Διακοπές

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Σάβ 10 Ιούλ 2021, 14:51

Έχω ένα μεταλλικό του μπέιζμπολ. Light and effective. Για τα χεράκια σου!
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9879
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό john4serres » Σάβ 10 Ιούλ 2021, 16:19

barlow4 έγραψε:
Μαυρο Χιονι έγραψε:Τούζλα Σουρμε. Να πας να μας πεις πως είναι και μας, που το έχουμε καημό!

Εχεις καημο να πας τουζλα κ σας φερνουν παικτη που εχει παιξει 20 φορες εθνικη πορτογαλιας κ γκρινιαζετε.
Αλλα.. Αυτοι ειστε.
Χαχαχαχαχα
Σωστός
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29796
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Σάβ 10 Ιούλ 2021, 19:55

Kourdos έγραψε:
midenistis έγραψε:Έλεος...
Θα σας προτίνω μέρος να πάτε να δείτε γυμνά κωλαράκια Πολωνέζικα.
!!! Καβουρότρυπες Χαλκιδικής - 2ο πόδι - πριν τη Σάρτη !!!
Παραθέτω το πρώτο χρονικά ποστ αυτού του τοπικ, για έμπνευση και παραδειγματισμό.

Κατ5, χαζεύω το βιντεάκι της Χαλκιδικής με ανοιχτό στόμα!


Χαχαχαχα θυμήθηκα πριν κατι χρονια που εψαχνα κανα αλλο μερος να παμε διακοπες. Καθοτι κολλημενος με τις καθαρες θαλασσες μπαινω σ ενα σαιτ με τις καλυτερες παραλιες της Ελλαδας. Εχει μια εικονα στην αρχη(τραβηγμενη με φιλτρα) που ειναι φοβερή, και παθαινω πλακα αλλα δε γραφει απο που ειναι. Ψαχνω στο γοογλη με αναζητηση εικονας και τελικα αντιλαμβανομαι οτι ειναι οι ....Αλυκες τραβηγμενη απο αλλη γωνια.Εκει που παω χρονια . Σαν τη Χαλκιδική...

Για το caprice(μικρη βενετια) που λες απ τα ωραιοτερα ισως το καλυτερο μπαρ που χω παει απο θεμα ατμοσφαιρας. Πρωτη φορα ειδα τετοιους μπάρμεν να συνεργαζονται και οι τρεις (αποσταση 2-3 μετρα αναμεσα τους ) για τη δημιουργια ενος κοκτέιλ τσουλοντας το ποτήρι πανω στη μπαρα μεταξυ τους κι ο καθενας να συμπληρωνει κατι. Καθε μιση ωρα, σφυριχτρα, και το παγωμενο Jack εβγαινε απ το ψυγειο για να κερασει σφηνακια. Απιστευτοι. Δυστυχως νομιζω πως εκλεισε πριν κατι χρονια.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26576
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό elvetos giatros » Σάβ 24 Ιούλ 2021, 10:25

Φέτος μετά την ταλαιπωρία του Κορωνοιου και κάποιες άλλες προσωπικές δυσκολίες έκλεισα για Ελλάδα μέσω πλοίου τελευταία στιγμή. Τελικά βρήκαμε πλοίο μόνο για Πάτρα (έχω και το σκυλί μαζί, χρειάζομαι pet cabine)
Λοιπόν εκεί που κατεβαίνουμε, μετά από ένα εικοσιτετραωρο στο καράβι, μου λέει η γυναίκα, δεν ξαναπαιρνουμε ένα πλοίο, να πάμε Κεφαλονιά..;
Στην αρχή λέω :shock:
Μετά όμως σκέφτηκα τον Μπαρκαρουτσο - λέω μέσα μου, υπάρχουν και χειρότερα

Λοιπόν μάγκες στο δια ταύτα
Πολύ πολύ όμορφο νησί
Πολύ πράσινο
Ωραίες παραλίες - καλά μη βαράτε, σαν τη Χαλκιδική δεν έχει, ξέρω
Μορφολογία εδάφους ελκυστική, αν και με 33 - βαθμούς Κελσίου, όχι χρόνια δυστυχώς - δεν ανεβαίνεις τον Αινο
Πολύ ψάρι
Ιδιαίτερα φιλόξενοι άνθρωποι
Μονοκατοικίες και τουριστικά καταλύματα με φινέτσα αξιοζήλευτη
Να επισκεφθείτε το Φισκαρδο, την Άσσο και το Αργοστόλι
Τα δύο πρώτα είναι τα πιο διάσημα σημεία του νησιού - στη θέση σας δε θα ξοδευομουν να μείνω εκεί
Το οδικό δίκτυ είναι μέτριο, αλλά με ταχύτητες 30-50 την ώρα κι ακούγοντας δεύτερο πρόγραμμα, είναι απόλαυση
Παραλίες και παραλίες και δεξιά ανεβαίνοντας είναι η Ιθάκη κι αριστερά πίσω η Ζάκυνθος


Έμεινα στο πιο δυτικό κατάλυμα της παραλίας Λουρδα - απίστευτη φιλοξενία, θέα κι ησυχία, 30 μέτρα με τα πόδια από μονοπάτι στην αμμουδιά

Οι πιο εγκάρδιες ευχές μου σε όλους τους συμφορουμιτες
Να βρείτε την ησυχία σας, μέσα σας
Ο ετεροαποκαλουμενος κι ως άπλυτος κυρ Παντελής
elvetos giatros
 
Δημοσιεύσεις: 3482
Εγγραφή: Πέμ 05 Μαρ 2009, 01:16

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 24 Ιούλ 2021, 20:21

Να ʼσαι καλά, τιμή μου που με σκέφτηκες!

Εγώ τώρα επιστρέφω από Μετέωρα, θα γράψω δυο λογάκια (θα ξενερώσετε, δεν έκανα πολλά :mrgreen: )
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Σάβ 24 Ιούλ 2021, 20:40

@elvetos
Κεφαλονιά, γενέθλιος τόπος, αν και Θρακομακεδών. Δούλευε εκεί ο πατήρ κ βγήκα.
Απόλαυση το καλοκαίρι του 91 που έκανα εκεί την πρακτική με τη ΔΕΗ στους εναεριτζήδες (οι μισοί παλιοί του εμπορικού ναυτικού, λέγανε ιστορίες για τα μπουρδέλα του Ρίο) κ τριγυρνάγαμε σε σούπερ παραλίες. Περιμένω να μεγαλώσουν λίγο τα παιδιά να ξαναπάω.
Και οι Κεφαλονίτες, μουρλοκομεία.

kataramenos5 έγραψε: Για το caprice(μικρη βενετια) που λες απ τα ωραιοτερα ισως το καλυτερο μπαρ που χω παει απο θεμα ατμοσφαιρας. .... Δυστυχως νομιζω πως εκλεισε πριν κατι χρονια.

Έκλεισε το original, αλλά άνοιξε ξανά λίγο πιο πέρα.
Τη Μύκονο την είχαμε στάνταρ Ιούνιο για reunion με την τσακαλοπαρέα 3-4 μέρες κ στάνταρ καταλήγαμε Caprice να μας φυσάει ο αέρας κ να ανοίγουμε μπουκάλια. Από μουσική δεν πολυέλεγε, με εξαίρεση πρόπερσυ που κουβάλησε την Ms Leuki κ τέτοιο χορό είχα να ρίξω πάνω από 20 χρόνια.
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Σάβ 24 Ιούλ 2021, 20:45

Ωραίο ποστ από τον Γιατρό.


Εγώ θα το πάρω λίγο αντίστροφα:

Όποιος μπορεί και του αρέσει αυτό το στυλ, να κάνει οπωσδήποτε ταξίδι στην Ευρώπη, με καράβι προς Ιταλία και μετά roadtripd (οχι πως μέσω Βαλκανίων είναι άσχημα, τουναντίον, απλά πολλή περισσότερη κούραση).

Προσωπικά, επειδή το έκανα μικρός λόγω μετανάστευσης, μου άλλαξε τη ζωή. Και είναι απο τους βασικούς λόγους που μου αρέσει να ζω έξω). Πολύ εύκολο πράγμα να δεις χώρες, τοπία φοβερά, άλλες κουζίνες (γκουχ γκουχ και Τσέχες γκουυυχ).

Πάνω στη διαδρομή που ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ οτι ακολούθησε ο γιατρός: Σαν Μαρίνο, Βενετία, κοιλάδα της Αοστα, περιοχή Σαν Μπερνάρ στην Ελβετία, καθώς και τόσα άλλα ανάλογα με τη διαδρομή που θα ακολουθήσει κανείς.
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13089
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Patron » Σάβ 24 Ιούλ 2021, 20:58

Ρε Τολις τι είπες τώρα μις Λευκή … κ Μάχη Λαμάρ, ήμουνα νιος κ γέρασα. Έχω να πάω Μύκονο από Σεπτέμβρη 2000. Στα 90ς πήγαινα 3-4 φορές το χρόνο ποτέ πικ σαιζον όμως.
Patron
 
Δημοσιεύσεις: 3184
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2014, 11:16

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Κυρ 25 Ιούλ 2021, 11:50

Μπορείς να έρθεις Τήνο.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89368
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Κυρ 25 Ιούλ 2021, 12:14

Τήνο είχε παίξει μέγας εφηβικός έρως που είχαμε πάει οικογενειακώς με άλλη οικογένεια με δίδυμες γαλλιδούλες. Δεν ξέραμε ποια είναι ποια... :lol: :lol:

@Patron
Την καλύτερη εποχή έζησες κ πήγαινες. Κι εγώ αν εξαιρέσεις την 1η φορά το 90 πάντα Ιούνιο ή Σεπτπέμβριο (ως και Οκτώβριο). Εξαίρεση μια φορά το 2001 που με πήρε τηλ μια γερμανονοβόσνια ενώ έκανα διακοπές Πιερία πως θα είναι 2 μέρες μόνη μέχρι να σκάει η κολλητή της. 8-) 8-)
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό trouman » Κυρ 25 Ιούλ 2021, 12:53

elvetos giatros έγραψε:Φέτος μετά την ταλαιπωρία του Κορωνοιου και κάποιες άλλες προσωπικές δυσκολίες έκλεισα για Ελλάδα μέσω πλοίου τελευταία στιγμή. Τελικά βρήκαμε πλοίο μόνο για Πάτρα (έχω και το σκυλί μαζί, χρειάζομαι pet cabine)
Λοιπόν εκεί που κατεβαίνουμε, μετά από ένα εικοσιτετραωρο στο καράβι, μου λέει η γυναίκα, δεν ξαναπαιρνουμε ένα πλοίο, να πάμε Κεφαλονιά..;
Στην αρχή λέω :shock:
Μετά όμως σκέφτηκα τον Μπαρκαρουτσο - λέω μέσα μου, υπάρχουν και χειρότερα

Λοιπόν μάγκες στο δια ταύτα
Πολύ πολύ όμορφο νησί
Πολύ πράσινο
Ωραίες παραλίες - καλά μη βαράτε, σαν τη Χαλκιδική δεν έχει, ξέρω
Μορφολογία εδάφους ελκυστική, αν και με 33 - βαθμούς Κελσίου, όχι χρόνια δυστυχώς - δεν ανεβαίνεις τον Αινο
Πολύ ψάρι
Ιδιαίτερα φιλόξενοι άνθρωποι
Μονοκατοικίες και τουριστικά καταλύματα με φινέτσα αξιοζήλευτη
Να επισκεφθείτε το Φισκαρδο, την Άσσο και το Αργοστόλι
Τα δύο πρώτα είναι τα πιο διάσημα σημεία του νησιού - στη θέση σας δε θα ξοδευομουν να μείνω εκεί
Το οδικό δίκτυ είναι μέτριο, αλλά με ταχύτητες 30-50 την ώρα κι ακούγοντας δεύτερο πρόγραμμα, είναι απόλαυση
Παραλίες και παραλίες και δεξιά ανεβαίνοντας είναι η Ιθάκη κι αριστερά πίσω η Ζάκυνθος


Έμεινα στο πιο δυτικό κατάλυμα της παραλίας Λουρδα - απίστευτη φιλοξενία, θέα κι ησυχία, 30 μέτρα με τα πόδια από μονοπάτι στην αμμουδιά

Οι πιο εγκάρδιες ευχές μου σε όλους τους συμφορουμιτες
Να βρείτε την ησυχία σας, μέσα σας


Στα 100 μέτρα η μπουκαπορτα..
trouman
 
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 09:47

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Aye4 » Παρ 30 Ιούλ 2021, 10:05

Θερμές ευχαριστίες σε joshua για τις προτάσεις σχετικά με Τήνο. Ακολουθήθηκαν σε ποσοστό 7/10 και ήταν όλες διαμάντι. Ομοίως ευχαριστίες και στον ΑποστόληΑ. Εξαιρετικές προτάσεις φαγητού και παραλιών. Το paokmania εξελίσσεται και στον απόλυτο οδηγό διακοπών. :opaokara:
Άβαταρ μέλους
Aye4
 
Δημοσιεύσεις: 1638
Εγγραφή: Τρί 01 Αύγ 2017, 19:10
Τοποθεσία: Καστέλλα (Πρ. Ηλίας)

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Παρ 30 Ιούλ 2021, 10:46

Η Τήνος είναι αρκετά παρεξηγημένη στον πολύ κόσμο καθώς έχει συνδεθεί μόνο με θρησκευτικό τουρισμό. Ευτυχώς λέω εγώ, γιατί δεν έρχεται η πολλή τρέλα των 18+ ηλικιών (βιολογικά ή νοητικά), που θέλουν να ξεδώσουν. Αυτοί συνήθως επιλέγουν το διπλανό νησί (Μύκονος) που βρίσκεται σε απόσταση 35 λεπτών με συμβατικό πλοίο και 18 λεπτών με ταχύπλοο.
Το νησί είναι πολύ όμορφο, ιδιαίτερα εντός. Παραλίες για όλα τα γούστα, δωμάτια επίσης, καθώς και πολύ νόστιμο φαγητό.
Επίσης δεν έχουμε τις στενότητες της Μυκόνου, που έχει με δρόμους που με δυσκολία στρίβουν λεωφορεία, ενώ στη χώρα δεν κυκλοφορούν παρά μόνο πεζοί και μοτοποδήλατα.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89368
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό john4serres » Παρ 30 Ιούλ 2021, 10:59

Κολυμπώντας πόση ώρα;
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29796
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό gika » Παρ 30 Ιούλ 2021, 11:11

Για Πάρο και Νάξο έχουμε προτάσεις;

Ενδιαφέρομαι για τις καλύτερες παραλίες, για τα πιο τίμια ταβερνακια, και για ποιοτικά έως και fancy cocktail bars. 8-)
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες