Διακοπές

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Τετ 08 Ιούλ 2020, 14:05

Αααχ αλίμονο σε εμάς τους ξενιτεμένους, εισιτήρια έχουμε, αρκετές φορές αλλαγμένα... να δούμε.
Κι οι γονείς-παππούδες λαλημένοι, δεν έχω ιδέα αν μας θέλουν να μας δουν καν
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό GoMaRoS » Τετ 08 Ιούλ 2020, 16:30

Odi έγραψε:Πάργα - Σύβοτα φέτος.. Άντε να δούμε.


Αν δεν έχεις ξαναπάει, πες τι θέλεις να μάθεις;
GoMaRoS
 
Δημοσιεύσεις: 6671
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιουν 2010, 13:50

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό gika » Τετ 22 Ιούλ 2020, 11:56

Και γω φέτος θα κινηθώ στη γειτονιά Λευκάδα - Σύβοτα - Πάργα.
Διαμονή 5 μέρες Λευκάδα (Νυδρί) και άλλες τόσες στην Πάργα.
Ανυπομονώ για προτάσεις για παραλίες, φαγητό, νυχτερινή ζωή, ημερήσιες κρουαζιέρες και ότι άλλο θεωρείτε σχετικό.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Τετ 22 Ιούλ 2020, 12:03

Πάργα μια χαρά.

Μπάνιο στο βάλτο (?) Και βόλτες σε κάστρο κ παραλία. Αρκετά καλό φαγητό. Ημερήσια εκδρομή Παξούς.

Σύβοτα έτσι κι έτσι, δεν τα είδα όλα βέβαια αλλά δεν με έπεισαν τοσο, πάντα με βάση όσα λέγονται.


Λευκάδα με απογοήτευσε. Περισσότερο εντυπωσιακές οι φωτογραφίες πάρα η πραγματικότητα. Παρά πολύ πέτρα, πάρα πολύ κατσαβραχο στην οδήγηση, βαρύ κλίμα, όχι κάτι φοβερό από φαγητό. Στον άι Νικήτα είχα μείνει με ωραία πρασινάδα τριγύρω. Θεωρώ ότι είναι νησί που περνάει καλύτερα όποιος πάει με σκάφος, γιατί κατά τ αλλα πιο πολύ χρόνο τρως στην οδήγηση.
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13089
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Γερασίμου » Τετ 22 Ιούλ 2020, 12:06

Σαν τη Χαλκιδική δεν έχει. Πρώτα ο Θεός τον Αύγουστο δύο εβδομάδες, όταν γιορτάζει και η γυναίκα μου.
Γερασίμου
 
Δημοσιεύσεις: 4856
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 11:58

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό gika » Τετ 22 Ιούλ 2020, 12:44

Χαλκιδική είναι πλέον η βάση μου με το work from home στην εταιρία που δουλεύω να έχει παραταθεί μέχρι τις 8/1/21. Work from beachbar η φάση. :mrgreen: Έχοντας πάει στα υπόλοιπα μέρη τριγύρω που μπορεί κανείς να πάει οδικώς, και μη θέλοντας να μπω σε άλλα καράβια και αεροπλάνα, το Πάργα - Σύβοτα - Λευκάδα, ήταν η επιλογή.

Για Σύβοτα έχω ακούσει για καραβάκι που σε πάει στην παραλία Πισίνα και σε μια-δυο ακόμα, που λένε ότι αξίζει. Επίσης έχω ακούσει καλά λόγια για παραλίες όπως Μπέλα Βράκα, Μικρή και Μεγάλη Άμμος. Και καμιά ακόμα που μου διαφεύγει. Μου έχουν πει και για ένα κλαμπ στα Σύβοτα που αξίζει για βράδυ.

Για Πάργα έχω ακούσει για παραλίες Βάλτος και Λύχνος. Και υπάρχει η επιλογή για ημερήσια κρουαζιέρα σε Παξούς και Αντίπαξους. Επίσης σκεφτόμαστε την επίσκεψη στον Άραχθο για πεζοπορία και ίσως για κανένα ραφτινγκ χαλαρό (αν υπάρχει κάτι τέτοια περίοδο).

Για Λευκάδα, υπάρχει πάλι ημερήσια κρουαζιέρα που πηγαίνει με καραβάκι στις παραλίες Εγκρεμνοί και Πόρτο Κατσίκι, μετά περνάει από το Φισκάρδο της Κεφαλλονιάς και μετά από την Ιθάκη, μπαίνει στη σπηλιά Παπανικολής που βρίσκεται στο Μεγανήσι και τέλος περνάει από Σκορπιό πριν επιστρέψει. Πέρα από αυτό έχω ακούσει καλά λόγια για τις παραλίες Κάθισμα και Αγιοφύλλι.

Αν μπορείτε να προσθέσετε μέρη για καφέ/φαγητό/ποτό ή αν μου ξέφυγε κάποια παραλία που να αξίζει.. θα είμαι ευγνώμων :D
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Γερασίμου » Τετ 22 Ιούλ 2020, 13:01

Η παραλία Πισίνα στα Σύβοτα, είναι όνομα και πράγμα και ακόμα καλύτερη. Ωραία είναι και στη Μπέλα Βράκα.
Από τα Σύβοτα έχει κι άλλο καραβάκι που σε περνάει Παξούς και Αντίπαξους. Το λιμανάκι των Παξών είναι πολύ γραφικό, ενώ στους Αντίπαξους σταματάει σε μια παραλία για μπάνιο σε γαλαζοπράσινα νερά. Ποια Καραϊβική μπροστά της!
Προσοχή στο φαγητό στα Σύβοτα. Όχι πως δεν είναι καλό, αλλά έχει μερικά εστιατόρια που είναι τουριστικά και οι τιμές τους είναι κάποιες φορές δυσανάλογες με την ποιότητα.
Γερασίμου
 
Δημοσιεύσεις: 4856
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 11:58

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό rade paprica » Τετ 22 Ιούλ 2020, 14:24

Ένα νήμα που δυστυχώς για ακόμη μια χρονιά δεν έχω να συνεισφέρω παρά μόνο αναμνήσεις... :cry:
Ο ανόητος άνθρωπος επιδιώκει το ωφέλιμο, ο σοφός το δίκαιο Κομφούκιος

Bizim ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
rade paprica
 
Δημοσιεύσεις: 1119
Εγγραφή: Πέμ 02 Απρ 2020, 21:14

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ » Τετ 22 Ιούλ 2020, 14:44

Αν έχεις οικογένεια με παιδιά από βρέφη έως και γυμνάσιο, σαν τη Λήμνο δεν έχει.
''...Νυν Υπέρ πάντων ο αγών.''
Άβαταρ μέλους
ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ
 
Δημοσιεύσεις: 1551
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:41
Τοποθεσία: valia calda

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τετ 22 Ιούλ 2020, 14:44

Στα Σύβοτα και πιο συγκεκριμένα λίγο έξω, στην Αγία Παρασκευή, είχα πάει το 2001. Επειδή είχα αυτοκίνητο είχα γυρίσει όλα τα γύρω μέρη. Περισσότερο με άρεσε η παραλία Αρίλλας, που ήταν κάτω από την Πέρδικα.
Έκανα κι εγώ τη μονοήμερη διαδρομή από Σύβοτα για Παξούς και Αντίπαξους. Στους Αντίπαξους σταματάει πάντα για μπάνιο, αν και σε εμάς, λόγω πολλών σκαφών στην περιοχή μας άφησε πιο έξω, με τα νερά να είναι πολύ σκούρα λόγω βάθους.
Στους Παξούς, που σταματήσαμε για φαγητό, μας έγδαραν στην κυριολεξία, καθώς το φαγητό ήταν αστείο σε ποσότητα, αλλά καθόλου αστείο σε τιμή. Κάτι σαν να τρως στη Μύκονο.

Από το 2003 και μετά οι διακοπές μου είναι στην Τήνο, όπου έχω εξοχικό. Το αγόρασα τότε, στην εποχή των παχέων αγελάδων, αλλά το συντηρώ κάθε χρόνο, στην εποχή των ισχνών αγελάδων. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου βέβαια, γιατί οι παραλίες είναι πολύ καλές και η πόλη άνετη. Μόνο στη Μύκονο έχω βρει καλύτερα νερά, αλλά δεν μ' αρέσει η στενότητα χώρων που κατακλύζει το νησί, ούτε φυσικά κάποια άλλα πράγματα.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89370
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ » Τετ 22 Ιούλ 2020, 14:51

Αποστόλη, αληθεύει ότι στη Μύκονο τα κορίτσια δεν φοράνε μίνι φούστες;
''...Νυν Υπέρ πάντων ο αγών.''
Άβαταρ μέλους
ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ
 
Δημοσιεύσεις: 1551
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:41
Τοποθεσία: valia calda

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τετ 22 Ιούλ 2020, 15:01

Κάποια ναι.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89370
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Grigorios_PAOK » Τετ 22 Ιούλ 2020, 15:10

Θασος παιδιά, οικονομικές διακοπές με όλη την οικογένεια, στα + τα νερά είναι πεντακαθαρα
ΠΑΟΚ πάνω από όλα!!!
Grigorios_PAOK
 
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: Τρί 27 Αύγ 2019, 02:01

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Kap » Τετ 22 Ιούλ 2020, 15:36

ΑποστόληςΑ έγραψε:Στα Σύβοτα και πιο συγκεκριμένα λίγο έξω, στην Αγία Παρασκευή, είχα πάει το 2001. Επειδή είχα αυτοκίνητο είχα γυρίσει όλα τα γύρω μέρη. Περισσότερο με άρεσε η παραλία Αρίλλας, που ήταν κάτω από την Πέρδικα.
Έκανα κι εγώ τη μονοήμερη διαδρομή από Σύβοτα για Παξούς και Αντίπαξους. Στους Αντίπαξους σταματάει πάντα για μπάνιο, αν και σε εμάς, λόγω πολλών σκαφών στην περιοχή μας άφησε πιο έξω, με τα νερά να είναι πολύ σκούρα λόγω βάθους.
Στους Παξούς, που σταματήσαμε για φαγητό, μας έγδαραν στην κυριολεξία, καθώς το φαγητό ήταν αστείο σε ποσότητα, αλλά καθόλου αστείο σε τιμή. Κάτι σαν να τρως στη Μύκονο.

Από το 2003 και μετά οι διακοπές μου είναι στην Τήνο, όπου έχω εξοχικό. Το αγόρασα τότε, στην εποχή των παχέων αγελάδων, αλλά το συντηρώ κάθε χρόνο, στην εποχή των ισχνών αγελάδων. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου βέβαια, γιατί οι παραλίες είναι πολύ καλές και η πόλη άνετη. Μόνο στη Μύκονο έχω βρει καλύτερα νερά, αλλά δεν μ' αρέσει η στενότητα χώρων που κατακλύζει το νησί, ούτε φυσικά κάποια άλλα πράγματα.

Αποστόλη θα είσαι 11-17; Σκέφτομαι να έρθω Τήνο
Kap
 
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: Δευτ 09 Φεβ 2009, 10:39

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Τετ 22 Ιούλ 2020, 15:41

ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ έγραψε:Αν έχεις οικογένεια με παιδιά από βρέφη έως και γυμνάσιο, σαν τη Λήμνο δεν έχει.
Και χωρίς παιδιά πάντως 2 φορές πέρασα υπέροχα!
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες