Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Δευτ 11 Οκτ 2021, 07:52

Καλημέρα, καλή Δεύτερα και καλή εβδομάδα.
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό theodorsalonika » Δευτ 11 Οκτ 2021, 08:57

Καλημέρα..η μόνη Δευτέρα που αγαπάμε είναι η καθαρή δευτερα
Βλέπουμε τους αετούς να πετούν ψηλά μόνοι τους, ενώ τα πρόβατα μαζεύονται σε κοπάδι.
Άβαταρ μέλους
theodorsalonika
 
Δημοσιεύσεις: 1901
Εγγραφή: Δευτ 30 Δεκ 2013, 01:19

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Δευτ 11 Οκτ 2021, 09:14

Καλημέρα και καλή εβδομάδα να περάσουμε!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89915
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό theo G4 » Δευτ 11 Οκτ 2021, 10:34

Καλημέρα παιδιά .
theo G4
 
Δημοσιεύσεις: 3260
Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος 2011, 08:15

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Δευτ 11 Οκτ 2021, 10:38

Καλημέρα σε όλους!
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10824
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό gika » Δευτ 11 Οκτ 2021, 11:47

Καλημέρα παιδιά.

Την προηγούμενη Κυριακή είχα βγει για μια βόλτα στο regent’s canal, το Victoria park και γενικά περπάτησα κανένα 15αρι χιλιόμετρα στο ανατολικό Λονδίνο μέχρι που φαγαμε μια καταιγίδα από αυτές που δεν προλαβαίνεις να αντιδράσεις. Δυο ψιχάλες και μετά άνοιξε ο ουρανός. Αφού γίναμε μούσκεμα, μπηκαμε σε ένα εστιατόριο με κουζίνα από Βενεζουέλα να φάμε τα γνωστά αρεπας και να στεγνώσουμε.

Την Τρίτη, πηγαίνω σε ένα πολύ όμορφο bar με live piano και τα σχετικά, λέγεται Nightjar για όποιον μπορεί να ενδιαφέρεται, αλλά είχε κρύο και εγώ ήμουν ελαφριά ντυμένος με αποτέλεσμα όταν γύρισα σπίτι να κρυώνω πολύ. Αλλά λέω φυσιολογικά θα είναι.

Τετάρτη πρωί ξυπνάω με φουλ πονόλαιμο και λέω θα κρύωσα. Περνάει η μέρα χωρίς καμία βελτίωση, έρχεται η Πέμπτη και νιώθω απίστευτα κουρασμένος σε σημείο να κοιμάμαι όλη τη μέρα μια καναπέ και μια κρεβάτι. Ταυτόχρονα με πιάνει και ένα σιναχι, με ελαφρύ βήχα αραιά και που και μπουκωμένη μύτη. Παρασκευή είχε φύγει η κούραση και είχε μείνει το συνάχι, όποτε χαλαρός και γω πήγα σε μια συναυλία την Παρασκευή και σε ένα μπαρ το Σάββατο.

Ήμουν σίγουρος ότι ήταν κάποιο κρυολόγημα, το οποίο μάλιστα σχεδόν πέρασε, μέχρι που χθες έκανα covid self τεστ γιατί είχα σκοπό να πετάξω την Τρίτη για Θεσσαλονίκη να επισκεφτώ γονείς και λέω κανε να είσαι σίγουρος, μεγάλοι είναι, ανεμβολιαστοι είναι. Και βγήκε θετικό! Έκανα αλλά δυο μετά γιατί δεν το πίστευα. Κι αυτά θετικά.

Εν τω μεταξύ σκέφτομαι τώρα το με πόσους ανθρώπους ήρθα σε επαφή από την ώρα που είχα «συμπτώματα» και με πιάνουν τύψεις. Από την άλλη δεν είχε πάει καν το μυαλό μου στον covid. Ούτε πυρετό, ούτε κανέναν τρελό βήχα, ούτε απώλεια γεύσης ή οσμής. Και τουλάχιστον δυο ευκαιρίες που θα μπορούσα να έχω κρυώσει.

Προφανώς και το πέρασα ελαφρά λόγω του εμβολίου, αλλά γράφω για να τονίσω πως οι εμβολιασμένοι πρέπει να είμαστε δυο φορές πιο προσεκτικοί πλέον γιατί μπορεί όπως φάνηκε να έχουμε covid και να είναι τόσο ελαφριά τα συμπτώματα που να μη πάει το μυαλό μας εκεί.

Το θετικό στην όλη ιστορία είναι ότι η κοπέλα μου βγαίνει αρνητική στα test οποτε και το ιικο φορτίο μπορεί να ήταν μικρό και να μην κόλλησε αφου είμαστε και οι δυο εμβολιασμένοι. Και άμα δεν κολλησε αυτή, τότε πιθανό να μην κόλλησα και κανένα.

Τέλος πάντων, με την Τρίτη που εμφανίστηκαν τα πρώτα συμπτώματα να θεωρείται η μέρα μηδέν, ξεκινάω να μετράω μέρες για καραντίνα. Το Σαββατοκύριακο θα είμαι ελεύθερος να κυκλοφορήσω με ανανεωμένα πλέον αντισώματα :D
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17141
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Δευτ 11 Οκτ 2021, 11:58

Λένε γενικά ότι μεταξύ εμβολοασμενων είναι τόσο μικρό το ιϊκό φορτίο, όπου δύσκολα υπάρχει διασπορά.
Ξέρω και εγώ περίπτωση (εμβολιασμενου) που κόλλησε και το κατάλαβε πολλές μέρες μετά, αλλα μέσα στο σπίτι του δεν κόλλησε κανένα άλλο από την οικογένεια του (ολοι εμβολιασμενοι).

Αλλά φυσικά προσοχή ακόμα, είμαστε κοντά στο τέλος
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10824
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 11 Οκτ 2021, 12:05

Καλησπέρα σε όλους, καληνύχτα στους φασίστες και τους ρουφιάνους που απειλούν.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46909
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό BlackFriday » Δευτ 11 Οκτ 2021, 12:09

Περαστικά! Αυτό είναι το θέμα. Ήρθε χειμώνας και όντως θα βγούμε και θα αρρωστήσουμε. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι όντως κρυώσες. Ίσως λόγω σου συναχιου να βγήκε θετικό το τεστ. Έκανες και κάποιο άλλο τεστ ή το μοριακό για να σιγουρευτεις?
BlackFriday
 
Δημοσιεύσεις: 2959
Εγγραφή: Τετ 01 Μαρ 2017, 17:48

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό theodorsalonika » Δευτ 11 Οκτ 2021, 12:40

Εδώ γύρισε όλο το Λονδίνο..κάπου θα κολλήσε λογικά..ερώτηση την δικιά σου την έδωσες κάνα γλωσσωφιλο και δεν κόλλησε;η εισασταν εξ αποστάσεως;λολ...περαστικά φιλαράκι..εγώ όπου να ναι παΩ για τρίτη δόση...φέρτε εμβόλια να κάνω γουσταρωωω..
Βλέπουμε τους αετούς να πετούν ψηλά μόνοι τους, ενώ τα πρόβατα μαζεύονται σε κοπάδι.
Άβαταρ μέλους
theodorsalonika
 
Δημοσιεύσεις: 1901
Εγγραφή: Δευτ 30 Δεκ 2013, 01:19

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό praman » Δευτ 11 Οκτ 2021, 12:43

Περαστικά gika, ευτυχώς που το πέρασες ελαφρά.
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Στο τέλος όλα θα πάνε καλά. Αν δεν πάνε καλά, σημαίνει ότι δεν είναι το τέλος. [Paulo Coelho].
Άβαταρ μέλους
praman
 
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2014, 14:48

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό gika » Δευτ 11 Οκτ 2021, 13:18

Ευχαριστώ praman!

BlackFriday έγραψε:Περαστικά! Αυτό είναι το θέμα. Ήρθε χειμώνας και όντως θα βγούμε και θα αρρωστήσουμε. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι όντως κρυώσες. Ίσως λόγω σου συναχιου να βγήκε θετικό το τεστ. Έκανες και κάποιο άλλο τεστ ή το μοριακό για να σιγουρευτεις?


Έχω κάνει 3 self test συνολικά και βγήκαν όλα θετικά. Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα να μην είναι covid. Το test αναγνωρίζει το αντιγόνο που έχει συνδεθεί με τον covid, άρα δεν θα έδειχνε θετικό από ένα απλό σινάχι.

Απλά, εμβολιασμένος ή μη, όποιος έχει το παραμικρό σύμπτωμα πρέπει να μάθει να κάνει άμεσα τεστ κι ας μην είναι τίποτα. Μόνο έτσι θα προστατεύσουμε τους γύρω μας. Ναι μεν, μπορεί να είναι ένα απλό κρύωμα γιατί όπως λες χειμώνας έρχεται, αλλά εφ' όσον είναι τόσο εύκολο και γρήγορο να μάθεις το αν έχεις covid ή όχι, δεν πρέπει καν να το σκεφτόμαστε.

theodorsalonika έγραψε:Εδώ γύρισε όλο το Λονδίνο..κάπου θα κολλήσε λογικά..ερώτηση την δικιά σου την έδωσες κάνα γλωσσωφιλο και δεν κόλλησε;η εισασταν εξ αποστάσεως;λολ...περαστικά φιλαράκι..εγώ όπου να ναι παΩ για τρίτη δόση...φέρτε εμβόλια να κάνω γουσταρωωω..


Έμενε σπίτι μου εδώ και περίπου μία εβδομάδα. Δεν ήταν ότι απλά βρεθήκαμε. Αν τη γλύτωσε αυτή, ελπίζω να τη γλύτωσαν όλοι.

Πόσο καιρό μετά τη δεύτερη δόση σκέφτεσαι να κάνεις την τρίτη;
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17141
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό BlackFriday » Δευτ 11 Οκτ 2021, 13:22

Δεν ξέρω τι ισχύει στην Αγγλία αλλά με το μοριακό θα έχεις και το χαρτί που πιστοποιεί ότι νοσησες και έτσι ίσως καθυστερήσεις την τρίτη δόση του εμβολίου.
BlackFriday
 
Δημοσιεύσεις: 2959
Εγγραφή: Τετ 01 Μαρ 2017, 17:48

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό gika » Δευτ 11 Οκτ 2021, 13:30

Τουλάχιστον στην Αγγλία, δεν θα σε αναγκάσει κανείς να κάνεις την τρίτη δόση.

Με την δεύτερη δόση να έχει γίνει στις αρχές Ιουλίου, και τώρα με Covid στις αρχές Οκτώβρη, αν θα ήταν να κάνω τρίτη δόση θα την έκανα γύρω στον Ιούνιο, 9+ μήνες μετά τη δεύτερη και 6+ μήνες μετά την νόσηση - πριν τις καλοκαιρινές διακοπές και τα στριμωξίδια στα νησιά.

Ο λόγος που δεν θέλω να κάνω το μοριακό τώρα, είναι γιατί αν το δηλώσω σήμερα, θα μου έρθει στο σπίτι αύριο ή μεθαύριο, και οι 10 μέρες self isolation θα μετράνε από την μέρα που έκανες το test. Ενώ τώρα πηγαίνω με το ευρύτερο guidance για 10 μέρες self isolation - με την μέρα που εμφάνησα συμπτώματα να θεωρείται η μέρα 0.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17141
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό theodorsalonika » Δευτ 11 Οκτ 2021, 15:36

Εγώ είχα κάνει από τους πρώτους..Φεβρουάριο είχα τελειώσει και με τις δύο δόσεις..οπότε τώρα περιμένω να ανοίξει η πλατφόρμα να δηλώσω..49 είμαι..τώρα κάνουν από 50 και πάνω..πέρασαν πάνω από 6 μήνες και λογικά θα 3χουν πέσει κατά πολύ τα αντισώματα..και όπου να ναι θα έρθει και το χάπι για να τελειώνουμε μια και καλή..άιντε γιατί κατάντησε κουραστικό,συν τις οικονομικές καταστροφές συν τις απώλειες ..και όλα τα άλλα τα συναφη...πιστεύω του χρόνου να χούμε ηρεμήσει..
Βλέπουμε τους αετούς να πετούν ψηλά μόνοι τους, ενώ τα πρόβατα μαζεύονται σε κοπάδι.
Άβαταρ μέλους
theodorsalonika
 
Δημοσιεύσεις: 1901
Εγγραφή: Δευτ 30 Δεκ 2013, 01:19

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες