Για ποιους λόγους ο κόσμος (όλων) δεν πάει γήπεδο (μπάλα);

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό joshua » Τρί 22 Φεβ 2022, 11:14

Το σημειο κλειδι ειναι αυτο που αναφερει και ο φιλος παραπανω.Το ποδοσφαιρο ειδικα για τον ελληνα των τελευταιων 20-30 χρονων δεν αποτελουσε ποτε αγαπημενο ειδος διασκεδασης σε αντιθεση με αλλες χωρες.Δεν αγαπαμε τον αθλητισμο,αγαπαμε τις νικες.Επιπλεον δε πως να μιλαμε για διασκεδαση οταν οι συνθηκες που επικρατουν στα ελληνικα γηπεδα μονο τετοια δεν θυμιζουν.Μου ζητανε τα παιδια μου να τους παω γηπεδο αθηνα και αναρωτιεμαι πως μπορει να γινει αυτο χωρις να ανυσηχω για παραπλευρες ''απωλειες''?
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24065
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό theo-drama » Τρί 22 Φεβ 2022, 13:03

Είχα διάρκειας 5 χρόνια στην 7,απο το 2015-2016 έως το 2019-2020.
Δεν λογάριαζα τα χρήματα τόσο, παρότι ερχόμουν από Δράμα για να δω τους αγώνες.
Και στο 90% τους είδα ζωντανά όλους.
Βέβαια είχα και έχω, κάπου να μείνω και να μην φεύγω, κατευθείαν μετά τους αγώνες.

Πλεον για να πάρω ξανα διάρκειας, θα περιμένω πρώτα ο Θεός, να έχουμε υγεία,
ΟΤΑΝ

1.
Γινει το καινούργιο γήπεδο, παρότι θα είναι πιο ακριβό το διάρκειας.

2.
Υπαρχει ασφάλεια και δεν θα υπάρχουν πλεον(Έτσι θέλω να πιστεύω) αυτά που γίνονταν, είτε από οπαδούς, είτε από ασφαλεια γηπέδου σεκιουριτι(που έχουν πει πολλά παιδιά, για γεγονότα, που είδα κι εγώ)

3.
Τελειωσει το θέμα με τον κορωνοιο.


Οταν μπαίνει στην εξίσωση το οικονομικό, νομίζω υποκρινομαστε λίγο.
Δεν μπορεί ένα γηπεδο κοντά 29.000 θεατών, σε μια πόλη 1.000.000 και πλέον, να μην μπορούσε να γεμίζει, ειδικά τις 2-3 χρονιές, έως τις αρχές του 2020,μονο από τους κατοίκους αυτής της πόλης.
Δεν μπορώ να διανοηθώ, ότι δεν μπορούσαν να πάνε στο γήπεδο, αλλά οι καφετέριες και οι ψησταριές ήταν γεμάτες από κόσμο.
Και προσέξτε σε όλα τα μικρά υποτίθεται ματς, δεν είχε τότε πότε πάνω από 15-18 χιλιάδες.
Αντιθέτως πάντα το γήπεδο είχε πάντα, τουλάχιστον 5.000 και λίγους βάζω, που έρχονταν, από άλλους νόμους.

Οι υπόλοιποι λόγοι που αναφέρατε, είναι δικαιολογίες, έτσι νομίζω.
theo-drama
Mr Ξερόλας 2019
 
Δημοσιεύσεις: 5503
Εγγραφή: Πέμ 22 Οκτ 2015, 20:04

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Τρί 22 Φεβ 2022, 13:13

Εγώ τα ντέρμπι και τις γιορτές τις φοβάμαι
Και δεν φοβάμαι τα επεισόδια κλπ , αλλά το γεγονός ότι το γήπεδο είναι παλιο , ο κόσμος είναι πολύ παραπάνω από αυτός που θα έπρεπε να είναι και δεν θέλει πολύ για να γίνει το κακό (ο θεός να φυλάει)

Προτιμώ τα μικρότερα ματς που οι συνθήκες είναι πιο ανθρώπινες και υπάρχει μία τάξη

Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, ελπίζω με το νέο γήπεδο να λυθούν όλα αυτά

Στάλθηκε από το M2103K19G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10822
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό 15_50 » Τρί 22 Φεβ 2022, 15:51

Οικονομική κατάσταση του καθενός.
Κατάσταση εγκαταστάσεων.
Συνθήκες ασφάλειας.
Θέαμα.

Κανένα από τα τέσσερα δεν ξεπερνά την βάση οπότε και απόλυτα φυσιολογικό να μη γεμίζει το γήπεδο.
Υπό τις παρούσες συνθήκες και τόσο που έχει πάλι καλά να λέμε/νε.
15_50
 
Δημοσιεύσεις: 1409
Εγγραφή: Παρ 29 Ιαν 2021, 19:47

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό gmet » Τρί 22 Φεβ 2022, 16:23

Ας καταθέσω λοιπόν κι εγώ την άποψη μου. Λόγω ηλικίας έχω δει τον μεγάλο ΠΑΟΚ της δεκαετίας του ’70. Ξεκίνησα να πηγαίνω, με τον πατέρα μου, στο γήπεδο το 1971-72. Εκείνη την εποχή όλοι οι παίκτες εκτός από 1-2, ήταν Έλληνες, επίσης λόγω των συμβολαίων που ίσχυαν εκείνη την εποχή ένας παίκτης έμενε στης ομάδα το λιγότερο μία 4ετία, άρα υπήρχε το δέσιμο των φιλάθλων με τους παίκτες. Επίσης οι εικόνες που είχαν οι φίλαθλοι από το ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο ήταν ελάχιστες. Εγώ θυμάμαι ότι καθόμασταν στην τηλεόραση με τους φίλους κάθε Σάββατο απόγευμα για να παρακολουθήσουμε αγγλικό ποδόσφαιρο στην ασπρόμαυρη φυσικά ΥΕΝΕΔ και πάντα σε μαγνητοσκόπηση. Για το ελληνικό πρωτάθλημα ούτε κουβέντα βέβαια, μόνο στο ραδιόφωνο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η Τούμπα με τις μικρομεσαίες ομάδες να έχει 15000-20000 κόσμο και στα μεγάλα παιχνίδια 35000-45000. Φυσικά και υπήρχαν σφαγές της διαιτησίας, φυσικά η ΕΠΟ λειτουργούσε υπέρ του ΠΟΚ και κυρίως υπέρ του Ολυμπιακού, μάλιστα επειδή δεν υπήρχε η τηλεόραση στα γήπεδα γίνονταν πραγματικά αίσχη. Ο κόσμος παρόλα αυτά πήγαινε στο γήπεδο, χωρίς να υπάρχει διαχωρισμός φιλάθλων, ήταν η διασκέδαση του, ή ρουτίνα του κάθε Κυριακή.
Τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν προς το τέλος της 10ετίας του ’80. Αλλάξαν τα συμβόλαια των παικτών, έγιναν πολύ μικρότερα, άρχισαν να έρχονται πολλοί ξένοι παίκτες και έπαψε να υπάρχει το δέσιμο παικτών κόσμου. Το σημαντικότερο όλων όμως νομίζω ότι άρχισε η οπαδική βία. Ο κόσμος άρχισε να αραιώνει, έτσι είχαμε μια μείωση πιστεύω 20%-25%.
Η χαριστική βολή ήταν η είσοδος της τηλεόρασης. Η τηλεόραση ξεκίνησε δειλά με 1-2 μεταδόσεις στο ΣΚ και έχουμε φτάσει στην σημερινή κατάσταση. Η ταυτόχρονη μετάδοση ξένων πρωταθλημάτων, CHL και EUL σε συνδυασμό με χαμηλότατο επίπεδο του ελληνικού ποδοσφαίρου, την συνεχιζόμενη οπαδική βία και τα απηρχαιωμένα πλέον γήπεδα απομάκρυναν εντελώς τον κόσμο.
gmet
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευτ 24 Ιαν 2022, 08:56

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό lkosmid » Τρί 22 Φεβ 2022, 16:31

van rooy έγραψε:...
Και τέλος και πιο σημαντικό απο όλα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΙΚΤΑΡΑΔΕΣ στο ελληνικό πρωτάθλημα να πας να θαυμάσεις, παλιότερα η κάθε εποχή είχε και τον δικό της παιχταρά τώρα τίποτα, απόλυτη μετριότητα.

Όχι μόνο στο ελληνικό πρωτάθλημα, αλλά και γενικά στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο. Αν κρίνω απο τα τελευταία Παγκόσμια, Ευρωπαϊκά και Κόπα Αμέρικα, δεν υπάρχουν πλέον υπερομάδες γεμάτες απο παικταράδες, παρα μόνο ένας δύο το πολυ σε κάθε ομάδα. Καμία σχέση με το παρελθόν πχ Βραζιλία, Ιταλία, Γαλλία, Γερμανία, Ισπανία κτλ
Ή απλά μεγαλώσαμε και βλέπουμε το ποδόσφαιρο με άλλο ματι :D

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στο CL και στα περισσότερα εθνικά πρωταθλήματα και ειδικά στο ελληνικό.
Επηρρεάζει γενικά το ενδιαφέρον για το άθλημα, αλλά δεν νομίζω ότι ειναι ο κύριος λόγος που ο κόσμος δεν πηγαίνει στο γήπεδο. Είναι κυρίως η μείξη των προαναφερθέντων οικονομικό, κορονοϊός, νοοτροπία, ασφάλεια και άνεση.

Ως φοιτητής είχα διαρκείας 3 χρόνια σε επαρχιακή ομάδα και την πρώτη χρονιά αγόραζα μεμονομένα εισιτήρια ακόμα και τη χρονιά που η τοπική ομάδα έπαιζε Β΄ εθνική, γιατί μ' αρεσε να βλέπω μπάλα και η ατμόσφαιρα στο γήπεδο. Όσα χρόνια είμαι Βαρκελώνη, μέχρι και τον κορονοϊό πήγαινα τουλάχιστον σε έναν αγώνα τη χρονιά. Στο Camp Nou τα εισιτήρια είναι πανάκριβα και το γήπεδο δεν προσφέρει παραπάνω ανέσεις απ' ότι η Τούμπα. Ναι μεν είναι απολύτως ασφαλές σε σχέση με την Ελλάδα και το θέαμα καλύτερο, αλλα η ατμόσφαιρα είναι ανύπαρκτη, Μέσι δεν υπάρχει πλέον και η ομάδα παραπαίει. Ως μη φανατικός/ουδέτερος αξίζει να πας γήπεδο ενώ μπορείς να δεις το παιχνίδι απο την τηλεόραση;

Αν όμως έμενα Θεσσαλονίκη οι μόνοι λόγοι για να μην έχω διαρκείας στην Τούμπα εκτός του κορονοϊού και οικογενεικών υποχρεώσεων, θα ήταν τα επεισόδια και η αρνητική ατμόσφαιρα στην κερκίδα. Το αν πηγαίναμε καλά η όχι, όπως και το θέαμα δεν θα είχε καμία σημασία σε αυτή την περίπτωση. Απλά τα χρήματα που δίνουμε στο PAOK TV θα πήγαιναν στο διαρκείας.
lkosmid
 
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Τετ 24 Σεπ 2008, 03:00

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό lamosas » Τρί 22 Φεβ 2022, 17:00

1. Απαραδεκτες εγκαταστάσεις (θέσεις, τουαλέτες κτλπ)
2. Απαράδεκτη προσβασιμότητα στις απαράδεκτες εγκαταστάσεις (διάρκεια δέσμευσης χρόνου 4 ώρες κατ ελάχιστο)
3. Χαμηλή ποιότητα θεάματος
Άβαταρ μέλους
lamosas
 
Δημοσιεύσεις: 3594
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό gika » Τρί 15 Μαρ 2022, 10:55

Άλλη μια μέρα προχθές που τα γήπεδα ήταν άδεια.

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε τον Άρη μετά το σπάσιμο του αήττητου.
Ο Παναθηναϊκός με την ΑΕΚ είχαν μάχη για μια ευρωπαϊκή θέση.
Ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε τα Γιάννενα μετά από μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη.

Όλα τα γήπεδα θα μπορούσαν να έχουν έως 50% κόσμο. Αντ αυτού η προσέλευση ήταν ψίχουλα σε όλα!

Στον αντίποδα βλέπεις γήπεδα σε άλλες χώρες, πχ Αγγλία, και όλα τα παιχνίδια είναι sold out με 100% πληρότητα.

Σίγουρα το θέαμα στην Ελλάδα είναι κακό, ο κόσμος ενοχλείται από τα απανταχού μπερδεμένα, με το έτσι και το θέλω το πρωτάθλημα το έχουν στημένο, ναι το δικό μας παιχνίδι ήταν αργά, ναι είχε κρύο, ναι…

Δικαιολογίες! Δεν πάνε πολλά χρόνια που οι ομάδες γέμιζαν τα γήπεδα τους στο ίδιο στημένο πρωτάθλημα με το ίδιο χάλια θέαμα. Αλήθεια δεν ξέρω για πιο λόγο έχει γαμηθει η φάση τόσο στην Ελλάδα αλλά αν μείνουν και τα γήπεδα άδεια το ελληνικό ποδόσφαιρο τελείωσε.

Τι να τα κανεις τα νέα γήπεδα;
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17136
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό astral » Τρί 15 Μαρ 2022, 11:27

Για μένα η διαφθορά, η έλλειψη ανταγωνισμού και η οικονομική δυσκολία παραμένουν οι κυριες αιτίες.

Υπάρχουν και άλλες χώρες με μέτριο/χαμηλό θέαμα αλλα έχουν περισσότερο κόσμο στα γήπεδα.
Άβαταρ μέλους
astral
 
Δημοσιεύσεις: 6902
Εγγραφή: Τρί 11 Αύγ 2020, 13:19

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Τρί 15 Μαρ 2022, 11:35

Αυτό και εγώ πιστεύω , ποιος πάει να δει αγώνα σε ένα πρωτάθλημα που έχει κριθεί από τα Χριστούγεννα;

Αντιθέτως θυμάμαι την χρονιά που το πήραμε, τα εκτός έδρας μας ήταν πάντα σε σχεδόν γεμάτα γήπεδα.

Βέβαια τότε είχαν όλοι την κάψα να κόψουν και βαθμούς από τον ΠΑΟΚ..
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10822
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό Maxpaok » Τρί 15 Μαρ 2022, 11:48

Υπολογιστής, λάπτοπ, σπίτι, φραπέ, πίτσα, μπύρα.

Βία, κακιστοι χώροι εντός κι εκτός. Βαρετό θέαμα.

Ωστόσο ο πιο σημαντικός παράγοντας για μένα προσωπικά είναι η ελληνική ιδιοσυγκρασία.
Κανένας άλλος δεν δίνει τόση μα τόση αξία σε μια σειρά άλλων εναλλακτικών.
Πιστέψτε με, σε πολλές χώρες υπάρχουν ελλείψεις έως και παντελής έλλειψη.
Ήλιος, θάλασσα, καφές, μεζές, τσίπουρο, κρασί, μπύρα, εκδρομή, παρέα, κινηματογράφος, θέατρο, συναυλία.
Maxpaok
 
Δημοσιεύσεις: 1894
Εγγραφή: Παρ 07 Μάιος 2021, 12:57

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό gika » Τρί 15 Μαρ 2022, 12:46

Όλα όσα γράφετε υπήρχαν και το 2012, δέκα χρόνια πριν.

Από τις οικονομικές δυσκολίες, μέχρι τα στημένα πρωταθλήματα με τον πρωταθλητή δεδομένο από Χριστούγεννα.
Από τα υπολογιστής, λάπτοπ, σπίτι, φραπέ, πίτσα, μπύρα μέχρι τα Βία, κακιστοι χώροι εντός κι εκτός.

Δηλαδή στην Ελλάδα του 2022 μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε ήλιο, θάλασσα, καφέ, μεζέ, τσίπουρο, κρασί, μπύρα, εκδρομή, παρέα, κινηματογράφο, θέατρο, συναυλία και μπάλα και δεν διαλέγεις την μπάλα.

Στην Έλλάδα του 2012 τι από αυτά δεν υπήρχε και διάλεγες μπάλα;

Τη χρονιά του νταμπλ η Τούμπα μάζευε 30.000 κόσμο και αν είχε διπλάσια χωρητικότητα θα γέμιζε και τότε. Τώρα ούτε το γήπεδο του Μακεδονικού δεν γεμίζουμε. Και άντε εμείς είμαστε ξενερωμένοι. Οι υπόλοιποι; Ο γαύρος που πάει για νταμπλ; Ο βάζελος και η κούλα που μάχονται για ένα ευρωπαικό εισητήριο; Το ερπετό που μπήκε πλέι οφ και πήρε πίσω τους βαθμούς; Κανείς να μη θέλει να δει την ομάδα του;
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17136
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό giliopoulos » Τρί 15 Μαρ 2022, 13:03

Εχω ξαναγραψει την αποψη μου σε αλλο τοπικ.

Το θεμα ειναι στην νοοτροπια του Ελληνα.
Ο Ελληνας δεν ασχολειται με οτι εχει να κανει με αθλητισμο, δεν τον ευχαριστει, δεν ειναι στην κουλτουρα του. Το γηπεδο ειναι ενα μερος να ξεσπασει, να βγαλει τα απωθημενα του απο την πιεση της καθημερινοτητας και την οικονομικη..

Και δεν λεω για ΠΑΟΚ η για Ολυμπιακο μονο. Ολη η κοινωνια ειναι καθρεπτης μας. Στο ματς πχ Πανσεραικος Βεροια, ποσοι πανε? Στο ματς Καστορια Φλωρινα?

Μιλαμε για παναθλιες ε γκαταστασεις (εδω ακομα και η Τουμπα ειναι αθλια, αν πας στην 5 θα δεις αθλια ξεσκισμενα διχτυα απο 10μετρες κολωνες μπροστα σου, βρωμικα καρεκλακια, αθλιες τουαλετες κτλ).
Χυδαια βρισιδια ακομα και σε παιδακια στο γ ερασιτεχνικο... Γενικα μια μποχα..

Να μην παρω και το οικονομικο.. Τι θα προτιμησει ο Ελληνας.. Να δωσει 15 ευρω σε μια φθηνη θυρα, δηλαδη 60 ευρω για μια οικογενεια, ή να παει σε μια ταβερνα την Κυριακη? Σιγουρα το 2ο..

Το αν βελτιωμενες εγκαταστασεις, βελτιωμενο επιπεδο πρωταθληματος, διαφανεια θα βελτιωσουν και την προσελευση ειναι το μονο σιγουρο.
Παντως ακομα κ ετσι ο Ελληνας δεν πιανεται απο πουθενα, αμα εχει μια κακη/αδιαφορη χρονια η ομαδα του, δεν θα πατησει στο γηπεδο γιατι τον ενδιαφερει μονο η νικη και τιποτα αλλο.
giliopoulos
 
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: Τρί 24 Δεκ 2013, 18:06

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Τρί 15 Μαρ 2022, 13:08

μια απάντηση που κολλάει παντού θα ήταν ο κορονοιός. Μειωμένες πληρότητες, φόβος για το συνωστισμό.

Νομίζω όμως ότι το κύριο χαρακτηριστικό είναι η εξάρτηση της προσέλευσης από την οπαδική βάση. Στην Ελλάδα ο "απαιτητικός" οπαδός είναι ο κύριος όγκος στο γήπεδο. Οι γαύροι ενδιαφέρονται για τα ματς του τσουλου, τι να πάμε να δούμε στο πρωτάθλημα. Οι αθηναίοι έχουν την ασθένεια του μπασκετικού ΠΑΟΚ και εμείς δεν πάμε για τίποτα στο πρωτάθλημα, τι να πάμε να δούμε. Για τα εισιτήρια του εκτός έδρας ευρωπαϊκού από την άλλη γίνεται σκοτωμός.
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8382
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Για ποιους λογους ο κοσμος (ολων) δεν παει γηπεδο?

Δημοσίευσηαπό astral » Τρί 15 Μαρ 2022, 13:19

gika έγραψε:Στην Έλλάδα του 2012 τι από αυτά δεν υπήρχε και διάλεγες μπάλα;

Δεν υπάρχει και πολύ δραματική διαφορα στους μέσους ορους στις χρονιες μεταξύ 12 και 22 (τηρουμενων των αναλογιών και τις πανδημίας).
12/13 average: 4.954
14/15 average: 3.383
18/19average: 5.375
21/22 average: 3.084

Και είμαστε ακόμα και σε καιρό πανδημίας με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό για αρκετό κόσμο ψυχολογικά και οικονομικά.
Δυστυχώς για τα δεδομένα του Έλληνα, το γήπεδο είναι ακριβό για αυτό που προσφέρει, και όσο πέφτει η οικονομική δυνατότητα, θα γίνεται και χειρότερο.
Άβαταρ μέλους
astral
 
Δημοσιεύσεις: 6902
Εγγραφή: Τρί 11 Αύγ 2020, 13:19

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron