Ποντιακό topic

For non Greek users (Greeklish, English, German etc.)

Δημοσίευσηαπό mi8rio » Σάβ 22 Νοέμ 2008, 18:02

Κάποιοι πά παστάν ψωνισμέν’, πού όντες ελέπνε την κεντίν ατουν ς’σόν καθρέφτην ούς τον οργασμόν εφτάνε…

:) :) :) :) :? :lol: :lol: :lol: :lol:
Είμαστε σκαστοί από την κλινική
Είμαστε διαστημικοί δε το ξέρουν οι γιατροί

PAOK SPACE STATION
Άβαταρ μέλους
mi8rio
 
Δημοσιεύσεις: 1189
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 08:31
Τοποθεσία: Αττική

Απαντήστε μου....................

Δημοσίευσηαπό dreamwarrior » Δευτ 24 Νοέμ 2008, 22:46

Ο πρόεδρον ερθεν;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Μ' ένα ονειρό θα ζωωωωωωωωωωωω
το 'πα στον τρελόγιατρόοοοοοοοοοοοοοο
να σε δω ψηλά εκείιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
ΞΑΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
dreamwarrior
 
Δημοσιεύσεις: 3136
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:04
Τοποθεσία: Έδεσσα

Να σας κανω μια ερωτηση;

Δημοσίευσηαπό dreamwarrior » Δευτ 24 Νοέμ 2008, 22:47

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΝ ΜΕΡ ΕΝ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Μ' ένα ονειρό θα ζωωωωωωωωωωωω
το 'πα στον τρελόγιατρόοοοοοοοοοοοοοο
να σε δω ψηλά εκείιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
ΞΑΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
dreamwarrior
 
Δημοσιεύσεις: 3136
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:04
Τοποθεσία: Έδεσσα

ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Δημοσίευσηαπό dreamwarrior » Δευτ 24 Νοέμ 2008, 22:48

ΡΕ ΠΡΟΕΔΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
ΑΓΑΠΩ ΣΕΝ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
ΛΕΛΕΥΩΣΕΝ ΠΟΥΛΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ
Μ' ένα ονειρό θα ζωωωωωωωωωωωω
το 'πα στον τρελόγιατρόοοοοοοοοοοοοοο
να σε δω ψηλά εκείιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
ΞΑΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
dreamwarrior
 
Δημοσιεύσεις: 3136
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:04
Τοποθεσία: Έδεσσα

Αναλυτική περιγραφή!!!

Δημοσίευσηαπό dreamwarrior » Δευτ 24 Νοέμ 2008, 23:49

.....Κι όμως........ο καιρός δεν προμύνηε τέτοια εξέλιξη!!!!!
Βρεθήκαμε με τον αδερφό και ΠΡΟΕΔΡΟ τον ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΛΑΤΩΝΑ και πήγαμε να κανονίσουμε μία δουλεία που αφορούσε αυτόν.Μετά από ένα τηλεφώνημα βρήκαμε σε ένα καφέ την υπόλοιπη παρέα που μόλις είχε γυρίσει απο τον αγώνα μπάσκετ :
1. Kareena4ever
2. Anathema_4
3.Mantzarioti
4. Free4
5. MpyraS
6. Olivares

κι εγω ο DreamWarrior μαζί με Platon the president!!!
Μετά από έναν καφέ ξεκινάμε για το γλέντι στο οποίο "υποτίθεται" ότι θα ήμασταν 17-20 στην συνέχεια γίναμε 15 για να συνεχίσουμε 10 οι εξής 11 που μετά κόπων και βασάνων καταλήξαμε να θέλουμε να πάμε 5!!!!!!
Στις καληνύχτες όμως υπήρχε το δίλλημα : Bowling ή Ποντιακά;;;;; Ε ! δεν ήθελα και πολύ σκέψη........ΠΟΝΤΙΑΚΑ ΦΥΣΙΚΑ!!!!!!!!
Οπότε η παρέα ξεκίνησε για την συνάντηση της ποντιακής κοινότητας του ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ!!!!!
Στο κέντρο αυλαία περιμέναν τα υπόλοιπα 2 μλελη του ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ.Το ρόστερ είχε συμπληρωθεί :
1. Kareena4ever
2. Anathema_4
3 Mantzarioti
4. Yiankos
5. Shrek
6. Platon
7. DreamWarrior
8. Vaggt
9. MpyraS

Το κέφι σε συνδυασμό με το καλό κρασάκι ήτανε στο ζενιθ!!!!Κάτι πανέρια με γαρδένιες ανεβάσαν την αδρεναλίνη στον ουρανοξύστη
(Ε ναι!!!).
Μετά από τα ξενέρωτα λαϊκά που τραγουδούσαν κάτι σκυλιά του δρόμου με οπίσθια και πλούσια ελέη άρχισε το ποντιακό πρόγραμμα!!!!
ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΛΕΜΕ με πρώτο και καλύτερο τον χασαμπάλα yianko και στη συνέχεια τους υπόλοιπους ποντίους......Και ξαφνικά...............ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ!!!!!!Σηκώθηκε να χοέψει ο (φτου-φτου) επίτημος πρόεδρος της ποντιακής κοινότητας!!!!!
Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ Κareenavever χόρεψε ποντιακούς χορούς!!!!!Φυσικά ο χορός του ήτανε ένα μείγμα αχταρμά ινδικής μπαλάντας και μακεδονικού χαλβά (κατά τον πρόεδρο!!!)
ΟΜΩΣ
Αυτός που έκλεψε την παράσταση με τις χορευτικές του ικανότητες ήταν ο Shrek ο οποίος χόρευε καλύτερα από πόντιο!!!!ΡΕ ΠΡΟΕΔΡΕ ΜΑΣ ΕΒΑΛΕ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΑΥΤΟΣ!!!!!!!!!
Και φυσικά ο Yiankos που ζούσε στον δικό του κόσμο!!!!!(Βανέσσα μερ εσνέ κορτσόπομ;;;; ) Ο Mantzarioti ελέγχετε γιατί ήτανε σε θέση off - side!!!!
Στα χαρακτηριστικά της βραδυάς η ξαφνικη μπούκα του VAGGT στην πίστα την ώρα που τελείωνε ο χορός και η προσπάθεια του Anathema_4 να πετάξει λουλούδια σε ένα πιπίνι στο απέναντι τραπέζι και αυτά να πηγαίνουνε στην φαλάκρα του πατέρα της!!!!!!!!!!!!!!!
Μετά από αρκετά μπουκάλια κρασί και πολύ χορό έπεσε και η ιδέα να πάμε και για ένα πιάτο πατσά ή ριγανάτο τελος πάντων (ο νέος χαρακτηρισμός του χοιρινού με πατάτες φουρνου και ρύζι). Εκεί την παράσταση έκλεψε ο MpyraS που καταβρόχθισε το δικό του πιάτο του Kareena4ever του Platon και παρολίγον και το δικό μου αλλά τον πρόλαβα ευτυχώς!!!!!Η ημέρα έφτασε με τον Kareena να παρακαλάει γονατιστός για ένα τόσο δα προφιτερόλ (Ρε που το βάζει τόσο φαϊ;; )
Αλλά ήτανε η ώρα για ύπνο.......Τίποτα δεν μπορούσε να σταματήσει την απόβαση μας στο κρεβάτι......Το ραντεβού δώθηκε το μεσημέρι στις 15.00 στην ταβέρνα " Το Χωριό" ΠΑΛΙ για φαγητό!!!!!
Στις 15.00 δεν υπήρχε κανείς φυσικά στην ταβέρνα και στις 15.20 ήρθανε οι πρώτοι.Μετά από ώρα συγκεντρωθήκαμε το παοκμανια και άρχισε το show του tsipaoktsi!!!!!!!!
Κάτι κοριτσάκια δίπλα μας τρομάξανε στην όψη του γεροξεκούτη διεστραμένου tsip ο οποίος βρισκότανε σε άλλη διάσταση!!!!!!!(Εγώ να δείτε!!)Μετά το φαγοπότι με μία ρετσίνα στο χέρι ο καθένας μας πήγαμε στο fratelli όπου μετά από έναν απολαυστικό καφέ πήγαμε στο γήπεδο να δούμε το φάγωμα του τυριού.......
Πρέπει να απολογηθώ σε όλα τα αδέρφια μου για την απουσία μου από την 4 αλλά ρε μάγκες ανωτέρα βία με ώθησε να πάω στην 6 .....Δεν με πήγαινε η καρδιά να αφήσω εκεί τον πρόεδρο. Τέλος καλό όλα καλά με μία επισήμανση........Ο ΣΟΥΡΔΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΒΙΒΗ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΟΥΝΕ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝΕ ΝΩΡΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΒΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΝΑ ΓΚΟΛ!!!!!ΡΕ ΤΟΥΣ ΓΚΑΝΤΕΜΗΔΕΣ!!!!!
Αυτά από την ανταπόκριση από το Σ/Κ του paokmania....Ελπίζω κάποια στιγμή να το οργανώσουμε πάλι και να περάσουμε ΤΕΛΕΙΑ όπως αυτό.
ΠΑΟΚΑΡΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
Μ' ένα ονειρό θα ζωωωωωωωωωωωω
το 'πα στον τρελόγιατρόοοοοοοοοοοοοοο
να σε δω ψηλά εκείιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
ΞΑΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
dreamwarrior
 
Δημοσιεύσεις: 3136
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:04
Τοποθεσία: Έδεσσα

Δημοσίευσηαπό skorpios176 » Τρί 25 Νοέμ 2008, 12:58

:twisted: Λελέβο σας τεμέτερον παιδίαν!!!
Εμείς τα πονεμένα παιδίαν του ΠΟΝΤΟΥ έχμε σην καρδίαν εμου και ψηλά σο κεφάλ εμουν τον ΠΑΟΚ τον Θεόν.
Ύαν και ευλογίαν πουλόπαμ...
skorpios176
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί 25 Νοέμ 2008, 11:47

Δημοσίευσηαπό mi8rio » Τρί 25 Νοέμ 2008, 15:19

!!!!!!!!MΑΣ ΦΑΓΑΤΕ ΛΑΧΑΝΟ!!!!!!!!!!!!!!

α ετς εν ΤΑ ΠΟΝΤΙΑΚΑ & ΠΑΟΚΤΣΗΔΙΚΑ ΠΑΛΑΛΑ παιδία!!!!!

Ανεκαθεν οι τεμετεροι α σο βοραν εντον πιο εκδηλωτικοι και ζεστοι!

πρεπει σιγα σιγα να ωριμασει η ιδεα της Πανελλαδικης συγκεντρωσης.....




ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!!!ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΑΞΙΖΕΤΕ ΑΔΕΡΦΙΑ!




:? :?:
Είμαστε σκαστοί από την κλινική
Είμαστε διαστημικοί δε το ξέρουν οι γιατροί

PAOK SPACE STATION
Άβαταρ μέλους
mi8rio
 
Δημοσιεύσεις: 1189
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 08:31
Τοποθεσία: Αττική

Όχι μόνο εγώ....

Δημοσίευσηαπό dreamwarrior » Τρί 25 Νοέμ 2008, 15:39

Kareena4ever έγραψε:Ηταν, συνολικα, ενα απιστευτο Σαββατοκυριακο που ξεκινησε γυρω στις 3 το μεσημερι του Σαββατου(πριν το ματς μπασκετ) και τελειωσε γυρω στα μεσανυχτα της Κυριακης(μετα το ματς ποδοσφαιρου).
Εγω θα ηθελα να ευχαριστησω δημοσια τον Ντρημ που διοργανωσε το Ποντιακο γλεντι.
Πολυ κεφι, καλη διαθεση απο ολους και αφθονες ομορφες στιγμες που κρατω.
Μακαρι να υπαρξουν στο μελλον και αλλες τοσο αυθορμητες, γνησιες συναντησεις.
Λελευω σας, αδερφια Ποντιοι.


Η Επιτυχία της συνάντησης οφείλεται σε όλους μας αδερφέ καρεενα και να είστε σίγουροι όλοι ότι κάποια στιγμή θα το ξανακάνουμε!!!!!!!!!!!!!!
Μ' ένα ονειρό θα ζωωωωωωωωωωωω
το 'πα στον τρελόγιατρόοοοοοοοοοοοοοο
να σε δω ψηλά εκείιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
ΞΑΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
dreamwarrior
 
Δημοσιεύσεις: 3136
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:04
Τοποθεσία: Έδεσσα

Δημοσίευσηαπό Platon » Τρί 25 Νοέμ 2008, 19:48

Εγω αυτη τη στιγμη λογω πιεσης χρονου δε θα κανω εκτεταμενο σχολιο...

Απλα θα πω μονο ενα μεγαλο ευχαριστω στον Ντρημ για αυτα που εκανε. Επσης προσωπικα θελω να προσθεσω οτι θα επιστεψω στη Γερμανια, πλουσιοτερος κατα μια τεραστια και συγκλονιστικη εμπειρια που θα μου μεινει για παντα αξεχαστη!!!

Ηταν το ομορφοτερο σαββατοκυριακο της ζωης μου...

Ευχαριστω ολα τα αδερφια μου που συμμετειχαν στις εκδηλωσεις...

Θα επανελθω απο Γερμανια με μακροσκελεστατο κειμενο, διοτι εχω την εντυπωση οτι ορισμενα σημαντικα γεγονοτα διεφυγαν της προσοχης του Ντρημ, καθοτι σταφιδα διαρκειας... :lol:
Κάθε ένας από εμάς είναι ο ΠΑΟΚ!!!
Άβαταρ μέλους
Platon
 
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 21:20
Τοποθεσία: DÃœSSELDORF, GERMANY

Δημοσίευσηαπό Platon » Τρί 25 Νοέμ 2008, 20:01

Δημητρη αδερφε μου δε σε ξεχασα...θα επανελθω...τρεχω σα το Βεγγο τωρα, αλλα οταν τελειωσω θα εχουμε πολλα και καλα γλεντια...

Στο υποσχομαι...
Κάθε ένας από εμάς είναι ο ΠΑΟΚ!!!
Άβαταρ μέλους
Platon
 
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 21:20
Τοποθεσία: DÃœSSELDORF, GERMANY

Δημοσίευσηαπό dreamwarrior » Τετ 26 Νοέμ 2008, 00:26

Platon έγραψε:Εγω αυτη τη στιγμη λογω πιεσης χρονου δε θα κανω εκτεταμενο σχολιο...

Απλα θα πω μονο ενα μεγαλο ευχαριστω στον Ντρημ για αυτα που εκανε. Επσης προσωπικα θελω να προσθεσω οτι θα επιστεψω στη Γερμανια, πλουσιοτερος κατα μια τεραστια και συγκλονιστικη εμπειρια που θα μου μεινει για παντα αξεχαστη!!!

Ηταν το ομορφοτερο σαββατοκυριακο της ζωης μου...

Ευχαριστω ολα τα αδερφια μου που συμμετειχαν στις εκδηλωσεις...

Θα επανελθω απο Γερμανια με μακροσκελεστατο κειμενο, διοτι εχω την εντυπωση οτι ορισμενα σημαντικα γεγονοτα διεφυγαν της προσοχης του Ντρημ, καθοτι σταφιδα διαρκειας... :lol:

ΡΕ ΠΡΟΕΔΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΠΡΟΕΔΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
ΕΕΕΕΕΕΕΕ


Καλό θα ήταν για την αισθητική του forum να μην γράφουμε ΚΕΦΑΛΑΙΑ!
Thx, Admin Team
Μ' ένα ονειρό θα ζωωωωωωωωωωωω
το 'πα στον τρελόγιατρόοοοοοοοοοοοοοο
να σε δω ψηλά εκείιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
ΞΑΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
dreamwarrior
 
Δημοσιεύσεις: 3136
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:04
Τοποθεσία: Έδεσσα

Δημοσίευσηαπό Isaak the Greek » Τετ 26 Νοέμ 2008, 04:53

Α ρε μαγκες μαμω την αυστραλια μου.....Να ειμουνα κι εγω εκει!!!

Αληθεια ποιος ειναι φετος στην Αυλαια????Τελευταια φορα που ειχα παει (οταν ακομα ζουσα στην Ελλαδα) ηταν ο Παρχαριδης νομιζω πριν απο περιπου 4 χρονια.

Ο Ντιογο κακανειζ , φταει βουτας το πεναλτι να κερδειζ
Απο πισωνατ ο Βερον , κρουει ατον ενα φτερον!!!!!!!!!
Αν κοιμηθω νωρις, θα σηκωθω νωρις, θα βρω το λινκ νωρις και θα δω τον ΠΑΟΚ νωρις
Αν κοιμηθω αργα, θα σηκωθω αργα κι οταν θα ψαχνω για λινκ θα ειν' αργα
Άβαταρ μέλους
Isaak the Greek
 
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2008, 09:54
Τοποθεσία: Melbourne Australia

Δημοσίευσηαπό Yiankos » Τετ 26 Νοέμ 2008, 12:02

Ο Παρχαρίδης ήταν για πολλά χρόνια .. τα τελευταία δύο χρόνια όμως το γύρισαν σε νεανικό σχήμα (όχι βαριά ονόματα) και ρίξανε τις τιμές ώστε να προσελκύσουν κόσμο!
Εξάλλου τα ποντιακά έχουν στάνταρ κοινό .. αν εξαιρέσεις τον anathema ή τον kareena που βρεθήκανε λόγω ΠΑΟΚ εκεί, σπάνια θα δεις μη πόντιους!
Ενδιαφέρον σχήμα πάντως .. αξίζει.
Άβαταρ μέλους
Yiankos
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2308
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 21:32
Τοποθεσία: Τούμπα

Δημοσίευσηαπό mi8rio » Πέμ 27 Νοέμ 2008, 12:46

Το Ποντιακό Κίνημα ας το ονομάσω έτσι, έχει πτωτική πορεία σε όλα τα ζητήματα..ο αυτοεπαναπροδιορισμός του και η αναζήτηση της χαμένης ταυτότητας είναι το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ…πρώτα να τα βρούμε μεταξύ μας και μετά η εξωτερική πολιτική…

Για να μην μακρηγορήσω διότι το ζήτημα απαιτεί άφθονο χρόνο για ανάλυση , θα έλεγα αναφορικά στο κομμάτι το καλλιτεχνικό την επίσης φθίνουσα πορεία του καθώς οι προσωπικότητες λιγοστεύουν , και η «εκμοντέρνευση» δεν είναι τίποτα άλλο από «σκυλοποίηση» της Ποντιακής Μουσικής και τρόπου διασκέδασης…..

Έλεος….τα Ποντιακά δεν είναι σκυλάδικα…..δεν θέλουν ούτε φρού φρού, ούτε σούξου μούξου μανταλάκια…….

:shock:
Είμαστε σκαστοί από την κλινική
Είμαστε διαστημικοί δε το ξέρουν οι γιατροί

PAOK SPACE STATION
Άβαταρ μέλους
mi8rio
 
Δημοσιεύσεις: 1189
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 08:31
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευσηαπό Platon » Δευτ 01 Δεκ 2008, 01:18

Ο Εθνικός Ύμνος Του Πόντου

Ήρθ΄η μέρα, ήρθ' η ώρα
που προσμέναμε με χρόνια
στα δεσμά, στην καταφρόνια
και στην τούρκικη σκλαβιά.

Εις του Πόντου τ'ακροβούνια
καριοφίλια μαυρισμένα
φέρουν το Εικοσιένα
ψάλλουν την Ελευθεριά.

Της Ανάστασης σημαίνει
η καμπάνα η μεγάλη
ο καθένας μας ας βάλει
την λαμπρότερη στολή.

Και μπροστά εις την εικόνα
της Πατρίδας την αγία
ας προσφέρει για θυσία,
νιάτα, πλούτη και ζωή.

Εις του Πόντου μας το χώμα
άνοιξε σε κάθε βήμα
των μαρτύρων ένα μνήμα
του τυράννου η μαχαιριά.

Μας καλούν εκδικητάδες
ζωντανοί και πεθαμένοι,
η Πατρίδα, ερημωμένη
μας καλεί εμπρός παιδιά


Αδερφε mi8rio εχεις απολυτο δικιο... Το παραπανω για να μη ξεχνιομαστε ποιοι ειμαστε καιπου βαδιζουμε...
Κάθε ένας από εμάς είναι ο ΠΑΟΚ!!!
Άβαταρ μέλους
Platon
 
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 21:20
Τοποθεσία: DÃœSSELDORF, GERMANY

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο PAOK World Fans

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες