Smartphones & Apps

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό grg80 » Παρ 21 Αύγ 2020, 06:29

pgetsos έγραψε:Ο καποιος αλλος ειναι ο developer Και το εχει απορριψει ηδη

:mrgreen:



Εχεις συγγενείς συνεπωνυμους που ασχολουνται με μηχανογράφηση κ προγραμματισμό σε μεγαλη ελληνικη βιομηχανια?
Αν βεβαια το getsos ειναι το επιθετο σου?

Σορρυ αν γίνομαι αδιακριτος Πέτρο
...δεν ειναι ολα ή ασπρο ή μαυρο , απλα ειναι ολα ασπρομαυρα...
Άβαταρ μέλους
grg80
 
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Σάβ 29 Αύγ 2015, 01:33
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά - Κόρινθος

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Παρ 21 Αύγ 2020, 09:33

Δεν είναι το επώνυμο μου
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Παρ 21 Αύγ 2020, 09:34

Aye4 έγραψε:Εντάξει.... δεν εννοώ τη samsung ως επιλογή, τόσο δογματικά όσο μου τη χρεώσατε κάποιοι. Τέτοια μόνο με ΠΑΟΚ.
Για τα Χiaomi ποια ειναι η άποψή σας? Το Xiaomi mi 10 lite για παράδειγμα? Γενικά στα 300 ευρώ (πάνω-κάτω) ποια είναι η πρότασή σας?
Έχουν στον αμεσο περίγυρο μου καμιά 10ρια άτομα το 9Τ από προτάσεις μου. Εξαιρετική επιλογή. Το 10 lite δεν το έχω ψαξει
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Παρ 21 Αύγ 2020, 09:44

Από το 2017 εχω xiaomi.

Τα σχόλια μου είναι τα εξής:

Α. Με +-200 ευρώ παίρνεις και χαρά συσκευή που σε πάει χρονια.

Β. Κανένα πρόβλημα στη λειτουργία και την αντοχή

Γ. Δεν βλέπω κανέναν απολύτως λόγο να διαλέξεις άλλη εταιρεία που για τα ίδια χαρακτηριστικά σου ζητάει δίπλα λεφτά

Δ. Όσοι δεν το έχουν ανάγκη για τους Χ λόγους και παρόλαυτα επιμένουν να δίνουν χιλιάρικα για iphone να το κοιτάξουν.


Προσωπικά είχα το note 3 για τρία χρόνια και το άφησα απλά επειδή παλιωσε και το είχα κοπανησει αρκετές φορές.

Πριν λίγο καιρό πήρα το note 9s με 230 ευρώ 6γιγα ραμ 128 και 5αρα μπαταρία. Κυριολεκτικά το φορτίζω Τρίτη και το ξαναφορτιζω Σάββατο.

Χάνει λίγο στην απλή κάμερα αλλά έχει 48αρα που είναι μια χαρά.

Ειλικρινά δεν βλέπω κανέναν λόγο ένας νορμάλ καθημερινός χρήστης να πάει κάπου αλλού.

Η xiaomi έκανε το απλό, λογικό και πολυαναμενόμενο: Έβγαλε συσκευές με καλό επίπεδο για αυτό που έψαχνε ο πολύς κόσμος και με φυσιολογικές τιμες. Γι αυτό σε πέντε χρόνια εγινε κολοσσός και μάζεψε τη μισή αγορά.

Ναφ σεντ.
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13089
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό V-olakiotis » Παρ 20 Νοέμ 2020, 22:43

Πρώτη μέρα με προσφορές black friday, μιας και αναφέραμε σε παλιότερα ποστ για κινητά και προσφορές που έρχονται μια μικρή σούμα της ημέρα, όπου ξεκίνησαν με προσφορές τα δύο μεγάλα ηλεκτρονικά εσχατως και με λευκές συσκευές και Κωτσος από τον Βόλο, από όπου είναι και ο Μητσoς, νομίζω, που επίσης έψαχνε κινητό και περίμενε αυτές τις μέρες...

Λοιπόν, απογοήτευση σε γενικές γραμμές, καθώς όλοι έχουν τις ίδιες πάνω κάτω προσφορές. Σχεδόν όλη η σειρά Α της Samsung από 31 έως 71, ολα τα καλά της σειράς 8 της Xiaomi, κάποια της σειράς 6 της Realme και κάποια πάνω από 500 που δεν τα κοιτάω...Γενικώς ακριβό ξεστοκαρισμα των flagship killers που είναι 4G.
Εξαίρεση η καλή προσφορά της αντιπροσωπείας της Xiaomi με έκπτωση 150 ευρώ στα Xiaomi Mi 10T και Mi 10T pro, τα οποία βγαίνουν σε τελική τιμή 399 και 499 ευρώ, με χαρακτηριστικά πάνω από τη μέση κατηγορία, τηλεφωναρες.
Από τα σημερινά, ξεχωρίζει το 199 ευρώ στο Realme 6 με 8 gb ram και 128 gb rom και 64 mp κύρια κάμερα.
Τα samsung μέτριες προσφορές, χαρακτηριστικά το Α51 το δίνουν με 299 ευρώ από 349, αλλά εγώ το είδα στο γερμανικό υποκατάστημα της εταιρείας που δουλεύει ο gika με 215 και δυνατότητα αποστολής στην Ελλάδα. Μαλακές ψάχνουν πάλι οι δικοί μας..
Από τα Xiaomi, το Redmi Note 9 pro στα 229 ειναι ψιλοκαλα, αλλά όχι και να τρελαθεί κανεις, να ήταν σε αυτά τα λεφτά το Mi Note 10 οκ - ελπίζω να βγει στις επόμενες ημέρες κοντά στα 220 στην έκδοση 8-128.
Θα είχα ήδη πάρει το Realme 6 αν δεν είχα δει το Huawei P40, με τα οπτικά της Leica και τις απίθανες δυνατότητες στη φωτογραφία. Έφαγα καψουρα μεγάλη και ελπίζω να πέσει καμία σοβαρή προσφορά να κατέβει κοντά στα 350 για να κάνω την υπέρβαση μου και με 5g και με 50 mp αισθητήρα με οπτικά Leica...
5g για να βλέπω ΠΑΟΚΑΡΑ παντού με το κινητό και Leica για τις κούκλες μου! :nairepaok:

Αν μου ξέφυγε κάτι, θα χαρώ να ενημερωθώ από επόμενα ποστ..
ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
Άβαταρ μέλους
V-olakiotis
 
Δημοσιεύσεις: 6127
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2009, 12:59
Τοποθεσία: Ουσουάια, Αργεντινη

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό Totem_pk » Παρ 20 Νοέμ 2020, 23:09

Xiaomi. Εταιριαρα. Δεν εχω γνωμη σε τηλεφωνα η τηλεορασεις αλλα απο τα αλλα σχεδον φωτιστικα καθαριστες αερα τβμποξ καμερες για το σπιτι κλπ κλπ μια χαρα ποιοτητα και τιμη.
Totem_pk
 
Δημοσιεύσεις: 7567
Εγγραφή: Τετ 21 Αύγ 2019, 10:59

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Παρ 20 Νοέμ 2020, 23:10

Πριν λίγες μέρες πήρα το P40 lite 5g!
Τρομερο κινητό με πολύ καλές κάμερες και σε πολύ καλή τιμή για αυτά που προσφέρει (250€)
Πλην YouTube κατάφερα να κατεβάσω όσες εφαρμογές ήθελα με πλάγιους τρόπους (αν ψάξει κάποιος τις βρίσκει εύκολα)
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον ψάχνεται και είναι το φτηνότερο 5g της αγοράς!
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10713
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό teod1980 » Παρ 20 Νοέμ 2020, 23:17

Volakiotis για νορμάλ λύση για πες;

To realm 6 στα 8/128 ή το redmi 8pro ή 9s στα 6/128, ή το Huawei P40 lite στα 6/128;

Ίδια τιμή βλέπω.
Π.Α.Ο.Κ.
Άβαταρ μέλους
teod1980
 
Δημοσιεύσεις: 8110
Εγγραφή: Παρ 01 Φεβ 2008, 19:27
Τοποθεσία: Τούμπα, Θεσσαλονίκη

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό V-olakiotis » Σάβ 21 Νοέμ 2020, 00:21

Καλή επιλογή Μήτσο! Το φθηνότερο 5G στην ελληνική αγορά το P40 lite με πολύ καλά χαρακτηριστικά για όλα τα κινητά %G μέχρι 300 και κάτι ευρώ. Μακάρι να πέσει το P40 να το πάρω κι εγώ!

Teod, είναι τρία κινητά με ομοειδή χαρακτηριστικά, οθόνη από 6,5 inches μέχρι 6,67μ, το pro και το realme έχουν Helio, άλλο έχει snapdragon, λίγο καλύτερο σε κάμερες το 8 pro, καλύτερο σε οθόνη το Realme 6, το 9S λίγο πιο κάτω. Τα δύο τελευταία είναι κινητά του 20 με android 10, το pro είναι περσινό.
Μεταξύ 8 pro και Realme θα ήμουν. Πάντως, η τιμή που έδωσαν σήμερα τα πολυκαταστήματα για το realme είναι η φθηνότερη που υπάρχει και στον αστό της Λιμνούπολης, όπου οι τιμές οι χαμηλότερες παίζουν συνήθως κάνα 50αρικό χαμηλότερα! Αντίθετα το 8 pro το δίνουν 220 (στοn Mak Ntak θα το βρεις και με 185 - 190.
Εγώ θα έπαιρνα λόγω χρώματος- comet blue - και δυνατής προσφοράς το Realme!
ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
Άβαταρ μέλους
V-olakiotis
 
Δημοσιεύσεις: 6127
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2009, 12:59
Τοποθεσία: Ουσουάια, Αργεντινη

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό paok re niamou » Σάβ 21 Νοέμ 2020, 00:38

Για οσους εχουν γνωστο στην Γερμανια η ζουν εκει, υπαρχει ενα Shop στο Ebay : Dealorado λεγεται. Το βρισκεις στο Google βαζοντας να ψαξει Dealorado Ebay η με αυτο το λινκ
https://www.ebay.de/str/dealorado
Εχει πολλα και διαφορετικα πραγματα, καινουργια στην συσκευασια τους, ή ανοιγμενα και μη χρησιμοποιημενα, ή καποια που ηταν εκθεσιακα ή ακομα καποια που αγοραστηκαν και επιστραφηκαν χωρις να χρησιμοποιηθουν και καποια ελαφρως χρησιμοποιημενα.
Τα περισσοτερα ειδη ειναι απο το Ebay - Amazon - Mediamarkt Saturn.
Οι τιμες ειναι παντα τουλαχιστον 10% φθηνοτερα απο την χαμηλοτερη τιμη πωλησης ονλαιν.
Το προτεινω για ηλεκτρονικα καθε ειδους, βαλιτσες, ακομα και παπουτσια.
Υπαρχουν φυσικα και τοπ μαρκες σε ολα αυτα, και μπορεις να ψαξεις στο Shop ανα κατηγορια προιοντων.
Εχω παρει Samsung Κινητο για φιλους που ειχε στην αγορα 250 με 150 χωρις αποδειξη.
Μια ματια αξιζει τον κοπο, αλλα δεν στελνει εκτος Γερμανιας.
Άβαταρ μέλους
paok re niamou
 
Δημοσιεύσεις: 3223
Εγγραφή: Πέμ 10 Μάιος 2018, 11:33

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό teod1980 » Σάβ 21 Νοέμ 2020, 10:19

V-olakiotis έγραψε:Καλή επιλογή Μήτσο! Το φθηνότερο 5G στην ελληνική αγορά το P40 lite με πολύ καλά χαρακτηριστικά για όλα τα κινητά %G μέχρι 300 και κάτι ευρώ. Μακάρι να πέσει το P40 να το πάρω κι εγώ!

Teod, είναι τρία κινητά με ομοειδή χαρακτηριστικά, οθόνη από 6,5 inches μέχρι 6,67μ, το pro και το realme έχουν Helio, άλλο έχει snapdragon, λίγο καλύτερο σε κάμερες το 8 pro, καλύτερο σε οθόνη το Realme 6, το 9S λίγο πιο κάτω. Τα δύο τελευταία είναι κινητά του 20 με android 10, το pro είναι περσινό.
Μεταξύ 8 pro και Realme θα ήμουν. Πάντως, η τιμή που έδωσαν σήμερα τα πολυκαταστήματα για το realme είναι η φθηνότερη που υπάρχει και στον αστό της Λιμνούπολης, όπου οι τιμές οι χαμηλότερες παίζουν συνήθως κάνα 50αρικό χαμηλότερα! Αντίθετα το 8 pro το δίνουν 220 (στοn Mak Ntak θα το βρεις και με 185 - 190.
Εγώ θα έπαιρνα λόγω χρώματος- comet blue - και δυνατής προσφοράς το Realme!

Για τη huawei P40lite δε μου πες.
Επίσης η realme ως αντοχή αξιοπιστία; Ρωταω γιατί έχω το redmi note 5a και ξέρω την xiaomi.
Επίσης παραγγελία από ίντερνετ μαγαζί πρέπει ν προσέξω κάτι σε έκδοση global ή κάτι τέτοιο;
Π.Α.Ο.Κ.
Άβαταρ μέλους
teod1980
 
Δημοσιεύσεις: 8110
Εγγραφή: Παρ 01 Φεβ 2008, 19:27
Τοποθεσία: Τούμπα, Θεσσαλονίκη

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό john4serres » Σάβ 21 Νοέμ 2020, 10:29

Η realme είναι πολύ φρέσκια. Αν τα πάει καλά ίσως την προτιμήσω κατά την άνοιξη.
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29795
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Σάβ 21 Νοέμ 2020, 10:31

Τεοd το πρωτο μου κριτήριο προσωπικα ειναι ο επεξεργαστής. Snapdragon χωρις δευτερη κουβεντα, εκτος κ αν εισαι χομπιστας κ αλλάζεις συχνα τηλεφωνα.
Οι snapdragon ειναι πολυ πιο αξιόπιστοι επεξεργαστες απο mediatek κλπ. Κ πιο ακριβοί. Οποτε οταν εχει το κινητο. S/n μοιραία θα πρεπει να κόψει απο καπου αλλου για να κρατησει χαμηλά την τιμη.
Σε αντίθεση δλδ με τον volakioti εγω θα πήγαινα στο 9s η στο χαβαη αν δε σε ενοχλη ολη αυτη η φασαρία με playstore κλπ
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό Parolos » Σάβ 21 Νοέμ 2020, 11:15

Realme έχω εδώ και μήνες.
Τρομερή υποστήριξη και updates κάθε μήνα.

Για τη φόρτιση τί να λέμε είναι σε άλλο επίπεδο..
Μισή ώρα 0-100%.

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή...
Pablo Garcia
Άβαταρ μέλους
Parolos
 
Δημοσιεύσεις: 6011
Εγγραφή: Τρί 19 Οκτ 2010, 17:33

Re: Smartphones & Apps

Δημοσίευσηαπό V-olakiotis » Σάβ 21 Νοέμ 2020, 11:36

Όταν μιλάμε για Realme και Xiaomi(edit: Oppo είναι το ορθό, thanks parole!) μιλάμε για κόρη και μαμά, οπότε λίγο πολύ η διάρκεια και η ποιότητα έχει μεγαλύτερο δείγμα για να κριθεί.
Ken έχεις δίκιο για τους επεξεργαστές ο Helio ειναι και ένα εξάμηνο πιο παλιός από τον Snapdragon, και υπερτερεί μόνο στα γραφικά, ενώ ο snap παρότι έχει χαμηλότερο σκορ antutu, είναι πιο γρήγορος, πιο φειδωλός σε κατανάλωση και γενικά πιο αερατος ( δίνει π.χ. δυνατότητα να επεξεργαστεις εικόνα υψηλότερης ανάλυσης με άνεση). Με βάση τα παραπάνω με 9s θα πας πιο γρήγορα και θα έχεις μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας (5.000 mah και snapdragon το 9s, 4300 mah και helio το realme).
Εγώ θα έπαιρνα το Realme λόγω ...χρώματος(μη βαρατε!) σε τιμή κάτω από 200!
Κορυφαίος ομως από αυτούς τους επεξεργαστές ειναι ο Kirin820 που κινεί το P40 lite, το οποίο σε σχέση με τα δύο που συζητάμε είναι σαφώς γρηγοροτερο και αξιόπιστο.
Huawei λοιπον, με μόνη επιφυλαξη την απουσία google, αν και δε ξέρουμε τώρα που φεύγει το Τραμπ μήπως αλλάξουν τα πράγμματα. Αν και είναι προς το συμφέρον να υπάρχουν εφαρμογές για κινητά πέρα από αυτά που έχει το play store και αλλού...
Σημειώστε ότι η Huawei δεν έχει ανακοινώσει προσφορές black friday.
Τελευταία επεξεργασία από V-olakiotis και Σάβ 21 Νοέμ 2020, 19:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
Άβαταρ μέλους
V-olakiotis
 
Δημοσιεύσεις: 6127
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2009, 12:59
Τοποθεσία: Ουσουάια, Αργεντινη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες