S.L.BENFICA-Π.Α.Ο.Κ. 3-0,Mvp,Σχολια & παραλειπομενα

Σχόλια - κριτική των αγώνων και τα νέα του ευρωπαϊκού ΠΑΟΚ

MVP

ΓΛΥΚΟΣ
59
46%
ΚΑΤΣΟΥΡΑΝΗΣ
2
2%
ΙΝΣΑΟΥΡΑΛΔΕ
25
20%
ΚΙΤΣΙΟΥ
1
1%
ΛΙΝΟ
1
1%
ΚΑΤΣΕ
21
17%
ΜΑΝΤΟΥΡΟ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΛΑΖΑΡ
12
9%
ΟΛΙΣΕ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΛΟΥΚΑΣ
1
1%
ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ
1
1%
ΣΤΟΧ
2
2%
ΝΙΝΗΣ
2
2%
ΒΟΥΚΙΤΣ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων : 127

Re: S.L.BENFICA-Π.Α.Ο.Κ. 3-0,Mvp,Σχολια & παραλειπομενα

Δημοσίευσηαπό guardian4 » Παρ 28 Φεβ 2014, 01:37

Despe αυτο για το μικρη ομαδα ξερω πως το λες ειρωνικα αλλα αλλαξε το μπορει να παρεξηγηθει.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ
ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙΣ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΣΟΥ

-------------------------
ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΑΓΚΑΣ Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥ, ΟΧΙ Ο ΚΑΘΕ ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΤΟΥ.
Άβαταρ μέλους
guardian4
 
Δημοσιεύσεις: 4141
Εγγραφή: Δευτ 11 Ιαν 2010, 20:23

Re: S.L.BENFICA-Π.Α.Ο.Κ. 3-0,Mvp,Σχολια & παραλειπομενα

Δημοσίευσηαπό karl » Παρ 28 Φεβ 2014, 01:41

Μόλις γύρισα σπίτι έχοντας δει το παιχνίδι σε ένα Sportbar της γειτονιάς - και αυτό που ανέβασε τη διάθεση μου κατακόρυφα είναι τα σχόλια κάποιων εδώ μέσα που μιλούν για μέτρια εμφάνιση. Thanks - είναι ο,τι χρειαζόμουν!

Όπως και το παιχνίδι στην Τούμπα ετσί και αυτό σήμερα ρεζιλεύει όσους ακόμη μιλάνε για μια ομάδα που δεν έχει δουλευτεί τακτικά.

Η ομάδα σήμερα ήταν πολύ καλά στημένη και έφερε το παιχνίδι εκεί που το ήθελε: να κρατήσει για μεγάλο χρονικό διάστημα την εστία της ανέπαφη, χωρίς να κλειστεί πίσω ώστε να μεταφέρει το παιχνίδι στο χώρο του κέντρου και να μπορεί πιο εύκολα να βγαίνει μπροστά - έχοντας:

- ουσιαστικό καινούργιο κεντρικό αμυντικό δίδυμο
- με Μαντούρο και Κάτσε επίσης ένα δίδυμο σχετικά καινούργιο και με πολλούς μήνες σε απραξία
- επιθετικά ακραία χαφ με επόδοσεις μέτριες τελευταία
- διαιτητικές αποφάσεις που δε βοήθησαν
- και καμια μα καμια εύνοια της τύχης

Αντίπαλος; Η Μπενφίκα παρακαλώ! Αυτά μάγκες σου βγαίνουν μονο όταν υπάρχει ποιότητα στην ομάδα και όταν έχεις προπονητή.

Έκανες ότι μπορούσες να κανεις μέχρι εκεί που σου το επέτρεψαν οι συνθήκες.

Εγώ την πιστεύω αυτή την ομάδα!!! :opaokara:
Η μπάλα είναι στρογγυλή για να αλλάζει η τροπή του παιχνιδιού
Άβαταρ μέλους
karl
 
Δημοσιεύσεις: 2268
Εγγραφή: Δευτ 24 Ιαν 2011, 23:32
Τοποθεσία: Αμβούργο

Re: S.L.BENFICA-Π.Α.Ο.Κ. 3-0,Mvp,Σχολια & παραλειπομενα

Δημοσίευσηαπό cellophan » Παρ 28 Φεβ 2014, 01:43

Αν εξαιρέσει κανείς το τελικό αποτέλεσμα, κατά την ταπεινή μου άποψη από τη σκοπιά του ΠΑΟΚ, δηλαδή του τεχνικού και όσων από τους παίκτες έχουν τη στρατηγική σκέψη για να το κάνουν, το σημερινό παιχνίδι δεν ήταν τίποτα άλλο από μια κόπια του παιχνιδιού στην Τούμπα. Από τη μία ομάδα ποιοτικότερη και από την άλλη εμείς που με συγκεκριμένο σχέδιο θέλαμε να κλέψουμε τη νίκη και να πάμε το παιχνίδι στα πέναλτι.

Το λυπηρό είναι πως και στις δύο περιπτώσεις, ένα γεγονός μεγάλης σημαντικότητας απέτρεψε την ολοκλήρωση του σχεδίου του προπονητή, που τονίζω δεν μπορεί να κριθεί γιατί ποτέ -ούτε σήμερα ούτε και στην Τούμπα - δεν ολοκληρώθηκε. Θυμίσω πως και στα δύο παιχνίδια τα πρώτα ημίχρονα ήταν πανομοιότυπα, με λογικό επακόλουθο της έδρας αλλά και της ενισχυμένης εντεκάδας της Μπεφίνκα, τις περισσότερες της τελικές ευκαιρίες. Η εικόνα όμως και στα δύο δεύτερα ημίχρονα, με την είσοδο των αλλαγών αλλά -το τονίζω αυτό - με βάση το σχέδιο για σταδιακό ξεμύτισμα που τώρα πια ο ΠΑΟΚ μπορεί να το κάνει με τους παίκτες που έχει, ήταν θετική υπέρ του ΠΑΟΚ. Εκεί λοιπόν που το σχέδιο αρχίζει να ξεδιπλώνεται έχουμε τα δύο κρίσιμα γεγονότα που κάνουν το -έτσι και αλλιώς - οριακά ισόρροπο- σχέδιο να καταρρέει.

Να μην παρεξηγηθούμε. Το ποδόσφαιρο έχει τρία υψηλής κρισιμότητας γεγονότα. Το γκόλ, το πέναλτι (στην ουσία ένα ψευδογκόλ) και τα γεγονότα που επηρεάζουν τη δικαιοσύνη του παιχνιδιού, δηλαδή αυτά που αλλοιώνουν την αριθμητική ισορροπία. Όλα αναμενόμενα. Το πρόβλημα είναι πως στην Τούμπα, το γεγονός προήλθε εξωσυστεμικά (κακή διαιτητική απόφαση - ως σύστημα θεωρείστε το παίγνιο το οποίο ακολουθεί πλήρως τους κανόνες με βάση τους οποίους παίζεται ) ενώ το δεύτερο εκτός από το ότι ελέγχεται για τη συστεμικότητα του, προκάλεσε συνδυασμένο κρίσιμο γεγονός και κατά συνέπεια η ομάδα εκτροχιάστηκε εντελώς εκτός πλάνου. Σε αυτό άλλωστε οφείλεται και η τελική διαφορά στο σκορ, σε σχέση με την Τούμπα.

Με βάση τα παραπάνω, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να συγχαρώ τους παίκτες για την προσήλωση τους στο πλάνο μέχρι και τα προαναφερθέντα γεγονότα, απέναντι σε έναν αντίπαλο προφανώς καλύτερο (20χ μπατζετ, 2χ ταχύτητα και ποιότητα) και να δέίξω τη συμπάθεια μου στον προπονητή γιατί καταλαβαίνω πως είναι ένα πλάνο να διαλύεται με αυτόν τον τρόπο δυό φορές σε μια εβδομάδα. Σε αυτό το τελευταίο συναίσθημα του στρατηγού που χάνει αποδίδω και το καψονάρισμα στο Στοχ, που κατά την άποψη μου ήταν κακιά στιγμή, αχρείαστη και ελπίζω να μην επαναληφθεί, καθώς δείχνει πως η ισορροπία δε χάθηκε μόνο από τους παίχτες στα τελευταία 20 λεπτά αλλά και από τον προπονητή στο πάγκο.

Αυτά. Καληνύχτα παιδιά.
Τελευταία επεξεργασία από cellophan και Παρ 28 Φεβ 2014, 01:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3113
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: S.L.BENFICA-Π.Α.Ο.Κ. 3-0,Mvp,Σχολια & παραλειπομενα

Δημοσίευσηαπό obanebane » Παρ 28 Φεβ 2014, 01:45

Αν δε στηριχτει ο προπονητης με μια ανακοινωση ξεκαθαρης στηριξης του τοτε οι δημοσιογραφοι θα μας πλαθουν το μυαλο σαν πλαστελινη.
Το οτι η ομαδα αλλαζει σε τοσο μεγαλο βαθμο το γεναρη εμενα μου δειχνει οτι ο ρωσσος τον στηριζει τον ολλανδο οποτε θα το παει μεχρι τελους το καραβι.
Τωρα για μετα το καλοκαιρι εχω ξαναγραψει οτι ο ολλανδος θα φυγει μονος του αυτη την αισθηση εχω.


Υ.Γ Ξερετε τι θα εχει πλακα? να παρουμε το κυπελο και μετα το τελος του αγωνα να παρει το καπελακι του και να φυγει. :shock:
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24592
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: S.L.BENFICA-Π.Α.Ο.Κ. 3-0,Mvp,Σχολια & παραλειπομενα

Δημοσίευσηαπό eorptol » Παρ 28 Φεβ 2014, 01:50

Στήριξη τωρα στον ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ γιατι οι ΑΡΔ θα μας κανουν μπάχαλο μεχρι τον Μάιο αν δεν γίνει
ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΑΙ ΠΑΟΚΤΣΗΔΕΣ ΕΓΕΝΕΘΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
eorptol
 
Δημοσιεύσεις: 16927
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 13:40
Τοποθεσία: ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ

Re: S.L.BENFICA-Π.Α.Ο.Κ. 3-0,Mvp,Σχολια & παραλειπομενα

Δημοσίευσηαπό nikolasf » Παρ 28 Φεβ 2014, 01:52

cellophan έγραψε:Αν εξαιρέσει κανείς το τελικό αποτέλεσμα, κατά την ταπεινή μου άποψη από τη σκοπιά του ΠΑΟΚ, δηλαδή του τεχνικού και όσων από τους παίκτες έχουν τη στρατηγική σκέψη για να το κάνουν, το σημερινό παιχνίδι δεν ήταν τίποτα άλλο από μια κόπια του παιχνιδιού στην Τούμπα. Από τη μία ομάδα ποιοτικότερη και από την άλλη εμείς που με συγκεκριμένο σχέδιο θέλαμε να κλέψουμε τη νίκη και να πάμε το παιχνίδι στα πέναλτι.

Το λυπηρό είναι πως και στις δύο περιπτώσεις, ένα γεγονός μεγάλης σημαντικότητας απέτρεψε την ολοκλήρωση του σχεδίου του προπονητή, που τονίζω δεν μπορεί να κριθεί γιατί ποτέ -ούτε σήμερα ούτε και στην Τούμπα - δεν ολοκληρώθηκε. Θυμίσω πως και στα δύο παιχνίδια τα πρώτα ημίχρονα ήταν πανομοιότυπα, με λογικό επακόλουθο της έδρας αλλά και της ενισχυμένης εντεκάδας της Μπεφίνκα, τις περισσότερες της τελικές ευκαιρίες. Η εικόνα όμως και στα δύο δεύτερα ημίχρονα, με την είσοδο των αλλαγών αλλά -το τονίζω αυτό - με βάση το σχέδιο για σταδιακό ξεμύτισμα που τώρα πια ο ΠΑΟΚ μπορεί να το κάνει με τους παίκτες που έχει, ήταν θετική υπέρ του ΠΑΟΚ. Εκεί λοιπόν που το σχέδιο αρχίζει να ξεδιπλώνεται έχουμε τα δύο κρίσιμα γεγονότα που κάνουν το -έτσι και αλλιώς - οριακά ισόρροπο- σχέδιο να καταρρέει.

Να μην παρεξηγηθούμε. Το ποδόσφαιρο έχει τρία υψηλής κρισιμότητας γεγονότα. Το γκόλ, το πέναλτι (στην ουσία ένα ψευδογκόλ) και τα γεγονότα που επηρεάζουν τη δικαιοσύνη του παιχνιδιού, δηλαδή αυτά που αλλοιώνουν την αριθμητική ισορροπία. Όλα αναμενόμενα. Το πρόβλημα είναι πως στην Τούμπα, το γεγονός προήλθε εξωσυστεμικά (κακή διαιτητική απόφαση - ως σύστημα θεωρείστε το παίγνιο το οποίο ακολουθεί πλήρως τους κανόνες με βάση τους οποίους παίζεται ) ενώ το δεύτερο εκτός από το ότι ελέγχεται για τη συστεμικότητα του, προκάλεσε συνδυασμένο κρίσιμο γεγονός και κατά συνέπεια η ομάδα εκτροχιάστηκε εντελώς εκτός πλάνου. Σε αυτό άλλωστε οφείλεται και η τελική διαφορά στο σκορ, σε σχέση με την Τούμπα.

Με βάση τα παραπάνω, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να συγχαρώ τους παίκτες για την προσήλωση τους στο πλάνο μέχρι και τα προαναφερθέντα γεγονότα, απέναντι σε έναν αντίπαλο προφανώς καλύτερο (20χ μπατζετ, 2χ ταχύτητα και ποιότητα) και να δέίξω τη συμπάθεια μου στον προπονητή γιατί καταλαβαίνω πως είναι ένα πλάνο να διαλύεται με αυτόν τον τρόπο δυό φορές σε μια εβδομάδα. Σε αυτό το τελευταίο συναίσθημα του στρατηγού που χάνει αποδίδω και το καψονάρισμα στο Στοχ, που κατά την άποψη μου ήταν κακιά στιγμή, αχρείαστη και ελπίζω να μην επαναληφθεί, καθώς δείχνει πως η ισορροπία δε χάθηκε μόνο από τους παίχτες στα τελευταία 20 λεπτά αλλά και από τον προπονητή στο πάγκο.

Αυτά. Καληνύχτα παιδιά.

++++++ εκτός την τελευτάια πρόταση!!! Δεν την θεωρώ καψονάρισμα γιαυτό!!!!
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ (Pablo Gabriel García Pérez)
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η παρανομία γίνεται καθήκον
"Πάρτε το χαμπάρι, οι εφιάλτες σας μόλις ξεκίνησαν...» (ΘΥΡΑ 4)
Ανεξάρτητη Μακεδονία και Κρήτη λοιμοκτονία στο "κράτος" της χαβούζας
Άβαταρ μέλους
nikolasf
 
Δημοσιεύσεις: 8504
Εγγραφή: Παρ 12 Νοέμ 2010, 19:48

Re: S.L.BENFICA-Π.Α.Ο.Κ. 3-0,Mvp,Σχολια & παραλειπομενα

Δημοσίευσηαπό georgedoulk2008 » Παρ 28 Φεβ 2014, 01:54

@Markos4
Μην χαλιέσαι αδερφε. Ουτε σε μενα αρεσει η φετινη ομάδα. Η γκρίνια όμως, φέρνει γκρίνια. Παρτο απόφαση. Απο το καλοκαίρι βλέπουμε.
En Mayo estaramos bien
Άβαταρ μέλους
georgedoulk2008
 
Δημοσιεύσεις: 1871
Εγγραφή: Σάβ 01 Φεβ 2014, 14:37
Τοποθεσία: Leytonstone, East London baby!

Re: S.L.BENFICA-Π.Α.Ο.Κ. 3-0,Mvp,Σχολια & παραλειπομενα

Δημοσίευσηαπό karl » Παρ 28 Φεβ 2014, 02:00

Cellophan: Πολύ ωραίο κείμενo!
Η μπάλα είναι στρογγυλή για να αλλάζει η τροπή του παιχνιδιού
Άβαταρ μέλους
karl
 
Δημοσιεύσεις: 2268
Εγγραφή: Δευτ 24 Ιαν 2011, 23:32
Τοποθεσία: Αμβούργο

Re: S.L.BENFICA-Π.Α.Ο.Κ. 3-0,Mvp,Σχολια & παραλειπομενα

Δημοσίευσηαπό cellophan » Παρ 28 Φεβ 2014, 02:13

nikolasf έγραψε:
cellophan έγραψε:Αν εξαιρέσει κανείς το τελικό αποτέλεσμα, κατά την ταπεινή μου άποψη από τη σκοπιά του ΠΑΟΚ, δηλαδή του τεχνικού και όσων από τους παίκτες έχουν τη στρατηγική σκέψη για να το κάνουν, το σημερινό παιχνίδι δεν ήταν τίποτα άλλο από μια κόπια του παιχνιδιού στην Τούμπα. Από τη μία ομάδα ποιοτικότερη και από την άλλη εμείς που με συγκεκριμένο σχέδιο θέλαμε να κλέψουμε τη νίκη και να πάμε το παιχνίδι στα πέναλτι.

Το λυπηρό είναι πως και στις δύο περιπτώσεις, ένα γεγονός μεγάλης σημαντικότητας απέτρεψε την ολοκλήρωση του σχεδίου του προπονητή, που τονίζω δεν μπορεί να κριθεί γιατί ποτέ -ούτε σήμερα ούτε και στην Τούμπα - δεν ολοκληρώθηκε. Θυμίσω πως και στα δύο παιχνίδια τα πρώτα ημίχρονα ήταν πανομοιότυπα, με λογικό επακόλουθο της έδρας αλλά και της ενισχυμένης εντεκάδας της Μπεφίνκα, τις περισσότερες της τελικές ευκαιρίες. Η εικόνα όμως και στα δύο δεύτερα ημίχρονα, με την είσοδο των αλλαγών αλλά -το τονίζω αυτό - με βάση το σχέδιο για σταδιακό ξεμύτισμα που τώρα πια ο ΠΑΟΚ μπορεί να το κάνει με τους παίκτες που έχει, ήταν θετική υπέρ του ΠΑΟΚ. Εκεί λοιπόν που το σχέδιο αρχίζει να ξεδιπλώνεται έχουμε τα δύο κρίσιμα γεγονότα που κάνουν το -έτσι και αλλιώς - οριακά ισόρροπο- σχέδιο να καταρρέει.

Να μην παρεξηγηθούμε. Το ποδόσφαιρο έχει τρία υψηλής κρισιμότητας γεγονότα. Το γκόλ, το πέναλτι (στην ουσία ένα ψευδογκόλ) και τα γεγονότα που επηρεάζουν τη δικαιοσύνη του παιχνιδιού, δηλαδή αυτά που αλλοιώνουν την αριθμητική ισορροπία. Όλα αναμενόμενα. Το πρόβλημα είναι πως στην Τούμπα, το γεγονός προήλθε εξωσυστεμικά (κακή διαιτητική απόφαση - ως σύστημα θεωρείστε το παίγνιο το οποίο ακολουθεί πλήρως τους κανόνες με βάση τους οποίους παίζεται ) ενώ το δεύτερο εκτός από το ότι ελέγχεται για τη συστεμικότητα του, προκάλεσε συνδυασμένο κρίσιμο γεγονός και κατά συνέπεια η ομάδα εκτροχιάστηκε εντελώς εκτός πλάνου. Σε αυτό άλλωστε οφείλεται και η τελική διαφορά στο σκορ, σε σχέση με την Τούμπα.

Με βάση τα παραπάνω, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να συγχαρώ τους παίκτες για την προσήλωση τους στο πλάνο μέχρι και τα προαναφερθέντα γεγονότα, απέναντι σε έναν αντίπαλο προφανώς καλύτερο (20χ μπατζετ, 2χ ταχύτητα και ποιότητα) και να δέίξω τη συμπάθεια μου στον προπονητή γιατί καταλαβαίνω πως είναι ένα πλάνο να διαλύεται με αυτόν τον τρόπο δυό φορές σε μια εβδομάδα. Σε αυτό το τελευταίο συναίσθημα του στρατηγού που χάνει αποδίδω και το καψονάρισμα στο Στοχ, που κατά την άποψη μου ήταν κακιά στιγμή, αχρείαστη και ελπίζω να μην επαναληφθεί, καθώς δείχνει πως η ισορροπία δε χάθηκε μόνο από τους παίχτες στα τελευταία 20 λεπτά αλλά και από τον προπονητή στο πάγκο.

Αυτά. Καληνύχτα παιδιά.

++++++ εκτός την τελευτάια πρόταση!!! Δεν την θεωρώ καψονάρισμα γιαυτό!!!!


Νικόλα σε ευχαριστώ για τα ++. Για την αλλαγή του Στοχ δε νομίζω πως υπάρχει δικαιολογία. Αν δε θέλεις να ανοίξει και άλλο η ψαλίδα, μια χαρά βγάζεις τον σκασμένο Αθανασιάδη και βάζεις όποιον αμυντικό θέλεις. Και ταυτόχρονα έχεις και το φρέσκο Στοχ μπας και γίνει καμιά τυφλή απόκρουση και πεταχτεί και βάλεις και το γκολ της τιμής που λένε. Τον Αθανασιάδη γιατί τον κρατάς. Θα έχεις κατοχή και θα αρχίσεις τις σέντρες για το κεφάλι του επειδή είναι θωρηκτό ή γυρνούσε πίσω στα τελευταία λεπτά που σου ήταν τόσο απαραίτητος. Και εντελώς εξωαγαωνιστικά να το δείς, κάνεις αλλαγή στην αλλαγή τον πιο ακριβοπληρωμένο ποδοσφαιριστή σου που έχει και θέματα χαρακτήρα; Τι καλό περιμένεις να βγει από αυτό; Για μένα έχασε τη ψυχραιμία του...είναι προφανές πως ούτε σα χαρακτήρα τον πάει πέρα από ότι θέωρησε σήμερα πως δεν έκανε αυτό που έπρεπε....τέλος πάντων.
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3113
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: S.L.BENFICA-Π.Α.Ο.Κ. 3-0,Mvp,Σχολια & παραλειπομενα

Δημοσίευσηαπό cellophan » Παρ 28 Φεβ 2014, 02:13

karl έγραψε:Cellophan: Πολύ ωραίο κείμενo!


:D :pano:
Άβαταρ μέλους
cellophan
 
Δημοσιεύσεις: 3113
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ 2009, 03:24

Re: S.L.BENFICA-Π.Α.Ο.Κ. 3-0,Mvp,Σχολια & παραλειπομενα

Δημοσίευσηαπό Asimos » Παρ 28 Φεβ 2014, 02:14

cellophan έγραψε:
nikolasf έγραψε:
cellophan έγραψε:Αν εξαιρέσει κανείς το τελικό αποτέλεσμα, κατά την ταπεινή μου άποψη από τη σκοπιά του ΠΑΟΚ, δηλαδή του τεχνικού και όσων από τους παίκτες έχουν τη στρατηγική σκέψη για να το κάνουν, το σημερινό παιχνίδι δεν ήταν τίποτα άλλο από μια κόπια του παιχνιδιού στην Τούμπα. Από τη μία ομάδα ποιοτικότερη και από την άλλη εμείς που με συγκεκριμένο σχέδιο θέλαμε να κλέψουμε τη νίκη και να πάμε το παιχνίδι στα πέναλτι.

Το λυπηρό είναι πως και στις δύο περιπτώσεις, ένα γεγονός μεγάλης σημαντικότητας απέτρεψε την ολοκλήρωση του σχεδίου του προπονητή, που τονίζω δεν μπορεί να κριθεί γιατί ποτέ -ούτε σήμερα ούτε και στην Τούμπα - δεν ολοκληρώθηκε. Θυμίσω πως και στα δύο παιχνίδια τα πρώτα ημίχρονα ήταν πανομοιότυπα, με λογικό επακόλουθο της έδρας αλλά και της ενισχυμένης εντεκάδας της Μπεφίνκα, τις περισσότερες της τελικές ευκαιρίες. Η εικόνα όμως και στα δύο δεύτερα ημίχρονα, με την είσοδο των αλλαγών αλλά -το τονίζω αυτό - με βάση το σχέδιο για σταδιακό ξεμύτισμα που τώρα πια ο ΠΑΟΚ μπορεί να το κάνει με τους παίκτες που έχει, ήταν θετική υπέρ του ΠΑΟΚ. Εκεί λοιπόν που το σχέδιο αρχίζει να ξεδιπλώνεται έχουμε τα δύο κρίσιμα γεγονότα που κάνουν το -έτσι και αλλιώς - οριακά ισόρροπο- σχέδιο να καταρρέει.

Να μην παρεξηγηθούμε. Το ποδόσφαιρο έχει τρία υψηλής κρισιμότητας γεγονότα. Το γκόλ, το πέναλτι (στην ουσία ένα ψευδογκόλ) και τα γεγονότα που επηρεάζουν τη δικαιοσύνη του παιχνιδιού, δηλαδή αυτά που αλλοιώνουν την αριθμητική ισορροπία. Όλα αναμενόμενα. Το πρόβλημα είναι πως στην Τούμπα, το γεγονός προήλθε εξωσυστεμικά (κακή διαιτητική απόφαση - ως σύστημα θεωρείστε το παίγνιο το οποίο ακολουθεί πλήρως τους κανόνες με βάση τους οποίους παίζεται ) ενώ το δεύτερο εκτός από το ότι ελέγχεται για τη συστεμικότητα του, προκάλεσε συνδυασμένο κρίσιμο γεγονός και κατά συνέπεια η ομάδα εκτροχιάστηκε εντελώς εκτός πλάνου. Σε αυτό άλλωστε οφείλεται και η τελική διαφορά στο σκορ, σε σχέση με την Τούμπα.

Με βάση τα παραπάνω, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να συγχαρώ τους παίκτες για την προσήλωση τους στο πλάνο μέχρι και τα προαναφερθέντα γεγονότα, απέναντι σε έναν αντίπαλο προφανώς καλύτερο (20χ μπατζετ, 2χ ταχύτητα και ποιότητα) και να δέίξω τη συμπάθεια μου στον προπονητή γιατί καταλαβαίνω πως είναι ένα πλάνο να διαλύεται με αυτόν τον τρόπο δυό φορές σε μια εβδομάδα. Σε αυτό το τελευταίο συναίσθημα του στρατηγού που χάνει αποδίδω και το καψονάρισμα στο Στοχ, που κατά την άποψη μου ήταν κακιά στιγμή, αχρείαστη και ελπίζω να μην επαναληφθεί, καθώς δείχνει πως η ισορροπία δε χάθηκε μόνο από τους παίχτες στα τελευταία 20 λεπτά αλλά και από τον προπονητή στο πάγκο.

Αυτά. Καληνύχτα παιδιά.

++++++ εκτός την τελευτάια πρόταση!!! Δεν την θεωρώ καψονάρισμα γιαυτό!!!!


Νικόλα σε ευχαριστώ για τα ++. Για την αλλαγή του Στοχ δε νομίζω πως υπάρχει δικαιολογία. Αν δε θέλεις να ανοίξει και άλλο η ψαλίδα, μια χαρά βγάζεις τον σκασμένο Αθανασιάδη και βάζεις όποιον αμυντικό θέλεις. Και ταυτόχρονα έχεις και το φρέσκο Στοχ μπας και γίνει καμιά τυφλή απόκρουση και πεταχτεί και βάλεις και το γκολ της τιμής που λένε. Τον Αθανασιάδη γιατί τον κρατάς. Θα έχεις κατοχή και θα αρχίσεις τις σέντρες για το κεφάλι του επειδή είναι θωρηκτό ή γυρνούσε πίσω στα τελευταία λεπτά που σου ήταν τόσο απαραίτητος. Και εντελώς εξωαγαωνιστικά να το δείς, κάνεις αλλαγή στην αλλαγή τον πιο ακριβοπληρωμένο ποδοσφαιριστή σου που έχει και θέματα χαρακτήρα; Τι καλό περιμένεις να βγει από αυτό; Για μένα έχασε τη ψυχραιμία του...είναι προφανές πως ούτε σα χαρακτήρα τον πάει πέρα από ότι θέωρησε σήμερα πως δεν έκανε αυτό που έπρεπε....τέλος πάντων.


Τι κεφαλιά να πάρει ο Κλάους ρε παιδιά; Ένα κεφάλι του έριχνε ο Λουιζάος...
Asimos
 

Re: S.L.BENFICA-Π.Α.Ο.Κ. 3-0,Mvp,Σχολια & παραλειπομενα

Δημοσίευσηαπό Othin » Παρ 28 Φεβ 2014, 02:15

Θέλησα να συγκρατηθώ τόση ώρα, αλλά δεν τα κατάφερα.

Ναι ρε «ευέξαπτοι», χάσαμε ΤΡΙΑ-ΜΗΔΕΝ, έχετε πρόβλημα? Είστε καλύτεροι από τον Στέφενς? Αν καταρτίζατε εσείς την ενδεκάδα ή αν προετοιμάζατε εσείς την ομάδα, θα πετυχαίνατε κάτι καλύτερο?

Μήπως δεν θα μετρούσε το μούφα-γκολ στον πρώτο αγώνα? Μήπως θα παίρνατε καλύτερα σφυρίγματα στον δεύτερο? Μήπως θα παίρνατε καλύτερη απόδοση από τον Στοχ? Προσωπικά ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως εμένα τουλάχιστον δεν θα μου΄ φευγαν τα δύο εύκολα κοντρόλ που έχασε ο κακομαθημένος! Μήπως θα στήνατε καλύτερα την ομάδα?

Και για τους χοντροκέφαλους, που αδυνατούν να καταλάβουν ότι ακόμα κι αν είχαμε περάσει στην πρώτη θέση του ομίλου, ΔΕΝ θα μας εξασφάλιζε κανείς πως θα αποφεύγαμε πχ την Γιουβέντους, στ΄ @ρχ#δ#@ μου ποιον θα αντιμετωπίζαμε. Εγώ θέλω η ομάδα μου να κληρώνεται πχ με την Μπάγερν και να ανατρέπεται το πρόγραμμά της, όχι να δηλώνει ο αντίπαλος πως πρέπει πάση θυσία να κρατηθεί σοβαρός ακόμα κι αν παίζει είτε με την Ρεάλ, είτε με τον ολυμπιακό.

Όσο για τον κοντοπούτανο κομπλεξικό κόουτς της ιστορικής πορτογαλικής ομάδας, του εύχομαι ακόμα μια χρονιά να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα και να μην πάρει ούτε κύπελλο βανίλια, ώστε να τον διαολοστείλουν, όπως αξίζει σε κάθε υποκριτή υποτακτικό του συστήματος.

ΥΓ1. Για όσους αμετανόητους, παραδίνομαι, συμφωνώ πως πρέπει να φτιάξουμε ομάδα που να κερδίζει και τους (ευρωπαίους-εδώ γελάνε) διαιτητές, τα καιρικά φαινόμενα, το τσουνάμι, την κλιματική αλλαγή, το μνημόνιο κοκ. Μην κάνετε τον κόπο να προσπαθήσετε να τεκμηριώσετε την μηδενική αξία του υπάρχοντος ρόστερ και/ή τεχνικού επιτελείου. Σας πιστεύω...

ΥΓ2. Υπόθεση εργασίας, case study, σπάει ο διάολος το ποδάρι, κοιμάται ο Θεός, είναι μιλημένο ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το, έστω ότι ο κόρακας μετράει ως γκολ το σουτ του Λούκας στο πρώτο ημίχρονο. Είμαι περίεργος να φανταστώ το τελικό αποτέλεσμα, την πρόβλεψη και την βαθυστόχαστη ανάλυση σε αυτήν την περίπτωση...

ΥΓ3. Αισθάνομαι πολύ περήφανος για τον εαυτό μου, που δεν απάντησε όπως θα ήθελε (και όπως ίσως θα έπρεπε) σε διάφορες «ενδιαφέρουσες» και «πρωτότυπες» απόψεις σχετικά με τον αγώνα...

ΥΓ4. Το μόνο θετικό του επώδυνου και ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΑΔΙΚΟΥ αποτελέσματος και αποκλεισμού, είναι πως θα πρέπει να αποτελέσει αφορμή για να θωρακιστεί η θέση του Στέφενς. Αν δεν κατορθώσουμε ούτε καν αυτό, βοήθειά μας....Όσο γι αυτούς τους αντικειμενικούς που θεωρούν πως «καλύτερη η Μπενφίκα, δεν αξίζαμε την πρόκριση», συνιστώ να την πέσουν για ύπνο μέχρι να τους ξυπνήσει η θεια τους, ενημερώνοντάς τους πως είδε στον ύπνο της ότι η ομάδα με τα κόκκινα κέρδισε το «πανευρωπαϊκό».
Caer esta permitido, levantarse es obligatorio.
Weil alle Menschen verschieden sind, haben die gleichen Rechte.
Επειδή μόνον εμείς, αντίθετα προς τους βαρβάρους, ποτέ δεν μετρήσαμε τον εχθρό στη μάχη.
Άβαταρ μέλους
Othin
 
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: Σάβ 13 Φεβ 2010, 20:04

Re: S.L.BENFICA-Π.Α.Ο.Κ. 3-0,Mvp,Σχολια & παραλειπομενα

Δημοσίευσηαπό Ακης_ΠΑΟΚ_Champ.Leag. » Παρ 28 Φεβ 2014, 03:22

sourmenetes έγραψε:Ποσες κλασικες ειχε η μπενφικα στο πρωτο ημιχρονο που σας εκανε να φοβαστε τον ΠΑΟΚ???Ο ΠΑΟΚ δεν ειχε πλανο σημερα??Τα ανεβασματα και την πιεση των λαζαρ-κατσε ψηλα μονο εγω την ειδα??Οι βοηθειες που βγαινανε τυχαια βγηκανε??

Οτι η μπενφικα εντος εδρας επρεπε να παρει κοκκινη ο ΠΑΟΚ για να μας δειξει ποια ειναι δε σας λεει κατι??
Στα ισια δεν παιζοται αυτες οι ομαδες απο καμοια ελληνικη ομαδα..
Ας βαλουμε μυαλο και ας δουμε πως εχουν τα πραγματα.


Με δύο φράσεις τα είπες όλα !

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

markos4 έγραψε:Συγκριση δεν κανω με τον γαυρο, ηταν τυχερος με την μπεμφικα,
οπως ομως ηταν πολυ καλος με την παρι και ας εφαγε τεσσερα.


Μας λες οτι δεν κάνεις σύγκριση με τον π@υστόγαυρο. Μάλιστα.
Δηλαδή και με το τελευταίο σκέλος της φράσης τι ακριβώς προσπαθείς να τεκμιριώσεις;

Μήπως οτι ο πο@στόγαυρος είναι καλυτερη ομάδα και ΑΞΙΖΕ να περάσει την Μπενφίκα παρότι δεν έπαιξε καλύτερα από αυτήν,

ενώ η ΠΑΟΚΑΡΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ να την περάσει μετά από καταφανέστατη διαιτιτική απάτη της ουεφα;

Και ήρθες τρεις ώρες μετά από τέτοιον αγώνα κι έτσι όπως αυτός εξελίχθηκε, σε ένα παδικό σάιτ του ΠΑΟΚ να γράψεις αυτό;

Δεν έχω λόγια. Το λιγότερο λυπάμαι, που υπάρχουν τέτοιες ώρες, τέτοιες απόψεις εδω μέσα.

Σε αφήνω στην κρίση των συμφορουμιτών.
Κλείσε τον ΠΑΟΚ στην ψυχή σου και θα νιώσεις κάθε είδους μεγαλείο !
Π Α Ο Κ..κάτι παραπάνω από μιά αθλητική ομάδα !
Casus Belli σε όποιον αδίκησε τον ΠΑΟΚ έστω και μία φορά.
Άβαταρ μέλους
Ακης_ΠΑΟΚ_Champ.Leag.
 
Δημοσιεύσεις: 637
Εγγραφή: Παρ 21 Μάιος 2010, 22:04

Re: S.L.BENFICA-Π.Α.Ο.Κ. 3-0,Mvp,Σχολια & παραλειπομενα

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Παρ 28 Φεβ 2014, 05:19

3-0. Χιλια μπραβο στον κοσμο. . Πεντακαθαρο πεναλτι και πεντακαθαρη κοκκινη, μη βλεπετε φαντασματα. Μπραβο Γλυκο. Μπραβο Κατσε. Μπραβο Ελ Τσακο.
Χουμπ... γαματα.. αν θες να φυγεις καντο

[bΣτην επομενη που θα μιλησει ετσι για παιχτη του ΠΑΟΚ θα εχουμε ban.
sourmenetes[/b]
Dimg4
 

Re: S.L.BENFICA-Π.Α.Ο.Κ. 3-0,Mvp,Σχολια & παραλειπομενα

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Παρ 28 Φεβ 2014, 05:50

PAOKhead έγραψε:
giapas έγραψε: Από μια Μπενφίκα περσυνή φιναλιστ , 10πλάσιο μέγεθος απο σένα και όλα τα σπόρια υπερ τους.


Και βαλε...
Κουκουτσια απο μεταλλαγμενο ροδακινο ηταν αυτα τα σπορια


Πλατανιας. 1/5 μπατζετ απο σενα κι αμα. Φτανει με την καραμελα των μπατζετ
Dimg4
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ευρώπη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης