Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 28 Ιούλ 2022, 07:29

Καλημέρα και σήμερα!
Μεγάλη μέρα, μέχρι την επόμενη. Για να δούμε...

ΥΓ: Μετά την γιορτή της Άννας (25/7), της Παρασκευής (26/7) και του Παντελή (χθες) περνάμε σε ημέρες που δεν γιορτάζουν - συνήθως - οι συνάνθρωποί μας.
Σήμερα πχ η Εκκλησία μας τιμά, μεταξύ άλλων, την οσία Ειρήνη της Χρυσοβαλάντου, αλλά οι Ειρήνες γιορτάζουν συνήθως την Αγία Ειρήνη την μεγαλομάρτυρα, στις 5 Μαΐου.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90060
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό PAOKevolution » Πέμ 28 Ιούλ 2022, 07:36

Καλημέρα Αποστόλη και σε όλα τα παιδιά! Βοήθειά μας!
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Π.Α.Ο.Κ. ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΧΑΝΕΙ 1926
Άβαταρ μέλους
PAOKevolution
 
Δημοσιεύσεις: 2677
Εγγραφή: Τετ 01 Φεβ 2017, 17:41

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 28 Ιούλ 2022, 07:53

Καλημέρα και σε σένα!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90060
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό john4serres » Πέμ 28 Ιούλ 2022, 08:41

Καλημέρα όλη μέρα!

ΠΑΟΚ πρόκριση.-
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29909
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 29 Ιούλ 2022, 07:30

Καλημέρα και καλό ΣΚ να περάσουμε!
Συνηθισμένα τα βουνά από τα χιόνια!
Ό,τι δεν μας σκοτώνει μας κάνει πιο δυνατούς!
(παρηγοριά στον άρρωστο...)
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90060
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό BlackFriday » Παρ 29 Ιούλ 2022, 08:29

Καλημέρα! Ετοιμάστηκα να γράψω και να ρωτήσω πως είστε σήμερα....ο Αποστόλης με έχει ήδη προλάβει...Καλά τα λες Αποστόλη αλλά εγώ θέλω λίγο ακόμα χρόνο να το χωνέψω. Έχει περάσει καιρός που δεν έχουμε πάρει χαρά...
BlackFriday
 
Δημοσιεύσεις: 2960
Εγγραφή: Τετ 01 Μαρ 2017, 17:48

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 29 Ιούλ 2022, 09:41

Όλοι θέλουμε το χρόνο μας. Αυτό που με πληγώνει περισσότερο είναι ότι η ομάδα μετά από το νταμπλ δείχνει να μην έχει σχέδιο, να είναι φτερό στον άνεμο.
Δεν υπάρχει ελπίδα δηλαδή.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90060
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό BlackFriday » Παρ 29 Ιούλ 2022, 09:51

Έτσι νιώθω και εγώ. Το έγραψα και κάπου αλλού. Μετά τον τελικό έλεγα τουλάχιστον ότι πάμε να τα αλλάξουμε όλα. Τώρα είμαστε πάλι μια απο τα ίδια και είναι αρχή της σεζόν.
BlackFriday
 
Δημοσιεύσεις: 2960
Εγγραφή: Τετ 01 Μαρ 2017, 17:48

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Σάβ 30 Ιούλ 2022, 16:01

Καλησπέρα από Τήνο!
Από χθες το βράδυ που έφτασα εδώ είδα μια άλλη Ελλάδα: αυτή των Κυκλάδων. Αέρας στο φουλ, δροσιά και καμία σχέση με Αθήνα.
Σήμερα βρέθηκα στην ευχάριστη θέση να συναντηθώ με pgetsos και Joshua. Ήπιαμε τον καφέ μας και μιλήσαμε (διεξοδικά) για όλα τα σοβαρά θέματα που απασχολούν την ανθρωπότητα:
1. Η αυξανόμενη ρύπανση του περιβάλλοντος
2. Η ενεργειακή κρίση, ως συνέπεια του Ουκρανο-ρωσικού πολέμου
3. Η νόσος CoVid-19.

Εδιτ: Στα διαλείμματα συζητήσαμε και για αθλητισμό...
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90060
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Γέρος » Σάβ 30 Ιούλ 2022, 19:38

Καλημέρα σε Όλους Αδέλφια, πίκρα μεγάλη, αν και δεν είναι ούτε η πρώτη αλλά ούτε και η τελευταία.

Εύχομαι καλό Σαββατοκύριακο με ΥΓΕΊΑ σε σας και τις οικογένειες σας.

Γεννήθηκα στην Κωνσταντινούπολη το 1949, στην περιοχή του Φαναρίου. Η οικογένεια μου ήταν ιδιαίτερα εύπορη καθώς ο Πατέρας μου είχε την μεγαλύτερη βιομηχανία παραγωγής ενδυμάτων προς εξαγωγή. Απασχολούσε περί τους 6000 εργαζομένους. Ήμουν το 5ο παιδί από τα 7 που είχαν οι γονείς μου. Την βασική μου εκπαίδευση την πήρα στην (Πατριαρχική) Μεγάλη του Γένους Σχολή. Σαν παιδί, και όχι μόνο δυστυχώς, ήμουν πάρα πολύ ζωηρός, έτσι όλοι εκτός των γονιών μου με αποκαλούσαν "τέρας".

Στις 6-7 Σεπτεμβρίου 1955 στην Κωνσταντινούπολη έλαβαν χώρα τα Σεπτεμβριανά κατά τα οποία οι τούρκοι λεηλάτησαν τις επιχειρήσεις, τα σπίτια και σκότωσαν πάνω από 3000 Έλληνες, Αρμενίους και Εβραίους. Σε ηλικία 6 ετών μπρος τα μάτια μου, στρατιώτες, βίασαν και λόγχισαν την 14χρονη Αδελφή μου. Οι ίδιοι ισχυρίζονται ότι τα γεγονότα έγιναν μόνο από τούρκους πολίτες και ότι οι νεκροί ήταν μόνον 252 άτομα. Όλα έγιναν από τον στρατό και ακολούθησε ο όχλος.

Τελείως κατεστραμμένος ο Πατέρας μου ένα μήνα αργότερα έπαιρνε το τρένο για την Θεσσαλονίκη μαζί με τον μεγάλο Αδελφό μου για να προετοιμάσουν τις συνθήκες υποδοχής και της υπόλοιπης οικογένειας. Στη Θεσσαλονίκη εργαζόταν σαν ράφτης σε 2 δουλειές και ο Αδελφός όπου έβρισκε μεροκάματο. Ερχόμουν κάθε χρόνο και τους έβλεπα και το 1959 για πρώτη φορά πήγαμε στο γήπεδο του Συντριβανίου και είδαμε την Π.Α.Ο.Κ. ΑΡΑ να νικά τον Μακεδονικό 5-1. Μαζί μας ήταν και ένας συνάδελφος-κολλητός του Πατέρα μου ο Στράτος Διονυσίου.

Το 1961 εγκαταστάθηκε όλη η οικογένεια στη Θεσσαλονίκη, αφού εγκαταλείψαμε τα πάντα στην Πόλη και το κυριότερο τους νεκρούς μας. Ζάμπτωχοι πλέον γιατί είχε εξαντληθεί και ότι είχε διασωθεί, 10 άτομα σε ένα σπίτι 80 τ.μ. Το 1966 ο μεγάλος Αδελφός πήγε και έκανε την ανακομιδή των οστών της Αδελφούλας μου και των Παππούδων. Εγώ δεν πήγα γύρισα ποτέ ξανά στην Πόλη και ούτε πρόκειται.

Όταν μέσα στην Τούμπα ο Βιερίνια έκανε το 1-0 βρέθηκα στην κυριολεξία εν εξάλλω. Κυριολεκτικά δεν ήξερα τι έκανα έβριζα, κτυπούσα, τσίριζα, ανέβαινα κατέβαινα τις κερκίδες. Κάλεσαν τον Χαλβατζούλη με βάλαν οι φίλοι μου κάτω, αυτός με εξέτασε, μάλλον μου έκανε ένεση, και από το 25΄ και μετά με πήγαν στα αποδυτήρια. Στην Άλωση της Πόλης δεν πήγα. Θυμάμαι τον Κωστάκη Ιωσηφίδη να παίρνει κάθε μέρα και να λέει - Σοβαρά δεν θα έρθεις ?
Τον αγώνα τον είδα στην τηλεόραση με 2 ψυχιάτρους - την σύζυγο μου και την κόρη μου - στο κεφάλι μου. Όλες οι δουλειές εκείνη την ώρα βγήκαν. Και μόλις ο Μούσλι το έγραψε και άρχισα να χοροπηδώ μου την "φόρεσαν".

Την μέση εκπαίδευση μου την ολοκλήρωσα στο πειραματικό σχολείο του Α.Π.Θ., ένα σχολείο που βρίσκεται επί της Αγ. Σοφίας. Από το 1962 εντάχθηκα στα τσικό του Βίλλυ του Πανθεσσαλονίκειου Αθλητικού Ομίλου Κωνσταντινουπολιτών Π.Α.Ο.Κ. αφού έπαιζα ποδόσφαιρο στον Αθλητικό Σύλλογο Πέραν από 7 χρονών. Τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου !!! Ειδικά τα πρωινά της Κυριακής στην αλάνα της Αγίας Βαρβάρας. Πόλεμος, διπλό εμπρός στον Αείμνηστο Λευτέρη Παπαδάκη. Να διαλέξει τα 12 ούζα (ball boys). Ένα Ασπρόμαυρο Πανηγύρι, μια Ασπρόμαυρη Γιορτή.

Το 1968 προπονητής στον Π.Α.Ο.Κ. μετά από έναν λίγο παλαβούτσικο Ουαλλό (δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομα του), προσελήφθη ο Σέρβος Γιάνγκο Γιανέφσκι. Αυτός έπιασε τον Κυρ-Λευτέρη και του είπε (για μένα) άστον αυτόν θα έρθει στην πρώτη ομάδα. Οι προπονήσεις τότε γινόταν στις 15:00 μέρα παρά μέρα. Της πρώτης Ομάδας. Την πρώτη φορά που μπήκα στα αποδυτήρια έτρεμα ολόκληρος, πόδια, χέρια. Άκουσα μια άγρια φωνή από το βάθος να φωνάζει - Ρε νέε Πόντιος είσαι ? Απαντώ με τρεμάμενη φωνή - Από την πλευρά της μητέρας μου μόνο. - Άντε ρε τράβα και πες τον Λευτέρη να στείλει έναν Πόντιο. Απαντώ - Όχι δεν φεύγω. Ήταν ο Αρίσταρχος

Το 1969 με κράτησε και ο Τσάκναντι. Φυσικά δεν είμαι κανένα από τα γνωστά ονόματα, οι περισσότεροι ούτε με έχετε ακούσει. Επίσημα παιχνίδια με τον Π.Α.Ο.Κ. έπαιξα συνολικά 18 σε 2 περιόδους, μόνο σε 2 ξεκίνησα. Ήμουν νέος, σκληρός σαν παίκτης, ύψος 1.83, ταχύς, πολύ καλός με το κεφάλι, αλλά με τρισάθλιο σουτ σε δύναμη. Είχα πολλές προστριβές με τον Τσάκναντι γιατί καθυστερούσα συχνά στην προπόνηση έχοντας παράλληλα να παρακολουθήσω τη σχολή ναυπηγών στην οποία σπούδαζα. Ο Χόβαρτ που ακολούθησε ήθελε να δουλέψει μαζί μου. Με κάλεσε και μου το δήλωσε.

Δυστυχώς πριν γίνω καλά καλά 20 ετών ξεριζώθηκα για δεύτερη φορά στη ζωή μου. Οι χουντικοί με πέταξαν σε ένα γκαζάδικο - με αρμοδιότητες "τα κάνω όλα και δεν σιχαίνομαι τίποτε". Αφού γύρισα όλο το Δυτικό νότιο ημισφαίριο για 8 μήνες με ξέβρασε στη Ν. Υόρκη. Εξόριστος. Το παγωμένο πρωινό που η στρατιωτική αστυνομία με πήγαινε στο λιμάνι, εκεί εκτός από τους δικούς μου βρισκόταν και ο Αρίσταρχος Φουντουκίδης.

Δηλώνω υπεύθυνα δεν είμαι κομμουνιστής, δεν είμαι τίποτε σε -ιστής. Σιχαίνομαι την πολιτική και τους πολιτικούς, όλων των χρωμάτων και αποχρώσεων. Δεν είμαι ψεκασμένος, δεν είμαι συνομοσιολόγος. Δεν είμαι τίποτα. Δεν αντέχω τα καλούπια. Στο pc μου θέλω linux, στο κινητό μου την rom την "μαγειρεύω" μόνος μου. Δεν ανήκω σε κανένα ΜΚΔ. Η μόνη συλλογικότητα που συμμετέχω είναι το ΠΑΟΚΜΑΝΙΑ.

Μετά από μια σειρά υποτροφιών και 12 χρόνια κατέληξα τελικά ως
PhD in Astronomy and Astrophysics from Harvard University, Cambridge, MA, U.S.
Experimental partner of The Smithsonian Astrophysical Observatory.
Master of Science του τμήματος μηχανικών Aeronautics and Astronautics του Τεχνολογικού Ινστιτούτου της Μασαχουσέτης (ΜΙΤ).
Διετέλεσα επί δεκαετία επιστημονικός σύμβουλος της NASA. Μέντορας μου υπήρξε ένας από τους μεγαλύτερους Έλληνες Αστροφυσικούς ο οποίος από το 1977 μονάζει στο Άγιον 'Ορος. Συνεργάστηκα με τον Καθηγητή Wheeler, J. Craig, ονοματοδότη του όρου Black Hole. H δική μου έρευνα με απλά λόγια αφορά τις πειραματικές ιδιότητες της σκοτεινής ύλης και των Black Holes.

Τον Ιανουάριο του 1976 έληξε ο εξοστρακισμός μου και επέστρεψα στην Ελλάδα. Ελεύθερος. Από τις πρώτες μέρες της επιστροφής μου επισκέφτηκα και την Ομάδα. Προπονητής ο Αείμνηστος Λόραντ. Δεν είχα το θράσος να ζητήσω τίποτα. Ο Παντελάκης χάρηκε πολύ και το έδειξε. Χάρηκα. Μου λέει - Δεν πιστεύω να θέλεις να παίξεις μπάλα, δάσκαλε? Με επιμονή των παιδιών ο Λόραντ δέχτηκε να συμμετέχω σε μερικές προπονήσεις. Στο τέλος της βραχύτατης αυτής περιόδου με κάλεσε μαζί με τον Γιώργο Κούδα και είπε απλά - Oh No No No. Μου ζήτησε όμως ευγενικά αν θα μπορούσα να τον βοηθώ στις προπονήσεις, κυρίως στην μετάφραση. Κάθισα εκεί μέχρι το τέλος του Πρωταθλήματος το οποίο έγραψε στο τέλος του.
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 1975-1976 - Π.Α.Ο.Κ.
_________________________________________________________
Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών
Αγάπη δίχως όρους και δίχως όρια
Άβαταρ μέλους
Γέρος
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: Παρ 14 Φεβ 2020, 22:40

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Γέρος » Σάβ 30 Ιούλ 2022, 19:40

Ευχαριστώ τους Αδελφούς που έγραψαν τόσο καλά λόγια για μένα.

Σας ευχαριστώ πολύ.
_________________________________________________________
Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών
Αγάπη δίχως όρους και δίχως όρια
Άβαταρ μέλους
Γέρος
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: Παρ 14 Φεβ 2020, 22:40

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Γέρος » Σάβ 30 Ιούλ 2022, 20:09

tolis01 έγραψε:@Γέρος => Τα σέβη μου!!

Αναμένουμε όπως μας εντρυφήσεις στο καταστατικό, δραστηριότητες του COSPAR

:nairepaok:


Αδελφέ μου η COSPAR (Comitee on Space Research) είναι μια γενική συνέλευση Πειραματικών Επιστημόνων του Διαστήματος. Δηλαδή δεν συμμετέχουν σε αυτήν οι Θεωρητικοί Επιστήμονες του Διαστήματος π.χ. Albert Einstein, Stephen Hawking κ.α.

Λαμβάνει χώρα σε διαφορετικές πόλεις του κόσμου κάθε 2 χρόνια. Η τελευταία που συμμετείχα ήταν στο L.A. California, U.S. το 2014. Εκεί όμως δεν ήταν έτοιμη η ομάδα μου, να αναπτύξει μια παρατήρηση που δημιούργησε εντύπωση στην παγκόσμια επιστημονική κοινότητα, σχετικά με τις μαύρες τρύπες.

Το 2016 η COSPAR έγινε στην Κωνσταντινούπολη. Εγώ για προσωπικούς λόγους δεν επισκέπτομαι την Πόλη. Έτσι έγινε μια πρώτη προσέγγιση από 2 ολλανδούς συνεργάτες μου. Δυστυχώς άφησε πολλά κενά στο ακροατήριο.

Αλλά, άλλα τα σχέδια του Ανθρώπου και άλλα του Θεού. Τον Ιανουάριο του 2016 από τον ιό H2N3 έπαθα ανηκέστου βλάβης στο κεντρικό νευρικό σύστημα και από τότε κινούμαι με αναπηρικό αμαξίδιο.

Στην Αθήνα όμως υπήρχε σχετικά υποφερτός τρόπος μετακίνησης (τρένο) και έτσι όφειλα να πάω οπωσδήποτε.

Έχασα όλους τους τίτλους και τις εκδηλώσεις από το 2016 μέχρι σήμερα του Π.Α.Ο.Κ.

Π.Α.Ο.Κ.ΑΡΑ ΜΟΥ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ.
Τελευταία επεξεργασία από Γέρος και Πέμ 11 Αύγ 2022, 22:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
_________________________________________________________
Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών
Αγάπη δίχως όρους και δίχως όρια
Άβαταρ μέλους
Γέρος
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: Παρ 14 Φεβ 2020, 22:40

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Κυρ 31 Ιούλ 2022, 01:28

.
Τελευταία επεξεργασία από kataramenos5 και Κυρ 31 Ιούλ 2022, 01:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26758
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό grg80 » Κυρ 31 Ιούλ 2022, 01:45

Προς τον Γερο
Δεν γνωριζω το ονομα σας, αλλα επιτρεψτε μου ΚΥΡΙΕ να σας παρακαλεσω να γράφετε συχνότερα.
Ειναι υπεροχο να σας διαβαζει κανεις.
Γραψτε για οτι θελετε.
Σας μεταφερω τις εγκαρδιες ευχες μου για την υγεια σας.
Ειστε ενα στολίδι για το φόρουμ
Σας ευχαριστώ
...δεν ειναι ολα ή ασπρο ή μαυρο , απλα ειναι ολα ασπρομαυρα...
Άβαταρ μέλους
grg80
 
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Σάβ 29 Αύγ 2015, 01:33
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά - Κόρινθος

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Γέρος » Κυρ 31 Ιούλ 2022, 01:55

Όλους Αδελφέ μου,

Με τον Prof. Tom Krimizis συμπορευτήκαμε για 4 χρόνια στην Nasa. Αλλά και η Olga Malandrakis και ο Angelos Vourlidas από το Johns Hopkins είναι λαμπροί επιστήμονες. Οι Έλληνες Αδέλφια διαπρέπουν στην Αστρονομία, και μιλάμε για δεκάδες, ίσως και περισσότερους.

Ο Tom ήταν πρόεδρος της Cospar 2022. Μόλις με είδε μου είπε Go Go PAOK.
_________________________________________________________
Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών
Αγάπη δίχως όρους και δίχως όρια
Άβαταρ μέλους
Γέρος
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: Παρ 14 Φεβ 2020, 22:40

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες