42. Ivan Aska

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

42. Ivan Aska

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 21 Μαρ 2017, 15:44

http://www.paokbc.gr/news/news/5533

Εικόνα

Συμφωνία ΚΑΕ ΠΑΟΚ και Ivan Aska

H KΑΕ ΠΑΟΚ ανακοινώνει την συμφωνία με τον Αμερικανό καλαθοσφαιριστή Ivan Aska, μέχρι το τέλος της αγωνιστικής περιόδου 2016-2017. Ο Ivan Aska αναμένεται στη Θεσσαλονίκη την προσεχή Παρασκευή 24 Μαρτίου 2017, προκειμένου να ενσωματωθεί άμεσα με την ομάδα και να ενισχύσει ακόμη περισσότερο την front line του ΠΑΟΚ.

 

O Ivan Aska γεννήθηκε στις 26 Ιουνίου του 1990, έχει ύψος 2.01 και αγωνίζεται στις θέσεις «4» και «5». Κατάγεται από τις Παρθένες Νήσους, αλλά έχει μεγαλώσει στην Φλόριντα.

 

Το 2008 εντάχθηκε στο πανεπιστήμιο Murray State, όπου από την rookie χρονιά του είχε ενεργό ρόλο. Στην τελευταία του χρονιά είχε κατά μέσο όρο 10.6 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 27.4 λεπτά συμμετοχής, ενώ συνολικά στην τετραετία είχε 9.7 πόντους και 5.4 ριμπάουντ σε 23.7 λεπτά ανά αγώνα. Το 2010 μάλιστα, αγωνίστηκε με το Murray State στο τελικό τουρνουά του NCAA, όπου αποκλείστηκε στον δεύτερο γύρο γνωρίζοντας την ήττα από το Butler (54-52), που στη συνέχεια έφτασε μέχρι τον τελικό.

 

Τη σεζόν 2012-2013 αγωνίστηκε στο Βέλγιο με τη φανέλα των Leuven Bears, όπου μέτρησε 14.1 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1.5 ασίστ και 1.3 κλεψίματα ανά αγώνα στις 27 του συμμετοχές.

 

Την επόμενη χρονιά αγωνίστηκε στη χώρα μας με τα χρώματα του Ίκαρου Καλλιθέας, όπου τελείωσε τη σεζόν με 15.2 πόντους και 7 ριμπάουντ ανά αγώνα, έχοντας 58.7% στα δίποντα και 62.4% στις ελεύθερες βολές. Στο τέλος της σεζόν αγωνίστηκε σε 11 παιχνίδια των Cangrejeros de Santucre του Πουέρτο Ρίκο, όπου είχε 6.9 πόντους και 4.5 ριμπάουντ.

 

Το καλοκαίρι του 2014 φόρεσε τη φανέλα των Miami Heat στο Summer League του Orlando, έχοντας 5 πόντους και 2.7 ριμπάουντ ανά αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει συμβόλαιο στο ΝΒΑ, με αποτέλεσμα να επιστρέψει στην Ευρώπη, υπογράφοντας στην Maccabi Ashdod του Ισραήλ, με την οποία είχε 16.5 πόντους, 7.8 ριμπάουντ και 1.5 ασίστ ανά αγώνα.

 

Το επόμενο καλοκαίρι (2015), κυνήγησε εκ νέου το όνειρο του ΝΒΑ, καθώς αγωνίστηκε στο Summer League του Las Vegas με τη φανέλα των Minnesota Timberwolves (2 πόντοι και 1.3 ριμπάουντ).

 

Ξεκίνησε τη σεζόν 2015-2016 στην Alba Berlin, αλλά έφυγε τον Οκτώβριο, επιστρέφοντας στο Ισραήλ με τη φανέλα της Ironi Nes Ziona, με την οποία μέτρησε 7.4 πόντους και 4.4 ριμπάουντ σε 29 αγώνες.

 

Φέτος, ξεκίνησε και πάλι στο Ισραήλ, αγωνιζόμενος για λογαριασμό της Ironi Kfar Ramat Gan. Πρόλαβε να αγωνιστεί σε 11 αγώνες και μέτρησε 22.5 πόντους, 8.3 ριμπάουντ και 2.2 ασίστ, ενώ τον περασμένο Δεκέμβριο αποδέχθηκε την πρόταση των ET Land Elephants από τη Νότια Κόρεα, στους οποίος αγωνιζόταν μέχρι τις αρχές του Μαρτίου. Σε 25 παιχνίδια, με τελευταίο στις 5 Μαρτίου, είχε 14.8 πόντους, 6.6 ριμπάουντ και 1.3 ασίστ σε 26 λεπτά ανά αγώνα.

http://www.paokmania.gr/basket/metagraf ... -ivan-aska
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46420
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ivan Aska

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 21 Μαρ 2017, 15:51

Σταθερά καλός στους πόντους, βελτιώνεται κάθε χρόνο στα σκουπίδια, πολύ καλή λύση για εμάς.

Θα δούμε τι θα γίνει, αν θα παίξει στο 5... Με 2.01,δυσκολάκι το κόβω, αλλά οκ..

Γεια σου ρε ΠΑΟΚάρα με τα ωραία σου! Αθόρυβες μεταγραφές και άσε μερικούς καλοθελητές να κράζουν!! Κάλλιο αργά παρά ποτέ! Πάμε δυνατοί στα playoffs και αν γυρίσει και ο Smooth, ΟΛΑ γίνονται!!!!

ΑΜΠΑΛΑΕΑ ΓΚΡΕΜΙΣΤΕ ΤΟΟΟΟΟΟ :opaokara: :opaokara:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46420
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ivan Aska

Δημοσίευσηαπό dtown » Τρί 21 Μαρ 2017, 15:55

Σιγουρα θα τον ειχε προτεινει καποια στιγμη ο palok αυτον..σαφως αναβαθμιση σε σχεση με τον Τειλορ..δεν παιζει 5 αλλα μπορει να στειλει εκει τον Μαργαριτη για οσο ξεκουραζεται ο Κλαντον.Ο Γλυνιαδακης ουτε διλεπτα δεν πρεπει να μπαινει πλεον...

Με αυτα και με αυτα το ροστερ μας ειναι πολυ γεματο!Απιστευτο αλλα αληθινο...Αν ειχαμε πραγματικο πλει μεικερ μεχρι και τελικο φταναμε..
dtown
 
Δημοσιεύσεις: 887
Εγγραφή: Πέμ 30 Σεπ 2010, 20:24

Re: Ivan Aska

Δημοσίευσηαπό Ale » Τρί 21 Μαρ 2017, 15:58

ΜΠΑΜ ΜΠΟΥΜ ΠΑΤΑΓΟΣ!!!
Με τον καιρό να 'ναι κόντρα, έχει τιμή σαν πετάς.
Άβαταρ μέλους
Ale
 
Δημοσιεύσεις: 6485
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ 2013, 02:26
Τοποθεσία: Νότια Μακεδονία

Re: Ivan Aska

Δημοσίευσηαπό painkiller4 » Τρί 21 Μαρ 2017, 16:09

Αθόρυβες αλλά νομίζω ότι είναι πολύ ουσιαστικές κινήσεις που έκανε τώρα η ΚΑΕ. Γουστάρω πολύ που έχει γεμίσει το ρόστερ και σίγουρα θα είναι ενδιαφέρουσα η συνέχεια.
Καλώς ήρθες στην ΠΑΟΚΑΡΑ! :pano:
Άβαταρ μέλους
painkiller4
 
Δημοσιεύσεις: 6611
Εγγραφή: Παρ 27 Νοέμ 2015, 01:45

Re: Ivan Aska

Δημοσίευσηαπό K_geo » Τρί 21 Μαρ 2017, 16:23

μαλλον τις μεταγραφες της ΚΑΕ τις κλείνει και αυτες ο Μιχελ :mrgreen: αθορυβες και ουσιαστικες :mrgreen:

καλος τον και σιδερενιος!

:opaokara:
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
"Της πατρίδος μου η σημαία έχει χρώμα ασπρόμαυρο"
Άβαταρ μέλους
K_geo
 
Δημοσιεύσεις: 17888
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 15:36
Τοποθεσία: 74χλμ απο Τουμπα.

Re: Ivan Aska

Δημοσίευσηαπό cellophan » Τρί 21 Μαρ 2017, 16:40

Να είχαμε έναν άσσο, άσσο τι καλά που θα ήτανε...... :pano:
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: Ivan Aska

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Τρί 21 Μαρ 2017, 16:44

Καλώς ήρθες
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15316
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Ivan Aska

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 21 Μαρ 2017, 17:10

2.01 μπορεί 4;; Εγώ πιστεύω ότι ήρθε ως αντιTaylor. Άργησε να αντικατασταθεί, αλλά άξιζε η αναμονή!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46420
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Ivan Aska

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τρί 21 Μαρ 2017, 18:32

Αν είναι αλτικός είναι μια χαρά.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89375
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Ivan Aska

Δημοσίευσηαπό nikolasf » Τρί 21 Μαρ 2017, 19:03

Γέμισε η Front Line!
Welcome!!
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ (Pablo Gabriel García Pérez)
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η παρανομία γίνεται καθήκον
"Πάρτε το χαμπάρι, οι εφιάλτες σας μόλις ξεκίνησαν...» (ΘΥΡΑ 4)
Ανεξάρτητη Μακεδονία και Κρήτη λοιμοκτονία στο "κράτος" της χαβούζας
Άβαταρ μέλους
nikolasf
 
Δημοσιεύσεις: 8495
Εγγραφή: Παρ 12 Νοέμ 2010, 19:48

Re: Ivan Aska

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 21 Μαρ 2017, 20:16

Είδα λίγο τα βιντεάκια. http://www.paokmania.gr/basket/metagrafika/121046-videos-apo-ton-ivan-aska

Δεν φάνηκε πολύ στο 5 στα βίντεο. Σαν 4άρι είναι καλός, θυμίζει λίγο αμερικανό στο στυλ του. Καλός με τη μπάλα στα χέρια, πολύ καλό mid-range shoot, ευέλικτος στον αέρα, όταν είναι να σουτάρει κοντά στη ρακέτα..

Ο Αρχηγός που παίρνει λίγο χρόνο στο 5, τον περνάει 2 πόντους και ο Keith τον περνάει 5*..που δεν έχει και κανένα τρομερό άλμα. Ε εντάξει, δεν είναι υπερβολικό να παίξει στο 5 ο Ivan. Αν κρύβει τη μπάλα στο άλμα, δεν θα έχει ιδιαίτερο πρόβλημα κάτω από τη ρακέτα. Αλλά το mid-range θα τον βοηθήσει να σκοράρει και λίγο μακριά από το καλάθι, ακόμα και έξω από το ζωγραφιστό.

Με χοντρικά μέσο όρο καριέρας 14.5-15 πόντους και 6-7 rebounds μέσο όρο πλέον, δεν τον φοβάμαι. Κάτι κάνει καλά, για να τον φέραμε!

Ο ΑντιTaylor ήρθε.



Η ομάδα αυτό που είναι να κάνει, το κάνει. Δεν παρακαλάμε κανέναν.



* Και ο Γλυνιαδάκης είναι 216cm... Άρα, τα πολλά cm δεν έχουν σημασία...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46420
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 42. Ivan Aska

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 25 Μαρ 2017, 00:59

Θα αγωνίζεται με το νούμερο 42, ενημερώθηκε το topic.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46420
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 42. Ivan Aska

Δημοσίευσηαπό stelyk » Σάβ 25 Μαρ 2017, 01:21

Ivan ε? μμμμμ! Μπαινει ο Ιβαν στην Καε ρε???
... ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΕ 'ΝΑ ΠΕΤΑΛΟ
ΠΟΥ ΘΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΠΑΟΚΑΡΑ Σ' ΑΓΑΠΩ!!!


«Να μην ξεχάσετε ποτέ ότι ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή».
PABLO GABRIEL GARCIA PEREZ 20/03/2013
Άβαταρ μέλους
stelyk
 
Δημοσιεύσεις: 5033
Εγγραφή: Τετ 23 Ιαν 2008, 20:42
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: 42. Ivan Aska

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 25 Μαρ 2017, 01:49

Παραπονιόσανο μερικοί και έφερε ο Μπάνε τον Ιβάν στο μπάσκετ!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46420
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Επόμενο

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης