Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό BlackFriday » Παρ 23 Απρ 2021, 14:32

Καλησπέρα!
BlackFriday
 
Δημοσιεύσεις: 2963
Εγγραφή: Τετ 01 Μαρ 2017, 17:48

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Σάβ 24 Απρ 2021, 09:49

Καλημέρα μετά από ένα βράδυ άγχους και αϋπνίας εξαιτίας των κωλοself Test

Επιτρέψτε μου ένα μικρό σεντονακι, κυρίως για να μην την πατήσει και κάποιος αλλος

Λογο συμμετοχής μου σήμερα σε κάτι εξετάσεις, μου ζητήθηκε από το φροντιστήριο μια βεβαίωση αρνητικού τεστ και πήγα και πήρα το ρηνικο τεστ απο το φαρμακείο που υπέρκοστολογουν με 6,5€..

Ακολούθησα πίστα την διαδικασία και μετά το πέρας των 15 λεπτών παρατήρησα την γραμμη θετικοτητας να αχνοφαίνεται με τον φακό.
Ασυμπτωματικος εννοείται και έχοντας έρθει σε επαφή ακόμα και με τους αν εμβολιαστούς παππούδες μου, πήγε η ψυχή μου στην κουλουρη

Ξύπνησα σήμερα πρωί πρωί να πάω να κάνω τα δωρεάν Rapid test που κάνει ο Δήμος και εκεί βγήκα αρνητικός, ενώ όταν εξήγησα το περιστατικό στην νοσηλεύτρια μου είπε ότι αυτό είναι κάτι που συμβαίνει συχνά και πως τα self test είναι να ξεγελάν τον κόσμο..

Μεγάλη προσοχή αδέλφια, προτιμήστε τα rapid test για να μην χάσετε και εσείς 10 χρόνια από την ζωή σας...
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10861
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 24 Απρ 2021, 10:23

Το self test νομίζω ότι έχει 60κάτι% accuracy στην ένδειξη που θα δώσει.

Καλημέρα!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47100
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Σάβ 24 Απρ 2021, 10:25

Καλημέρα και καλό Σάββατο σε όλους. Σάββατο του Λαζάρου σήμερα - Χρόνια Πολλά στους εορτάζοντες/εορτάζουσες.

Μητσάρα χαίρομαι που όλα πήγαν καλά και σου έφυγε το άγχος.

Όσον αφορά τις έννοιες rapid test και self-test, νομίζω ότι υπάρχει μία σύγχυση.

Επειδή οι κόρες μου είναι στο Λύκειο και κάνουμε εδώ και 2 εβδομάδες περίπου τα self test,
έτσι ώστε στη συνέχεια να δηλώνουμε τα αποτελέσματα στο self-testing.gov.gr και να εκδίδουμε την Κάρτα Μαθητή εγώ ή η συζυγός μου, έχω να συνεισφέρω στη συζήτηση τα κάτωθι.

Αυτά τα test που κάνουμε, αναφέρονται στο παραπάνω site (gov.gr) ως self-test. Δίνοντας το AMKA των παιδιών στο φαρμακοποιό μας, παίρνουμε αυτά τα τεστ δωρεάν από το φαρμακείο, δύο φορές την εβδομάδα και τα κάνουμε το ένα Κυριακή και το άλλο Τετάρτη.

Αυτά τα τεστ όμως που τα κάνεις μόνο σου ή με βοήθεια από κάποιον άλλο, επάνω στο κουτί γράφουν ότι είναι Rapid Test και είναι ρινικά, με την έννοια ότι χρησιμοποιείς την μπατονέτα και στη συνέχεια βάζεις την μπατόνετα σε ένα υγρό και κατόπιν αφού ρίξεις αυτό το υγρό (σταγονες) στο τεστ, σου βγάζει το αποτέλεσμα. Μία γραμμή αρνητικό, δύο γραμμές θετικό.

Πέρσι είχα κάνει ένα PCR test, με σάλιο / γαργάρα.

Οπότε για να είναι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει τι διαφορά έχει το λεγόμενο Self Test με το Rapid Test.
Αφού και τα δύο self είναι και τα δύο rapid είναι....

Έαν ξέρει κάποιος, ας μας πει.
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό BlackFriday » Σάβ 24 Απρ 2021, 11:33

Mitsospaoki4 έγραψε:Καλημέρα μετά από ένα βράδυ άγχους και αϋπνίας εξαιτίας των κωλοself Test

Επιτρέψτε μου ένα μικρό σεντονακι, κυρίως για να μην την πατήσει και κάποιος αλλος

Λογο συμμετοχής μου σήμερα σε κάτι εξετάσεις, μου ζητήθηκε από το φροντιστήριο μια βεβαίωση αρνητικού τεστ και πήγα και πήρα το ρηνικο τεστ απο το φαρμακείο που υπέρκοστολογουν με 6,5€..

Ακολούθησα πίστα την διαδικασία και μετά το πέρας των 15 λεπτών παρατήρησα την γραμμη θετικοτητας να αχνοφαίνεται με τον φακό.
Ασυμπτωματικος εννοείται και έχοντας έρθει σε επαφή ακόμα και με τους αν εμβολιαστούς παππούδες μου, πήγε η ψυχή μου στην κουλουρη

Ξύπνησα σήμερα πρωί πρωί να πάω να κάνω τα δωρεάν Rapid test που κάνει ο Δήμος και εκεί βγήκα αρνητικός, ενώ όταν εξήγησα το περιστατικό στην νοσηλεύτρια μου είπε ότι αυτό είναι κάτι που συμβαίνει συχνά και πως τα self test είναι να ξεγελάν τον κόσμο..

Μεγάλη προσοχή αδέλφια, προτιμήστε τα rapid test για να μην χάσετε και εσείς 10 χρόνια από την ζωή σας...

Τι εξετάσεις Μήτσο (αν επιτρέπεται!)? Αγγλικών?
BlackFriday
 
Δημοσιεύσεις: 2963
Εγγραφή: Τετ 01 Μαρ 2017, 17:48

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Σάβ 24 Απρ 2021, 11:40

Ecdl!
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10861
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό BlackFriday » Σάβ 24 Απρ 2021, 11:47

Κατάλαβα! Μια χαρά! Καλά αποτελέσματα!
BlackFriday
 
Δημοσιεύσεις: 2963
Εγγραφή: Τετ 01 Μαρ 2017, 17:48

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Σάβ 24 Απρ 2021, 11:51

Καλή επιτυχία και από μένα.
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Σάβ 24 Απρ 2021, 11:51

Ευχαριστώ πολύ!!
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10861
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Σάβ 24 Απρ 2021, 12:48

Καλησπέρα σε όλους μας και χρόνια πολλά στους Λάζαρους απανταχού του πλανήτη!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90100
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό IKARIA_4 » Σάβ 24 Απρ 2021, 15:37

Mitsospaoki4 έγραψε:Καλημέρα μετά από ένα βράδυ άγχους και αϋπνίας εξαιτίας των κωλοself Test

Επιτρέψτε μου ένα μικρό σεντονακι, κυρίως για να μην την πατήσει και κάποιος αλλος

Λογο συμμετοχής μου σήμερα σε κάτι εξετάσεις, μου ζητήθηκε από το φροντιστήριο μια βεβαίωση αρνητικού τεστ και πήγα και πήρα το ρηνικο τεστ απο το φαρμακείο που υπέρκοστολογουν με 6,5€..

Ακολούθησα πίστα την διαδικασία και μετά το πέρας των 15 λεπτών παρατήρησα την γραμμη θετικοτητας να αχνοφαίνεται με τον φακό.
Ασυμπτωματικος εννοείται και έχοντας έρθει σε επαφή ακόμα και με τους αν εμβολιαστούς παππούδες μου, πήγε η ψυχή μου στην κουλουρη

Ξύπνησα σήμερα πρωί πρωί να πάω να κάνω τα δωρεάν Rapid test που κάνει ο Δήμος και εκεί βγήκα αρνητικός, ενώ όταν εξήγησα το περιστατικό στην νοσηλεύτρια μου είπε ότι αυτό είναι κάτι που συμβαίνει συχνά και πως τα self test είναι να ξεγελάν τον κόσμο..

Μεγάλη προσοχή αδέλφια, προτιμήστε τα rapid test για να μην χάσετε και εσείς 10 χρόνια από την ζωή σας...

Και τα rapid tests , δεν εχουν 100% επιτυχια. οπως και κανενα τεστ.
Τα rapid εχουν ακρίβεια περιπου στο 85-89%, και ειδικότητα (ικανοτητα να θετικοποιούνται μονο απο τον συγκεκριμμένο ιο) περιπου 99% θεωρητικά.Παρ'ολα αυτα παρατηρείται αρκετές φορες να εμφανίζει μια αμυδρή γραμμη στο Τ, για διαφορους λόγους. αστοχία υλικου, διασταυρούμενη αντιδραση , κτλ.

Σε αυτη τη περιπτωση παραπέμπουμε σε PCR (μοριακό τεστ), το οποίο και αποτελει τον χρυσό κανόνα οπως λεμε (ο,τι πιο αξιόπιστο εχουμε στη φαρέτρα μας).
Ακόμα και σε αυτη τη περίπτωση, εαν δεν εχει αναπτυχθει ακομα ιικό φορτίο, υπαρχει ενδεχόμενο να μην ανιχθευθεί.Αποκτά ακρίβεια σιγουρα οταν εχουν περασει λιγες μέρες απο την πιθανή μολυνση.

Γενικότερα, ο ρολος του self test δεν ειναι σιγουρα να δωσει ακριβή αποτελεσματα σε μάκρο-επιπεδο, αλλα να ''χτενισει΄'' το πληθυσμο απο κρυφά κρουσματα που πιθανον να δωσουν νεες μολυνσεις στον πληθυσμο,με ενα σχετικά μικρο κόστος. (εκτος αν και αυτα προερχονται απο τον Καρυ-παλέττα).
Και απο εκει και πέρα, να αποκλείσει οσο γινεται κινδύνους, και να παραπέμψει σε ακριβέστερες εξετασεις, πριν υπαρξει διασπορά.
IKARIA_4
 
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Τετ 13 Ιαν 2010, 17:21
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΙΟ ΠΕΛΑΓΟΣ

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Σάβ 24 Απρ 2021, 15:46

Στη δουλειά μου συνέβη το εξής πρωτότυπο: Σε ομαδικό έλεγχο όλων των εργαζομένων με rapid test δύο συνάδελφοι βρέθηκαν θετικοί και μάλιστα εργάζονταν στο τμήμα μου. Το τμήμα ανέστειλε την λειτουργία του για 2 εβδομάδες, οι συνάδελφοι όμως υποχρεώθηκαν σε μοριακό τεστ (PCR) το οποίο βγήκε αρνητικό! Προφανώς ήταν false alarm, γιατί οι συνάδελφοι ήταν ασυμπτωματικοί και οι δύο (ιδιαίτερα ο δεύτερος, όντας 56 ετών δεν δικαιολογείται να μην έχει συμπτώματα), ο ΕΟΔΥ όμως μας ειδοποίησε ότι τους θεωρεί θετικούς, άσχετα αν το μοριακό βγήκε αρνητικό.
Τελικά μετά την καραντίνα τους επανήλθαν.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90100
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό potamda » Σάβ 24 Απρ 2021, 16:44

Αποστόλη έχω την ίδια εμπειρία από φίλη μαμά που πήγε εκτάκτως το παιδί της στο νοσοκομείο, έκαναν rapid, μόνο το δικό της βγήκε θετικό και δεν την άφησαν να μπει στο νοσοκομείο (συνόδευσε το παιδί ο μπαμπάς). Την άλλη μέρα έκανε μοριακό και αντισωμάτων, βγήκαν και τα δύο αρνητικά, ωστόσο για τον ΕΟΔΥ ήταν κρούσμα και μπήκε υποχρεωτικά σε καραντίνα.
Επειδή μάλιστα έκανε φασαρία στα τηλέφωνα, ειδοποιήθηκε αστυνομία και κάθε πρωί έπαιρνε τηλέφωνο σπίτι να ελέγξει ότι είναι εκεί.
Σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Αν δεν τη γνώριζα καλά, θα νόμιζα ότι είναι ψέμα όλο αυτό.
Se non la ami quando perde non amarla quando vince...
Άβαταρ μέλους
potamda
 
Δημοσιεύσεις: 5177
Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2009, 18:52
Τοποθεσία: όπου γης και πατρίς...

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Nostalgos » Σάβ 24 Απρ 2021, 23:48

Mitsospaoki4 έγραψε:Καλημέρα μετά από ένα βράδυ άγχους και αϋπνίας εξαιτίας των κωλοself Test

Επιτρέψτε μου ένα μικρό σεντονακι, κυρίως για να μην την πατήσει και κάποιος αλλος

Λογο συμμετοχής μου σήμερα σε κάτι εξετάσεις, μου ζητήθηκε από το φροντιστήριο μια βεβαίωση αρνητικού τεστ και πήγα και πήρα το ρηνικο τεστ απο το φαρμακείο που υπέρκοστολογουν με 6,5€..

Ακολούθησα πίστα την διαδικασία και μετά το πέρας των 15 λεπτών παρατήρησα την γραμμη θετικοτητας να αχνοφαίνεται με τον φακό.
Ασυμπτωματικος εννοείται και έχοντας έρθει σε επαφή ακόμα και με τους αν εμβολιαστούς παππούδες μου, πήγε η ψυχή μου στην κουλουρη

Ξύπνησα σήμερα πρωί πρωί να πάω να κάνω τα δωρεάν Rapid test που κάνει ο Δήμος και εκεί βγήκα αρνητικός, ενώ όταν εξήγησα το περιστατικό στην νοσηλεύτρια μου είπε ότι αυτό είναι κάτι που συμβαίνει συχνά και πως τα self test είναι να ξεγελάν τον κόσμο..

Μεγάλη προσοχή αδέλφια, προτιμήστε τα rapid test για να μην χάσετε και εσείς 10 χρόνια από την ζωή σας...


Κάτσε τα self-test που πουλάνε τα φαρμακεία κάνουν 6,5Ε;
Άβαταρ μέλους
Nostalgos
 
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιαν 2021, 20:29
Τοποθεσία: Πιερία

Re: Καφενείο ΠΑΟΚμάνια ΙΙ

Δημοσίευσηαπό Amsterdamer_87 » Κυρ 25 Απρ 2021, 07:13

potamda έγραψε:Αποστόλη έχω την ίδια εμπειρία από φίλη μαμά που πήγε εκτάκτως το παιδί της στο νοσοκομείο, έκαναν rapid, μόνο το δικό της βγήκε θετικό και δεν την άφησαν να μπει στο νοσοκομείο (συνόδευσε το παιδί ο μπαμπάς). Την άλλη μέρα έκανε μοριακό και αντισωμάτων, βγήκαν και τα δύο αρνητικά, ωστόσο για τον ΕΟΔΥ ήταν κρούσμα και μπήκε υποχρεωτικά σε καραντίνα.
Επειδή μάλιστα έκανε φασαρία στα τηλέφωνα, ειδοποιήθηκε αστυνομία και κάθε πρωί έπαιρνε τηλέφωνο σπίτι να ελέγξει ότι είναι εκεί.
Σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Αν δεν τη γνώριζα καλά, θα νόμιζα ότι είναι ψέμα όλο αυτό.

Απλη αποδειξη οτι μας κυβερνανε Ηλιθιοι και Πανηλιθιοι
Ολα κλειστα (στην ουσια τα μισα) για 7 μηνες χωρις αποτελεσμα
Μπορω να μπαινω στον Μασουτη (200m2) αλλα δεν μπορω να μπω στα Παμπλικ (2000m2) :lol:
Ο παραλογισμος σε μεγαλες δοξες
Αι σιχτιρ ζωα..
Άβαταρ μέλους
Amsterdamer_87
 
Δημοσιεύσεις: 4038
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 16:31
Τοποθεσία: Eptalofos-Constanta-A'dam

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες