Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός 08/03/09 19:00 Σχολια & παραλειπόμενα

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του φετινού πρωταθλήματος Superleague και όλων των παρελλειπομένων...

Re: ΠΑΟΚ-γαυρος 08/03/09 19:00 Σχολια και παραλειπόμενα αγώνα

Δημοσίευσηαπό DimisK » Τρί 10 Μαρ 2009, 17:32

Ναι, αλλά πολύ καλό σεντόνι αδελφέ!

Το μυαλό μου διαβάζεις...

Εύγε, από τα καλύτερα ποστ επί του θέματος...
Carpe Diem...Believe in PAOK.....
Άβαταρ μέλους
DimisK
 
Δημοσιεύσεις: 4973
Εγγραφή: Τετ 23 Απρ 2008, 13:56
Τοποθεσία: MARKOPOULON MESOGEION

Re: ΠΑΟΚ-γαυρος 08/03/09 19:00 Σχολια και παραλειπόμενα αγώνα

Δημοσίευσηαπό pagotatzis » Τρί 10 Μαρ 2009, 17:49

παιδια εχθες το βραδι βλεπω tv και κανω ζαππινγ
στο εξτρα 3 και βλεπω τον τσουκαλα.
ειχαν ενα βιντεο με ολες τις αρνητικες φασεις
αν δεν ειναι φτιαγμενο το βιντεο
ντρεπομαι γιαυτα που ηδα!!!!!
καλα βρε την βουλγαρικη σημαια ποιος
αφησε και την βαλαμε στην 4 α;;;;;
πεσαμε στην παγηδα τουσ δυστιχος
Άβαταρ μέλους
pagotatzis
 
Δημοσιεύσεις: 3418
Εγγραφή: Σάβ 21 Ιουν 2008, 12:38
Τοποθεσία: Oberderdingen

Re: ΠΑΟΚ-γαυρος 08/03/09 19:00 Σχολια και παραλειπόμενα αγώνα

Δημοσίευσηαπό Bougatsas » Τρί 10 Μαρ 2009, 18:33

Η Βουλγάρικη σημαία πιστεύω μπήκε ώς ειρωνεία, αλλά καλά είναι πριν κάνουμε κάτι να μην σκευτόμαστε πως το βλέπουμε εμείς αλλα πως θα το δεί και θα το χρησιμοποιήσει ο άλλος.
Άβαταρ μέλους
Bougatsas
 
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ 20 Φεβ 2008, 22:30

Re: ΠΑΟΚ-γαυρος 08/03/09 19:00 Σχολια και παραλειπόμενα αγώνα

Δημοσίευσηαπό Johnys » Τρί 10 Μαρ 2009, 18:36

peris έγραψε:εγω θελω να θιξω ενα θεμα σημαντικοτατο για μενα για την εκβαση του παιχνιδιου.δεν εχω δει αν εχει αναφερθει ξανα αν εχει γινει σβηστε το ποστ μου
κακα τα ψεμματα ο πολυς κοσμος ξενερωσε με τα αντικειμενα και τα μπουκαλια(αφου καταπιε το γενονος με τα δακρυγονα)
και αντε τα χαρτακια απο τις ταμειακες εγινε το λαθος και μοιραστηκαν
τα μπουκαλια πως μπηκανε μεσα?
για ποιο λογο ανοιξαν ολες οι πορτες μετα τα καπνογονα και εμπαινε οποιος και οπως ηθελε?στον αγωνα κυπελλου μας επαιρναν ακομη και τα καπακια και χθες ειχε κασες μπυρες και ρετσινες
ποιος εδωσε αυτην την εντολη?δεν ηξερε τι θα γινει?κι αν καποιος γουσταρε και εφερνε οπλο τι θα γινονταν θα το κλειναμε το μαγαζι?
ειμαι απο την δραμα και την προηγουμενη εβδομαδα πηγα σε αγωνα της δοξας.μολις μπηκα με κανανε σωματικο ελεγχο οχι μονο εμενα αλλα και οποιον περνουσε μεσα.επαθα πλακα ειχα ξεχασει οτι γινεται αυτο στα γηπεδα αφου φετος ολοκληρη χρονια δεν με ενοχλησε κανεις στην τουμπα.
τι να τα κανω τα τουρνικε αφου περνανε οι ρετσινες απο κει?
ειμαι ο μονος που το βλεπει ετσι ρε παιδια?


Μπράβο φιλε πολύ καλά τα λες αλλα δυστυχώς κάποια πράματα δεν αλλάζουν.

Το μονο που χρεώνω στο Ζαγοράκη είναι ότι σε αυτό θέμα δεν έχει κάνει ότι είναι απαραίτητο για να αλλάξει αυτή η κατάσταση.
ΠΑΟΚ θρησκεία και στη γερμανία.
Άβαταρ μέλους
Johnys
 
Δημοσιεύσεις: 960
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 05:03
Τοποθεσία: Γερμανία/Ντίσελντορφ

Re: ΠΑΟΚ-γαυρος 08/03/09 19:00 Σχολια και παραλειπόμενα αγώνα

Δημοσίευσηαπό Pegasus1589 » Τρί 10 Μαρ 2009, 18:42

Πικάρισμα στους κάτω η σημαία. Χαζομάρα κατ'εμέ. Μια Μακεδονική ήταν ό,τι πρέπει, το αστέρι της Βεργίνας σε μπλε φόντο.

Η αστυνομία όπως την περιμέναμε. Σαν στρατός κατοχής. Όχι όμως ότι έλειψε η βλακεία από μέρους μερικών. Υποπτεύομαι βάσιμα ότι "οπαδοί" συγκεκριμένων πολιτικών απόψεων βρήκαν ευκαιρία να τα κάνουν νίμου.

Αν ο ΠΑΟΚ δεν πετύχει τους στόχους του, θα είναι εξαιτίας μας. Κανένα κατεστημένο, καμιά ομάδα δεν μπορεί να σταθεί εμπόδιο γιατί και διοίκηση που ξέρει να υπερασπίζεται την ομάδα έχουμε και μεταγραφές σωστές κάνει και προπονητή που χτίζει μια ομάδα που δε χάνει και μένει μόνο να μάθει να κερδίζει τα ντέρμπι. Εξαιτίας μας θα μείνει πίσω.

Όταν λέω εμάς, δεν εννοώ μόνο τους στραβόστομους, τους ηλίθιους δηθενάκηδες "οπαδούς" που πατάνε μόνο στα ντέρμπι, τους τρόμπες που πετάνε πράγματα γιατί "εδώ είναι Τούμπα" και τους βλάκες που επιτίθενται σε αντίπαλους παίχτες λες κι έτσι θα χτυπήσουμε το κατεστημένο. ΕΝΝΟΩ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΜΟΝΩΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΜΠΕΤΟΒΛΑΚΕΣ. Ο "ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΛΑΟΣ ΤΟΥ ΠΑΟΚ" ΚΑΙ Η "ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ" ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΕΝΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΗΔΗ, ΜΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑΠΛΑΝΟΥΝ ΟΙ ΩΡΑΙΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΕΙΣΟΔΟΥ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ. ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟΥΜΠΑ, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΔΡΑ ΕΝΟΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΛΑΟΥ τόσο από άποψη φωνής όσο και από άποψη συμπεριφοράς.

Μόνο αυτό έχω να πω τώρα που ηρέμησα. Σίγουρα ειπώθηκαν αλλά δεν αντέχω να διαβάσω τόσες σελίδες.
ΒΟΥΡ!
Άβαταρ μέλους
Pegasus1589
 
Δημοσιεύσεις: 1262
Εγγραφή: Κυρ 30 Νοέμ 2008, 14:23

Re: ΠΑΟΚ-γαυρος 08/03/09 19:00 Σχολια και παραλειπόμενα αγώνα

Δημοσίευσηαπό DON_DS » Τρί 10 Μαρ 2009, 18:44

Συμφωνώ με όσα έγραψε ο Vanroy. Σκέψεις εύστοχες και ουσίας. Τιμά το forum και την ομάδα μας με την παρουσία του.

Στο μεταξύ κλήθηκε τελικά σε απολογία ο Νικοπολίδης για την κλωτσιά και με μεγάλο ενδιαφέρον περιμένω να δω αν θα τιμωρηθεί, αν και το γράμμα του νόμου είναι σαφές. Πρέπει να τιμωρηθεί.
Ο Sergio αντιθέτως δεν κλήθηκε σε απολογία αν και το επιδίωξε παρασκηνιακά πολύ έντονα ο Ολυμπιακός. Αυτό όμως δυστυχώς το ερμηνεύω αρνητικά. Τι εννοώ; Ναι μεν δεν θα τιμωρηθεί ο Sergio, αλλά η τιμωρία της ομάδας για όσα συνέβησαν θα είναι βαριά. Δεν θα επιβληθεί μόνο πρόστιμο αλλά και αποκλεισμός έδρας. Μακάρι να διαψευστώ.
Άβαταρ μέλους
DON_DS
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Τετ 04 Φεβ 2009, 17:39
Τοποθεσία: Athens

Re: ΠΑΟΚ-γαυρος 08/03/09 19:00 Σχολια και παραλειπόμενα αγώνα

Δημοσίευσηαπό Platon » Τρί 10 Μαρ 2009, 19:18

Δηλαδη τωρα το θεωρειτε σωστο να τιμωρηθει ο Νικοπολιδης που υπερασπιζε τον εαυτο του????? Εσεις στη θεση του δηλαδη τι θα κανατε???

Οσο αφορα τον Κονσεϊσαο, τον απομυθοποιημενο ηρωα, τον τεραστιο αρχηγο, καλο θα ηταν να ξεκουραστει για δυο τρεις αγωνιστικες, γιατι τα νευρακια του μονο κακο μας κανουν και τιποτε αλλο.
Αντε γιατι κι αυτος πολυ ψηλα τον πηρε τον αμανε... Αν ηταν καποιος αλλος στη θεση του Τζορτζεβιτς, θα τον ειχε αρπαξει απ' το λαιμο και τωρα θα μιλουσαμε για αλλα πραγματα...

Να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους!!!

ΥΓ Σωστος ο αδερφος Vanroy... :D
Κάθε ένας από εμάς είναι ο ΠΑΟΚ!!!
Άβαταρ μέλους
Platon
 
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 21:20
Τοποθεσία: DÃœSSELDORF, GERMANY

Re: ΠΑΟΚ-γαυρος 08/03/09 19:00 Σχολια και παραλειπόμενα αγώνα

Δημοσίευσηαπό evripidis4 » Τρί 10 Μαρ 2009, 19:44

Τελικα ρε αδερφια, ποιος ειναι ο ΠΑΟΚ που ολοι ονειρευομαστε;;;
ΠΟΤΕ θα μπορεσουμε να ξεκολησουμε απο την καφριλα και την αλητεια και θα κανουμε το αλμα εμπρος;
Πως θα εχουμε την απαιτηση απο καποιον καλο παικτη να ερθει στην ομαδα μας οταν θα εχει δει, ή ΘΑ δει οταν θα ερθει εκεινη η ωρα, τα αισχη που εγιναν την Κυριακη;
ΠΟΤΕ θα οργανωθει πλεον αυτο το σωματειο και το γηπεδο ΔΕΝ θα ειναι ΜΠΑΤΕ ΣΚΥΛΟΙ ΑΛΕΣΤΕ????Τη στιγμη που οποιος θελει μπαινει μεσα οποτε θελει, βαζει μεσα ΟΤΙ θελει και κανει οτι θελει;(Ειμαι με τα 1000 με τον προεδρο αλλα αυτο προχθες ηταν αυτοκαθαρση;)
Ή μηπως πρεπει να γινει κανα σοβαρο ατυχημα μεσα στο γηπεδο και μετα να τρεχουμε;;;
Ειναι τοσες πολλες οι σκεψεις μου απο προχθες που μεσα στο μυαλο μου επικρατει αναρχια..Θα μπορουσα να πω χιλιαδυο...
Το βασικο ομως ειναι αυτο...ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΟΚ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ;;;ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ παοκ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΟΚ;;;
Μπορει καποια πραγματα να μην αρεσουν σε πολλους, αλλα για μενα [size=200]Ο ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ...[/size][u][/u]
Άβαταρ μέλους
evripidis4
 
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 11 Μαρ 2008, 19:03

Re: ΠΑΟΚ-γαυρος 08/03/09 19:00 Σχολια και παραλειπόμενα αγώνα

Δημοσίευσηαπό eleos » Τρί 10 Μαρ 2009, 19:51

Platon έγραψε:Δηλαδη τωρα το θεωρειτε σωστο να τιμωρηθει ο Νικοπολιδης που υπερασπιζε τον εαυτο του????? Εσεις στη θεση του δηλαδη τι θα κανατε???

Οσο αφορα τον Κονσεϊσαο, τον απομυθοποιημενο ηρωα, τον τεραστιο αρχηγο, καλο θα ηταν να ξεκουραστει για δυο τρεις αγωνιστικες, γιατι τα νευρακια του μονο κακο μας κανουν και τιποτε αλλο.
Αντε γιατι κι αυτος πολυ ψηλα τον πηρε τον αμανε... Αν ηταν καποιος αλλος στη θεση του Τζορτζεβιτς, θα τον ειχε αρπαξει απ' το λαιμο και τωρα θα μιλουσαμε για αλλα πραγματα...

Να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους!!!

ΥΓ Σωστος ο αδερφος Vanroy... :D


Τρισμέγιστε Πλάτωνα εσύ θεωρείς σωστότερο ο Πάμπλο γκαρσία να τρώει 2η κίτρινη στο καπάκι για ""διαμαρτυρία"", ενώ άλλοι πάνε και τα χωνουν στους διαιτητές και αυτοί κοιτάνε απ'την άλλη?

Γιατί πάντα να τηρούνται ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ όλα σεμας και όχι στις άλλες ομάδες??


Και φυσικά καλά έκανε αλλά ισονομία άν υπάρχει,να το λουστεί ο κηπουρός τώρα..
Άβαταρ μέλους
eleos
 
Δημοσιεύσεις: 2398
Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 13:56
Τοποθεσία: Σαλλλονίκη - Northshire Abbey

Re: ΠΑΟΚ-γαυρος 08/03/09 19:00 Σχολια και παραλειπόμενα αγώνα

Δημοσίευσηαπό jibbie » Τρί 10 Μαρ 2009, 20:12

ασχετο αλλα..παρεπιπτοντως ο Μενδρινος θα μπορουσε οταν δεχθηκε την πρωτη κιτρινη να φαει καπακι και την δευτερη, αφου πεταξε νευριασμενος την μπαλα μπροστα στον διαιτητη..αν βρειτε ουσιαστικη διαφορα με την κοκκινη του Παμπλο στον θρασυβουλο πειτε μου να ξερω..

μια και μιλαμε για εφαρμογη κανονισμων δηλαδη..
Άβαταρ μέλους
jibbie
 
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Hackney,London

Re: ΠΑΟΚ-γαυρος 08/03/09 19:00 Σχολια και παραλειπόμενα αγώνα

Δημοσίευσηαπό Platon » Τρί 10 Μαρ 2009, 20:14

Οχι αδερφε μου Eleos δεν το θεωρω σωστο να τιμωρηθει ο Γκαρσια γι' αυτο που λες!!! Και σαν ΠΑΟΚ νοιωθω πολυ αδικημενος!!!!

Αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα ξεπληρωσω την αδικια με αλλη αδικια!!!
Θελω να ειμαι τιμιος και σωστος και να μπορω καθε καταραμενη μερα να κοιταω τον καθρεφτη!!!!

Αυτο πιστευω οτι πρεσβευει ο ΠΑΟΚ κι ετσι θελω να ειμαι!!! Αν ειμαι μαγκας μπαινω στο γηπεδο και τους παταω ολους!!! Αγωνιστικα, τιμια και καθαρα!!! Ξερω οτι ειναι δυσκολο, ισως και ρομαντικο, αλλα δε θελω να πεσω στο επιπεδο ενος γαυρου. Αν ειναι να γινω κι εγω σαν αυτους τοτε προτιμω να ειμαι ο αδικημενος της υποθεσης αλλα να εχω το δικιο με το μερος μου. Τροχος ειναι και θα γυρισει!!! Εμεις εχουμε μαθειι να στεκουμε στα δικα μας ποδια κι οχι να πλεουμε σε πελαγη ξενων, κλεμμενων κι αγορασμενων πρωταθληματων και διακρισεων!!!!

Δε θελω να τιμωρηθει ο Νικοπολιδης, δεν εφταιξε αυτος!!! Οσο κι αν δεν τον παω, ειχε δικιο με αυτο που εκανε!!!

Ποιο δικιο ειχε ο Κονσεϊσαο??? Οποιο κι αν ειχε το εχασε με αυτο που εκανε!!!!
Κάθε ένας από εμάς είναι ο ΠΑΟΚ!!!
Άβαταρ μέλους
Platon
 
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 21:20
Τοποθεσία: DÃœSSELDORF, GERMANY

Re: ΠΑΟΚ-γαυρος 08/03/09 19:00 Σχολια και παραλειπόμενα αγώνα

Δημοσίευσηαπό Tetradje » Τρί 10 Μαρ 2009, 20:18

jibbie έγραψε:ασχετο αλλα..παρεπιπτοντως ο Μενδρινος θα μπορουσε οταν δεχθηκε την πρωτη κιτρινη να φαει καπακι και την δευτερη, αφου πεταξε νευριασμενος την μπαλα μπροστα στον διαιτητη..αν βρειτε ουσιαστικη διαφορα με την κοκκινη του Παμπλο στον θρασυβουλο πειτε μου να ξερω..

μια και μιλαμε για εφαρμογη κανονισμων δηλαδη..


Και ο Κονσεισαο το ιδιο, οταν κλωτσησε τη μπαλα στις διαφημιστικες και ενω τον κρατουσε κανα μισαωρο ο αλλος... Χωρις ουσιαστικο ενδιαφερον, απλα το αναφερω
Άβαταρ μέλους
Tetradje
 
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: Πέμ 13 Δεκ 2007, 21:10

Re: ΠΑΟΚ-γαυρος 08/03/09 19:00 Σχολια και παραλειπόμενα αγώνα

Δημοσίευσηαπό DimisK » Τρί 10 Μαρ 2009, 20:21

Μεγάλε Πλάτωνα βλέπω τα δακρυγόνα έκαναν καλό στα εγκεφαλικά σου κύτταρα!! :lol: :lol:

Απίστευτο το ποστ σου, το προσυπογράφω μέχρι τελείας. Αυτό είναι Θούρειος, όχι απλή άποψη. Μακάρι να τη διαβάσουν όλοι και να τη βάλουν καλά στο τσερβέλο τους. Μόνο έτσι ο ΠΑΟΚ θα μείνει στην κορυφή όχι τη βαθμολογική, αλλά την αξιακή....

Τιμή μου να είσαι ο Πρόεδρός μας!
Carpe Diem...Believe in PAOK.....
Άβαταρ μέλους
DimisK
 
Δημοσιεύσεις: 4973
Εγγραφή: Τετ 23 Απρ 2008, 13:56
Τοποθεσία: MARKOPOULON MESOGEION

Re: ΠΑΟΚ-γαυρος 08/03/09 19:00 Σχολια και παραλειπόμενα αγώνα

Δημοσίευσηαπό gika » Τρί 10 Μαρ 2009, 20:22

Και ο τζορτζεβιτς για κατα συρροήν θέατρο, και ο Νικοπολίδης για καθηστερήσεις έπρεπε να μαζέψουν (ειδικα ο δευτερος) καμια 4-5 κιτρινες ο καθένας...
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17132
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: ΠΑΟΚ-γαυρος 08/03/09 19:00 Σχολια και παραλειπόμενα αγώνα

Δημοσίευσηαπό M.X. » Τρί 10 Μαρ 2009, 20:34

vanroy έγραψε:Να πούμε μερικές ακόμη αλήθειες; Πόση ευθύνη έχουμε οι οπαδοί που τρώμε το κουτόχορτο των πολιτικών ,που κάποιοι σήμερα είναι φυλακή λόγω του «ποδοσφαίρου» ,που κάποιοι περιμέναν πως και πως το πούλμαν από το αεροδρόμιο ,που διαλαλούσαμε ότι «εδώ σας περιμένει η κόλαση»;

Ο οπαδός του ΠΑΟΚ που σήμερα αυτομαστιγώνεται και οδύρεται σε τι διαφέρει από τον οπαδό του θρήνου που ζει την έπαρση και την επίπλαστη ευτυχία του πρωταθλητή και του δυνάστη των γηπέδων; Στον εικονικό κόσμο του τυφλού οπαδισμού βρίσκονται στο ναδίρ και στο ζενίθ ανίστοιχα. Στην πραγματική ζωή όμως μοιράζονται τα ίδια αγαθά, τις ίδιες αδικίες ,τα ίδια προβλήματα και πολλοί ΠΑΟΚτσήδες είναι αυτοί που αποτελούν τους ευνοούμενους της κοινωνίας όπως ακριβώς συμβαίνει με τους οπαδούς του θρήνου και κάθε άλλης ομάδας.


Συμφωνώ πως πολλά πράγματα στην καθημερινοτητά μας είναι υπερεκτιμημένα και ίσως θα έπρεπε να τα αντιμετωπίζουμε με μεγαλύτερη απλότητα όμως θεωρώντας πως υπάρχει ισότητα μεταξύ όχι απλά οπαδών αλλά ανθρώπων λησμονείς πως υπάρχει στη φύση η μοναδικότητα που δυστυχώς καταδυναστεύεται και παραποιείται από εμάς τους ίδιους.
Σιγουρα υπάρχουν οπαδοί που μοιράζονται κοινά γνωρίσματα της ανθρώπινης φύσης και υπόστασης...Αλλά ΠΑΟΚ γίναμε γιατί αυτά που μας κάνουν ξεχωριστούς και κατ'επέκταση τον ΠΑΟΚ είναι πολλα περισσότερα από αυτά που μας συνδέουν με τους "οπαδούς" άλλων ομάδων.
Γράφεις έχοντας αφεθεί στην "πώρωση" θα μπορούσες να μου πεις...Ίσως αν αντίκριζα "λίγη ρημάδα δικαιοσύνη" στο φαινόμενο που ονομάζουμε ποδόσφαιρο να είχα άλλες απόψεις... Ευτυχώς ή δυστυχώς αυτό που διαφερει το ποδοσφαιρο από τον αθλητισμό είναι το γεγονός πως αποτελεί μικρογραφία της κοινωνίας του σήμερα , του τότε και του αύριο.Εννοείτε πως ο αθλητισμός εμπεριέχεται σε μία κοινωνία ,το 'ιδιο συμβαίνει όμως και με τον πρωταθλητισμό , την αδικία, την λύτρωση , την φτώχεια ,την καταξίωση και τόσα άλλα που χρωματίζουν το μωσαικό της ύπαρξης μας.Καλώς ή κακώς η ισορροπία επιβάλλει την ύπαρξη δράσης και αντίδρασης ,καλού και κακού.Τιποτα δεν είναι αυτόκλητο και τίποτα δεν μπορεί να υπάρξει από μόνο του. Απλά επιλέγουμε πως θα τα διαχειριστούμε αλλά και πως θα τα βιώσουμε.
Ο ΠΑΟΚ έγινε ΙΔΕΑ γιατί κάποιο άνθρωποι ένιωσαν πως έπρεπε να εξωτερικεύσουν τους καημούς ,τους "νταλκάδες" ,τις λαχτάρες και τις ελπίδες τους δείχνοντας σε όλους τους ξεριζωμένους και τους πρόςφυγες , τους αδικημένους και τους "αόρατους" του κόσμου πως μπορούν...Μπορούν να ζουν ,να αγωνίζονται ,να επιδιώκουν και να φιλοδοξούν για το καλύτερο γιατί απλά την ζωή σαν ύλη μπορούν να σου την πάρουν την ψυχή σου όμως ποτέ.Γιατί το μετάλλο της είναι η βαση του σύμπαντος...
Όσο και να φαίνονται οπαδικά και πλέον "ρομαντικά" όλα αυτά , η αλήθεια είναι ότι επιλέξαμε να είμαστε ΠΑΟΚ γιατί το"μεσα"μας είναι ποτισμένο με το αίμα των ανθρώπων που πάλεψαν και έδωσαν τη ζωή τους για τα ΙΔΑΝΙΚΑ της ύπαρξης της ζωής και εμείς είμαστε απλα συνεχιστές ριζών για τις οποίες θα είμαστε περήφανοι γιατί η φύση επέλεξε εμάς να ειμαστε αυτοί...
Το "ΠΑΟΚ λέμε και κλαίμε" αποτελεί απόδειξη πως ένας τίτλος δεν ειναι απλά ένα κομμάτι σίδερο ούτε θα ανήκει σε "επαγγελματίες παίκτες".Θα είναι απλά ένα χαμόγελο στα χείλη ανθρώπων που έμαθαν να ζουν "ντόμπρα" σε όλα τα μήκηκαι τα πλάτη του κόσμου, ένα χαμόγελο που αν κοιτάξεις στον ουρανό θα το διακρίνεις ανάμεσα στα σύννεφα στα χείλη όλω όσων μας λείπουν αλλά είναι πάντα εδώ....

ΠΑΟΚ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Τελευταία επεξεργασία από M.X. και Τετ 11 Μαρ 2009, 01:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
M.X.
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2009, 18:37

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα SuperLeague 08-09

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης