Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό ΚΩΣΤΑΣ2019 » Τρί 30 Αύγ 2022, 23:58

Δεν θα μπω σε αντιπαράθεση,
ούτε θα το συνεχίσω,
αλλά το παραπάνω κείμενο είναι η επιβεβαίωση και όχι η αντίκρουση.
ΚΩΣΤΑΣ2019
 
Δημοσιεύσεις: 3111
Εγγραφή: Τετ 22 Μάιος 2019, 13:38

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Mene' » Τετ 31 Αύγ 2022, 00:20

Μου ζητήθηκε ευγενικά να μεταφέρω το παρακάτω μήνυμα και δεν αρνήθηκα να το κάνω απο σεβασμό προς αυτόν που το στέλνει και σεβασμό προς τον Γέρο και γιατί το περιεχόμενο του με βρίσκει σύμφωνο:

"Γέρο, σε παρακαλώ, μην τυχόν διανοηθείς, να σταματήσεις να γράφεις στο φόρουμ.
Μπορεί πλέον, να σε διαβάζω μόνο ως επισκέπτης, αλλά από πολύ νωρίς είχα διαισθανθεί πόσο ιδιαίτερος Άνθρωπος, με κεφαλαίο "Α" είσαι.

Είσαι ΚΟΣΜΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, (έτσι σε είχα χαρακτηρίσει πρώτος εγώ εάν θυμάσαι), είσαι ένας ΠΑΟΚΤΣΗΣ αγνός, γνήσιος και σπάνιος.

Ένας άνθρωπος με ευρύτητα γνώσεων και συναισθημάτων. Είσαι μια ΕΝ ΖΩΗ, ιστορική ΠΑΟΚΤΣΗΔΙΚΗ προσωπικότητα.

Κάθε ποστάρισμα και ένα ΔΙΑΜΑΝΤΙ αυθεντικής ΠΑΟΚΤΣΗΔΙΚΗΣ ΤΡΕΛΑΣ και ΑΓΑΠΗΣ.

Μην στερήσεις την παρουσία σου, από όλους εμάς, που λατρεύουμε να σε διαβάζουμε, είτε ως μέλη είτε ως επισκέπτες.

Με άπειρη αγάπη, σεβασμό και εκτίμηση στον
Γέρος, το ΚΟΣΜΗΜΑ ΤΟΥ PAOKMANIA από τον αδερφό σου τον Bersekeros."
Opinions are like assholes . . . everybody has one !
Άβαταρ μέλους
Mene'
 
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Παρ 28 Νοέμ 2014, 22:14

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 31 Αύγ 2022, 00:36

Αν είχαμε άλλους πέντε Γέρους, θα είχαμε ένα ιδανικό φόρουμ.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47099
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Mene' » Τετ 31 Αύγ 2022, 00:50

Σωστός,
πολύ σωστός !
Opinions are like assholes . . . everybody has one !
Άβαταρ μέλους
Mene'
 
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Παρ 28 Νοέμ 2014, 22:14

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Miles » Τετ 31 Αύγ 2022, 00:57

ΚΩΣΤΑΣ2019 έγραψε:Δεν θα μπω σε αντιπαράθεση,
ούτε θα το συνεχίσω,
αλλά το παραπάνω κείμενο είναι η επιβεβαίωση και όχι η αντίκρουση.


Τι σε πειράζει ακριβώς;
Miles
 
Δημοσιεύσεις: 5123
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 20:17

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Γέρος » Τετ 31 Αύγ 2022, 01:15

ΚΩΣΤΑΣ2019 έγραψε:Δεν θα μπω σε αντιπαράθεση,
ούτε θα το συνεχίσω,
αλλά το παραπάνω κείμενο είναι η επιβεβαίωση και όχι η αντίκρουση.


Εγώ όμως θα το συνεχίσω.

Λοιπόν σε εγκαλώ εντός 24 ωρών με βάση την προηγούμενη ανάρτηση μου να επιβεβαιώσεις - όπως ισχυρίζεσαι - ότι είμαι λαϊκιστής. Την απάντηση σου θα την μεταφέρω στο νήμα "Προβλήματα και Λύσεις του Forum μας" και θα ζητήσω από την mod team να αποφασίσουν αν αυτά που θα γράψεις, δικαιολογούν τον βαρύτατο χαρακτηρισμό που μου μετέφερες.

Αν με αυτά που θα γράψεις η mod team αποφασίσει ότι είμαι λαϊκιστής, θα βάλω το κεφάλι κάτω, θα ζητήσω συγνώμη από όλους στο Forum και καλή ψυχή πια.

Σε 24 ώρες. Περιμένω.
_________________________________________________________
Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών
Αγάπη δίχως όρους και δίχως όρια
Άβαταρ μέλους
Γέρος
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: Παρ 14 Φεβ 2020, 22:40

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τετ 31 Αύγ 2022, 11:09

Καλημέρα και σήμερα από τον Άγιο Σώστη Τήνου!
Σήμερα μας τελειώνει ο Augusto.
(τον μήνα Αύγουστο εννοώ)
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90100
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Τετ 31 Αύγ 2022, 11:22

Γέρος έγραψε:Καλησπέρα Αποστόλη, Καλησπέρα MrSam1926apc.

Καλησπέρα Σε Όλους.

Χρόνια Πολλά Αλέξανδρε, Χρόνια Πολλά Αλεξάνδρα.

Θέλω να είμαι ειλικρινής, η απόφαση μου είναι να σταματήσω να συμμετέχω στο Forum. Μερικοί, μεταξύ τους και ο Αρχηγός Μαύρο Χιόνι, μου συνέστησαν να είμαι χοντρόπετσος, να μην δίνω σημασία σε αυτά που γράφουν κάποιοι άλλοι.

Έχω αφιερώσει ολόκληρη την ενήλικη ζωή μου, στην καταπολέμηση του λαϊκισμού και ως πολιτική σκέψη, αλλά και ως κίνημα στην - όπως τα πάντα - στην γελοία Ελληνική ακαδημαϊκή κοινότητα. Δεν θα αναφέρω τίποτε περισσότερο, αλλά επειδή μπορεί να προσβάλω κάποια άτομα στο Forum, πολύ ευχαρίστως να ανταλλάξω απόψεις με όποιον ενδιαφέρεται.

Χαρακτηρίστηκα λαϊκιστής. Μεταφέρω από το οπισθόφυλλο του βιβλίου "Τι είναι λαϊκισμός" του νεότατου Γερμανού Καθηγητή Jan-Werner Müller του πανεπιστημίου Princeton, N.J., U.S.
λαϊκισμός δεν είναι απλώς αντιπλουραλιστικός είναι αντιδημοκρατικός -η μόνιμη σκιά της αντιπροσώπευσης"
O πυρήνας του λαϊκισμού εντοπίζεται στην απόρριψη του πλουραλισμού. Οι λαϊκιστές πάντοτε θα ισχυρίζονται ότι οι ίδιοι και μόνον οι ίδιοι εκπροσωπούν τον λαό -τη "σιωπηλή πλειοψηφία"- και τα πραγματικά του συμφέροντα. Οι λαϊκιστές, επικαλούμενοι την αξίωσή τους για αποκλειστική ηθική αντιπροσώπευση του λαού, σε περίπτωση που αποκτήσουν επαρκή εξουσία, θα εγκαθιδρύσουν ένα αυταρχικό καθεστώς, το οποίο θα αποκλείει όσους δεν ανήκουν στον "αληθινό λαό".

Ερωτώ, σας παρακαλώ υποδείξτε μου εδώ μέσα τον Λαό. Απαντήστε μου σας παρακαλώ, αν έχω ίχνος εξουσίας εδώ μέσα. Και περισσότερο από όλα αναδείξτε μου αναρτήσεις μου, εδώ μέσα που μπορούν να με περιγράψουν ως λαϊκιστή.

Αρνούμενος τον ακροδεξιό λαϊκισμό, κατέληξα 20 χρονών να εξοριστώ και αν δεν ήταν ο Αείμνηστος Στράτος Διονυσίου θα κατέληγα σε κάποιο από τα γνωστά ξερονήσια. Στον Αη Στράτη συγκεκριμένα.

Καταλαβαίνετε τι σημαίνει για μένα αυτός ο χαρακτηρισμός. Δυστυχώς "η γλώσσα κόκαλα δεν έχει, μα κόκαλα τσακίζει".

Νομίζετε ότι δεν καταλαβαίνω ότι είμαι λίγο αταίριαστος εδώ μέσα. Μακάρι να γινόταν να ξανάρχιζα. Θα δήλωνα 40χρονος Ρακοσυλλέκτης, σας ορκίζομαι. Αλλά δεν γίνεται, όπως δεν γίνεται να ξαναπαίξει ο Π.Α.Ο.Κ. στη Σόφια.

Είμαι ακριβώς σαν και σας βρε παιδιά. Υποφέρω ακόμη για τον αποκλεισμό, όπως εσείς. Τρέμω σαν το ψάρι για τον Κυριακάτικο αγώνα, μη τυχόν και κοιμηθεί ο Razvan ακόμη μια φορά όταν παίζουμε με τους βρομερούς, όπως και κάποιοι από σας. Ότι αισθάνεστε, αισθάνομαι. Ότι σιχαίνεστε, σιχαίνομαι. Όσο θυμώνετε, θυμώνω. Όσο χαίρεστε, χαίρομαι. Παικταρά θέλετε, παικταρά θέλω. Όλα ίδια και με την ίδια ένταση. Όλοι ξεσπάμε, όλοι πονάμε, όλοι φοβόμαστε για τον Π.Α.Ο.Κ.

Είμαστε όλοι άρρωστοι από την ίδια ανίατη αρρώστια σε ένα τεράστιο θάλαμο ενός νοσοκομείου. Εδώ δεν έχει μεγάλους, μικρούς, Δικηγόρους, Γιατρούς, Λογιστές, Μηχανικούς Αυτοκινήτων, Μανάβηδες, Παντοπώλες, Ντιλιβεράδες, Χαμάληδες, Ναυτικούς, Στρατιωτικούς, Ιερωμένους, Άνεργους και πόσα άλλα.
Εδώ μέσα έχει μόνον αρώστους που μάταια περιμένουν την ίαση.
Εδώ θα μείνεις.

Αν θες στείλε μου το mail σου στο δικό μου που έχω δηλωμένο εδώ μέσα.

Ευχαριστω

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27850
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τετ 31 Αύγ 2022, 11:49

Γέροντα δεν έχεις να πας πουθενά.
Επανειλημμένα έχω εκφράσει την άποψή μου σε κάποιους που εξέφρασαν την επιθυμία να αποχωρήσουν από το φόρουμ (γιατί τους στενοχώρησαν οι απόψεις άλλων συμφορουμιτών) να μην το κάνουν.
Δεν βρίσκω το λόγο της αποχώρησης γιατί 2, 3 ή 4 μέλη του φόρουμ ήρθαν σε αντιπαράθεση μαζί τους. Το φόρουμ δεν είναι αυτά τα 2,3 ή 4 άτομα αλλά πολλά περισσότερα.
Για κάθε δύο άτομα που μας αντιπαθούν υπάρχουν και άλλα τόσα (ή και πολύ περισσότερα) που μας θέλουν στο φόρουμ.
Εξάλλου δεν υπάρχει περίπτωση όλοι να συμφωνούν μαζί μας, ακόμη και σε "εύκολα" θέματα.
Ειδικά έτσι όπως έχουμε γίνει σαν κοινωνία (μια βαβέλ), οι παρεξηγήσεις και οι παρερμηνείες είναι πολύ συχνές.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90100
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Eagle1980 » Τετ 31 Αύγ 2022, 16:10

«Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες»
Βολταιρος .(Γάλλος Διαφωτιστής)
Αυτή πρέπει να είναι η λογική όλων των συμφορουμιτων...μέσα από την ποικιλία των απόψεων και των θέσεων
να βγαίνει μια σύνθεση . Γέρο συνέχισε να γράφεις στο Φόρουμ.
:ugeek: :ugeek: :opaokara: :ugeek: :ugeek:
Άβαταρ μέλους
Eagle1980
 
Δημοσιεύσεις: 2732
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιαν 2016, 05:50

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό tasso85 » Τετ 31 Αύγ 2022, 16:45

Μπαρκαρούτσος έγραψε:Αν είχαμε άλλους πέντε Γέρους, θα είχαμε ένα ιδανικό φόρουμ.


χρειαζομαστε ομως και πεντε ταχυδυναμικους νεαρους σαν τον Αποστολη Α. για το balance
tasso85
 
Δημοσιεύσεις: 2385
Εγγραφή: Δευτ 06 Δεκ 2010, 11:32

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τετ 31 Αύγ 2022, 17:16

1. Και γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε;
2. Κούλη γερά, η νίκη (και ο όλεθρος) είναι κοντά ...
3. Πολύ χάρηκα που ο γνωστός δικηγόρος που σιχαίνομαι ανέλαβε την υπεράσπιση της δολοφόνου των τριών μικρών κοριτσιών της.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90100
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 01 Σεπ 2022, 08:59

Καλημέρα και καλό μήνα να περάσουμε!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90100
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό BlackFriday » Πέμ 01 Σεπ 2022, 09:46

Καλημέρα! Καλό μήνα!
BlackFriday
 
Δημοσιεύσεις: 2963
Εγγραφή: Τετ 01 Μαρ 2017, 17:48

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Γέρος » Πέμ 01 Σεπ 2022, 12:53

Καλημέρα Αποστόλη, Καλημέρα BlackFriday,

Καλημέρα Σε Όλους.

Καλό Σεπτέμβριο να έχουμε όλοι μας με ΥΓΕΙΑ, και επιτυχίες για την Π.Α.Ο.Κ.ΑΡΑ ΜΑΣ.
_________________________________________________________
Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών
Αγάπη δίχως όρους και δίχως όρια
Άβαταρ μέλους
Γέρος
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: Παρ 14 Φεβ 2020, 22:40

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες