Pc support

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό opaloka » Παρ 27 Μαρ 2020, 16:55

Gika, θα γινω αρειανό αν τον ανοιξεις και δεν ισχυει αυτο που εγραψα. Εχει βγει απο τη θεση του.
Άβαταρ μέλους
opaloka
 
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:39

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό gika » Παρ 27 Μαρ 2020, 16:59

Όχι φίλε αρειανός μη γίνεις, προς θεου. :D
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό V-olakiotis » Παρ 27 Μαρ 2020, 17:05

Έχω κ εγώ έναν τέτοιο από εκείνη την περίοδο και τελευταία φορά που τον ανοιξα, δούλευε κανονικά..


ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
Άβαταρ μέλους
V-olakiotis
 
Δημοσιεύσεις: 6127
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2009, 12:59
Τοποθεσία: Ουσουάια, Αργεντινη

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 11 Ιουν 2020, 21:15

Έχω δύο λαπ-τοπ στο σπίτι. Το ένα έχει είσοδο ethernet, ενώ το άλλο δεν έχει και το χρησιμοποιώ μόνο ως wifi.
Τελικά αγόρασα έναν αντάπτορα ethernet - usb 3.0 της tp-link που θεωρείται αρκετά αξιόπιστη σαν εταιρεία, για το δεύτερο λαπ-τοπ.
Κάνω speedtest (Ookla) στο πρώτο λαπ-τοπ και μου δίνει:

Google Chrome: ταχύτητα (download) 72,23 Mbps - 10,01 (upload)
Mozila firefox: 71,88 - 10,29

Συνδέω το καλώδιο του ethernet στον αντάπτορα του δεύτερου λαπ-τοπ και οι ταχύτητες γίνονται

Google Chrome: 58,69 - 9,70
Mozila firefox: 57,91 - 9,92

Το δεύτερο λαπ-τοπ, με wifi, έδωσε αργότερα:

Google Chrome: 37,27 - 10,11
Mozila firefox: 36,60 - 9,73

Η γραμμή είναι 100άρα, από την wind. Κάποιος εδώ στο φόρουμ έγραψε ότι έχω πρόβλημα (μήπως φταίει το ρούτερ?) γιατί η 100άρα γραμμή θα έπρεπε να δίνει μεγαλύτερες ταχύτητες.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89365
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Πέμ 11 Ιουν 2020, 22:29

Αν και υπάρχουν παιδιά με περισσότερες γνώσεις σίγουρα εδώ μέσα, πάνω στο αντικείμενο, στο βαθμό που γνωρίζω θα σου πω τι κάνω εγώ.

Καταρχάς μην κοιτάς τα speedtest wifi κλπ.
Να δεις σε τι ταχύτητα συντονίζει πραγματικά το router.

Στην cosmote πχ που έχω εγώ , αυτό γίνεται πληκτρολογώντας στην address bar του browser το
192 168.1.1

Εκεί θα δεις στο status την πραγματικη ταχύτητα συντονισμού.

Οποτεδήποτε αυτή η ταχύτητα στην κατοστάρα μου είναι κάτω από πχ 87, τους παίρνω και το δίνω βλάβη , γιατί η ταχύτητα ήταν εγγυημένη όταν έκανα την σύνδεση , για πάνω από 90.

Η ταχύτητα μέσω ethernet πρέπει να είναι καθαρή όπως στο router, εκτός εάν υπάρχει διαμοιρασμός μέσω splitter οπότε μοιράζεται το bandwidth.

Στο δε wifi , ακόμα και αν έχεις μεγάλη πραγματική ταχύτητα συντονισμού, εξαρτάται η ταχύτητα , από τις αποστάσεις από το router, το κανάλι και τη μπάντα που παίζεις στο wifi.
Διότι σε πολυσύχναστες περιοχές δημιουργείται το πρόβλημα των αμοιβαίων παρεμβολών.

Οπότε αν υπάρχει δυνατότητα εκπομπής wifi στην μπαντα 5ghz είναι προτιμότερο από τα 2,4ghz που είναι όλος ο ντουνιάς γύρω γύρω. Υπάρχουν android apps που αναλύουν τα κανάλια wifi των γειτόνων σε κάθε μία από τις δύο μπάντες. Ώστε να διαλέγουμε διαφορετικά κανάλια από τους γείτονες , και έτσι να μην παρεμβάλλεται το δικό μας wifi.

Σε πρώτη φάση όμως ΠΡΕΠΕΙ να δεις την πραγματική ταχύτητα συντονισμού του router, μέσω 192.168.1.X οπου x οτιδήποτε χρησιμοποιεί η κάθε εταιρεία για να μπεις στις παραμέτρους του δικού σου router.

Αυτά προς το παρόν. ;)
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό icue » Παρ 12 Ιουν 2020, 02:15

Αν εχεις 100αρα γραμμη και συνδεσες απευθειας ρουτερ με λαπτοπ τα νουμερα που θα επρεπε να δεις θα ηταν 95+ Mbps. Αυτο παντα με την προϋπόθεση οτι δεν δουλευει καποιος αλλος/καποια συσκευη το ιντερνετ εκεινη τη στιγμη. Ο πιο σιγουρος τροπος ειναι να κλεισεις το wifi του router πριν κανεις speedtest. Επισης να κοιτας ο server στο speedtest να μην ειναι σε καμια Βουλγαρια :mrgreen: Μεσω wifi μην δινεις καμια σημασια για το τι νουμερα βγαζει.

Απο εκει και περα αν εχεις οπτικη (που για να εχεις 100αρα λογικα θα εχεις) ειναι πιθανο να μην υπαρχει στο ρουτερ καποια ενδειξη, γιατι με την οπτικη δεν συγχρονίζει το ρουτερ σε καποια ταχυτητα, αλλα κλειδωνει στην ονομαστικη ταχυτητα. Δηλαδη πιθανόν στο ρουτερ να σου λεει οτι εισαι απλα connected.
icue
 
Δημοσιεύσεις: 6327
Εγγραφή: Δευτ 24 Ιουν 2019, 11:45

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 12 Ιουν 2020, 08:34

Στον χώρο εργασίας μου πάντως η ταχύτητα, μέσω fast.com, είναι μονίμως μεταξύ 94 και 95 Mbps.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89365
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Pc support

Δημοσίευσηαπό apple64 » Παρ 12 Ιουν 2020, 09:23

Στην Ελλάδα οπτική στο σπίτι μπορούν να έχουν μόνο συγκεκριμένες περιοχές.

Για όλους τους υπόλοιπους συνεχίζει να αξιοποιείται ο χαλκός για την τελική σύνδεση.
apple64
 
Δημοσιεύσεις: 1305
Εγγραφή: Πέμ 14 Αύγ 2008, 11:23

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες