20. Uros Duvnjak

Συζήτηση για το έμψυχο υλικό της ομάδας

Re: 20. Uros Duvnjak

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Παρ 23 Οκτ 2015, 22:25

"Ανυπομονούμε για το πρώτο σφύριγμα"

Ο Uros Duvnjak στο προσωπικό του blog που διατηρεί στην επίσημη ιστοσελίδα του ΕΣΑΚΕ γράφει για την δύσκολη εβδομάδα που πέρασε, με δύο άσχημα αποτελέσματα και ένα πολύ δύσκολο ταξίδι στη Ρωσία.
Παράλληλα επικεντρώνεται στο μεγάλο κίνητρο που έχει ο ίδιος προσωπικά και όλη η ομάδα του ΠΑΟΚ για το αυριανό παιχνίδι με τον Άρη...

Διαβάστε τι ακριβώς έγραψε ο Σέρβος γκαρντ του ΠΑΟΚ..

"Πέρασε μία ακόμη εβδομάδα. Δεν θέλω να μείνω πολύ και να αναλύσω τα δύο παιχνίδια που χάσαμε. Ήταν μεγάλη ήττα το παιχνίδι με την Κηφισιά, γιατί εμείς ήμασταν το φαβορί. Φαντάζομαι όμως ότι αυτή είναι και η ομορφιά του μπάσκετ. Ο καθένας μπορεί να κερδίσει τον οποιοδήποτε! Αυτή την φορά έτυχε σε μας. Δεν μπορώ να πω ότι δεν προσπαθήσαμε και ότι δεν παλέψαμε, αλλά μερικές φορές συμβαίνει. Συγχαρητήρια στην Κηφισιά για τη νίκη της, την άξιζε.

Ακολούθησε ένα όχι και τόσο εύκολο ταξίδι στη Ρωσία κι αυτή την φορά αυτοί ήταν το φαβορί. Η Ζενίτ έχει κερδίσει όλα τα παιχνίδια της από την αρχή της σεζόν, αλλά εμείς θέλαμε να ψάξουμε για την ευκαιρία μας. Και είναι αλήθεια πως την είχαμε, ήμασταν αρκετά κοντά στη νίκη, αλλά δεν είχαμε αυτό το κάτι, όπως κι αν το πει κανείς.

Δεν θέλω να μείνω για πολύ στο τι έγινε όμως, δεν είναι φυσιολογικό στον επαγγελματικό αθλητισμό και όταν παίζεις δύο παιχνίδια την εβδομάδα, σίγουρα δεν είναι και καλό. Κάθε παιχνίδι είναι και ένα μάθημα. Κράτα τα θετικά, προσπάθησε να διορθώσεις τα λάθη όσο πιο γρήγορα γίνεται και συνέχισε. Δεν υπάρχει χρόνος για να πανηγυρισμούς και απογοητεύσεις. Ειδικά τώρα που μας περιμένει ένα από τα μεγαλύτερα παιχνίδια της σεζόν.
Παίζουμε εκτός έδρας, το γήπεδο του Άρη θα είναι γεμάτο και η ατμόσφαιρα θα είναι μία τρέλα. Ότι πρέπει για μία μεγάλη πρόκληση. Ο Άρης έχει πραγματικά μία καλή ομάδα, έναν πολύ καλό προπονητή και σχεδόν 6.000 φιλάθλους στο πλευρό του.

Από την άλλη πλευρά, εμείς έχουμε εμπειρία, έχουμε επιθυμία και μεγάλο κίνητρο για αυτό το παιχνίδι. Είναι ντέρμπι και συνήθως σε αυτά τα παιχνίδια δεν είναι και τόσο σημαντικό ποιος έχει τους καλύτερους παίκτες. Αυτά τα παιχνίδια κρίνονται από αυτόν που έχει μεγαλύτερη επιθυμία, κίνητρο και είναι έτοιμος να θυσιαστεί για να κερδίσει. Αυτός που θέλει περισσότερο το παιχνίδι το κερδίζει. Εγώ προσωπικά και όλη η ομάδα μας φυσικά, δεν βλέπουμε την ώρα για το πρώτο σφύριγμα και την έναρξη αυτού του αγώνα."



Ο άνθρωπος είναι ξενερωμένος και φαίνεται...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46876
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 20. Uros Duvnjak

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 01 Νοέμ 2015, 20:14

To blog του Uros Duvnjak...

Αποκλειστικά και μόνο στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό (που θα διεξαχθεί την Δευτέρα 2 Νοεμβρίου 2015 στις 6μ.μ. στο "Παλατάκι"), αναφέρεται ο Uros Duvnjak μέσα από το προσωπικό του blog στην επίσημη ιστοσελίδα του ΕΣΑΚΕ (http://www.esake.gr)

O Σέρβος γκαρντ του ΠΑΟΚ γράφει χαρακτηριστικά...

"Παιχνίδι τη Δευτέρα. Προφανώς είναι η χειρότερη μέρα να παίξεις, ειδικά για μας που την επόμενη μέρα νωρίς το πρωί, ξεκινάμε το ταξίδι μας για τη Ρωσία. Είναι όμως μία διαφορετική κατάσταση αυτό το παιχνίδι, αυτή την Δευτέρα. Και όταν παίζεις για μία μεγάλη ομάδα και έχεις δύο παιχνίδια την εβδομάδα, είναι κάτι με το οποίο πρέπει να συνηθίσεις να ζεις.

Είχαμε αρκετό χρόνο για να ξεκουραστούμε και να είμαστε έτοιμοι για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Να μην ξεχνάμε ότι ο Ολυμπιακός είναι μία από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Και καθώς ξεκινήσαμε την σεζόν με αρκετές ήττες, θέλουμε να βελτιώσουμε την εικόνα μας. Κι αυτό είναι κάτι που το δικαιούμαστε, μία καλύτερη εικόνα.

Ο Ολυμπιακός είναι μία από τις πιο γρήγορες ομάδες στην Ευρώπη, σύμφωνα με τον τρόπο που αγωνίζεται. Συμμετέχουν και οι 12 παίκτες στο rotation, μπορούν να πιέσουν για 40 λεπτά σε όλο τα γήπεδο, πηγαίνουν πολύ στον αιφνιδιασμό κι αυτό σημαίνει ένα πράγμα: πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι και αφοσιωμένοι και στα 40 λεπτά του αγώνα. Να κάνουμε κάθε λεπτομέρεια που μας έχουν πει οι προπονητές μας και να την κάνουμε σωστά.

Ότι και να γίνει όμως, όσο παλεύουμε και παίζουμε σαν ομάδα, είμαστε καλά. Είναι ένα παιχνίδι που θα πρέπει να το απολαύσουμε και πρώτα από όλα να δείξουμε σεβασμό στους εαυτούς μας, περισσότερο από ότι έχουμε κάνει ως τώρα".
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46876
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 20. Uros Duvnjak

Δημοσίευσηαπό dtown » Δευτ 02 Νοέμ 2015, 23:44

Δεν..τσαμπα χαραμιζεται μια θεση ξενου.
dtown
 
Δημοσιεύσεις: 887
Εγγραφή: Πέμ 30 Σεπ 2010, 20:24

Re: 20. Uros Duvnjak

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Πέμ 19 Νοέμ 2015, 17:52

Χρόνια πολλά! Και ξύπνα...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46876
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 20. Uros Duvnjak

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 17 Ιαν 2016, 13:16

Από τον αγώνα με την Valencia και μετά έχει αρχίσει να ανεβαίνει κι αυτός...κλασσική ανάσταση Σούλη!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46876
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: 20. Uros Duvnjak

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 29 Απρ 2016, 08:44

χαρακτηριστικό παράδειγμα παίκτη που παράτησε τον μπασκετικό εαυτό του. Παίκτης με πολύ καλά πόδια, γρήγορος, μπουκαδόρος, Pick"roll guard, μέσα σε 3-4 χρόνια κατάφερε να γίνει απλά ένα ΟΚ shooting guard με καλό midrange και ικανοποιητικό τρίποντο. Αν τον υπογράψουμε και του χρόνου, ξέρουμε με ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ οτι θα είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10604
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Roster

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης