γαύρος - Π.Α.Ο.Κ. 83-76 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του νέου πρωταθλήματος Basket League και όλων των παραλειπομένων...

MVP γαύρος - Π.Α.Ο.Κ.

Tepic
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Λιάπης
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Κακαρούδης
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Τσόχλας
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δέδας
1
6%
Κώττας
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Μαργαρίτης
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Duvnjak
8
44%
Markovic
5
28%
Hatcher
4
22%
 
Σύνολο ψήφων : 18

Re: γαύρος - Π.Α.Ο.Κ. 83-76 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό pilotos » Τρί 09 Φεβ 2016, 12:06

Και στην αμέσως μετά φάση, μπήκε του άλλου με τον ίδιο τρόπο, σωστός είσαι

SM-G920F
ΠΑΟΚ, απλά η μεγαλύτερη ομάδα του Βυζαντίου...
Άβαταρ μέλους
pilotos
 
Δημοσιεύσεις: 21013
Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 23:42

Re: γαύρος - Π.Α.Ο.Κ. 83-76 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 09 Φεβ 2016, 12:11

Περιπτερος έγραψε:H ομάδα κουράστηκε στο 4ο και δεν είχε και τα ψυχικά αποθέματα.
Παραταύτα, το σημείο κλειδί (πέρα από την διαιτησία) είναι το τρίποντο του Χάτσερ που η μπάλα μπήκε και βγήκε από το καλάθι. Εκεί θα άλλαζε όλη η ψυχολογία, όλων.



Αυτό ακριβώς!
Εκείνη τη στιγμή, ακόμη κι εγώ άρχισα να σκέφτομαι την ήττα ως πιθανό ενδεχόμενο...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47049
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: γαύρος - Π.Α.Ο.Κ. 83-76 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό BigBaby » Τρί 09 Φεβ 2016, 14:42

Δεν ειναι το θεμα κουρασης... Η διαχειρηση των παικτων ηταν καλη απο τον Σουλη....ολοι ηταν φρεσκιοι στο τελος εκτος του Μαρκοβιτς (Αναγκαστικα καθως ο Κωττας και ο Μαργαριτης ειχαν φαουλ) ....Αρχισαν να μην σφυριζουν τιποτα στην επιθεση μας (ολες οι επαφες ηταν νορμαλ κατα τους διαιτητες) και στην αμυνα μας ολες οι επαφες ηταν καλαθι και φαουλ....εκει τελειωσε η σεμνη τελετη.
Το κακο ειναι οτι στα 8 με 10 δευτερολεπτα καναμε επιθεση και δεν ροκανιζαμε τον χρονο...λειπει πολυ ο Μπιδης απο αυτην την ομαδα....εκει που καιει η μπαλα να την παρει αυτος και τα υπολοιπα ειναι γνωστα....κερδισμενο φαουλ...2βολες ....μεσα και οι 2 και παμε για καλη αμυνα.
Άβαταρ μέλους
BigBaby
 
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: Τετ 22 Οκτ 2014, 23:36

Re: γαύρος - Π.Α.Ο.Κ. 83-76 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό dtown » Τρί 09 Φεβ 2016, 15:00

Την επιθεση θα την εκτελεσεις οταν βρεις τις καταλληλες προυποθεσεις.Μπορει να ειναι στα 5 δευτερολεπτα,μπορει στα 10.Το να ροκανιζουμε τον χρονο και να κανουμε ενα σουτ της απελπισιας στο τελος ειναι τελειως ξεπερασμενες πρακτικες πλεον.Ασε που χτες δεν προσεξα κατι τετοιο,επιθεσεις στα 10 δευτερολπτα δηλαδη,που επαναλμβανω δεν ειναι απαραιτητα λαθος.Η αληθεια ειναι οτι ο παγκος δεν προσεφερε σχεδον τιποτα,3 ποντοι ο Δεδας,αλλους 3 ο Κακαρουδης και μετα το απολυτο μηδεν.Κακα τα ψεματα καποιοι παικτες απλως δεν κανουν για αυτο το επιπεδο.Δηλαδη ο Τσοχλας μπορει να προσφερει κοντα στην Κηφισια ας πουμε αλλα οι αθλητικοι γκαρντ του Ουμπιακου ουτε που τον βλεπουν.Για Κακαρουδη-Κωττα τα ειπαμε,επιπεδου Α2 δυστυχως.Φτασαμε το ματς εκει που το φτασαμε με 4 παικτες να παιζουν καλα ουσιαστικα,θαυμα.
dtown
 
Δημοσιεύσεις: 887
Εγγραφή: Πέμ 30 Σεπ 2010, 20:24

Re: γαύρος - Π.Α.Ο.Κ. 83-76 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 09 Φεβ 2016, 17:09

καταρχήν εμείς τη σέντρα την περνάμε ΠΑΝΤΑ στα 16-17' άρα επιθέσεις σε 10'' θεωρώ οτι είναι σπάνιες.

ότι λείπει ο Μπίδης από την ομάδα δε μου λέει κάτι, και ο Rawle Marshall λείπει (δε νομίζω οτι περίμενε κανείς φέτος τον Μπίδη να παίξει).

Οι επιθέσεις που ορισμένες φορές κάνει ο Χάτσερ στο clutch και καταλήγουν σε σουτ δικό του από τα 7.5 μέτρα (χωρίς μερικές φορές να αλλάξει πάσα αλλά ούτε καν να πάρει το κεντρικό screen- Ποιό?) έχουν να κάνουν απλά στο οτι ο παίκτης ΔΕΝ είναι ποιντ γαρδ (όπως θα λεγε κι ο oli) και επίσης στο οτι είναι κουρασμένος σωματικά αλλά κυρίως ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ (στο 70% των αγώνων είναι ο πρώτος μας σκόρερ και τον μαρκάρουν πάντα 1 και 2 και 3 διαφορετικά αντίπαλοι μέσα στο ματς).

σίγουρα η ομάδα ΔΕΝ έχει τον τρόπο να ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ αυτά τα μάτς και πρώτος εγώ είμαι που θα ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΩ. αλλά ρε μλκ πάλοκ, δλδ κοίτα ποιούς παίκτες έχεις και μετά ξαναμίλα...

για τη διαιτησία, κλαυσίγελος όπως πάντα. Και να σας πώ κάτι: και ο ΠΑΟΚ έχει κερδίσει έτσι ματς, φυσικά. Παίζεις ξερω γω με καναν Απόλλωνα μέσα στην Πυλαία και είσαι στο ημίχρονο 29-38. Μπαίνεις μέσα στο βού, και τελειώνει η τρίτη με 50-44 ξερω γω και οι βολές είναι 12-2 υπέρ μας (πέρυσι ας πούμε βαράγαμε 28+ βολές ανά ματς). Δλδ μπαίνουμε μέσα εμείς, παίζουμε άμυνα στο όριο του φάουλ και ως διά μαγείας ΕΜΕΙΣ παίρνουμε τις βολές! Κλασσική ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΕΛΟΙΑ διαιτησία. Αυτά μόνον εδώ και στη Ρωσία (επί Μεσίνα) γίνονται. Απλά ρε παιδί μου όταν παίζει ΠΑΟΚ_απόλλωνας, ε ΟΚ ρε φίλε δεν έγινε και κάτι, θα στεναχωρηθούν 14 άτομα. Εδώ μιλάμε για 1+ εκατομμύριο. Δλδ άσε μας να κερδίσουμε μια φορά εκεί μέσα. έλεος. είμαστε ο ΠΑΟΚ που κερδάμε τη βαλένθια και την μπεσικτάς, τι να κάνουμε τώρα...

ερώτηση κλειδί: Παίζουμε ΝΑΙ ή ΟΧΙ καλύτερα χωρίς τον Βασιλειάδη? Σαν μπάσκετ λέω. όλες οι απαντήσεις δεκτές.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: γαύρος - Π.Α.Ο.Κ. 83-76 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό BigBaby » Τρί 09 Φεβ 2016, 17:44

Στα τελευταια 2 λεπτα παιδες παιρνοντας ταιμ αουτ...η μπαλα παει στο κεντρο....απο εκει ειμαστε απαραδεκτοι να κανουμε τοσο γρηγορες επιθεσεις...και οχι δεν παιρνεις το σουτ οποια στιγμη να ναι....θα μας διαβασει κανενας προπονητης και θα γελαει με αυτα που λεμε...γυρνας την μπαλα και ξεκινας προσπαθεια με 6 δευτερολεπτα να απομενουν....και φαουλ να εχουν να δωσουν θα εχεις αλλα 14 μετα...βεβαια δεν εχουμε παικτη εκει που καιει η μπαλα να παρει την προσπαθεια....ουτε ο Βασιλειαδης ειναι τετοιος....και ο Χατσερ δεν παει σε ντραιβ οταν καιει η μπαλα προτιμαει το σουτ απο μακρια.
Άβαταρ μέλους
BigBaby
 
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: Τετ 22 Οκτ 2014, 23:36

Re: γαύρος - Π.Α.Ο.Κ. 83-76 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό palok » Τρί 09 Φεβ 2016, 20:08

Μάκη, το 80% των παικτών κάνει σούτ από σχετική απόσταση (ακόμα και τρίποντο) στο clutch. Μια χαρά το κάνει ο Χάτσερ αυτό. Απλά πρέπει ΠΑΝΤΑ να τον βοηθάμε με ένα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ screen ψηλά (ποιός?). Σε μία περίπτωση με την Μπεσίκτας παίξαμε horn και ανοίξαμε πλήρως τη ρακέτα και είχε επιλογή είτε για επίθεση στα close out με μπάσιμο είτε με σουτάκι (που το κανε και το βαλε). Πρός θεού δεν κατηγορεί κανείς τον Φασόλη, η απόδοσή του κυμαίνεται στο 110% από αυτό που περιμέναμε.
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10610
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: γαύρος - Π.Α.Ο.Κ. 83-76 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 09 Φεβ 2016, 20:19

palok έγραψε:ερώτηση κλειδί: Παίζουμε ΝΑΙ ή ΟΧΙ καλύτερα χωρίς τον Βασιλειάδη? Σαν μπάσκετ λέω. όλες οι απαντήσεις δεκτές.




Εξαρτάται από το αν υπάρχει ο Sofo στην 5άδα..
Αν υπάρχει ο Sofo, είτε με Hatcher-Tepic-Βασιλειάδη-Μαργαρίτη είτε με Roman-Palok-Bigbaby-Καλλέ, το ίδιο μπάσκετ θα προσπαθήσουμε να παίξουμε.

Αν δεν υπάρχει ο Sofo, ο Βασιλειάδης είναι ο go-to guy μας..αυτόν θα κυνηγήσει η ομάδα, οπότε η επιτυχία της επίθεσης εξαρτάται από το αν θα βάλει αυτός το καλάθι (3π)..εκτός κι αν κλειστεί καλά και πασάρει στον Hatcher.

Χωρίς Βασιλειάδη, δεν υπάρχει go-to guy.. Τη ζημιά στον αντίπαλο μπορεί να την κάνει ο Duvnjak, o Hatcher, ο Tepic, μέχρι και ο Τσόχλας... Άρα δεν έχουμε ξεκάθαρο (νομίζω) επιθετικό προσανατολισμό, δεν παίζουμε δηλαδή τόσο μονομερές μπάσκετ..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47049
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: γαύρος - Π.Α.Ο.Κ. 83-76 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό anekfrastos » Τρί 09 Φεβ 2016, 20:22

palok έγραψε:
ερώτηση κλειδί: Παίζουμε ΝΑΙ ή ΟΧΙ καλύτερα χωρίς τον Βασιλειάδη? Σαν μπάσκετ λέω. όλες οι απαντήσεις δεκτές.


Δεν ξέρω αν παίζουμε καλύτερα ή χειρότερα αλλά με Βασιλειάδη κάναμε σημαντικές νίκες φέτος και ο Βασιλειάδης ήταν από τους καλύτερους παίκτες μας. Μην υποτιμάς την ικανότητα του να σκοράρει όταν οι άλλοι δε μπορούν και να παίρνει δύσκολα σουτ σε κρίσιμες στιγμές. Δεν είναι ούτε Σπανούλης ούτε Διαμαντίδης εννοείται αλλά για τον ΠΑΟΚ είναι σημαντική μονάδα.

Όταν δεν παίζει ο ΚΒ η ομάδα μοιάζει λειτουργεί πιο οργανωμένα και ισορροπημένα αλλά πάλι κάποιες φορές χρειάζονται τα δύσκολα σουτ, όπως και χτες χρειάστηκαν του Χάτσερ ή του Τσόχλα.

Το ιδιο είχα παρατηρήσει με τον Ολυμπιακό, όταν έπαιζε προημιτελικά με τη Ρεάλ (με προπονητή Μπαρτζώκα). Ξεκινάει με Σπανούλη και η Ρεάλ τους παίρνει φαλάγγι. Βγάζει το Σπανούλη και παίζει με Μάντζαρη-Σλούκα, η ομάδα (που μέχρι εκείνη τη στιγμή τα περίμενε όλα από αυτόν στην επίθεση) ξεκολλάει και περνάει μπροστά.
Το ίδιο και με την Εθνική.
Ο Σπανούλης όμως κρατάει τη μπάλα πολύ περισσότερο από το Βασιλειάδη και καταλήγει κάποιες φορές να χαραμίζει 10-12 δευτερόλεπτα με τρίπλα έξω από το τρίποντο (ενώ 3 συμπαίκτες του είναι ακροβολισμένοι και ακίνητοι και τον κοιτάνε και ο ψηλός να προσπαθεί να του κάνει σκριν ψηλά) και τελικά να κάνει εκβιαστικά σουτ.

Γενικά χρειάζεσαι παίκτες για τα δύσκολα σουτ, εκεί που οι άλλοι μπλοκάρουν. Θυμάμαι (άσχετο) τον Ουίλι Αντερσον, που είχε παίξει ΑΕΚ και Ολυμπιακό. Δεν έβαζε πολλούς πόντους, αλλά ότι καλάθι έβαζε ήταν δύσκολο και όταν η ομάδα κολλούσε.

Η ομάδα δηλαδή πρέπει να ξέρει να λειτουργεί οργανωμένα αλλά ο παίκτης με το προσωπικό καλάθι λύνει τα χέρια του προπονητή πολλές φορές μέσα σε ένα ματς. Χτες ήταν ο Ντούβνιακ και ο Χάτσερ. Άλλη φορά ήταν ο Χάτσερ και ο Βασιλειάδης κ.ο.κ.
Τελευταία επεξεργασία από anekfrastos και Τρί 09 Φεβ 2016, 20:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
He's not the messiah, he's a very naughty boy!
Άβαταρ μέλους
anekfrastos
 
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: Δευτ 30 Δεκ 2013, 00:14

Re: γαύρος - Π.Α.Ο.Κ. 83-76 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό anekfrastos » Τρί 09 Φεβ 2016, 20:22

RoMaN έγραψε:
palok έγραψε:ερώτηση κλειδί: Παίζουμε ΝΑΙ ή ΟΧΙ καλύτερα χωρίς τον Βασιλειάδη? Σαν μπάσκετ λέω. όλες οι απαντήσεις δεκτές.




Εξαρτάται από το αν υπάρχει ο Sofo στην 5άδα..
Αν υπάρχει ο Sofo, είτε με Hatcher-Tepic-Βασιλειάδη-Μαργαρίτη είτε με Roman-Palok-Bigbaby-Καλλέ, το ίδιο μπάσκετ θα προσπαθήσουμε να παίξουμε.

Αν δεν υπάρχει ο Sofo, ο Βασιλειάδης είναι ο go-to guy μας..αυτόν θα κυνηγήσει η ομάδα, οπότε η επιτυχία της επίθεσης εξαρτάται από το αν θα βάλει αυτός το καλάθι (3π)..εκτός κι αν κλειστεί καλά και πασάρει στον Hatcher.

Χωρίς Βασιλειάδη, δεν υπάρχει go-to guy.. Τη ζημιά στον αντίπαλο μπορεί να την κάνει ο Duvnjak, o Hatcher, ο Tepic, μέχρι και ο Τσόχλας... Άρα δεν έχουμε ξεκάθαρο (νομίζω) επιθετικό προσανατολισμό, δεν παίζουμε δηλαδή τόσο μονομερές μπάσκετ..


τζαμπα έγραφα
αυτό
:lol:
He's not the messiah, he's a very naughty boy!
Άβαταρ μέλους
anekfrastos
 
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: Δευτ 30 Δεκ 2013, 00:14

Re: γαύρος - Π.Α.Ο.Κ. 83-76 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 09 Φεβ 2016, 20:30

Α, επίσης..παρατήρηση για τον αντίπαλο...

Αν ήμουν Πορτορικανός και δεν είχα ιδέα για ευρωπαϊκό ή ελληνικό μπάσκετ και έβλεπα πρώτη φορά χθες τον Σπανούλη, θα έλεγα "Τι τον κρατάει μέσα αυτόν ρε;" Πολύ πεσμένος, δεν είναι ο Σπανούλης που ήταν και καλό θα ήταν να σταματήσει.. Ευτυχώς η εθνική απαλλάχθηκε. Έπαιζε επειδή ήταν ο Σπανούλης, αλλά τώρα πρέπει να φανούν τα νέα παιδιά που έρχονται και έρχεται πολύ καλό υλικό..βλέπε πρόσφατες επιτυχίες των εθνικών ομάδων νέων, εφήβων...
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47049
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: γαύρος - Π.Α.Ο.Κ. 83-76 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 09 Φεβ 2016, 23:37

Βλέπω ότι κυλάει λίγο η κουβέντα, θα το αφήσω ανοιχτό μέχρι αύριο..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47049
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: γαύρος - Π.Α.Ο.Κ. 83-76 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό pilotos » Τρί 09 Φεβ 2016, 23:38

Αν θες να τσουλάει καλύτερα να φωνάξω και τους φίλους μου κατ και μανιακ. ;)

SM-G920F
ΠΑΟΚ, απλά η μεγαλύτερη ομάδα του Βυζαντίου...
Άβαταρ μέλους
pilotos
 
Δημοσιεύσεις: 21013
Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 23:42

Re: γαύρος - Π.Α.Ο.Κ. 83-76 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό paok87 » Τρί 09 Φεβ 2016, 23:39

αποκλειστηκε και ο σκώληκας απο Eurocup
paok87
 
Δημοσιεύσεις: 6952
Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2008, 18:31

Re: γαύρος - Π.Α.Ο.Κ. 83-76 MVP, σχόλια & παραλειπόμενα

Δημοσίευσηαπό pilotos » Τρί 09 Φεβ 2016, 23:39

Άρα, μείναμε μια μέρα παραπάνω Ευρωπαίοι Χαχαχαχα

SM-G920F
ΠΑΟΚ, απλά η μεγαλύτερη ομάδα του Βυζαντίου...
Άβαταρ μέλους
pilotos
 
Δημοσιεύσεις: 21013
Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 23:42

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Basket League

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης