Προετοιμασία, προπονήσεις και φιλικοί αγώνες μπάσκετ 15-16

Συζήτηση για το βασικό στάδιο της προετοιμασιας, τις καθημερινές προπονήσεις και τους τραυματισμούς των παιχτών

Re: Προετοιμασία και φιλικοί αγώνες μπάσκετ 2015-2016

Δημοσίευσηαπό BigBaby » Τρί 22 Σεπ 2015, 21:17

McCarthy έγραψε:Edit γιατί μετά είδα το ποστ του Big Baby:

O Γιαννακίδης είχε πιο αργά πλάγια βήματα και πιο κακή περιφερειακή άμυνα και από Γ2 ΕΚΑΣΘ. Η ντρίπλα του που καμπούριαζε όταν κατέβαζε ήταν χειρότερη κι απ' του Φασούλα και γενικά δε μπορούσε να στρίψει. Ή βλέπουμε άλλο μπάσκετ ή δε ξέρω, είναι θέμα γούστου. Καμιά σχέση ο μικρός με τον Γιαννακίδη.

Τελοσπάντων, έβλεπα λίγο τον αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα και νομίζω φέτος θα ξυπνήσουν μνήμες Τζάστιν Γκρέι και Ρασάντ Ράιτ. Ο Τέπιτς δεν..............Άσσος επειγόντως!


Ο Σουλης τον Λιαππη δεν τον υπολογιζει στο 1 . (δεν μπορει να κατεβασει καν την μπαλα).
Ο μικρος μπορει να εχει γρηγορα ποδια αλλα δεν αμυνεται σωστα (παρατηρησε αυτο που σου λεω).
Σαν σκορερ ειναι μετριος (μην βλεπεις τα τριποντα που ειναι στην γωνια χωρις αμυνα γιατι δεν τον μαρκαρει κανενας).
Εγω παντως στασιμο τον βλεπω εδω και 2 χρονια τον Μιχαλη οσο και αν τον συμπαθω (παιδι απο τις ακαδημιες μας) αλλα δεν δειχνει βελτιωση.
Φανταστειτε οτι ο Κωττας θα παρει πολυ παραπανω χρονο φετος κι ας ειναι πιο μικρος.
Άβαταρ μέλους
BigBaby
 
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: Τετ 22 Οκτ 2014, 23:36

Re: Προετοιμασία και φιλικοί αγώνες μπάσκετ 2015-2016

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 22 Σεπ 2015, 22:15

είναι πάντως λίγο περίεργο να έχεις παίκτες στη 12αδα σου που δεν τους υπολογίζεις. ή από την άλλη να τους δίνεις χρόνο, να τους υπολογίζεις, να μιλάς για βελτίωση κλπ. και μετά κάποιοι εξ αυτών των παικτών να είναι ο υπερπαίκτης Νίκος Καλλές (που νομίζω τον υπέγραψε ο Steve Kerr στη θέση του άλλου υπερπαίκτη Κουζμιτς). περίεργο indeed που λένε και στο χωριό μου. Δλδ θα τρελαθούμε τελείως οτι δεν έχει πράγματα ο Λιάπης και είχε ο Καλλές? Μια χαρά είναι το παιδάκι και μια χαρά κατεβάζει και τη μπάλα με ψηλά το κεφάλι και όχι με τον κώλο.

από την άλλη, εν έτει 2015 να μην έχεις αμερικανό, περιμένω πραγματικό άρθρο το οποίο να δοθεί σε reviewers για δημοσίευση στο Journal of European Basketball ξερω γω, και να αναλύει πώς μια ομάδα που έχει κάνει όλες τις επιτυχίες τις τα τελευταία 5 χρόνια με αμερικανούς, πώς ξαφνικά αποφασίζει να μην πάρει ούτε έναν? επίσης πόσα στοιχίζει που στέλνουμε τον Μάτζικ στο PIT κάθε χρόνο? ο ΠΑΟΚ είχε ένα όνομα με τους rookies τα τελευταία χρόνια έβγαλε καλό όνομα στους μάνατζερς, ποιός ο λόγος φέτος να παύσει αυτό το pattern?
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Προετοιμασία και φιλικοί αγώνες μπάσκετ 2015-2016

Δημοσίευσηαπό pr0wler » Τρί 22 Σεπ 2015, 23:50

palok έγραψε: ο ΠΑΟΚ είχε ένα όνομα με τους rookies τα τελευταία χρόνια έβγαλε καλό όνομα στους μάνατζερς, ποιός ο λόγος φέτος να παύσει αυτό το pattern?

Την ίδια απορία είχα κι εγώ.
Ας πούμε ότι τα capital controls φταίνε, κι ας μην το σκεφτόμαστε άλλο.

Δεν ξέρω, το ξαναείπαμε κάπου, έχω την αίσθηση ότι πραγματικά φέτος δεν πρέπει να υπάρχει σάλιο στα ταμεία, κάναμε και την μαλακία με την ντεμέκ τσάμπα επιστροφή του αρχηγού Κωστάκη, κι ο σχεδιασμός της ομάδας μετατράπηκε στο ανέκδοτο εκείνο που πιάναμε κάθε Οκτώβριο για το ποδοσφαιρικό τμήμα.

Πήγαμε και φτιάξαμε μια ομάδα με τρία τριάρια, εκ των οποίων οι 2 που βαράνε μόνο τρίποντα, δεν παίζουν άμυνα ούτε για αστείο, και ο ένας που παίζει και άμυνα, κάνει αίρμπολ στα τρίποντα, τρια δυάρια (αν βάλουμε και τον Λιάπη μέσα σε αυτούς - που απορώ δηλαδή γιατί τόσος ντόρος, σε ένα τόπικ με 4 σελίδες, έχει πιάσει ήδη τη μία, κάνετε λες και τον Σούλη τώρα θα τον μάθετε : ΔΕΝ θα τον χρησιμοποιεί) χωρίς ούτε έναν κλασσικό άσσο, και τρεις κόμπο, τρια τεσσάρια, εκ των οποίων τον έναν τον κρατήσαμε, και σπαταλήσαμε κομμάτι του διαθέσιμου μπάτζετ μας , χαριστικά, δεν κρατήσαμε αυτόν που μπορούσαμε κι έπρεπε να κρατήσουμε, αλλά τον αφήσαμε να πάει στην Κηφισιά / στην Αμαλιάδα, ιδέα δεν έχω τέλος πάντων, και κανέναν σέντερ.

Σίγουρα, εν μέρει ισχύουν αυτά που έγραψα και στο θρεντ των μεταγραφών, αφού είτε 3ος, είτε 11ος, το ένα και το αυτό, ποιος ο λόγος να κάνουμε κι άλλα χρέη, αλλά αφού το αγωνιστικό το γράψαμε τόσο πολύ στα παπάρια μας, ας κατεβάσουν τη 2η ομάδα, να ξεμπερδεύουμε με τα παλιά τα χρέη μια ώρα νωρίτερα, και αν βγει και κάνα καλό παιχτάκι, να το τυλίξουμε με κορδέλα, και να το στείλουμε στους γαβροβάζελους να κάνει καριέρα.

ΟΚ, καλή η καραμέλα με τον κόσμο που δεν πατάει το πόδι του στο γήπεδο, τη δουλεύω κι εγώ 3 χρόνια τώρα, αλλά ξέχωρα του ότι κι αυτό από μόνο του είναι μια πολύ μεγάλη συζήτηση (ψάξτε στα γιουτούμπς πχ τον κόσμο που είχε η ομάδα που σάρωνε στις ευρώπες, με τα παγκράτια και τους αμπελόκηπους) και όλα αυτά που γίνονται, δεν είναι και για να κατουράς τα βρακιά σου από τη χαρά.
Άβαταρ μέλους
pr0wler
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ 03 Σεπ 2015, 00:24

Re: Προετοιμασία και φιλικοί αγώνες μπάσκετ 2015-2016

Δημοσίευσηαπό palok » Τετ 23 Σεπ 2015, 09:08

δεν διαφωνούμε κάπου, απλά ξενέρωσα λίγο χτες βλέποντας σε επανάληψη (περιμένοντας το καράβι της επιστροφής) τον πρώτο αγώνα στα play offs στην Πυλαία με τον συμπολίτη. Είχαμε βάλει σε 31.5 λεπτά 39 πόντους (και 20 πόντους σε 21.5 λεπτά μετά το πρώτο πολύ καλό δεκάλεπτο) απέναντι σε κάτι μυστήριους τύπους που κουτούλαγαν στην άμυνα και δεν μπορούσαν ούτε να αλλάξουν, ούτε να στρίψουν. Παρατηρούσα τον Odum ο οποίος επί 31 λεπτά δεν έβγαλε μια συνεργασία 2-2. Και λέω ρε πούστ@ μου τι playmaker είναι αυτοί ακριβώς? ναι καλός παίκτης γενικά, καλούτσικη άμυνα, βοήθαγε στο rebound, κόλλησε και 2 τριποντάκια στο τέλος, σούπερ, αλλά όχι PLAYMAKER. ε και προφανώς αυτός ήταν ένας βασικός λόγος που ο ΠΑΟΚ ήταν τόσο κακός στην επίθεση: ναι δε λέω καλά τα ελεύθερα τρίποντα, καλό το spacing, καλό το passing game αλλά ΟΚ αυτά είναι τα ABC του basket. Θες και λίγο παραπάνω ρε γαμώτο εν έτει 2015 από ελληνική ομάδα!!!!

το άλλο που με ξενέρωσε απίστευτα ήταν ο κόσμος. ένα γήπεδο σχεδόν άδειο, θεατές κατσουφιασμένοι και αγχωμένοι, κανείς δεν φάνηκε να πήγε εκεί να ευχαριστηθεί μπάσκετ. ή για να τους δικαιολογήσω γιατί αυτοί είναι (είμαστε) οι πελάτες, η ομάδα δεν έβγαζε ένα θέαμα να το ευχαριστηθείς. Και ναι συμφωνώ με ένα μέλος του τεχνικού τημ οτι ο κόσμος θέλει μόνο νίκες αλλά, ρε φίλε, πρέπει να γελάσει και λίγο το χειλάκι μας. Και π.χ. επί Cooper σίγουρα γέλασε το χειλάκι μας.

Anyway, διάβαζα και για Μαυροειδή που είχε δηλώσει οτι από Ελλάδα μόνο στον ΠΑΟΚ θα έπαιζε και υπέγραψε Κηφισιά. ΚΗΦΙΣΙΑ μλκ μου, όποιος έχει πάει στο γήπεδο knows what i mean.

PS: οι μετεγγραφές Tepic, Duvnjak, Markovic στα μάτια μου είναι πολύ καλές. Για Βασιλειάδη ΟΚ είναι ιδιαίτερη περίπτωση, αν δε γίνει υπερκατανάλωση στο σουτ, μια χαρά. Η ομάδα απλά ήθελε (θέλει) 2-3 αμερικανούς για να γίνει πράγματι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ. θα μου πείς, πού να τα βρείς τα λεφτά για αμερικανούς. ΟΚ, με 2-2.5 χιλιάρικα το μήνα σίγουρα βρίσκεις κάτι.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Προετοιμασία και φιλικοί αγώνες μπάσκετ 2015-2016

Δημοσίευσηαπό BigBaby » Τετ 23 Σεπ 2015, 13:46

palok έγραψε:PS: οι μετεγγραφές Tepic, Duvnjak, Markovic στα μάτια μου είναι πολύ καλές. Για Βασιλειάδη ΟΚ είναι ιδιαίτερη περίπτωση, αν δε γίνει υπερκατανάλωση στο σουτ, μια χαρά. Η ομάδα απλά ήθελε (θέλει) 2-3 αμερικανούς για να γίνει πράγματι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ. θα μου πείς, πού να τα βρείς τα λεφτά για αμερικανούς. ΟΚ, με 2-2.5 χιλιάρικα το μήνα σίγουρα βρίσκεις κάτι.


Palok ενα σεντερ χρειαζομαστε...ο Τεπιτς θα κανει την δουλεια του στο 1 οπως και ο Τσοχλας που ειχε παρα πολλες
ασιστ περσυ.
Ο Σουλης ποτε δεν ηθελε τον κλασσικο Play-maker....παντα ψαχνει combo για να παιζει με 2 ή και 3 στην ιδια πενταδα.
Άβαταρ μέλους
BigBaby
 
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: Τετ 22 Οκτ 2014, 23:36

Re: Προετοιμασία και φιλικοί αγώνες μπάσκετ 2015-2016

Δημοσίευσηαπό DAAT » Τετ 23 Σεπ 2015, 14:13

Ο Βασιλειαδης θα κανει παπαδες.Μαλλον ξεχναμε που παιζουμε.Φυσικα και ειναι τρια. Οπως παπαδες θα κανει και ο Τεπιτς. Πρεπει ομως να εισαι τρελος για να μην παρεις 2 αμερικανους .ενα ασσο ,ενα πεντε και ας ειναι ρουκι. Σε περιπτωση που βρεις λαχεια μιλαμε για ομαδα υπερβαση.

Οσο για ανισσοροπια το θεμα δεν ειναι ο Βασιλειαδης.Ουτε καν ο Τεπιτς. Αυτοι που επρεπε να μην ειναι εδω ειναι ο Χαραλαμπιδης και ο Κακαρουδης. Τα λεφτα του χαρα να τα παρει ενας καλος ασσος και τα λεφτα του κακαρουδη να πανε στο 5.
DAAT
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Παρ 07 Μαρ 2014, 14:53

Re: Προετοιμασία και φιλικοί αγώνες μπάσκετ 2015-2016

Δημοσίευσηαπό pr0wler » Τετ 23 Σεπ 2015, 14:19

BigBaby έγραψε:Ο Σουλης ποτε δεν ηθελε τον κλασσικο Play-maker....παντα ψαχνει combo για να παιζει με 2 ή και 3 στην ιδια πενταδα.

Άρα μας λύθηκαν και οι προηγούμενες απορίες : Τον Cooper τον πήραμε κατά λάθος! ! :opaokara:
Άβαταρ μέλους
pr0wler
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ 03 Σεπ 2015, 00:24

Re: Προετοιμασία και φιλικοί αγώνες μπάσκετ 2015-2016

Δημοσίευσηαπό BigBaby » Τετ 23 Σεπ 2015, 15:47

pr0wler έγραψε:
BigBaby έγραψε:Ο Σουλης ποτε δεν ηθελε τον κλασσικο Play-maker....παντα ψαχνει combo για να παιζει με 2 ή και 3 στην ιδια πενταδα.

Άρα μας λύθηκαν και οι προηγούμενες απορίες : Τον Cooper τον πήραμε κατά λάθος! ! :opaokara:


Πραγματικα....δεν του αρεσουν οι κλασσικοι playmaker....γιατι θελει να μην ποσταρει κανενας τον ασσο του
να μην εχει θεμα με το ριμπαουντ με ψηλους ασσους αλλων ομαδων και να εχει σκορ απο τον παικτη στο 1.
Μονο τον Κουπερ πηραμε κλασσικο 1 και αυτον γιατι ηταν κορυφαιος πασερ.
Άβαταρ μέλους
BigBaby
 
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: Τετ 22 Οκτ 2014, 23:36

Re: Προετοιμασία και φιλικοί αγώνες μπάσκετ 2015-2016

Δημοσίευσηαπό pr0wler » Παρ 25 Σεπ 2015, 14:27

Άβαταρ μέλους
pr0wler
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ 03 Σεπ 2015, 00:24

Re: Προετοιμασία και φιλικοί αγώνες μπάσκετ 2015-2016

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 25 Σεπ 2015, 18:02

φέρε πίσω δανεικό από γαύρο Νίκο Καλλέ γα βασικό σεντερ με option αγοράς μισοφαγωμένο τρίγωνο από Ελενίδη (το μικρό).
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Προετοιμασία και φιλικοί αγώνες μπάσκετ 2015-2016

Δημοσίευσηαπό pr0wler » Παρ 25 Σεπ 2015, 18:20

Εικόνα
Aλήθεια είναι, μιλάμε για τον ίδιο τον Νίκο τον Καλλέ, τον βασιλιά της διπλής ντρίπλας, τον άνθρωπο που παίζει μπάσκετ επειδή δεν έχει τίποτα καλύτερο να κάνει, βασικά τον άνθρωπο που ενώ παίζει μπάσκετ και πληρώνεται κι όλας από αυτό, η μόνη του μακρινή σχέση με το άθλημα, είναι ότι γεννήθηκε το 1987, τον άνθρωπο που ετοιμάζεται να λανσάρει και την τριπλή ντρίπλα στο χώρο.

Και ο άλλος που δείχνω με το βελάκι είναι ο Καλαμπόκης, έτσι;
Στα 38 του, έτσι.

Ω, καλά εντάξει.
Άβαταρ μέλους
pr0wler
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ 03 Σεπ 2015, 00:24

Re: Προετοιμασία και φιλικοί αγώνες μπάσκετ 2015-2016

Δημοσίευσηαπό john4serres » Παρ 25 Σεπ 2015, 18:35

Ποιος ειναι αυτος ο Καλλές καλε ;
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29936
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Προετοιμασία και φιλικοί αγώνες μπάσκετ 2015-2016

Δημοσίευσηαπό pr0wler » Παρ 25 Σεπ 2015, 19:40

BigBaby έγραψε:Πραγματικα....δεν του αρεσουν οι κλασσικοι playmaker....γιατι θελει να μην ποσταρει κανενας τον ασσο του
να μην εχει θεμα με το ριμπαουντ με ψηλους ασσους αλλων ομαδων και να εχει σκορ απο τον παικτη στο 1.
Μονο τον Κουπερ πηραμε κλασσικο 1 και αυτον γιατι ηταν κορυφαιος πασερ.

Και τώρα που το είδα αυτό, χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, ούτε ειρωνείας, δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις.

Δηλαδή ας πούμε, πάνω σε αυτή τη λογική, του να μην ποστάρει κανένας τον άσσο μου, πήγε και πήρε τον Εϊβερι; Και τον Μιλισάβλιεβιτς; Στην ίδια λογική, και πάνω σε αυτή των ριμπάουντς, πήρε τον Ραϊτ; Τον Γκρέϊ; Τον Στίγγερς;

Πάνω σε αυτή τη λογική πήρε τον Χάτσερ;
Κι εγώ τον γουστάρω φίλε τον Σούλη, αλλά με το θέμα "άσσος" έχει μεγάλο πρόβλημα ο άνθρωπος. Ξεκάθαρα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
pr0wler
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ 03 Σεπ 2015, 00:24

Re: Προετοιμασία και φιλικοί αγώνες μπάσκετ 2015-2016

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 25 Σεπ 2015, 20:01

έχει πρόβλημα με τα νούμερα όχι με τους Playmaker. βλέπει 2.3 ασσιστ, 1,9 λάθη λέει αυτός είναι playmaker με @ρχίδι@. πάει βλεπει κάτι Larry Drew κάτι Holston κάτι Randle με 6 ασσιστς και 2 λάθη και λέει ρε μ@λ@κες τι ν αυτοί που μου φέρνετε ρε. μετά πάει καζίνο, πιάνει άσσους στο χέρι και κάνει fold επειδή δεν του αρέσει η θέση.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Προετοιμασία και φιλικοί αγώνες μπάσκετ 2015-2016

Δημοσίευσηαπό pr0wler » Παρ 25 Σεπ 2015, 20:04

palok έγραψε:πιάνει άσσους στο χέρι και κάνει fold επειδή δεν του αρέσει η θέση.


Όταν ήταν μικρός, τον έστελνε ο πατέρας του στο περίπτερο να τον πάρει έναν Άσσο κασετίνα. Μάλιστα τον έστελνε τόσο συχνά, που τα νεύρα του μικρού Σούλη είχανε γίνει κρόσσια. Από τότε, ορκίστηκε πως δεν θα ξαναπάρει άσσο ποτέ.
Άβαταρ μέλους
pr0wler
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ 03 Σεπ 2015, 00:24

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Προετοιμασία-Προπονήσεις-Τραυματισμοί

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης