάιος 2009, 09:35

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Δευτ 13 Ιαν 2020, 10:23

ace.79.gr έγραψε:Χθες ο αμπελαλες ηταν ο" σκοπος αγιαζει τα μεσα"και καλα εκανε,επρεπε να το παρει χθες το ματς .


Τον σκοπό τον ξέραμε, τα μέσα δεν καταλάβαμε.

Τι ανελέητο τουρλουμπουκι ήταν αυτό;
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13089
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό ariskatiforos » Δευτ 13 Ιαν 2020, 10:31

Άργησε να βάλει τρίτο χάφ ενώ ήταν φανερό πως ο εσιτι κουράστηκε ο μισιτς ήταν ήδη κουρασμένος με αποτέλεσμα με τις αλλαγές της κουλας στο τέλος το τόπι να περνάει εύκολα το κέντρο κ να τριγυρνάει προς τη περιοχή μας ...
Αν έμπαινε πχ το δοκάρι σήμερα θα είχαμε δικαστήρια ...ευτυχώς δε μπήκε αλλά το συμπέρασμα εινΑι το ίδιο ,έπρεπε να περάσει τρίτο χάφ πολύ νωρίτερα ...
Δε με πείθει αλλά ας δούμε παρακάτω
ariskatiforos
 

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Δευτ 13 Ιαν 2020, 10:39

Με το συμπάθιο, αλλά χθες δεν υπήρξαν ορθολογικές βοήθειες απ τον πάγκο, κατά την προσωπική μου άποψη...

Φτάσαμε μέσα Γενάρη και η ομάδα δείχνει να μην έχει τα απαραίτητα off ball τρεξίματα, με αποτέλεσμα, όταν ο αντίπαλος μας πιέζει, μαζικά, στο δικό μας μισό, να δυσκολευόμαστε, πολύ, να βγάζουμε σωστές μεταβάσεις...

Αυτό είναι θέμα συνδυαστικό, φυσικής κατάστασης αλλά και ποιότητας παικτών, κυρίως του κέντρου και των στόπερ, που χτίζουν το παιχνίδι της ομάδας, αλλά βελτιώνεται και τακτικά, με την προσθήκη ενός ακόμα χαφ...

Οι μακρινές μπαλιές των στόπερ μπορούν, ενίοτε, να αποτελέσουν μια λύση ανάγκης, αλλά αποτυγχάνουν, όταν στην μεσοεπιθετική γραμμή δεν υπάρχουν κυρίως ψηλοί και δυνατοί παίχτες, που να τις υποδέχονται σωστά...

Εκτιμώ ότι, όλα τα παραπάνω, τα γνωρίζει ο προπονητής, πολύ καλύτερα από μένα, μάλιστα και θα βελτιωθούν...
Ελπίζω, όμως, τα όποια θετικά αποτελέσματα, να μην τον αποπροσανατολίσουν (και) αυτόν, από όσα χρειάζεται...

Προχωράμε, με απόλυτη στήριξη, τουλάχιστον μέχρι το τέλος της σεζόν, κάτι που δικαιούται κάθε προπονητής...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό jibbie » Δευτ 13 Ιαν 2020, 11:57

Abel, η πιεση που χες επειδη "δεν εχεις κερδισει ντερμπι" ηταν ολοφανερη. φοβηθηκες το παιχνιδι και επαιξες κατι παρα τη θεληση σου. ελπιζω σταδιακα να σκορπας τρομο και στα ντερμπι κερδιζοντας τα με ανεση, παιζοντας αυτο που πιστευεις, γιατι αναμφιβολα ειναι πιο ελκυστικο απ το χθεσινο εκτρωμα.
Άβαταρ μέλους
jibbie
 
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Hackney,London

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Δευτ 13 Ιαν 2020, 13:55

Το γεγονός πως επιμένει στον Σβι αντί του Τσούμπα, ένα πράγμα σημαίνει: έχει αχρωματοψία :D
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15316
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό ace.79.gr » Δευτ 13 Ιαν 2020, 16:04

rainmaker έγραψε:
ace.79.gr έγραψε:Χθες ο αμπελαλες ηταν ο" σκοπος αγιαζει τα μεσα"και καλα εκανε,επρεπε να το παρει χθες το ματς .


Τον σκοπό τον ξέραμε, τα μέσα δεν καταλάβαμε.

Τι ανελέητο τουρλουμπουκι ήταν αυτό;
Απλα ηταν τοσο πιεσμενος για νικη που το εχασε λιγακι χθες

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έχε τους φίλους σου κοντά και τους εχθρούς κοντύτερα.
Άβαταρ μέλους
ace.79.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1001
Εγγραφή: Δευτ 15 Ιούλ 2019, 09:13

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 13 Ιαν 2020, 19:00

Θα πρέπει να κατανοήσουμε ότι και τα δύο φορ μας είναι καλά. Απλά έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά (διαφορετικές δεξιότητες) που ταιριάζουν σε διαφορετικά στυλ παιχνιδιού. Το πιο στυλ θα ακολουθήσουμε κατά τη διάρκεια του αγώνα, ώστε να εκμεταλλευθούμε το μέγιστο δυνατό τους παίκτες μας το ξέρει ο Άμπελ.
Επίσης αναδεικνύονται παίκτες που εμείς οι ξερόλες μετά τα πρώτα δείγματα τους είχαμε βγάλει παλτά.
Τον Esiti πχ τον τελειώσαμε πριν την ώρα του, τον Ingason το ίδιο, τον Misic επίσης. Όταν δώσαμε στους δύο τελευταίους συνεχόμενα παιχνίδια μας εξέπληξαν.
Διεθνείς παίκτες είναι, δεν είναι τυχαίοι. Μπορεί να αργήσουν να προσαρμοστούν στο στυλ παιχνιδιού του Άμπελ, αλλά όταν το κάνουν θα πετάμε.
Το ίδιο πιστεύω και για τον Αουγκούστο, και για τον Soares και για τον Λάμπρου. Αν πάρουν παιχνίδια θα δούμε τις ικανότητές τους. Απλά πρέπει να κάνουμε υπομονή, όπως (δεν) κάναμε για τον Misic.
Με τον Άμπελ διαφωνούμε σε αρκετά, αλλά βλέπω ότι ο προπονητής αυτός βλέπει τα λάθη του και διορθώνεται. Αυτό για μένα είναι το παν.
(εξ άλλου και με όλους τους προηγούμενους προπονητές είχα διαφωνία, πλην Santos)
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89368
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό trelopaoki444 » Τρί 14 Ιαν 2020, 11:54

Εγω βλεπω οτι το παει μια χαρα. Ηρθε μεσα σε μια.νυχτα χωρις να ξερει ομαδα παιχτες πρωταθλημα. Παλεψε με νυχια κ.με δοντια για τους.ομιλους, οκ απετυχε στο ουεφα αλλα δεν αλλαξε πιστευω για το συστημα του. Σε εχει κομτα στην κορυφη, δειχνει να δουλευει τα λαθη της ομαδας πολυ. Αποδειξη η βελτιωση στα στημενα. Το ιδιο θα κανει κ για τα ντερμπι. Ειδε οτι κατι δε του βγαινει αλλαξε ροτα κ εστω με λιγη τυχη πηρε αυτο που ηθελε.

Για το μονο που εχω απορια ειναι γιατι το συστημα του δεν το εχει δοκιμασει καθολου απο δεξια. Κ εξηγω τι εννοω. Εχεις τον καλυτερο περσινο μπακ του πορτογαλικου πρωταθληματος. Εχεις ενα σεντερ μπακ που μπορει να παιξει κ αριστερα (Κρεσπο) κ να κανει το 3ο μπακ στο συστημα σου. Βαζεις ινγκασον κ βαρελα αριστερο δεξι στοπερ αντιστοιχα. Κρατας γιαννουλη παγκο οταν θες να το ξεκουρασεις κ περνας λημνιο αριστερα με αναποδο.ποδι για να καλυπτει τον κρεσπο. Μια χαρα μου κουμπωνουν κ.απορω γιατι δεν.το εχει δοκιμασει.καθολου.
Άβαταρ μέλους
trelopaoki444
 
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 16:27
Τοποθεσία: Λαρισα-Αθηνα-ΠΑΟΚ ΠΑΝΤΟΥ

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Τρί 14 Ιαν 2020, 12:58

Το τι δοκιμάζει στις προπονήσεις μόνο αυτός και οι άνθρωποι της ομάδας το ξέρουν..
Βελτίωση υπάρχει και το γεγονός πως αντί να συνεχίσει με μια έτοιμη ομάδα πάει να περάσει το δικό του στυλ δείχνει πως κάνει δουλειά σαν προπονητής.
Το ταμείο φυσικά θα γίνει τον Μάιο.
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10713
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό Sick Bastard » Τρί 14 Ιαν 2020, 14:12

rainmaker έγραψε:
ace.79.gr έγραψε:Χθες ο αμπελαλες ηταν ο" σκοπος αγιαζει τα μεσα"και καλα εκανε,επρεπε να το παρει χθες το ματς .


Τον σκοπό τον ξέραμε, τα μέσα δεν καταλάβαμε.

Τι ανελέητο τουρλουμπουκι ήταν αυτό;


Σωστό.
Η ομάδα μπορεί να κέρδισε αυτά τα πεθαμένα αλλά δεν προόδευσε.
Ελπίζω να μην έπεσε στην παγίδα της νίκης και ξαναδούμε αυτό το πράγμα ειδικά στα χαφ. Δηλαδή συγνώμη ρε Αμπέλ σε εγκλώβισε η κούλα στον άξονα με +1 παίχτη σε όλο το μήκος και πλάτος του, δεν είναι αναμενόμενο;
ΤΙ ΨΗΦΙΣΑΤΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ
ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΓΑΥΡΩΝ ΟΙ ΜΑΝΕΣ.
ΚΚ2020: "Θα φροντίσουμε να σχεδιάσουμε μια ομάδα που δεν θα χαμηλώσει τον πήχη και στόχοι μας θα είναι το νταμπλ κάθε χρόνο. Στόχος μας θα είναι να αυξήσουμε τα έσοδα και όχι να μειώσουμε τα έξοδα".
Άβαταρ μέλους
Sick Bastard
 
Δημοσιεύσεις: 11465
Εγγραφή: Τρί 19 Οκτ 2010, 11:00

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό ToMousiTouCrespo » Τρί 14 Ιαν 2020, 14:14

Την Κυριακή στο ημίχρονο είχα σχολιάσει "φύγε μόνος σου". Κάποιοι αντιδράσατε και δικαίως, γι αυτό θα προσπαθήσω να γράψω μια πιο νηφάλια κριτική. Αρχικά να πω ότι δεν είμαι υπέρ των αλλαγών προπονητή και θέλω όσο τίποτα να πετύχει ο Αμπελ. ΑΛΛΑ:

Με την ΑΕΧ δεν υπήρχε ξεκάθαρο σχέδιο ανάπτυξης ή αν υπήρχε δεν δούλεψε καθόλου. Η μπίλια θα μπορούσε να κάτσει το ίδιο εύκολα και στο Χ/2 και τότε θα συζητούσαμε από διαφορετική βάση. Τα προβλήματα που βλέπω εγώ είναι επαναλαμβανόμενα. Εξακολουθούμε να έχουμε θέμα όταν δεχόμαστε σωστή πίεση ψηλά, ενώ δεχόμαστε αρκετές φάσεις στο transition μιας και ανεβάζουμε πολλούς παίκτες μπροστά οι οποίοι πάνε στην μπάλα σε πρώτο χρόνο αντί να καθυστερήσουν μέχρι να έρθει βοήθεια. Με ΟΦΗ και Πανιώνιο αυτές οι ΙΔΙΕΣ φάσεις δεν κόστισαν, αλλά με ΠΑΟ και τον ΟΑΡΗΣ την πατήσαμε. Στην επίθεση σαφώς τα πράγματα είναι καλύτερα αλλά δεν βρίσκουμε εύκολα χώρους και υπεραριθμίες. Έχουμε δει ξεσπάσματα εξαιρετικών συνδυασμών αλλά χωρίς διάρκεια μέσα στο παιχνίδι.

Ο Μάτος δεν έχει ξεχωρίσει σε κανένα παιχνίδι στο ρόλο που χρησιμοποιείται (αντιθέτως ήταν και αμυντικά επικίνδυνος σε κάποια), όπως δεν έχει δείξει κάτι ο εκάστοτε αριστερός "εξτρέμ" (όποιος και να χει παίξει εκεί). Οι αλλαγές είναι πάνω-κάτω στάνταρ και δεν έχω δει κάποια εναλλακτική όταν ο αντίπαλος μας καταλαβαίνει και προσαρμόζεται αντίστοιχα (με πιο τραχταχτό παράδειγμα την ΑΕΧ του 2ου ημιχρόνου στο ΟΑΚΑ).

Καταλαβαίνω τι θέλει να παίξει ο Αμπελ. Μπορεί να έχει όλα τα δίκια του κόσμου και όοοταν βγει στο γήπεδο αυτό που έχει στο μυαλό του 100% να μην πιανόμαστε. Προφανώς δεν είναι άσχετος από ποδόσφαιρο και έχει παρουσιάσει πολλές ενδιαφέρουσες ιδέες. Όμως προς το παρόν βλέπω ότι υπάρχουν αρκετά θέματα για μία ομάδα που αποδεδειγμένα έχει το καλύτερο ρόστερ της κατηγορίας.
Άβαταρ μέλους
ToMousiTouCrespo
 
Δημοσιεύσεις: 805
Εγγραφή: Τετ 07 Ιουν 2017, 18:20

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό Ριαν_Καπαγιαννιδης » Τρί 14 Ιαν 2020, 15:46

Εγω παντως δε νομιζω ότι εχουμε το καλυτερο ροστερ της κατηγοριας.
Ριαν_Καπαγιαννιδης
 
Δημοσιεύσεις: 2191
Εγγραφή: Πέμ 01 Σεπ 2016, 12:04

Re: Abel Fernando Moreira Ferreira

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Τρί 14 Ιαν 2020, 15:49

Και ποιος το χει;
ο γαύρος με τον μπουχαλακη και τον Αβραάμ;
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10713
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron