Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Δημοσίευσηαπό astral » Πέμ 17 Μαρ 2022, 08:59

Από single malt, αν σου αρέσουν οι δυνατές γεύσεις δοκίμασε και το Laphroaig 10 (για αρχή) που είναι πολύ περίεργο και ταυτόχρονα πολύ νόστιμο (θάλασσα ιοδιο και κάπνα). Το συγκεκριμένο ή θα το αγαπήσεις ή θα το φτύσεις :D

Για φουλ κάπνα και πολύ γεύση, το Ardbeg 10 ή port charlotte 10.

Για κάτι πιο ευκολο αλλά και πάλι λίγο ιδιεταιρο :Oban 14 και για το ίδιο +sherry :Bunnahabhain 12 (ότι βρεις από αυτούς είναι εξαιρετικό).

Τίμιο και φθηνό :Speyburn 10, glenfarclas 10/12, tomatin 12.

Cheers!
Άβαταρ μέλους
astral
 
Δημοσιεύσεις: 6913
Εγγραφή: Τρί 11 Αύγ 2020, 13:19

Re: Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Πέμ 17 Μαρ 2022, 11:53

τελευταία δοκίμασα monkey shoulder. Είναι blend με τιμή 20κάτι στις κάβες.
Το ήπια σε μαγαζί και μου έκανε εντύπωση το πόσο ευκολόπιοτο είναι. Φανταστείτε το σαν ένα premium red label (το οποίο είναι κατά βάση για κοκτέιλ και όχι για μόνο του).

Θα συμφωνήσω και με τους παραπάνω όσον αφορά στα malt. Έχουν πολύ ιδιαίτερο χαρακτήρα και αν βρεις αυτό που σου πάει θα το λατρέψεις.
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8382
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Δημοσίευσηαπό theo G4 » Πέμ 17 Μαρ 2022, 12:17

Psaras έγραψε:Αλλιώς δεν βγαίνει οικονομικά. Το έχω σαν επιβράβευση και το πίνω μετά από δύσκολα παιχνίδια. Σήμερα το βράδυ μετά το παιχνίδι σίγουρα θα το τιμήσω. :D


Τα δάχτυλα οριζόντια ή κάθετα στο ποτήρι ?
theo G4
 
Δημοσιεύσεις: 3260
Εγγραφή: Δευτ 30 Μάιος 2011, 08:15

Re: Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Δημοσίευσηαπό dikomou01 » Πέμ 17 Μαρ 2022, 12:25

Όπως είπε και ο Psaras μετά απο ματσάκια δυο δάχτυλα για χαλάρωση,η δική μου επιλογή, Nikka From the Barrel. Ιαπωνικό, προσιτό (τα 500 ml) και ευκολόπιοτο.
Τα μυαλά μας πονάνε.
Άβαταρ μέλους
dikomou01
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Κυρ 08 Νοέμ 2015, 13:24
Τοποθεσία: καστοριά

Re: Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Δημοσίευσηαπό gika » Πέμ 17 Μαρ 2022, 13:58

ABOLEYTOI έγραψε:τελευταία δοκίμασα monkey shoulder. Είναι blend με τιμή 20κάτι στις κάβες.
Το ήπια σε μαγαζί και μου έκανε εντύπωση το πόσο ευκολόπιοτο είναι. Φανταστείτε το σαν ένα premium red label (το οποίο είναι κατά βάση για κοκτέιλ και όχι για μόνο του).

Θα συμφωνήσω και με τους παραπάνω όσον αφορά στα malt. Έχουν πολύ ιδιαίτερο χαρακτήρα και αν βρεις αυτό που σου πάει θα το λατρέψεις.



Πριν το γυρίσω στο Jura Journey που ανέφερα στην προηγούμενη σελίδα, το Monkey Shoulder ήταν η go to επιλογή μου για 1-2 χρόνια και το συνηθισμένο δώρο σε φίλους (20 και κάτι ψιλά λίρες στο αεροδρόμιο του Stansted το 1 λίτρο) όταν πετούσα για Θεσσαλονίκη. Πολύ ωραίο. Αν σου αρέσει αυτό, δοκίμασε το Jura Journey. Τονίζω το Journey. Tα υπόλοιπα Jura ήταν απλά οκ.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17163
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Κρασιά, ποτά και αποστάγματα

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Πέμ 17 Μαρ 2022, 21:08

Ολα αυτα βαλτε τα σ ενα κουβα και ξεκινηστε να πινετε.
Σε λιγο παιζει ο ΠΑΟΚ
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26731
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες