Cars&Moto

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Πέμ 23 Δεκ 2021, 18:57

Πιστεύω ότι οι δυτικοευρωπαίοι (Γερμανοί) θα συνεχίσουν να πιέζουν τις κυβερνήσεις τους για καθαρότερα αυτοκίνητα. Πόλεις και κρατίδια θα αρχίσουν να βάζουν στενά χρονικά όρια στην αγορά αποκλειστικά ηλεκτρικών καινούριων αυτοκινήτων. Τι θα κάνει τότε ο Γερμανός με το θερμικό του αυτοκίνητο; Στο γείτονα δεν μπορεί να το πουλήσει, θα θέλει και εκείνος ηλεκτρικό. Προβλέπω λοιπόν ότι τα επόμενα χρόνια θα πλημμυρίσει η ελληνική αγορά με σχετικά φθηνά μεταχειρισμένα, προϊόν της ηλεκτροκίνησης στην Ευρώπη.
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8383
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό papwolf » Παρ 24 Δεκ 2021, 00:58

NikLiverpool έγραψε:Ok είπαμε να κάνουμε σοβαρή κουβέντα. Άμα αρχίσουμε να λέμε περί απάτης Οκ ας το αφήσουμε.
Και η μόλυνση του περιβάλλοντος παραμύθι είναι, οι πάγοι λιώνουν γιατί έτσι τους βάρεσε α και ο κοβιντ είναι παγκόσμια συνωμοσία.
Ο Έλληνας όλα κομπίνα και απάτη τα βλέπει..

Btw τα ίδια έλεγαν όσοι είχαν κάρο με αλογα όταν βγήκαν τα πρώτα αυτοκίνητα.

Από όλα αυτά που έγραψα πιάστηκες από την λέξη ¨Απάτη¨ την οποία χρησιμοποίησες όπως ήθελες.
Πάμε να στο εξηγήσω λοιπόν για να μην πεταχτεί και κανένας άλλος και γράψει την σαχλαμάρα του.
Απάτη ή δεν είναι η μόλυνση του περιβάλλοντος, το λιώσιμο των πάγων ή ο κόβιντ, που μου τα έκανες όλα αχταρμά, αλήθεια είναι και παραείναι και όσο περνάν τα χρόνια οι συνέπειες των κακών μας επιλογών θα αυξάνονται.
Απάτη είναι το ταχα μου δήθεν ενδιαφέρον της βιομηχανίας και των κυβερνήσεων για την προστασία του περιβάλλοντος, αυτοκίνητα θέλουν να πουλήσουν, τίποτα άλλο. Σου προβάλλουν ως επιχείρημα ότι ο ηλεκτροκινητήρας είναι πιο καθαρός απο τον κινητήρα εσωτερικής καύσης κι όλα καλά, λύσαμε το πρόβλημα, αγόρασε τώρα καινούριο αυτοκίνητο να σώσεις τη φύση.
Είναι σωστό όμως αυτό???
Ο ηλεκτροκινητήρας μπορεί να μην παράγει ρύπους αλλά η ηλεκτρική ενέργεια που καταναλώνει που θα βρεθεί...?? Μήπως από τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, που υποτίθεται ότι θα κάλυπταν τις ανάγκες της ΕΕ κατά 20% ως το 2020 και τώρα μιλάνε για 25 - 30% ως το 2040 χωρίς να υπολογίζουν τα τεράστια φορτία που θα απαιτηθούν για τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα. Μήπως από τη παραγωγή ενέργειας από τον σχιστόλιθο που ψάχνουν τα τελευταία τουλάχιστον 20 χρόνια οι Αμερικάνοι ή μήπως η εκτεταμένη χρήση πυρηνικής ενέργειας με όλους τους κινδύνους που συνεπάγεται αυτό για νέα Τσερνόμπιλ και Φουκοσίμες. Η μόνη ρεαλιστική λύση ήταν (την προώθησε με νύχια και δόντια η Μέρκελ και οι Γερμανοί βιομήχανοι προσπαθώντας να αποκομίσουν τεράστια κέρδη ως μεσάζοντες) η καύση φυσικού αερίου που ναι μεν μολύνει αλλά σαφώς λιγότερο από πετρέλαιο, κάρβουνο, τύρφη, λιγνίτη. Στην κατεύθυνση αυτή ήταν η κατασκευή, με Γερμανικά κυρίως κεφάλαια, του διπλού αγωγού Nord Stream 2 για μεταφορά Ρωσικού φυσικού αερίου που θα τροφοδοτούσε το μεγαλύτερο μέρος των χωρών της ΕΕ. Αλλά οι ΗΠΑ στα πλαίσια των δικών τους οικονομικών και γεωστρατηγικών συμφερόντων φρόντισαν να καταστρέψουν τη δυνατότητα αυτή χρησιμοποιώντας το ζήτημα της Ουκρανίας και το νεότευκτο Γαλλο-Ιταλικό άξονα, που δεν είδε με καλό μάτι την ενεργειακή εξάρτηση της γηραιάς ηπείρου από Γερμανία και Ρωσία, για να μπλοκάρουν τη λειτουργία του νέου αγωγού με συνέπεια να εκτοξευθεί στα ύψη η τιμή τόσο του φυσικού αερίου όσο και της ηλεκτρικής ενέργειας.
Και για να γυρίσουμε στο αυτοκίνητο, η ηλεκτροκίνηση δεν πρόκειται να γίνει πραγματικότητα αν πρώτα δεν εξασφαλιστεί η φθηνή και ακίνδυνη παραγωγή μεγάλων φορτίων ηλεκτρικού ρεύματος. Κάτι που για το άμεσο μέλλον φαντάζει ανέφικτο, εκτός αν οι ΗΠΑ πάψουν να διεκδικούν το ρόλο τους ως μόνης υπερδύναμης.
Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός.
Θύρα Ντουβάρ.....
Άβαταρ μέλους
papwolf
 
Δημοσιεύσεις: 3267
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2021, 22:08

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό NikLiverpool » Παρ 24 Δεκ 2021, 10:27

Λοιπόν για να τελειώνουμε με τον μύθο της ακριβής ηλεκτρικής ενέργειας και του φθηνού πετρελαίου.
Για να παραχθεί 1 λίτρο πετρελαίου απαιτείται 1,5 κιλοβατώρα ηλεκτρικού ρεύματος. Αυτό είναι η ενέργεια που απαιτείται κατά μέσο όρο για άντληση και στο διυλιστήριο. Δεν συμπεριλαμβάνεται η ενέργεια για την μεταφορά του μέσω τάνκερ/αγωγών και φορτηγών που το μεταφέρουν στα βενζινάδικα.
Πάμε τώρα στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Η μεγάλη Βρετανία πέρσι κάλυψε το 43% των αναγκών της σε ηλεκτρικό ρεύμα από ανανεώσιμες. Η Γερμανία 45%. Οι ΗΠΑ 20% παρόλο που ο τράμπα είχε παγώσει όλες τις επενδύσεις σ αυτό τον τομέα.

Ελπίζω να σε κάλυψα για το αν το ρεύμα είναι όντως ακριβό. Αναμένω τα επόμενα τραμπικα επιχειρήματα.
Άβαταρ μέλους
NikLiverpool
 
Δημοσιεύσεις: 1236
Εγγραφή: Τετ 23 Δεκ 2020, 17:44

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 24 Δεκ 2021, 13:10

Το πιο οικολογικό αυτοκίνητο είναι το μεταχειρισμένο γιατί δεν απαιτείται άλλη ενέργεια για την παραγωγή του.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90052
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Parolos » Παρ 24 Δεκ 2021, 13:32

Τα μεταχειρισμένα ήδη πήραν τρελή άνοδο λόγω καθυστερήσεων παράδοσης των καινούργιων.

Μιλάμε για απίστευτες τιμές. Σκεφτόμουν να αλλάξω αμάξι αλλά απ' ότι φαίνεται θα πάω με το ίδιο όσο βγάλει.

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή...
Pablo Garcia
Άβαταρ μέλους
Parolos
 
Δημοσιεύσεις: 6018
Εγγραφή: Τρί 19 Οκτ 2010, 17:33

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό NikLiverpool » Παρ 24 Δεκ 2021, 14:01

Απόστολε σ αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι μεγάλο πρόβλημα ή νοοτροπία του κόσμου. Εδω Αγγλία ας πούμε η μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου αλλάζει αυτοκίνητο κάθε τρία χρόνια με τα leasing. Αυτό είτε με ηλεκτρικά είτε με βενζινοκινητα είναι έγκλημα.
Εγώ ας πούμε είμαι το πρώτο μου εδώ το πήρα μεταχειρισμένο και το άλλαξα γιατί έβγαλε μεγάλη ζημιά που δεν είχε νόημα να το φτιάξω.
Το ηλεκτρικό έχω σκοπό να το πάω μέχρι να διαλυθεί.
Άβαταρ μέλους
NikLiverpool
 
Δημοσιεύσεις: 1236
Εγγραφή: Τετ 23 Δεκ 2020, 17:44

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό papwolf » Παρ 24 Δεκ 2021, 14:57

NikLiverpool έγραψε:Λοιπόν για να τελειώνουμε με τον μύθο της ακριβής ηλεκτρικής ενέργειας και του φθηνού πετρελαίου.
Για να παραχθεί 1 λίτρο πετρελαίου απαιτείται 1,5 κιλοβατώρα ηλεκτρικού ρεύματος. Αυτό είναι η ενέργεια που απαιτείται κατά μέσο όρο για άντληση και στο διυλιστήριο. Δεν συμπεριλαμβάνεται η ενέργεια για την μεταφορά του μέσω τάνκερ/αγωγών και φορτηγών που το μεταφέρουν στα βενζινάδικα.
Πάμε τώρα στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Η μεγάλη Βρετανία πέρσι κάλυψε το 43% των αναγκών της σε ηλεκτρικό ρεύμα από ανανεώσιμες. Η Γερμανία 45%. Οι ΗΠΑ 20% παρόλο που ο τράμπα είχε παγώσει όλες τις επενδύσεις σ αυτό τον τομέα.

Ελπίζω να σε κάλυψα για το αν το ρεύμα είναι όντως ακριβό. Αναμένω τα επόμενα τραμπικα επιχειρήματα.


Αντί για τραμπικά επιχειρήματα θα σου παραθέσω τα επίσημα στοιχεία της Eurostat για την κατανάλωση ενέργειας στις 28 χώρες της ΕΕ και στο Ηνωμένο Βασίλειο. Παρακάτω ο σύνδεσμος:
https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... 2_Eurostat
Τα δικά σου στοιχεία δεν ξέρω που τα βρήκες.
Και μην κάνεις τον πονηρό, δίνεις ποσοστιαία στοιχεία παραγωγής ΜΟΝΟ ηλεκτρικής ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές. Επί του συνόλου της ενέργειας που καταναλώνεται στην ΕΕ πόσο προέρχεται από ανανεώσιμες πηγές? Η Eurostat λέει ότι μετά βίας φτάνει το 13,2%. Φυσικά όλοι καταλαβαίνουμε ότι αν και τα αυτοκίνητα γίνουν ηλεκτρικά οι ανάγκες για ηλεκτρικά φορτία θα αυξηθούν δραματικά και σε καμία περίπτωση οι ανανεώσιμες πηγές δεν θα καλύπτουν την ζήτηση ούτε στο ελάχιστο.
Όσο για την τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος στην Αγγλία δεν ξέρω ποια είναι, υποψησιάζομαι πάντως από τα λεγόμενα σου ότι είναι πολύ χαμηλή. Εδώ στην Ελλάδα πάντως όσοι παίρνουν λογαριασμό στα χέρια τους βάζουν τα κλάματα. Όχι αυτοκίνητο δεν μπορούμε να φορτίσουμε οι περισσότεροι αλλά σε λίγο ουτε και κινητό.
Θύρα Ντουβάρ.....
Άβαταρ μέλους
papwolf
 
Δημοσιεύσεις: 3267
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2021, 22:08

Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Мир » Παρ 24 Δεκ 2021, 15:11

Περίπου 26-30λεπτα την κιλοβατώρα αλλά όπως όλες τις χώρες της Ευρώπης θα υπάρξει γενναία αύξηση τιμών μετά τον Ιανουάριο.

Συν αλλά τόσα για χρέωση δικτυου (standing charge)
Άβαταρ μέλους
Мир
 
Δημοσιεύσεις: 6408
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2014, 23:44
Τοποθεσία: London

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 24 Δεκ 2021, 16:00

Μέχρι να βγω στη σύνταξη (5 έτη και 4 μήνες ακόμη) θα κρατήσω το 19χρονο Κορολάκι μου που ρολάρει μια χαρά. Από τη στιγμή που του άλλαξα τα αμορτισέρ με τα κίτρινα Koni δεν έχω άγχος ούτε για το αν θα με βγάλει στις γρήγορες στροφές και το αμάξι είναι ολοκληρωμένο. Αν αγοράσω αυτοκίνητο θα είναι μετά τη σύνταξη, ηλεκτρικό βέβαια και μάλλον Toyota πάλι. Με μεγάλη αυτονομία, ώστε να έρχομαι στην Τούμπα άνευ στάσεως...
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90052
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό NikLiverpool » Παρ 24 Δεκ 2021, 16:33

Мир έγραψε:Περίπου 26-30λεπτα την κιλοβατώρα αλλά όπως όλες τις χώρες της Ευρώπης θα υπάρξει γενναία αύξηση τιμών μετά τον Ιανουάριο.

Συν αλλά τόσα για χρέωση δικτυου (standing charge)



Που πληρώνεις τόσο για ρεύμα ρε φίλε? Είμαι με octopus στο North West που είναι από τις πιο ακριβές περιοχές στην Αγγλία στο ρεύμα και πληρώνω 14,5 πέννες την κιλοβατώρα, 5,5 πέννες overnight και 24 πέννες το daily rating.
Άβαταρ μέλους
NikLiverpool
 
Δημοσιεύσεις: 1236
Εγγραφή: Τετ 23 Δεκ 2020, 17:44

Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Мир » Παρ 24 Δεκ 2021, 16:39

Το ηλεκτρικό αυτοκίνητο δεν είναι ρεαλιστική λύση με τα σημερινα δεδομενα.

Η τεχνολογια της μπαταριας ειναι στάσιμη εδω και δεκαετίες, εχει να εξελιχθεί ουσιαστικά από τις μπαταρίες λιθίου.

Στα 10-12 χρόνια θέλουν άλλαγμα οι μπαταριες με αρκετα μεγαλο κοστος.

Για μενα η λυση ηταν η απόσυρση και ενοικιαζόμενο οποτε χρειάζεται.

Το focus πηγε άκλαφτο με το μπηκε και το νταβατζιλίκι με το ULEZ Λονδινο. Πρέπει να πληρώνεις 20€ τη μερα πρόστιμο για αυτοκίνητα παλαιότερα του 2008.
Τελευταία επεξεργασία από Мир και Παρ 24 Δεκ 2021, 16:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Мир
 
Δημοσιεύσεις: 6408
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2014, 23:44
Τοποθεσία: London

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Мир » Παρ 24 Δεκ 2021, 16:42

NikLiverpool έγραψε:
Мир έγραψε:Περίπου 26-30λεπτα την κιλοβατώρα αλλά όπως όλες τις χώρες της Ευρώπης θα υπάρξει γενναία αύξηση τιμών μετά τον Ιανουάριο.

Συν αλλά τόσα για χρέωση δικτυου (standing charge)



Που πληρώνεις τόσο για ρεύμα ρε φίλε? Είμαι με octopus στο North West που είναι από τις πιο ακριβές περιοχές στην Αγγλία στο ρεύμα και πληρώνω 14,5 πέννες την κιλοβατώρα, 5,5 πέννες overnight και 24 πέννες το daily rating.

Λονδινο, Octapus energy flexible
Άβαταρ μέλους
Мир
 
Δημοσιεύσεις: 6408
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2014, 23:44
Τοποθεσία: London

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό NikLiverpool » Παρ 24 Δεκ 2021, 16:54

papwolf έγραψε:
NikLiverpool έγραψε:Λοιπόν για να τελειώνουμε με τον μύθο της ακριβής ηλεκτρικής ενέργειας και του φθηνού πετρελαίου.
Για να παραχθεί 1 λίτρο πετρελαίου απαιτείται 1,5 κιλοβατώρα ηλεκτρικού ρεύματος. Αυτό είναι η ενέργεια που απαιτείται κατά μέσο όρο για άντληση και στο διυλιστήριο. Δεν συμπεριλαμβάνεται η ενέργεια για την μεταφορά του μέσω τάνκερ/αγωγών και φορτηγών που το μεταφέρουν στα βενζινάδικα.
Πάμε τώρα στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Η μεγάλη Βρετανία πέρσι κάλυψε το 43% των αναγκών της σε ηλεκτρικό ρεύμα από ανανεώσιμες. Η Γερμανία 45%. Οι ΗΠΑ 20% παρόλο που ο τράμπα είχε παγώσει όλες τις επενδύσεις σ αυτό τον τομέα.

Ελπίζω να σε κάλυψα για το αν το ρεύμα είναι όντως ακριβό. Αναμένω τα επόμενα τραμπικα επιχειρήματα.


Αντί για τραμπικά επιχειρήματα θα σου παραθέσω τα επίσημα στοιχεία της Eurostat για την κατανάλωση ενέργειας στις 28 χώρες της ΕΕ και στο Ηνωμένο Βασίλειο. Παρακάτω ο σύνδεσμος:
https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... 2_Eurostat
Τα δικά σου στοιχεία δεν ξέρω που τα βρήκες.
Και μην κάνεις τον πονηρό, δίνεις ποσοστιαία στοιχεία παραγωγής ΜΟΝΟ ηλεκτρικής ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές. Επί του συνόλου της ενέργειας που καταναλώνεται στην ΕΕ πόσο προέρχεται από ανανεώσιμες πηγές? Η Eurostat λέει ότι μετά βίας φτάνει το 13,2%. Φυσικά όλοι καταλαβαίνουμε ότι αν και τα αυτοκίνητα γίνουν ηλεκτρικά οι ανάγκες για ηλεκτρικά φορτία θα αυξηθούν δραματικά και σε καμία περίπτωση οι ανανεώσιμες πηγές δεν θα καλύπτουν την ζήτηση ούτε στο ελάχιστο.
Όσο για την τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος στην Αγγλία δεν ξέρω ποια είναι, υποψησιάζομαι πάντως από τα λεγόμενα σου ότι είναι πολύ χαμηλή. Εδώ στην Ελλάδα πάντως όσοι παίρνουν λογαριασμό στα χέρια τους βάζουν τα κλάματα. Όχι αυτοκίνητο δεν μπορούμε να φορτίσουμε οι περισσότεροι αλλά σε λίγο ουτε και κινητό.


Εσύ αλλάζεις πονηρά την κουβέντα. Εγώ εξαρχής μίλησα για ηλεκτρικά vs εσωτερικής καύσης. Πουθενά δεν μίλησα για ολική αντικατάσταση των ενεργειακών αναγκών με ηλεκτρισμό. Κανείς νοήμων δεν υποστηρίζει αυτό.
Εδώ ας πούμε κοιτάνε πολύ σοβαρά για αντικατάσταση του φυσικού αερίου με υδρογόνο.
Όσον αφορά τις ανανεώσιμες η τεχνολογία τους προχώρα ραγδαία.
Και τέλος τα πειράματα σύντηξης προχωρούν ραγδαία.

Θα σου πω μια ατάκα που δεν είναι δική μου, αν θες ψάξτο.

Η λίθινης εποχή τέλειωσε πριν ή ανθρωπότητα ξεμείνει από πέτρες. Το ίδιο θα γίνει και με το πετρέλαιο.

Όσον αφορά το ρεύμα στην Ελλάδα φτηνό είναι. Οι λογαριασμοί είναι τραγικοί γιατί χώνουν μέσα χίλιες δύο μαλακιες που μόνο με το ρεύμα δεν έχουν σχέση.
Άβαταρ μέλους
NikLiverpool
 
Δημοσιεύσεις: 1236
Εγγραφή: Τετ 23 Δεκ 2020, 17:44

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό NikLiverpool » Παρ 24 Δεκ 2021, 16:56

Мир έγραψε:
NikLiverpool έγραψε:
Мир έγραψε:Περίπου 26-30λεπτα την κιλοβατώρα αλλά όπως όλες τις χώρες της Ευρώπης θα υπάρξει γενναία αύξηση τιμών μετά τον Ιανουάριο.

Συν αλλά τόσα για χρέωση δικτυου (standing charge)



Που πληρώνεις τόσο για ρεύμα ρε φίλε? Είμαι με octopus στο North West που είναι από τις πιο ακριβές περιοχές στην Αγγλία στο ρεύμα και πληρώνω 14,5 πέννες την κιλοβατώρα, 5,5 πέννες overnight και 24 πέννες το daily rating.

Λονδινο, Octapus energy flexible


Φίλε flexible είναι καταστροφή. Θα σου έλεγα να δεις για άλλο πακέτο αλλά τώρα είναι ζόρι να βρεις φτηνά πακέτα. Δες αν μπορείς να βρεις τπτ με smart meter.
Άβαταρ μέλους
NikLiverpool
 
Δημοσιεύσεις: 1236
Εγγραφή: Τετ 23 Δεκ 2020, 17:44

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό NikLiverpool » Παρ 24 Δεκ 2021, 16:59

Мир έγραψε:Το ηλεκτρικό αυτοκίνητο δεν είναι ρεαλιστική λύση με τα σημερινα δεδομενα.

Η τεχνολογια της μπαταριας ειναι στάσιμη εδω και δεκαετίες, εχει να εξελιχθεί ουσιαστικά από τις μπαταρίες λιθίου.

Στα 10-12 χρόνια θέλουν άλλαγμα οι μπαταριες με αρκετα μεγαλο κοστος.

Για μενα η λυση ηταν η απόσυρση και ενοικιαζόμενο οποτε χρειάζεται.

Το focus πηγε άκλαφτο με το μπηκε και το νταβατζιλίκι με το ULEZ Λονδινο. Πρέπει να πληρώνεις 20€ τη μερα πρόστιμο για αυτοκίνητα παλαιότερα του 2008.


Ρε φίλε αυτά τώρα τα λες σοβαρά? Στάσιμη η τεχνολογία εδώ και δεκαετίες?
10-12 άλλαγμα η μπαταρία?
Λίγο με τη παραπληροφορηση κρατεί.
Άβαταρ μέλους
NikLiverpool
 
Δημοσιεύσεις: 1236
Εγγραφή: Τετ 23 Δεκ 2020, 17:44

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες