8. Douglas Augusto

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: 33. Douglas Augusto

Δημοσίευσηαπό renegade » Πέμ 28 Μάιος 2020, 15:27

Κάτι τέτοιοι τραυματισμοί μας υπενθυμίζουν γιατί οι αθλητές είναι από τους πλέον ανασφαλείς εργαζομένους.
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14120
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: 33. Douglas Augusto

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 28 Μάιος 2020, 15:32

Απ τους πιο επισφαλείς, συμφωνώ, αλλά κι απ τους τα πλείστα καλοπληρωμένους, επίσης....
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: 33. Douglas Augusto

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Πέμ 28 Μάιος 2020, 15:56

Είναι πολύ μικρό το ποσοστό των καλοπληρωμένων ποδοσφαιριστών, ειδικά στο Ελλαδιστάν.
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: 33. Douglas Augusto

Δημοσίευσηαπό renegade » Πέμ 28 Μάιος 2020, 15:56

Διαφωνώ... ο κόσμος βλέπει το περιτύλιγμα.
Δεν αγωνίζονται όλοι στον ΠΑΟΚ τον γάβρο και την Κούλα. Οι ποδοσφαιριστές σ αυτή την χρηματική κλίμακα είναι ένα ελάχιστο ποσοστό.
Το ίδιο ισχύει και στο εξωτερικό
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14120
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: 33. Douglas Augusto

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 28 Μάιος 2020, 16:15

Μιλώντας μόνο για επαγγελματίες ποδοσφαιριστές και τις μέσες αποδοχές τους, σε σχέση με εκείνες όποιων άλλων υπαλλήλων, μέσης εκπαίδευσης, κατά μέσο όρο και στις αντίστοιχες ηλικίες, νομίζω υπάρχει χαοτική απόσταση...

Εδώ μόνο μια σύγκριση με άλλους, αθλητές κιόλας, π.χ. του handball, αν κάνετε, που έχουν απ τον ίδιο έως και πολύ μεγαλύτερο βαθμό επικινδυνότητας, για σοβαρούς τραυματισμούς, πιστεύω ότι θα το διαπιστώσετε κι εσείς!
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: 33. Douglas Augusto

Δημοσίευσηαπό renegade » Πέμ 28 Μάιος 2020, 16:32

Πόσο νομίζεις ότι είναι ο μέσος μισθός των ποδοσφαιριστών της β Εθνικής?
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14120
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: 33. Douglas Augusto

Δημοσίευσηαπό skalon » Πέμ 28 Μάιος 2020, 16:44

Χωρίς να θέλω να υπονοήσω τίποτα, θα πω 2 προσωπικές μου ιστορίες...

1η:
Οταν έπαθα εγώ ρήξη χιαστού, πήρα σβάρνα τους γιατρούς, με τη μαγνητική στο χέρι, να δω τι γίνεται. Ενας από αυτούς, καθηγητής πανεπιστημίου τότε μου είπε
- Ρήξη χιαστού-ποσοστό επιτυχούς διάγνωσης από μαγνητική: 80%
- Ρήξη μηνίσκου-ποσοστό επιτυχούς διάγνωσης από μαγνητική: 75%
- Ζημιές στο χόνδρο-ποσοστό επιτυχούς διάγνωσης από μαγνητική: 70%

2η:
Οταν μετά την εγχείρηση έκανα φυσικοθεραπείες, εμφανίστηκε ένα παιδί που χτύπησε το γόνατό του στη μπάλα, και η διάγνωση έλεγε "χιαστός". Μετά από μερικές ημέρες φυσικοθεραπείες, όταν ξεπρίστηκε το πόδι του, πήγε για εγχείρηση. Την επόμενη μέρα ήρθε πάλι στο ιατρείο... Οταν τον άνοιξαν οι γιατροί, αποδείχθηκε ότι ο χιαστός δεν ήταν κομμένος!

Δεν ξέρω, είναι τόσο "παράξενη" αυτή η ιστορία με τον οπίσθιο χιαστό, που θα περιμένω να δω τι θα βγάλει...
Άβαταρ μέλους
skalon
 
Δημοσιεύσεις: 2233
Εγγραφή: Κυρ 12 Φεβ 2017, 22:10

Re: 33. Douglas Augusto

Δημοσίευσηαπό renegade » Πέμ 28 Μάιος 2020, 16:56

Με λίγα λόγια το παιδί δεν είχε ολική ρίξη χιαστού
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14120
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: 33. Douglas Augusto

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 28 Μάιος 2020, 16:58

renegade έγραψε:Πόσο νομίζεις ότι είναι ο μέσος μισθός των ποδοσφαιριστών της β Εθνικής?

Μ αυτό το σκεπτικό, πόσο είναι ο ανώτατος μισθός, οποιουδήποτε εργαζόμενου, μόρφωσης μέσης εκπαίδευσης?

Έχω την εντύπωση ότι δεν συνεννοούμαστε, αφού εγώ μιλάω για μέσο μισθό επαγγελματιών ποδοσφαιριστών...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: 33. Douglas Augusto

Δημοσίευσηαπό renegade » Πέμ 28 Μάιος 2020, 17:15

goran 64 έγραψε:
renegade έγραψε:Πόσο νομίζεις ότι είναι ο μέσος μισθός των ποδοσφαιριστών της β Εθνικής?

Μ αυτό το σκεπτικό, πόσο είναι ο ανώτατος μισθός, οποιουδήποτε εργαζόμενου, μόρφωσης μέσης εκπαίδευσης?

Έχω την εντύπωση ότι δεν συνεννοούμαστε, αφού εγώ μιλάω για μέσο μισθό επαγγελματιών ποδοσφαιριστών...

Σίγουρα δεν συνεννοούμαστε.
Καταρχάς επαγγελματίες ποδοσφαιριστές λογίζονται οι ποδοσφαιριστές της S.L1, S.L2 και F.L οι παλιές Α', Β' κ Γ' εθνική.
Ο μισθός τον ποδοσφαιριστων στις δύο μικρότερες κατηγορίες είναι στα επίπεδα του κατώτατου μισθού.
Αλλά και στην μεγάλη κατηγορία το μεγαλύτερο ποσοστό των ποδοσφαιριστών αμοίβονται με ποσα πολύ χαμηλά.

Όσο για αυτό που έγραψες για την μέση εκπαίδευση είναι ακριβώς το ίδιο που ισχύει και στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο.
Επειδή υπάρχουν καθηγητες στα ιδιωτικά κολέγια που βγάζουν 5.000 το μήνα, δεν μπορείς να εξισωνεις ολόκληρο τον κλάδο με τέτοια ποσά
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14120
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: 33. Douglas Augusto

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 28 Μάιος 2020, 17:25

Εμ, δεν συνεννοούμαστε, το ήξερα...Μίλησα μια μέσο μισθό επαγγελματιών ποδοσφαιριστών...
Επίσης, οι καθηγητές, που αναφέρεις, δεν είναι μόρφωσης μέσης εκπαίδευσης, αλλά ανωτάτης...
Επαγγελματίες ποδοσφαιριστές, είναι αυτοί που είναι υπάλληλοι όποιων Π.Α.Ε. και μόνο αυτοί...
Ας μην κουράζουμε άλλο τζάμπα και μάλιστα off topic, αφού άκρη δεν θα βγάλουμε...
Την απολογία μου, απ τους υπόλοιπους συμφορουμίτες και τους μοντς....
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: 33. Douglas Augusto

Δημοσίευσηαπό renegade » Πέμ 28 Μάιος 2020, 18:18

Όλοι οι ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στις τρεις πρώτες κατηγορίες ορίζονται ως επαγγελματίες με κατώτατο μισθό 650€ αν θυμάμαι καλά.
Τέλος κ από μένα τα οφ τόπικ
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14120
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: 33. Douglas Augusto

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Πέμ 28 Μάιος 2020, 22:37

Ως επαγγελματίας ορίζεται κάθε ποδοσφαιριστής, που διαθέτει υπογεγραμμένο συμβόλαιο με σωματείο (σύλλογο), το οποίο, για την παροχή υπηρεσιών του, σε αυτό, του αποφέρει αποδοχές, μεγαλύτερες από τα έξοδα του...


Από το καταστατικό του ΠΣΑΠ, για τις αμοιβές επαγγελματιών ποδοσφαιριστών, άρθρο Νο 2...

Συμβόλαιο, κατατεθειμένο-επικυρωμένο σε συμβολαιογράφο, με νόμιμη αμοιβή του...Όχι ιδιωτικό συμφωνητικό...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: 33. Douglas Augusto

Δημοσίευσηαπό renegade » Πέμ 28 Μάιος 2020, 23:10

Καλό το γκουγκλαρισμα, μαθαίνει κανείς πολλά.
Άρα εγώ αν κάνω ιδ. συμφωνητικό και όχι συμβόλαιο κατατεθειμενο δεν είμαι επαγγελματίας...άρα και ο Χ επαγγελματίας που νομίζεις ότι παίρνει ένα μυριο,στην ουσία παίρνει 100 χιλιάρικα αφού τα υπόλοιπα δεν είναι σε κατατεθειμενο συμβόλαιο :D

Υγ προφανώς για σένα ένα τεράστιο ποσοστό που δουλεύει στα μαύρα ( δυστυχώς αυτο είναι νόμος στην Ελλάδα) δεν έχουν καμία επαγγελματική υπόσταση
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14120
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: 33. Douglas Augusto

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Παρ 29 Μάιος 2020, 10:03

Καλό αυτό το "δυστυχώς, αυτός είναι ο νόμος στην Ελλάδα", αλλά δεν θα το υποστηρίξω, δίνοντας του κι άλλοθι..
Αυτά λένε οι νόμοι (αλλουνού παπά ευαγγέλιο αν τηρούνται και πότε-πού ή όχι), αυτά σε παραθέτω κι εγώ....
Αν οι ΠΑΕ έκαναν ιδιωτικά συμφωνητικά κι όχι επίσημα συμβόλαια, θα υπήρχε τέτοια πρεμούρα για την εφορία?
Πάντως, κάνε εσύ ιδιωτικό συμφωνητικό και μετά πήγαινε να διεκδικήσεις χρήματα που τυχόν δεν σε πληρώνουν..



Υ.Γ. Προφανέστατα, για μένα, το ποσοστό που δουλεύει μαύρα, είναι "επαγγελματίες", μεν, αλλά παράνομοι, δε...
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Adamandad, crazy nagbe4, Μπαρκαρούτσος και 13 επισκέπτες