Cars&Moto

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Παρ 05 Μαρ 2021, 13:28

Mitsospaoki4 έγραψε:
Στην κοπέλα μου :p

Περιμένω να μου στείλεις φώτο με το citroen :p
:opaokara: :opaokara: :opaokara: :opaokara:

Εικόνα
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Παρ 05 Μαρ 2021, 15:06

Στα ΕΛΠΕ δουλεύει ο αδερφός σου συνονόματε; κι ο κουμπάρος μου πήρε ένα Βόλβο κ βρίζει (είχε Subaru Impreza).

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Μια άλλη ερώτηση: Πλησιάζω τα 50 και με έπιασε μια ψιλοκρισάρα.
Μαζί με την κωλοφάση με τον Κόβιντ που λέω να κάνω δώρο στην αφεντομοτσουνάρα μου (αρχική σκέψη ρολόι που έχω κάποιο κολληματάκι) μου κατέβηκε να κάνω μαθήματα για μηχανή. Όχι κάτι πελώριο, με δίπλωμα αυτοκινήτου πλέον μπορείς να οδηγήσεις μέχρι 125cc κ έχει ο Θεός. Θα με πεις Γερμανία τι να το κάνεις;
Από την άλλη σκέφτηκα ας κάνω τα μαθήματα να δω αν τη γουστάρω τη φάση κ βλέπουμε.

Έχεις ξεκινήσει άλλος σας μεγάλος πάνω από τα 40 για μηχανή;
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Παρ 05 Μαρ 2021, 15:53

Odi έγραψε:Volvo XC40.

Όνειρο ζωής.
Καλό όνειρο....

Ωραιο εργαλείο!



Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27766
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Παρ 05 Μαρ 2021, 15:54

Εμπειρία κάνεις από Α3 μοντέλο 10-12??

Το 1400 μιλάμε.

Δε μας δίνει και πολλά λεφτά ο Teacher..

Χάχαχαχα

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27766
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Παρ 05 Μαρ 2021, 17:38

Πάρε Α4. Το τρία είναι σκουληκιαρικο
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Παρ 05 Μαρ 2021, 17:49

Πω πω....

Δε το σκέφτηκα!!

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27766
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Παρ 05 Μαρ 2021, 17:55

Πάρε μπέμπα 1. Freude am Fahren. Το 1,8 με τον 3κίλυνδρο κινητήρα καίει και λίγο. Οδηγικά δε μου αρέσει σαν το προηγούμενο δίλιτρο άσσο, αλλά ας όψεται ο νταλικιέρης που έκανε όπισθεν στο φανάρι (ναι συμβαινει κ Γερμανία) κ μας άφησε με ολική ζημιά.

Αν είναι 1,4 οοοο γιατί όχι Seat, VW, Skoda? ¨Ίδια¨ αυτοκίνητα.
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Kabamaru11 » Παρ 05 Μαρ 2021, 18:24

κατοχος γερμανικου φαβε γκολφ 1.400cc με 140 ακπομ,ειναι πολυ καλη κ αξιοπιστη επιλογη,με πολυ καλο γκαζι,καλη καταναλωση,λιγα θεματακια στην αντλια νερου μονο.Αν επαιρνα σημερα αμαξι,θα κοιτουσα το i30 Fastback σε εκδοση N Line,αν καποιος το εχει οδηγησει,παρακαλω μια γνωμη για τον 1.500cc με τα 159hp.
Άβαταρ μέλους
Kabamaru11
 
Δημοσιεύσεις: 1769
Εγγραφή: Τετ 16 Δεκ 2020, 23:02
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Συκιες

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 05 Μαρ 2021, 18:25

tolis01 έγραψε:Στα ΕΛΠΕ δουλεύει ο αδερφός σου συνονόματε; κι ο κουμπάρος μου πήρε ένα Βόλβο κ βρίζει (είχε Subaru Impreza).

ΜΕΒΓΑΛ
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89368
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Jeremy4 » Παρ 05 Μαρ 2021, 19:08

Δε βλέπω καθόλου στην συζήτηση και στις προτιμήσεις Ιταλικά αυτοκίνητα. Μόνο εγώ είμαι ιταλάκιας; :?
Άβαταρ μέλους
Jeremy4
 
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2008, 10:12
Τοποθεσία: Βουδαπέστη, Ουγγαρία

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 05 Μαρ 2021, 19:30

Στη δεκαετία του 70 οι Ιταλοί ήταν μπροστά σε κάποια σημαντικά θέματα, όπως οι κινητήρες, τα κρατήματα, τα φρένα, κλπ. H Alfa Romeo ήταν leader στον τομέα της, αν και εμένα, ως μαθητή, με ενθουσίαζε η Lancia hpe (high performance estate), που η γραμμή της ήταν κόντρα στο τότε κατεστημένο, για να μην μιλήσω για κινητήρες, φρένα και κρατήματα.
Στην δεκαετία του 80 η Peugeot και εν γένει οι Γάλλοι έκαναν άλμα και σε κινητήρες και σε κρατήματα. Τα 205 και 309 Gti αποτέλεσαν πρότυπα κρατημάτων και τα πιο καθημερινά μοντέλα των τριών μεγάλων κατασκευαστών (Peugeot, Citroen, Renault) έπιασαν κορυφή στον συνδυασμό οδηγικής συμπεριφοράς και άνεσης. Οι Ιταλοί σταδιακά έχαναν την πρωτοκαθεδρία και παρήκμαζαν, ενώ κάποιες συχνές βλάβες έριξαν και την δημοφιλία τους.
Από τη δεκαετία του 90 και μετά η ποιότητα κατασκευής και η αξιοπιστία έπαιζαν τον πρώτο ρόλο στην επιλογή αυτοκινήτου των καθημερινών οδηγών, με τους Ιάπωνες (με πρώτη την Toyota) να μην παίζονται στον τομέα αυτό και τους υπόλοιπους Ασιάτες (Κορεάτες) να ακολουθούν με πολύ σημαντικά βήματα κυρίως στην τελευταία δεκαετία.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89368
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Parolos » Παρ 05 Μαρ 2021, 19:44

tolis01 έγραψε:Πάρε μπέμπα 1.


Ακριβώς.
Θα πρότεινα το F20 το ντιζελακι βέβαια, αλλά μετά από πολύ διάβασμα και ψάξιμο. Γύρω στα 12-13 μπορείς να βρεις.

Το Α3 είναι για καμιά συμπεθέρα..

Θα σου πουλούσα το e87 αλλά δεν μπορώ να πάρω άλλο τη φτώχεια μου μέσα, και δεύτερον οδηγικά δεν το αλλάζω με τίποτα.
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή...
Pablo Garcia
Άβαταρ μέλους
Parolos
 
Δημοσιεύσεις: 6011
Εγγραφή: Τρί 19 Οκτ 2010, 17:33

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Jeremy4 » Παρ 05 Μαρ 2021, 20:01

ΑποστόληςΑ έγραψε:Στη δεκαετία του 70 οι Ιταλοί ήταν μπροστά σε κάποια σημαντικά θέματα, όπως οι κινητήρες, τα κρατήματα, τα φρένα, κλπ. H Alfa Romeo ήταν leader στον τομέα της, αν και εμένα, ως μαθητή, με ενθουσίαζε η Lancia hpe (high performance estate), που η γραμμή της ήταν κόντρα στο τότε κατεστημένο, για να μην μιλήσω για κινητήρες, φρένα και κρατήματα.
Στην δεκαετία του 80 η Peugeot και εν γένει οι Γάλλοι έκαναν άλμα και σε κινητήρες και σε κρατήματα. Τα 205 και 309 Gti αποτέλεσαν πρότυπα κρατημάτων και τα πιο καθημερινά μοντέλα των τριών μεγάλων κατασκευαστών (Peugeot, Citroen, Renault) έπιασαν κορυφή στον συνδυασμό οδηγικής συμπεριφοράς και άνεσης. Οι Ιταλοί σταδιακά έχαναν την πρωτοκαθεδρία και παρήκμαζαν, ενώ κάποιες συχνές βλάβες έριξαν και την δημοφιλία τους.
Από τη δεκαετία του 90 και μετά η ποιότητα κατασκευής και η αξιοπιστία έπαιζαν τον πρώτο ρόλο στην επιλογή αυτοκινήτου των καθημερινών οδηγών, με τους Ιάπωνες (με πρώτη την Toyota) να μην παίζονται στον τομέα αυτό και τους υπόλοιπους Ασιάτες (Κορεάτες) να ακολουθούν με πολύ σημαντικά βήματα κυρίως στην τελευταία δεκαετία.


Σε κρατήματα και φρένα νομίζω ότι ακόμη και τώρα είναι αξιόλογα αρκετά ιταλικά μοντέλα. Σχεδιαστικά νομίζω ότι είναι οι καλύτεροι μακράν, αλλά αυτό είναι και υποκειμενικό. Αν βάλεις δίπλα-δίπλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά κάποιων ιταλικών με π.χ. γερμανικά από την ίδια κατηγορία τις περισσότερες φορές τα γερμανικά θα είναι μπροστά. Όταν βάλεις στην εξίσωση, τη σχεδίαση και το "χαρακτήρα" νομίζω παίρνει παραπάνω πόντους το ιταλικό.
Άβαταρ μέλους
Jeremy4
 
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2008, 10:12
Τοποθεσία: Βουδαπέστη, Ουγγαρία

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 05 Μαρ 2021, 20:21

Σήμερα πολλά αυτοκίνητα έχουν καλό κράτημα. H Ford πχ είναι τις πλέον πρωτοπόρες, με το Focus να πιάνει κορυφή από την πρώτη μέρα που πρωτοπαρουσιάστηκε, εδώ και 20 έτη.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89368
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Cars&Moto

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Παρ 05 Μαρ 2021, 20:39

Σαν τα αμερικανικά αυτοκίνητα ΔΕΝ ΕΧΕΙ!
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες