Cars&Moto

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Τρί 02 Μαρ 2021, 13:32

Ποιο γιαρις βρε, που βάζεις μια βαλίτσα στο Πορτ μπαγκαζ.(ποιο;) Και πρέπει να πετάξεις το παιδί από το παράθυρο για να χωρέσει. Και γαμω τις ψηφοφορίες να πούμε..
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Τρί 02 Μαρ 2021, 13:50

Δεν έχει σημασία.
Οι γυναίκες γουστάρουν Yaris!

Όλες όμως.
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τρί 02 Μαρ 2021, 14:13

Τι σχέση έχουν οι χώροι με την ποιότητα του αυτοκινήτου;
Το 1970 κέρδισε τον τίτλο το Fiat 128 με διαστάσεις 3,85 x 1,59 όταν το σημερινό Yaris έχει διαστάσεις 3,94 x 1.75 (και με πολύ καλύτερη εκμετάλλευση χώρων)
To 1972 τον τίτλο τον κέρδισε το Fiat 127, που ήταν μικρότερο από το 128,
Το 1978 τον τίτλο τον κέρδισε η Porsche 928, που ήταν διθέσια,
Το 1984 πρώτο βγήκε το Fiat Uno,
To 1991 πρώτευσε το Renault Clio,
To 1993 βγήκε πρώτο το Nissan Micra
Tο 1995 βγήκε πρώτο το Fiat Punto
To 2000 πρώτευσε το Toyota Yaris, που ήταν σαφώς μικρότερο σε διαστάσεις από το σημερινό,
Το 2004 τον τίτλο τον πήρε το Fiat Panda
και πάει λέγοντας.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89366
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τρί 02 Μαρ 2021, 15:49

Τα Γιαπωνέζικα αυτοκίνητα, όταν ήμουν νεαρότερος, δεν τα πήγαινα. Εμένα με ενθουσίαζαν τα αυτοκίνητα που είχαν καλό κράτημα στο δρόμο και έμπαιναν στις στροφές με παραπάνω χιλιόμετρα.
Το πρώτο μου αυτοκίνητο ήταν ένα Peugeot 205 junior του 1990, ένα από τα πρώτα καταλυτικά αυτοκίνητα που είχαν έρθει στην Ελλάδα. Ήταν μόνο 1.100 cc, αλλά με την τοποθέτηση ψεκασμού το αμάξι από 55 ίππους που έβγαζε αρχικά (με καρμπυρατέρ), είχε ανέβει στους 60. Με βάρος μόλις 830 Kg, το αμάξι ήταν πολύ γρήγορο για τα κυβικά του. Η διαφορά όμως ήταν η θέση οδήγησης, όπου νόμιζες ότι "φορούσες" το αυτοκίνητο και το ότι ήξερες κάθε φορά πού ακριβώς βρίσκονταν οι τροχοί του. Το 2003 πήρα ένα Toyota Corolla 5θ 1600, των 110 HP και των 1.130 Kg. H διαφορά στην ποιότητα κατασκευής ήταν τεράστια, ο κινητήρας ήταν πολύ καλός, οι επιδόσεις του επίσης πολύ καλές (ουσιαστικά ήταν το ταχύτερο στην κατηγορία του), αλλά στις στροφές δεν είχα το ίδιο συναίσθημα ασφάλειας, όπως στο Γαλλικό. Κάποια στιγμή, μετά από 3-4 έτη, άλλαξα τα αμορτισέρ με κίτρινα Koni και μου έφυγε το άγχος των στροφών.
Από κει και μετά η Toyota, σταδιακά, έκανε μεγάλα άλματα στον μοναδικό τομέα που υστερούσε έναντι των Ευρωπαϊκών και ήδη δεν υπολείπεται καθόλου. Κλασσικό παράδειγμα το νέο Toyota Yaris GR των 261 ίππων, που εφαρμόζει στο δρόμο όλη την τεχνογνωσία της Toyota από το WRC.
Για να είμαι σωστός, ΟΛΟΙ οι Ασιάτες έκαναν μεγάλα βήματα προόδου στα αυτοκίνητά τους. Τα Hyundai πχ με τα οποία στη δεκαετία του 90 γελούσαμε έχουν φτάσει να κοιτάνε τους περισσότερους Ευρωπαίους στα μάτια. Η αύξηση του ανταγωνισμού έχει έναν μεγάλο κερδισμένο: Τον καταναλωτή (οδηγό).
Για να δούμε τι θα μας φέρει το εγγύς μέλλον.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89366
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 04 Μαρ 2021, 09:21

Toyota Yaris: Ευρωπαϊκό Αυτοκίνητο της Χρονιάς 2021

Πηγή: iefimerida.gr

Εικόνα

Το Toyota Yaris κατέκτησε ξανά τον τίτλο Car of The Year, 21 χρόνια αφότου η πρώτη γενιά του απέσπασε το βραβείο, το 2000.

H νέα γενιά Yaris αναδείχθηκε πριν από λίγες ώρες Ευρωπαϊκό Αυτοκίνητο της Χρονιάς 2021 από τον θεσμό των Ευρωπαίων δημοσιογράφων «Car of The Year» (COTY). H τέταρτη γενιά Yaris, έχοντας ενθουσιάσει την κριτική επιτροπή, που αποτελείται από 59 συντάκτες του ειδικού Τύπου από όλη την Ευρώπη, κέρδισε επάξια το πρώτο βραβείο, 21 χρόνια αφότου η πρωτοποριακή τότε, πρώτη γενιά του, είχε κατακτήσει και πάλι τον τίτλο του Ευρωπαϊκού Αυτοκινήτου της Χρονιάς 2000.

Η επιτροπή των Ευρωπαίων Δημοσιογράφων εκθείασε την πλήρως υβριδική ηλεκτρική τεχνολογία (Hybrid Dynamic Force) του Yaris για την αθόρυβη και απρόσκοπτη λειτουργία του, τις χαμηλές εκπομπές ρύπων, αλλά και την προσιτή τιμή του -κάτι που δικαιολογεί την επιλογή του υβριδικού ηλεκτρικού κινητήριου συνόλου από το 80% των αγοραστών του Yaris.

Αναμφισβήτητα, εντυπωσίασαν και οι βενζινοκίνητες εκδόσεις του Yaris που συνδυάζονται με το 6τάχυτο κιβώτιο ή -CVT με συνεχώς μεταβαλλόμενη μετάδοση και ευρεία κλιμάκωση (wind range) καθώς και με εξαιρετικές τιμές εκπομπών ρύπων και κατανάλωσης.

Το Yaris έλαβε επίσης εξαιρετικές κριτικές για τη σχεδίαση, τις δυναμικές επιδόσεις και τα κορυφαία επίπεδα ασφάλειας που το χαρακτηρίζουν.

Επιπλέον, οι εκλέκτορες του Ευρωπαϊκού Αυτοκινήτου της Χρονιάς εκτίμησαν ιδιαίτερα την επιτυχία της Toyota να ζωντανέψει ξανά το πάθος για την προώθηση της σπορ, αγωνιστικής έκδοσης -hot hatch- του μοντέλου, του GR Yaris.

Το πανευρωπαϊκό βραβείο «Car of the Year 2021» έρχεται λίγες μόλις ημέρες αφού η νέα γενιά Yaris αναδείχθηκε ευρωπαϊκό best seller για πρώτη φορά, όχι μόνο στην κατηγορία του, αλλά και μεταξύ όλων των μοντέλων που κυκλοφορούν στην ευρωπαϊκή αγορά. Αυτό αποδεικνύει ξεκάθαρα ότι οι Ευρωπαίοι καταναλωτές συμφώνησαν εκ των προτέρων με την πρόσφατη άποψη της επιτροπής του «Car of the Year».

Η Toyota έχει κερδίσει τον τίτλο του Ευρωπαϊκού Αυτοκινήτου της Χρονιάς τρεις φορές. Το Yaris ήταν νικητής το 2000, το Prius απέσπασε την κορυφαία διάκριση το 2005 και φέτος το Yaris σηκώνει και πάλι το τρόπαιο για τη χρονιά 2021.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89366
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Πέμ 04 Μαρ 2021, 20:02

Πάλι αυτή η αηδία; Τι σκατα βλέπουν ρε πουστη μου οι ειδικοί;
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Πέμ 04 Μαρ 2021, 20:16

Αφού αρέσει στις γυναίκες, δεν είναι αηδία.

Είναι επιθυμία.

Άντε τώρα με τα αντισεξουαλικά Volvo και Saab, της παγωμένης γειτονιάς.

Μπρρρρρρρ!
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό john4serres » Πέμ 04 Μαρ 2021, 22:35

Θα ήθελα ένα GR Yaris σε μαύρο χρώμα.
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29796
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό arcos-4- » Πέμ 04 Μαρ 2021, 22:37

bersekeros έγραψε:Αφού αρέσει στις γυναίκες, δεν είναι αηδία.

Είναι επιθυμία.

Άντε τώρα με τα αντισεξουαλικά Volvo και Saab, της παγωμένης γειτονιάς.

Μπρρρρρρρ!



αντισεξουαλικά;;!!!χααχαχαχα!!! να σαι καλέ αδερφέ!!! :opaokara: :opaokara: :opaokara:

πιτσιρικάς όταν με ρωτούσανε τι αμάξι θέλω οταν μεγαλώσω έλεγα βόλβο και πάντα γούσταρα και saab. Η σκανδιναβική αισθητική πάντα με ενθουσίαζε

τώρα για τα hyundai στα οποία αναφέρθηκε και ο Αποστόλης πρηγουμένως, όντως κι εγω δεν τα έδινα πολύ σημασία την δεκαετία του 90. πλέον έχουν ξεφύγει.δεν έχουν να ζηλέψουν σε ΤΙΠΟΤΑ τα ευρωπαικά είτε σε αξιοπιστία είτε σε αισθητική είτε σε απόδοση.μιλάω για τα μεσαίας κατηγορίας τουλάχιστον που γνωρίζω απο πρώτο χέρι.
όταν πηγαίνεις στην 4 είσαι υποχρεωμένος να φωνάζεις 90 λεπτά για την ΠΑΟΚΑΡΑ μας. Αν θέλεις χαβαλέ και σέλφις, πήγαινε αλλού.
Άβαταρ μέλους
arcos-4-
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Σάβ 07 Μαρ 2020, 13:32
Τοποθεσία: Κολομβία των Βαλκανίων

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Πέμ 04 Μαρ 2021, 22:45

john4serres έγραψε:Θα ήθελα ένα GR Yaris σε μαύρο χρώμα.

Σαν μάρκα τσιγάρων ακούγεται
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Πέμ 04 Μαρ 2021, 22:56

arcos-4- έγραψε:
bersekeros έγραψε:Αφού αρέσει στις γυναίκες, δεν είναι αηδία.

Είναι επιθυμία.

Άντε τώρα με τα αντισεξουαλικά Volvo και Saab, της παγωμένης γειτονιάς.

Μπρρρρρρρ!



αντισεξουαλικά;;!!!χααχαχαχα!!! να σαι καλέ αδερφέ!!! :opaokara: :opaokara: :opaokara:

πιτσιρικάς όταν με ρωτούσανε τι αμάξι θέλω οταν μεγαλώσω έλεγα βόλβο και πάντα γούσταρα και saab. Η σκανδιναβική αισθητική πάντα με ενθουσίαζε

τώρα για τα hyundai στα οποία αναφέρθηκε και ο Αποστόλης πρηγουμένως, όντως κι εγω δεν τα έδινα πολύ σημασία την δεκαετία του 90. πλέον έχουν ξεφύγει.δεν έχουν να ζηλέψουν σε ΤΙΠΟΤΑ τα ευρωπαικά είτε σε αξιοπιστία είτε σε αισθητική είτε σε απόδοση.μιλάω για τα μεσαίας κατηγορίας τουλάχιστον που γνωρίζω απο πρώτο χέρι.


Φίλε μου BMWδάκιας είμαι .....ένταξει τώρα. Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε , να λέγαμε.

Τις γυναίκες τις αγαπάμε γιατί είναι το έτερον ήμισι.
Βασικά σεβόμαστε και λατρεύουμε το γυναικείο φύλο.

Και ΝΑΙ άμα μου βρεις γυναίκα, που δεν της άρέσει το YARIS.....
εγώ θα πάρω Citroen! :lol:
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Parolos » Πέμ 04 Μαρ 2021, 23:37

Για πες για σέρβις σε αντιπροσωπεία κατά προτίμηση που να είναι ξηγημενοι, γιατί δε μπορώ να πάω στην πατρίδα που το κάνω. Να ξέρουν καλά από E87 θέλω.

Οποιοσδήποτε ξέρει ευπρόσδεκτος.
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή...
Pablo Garcia
Άβαταρ μέλους
Parolos
 
Δημοσιεύσεις: 6011
Εγγραφή: Τρί 19 Οκτ 2010, 17:33

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Odi » Παρ 05 Μαρ 2021, 08:55

Volvo XC40.

Όνειρο ζωής.
Μόνο ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
Odi
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 11044
Εγγραφή: Τρί 17 Ιουν 2008, 15:50
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Παρ 05 Μαρ 2021, 09:11

bersekeros έγραψε:
arcos-4- έγραψε:
bersekeros έγραψε:Αφού αρέσει στις γυναίκες, δεν είναι αηδία.

Είναι επιθυμία.

Άντε τώρα με τα αντισεξουαλικά Volvo και Saab, της παγωμένης γειτονιάς.

Μπρρρρρρρ!



αντισεξουαλικά;;!!!χααχαχαχα!!! να σαι καλέ αδερφέ!!! :opaokara: :opaokara: :opaokara:

πιτσιρικάς όταν με ρωτούσανε τι αμάξι θέλω οταν μεγαλώσω έλεγα βόλβο και πάντα γούσταρα και saab. Η σκανδιναβική αισθητική πάντα με ενθουσίαζε

τώρα για τα hyundai στα οποία αναφέρθηκε και ο Αποστόλης πρηγουμένως, όντως κι εγω δεν τα έδινα πολύ σημασία την δεκαετία του 90. πλέον έχουν ξεφύγει.δεν έχουν να ζηλέψουν σε ΤΙΠΟΤΑ τα ευρωπαικά είτε σε αξιοπιστία είτε σε αισθητική είτε σε απόδοση.μιλάω για τα μεσαίας κατηγορίας τουλάχιστον που γνωρίζω απο πρώτο χέρι.


Φίλε μου BMWδάκιας είμαι .....ένταξει τώρα. Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε , να λέγαμε.

Τις γυναίκες τις αγαπάμε γιατί είναι το έτερον ήμισι.
Βασικά σεβόμαστε και λατρεύουμε το γυναικείο φύλο.

Και ΝΑΙ άμα μου βρεις γυναίκα, που δεν της άρέσει το YARIS.....
εγώ θα πάρω Citroen! :lol:
Στην κοπέλα μου :p

Περιμένω να μου στείλεις φώτο με το citroen :p
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10713
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 05 Μαρ 2021, 09:57

Odi έγραψε:Volvo XC40.

Όνειρο ζωής.

Η Εταιρεία στην οποία δουλεύει ο αδελφός μου δίνει στα στελέχη της αυτοκίνητα που τα αγοράζει η ίδια, μέσω Leasing. Κάθε τρία χρόνια η Εταιρεία παίρνει καινούρια αυτοκίνητα. Πριν από 5 περίπου χρόνια του έδωσε το V40 D2. Diesel κινητήρας, 1.600, 115 HP. Καλή ποιότητα, καλός κινητήρας, καλά κρατήματα. Μετά από ένα χρόνο άρχισε να ανάβει το λαμπάκι του κινητήρα. Το πήγε στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο και του είπαν ότι είναι false alarm. Του το έδωσαν πίσω και μετά από δύο μήνες πάλι άναψε το λαμπάκι. Πάλι από την αρχή. Μετά από ένα χρόνο, τον επισκέφθηκα στη Σουρωτή και πήγαμε να δούμε έναν αγώνα του ΠΑΟΚ. Οι δυο μας. Αυτός έκατσε στη θέση του οδηγού κι εγώ από πίσω του, γιατί και οι δύο δεξιές πόρτες δεν άνοιγαν!!! Δεν άντεξε και το έδωσε πίσω στα 2,5 έτη. Ήταν το μοναδικό που δεν κράτησε για 3 χρόνια, από όλα τα αμάξια που πήρε κατά καιρούς (Toyota, Opel, Kia, Skoda κλπ)
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89366
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες