Răzvan Lucescu

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό Asimos » Κυρ 07 Οκτ 2018, 23:59

Τι εννοείς Γκόραν;
Asimos
 

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Δευτ 08 Οκτ 2018, 00:12

Αυτά ακριβώς που γράφω εδώ εννοώ Asimos...
Εγώ ξέρω ότι πιάσαμε δεύτερη βδομάδα του Οκτώβρη και η (φέτος ενισχυμένη, ε?) ομάδα μας, με φαίνεται, πάντα προσωπικά, να παίζει σαν συγκαμένη, όπως έπαιζε πέρσι, που την είχε "κάψει" η κακή προετοιμασία του Σέρβου...

Η μόνη διαφορά είναι ότι, φέτος παίρνουμε συνεχόμενα αποτελέσματα-νίκες, οι οποίες πέρσι (στην διάρκεια του "πιο ανταγωνιστικού ΠρωΚταθλήματος" που είχε διοργανωθεί, έως σήμερα, μιας και το φετινό δεν φαίνεται τόσο, αφού κοντεύουμε να το πάρουμε απ την 6η αγωνιστική) δεν έρχονταν, ούτε απέναντι σε χωριά, ούτε απέναντι στο ΠΟΚ...

Μάλιστα τις νίκες τις παίρνουμε φέτος με συνεχόμενες διαιτησίες σε βάρος μας, ενώ πέρσι ήταν πολύ πιο "καλές"!!!!

Δεν μπορώ να φανταστώ όμως τους λόγους για όλα αυτά, όσο κι αν σκέφτομαι με βάση την δική μου απλή λογική...
Όποιος μπορεί και αν θέλει, μπορεί να προσπαθήσει να μου τους εξηγήσει, μπας και ξεμπερδευτώ λιγάκι ο έρμος...

Για τα οποία, η παραπάνω απάντηση του δον καρπούζα, δεν με κάλυψε...
Είναι ΟΚ τώρα?
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό abc_o_ karpouzas » Δευτ 08 Οκτ 2018, 00:47

15 αγωνες γρηγορη...

και οχι οπως περσυ 1 την εβδομδα αλλα καθε 3 μερες....

σκεψου...
1 την εβδομαδα σημαινει σωστη προετοιμασια για τον αγωνα που ερχετε...ενοω... οτι εχει ο προπονητης 2-3 μερες να
στησει την ομαδα επανω στις ιδιαιτεροτητες του καθε αντιπαλου...

τωρα ανα 3-4 μερες αγωνα με μακρινα ταξιδια ουσιαστικα ο προπονητης με αποθεραπειες και ...σαλια μαλια...εχει μονο μια ημερα να ετοιμασει την ομαδα...

κατι σαν το nba χαλαρωμα και ταξιδι για τον επομενο αγωνα....

ετσι ειναι και αυτο θα βλεπουμε μεχρι να προσαρμοστουνε οι ποδοσφαιριστες σε αυτες τις συνθηκες

για ολες τις ομαδες τα ιδια δεδομενα υπαρχουν...

απο περσυ με φετος την διαφορα την κανει η ομοιογενεια και η ποιοτητα που εχει η ομαδα...

πιστευω με αυτα που βλεπω οτι η ομαδα αρχισε να ανοιγει....

υπομονη και πιστη
Άβαταρ μέλους
abc_o_ karpouzas
 
Δημοσιεύσεις: 5947
Εγγραφή: Παρ 20 Ιουν 2008, 15:12
Τοποθεσία: seven hill town

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό zissos » Δευτ 08 Οκτ 2018, 00:56

Οι όποιες προσθαφαιρέσεις παιχτών το Γενάρη, πρέπει να είναι δικές του εισηγήσεις και μόνο.
Άβαταρ μέλους
zissos
 
Δημοσιεύσεις: 1991
Εγγραφή: Κυρ 29 Μάιος 2011, 01:38

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό goran 64 » Δευτ 08 Οκτ 2018, 01:40

abg12d34 έγραψε:
15 αγωνες γρηγορη...


και οχι οπως περσυ 1 την εβδομδα αλλα καθε 3 μερες....

σκεψου...
1 την εβδομαδα σημαινει σωστη προετοιμασια για τον αγωνα που ερχετε...ενοω... οτι εχει ο προπονητης 2-3 μερες να
στησει την ομαδα επανω στις ιδιαιτεροτητες του καθε αντιπαλου...

τωρα ανα 3-4 μερες αγωνα με μακρινα ταξιδια ουσιαστικα ο προπονητης με αποθεραπειες και ...σαλια μαλια...εχει μονο μια ημερα να ετοιμασει την ομαδα...

κατι σαν το nba χαλαρωμα και ταξιδι για τον επομενο αγωνα....

ετσι ειναι και αυτο θα βλεπουμε μεχρι να προσαρμοστουνε οι ποδοσφαιριστες σε αυτες τις συνθηκες

για ολες τις ομαδες τα ιδια δεδομενα υπαρχουν...

απο περσυ με φετος την διαφορα την κανει η ομοιογενεια και η ποιοτητα που εχει η ομαδα...

πιστευω με αυτα που βλεπω οτι η ομαδα αρχισε να ανοιγει....

υπομονη και πιστη

Πφφφφφφφφφ...Βάλθηκες να με ξενυχτήσεις απόψε ρε συ δον καρπούζα, αλλά χαλάλι σου, για να μην σκάσω...

Τώρα, το ποια σχέση έχουν αυτά που με γράφεις εσύ, με όσα παρατηρώ εγώ στο post μου, δεν το βλέπω καν...
Στην δεύτερη βδομάδα του Οκτώβρη μπήκαμε και η ομάδα παίζει σαν συγκαμένη, βρε σε γράφω...You know?
Δηλαδή 0 τρεξίματα off ball τα χαφ, τα μπακ και οι ακραίοι μας και στα στημένα δεν πηδάμε βρεμένη εφημερίδα...
Εγώ βλέπω σκασμένη και αδούλευτη την ομάδα κι εσύ με μιλάς για προετοιμασία κατά του "Χ" αντιπάλου και ΝΒΑ? Όταν δεν υπάρχουν καν overlaps? Όταν δηλαδή η ομάδα δεν πήρε "απολυτήριο λυκείου" με λες για τα μεταπτυχιακά?

1...Ποια βελτίωση βλέπεις εσύ στην ομάδα, σε σχέση με την περσινή αντίστοιχη ημερομηνία, μπορείς να με πεις?
Γιατί εγώ την βλέπω να χει τις ίδιες αδυναμίες ακριβώς (σκασμένη) και με πολύ ενισχυμένο(?) ρόστερ μάλιστα...

2...Τελικά εκείνος ο Σέρβος ήταν "τελείως άσχετος" και την έκαψε την ομάδα, πέρσι στην προετοιμασία? Ναι ή όχι?

"15 αγώνες, κάθε τρεις μέρες", με γράφεις, έντονα, ότι παίξαμε...Συμφωνούμε στο μέτρημα, όμως...
4 αγώνες παραπάνω από πέρσι δώσαμε μονάχα...Να ταν Απρίλης και να με το γραφες για αιτία, κάτι γινόταν...

Που και πάλι, με τόσο ενισχυμένο(?) ρόστερ, ποιοτικά σε σχέση με τον αριθμό του, με τον ίδιο προπονητή με πέρσι και πολύ πιο σχετικό και σωστή(?) προετοιμασία φέτος, ειλικρινά σε λέω, πάλι δεν θα με κάλυπτες 100%, αδερφέ...

Άστο όμως καλύτερα, γιατί οι δυο μας δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε, ως γνωστόν και αύριο έχουμε και δουλειά!

:pano:

Υ.Γ. Ε ναι, "κάποτε θα ανοίξει η ομάδα", όπως άνοιξε και πέρσι, de facto...Μάλλον την ίδια χρονική περίοδο!!!! :ugeek:
Υ.Γ. 2...Πέρσι τέτοιον καιρό, πάλι 2η προετοιμασία έκανε η ομάδα με την διακοπή...Μετά και 3η και 4η, το θυμάσαι?
Υ.Γ. 3....Που σαι? Έλα και σε καμιά συνάντηση κι εσύ δεν θα περάσεις απ το "τούνελ" κι ας μην φέρεις καρπούζι... :mrgreen:
Παλεύω ασταμάτητα. Αντιστέκομαι στην αδικία. Οργανώνομαι συνέχεια. Κατακτώ, μόνο τίμια. = Π.Α.Ο.Κ.
Χρηστάρα, ζεις μέσα στην καρδιά μου, ώσπου να ξανανταμώσουμε, στου Παραδείσου τα τσιμέντα....
Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή....
Άβαταρ μέλους
goran 64
 
Δημοσιεύσεις: 27004
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 15:20
Τοποθεσία: Πόλη του Π.Α.Ο.Κ.!!!!

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό theo-drama » Δευτ 08 Οκτ 2018, 05:32

Γκοραν η ενεργεια που ξοδεψαμε φετος,ηταν διπλασια,απο την περσινη,αφου βγαλαμε 2 ντερμπι+ Τριπολη+7 αγωνες Ευρωπης(υψηλης εντασης) και θα συνεχιζονται ακομη 2-3 αγωνες.
Εν αντιθεσει με περσι,που ολοι οι αγωνες εως την 6η ,ηταν χαμηλης εντασης + της Ευρωπης.

Τωρα ειναι τα δυσκολα.
theo-drama
Mr Ξερόλας 2019
 
Δημοσιεύσεις: 5471
Εγγραφή: Πέμ 22 Οκτ 2015, 20:04

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό Sera4 » Δευτ 08 Οκτ 2018, 07:43

CCCP έγραψε:Eντομεταξυ και ο Μαου με εκνευριζει πολυ συχνα γιατι ειναι αργει πολυ να δωσει τη μπαλα και ειναι συχνα παρα πολυ συντηρητικός και δεν δινει key πασες σκοτονωντας επιθεσεις.

Βασικα τα τελευταια ματς εμενα μου φενεται οτι ειναι πολυ καλυτερος σε εναν πιο ελευθερο ρολο 8αριου παρα στο ρολο του deep-lying playmaker. Μεχρι και που κανω σκεψεις για σχημα με κανιας/βερνμπλοομ και μπροστα τους ο Μαου ως 8αρο/δεκαρι. Και ξεκινα Πελκα στα πλαγια με το Ζαμπα απο την αλλη.


τι key passes ρε αδερφε μου...ο ΠΑΟΚ αυτη τη στιγμη, μπορει να φαει τρανζισιον ακομα και απο τον απολλωνα στο πρωτο λαθος, οσο κακομοιρο και αν ακουγεται αυτο...αυτες τις εντολες εχει ο μαου αυτο κανει, και αυτο θελει ο προπονητης απο τα χαφ του να κανουν, απο τη στιγμη που ειμαστε ανασφαλεις στο συγκεκριμενο κομματι...

ειναι ξεκαθαρο το προβλημα του ΠΑΟΚ απο περισυ...τωρα το αν ο σουηδος μπορει να το λυσει ή οχι και να απελευθερωσει την ομαδα, ειναι αλλη ιστορια...

καλος ο ενας, καλος ο αλλος, εξυπνος ο σακχοβ και τα σχετικα, αλλα θελω και εναν λιγοτερο εξυπνο "μαυρο" δυναμιτη στο κεντρο, που να μπορει να καλυψει τις τρυπες και να δινει μια αξιοπρεπη πρωτη πασα (οπως πχ ο μαυρουκος του γκευ καλη ωρα)...κουραστηκα να βλεπω το κεντρο σε σλοου μοσιον...αμα συνεχισουμε να τους βλεπουμε ολους με το φιλοτιμο, επιπεδο δεν θα αλλαξουμε...

για να μην παρεξηγηθω, η ομαδα ειναι παρα πολυ καλη (για ελλαδα ακομα καλυτερη), αλλα 1-2 πινελιες δεν τις επιτρεπουν να εκτοξευτει, προσωπικα αυτο βλεπω απο περισυ...και ειναι κριμα γιατι χρηματα δαπανηθηκαν...
Αν δεν αγωνίζεσαι γι αυτά που πιστεύεις, μην κλαις γι αυτά που σου στερούν...
Άβαταρ μέλους
Sera4
 
Δημοσιεύσεις: 13625
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 15:43

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 08 Οκτ 2018, 08:23

obanebane έγραψε:Που θα βρει τα τρεξίματα του Πέλκα ρε συ Αποστόλη;όλο τον αντιπαλο πισω κραταει.
Οκ δεν είναι σε καλή κατάσταση αυτή τη στιγμή αν όμως μεινει στον πάγκο θα παίρνουν μέτρα όλοι οι αντίπαλοι.
Για να μη λες ότι σου επιτίθεμαι συνέχεια,ο καθένας μας βλέπει διαφορετικά το ποδόσφαιρο.
Οι εποχές πάντως που μεγαλουργουσαν παίχτες σαν τον Τσιαρτα,έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

Να βάλουμε ένα μαραθωνοδρόμο τότε να παίξει μπάλα. Καλό πράμα οι αντοχές, αλλά δεν αντέχεται αυτός ο Πέλκας που με το που παίρνει τη μπάλα την πουλάει. Πόσες επιθέσεις κατέστρεψε; Καλά που ήταν και οι δύο στημένες φάσεις, οπότε μπορεί να ισχυρίζεται ότι έβγαλε το ψωμί του.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89368
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Δευτ 08 Οκτ 2018, 08:25

Συμφωνώ σε αυτό για τον πελκα
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13089
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό CCCP » Δευτ 08 Οκτ 2018, 10:57

Sera4 έγραψε:
CCCP έγραψε:Eντομεταξυ και ο Μαου με εκνευριζει πολυ συχνα γιατι ειναι αργει πολυ να δωσει τη μπαλα και ειναι συχνα παρα πολυ συντηρητικός και δεν δινει key πασες σκοτονωντας επιθεσεις.

Βασικα τα τελευταια ματς εμενα μου φενεται οτι ειναι πολυ καλυτερος σε εναν πιο ελευθερο ρολο 8αριου παρα στο ρολο του deep-lying playmaker. Μεχρι και που κανω σκεψεις για σχημα με κανιας/βερνμπλοομ και μπροστα τους ο Μαου ως 8αρο/δεκαρι. Και ξεκινα Πελκα στα πλαγια με το Ζαμπα απο την αλλη.


τι key passes ρε αδερφε μου...ο ΠΑΟΚ αυτη τη στιγμη, μπορει να φαει τρανζισιον ακομα και απο τον απολλωνα στο πρωτο λαθος, οσο κακομοιρο και αν ακουγεται αυτο...αυτες τις εντολες εχει ο μαου αυτο κανει, και αυτο θελει ο προπονητης απο τα χαφ του να κανουν, απο τη στιγμη που ειμαστε ανασφαλεις στο συγκεκριμενο κομματι...

ειναι ξεκαθαρο το προβλημα του ΠΑΟΚ απο περισυ...τωρα το αν ο σουηδος μπορει να το λυσει ή οχι και να απελευθερωσει την ομαδα, ειναι αλλη ιστορια...

καλος ο ενας, καλος ο αλλος, εξυπνος ο σακχοβ και τα σχετικα, αλλα θελω και εναν λιγοτερο εξυπνο "μαυρο" δυναμιτη στο κεντρο, που να μπορει να καλυψει τις τρυπες και να δινει μια αξιοπρεπη πρωτη πασα (οπως πχ ο μαυρουκος του γκευ καλη ωρα)...κουραστηκα να βλεπω το κεντρο σε σλοου μοσιον...αμα συνεχισουμε να τους βλεπουμε ολους με το φιλοτιμο, επιπεδο δεν θα αλλαξουμε...

για να μην παρεξηγηθω, η ομαδα ειναι παρα πολυ καλη (για ελλαδα ακομα καλυτερη), αλλα 1-2 πινελιες δεν τις επιτρεπουν να εκτοξευτει, προσωπικα αυτο βλεπω απο περισυ...και ειναι κριμα γιατι χρηματα δαπανηθηκαν...


Sera συμφωνω και εχεις απολυτο δικιο, ο τροπος που παιζει ο Μαου ειναι θεμα εντολών και οχι ικανοτητας φυσικα και ναι εχει να κανει οτι we can't afford λαθη στο κεντρο γιατι εχουμε φαει αντεπιθεση πριν καταλαβουμε τι εγινε.

Απο εκει και περα απλα οπως λες κι εσυ ειναι καποια πραγματα κουραστικα ακομα και αφου λαβουμε υποψη και οποιες συνηδητες επιλογες και δικαιολογιες. Οταν φτανουν παικτες σχεδον στην περιοχη με χωρο και πολαπλες επιλογες και αυτο που καταληγουν να κανουν ειναι ψοφιες σεντρες πανω στον αμυντικο, τοτε πολυ απλα παιζουμε κακο επιθετικο ποδοσφαιρο και δεν υπαρχει δικαιολογια, Το να εισαι κουρασμενος και το να παιζεις συνηδητα σε χαμηλοτερους ρυθμους δεν σημαινει οτι πρεπει να παψει να λειτουργει ο εγκεφαλος ΤΕΛΕΙΩΣ. Θελει δουλεια η ομαδα ωστε να βγαινουν πραγματα πιο αυτοματα χωρις σκεψη.

Και ναι ειναι ξεκαθαρο πια οτι αυτο που λυπει απο αυτη την ομαδα ειναι 1-2 ΠΑΙΚΤΑΡΑΔΕΣ πια υψηλου επιπεδου. Ενας μεσοεπιθετικος σταθερα και υψηλοτερου επιπεδου απο ολους τους υπαρχωντες δηλαδη παραδειγμα Λουκας τουλαχιστον και ενας χαφ...
Άβαταρ μέλους
CCCP
 
Δημοσιεύσεις: 6130
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 23:26

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Δευτ 08 Οκτ 2018, 17:14

beeman έγραψε:
Dimg4 έγραψε:Η κεφαλια στο 85 αν εμπαινε θα ηταν θεμα διαχειρισης?
Η το μη φρεσκαρισμα στα χαφ που εξαιτιας του στο 2ο μας πιεζαν ψηλα ηταν κολπο να τους μπερδεψουμε?
Παιζουμε με τη φωτια
Εσύ τα λες εδώ και καιρό, αλλά ευτυχώς δεν σε ακούει κανείς

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Βγες να πιεις ενα καφε να ξελαμπικαρεις λιγο γιατι εχεις μεγαλα θεματα φιλε... σταματα να τρεχεις πισω απο τα ποστ μου. Δεν ξερεις απο ποδοσφαιρο οποτε μην απευθυνεσαι σε μενα.
Dimg4
 

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Δευτ 08 Οκτ 2018, 17:17

zissos έγραψε:Οι όποιες προσθαφαιρέσεις παιχτών το Γενάρη, πρέπει να είναι δικές του εισηγήσεις και μόνο.


100%
Dimg4
 

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό Asimos » Δευτ 08 Οκτ 2018, 17:46

Θεωρώ πως το ποδόσφαιρο έχει αλλάξει. Από αυτό που ξέρουμε όλοι μας. Και άλλαξε ακόμη και το αλλαγμένο που πολλοί χάσαμε την αλλαγή του.

Φέτος η μεταγραφές στο νησί κλείσανε μέσα στον Αυγουστο, αρκετές ημέρες πριν από εμάς. Η ιταλία λίγες πρίν από εμάς. Εκεί που τα ποσά είναι 100 φορές η δικής μας λίγδα. Κλείσανε τα ρόστερ και οι ομάδες θέλανε τις καλύτερες δυνατές προετοιμασίες. Και ξαφνικά προκριματικά. Βαρβάτα προκριματικά με τις εύκολες ομάδες να λείπουν ή να είναι απλώς θύματα για τους πολύ μεγάλους.

Ο Λουτσέσκου είχε να αντιμετωπίσει μια σαιζόν από μέσα Ιουλίου μέχρι μέσα Μαϊου. 10 μήνες; 10 μήνες ενεργό καλεντάρι όταν ο πουστόγαυρος επί 20 χρόνια είχε σαιζόν από τέλη Αυγούστου (ελληνικό πρωτάθλημα) να φορμαριστεί για του έξι αγώνες του CL παίζοντας φιλικά με θυγατρικές του και αν περνούσε να παίξει άλλους 2 αγώνες Φλεβάρη οπου ήταν από 2 έως 20 βαθμούς μπροστά από τον δεύτερο. Έπαιζε 7 σκάρτους μήνες και την ντεφορμέ περίοδο του (Μάρτιο - Απρίλιο) την είχε όταν εμείς έπρεπε να είμαστε φουλ για τα πλει οφ. Θυμάμαι μια χρονιά που τελειώσαμε υποχρεώσεις 31 Μαίου! 20 μέρες κενό! Εν ολίγης μέσα στο στήσιμο της η ΕΟ είχε υπολογίσει άριστα και το πότε θα αποδίδει η ομάδα τους το μαξιμουμ των δυνατοτήτων της και στο κλατάρισμα είχε να επικαλεστεί την αδιαφορία των παιχνιδιών.

Η αλλαγή είναι μεγαλύτεροι περίοδοι, περισσότερες υποχρεώσεις Εθνικών - Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων, Κύπελλα Εθνικές, με σκοπό να γεμίσει το τηλεοπτικό πρόγραμμα. Σαν την ευρωλίγκα ένα πράγμα που όλοι παίζουν με όλους και στο τέλος νικάει αυτός που αντέχει περισσότερο.

Η αλλαγή σημαίνει περισσότεροι παίκτες, περισσότερες θέσεις εργασίας, περισσότεροι μάνατζερ, περισσότερα ματς, περισσότερος τηλεοπτικός χρόνος... Πείτε πότε άλλοτε είδαμε μέχρι τέλη Σεπτέμβρη αγώνες με Βασιλεία, Σπαρτακ, Μπενφίκα, Τσέλσι, Γκει, Ρουλα, Κουλα. Προσωπικά κάποια στιγμή είχα νιώσει γεμάτος λες και ήταν αρχές Ιανουαρίου.

Και επανέρχομαι, δεν είμαι ειδικός αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνει μια ομάδα για να ανταπεξέλθει σε αυτό το βαίαιο πρόγραμμα. Βλέπουμε πως όλοι κάνουν τεράστια ροτέσιονς, κανείς δεν στηρίζεται σε κανέναν. Το τι θα κάνει ο Λούτσος είναι δικό του θέμα και όσο του βγαίνει δεν μπορώ να πω τίποτα. Φαντάσου δηλαδή δηλαδή να είχαμε και κανέναν Τούντορ. 96 θλάσεις θα είχαμε μέχρι τώρα.

Μπορεί να λέω και μαλακίες.
Asimos
 

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό giapas » Δευτ 08 Οκτ 2018, 22:56

Νομίζω είναι καλή στιγμή για ένα μίνι απολογισμό. Κάνω την υπόθεση εργασίας ότι η συνεργασία Λούτσου - διοίκησης όσον αφορά τους στόχους είναι πολύ καλή και πως στρατηγικός στόχος της ομάδας ήταν το φορμάρισμα νωρίς για να παλέψουμε το όνειρο των ομίλων. Θεωρώ ότι κάποια κοιλιά ήταν αναμενόμενο να γίνει κι αυτό είχε επικοινωνηθεί.

Συνολικά είμαστε επιτυχημένοι καθώς
- Φτάσαμε στα 2/3 της διαδρομής για τους ομίλους του τσουλου
- Στο europa είμαστε με το ένα πόδι στην επόμενη φάση
- Στο πρωτάθλημα έχουμε κάνει ένα εντυπωσιακό 6/6 αφήνοντας τους άλλους πίσω με το καλημέρα
- Δεν έχουν βγει σημαντικοί τραυματισμοί , πράγμα που δείχνει επαγγελματική διαχείριση.

Τι με προβληματίζει
- Εχθρική διαιτησία. Όσο και να μη μπορώ να το δω αντικειμενικά αφού φοράω ασπρόμαυρα γυαλιά , σε μια κλίμακα από -5 έως +5 νομίζω είμαστε κοντά στο -2. Δεν είναι τυχαίο ότι σχεδόν όλοι οι ρεφ που μας έπαιξαν έχουν παραπεμφθεί. Δε ξέρω αν είναι αποτέλεσμα του πέναλτυ που πήραμε στο πρώτο ματς(αντίποινα τίγρη) ή αν θα έχουμε αυτό το βιολί όλη τη χρονιά , αλλά σε σχέση με πέρυσι που μας έπαιζαν καλά φέτος η διαιτησία μας κάνει πολλά νερά. Το μόνο θετικό είναι ότι καθιερώθηκαν οι ξένοι στα δύσκολα ματς και ότι ήδη έχει ξηλωθεί ο μισός πίνακας - οι καμικάζι μετά την αποστολή τους κάνουν ξεκούραση λοιπόν.. όχι όσο θα έπρεπε για να τους αποτρέψει από το επόμενο σφαγείο αλλά μια μικρή αντίδραση υπάρχει.

- Πολύ έντονη κοιλιά. Αν περνάγαμε τσουλου τότε τι θα κάναμε με τέτοια εικόνα ομάδας ; Ξέρεις Γιώργη , δεν είναι μόνο να μπεις στους ομίλους , πρέπει να μπορείς να σταθείς με αξιοπρέπεια. Δες τη κούλα φέτος ... Επίσης αν είναι να τα παίξουμε όλα κορώνα γράμματα για τους ομίλους , ρισκάροντας πολύ στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος τότε να το βράσω. Ας πήγαινες πάσο το καλοκαίρι να μπεις φουριόζος το Σεπτέμβρη και να πάρεις τη κούπα . Το επόμενο καλοκαίρι με δυνατό upgrade στις μεταγραφές θα χτύπαγες τους ομίλους με την ησυχία σου. Για μένα πάρθηκε ένα τεράστιο ρίσκο , καταλαβαίνω γιατί πάρθηκε αλλά δε συμφωνώ καθόλου. Φτάνει βέβαια που συμφωνεί αυτός που πληρώνει. Το κακό για μένα είναι πως 2 βδομάδες δε δείχνουν να φτάνουν για να συνέλθουμε και έρχεται 3αδα φωτιά στο πρωτάθλημα. Θα δούμε...

- Η ομάδα είναι σε μεταίχμιο . Πολλές ανανεώσεις και γηρασμένο ροστερ σε καίριες θέσεις. Αν σκεφτούμε ότι είναι χρονιά που χτυπάς πρωτάθλημα , θέλει μεγάλη προσοχή στις κινήσεις μας. Θα πω ένα παράδειγμα. Τον Κάνιας , το Σάχοφ και το Μπις δε τους θέλω εγώ προσωπικά να ανανεώσουν. Θα ήθελα σημαντικά καλύτερους το καλοκαίρι. Έλα μου ντε που πρέπει όλοι τους να βάλουν μεγάλη πλάτη μέσα στη σαιζόν και δε σε παίρνει να τους έχεις δυσαρεστημένους...Τι θα κάνεις , θα τους ανανεώσεις όλους νωρίς για να είναι χαρούμενοι και να μεγιστοποιήσεις τις πιθανότητες για πρωτάθλημα ή θα καταφέρεις να πάρεις σκληρές αποφάσεις με γνώμονα την επόμενη τριετία που λογικά ανοίγει από το καλοκαίρι και μετά; Εξαιρετικά δύσκολη η διαχείριση αυτών των περιπτώσεων και μέχρι τις γιορτές θα φανεί προς τα που θα κινηθούμε.

Στο πρωτάθλημα τα κουκιά είναι μετρημένα. Η ομάδα έχει πολύ μεγαλύτερο ταβάνι από κούλα και γκει. Σβηστοί παίζουμε ως τώρα , ομολογώ με αρκετή τύχη αλλά η τύχη πάει με αυτούς που κάνουν τα πάντα να δημιουργήσουν προϋποθέσεις ... εμφάνισής της. Δε γίνεται ο ΠΑΟΚ να παίξει χειρότερα από τώρα και το ξέρουν και οι 2 κάτω. Γιαυτό και παρά τις αλαζονικές δηλώσεις , η καρδούλα τους το ξέρει όταν παίρνουμε το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Να δείτε κλάμα των χάρτινων μετά το διπλό στο Χαριλάου που εκεί έχουν εναποθέσει όλες τις ελπίδες τους.

Ένα τελευταίο για το Λουτσέσκου. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το πως χειρίζεται την ομάδα και τα αποτελέσματα τον δικαιώνουν. Έχει τη τύχη να διαθέτει πολύ δυνατό ροστερ που του επιτρέπει να παίρνει ματσάκια σβηστός. Έχει δουλέψει τις στημένες φάσεις , έχει κάνει την ομάδα οικογένεια. Εγώ προσωπικά του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη και πραγματικά θεωρώ ότι θέλει πιο πολύ από όλους εκεί μέσα να σηκώσει τη κούπα .
giapas
 
Δημοσιεύσεις: 9372
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: Răzvan Lucescu

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Δευτ 08 Οκτ 2018, 23:15

giapas έγραψε:Κάνω την υπόθεση εργασίας ότι η συνεργασία Λούτσου - διοίκησης όσον αφορά τους στόχους είναι πολύ καλή και πως στρατηγικός στόχος της ομάδας ήταν το φορμάρισμα νωρίς για να παλέψουμε το όνειρο των ομίλων.

Εγω εκει κολλαω.Αν ο στοχος ηταν οι ομιλοι τοτε Βερνμπλ ,τοσκα ,ακπομ ηρθαν ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ.Σε θεσεις που δεν εχεις εναλλακτικες.Και με βαση τα οσα εχει πει ο προπονητης δε νομιζω οτι οι μεταγρφες ηταν αυτο που ηθελε.Ενας παικτης κομβικος (βερν) που θα παιξει Νοεμβριο και αν?Αριστεροποδαρο στοπερ δεν ηθελε?Κατι δε μου καθεται καλα.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες