Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos

Συζήτηση - Απόψεις - Σχόλια που αφορούν την Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου...

Δημοσίευσηαπό trelogiatros » Πέμ 06 Μαρ 2008, 13:00

Tetradje έγραψε:Τη γνωμη μου για τον Σαντος την εχω γραψει, οποτε δεν θα την επαναλαβω.
Απλα επανερχομαι μιας και ειναι της μοδας να τον βριζουμε...
Το οτι δεν εχει πεισει ακομα, το δεχομαι!
1) Το οτι ο Ζαγορακης δεν εχει ιδεα απο μπαλα...

2) Το οτι ειναι καλο -για να ευχαριστεις τον κοσμο- να αλλαζεις καθε 3 μηνες προπονητη (7 σε 2,5 χρονια)...

3) Το οτι σε πειραζει ο προπονητης επειδη δεν παιζει το πουλεν σου...

4) Το οτι σε πειραζει το συστημα μονο οταν χανεις...

5) Το οτι σε ενοχλει η συνθεση μονο οταν χανεις...

6) Το οτι υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να φερεις καλυτερο προπονητη και να εχεις σιγουρα αποτελεσματα...

7) Το οτι λες "100% στηριζω Ζαγορ αλλα γιατι κραταει τον Σαντος ρεε?"...

8 ) Το οτι διατεινεσαι οτι δε σε ενδιαφερει φετος η βαθμολογικη κατασταση και και κραζεις μετα ανελεητα συγκεκριμενα ατομα (οπως πχ Μπαλαφας) αφηνοντας στο απυροβλητο αλλους...

ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ!


Άλλο ένα πολύ σωστό ποστ. Έχεις δίκιο σε όλα αδερφέ, έχουμε γίνει γκρινιάρηδες και μίζεροι όσο δεν πάει, αλλά τουλάχιστον ως ένα σημείο το καταλαβαίνω γιατί μας έχουν καταντήσει έτσι.
ΠΑΟΚ ρε, στα δύσκολα γουστάρουμε! Όποιος δεν μπορεί ας γίνει γαύρος!
Άβαταρ μέλους
trelogiatros
 
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 18:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό trelogiatros » Πέμ 06 Μαρ 2008, 16:32

http://www.metropolisradio.gr/more.php?id=24135_0_1_0_C

Σάντος: «Να παίξουμε όπως στην Τούμπα»
Δημοσιεύτηκε στις 14:23 pm - 06 Mar

Την πεποίθηση ότι αν ο ΠΑΟΚ παίξει όπως παίζει στην Τούμπα, θα κερδίσει τον Πανιώνιος τη Νέα Σμύρνη το Σάββατο, εξέφρασε στην εβδομαδιαία συνέντευξη Τύπου ο Φερνάντο Σάντος. Ο προπονητής του Δικεφάλου είπε επίσης ότι θα προβεί αναγκαστικά σε αλλαγές στο αρχικό σχήμα, εξαιτίας των απουσιών που υπάρχουν στο "ασπρόμαυρο" στρατόπεδο...
Αναλυτικά, ο Πορτογάλος τεχνικός, ανέφερε: «Νομίζω ότι αν η ομάδα παίξει εκτός έδρας όπως παίζει στην Τούμπα, δεν θα έχουμε πρόβλημα στη Νέα Σμύρνη. Στην Τούμπα είναι συγκεντρωμένη, παθιασμένη. Εκτός έδρας είναι ένα μυστήριο αυτό που γίνεται, δεν είναι φυσιολογικό. Προσπαθώ τα μέγιστα για να το αλλάξω, με βασανίζει καθημερινά. Το κοινό και η ατμόσφαιρα είναι φανταστικά στην Τούμπα, βοηθάνε πολύ τους παίκτες μας και δυσκολεύουν τους αντιπάλους. Οι παίκτες χρειάζονται ψυχολογία και να είναι πιο συγκεντρωμένοι εκτός έδρας, αλλά το πιο σημαντικό είναι να μη φοβούνται. Σε αυτά τα παιχνίδια πρέπει να κάνουμε αυτό που κάνουμε στην Τούμπα καλά, να μπαίνουμε αποφασισμένοι για γκολ. Όμως σε κάθε ομάδα δεν πρέπει να αλλάζει ο αντικειμενικός στόχος, που είναι το γκολ. Εκτός έδρας η ομάδα χάνει την μπάλα πολύ και εύκολα, μετά από ελάχιστα δευτερόλεπτα όπως έπαθε ο Ολυμπιακός με την Τσέλσι στο Λονδίνο. Είναι πολύ σημαντικό να κρατάμε την κατοχή της μπάλας. Εντός η κατοχή είναι 60-40 υπέρ μας. Είμαι εξαγριωμένος με τον εαυτό μου, διότι περίμενα βελτίωση αυτούς τους 6 μήνες, περίμενα διαφορετικά πράγματα από την ομάδα. Βέβαια είναι δύσκολο όταν προσπαθείς να αλλάξεις πολλά σε μια ομάδα, να παίρνεις και βαθμούς. Θα ήταν διαφορετικά εάν ήταν στην περίοδο της προετοιμασίας. Δεν είναι δικαιολογία αυτό και δε βγάζω τον εαυτό μου έξω από αυτό. Το πρόβλημα είναι ξεκάθαρο, και το ξέρουμε όλοι. Να το βάλουμε στο επίκεντρο και να προσπαθήσουμε να το λύσουμε όλοι μαζί, διοίκηση, προπονητής, παίκτες. Στην Τούμπα υπάρχει ένας ξεκάθαρος στόχος να μπούμε και να παλέψουμε για να κερδίσουμε το παιχνίδι. Εκτός, δε λέω ότι δε θέλουμε τη νίκη, αλλά εάν το ματς δεν έρθει στα μέτρα μας, δεν μπορούμε να το διεκδικήσουμε. Ο καθένας έχει το στόχο του. Εγώ ήρθα στον ΠΑΟΚ με σκοπό σε τρία χρόνια να τον έχω στην κορυφή. Έτσι θα πρέπει να έχουν και οι παίκτες το δικό τους στόχο. Είναι δική μου ευθύνη που δεν πέρασα αυτό το μήνυμα στους παίκτες, αν και φάνηκε ότι στα τρία προηγούμενα παιχνίδια πριν τον Εργοτέλη, είχε περάσει. Δεν μπορούμε να επικεντρώσουμε σε ένα θέμα, γιατί στον ΠΑΟΚ υπάρχουν αρκετές λεπτομέρειες που δημιουργούν αυτήν την εικόνα εκτός έδρας. Πιστεύω ότι θα κερδίσουμε τον Πανιώνιο, διότι η ομάδα έχει τις δυνατότητες να το πετύχει. Δε θέλω να μιλήσω υποθετικά. Είναι μία πιθανότητα να αλλάξω σχήμα, γιατί δυο-τρεις παίκτες δεν θα παίξουν. Γνωρίζω τον αντίπαλο, παίζει 4-4-2, είναι καλή ομάδα, με καλή στρατηγική, πιστεύω ότι ο ΠΑΟΚ μπορεί να αλλάξει λίγο το παιχνίδι του, με στόχο να μη χάσει και να διεκδικήσει τη νίκη. Μου αρέσουν οι παίκτες μου και δε θέλω να μιλήσω για αυτούς. Στα 24 χρόνια καριέρας στους πάγκους, πάντα παίρνω την ευθύνη στις ομάδες μου. Για μένα το πιο σημαντικό είναι να προστατεύω στην ομάδα μου και είναι πράγματα που δε θέλω να συζητήσω. Για να διεκδικείς κάθε χρόνο το πρωτάθλημα, πρέπει να έχει δημιουργήσει κλίμα νικών και οι παίκτες να μην είναι συγκαταβατικοί με την ήττα. Αυτές οι ομάδες πρωταθλητισμού, δε μιλάω για μεγάλες ομάδες όπως είναι ο ΠΑΟΚ, το καλύτερο γιατρικό για μια ήττα είναι να παίξουν αμέσως μετά ένα παιχνίδι. Αυτή είναι η φιλοσοφία των νικητών. Ο Βαγγελής είναι κοντά στο να παίξει αυτή τη στιγμή. Οι παίκτες δημιουργούν τις συνθήκες οι ίδιοι τους στις καθημερινές προπονήσεις για το αν θα παίξουν. Εάν δεν πας καλά στις προπονήσεις, δεν είναι πιθανό να παίξεις. Εάν πηγαίνει καλά στις προπονήσεις, τότε μπορεί να παίξει».
ΠΑΟΚ ρε, στα δύσκολα γουστάρουμε! Όποιος δεν μπορεί ας γίνει γαύρος!
Άβαταρ μέλους
trelogiatros
 
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 18:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Yiankos » Τετ 12 Μαρ 2008, 23:19

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου Τετράτζε. Προσωπικά ήμουν από αυτούς που λέγανε ότι ο Λεμονής είναι προπονητής που είναι να παίρνει το Λεβαδειακό και να τον στέλνει στη Β (και εμείς να λέμε "Μ@νι μ@νι Τάκη Λεμονή μαζί με Αναστόπουλο στη Β Εθνική), όμως μετά από το συμβάν πιστεύω ότι ο Κόκκαλης έκανε τον Τάκη μάγκα. Λάθος μεγάλο του Κόκκαλη και έχει αναλυθεί πολύ ..

Αλλά εδώ κολλάει και το πόσο στενόμυαλη νοοτροπία έχουμε όχι μόνο οι οπαδοί αλλά και οι διοικήσεις μεγάλων ομάδων. Αν ο Παναθηναϊκός ήταν ένα πόντο κάτω από τον Ολυμπιακό, τότε θα έπαιρνε μπούλο ο Πεσέιρο και ο Λεμονής θα ήταν άρχοντας στον Ολυμπιακό. Τώρα που είναι 1 πόντο κάτω, παίρνει μπούλο ενώ τους οδήγησε στους 16, συνεχίζει στο Κύπελλο και το πρωτάθλημα ακόμα παίζεται. Με την τακτική αυτή όλοι οι μεγάλοι σύλλογοι που έχουν κάνει κλαρίνα από πολύ μικρότερες ομάδες, ή που για αρκετές χρονιές δεν κατάκτησαν τους στόχους τους, θα έπρεπε να διώχνουν αβέρτα τους προπονητές. Απλά τραγικό ..

Οπότε όλοι εσείς που λέτε ή έχετε πει κατά καιρούς "Να φύγει ο Σάντος .. χθες", ξανασκεφτείτε καλύτερα τα υπέρ και τα κατά (οικονομικά φυσικά γιατί το συμβόλαιό του είναι κλειστό τριετές, το πόσο θα βοηθήσει το να έρθει ένας άλλος προπονητής στις εναπομείναντες 5-6 αγωνιστικές και φυσικά μην ξεχνάτε ότι το καλοκαίρι αν σας έλεγε κάποιος ότι θα έρθει ο Ζαγοράκης και θα φέρει Σάντος που θα έχει πλάνο 3τιας θα πηδούσατε από τη χαρά σας και εν τέλει πόση μπορεί να είναι η στήριξή μας ρε παιδιά; Μήπως και με τον επόμενο αν έρθει κάποιοι θα τον περιμένουμε στη γωνία και με δύο ήττες παραπάνω απαιτούμε την απόλυσή του; Πότε επιτέλους θα πάψει να είναι μόδα η απόλυση του προπονητή;)
Άβαταρ μέλους
Yiankos
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2308
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 21:32
Τοποθεσία: Τούμπα

Δημοσίευσηαπό hxc4life » Πέμ 13 Μαρ 2008, 00:39

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο SANTOS ΗΤΑΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΖΑΓΟΡΑΚΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΦΕΡΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ''ΜΕΓΑΛΟΣ'' ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ Ο ΙΔΙΟΣ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΕΝΤΕΚΑΔΑ( ΑΣΧΕΤΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ) ΤΗ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ''ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ'' ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΑΙΧΤΕΣ ΦΕΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΕΣ'ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ.ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΑΝΕ (ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ) ΚΑΛΑ , ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΛΛΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ''ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΔΙΩΞΟΥΜΕ/ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΕΓΑΛΗΣ ΟΜΑΔΟΣ/ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ Η ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΡΩΣΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ'' ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΨΗΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ 5ΕΤΕΣ Η 10ΕΤΕΣ ΠΛΑΝΑ ΚΑΙ ΑΝ.


:?:

Καλό θα ήταν για την αισθητική του forum να μην γράφουμε ΚΕΦΑΛΑΙΑ!
Thx, Admin Team
Άβαταρ μέλους
hxc4life
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Κυρ 17 Φεβ 2008, 23:13
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευσηαπό thanasisp04 » Πέμ 13 Μαρ 2008, 02:09

να φύγει και να έρθει ο χατζάρας που ξέρει να κάνει και χέρια.
Άβαταρ μέλους
thanasisp04
 
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: Τρί 04 Δεκ 2007, 20:42
Τοποθεσία: Doxato City

Δημοσίευσηαπό dimitris1486 » Πέμ 13 Μαρ 2008, 08:25

Δεν αμφιβαλλω οτι ο santos ειναι ενα μεγαλος προπονητης και οτι θα βοηθησει αλλα πιστευω πως για αυτην την συγκεκριμενη χρονια η ομαδα ηθελε αγγελο αναστασιαδη.νομιζω οτι αυτην την στιγμη ο παοκ θα ειχε καπαρωσει την πεμπτη θεση και κατι αποτελεσματα οπως με την ξανθη στη τουμπα ,την ισοπαλια του οφη στην τουμπα και κατι χαμενους βαθμους εκτος εδρας για υπολογιστετα.δεν πειραζει ομως τωρα ο παοκ εχει 6 τελικους και πρεπει να τους παρει. παοκ για μια ζωη :? :? :twisted: :twisted: :?: :?:
dimitris1486
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 29 Φεβ 2008, 18:58

Δημοσίευσηαπό Iakovidis » Πέμ 13 Μαρ 2008, 11:59

:) :?
Καλησπέρα παίδες.Έγω πιστεύω ο κάθε προπονητής κρίνεται.Όπως και ο Σάντος.Αλλά θα τον κρίνει ο Ζαγοράκης και ο λαός όχι 2 και 3 άτομα. 8)
Εγώ πιστεύω κάτι άλλο.Ότι ο Σάντος έως τώρα έχει προσφέρει μεγάλο έργο.Είπε στην αρχή ότι στόχος του ΠΑΟΚ είναι να γίνει εξιγίανση και να φτιαχτεί μια ομάδα αντάξια του λαού του ΠΑΟΚ μας.Είπε ότι στόχος για φέτος είναι να μπει η ομάδα αν μπορέσει στα play-offs.Δεν θποσχέθηκε διακρίσεις εκτός και αν η είσοδος στα play-offs είναι διάκριση για κάποιους.Δοκιμάζει παίκτες από την αρχή της χρονιάς και αυτό κοστίζει βαθμολογικά.Αυτοί που δεν έχουν παίξει καθόλου ή πολύ λίγο να περιμένετε να φύγουν.Οι άλλοι που βάζει και κατηγορείτε για εμμονή είναι αυτοί που μπορεί να μείνουν.Βλέπε Χαραλάμπους,Ορφανό.Ακόμα κρίνονται το είπε και ο Ζαγοράκης ότι όλοι κρίνονται.Προσπαθεί ο Σάντος να φτιάξει κορμό.Αυτή τη στιγμή εγώ στην ενδεκάδα δε βλέπω ούτε πέντε σταθερούς εσεις???? :twisted:
Άβαταρ μέλους
Iakovidis
 
Δημοσιεύσεις: 407
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2007, 01:30

Δημοσίευσηαπό trelogiatros » Πέμ 13 Μαρ 2008, 15:03

Iakovidis έγραψε::) :?
Ότι ο Σάντος έως τώρα έχει προσφέρει μεγάλο έργο.Είπε στην αρχή ότι στόχος του ΠΑΟΚ είναι να γίνει εξιγίανση και να φτιαχτεί μια ομάδα αντάξια του λαού του ΠΑΟΚ μας.Είπε ότι στόχος για φέτος είναι να μπει η ομάδα αν μπορέσει στα play-offs.


Έχεις απόλυτο δίκιο. Και το παρακάτω είναι απ την τελευταία συνέντευξή του:

"Εξαρχής δεν υπήρχε στόχος να μπει ο ΠΑΟΚ στα πλέι οφ, αυτό δε σημαίνει ότι η ομάδα δε θα αγωνιστεί για να κερδίσει το ματς και να είναι όσο πιο ψηλά μπορεί στη βαθμολογία. Υπάρχει μεγάλη απόσταση από το να λέμε ότι δεν τηρούνται κάποιοι στόχοι. Στόχος είναι να είμαστε στην καλύτερη δυνατή θέση στην κατάταξη, άρα θα παίξουμε για να κερδίσουμε. Προφανώς θα είναι καλό να μπούμε στα πλέι οφ και αυτό θα επιδιώξουμε. Θα κάνουμε τα πάντα για να δώσουμε ένα δώρο στους φιλάθλους, που τόσο πολύ μας στηρίζουν. Η διαφορά είναι η εξής: Υπήρχε ένα σχέδιο από την αρχή, χωρίς το συγκεκριμένο στόχο. Αυτό φυσικά δεν αναιρεί να μπούμε στα πλέι οφ και να κάνουμε ένα δώρο στους οπαδούς μας."
ΠΑΟΚ ρε, στα δύσκολα γουστάρουμε! Όποιος δεν μπορεί ας γίνει γαύρος!
Άβαταρ μέλους
trelogiatros
 
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 18:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Dante » Πέμ 13 Μαρ 2008, 21:59

Όλη η συνέντευξη του Santos

Για τους στόχους του ΠΑΟΚ που δεν περιορίζονται μόνο στα πλέι-οφ, αλλά και στον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης μίλησε ο Φερνάντο Σάντος στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου της Πέμπτης.

"Ο Αστέρας έχει πολύ καλή άμυνα και γρήγορες αντεπιθέσεις. Παίζουμε εντός έδρας και επιθυμούμε να νικήσουμε, άρα αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι, όταν δεν έχουμε κατοχή, να πιέσουμε πολύ τον αντίπαλο και να τον υποχρεώσουμε να κάνει λάθη και όταν έχουμε την κατοχή τις μπάλας να έχουμε διαύγεια στο παιχνίδι και να δημιουργήσουμε ευκαιρίες για γκολ. Έχουμε επίγνωση των δυσκολιών αλλά πιστεύω ότι θα κερδίσουμε τον αγώνα.

Προφανώς και θα πρέπει να το επιδιώξουμε να μπούμε στα πλέι οφ. Πολλές φορές το έχω πει ότι δεν μου αρέσει καθόλου να χάνω. Το μόνο που θέλω είναι να κερδίζω. Άρα πρέπει να κάνουμε τα πάντα για να δώσουμε ένα δώρο στους οπαδούς. Το αξίζουν και αυτό και πολλά περισσότερα. Η διαφορά είναι ότι βαδίζουμε για ένα μακρόχρονο σχέδιο και δεν υπήρχε για φέτος καθορισμός κανενός άμεσου στόχου. Αυτό όμως δεν αλλάζει την θέληση μας να κάνουμε ένα δώρο στους φιλάθλους μας.

Είναι έμπειρος παίκτης ο Κονσεϊσάο, έχει παίξει στα καλύτερα πρωταθλήματα του κόσμου. Έχει συνηθίσει και στα ύψη και στα βάθη. Και σε καλές και σε λιγότερο καλές στιγμές. Αλλά ένας παίκτης με το ανάστημα του Κονσεϊσάο αν δεν μπορούσε να το αντιμετωπίσει αυτό, φανταστείτε τι θα έκαναν οι υπόλοιποι.

Σάντος για τους παίκτες που θα φύγουν

"Προφανώς δυσκολεύει η κατάσταση όταν έχω να κάνω με 30 παίκτες. Ούτε στις προπονήσεις είναι εύκολα. Είναι μια κατάσταση που πρέπει να αποφύγουμε πάση θυσία στο μέλλον. Δεν είναι θετική κατάσταση για κανέναν. Ούτε για την διοίκηση που δίνει περισσότερα λεφτά για περισσότερους παίκτες αλλά ούτε και για τους παίκτες τους ίδιους. Πολλοί είναι εκτός 11άδας. Αναγκαστικά 9-10 παίκτες θα μείνουν εκτός αποστολής. Και ούτε για τον προπονητή είναι εύκολο, ειδικά στις προπονήσεις. Ο σχεδιασμός προπονήσεων με 25 παίκτες είναι πολύ δύσκολος. Γιατί κατά τι γνώμη μου προπονούμαι σημαίνει αποκτώ γνώσεις. Είναι μια κατάσταση που πρέπει να αλλάξει σαφέστατα.

Ξέρω πολύ καλά τι θέλω εγώ για τον ΠΑΟΚ. Είναι μέσα σε ένα σχέδιο τριετίας. Αυτό που θέλω είναι το καλύτερο για τον ΠΑΟΚ. Δεν εννοώ τι θέλω εγώ. Δεν είναι ατομικό το ζήτημα. Είναι από κοινού με την διοίκηση για το καλό της ομάδας. Και ο στόχος του σχεδίου είναι του χρόνου να έχουμε μια διαφορετική ομάδα με διαφορετικούς στόχους. Αν δεν ήξερα τώρα τι πρέπει να κάνω καλύτερα να έφευγα.

Αν θέλουμε να ανεβάσουμε τον πήχη και τους στόχους πρέπει να βρούμε και άλλους παίκτες για να ενισχύσουμε αυτή την ομάδα, οπότε κατά συνέπεια καταλαβαίνουμε ότι κάποιοι θα πρέπει να αποχωρήσουν. Αυτό από άποψη ψυχολογίας δεν έχει ποτέ καλό αποτέλεσμα. Γιατί αρχίζουν και προβληματίζονται οι παίκτες αυτή την εποχή αλλά είναι νόμος του ποδοσφαίρου αυτός. Εμείς σαν προπονητές θα πρέπει συνυπάρξουμε με αυτό. Τονίζω πάντα το γεγονός ότι όλοι μας είμαστε επαγγελματίες. Και όποιος επαγγελματίας πληρώνεται είναι υποχρεωμένος να δουλεύει. Ικανοποιημένος η όχι, κατσούφης η γελαστός πρέπει να δουλεύει. Αυτό σημαίνει να είσαι επαγγελματίας. Πολύς κόσμος βγαίνει μουτρωμένος το πρωί για να πάει στη δουλειά. Αλλά πρέπει να πάει...

Προφανώς ξέρω ποιοι πρέπει να παραμείνουν ή όχι. Είναι ένα θέμα που συζητάω με διοίκηση, αλλά το βασικό ζήτημα είναι αυτό που επιδιώκουμε εμείς και όχι από μόνοι τους οι ίδιοι οι παίκτες. Το μοναδικό κριτήριο δεν είναι μόνο αν είναι ποιοτικοί οι παίκτες. Πρέπει να δημιουργηθεί μια πολύπλοκη δομή, ομάδα που να είναι δυνατή... Αν έχουμε για παράδειγμα 10 μέσους δεν γίνεται ενδεκάδα".

Ο στόχος που είχε καθοριστεί από την αρχή είναι σε κάθε παιχνίδι να επιδιώκουμε την νίκη. Και αυτός είναι ο στόχος που έπρεπε να χαραχτεί μπροστά στην πραγματικότητα που υπήρχε. Οποτε ένας επαγγελματίας, και οι παίκτες μου είναι καλοί επαγγελματίες, θα πρέπει να επικεντρώνεται σε κάθε αγώνα να δίνει τον καλύτερο εαυτό του και να επιδιώκει την νίκη. Αυτό δεν αλλάζει.

Κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό από το άλλο. Το να παίζεις με τον Αστέρα είναι διαφορετικό το να παίζεις με τον Πανιώνιο. Το να παίζεις στην Νέα Σμύρνη είναι διαφορετικό από το να παίζεις στην Τούμπα. Η φιλοσοφία της ομάδας δεν αλλάζει. Αυτό που αλλάζει είναι ο αντίπαλος. Έχουμε πάντα ένα στόχο. Στις προπονήσεις έχουμε ένα πνεύμα και μια φιλοσοφία. Να επιδιώκουμε την νίκη. Μερικές φορες το πετυχαίνουμε, μερικές φορές όχι, κάθε παιχνίδι έχει την δίκια του ιδιομορφία.

Ο Αραμπατζής δεν είναι σε θέση να παίξει 90 λεπτά από ιατρικής πλευράς. Όχι από άποψη τεχνικής η τακτικής αλλά από ιατρική άποψη. Είναι σημαντικό γεγονός, γιατί ένας παίκτης που παίζει σε αμυντική θέση δεν είναι το ίδιο με έναν πιο επιθετικό. Δεν μπορούμε να βάλουμε κάποιον παίκτη να παίξει και να ξέρουμε ότι μετά από 50-60 λεπτά πρέπει να γίνει αλλαγή. Άρα ας περιμένουμε την γνωμάτευση των γιατρών να μας πούνε ότι όντως μπορεί να αγωνιστεί για 90 λεπτά. Μέχρι τότε θα είναι δύσκολο να τον βάλω από την αρχή σε ένα παιχνίδι.

Ο Βρύζας πήγε να επισκεφτεί κάποιες τοποθεσίες σύμφωνες με τις δικές μας προδιαγραφές σχετικά με την προετοιμασία. Έχει να κάνει με συνθήκες εργασίας, με τα φιλικά παιχνίδια και με ποιες ομάδες θα παίξουμε. Όταν επιστρέψει θα μελετήσουμε τις πληροφορίες που έχει και τότε θα πάρουμε τις αποφάσεις. Πρέπει πολύ προσεκτικά να ετοιμάσουμε την περίοδο τις προετοιμασίας γιατί οι 2 μήνες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος έχουν θεμελιώδη σημασία για το τι θα κάνουμε σε αυτό. Εκεί δημιουργούνται η φυσική κατάσταση και οι αυτοματισμοί στο παιχνίδι. Εκεί δημιουργείται μια δυνατή ομάδα. Πρέπει να προετοιμαστούμε πολύ καλά ώστε όλα να κυλήσουν όπως τα θέλουμε".


Από contra.gr
Για σχολιασμό
Μηδέν άγαν (πλην Π.Α.Ο.Κ).
Dante
 
Δημοσιεύσεις: 473
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 16:17
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό crabsody » Σάβ 15 Μαρ 2008, 19:53

Ο ίδιος ο Σάντος έβαζε σαν στόχο στις 4/1/08 την 4η ή την 5η θέση. Τώρα βλέποντας τα σκούρα άρχισε να λακίζει για να μην πέσει η ευθύνη πάνω του. Και να είναι χρονιά εξυγίανσης δικαιολογεί αυτόν να ρίχνει ύπνους στον πάγκο; Δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να δοκιμάζει τους παίκτες που έχει αν κάνουν ή όχι; Υποστηρίζει ότι ξέρει ήδη ποιοί πρέπει να μείνουν. Δηλαδή είναι ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών που επιλέγει; Είναι ικανοποιημένος από την απόδοση του Μπαλάφα του Κονσεισάο κτλ κτλ;; Ή μήπως θα τους διώξει αυτούς και θα διώξει και του υπόλοιπους που δεν χρησιμοποιεί ποτέ; Μπορεί ο ΠΑΟΚ στην κατάσταση που βρίσκεται να αγοράσει 20 παίκτες το καλοκαίρι; Σήμερα στον αγώνα κρατάει τους ΑΘΛΙΟΥΣ Κονσεισάο και Μπαλάφα σε όλο το παιχνίδι και μου κρατάει στον πάγκο τον Γεωργιάδη, τον Βαγγελή και τον Γκονζάλες. Τους βάζει και βγάζει τον Χριστοδουλόπουλο και τον Λάκη. Ο άνθρωπος κοιμάται επί 87 λεπτά και όταν ξυπνάει κάνει μαλακίες αλλαγές. Δυστυχώς όλα δείχνουν ότι και του χρόνου θα τον έχουμε και μας περιμένει άλλη μια χαμένη χρονιά
crabsody
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: Σάβ 01 Μαρ 2008, 18:44

Δημοσίευσηαπό Falegkos » Σάβ 15 Μαρ 2008, 21:09

στην αρχη τον στήριζα.
Τωρα δεν ξερω με εχει απογοητεύσει τελειος.
Δεν εχει γυρίσει ματς δεν εχει νικη εκτως με καλαμαρια δεν το βαζω σαν εκτως δεν πιστευει στην ομαδα στον εαυτο του πουθενά.
νομίζω οτι και αυτος θελει να φύγει.
κι αν στον ΠΑΟΚ αλλάξαν όλα, ο κοντός πάνω απ'όλα
Άβαταρ μέλους
Falegkos
 
Δημοσιεύσεις: 4329
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 14:50

Δημοσίευσηαπό pyrgioths » Σάβ 15 Μαρ 2008, 21:30

+ΦΩΝΩ ΜΕ Falegkos.......ΚΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΣΤΗΡΙΖΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΗΡΙΖΩ(ΟΣΟ ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΗΡΙΖΕΙ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ)ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΜΜΟΝΕΣ ΤΟΥ.......ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΣΤΑ ΝΕΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΥΛΩΜΕΝΑ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΌΤΙ ΕΔΙΞΑΝ ΠΕΡΣΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΠΟ "ΚΑΠΟΙΟΥΣ" ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ...........

ΜΕ ΦΩΝΑΖΟΥΝΕ ΤΡΕΛΟ ΓΙΑΤΙ ΠΑΟΚ Σ'ΑΓΑΠΩ
ΓΙΑ ΟΛΑ Τ'ΑΛΛΑ ΑΔΙΑΦΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΠΑΟΚ Σ'ΑΓΑΠΩ
ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ 1 ΕΥΡΟ ΓΙΑΤΙ ΠΑΟΚ ΣΑΓΑΠΩ
ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΓΙΑΤΙ ΠΑΟΚ Σ'ΑΓΑΠΩ
ΩΩΩΩ ΠΑΟΚΑΡΑ Σ'ΑΓΑΠΩ



:evil: :x :P :twisted: :!: :? :shock: :D :) :) :) :)

Καλό θα ήταν για την αισθητική του forum να μην γράφουμε ΚΕΦΑΛΑΙΑ!
Thx, Admin Team
Άβαταρ μέλους
pyrgioths
 
Δημοσιεύσεις: 1779
Εγγραφή: Κυρ 09 Δεκ 2007, 01:17
Τοποθεσία: pyrgos-athina

Δημοσίευσηαπό nirvana4 » Σάβ 15 Μαρ 2008, 21:32

Από την ανακοίνωση του Ζαγοράκη:
"Η ευθύνη γι'αυτή την εικόνα, μας βαραίνει όλους.Πιστεύω, παρόλες τις δυσκολίες, ότι ο σχεδιασμός που κάναμε διοίκηση και προπονητής θα αποδώσει καρπούς και θα μπορούμε από του χρόνου να είμαστε περήφανοι για την ομάδα μας. Όποιος δεν μπορεί να ακολουθήσει αυτόν τον σχεδιασμό θα αποτελέσει παρελθόν. Στον ΠΑΟΚ ανήκουν μόνο όσοι είναι νικητές".

Εγώ στηρίζω απόλυτα τον Ζαγοράκη και εφόσον ο Ζαγοράκης στηρίζει τον Σάντος τότε είμαι μαζί του.Πιστεύετε ότι ξέρετε καλύτερα από τον Ζαγορακη τί πρέπει να γίνει στην ομάδα? Κι εγώ είμαι εκνευρισμένος από την εικόνα που βλέπω αλλά κάνω υπομονή.Σήμερα ήμουν στο γήπεδο και θα είμαι και στην Βέροια γιατί αυτό υποσχεθήκαμε το καλοκαίρι στην διοίκηση, υπομονή και απόλυτη στήριξη άσχετα από τα αποτέσματα.
Απλά θέλω να δω πόσοι θα είμαστε στα υπόλοιπα παιχνίδια που απομένουν
nirvana4
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 18:33

Δημοσίευσηαπό ROCHETEAU » Σάβ 15 Μαρ 2008, 22:03

Η άποψη είναι σαν την κωλοτρυπίδα, όλοι έχουν από μία
να βγει ο καθένας με το λοπύ και το λίγο που νιώθει και να πει το νταλγκά του να μαστε κομπλέ?
καταντήσαμε πανηγυριτζήδες.ράδια, ιντερνέτ, καφενεία...
και μέσα σ όλουσ και εμείς, εγώ δεν κάνω το ξυπνιτζή
αυτοί που έχουν το μαχαίρι να σφάξουν και το πεπόνι
αντε κ χρόνια τους πολλά
ROCHETEAU
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ 25 Ιαν 2008, 18:07

Δημοσίευσηαπό trelogiatros » Σάβ 15 Μαρ 2008, 22:07

Χμ, να σκεφτώ, κάποιες απ τις λύσεις του poll έχουν δοκιμαστεί ήδη στο πρόσφατο παρελθόν.

Έλληνας προπονητής = Καραγεωργίου
Ξένος προπονητής = Φρίγκερ
κάποιος που να είναι ΠΑΟΚ = Παράσχος
όσο για τον Άγγελο, πέρα απ το ότι είναι ιδανικός για να κάνει θαύματα με παίκτες-γύδια αλλά εμείς θέλουμε να χτίσουμε ομάδα και όχι να κάνουμε ένα προσωρινό μπαμ με παίκτες-γύδια, είναι και το θέμα του ότι κάλυψε τον Γούμενο πλήρως κατά την πιο πρόσφατη θητεία του στον ΠΑΟΚ, το οποίο με κάνει αρνητικό στην περίπτωση επιστροφής του

Πάντως για τον Τεο και την διοίκηση δεν νομίζω να υπάρχει θέμα προπονητή. Συνεχίζουν με Σάντος και καλά κάνουν, πιστεύω, γιατί δεν είναι καλή ιδέα να σπάσει τώρα το συμβόλαιο του Σάντος και ούτε μπορούμε να φέρουμε καλύτερο.
Για να μην παρεξηγηθώ όμως, πρέπει να διευκρινίσω ότι βλέπω και αναγνωρίζω τα λάθη του Σάντος αλλά ως ένα σημείο τα δικαιολογώ. Αν όμως μετά από την προετοιμασία που θα κάνει το καλοκαίρι και μετά την μεταγραφική ενίσχυση του καλοκαιριού βλέπω πάλι τα ίδια χάλια, τότε θα είμαι ο πρώτος που θα φωνάξει να φύγει ο Σάντος.
ΠΑΟΚ ρε, στα δύσκολα γουστάρουμε! Όποιος δεν μπορεί ας γίνει γαύρος!
Άβαταρ μέλους
trelogiatros
 
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 18:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εθνική Ομάδα ποδοσφαίρου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες