Συζήτηση περί στόχων και ανάπτυξης του Π.Α.Ο.Κ μας

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Συζήτηση περί στόχων και ανάπτυξης του Π.Α.Ο.Κ μας

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Παρ 24 Μάιος 2019, 18:30

στο νέο φρούτο του paok tv, το couple goals, πρώτο ζευγάρι ήταν οι Κρέσπο-Βαρέλα πριν 2 μήνες και δεύτερο οι Κάνιας-Σάκχωφ πριν 2 μέρες. Μπορεί να είναι και τυχαίο.
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Συζήτηση περί στόχων και ανάπτυξης του Π.Α.Ο.Κ μας

Δημοσίευσηαπό jibbie » Παρ 24 Μάιος 2019, 18:34

ας ξεκινησουμε απ τα βασικα. δε νοειται να χει βγει ο νιαου και να χει κανει ρατσιστικη επιθεση εναντιον του προπονητη σου και οχι μονο, και να επιλεγεις τη σιωπη ως σταση.

καλοι οι τιτλοι και τα λουσα, αλλα πανω απ ολα ΣΕΒΑΣΜΟΣ στους ανθρωπους που δουλευουν για την ομαδα.
Άβαταρ μέλους
jibbie
 
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Hackney,London

Re: Συζήτηση περί στόχων και ανάπτυξης του Π.Α.Ο.Κ μας

Δημοσίευσηαπό Andrew R » Παρ 24 Μάιος 2019, 21:12

Παρακαλούμε την ΠΑΕ να απαντήσει κατάλληλα στο σιχαμα της χαβούζας και να στηρίξει τον νταμπλούχο προπονητή.
Andrew R
 
Δημοσιεύσεις: 2187
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2014, 23:31

Re: Συζήτηση περί στόχων και ανάπτυξης του Π.Α.Ο.Κ μας

Δημοσίευσηαπό Andrew R » Παρ 24 Μάιος 2019, 21:17

Το ρατσιστικό παραλήρημα της ντροπής της προσφυγιάς, πρέπει να γίνει γνωστό και πανευρωπαϊκά,όπως κάνανε κι αυτά τα σιχαματα με την περίπτωση Σαββίδη.
Andrew R
 
Δημοσιεύσεις: 2187
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2014, 23:31

Re: Συζήτηση περί στόχων και ανάπτυξης του Π.Α.Ο.Κ μας

Δημοσίευσηαπό prax » Παρ 24 Μάιος 2019, 23:39

Επιβάλλεται η ΠΑΕ να στηρίξει τον θεσμό του προπονητή απαντώντας με τον τρόπο που αρμόζει σε έναν λαθρεμπορία
Δε με νοιάζει που ο κυρ κυρ είναι υπό παραίτηση
ΚΑΠΟΙΟΣ πρέπει να δράσει γαμω το μουνι γαμω
ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ Π.Α.Ο.Κ.
prax
 
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 03 Σεπ 2017, 12:15

Re: Συζήτηση περί στόχων και ανάπτυξης του Π.Α.Ο.Κ μας

Δημοσίευσηαπό gaz » Σάβ 25 Μάιος 2019, 11:29

prax έγραψε:Επιβάλλεται η ΠΑΕ να στηρίξει τον θεσμό του προπονητή απαντώντας με τον τρόπο που αρμόζει σε έναν λαθρεμπορία
Δε με νοιάζει που ο κυρ κυρ είναι υπό παραίτηση
ΚΑΠΟΙΟΣ πρέπει να δράσει γαμω το μουνι γαμω

μαλλον προσπαθουν να ριξουν τους τονους
gaz
 
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Δευτ 08 Απρ 2019, 18:26

Re: Συζήτηση περί στόχων και ανάπτυξης του Π.Α.Ο.Κ μας

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Τετ 04 Δεκ 2019, 22:05

Όποιος θέλει να ξεκουράσει το μυαλό του από τη δυσωδία της καθημερινότητας, ας παρακολουθήσει το παρακάτω.
Είναι στα ξένα, αλλά ενδιαφέρουσα, κατά την άποψή μου, τροφή για σκέψη.
Εξετάζει τις αποφάσεις που παίρνουν τα κλαμπ και καταλήγει σε δύο "σχολές". Η μια αναζητά την άμεση επιτυχία, η άλλη την εξυπηρέτηση των στόχων του κλαμπ με μακροπρόθεσμο χρονικό ορίζοντα.

Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Συζήτηση περί στόχων και ανάπτυξης του Π.Α.Ο.Κ μας

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Τετ 04 Δεκ 2019, 22:33

Εξαιρετικό, βέβαια δυστυχώς στο Ελλάντα παίζεις ένα παιχνίδι που ένας παίχτης στο ίδιο παιχνίδι παίζει με άλλους κανόνες από τους αντιπάλους τους. Από αυτήν την ανωμαλία άντε να αγιάσεις.

Σαν κλαμπ είμαστε μακριά από το να αποκτήσουμε κάποιο αγωνιστικό consistency (πχ μηδενική στην πράξγ προώθηση των όποιων ταλέντων παρά τις θεωρητικές περγαμηνές), παρόλο που στη θεωρία στην Ελλάδα είμαστε το μόνο που θα μπορούσε (φωτεινή εξαίρεση φέτος ο ΟΦΗς αλλά να τον δω και του χρόνου).
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Συζήτηση περί στόχων και ανάπτυξης του Π.Α.Ο.Κ μας

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Παρ 17 Ιούλ 2020, 09:35

Ξεχασμένο τόπικ, αλλά οι περιστάσεις (καλώς ή κακώς θα φανεί στην πορεία) δίνουν την ασίστ να ξαναασχοληθούμε.

Σηκώσαμε τις κούπες, έφυγε η κάψα, ευτυχώς υπάρχει η βασική μαγιά (σταθερή οικονομικά διοίκηση, φαινομενικά εξαίρετες ακαδημίες) ώστε να οργανωθούμε να το ξανακάνουμε πιο ορθολογικά και μην αναγκαζόμενοι να πληρώνουμε σε απόγνωση υπεραξίες.

ΔΙΟΙΚΗΣΗ-ΟΡΓΑΝΩΣΗ
Γενικά υπάρχει η αίσθηση πως είμαστε ¨ακριβοί στα πίτουρα, φτηνοί στο αλεύρι¨ σε πολλά θέματα. Με ένα κλάσμα των εξόδων για αμφίβολλες μεταγραφές, μπορείς να στελεχώσεις την ΠΑΕ με εξαίρετους επαγγελματίες, θες σε ιατρικό τιμ, διοικητικό, οργανωτικό. Τα μεσομακροπρόθεσμα οφέλη θα είναι πολλαπλάσια.
Το βλέπουμε με τον Αρωνιάδη και το PAOKTV που πρωτοπορεί.
Το διοικητικό (οργανωτικά) μπάχαλο έχει άμεση επίδραση και στο αγωνιστικό αφού και η κουβέντα περί προπονητή πρέπει πλέον να αναχθεί σε συζήτηση για κατάλληλο θηριοδαμαστή. Και ο Βλάνταν κι ο Λουτσέσκου αφενός ήξεραν που ήρθαν και αφετέρου ανέλαβαν και παραπάνω ρόλους από τις θεωρητικές αρμοδιότητές τους (να το πω όσο κομψά γίνεται).

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
Το θετικό των πλέιοφ είναι πως 3 νέα παιδιά έδειξαν πως δεν υπολείπονται σε τίποτε από τους υπόλοιπους. Και σωματικά έτοιμοι, μονάχα εμπειρίες παραπάνω χρειάζονται. Αγωνιστικά δε βλέπω αντίκτυπο αν πχ παίζουν Μιχαηλίδης, Γαϊτανίδης, Μιχάι σε σχέση με τους θεωρητικά πρώτους.
Στις επόμενες 3 μεταγραφικές σεζόν, σταδιακό ξεφόρτωμα ακριβών συμβολαίων, ανέβασμα από κάτω και αγορές δανεισμοί αποδεδειγμένα ΠΟΛΥ ΚΑΛΩΝ ΠΑΙΧΤΩΝ. Πχ. ναι μεν ο (παράδειγμα) για Μαουρίσιο πλήρωσες υπεραξία, αλλά προσέφερε τα μάλλα.
Ξέρω πάντα μπαίνουμε στο τριπάκι (κι εγώ μπαίνω) ¨πρέπει να δούμε πάση θυσία ομίλους ΤσουΛου¨ και μας οδηγεί σε βεβιασμένες επιλογές παιχτών για πασάλειμα κενών ένα συγκεκριμένο μήνα ξεχνώντας την επίδραση τα επόμενα 3 χρόνια.
Ας το κάνουμε μία φορά με σχέδιο. Χίλιες φορές ¨εξαιρετικούς ρολίστες¨ στυλ Κάνιας-Σάχοβ στα 300-500 χιλιάρικα παρά αμφίβολες ακριβές μεταγραφές.
Και μην παρασερνόμαστε από τις όποιες επιτυχίες σε εν θερμώ ακριβές ανανεώσεις. Ό,τι δίνει η αγορά. Μπόνους προφανώς, αλλά μέχρι εκεί.
Αυτή τη στιγμή βλέπω ¨κενά¨ στη μεσαία γραμμή, μπροστά στο σέντερ φορ (μακάρι να ανταπεξέλθει κάποιος νέος), στη θέση 9-10 (παλιό πρόβλημα) και σε έναν τερματοφύλακα που να μη φοβάσαι σε κάθε σέντρα του αντιπάλου.
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Συζήτηση περί στόχων και ανάπτυξης του Π.Α.Ο.Κ μας

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Παρ 17 Ιούλ 2020, 18:50

ΚΕΝΤΡΙΚΗ
Χαίρομαι να σε διαβάζω tolis. Για εμένα λείπει η γενική στρατηγική στο αγωνιστικό. Είμαστε και εκτροφείο νέων με αρνεσεν και βασισμένοι στους Ελληνες της εθνικής και προωθούμε παιδιά από τις ακαδημίες και φέρνουμε παίκτες εγνωσμενης αξίας για το τελευταίο συμβόλαιο και κάνουμε αγορές 25αρηδων με μέλλον και έχουμε συνεργασία με Βραζιλία και τι και ρε μαλακα, γίνεται έτσι ομάδα;
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Συζήτηση περί στόχων και ανάπτυξης του Π.Α.Ο.Κ μας

Δημοσίευσηαπό theodoros » Παρ 23 Οκτ 2020, 08:22

Θα πρέπει να κατανοήσουμε τον στρατηγικό σχεδιασμό της ομάδας ώστε να δούμε με άλλο μάτι την προσπάθεια και να μην τρελενομαστε..

Μετά τη χρονιά του double όπου κορυφώθηκε και επετεύχθη ο προηγούμενος στόχος που ήταν η δημιουργία μιας ομάδας που θα κατακτήσει τίτλους και θα ξαναβάλει τον ΠΑΟΚ στο προσκήνιο του εγχώριου ποδοσφαίρου δυνατό, ήρθε η περσινή κακή πορεία που νομοτελειακά και πρακτικά θα γινόταν.

Η νέα στρατηγική φαίνεται πως είναι η δημιουργία μιας νέας ομάδας με προοπτική 3-5 ετών (λογικό μιας και η προηγούμενη έκλεισε τον κύκλο της) με ανανέωση του ρόστερ, με ένταξη παικτών των ακαδημιών μας, με οικονομικό ορθολογισμό (αφού υπάρχει ffp και δε μπορούμε επειδή έχουμε Ιβάν να τα χώνουμε κάθε χρόνο για μια κούπα και μετά ξανά από την αρχή) και η μετάβαση στη νέα Τούμπα με όσο καλύτερη θέση γίνεται στο ευρωπαϊκό ranking.


Τα νέα στελέχη που επιλέχθηκαν παίχτες προπονητές και διευθυντές είναι αυτοί και με αυτούς θα τρέξει το πρότζεκτ, ίσως να υπάρξουν και αλλαγές όταν κριθεί απαραίτητο, αλλά ο στόχος δεν πρέπει να αλλάξει γιατί τότε θα μιλάμε για πισωγυρισμα.
Πίστη στο πλάνο και στήριξη χρειάζεται.

Λειτουργικά και τα τακτικά, λογικό είναι να χωλενει η ομάδα αλλά και να υπάρχει προφανώς δυσλειτουργία διοικητικά κι εδώ μπαίνουμε εμείς στο παιγνίδι.
Επειδή ακουω και διαβάζω μεγάλες υπερβολές ειδικά εν βρασμώ κυριως σε ράδιο και social media πραγματικα αναρωτιέμαι αν έχουμε καταλάβει τι συμβαίνει.
Αν θέλουμε να νικάμε παντού και να τα σηκώσουμε όλα φέτος τότε έχουν γίνει όλα λαθος.
Προσωπικά θέλω να δω την ομάδα στο νέο γήπεδο με τον Σαββίδη να το εγκαινιάζει να παίζει όμορφο ποδόσφαιρο να διεκδικεί τίτλους και αγωνίζεται στο champions League.

Θα κάνω υπομονή, δε περιμένω φέτος κούπα καμία, κι εγώ δεν κοιμάμαι όταν ο ΠΑΟΚ δεν πάει καλά κι εγώ αγχώνομαι
όταν με ρωτά ο μεγάλος μου γιος μπαμπά γιατί δε νικήσαμε πάλι κι εγώ ενισταμαι με επιλογές του προπονητή με λάθη παιχτών και στελεχών της διοίκησης, αλλά όχι βρυσιδια και απαξιωση όμως, μιλάμε για τρεις μήνες ομάδα και η αλήθεια είναι αυτή.

Υγ: Εν μέσω πανδημίας όλα είναι δυσκολότερα και η απουσία του κόσμου από τα γήπεδα είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτή τη στιγμή, περισσότερο κι από το οικονομικό.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ,
ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ...
Άβαταρ μέλους
theodoros
 
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:38

Re: Συζήτηση περί στόχων και ανάπτυξης του Π.Α.Ο.Κ μας

Δημοσίευσηαπό Maximus » Παρ 23 Οκτ 2020, 10:08

Οι ίδιες οι επιλογες του μεταγραφικού "σχεδιασμού" που μας πέρασε το καλοκαίρι αναιρεί το υποτιθεμενο πλάνο που έχεις στο μυαλό σου, εσύ, εγώ και πολλοί άλλοι φίλοι...

Ρομαντικά θελουμε όλοι να σκεφτόμαστε ότι υπαρχει σχέδιο από πίσω, αλλά η αλήθεια είναι μία.
Εγινε προσπάθεια μείωσης των εξόδων, χωρίς ομως να υπάρχει κάποιο σοβαρό αγωνιστικο πλάνο στα σκαρια και χωρίς κυρίως να υπάρχει ο σωστός αρχιτεκτονας (προπονητης) που θα υλοποιήσει αυτο το πλάνο.

Όταν μιλαμε για ηλικιακη ανανεωση και ανανεωση ρόστερ και τελευταια στιγμή γυρνάνε πίσω Μάτος-Βιερίνια-Μπίσεσβαρ (και από συγκυρίες όχι ο Μαουρισιο), τότε καταλαβαινεις ότι ήταν άρπα κολλα η δουλειά. Για να μην αναφερουμε περι Ουάγκε, Νινούα, Τσόλακ, Περέιρα, πωλήσεις Ακπομ,Πελκα στις πιο ακυρες στιγμές... κλπ κλπ
Χιλιοειπωμένα.

Αυτο που τρελαίνει δεν είναι ο οικονομικος εξορθολογισμός. Οι φιλαθλοι μπορουν να το καταλαβουν.
Αυτο που τρελαινει ειναι η μη εγκυρη επικοινωνια με τον κόσμο, οι μισές αλήθειες για το τι συμβαινει και η λάθος επιλογές προσώπων να υλοποιησουν έστω και ένα υποτυπώδες πλάνο.
Άβαταρ μέλους
Maximus
 
Δημοσιεύσεις: 5944
Εγγραφή: Παρ 24 Απρ 2009, 08:58
Τοποθεσία: Σε ενα δυαρακι με παντοφλα και φασκομηλο...

Re: Συζήτηση περί στόχων και ανάπτυξης του Π.Α.Ο.Κ μας

Δημοσίευσηαπό rouki » Παρ 23 Οκτ 2020, 10:54

Εγώ πάντως είμαι αισιόδοξος. :mrgreen: :opaokara:
Τα πάντα ρει, τα πάντα χωρεί, ο Π.Α.Ο.Κ. μένει
Άβαταρ μέλους
rouki
 
Δημοσιεύσεις: 1441
Εγγραφή: Δευτ 09 Φεβ 2009, 11:38

Re: Συζήτηση περί στόχων και ανάπτυξης του Π.Α.Ο.Κ μας

Δημοσίευσηαπό theodoros » Παρ 23 Οκτ 2020, 12:04

MAXIMUS δε διαφωνώ σε τίποτα, απλά μίλησα για στρατηγικό σχεδιασμό όχι μεταγραφικό. Σε αυτόν σίγουρα έγιναν λαθη. Όπως και έγραψα άλλωστε πως θα αλλάξουν και πρόσωπα προφανώς. Απλά εγώ προσωπικά δε κρίνω μια νταμπλούχο ομάδα αυτή τη στιγμή αλλά μια νέα.

Σε αυτό που έχεις μεγάλο δίκαιο είναι ότι η επικοινωνία με το φίλαθλο κοινό είναι κάκιστη από τη διοίκηση.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ,
ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ...
Άβαταρ μέλους
theodoros
 
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:38

Re: Συζήτηση περί στόχων και ανάπτυξης του Π.Α.Ο.Κ μας

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Παρ 23 Οκτ 2020, 12:30

Let's sit back and enjoy τη φετινή χρονιά.
Έχω πάψει να έχω υπερβολικές προσδοκίες ειδικά με τις πάμπολες μεταγραφικές παλινωδίες φύγε, έλα, ξαναφύγε, φεύγω, όχι εδώ είναι το σπίτι μου, κλπ κλπ κλπ.
Θα θέλω σε κάθε παιχνίδι να νικάει η ΠΑΟΚΑΡΑ μου, αλλά η αγωνιστική κρίση μου θα είναι πιο στεγνή και ξερή, όσο γίνεται σαν ενός ουδέτερου θεατή.

Ελπίζω μόνο να μην υποθηκευθούν και οι επόμενες χρονιές
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης