Λαύριο DHI-Π.Α.Ο.Κ 63-73,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του νέου πρωταθλήματος Basket League και όλων των παραλειπομένων...

Re: Λαύριο DHI-Π.Α.Ο.Κ 63-73,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Κυρ 06 Νοέμ 2016, 16:00

διαφωνώ με τον Μάκη αλλά δεν έχω εικόνα live. 30 χρόνια τώρα πρέπει να χω δεί τέτοιους αμερικανούς τουλάχιστον 1500 και λίγους λέω. με την οκά βρίσκεις τέτοιους. μιλάμε τα ποσοστά του εντός παιδιάς (30.9%) κινούνται σε επίπεδο ξένου επιπέδου Ισλανδίας max. Δεν βάζει τρίποντο ούτε spot ούτε catch and shooot ούτε off the dribble. ή τέλος πάντων βάζει 1 στα 4. Μιλάω για ΤΩΡΑ και σύμφωνα με όσα έχουμε δεί. Φαντάζομαι θα βελτιωθεί.

sera, αυτή τη στιγμή ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΠΑΝΤΑ, θα άλλαζα, ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΠΑΝΤΑ, τον ταυλορ με ένα 4.5αρι. Να μπορεί να παίξει στο 5 σε small ball σχήματα (όπως και ο Μαργαρίτης). Τον Γλυνιαδάκη θα τον είχα για το garbage time (συμφωνώ απόλυτα με dtown- ξανά σύμφωνα με όσα έχουμε δεί έτσι?).

στον Μιλιενοβιτς θα έδινα πίστωση γιατί κάνει πράγματα ΒΑΣΙΚΑ καλά και φυσικά στην επίθεση 17 σκάλες καλύτερα από Κόνιαρη. Στην άμυνα είναι 9 σκάλες κάτω από τον Αντώνη. Μεταφέρει όμως γρήγορα και καλά τη μπάλα και έχει μάτι για την πάσα. Φαίνεται οτι όταν η ομάδα πάει στο transition μπορεί να βοηθήσει. Από εκεί και πέρα, δεν θα τον άλλαζα με τίποτα τώρα για να πάω σε κοινοτικό γιατί κοινοτικός Point δεν υφίσταται στην αγορά ( ο βάζελος προσπαθεί να πάρει τη μισή σερβία-κροατία και πάλι δεν μπορεί). Από γενάρη-Φλεβάρη το συζητάμε.

αν πάντως μπορούσαμε να πάρουμε αμερικανό, δεν ξέρω, είμαι προβληματισμένος. Ναι θέλουμε άσσο, αλλά από την άλλη θα είχα Κόνιαρη-Τσόχλα-Bryant και θα πήγαινα για Point των 25'? 2 καθαρό δεν έχουμε τύπου Χαραλαμπίδη που να είναι όμως και defensive stopper. ο Sibert είναι 2μιση με τη σύγχρονη έννοια, δεν δημιουργεί μόνος του-δεν παίζει Pick"roll, άρα θα πήγαινα μάλλον σε παίκτη τύπου Law του Γαύρου (ιδανικά) ή Μονρό. αλλά και ο carter δεν θα με χάλαγε (και θα έδινα χρόνο στον Sibert ανάμεσα στο 2 και το 3).

δεν ξέρω ειλικρινά, νομίζω οτι αξίζει να το ψάξει η ομάδα φέτος για 1-2 αλλαγές γιατί ούτως ή άλλως από αυτό που είχαν στο μυαλό τους δεν βλεπούμε απολύτως ΤΙΠΟΤΑ στο παρκέ. Και μιλάω και για θετικά (Λίνος-Τσόχλας) και για αρνητικά (low tempo vs up tempo επιθέσεις)

PS: για τους αδαείς: φυσικά και δεν ισχύει σίγουρα: ΠΑΟΚ με μιλιενοβιτς-taylor<<ΠΑΟΚ+carter+ψηλό. ΑΥτά τα λέγαμε με τους φίλους μου μέχρι 5η δημοτικού... ;)
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Λαύριο DHI-Π.Α.Ο.Κ 63-73,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Sera4 » Κυρ 06 Νοέμ 2016, 16:26

BigBaby έγραψε:
Sera4 έγραψε:διαφωνω bigbaby με τον μπραιαντ...οντως εβαλε καπου στο 4ο δεκαλεπτο 6-8 μαζεμενους ποντους(με ενα σημαντικο τριποντο) αλλα παλι δεν δικαιολογεται η συνολικη εικονα...πολυ ασχημα ποσοστα, μηδενικη συγκεντρωση στην επιθεση και πολλες τρομαγμενες μπουκες στη ρακετα οπου καποιες φορες παει πιο φοβισμενα και απο παιδακι ακαδημιων (το καταλαβαινεις στο πατημα του οτι προκειται για επιθεση αυτοκτονιας)...


Ο Μπραιαντ ειναι ο παικτης που θα παρει την μπαλα στα κρισιμα σημεια...ανοιγει διαδρομους για να σκοραρουν οι αλλοι με την εκρηξη που εχει στα πρωτα βηματα...δες ποσες φορες απο δικο του περασμα σε αντιπαλο δημιουργηθηκε ανισορροπια στην αμυνα του Λαυριου και θα καταλαβεις...αν εβαζε ολα του τα σουτ προφανως δεν θα επαιζε σε μας.
Στην ρακετα οταν μπει θα προσπαθησει να παρει και το φαουλ...μενει στον αερα και προστατευει πολυ καλα την μπαλα με το σωμα του....


δεν συμφωνω...ενταξει την μπουκα την εχουν ολοι οι αμερικανοι...αλλα τα πατηματα του στη μπουκα ειναι παιδικα και φοβισμενα...δεν ειναι τυχαιο το ποσους αιφνιδιασμους εχει χασει...τα νουμερα του ειναι πολυ ασχημα ενω και οργανωτικα πολυ σπανια θα κοιταξει να παιξει με τον ψηλο...

παλοκ ωραιος :nairepaok:
Αν δεν αγωνίζεσαι γι αυτά που πιστεύεις, μην κλαις γι αυτά που σου στερούν...
Άβαταρ μέλους
Sera4
 
Δημοσιεύσεις: 13638
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 15:43

Re: Λαύριο DHI-Π.Α.Ο.Κ 63-73,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό BigBaby » Κυρ 06 Νοέμ 2016, 21:02

Ο Μπραιαντ δεν ειναι ασσος...περα απ αυτο με την ταχυτητα του πασαρει στην περιφερεια για ελευθερα σουτ...παταει δυνατα και μενει αρκετη ωρα στον αερα και παει εξυπνα να παρει καλαθι και φαουλ....
Ειναι ενας καθαρα scoring guard σε σωμα point.....γουστα ειναι αυτα παιδια....με τον Θωμα διαφωνουμε
σε πολλους παικτες....Πχ Εγω θα ηθελα ενα ψηλο τρομερα αλτικο να σκεπαζει το καλαθι ενω ο Θωμας θελει ψηλους με περισσοτερο μυαλο στο παιχνιδι....ο Κλαντον φετος κανει και τα 2 απλα δεν εχει καλα τελειωματα (οσο θα επρεπε).
Του χρονου θα παει σε ομαδα Ευρωλιγκας με τα μεχρι τωρα στατιστικα του να ειναι απιστευτα.
Άβαταρ μέλους
BigBaby
 
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: Τετ 22 Οκτ 2014, 23:36

Re: Λαύριο DHI-Π.Α.Ο.Κ 63-73,Σχόλια & Παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Odi » Κυρ 06 Νοέμ 2016, 21:30

Τέλος από εδώ,σημαντική νίκη και βαθμολογικό άλμα.

Συνέχεια με Ευρώπη.
Μόνο ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Odi
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 11058
Εγγραφή: Τρί 17 Ιουν 2008, 15:50
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Basket League

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης