Διακοπές

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Δευτ 13 Φεβ 2023, 12:12

danirifle έγραψε:Ρε αλάνια, κανείς με γνώση από Ιρλανδία υπάρχει?
για 3ήμερη εκδρομή ρωτάω..



jb1989 έγραψε:Καμία προταση για Βερολίνο από κανένα Παοκτσάκι; για καμία μπυραρία, νυχτερινή ζωη, φαγητό. Θα είμαστε αντροπαρεα 30αρηδες

Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47084
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Δευτ 13 Φεβ 2023, 12:17

Όπου και να πάει κανεις στην Ιρλανδία, καλά θα περάσει.
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9920
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Amsterdamer_87 » Δευτ 13 Φεβ 2023, 13:38

jb1989 έγραψε:Καμία προταση για Βερολίνο από κανένα Παοκτσάκι; για καμία μπυραρία, νυχτερινή ζωη, φαγητό. Θα είμαστε αντροπαρεα 30αρηδες

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλε στο Βερολινο εχει οτι θες..θα βρεις τα παντα..
Μπαρ με φαγητο καλο ειναι το Liberate..
Ναιτ κλαμπ σου συνιστω το Matrix..
Άβαταρ μέλους
Amsterdamer_87
 
Δημοσιεύσεις: 4038
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 16:31
Τοποθεσία: Eptalofos-Constanta-A'dam

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Δευτ 13 Φεβ 2023, 14:34

Θεόφιλος έγραψε:Καλημέρα μας συνοπαδοί!
Θα ήθελα κι εγώ τα φώτα σας, συγκεκριμένα για Ρώμη!
Βασικά, προτάσεις για να περάσουμε καλά με την σύζυγο και τι να προσέχουμε εκεί.
Θα μείνουμε 5 μέρες (φεύγουμε μέσα Μάρτη) και αυτό που με προβληματίζει σε κάθε ταξίδι, είναι συχνότερα το φαγητό. (Όσες φορές π.χ. έχω μείνει Κωνσταντινούπολη, δεινοπάθησα! Απεναντίας, η κουζίνα της Ισπανίας μπορώ να πω ότι είναι σα τη δική μας).
Σημειωτέων, θα βρεθούμε στη Ρώμη όχι τόσο για τουρισμό, μα περισσότερο για έρευνα σε αρχαιολογικούς χώρους, σημαντικά, ιστορικά και θρησκευτικά μέρη της πόλης κτλ.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Για φαγητο και βραδινη εξοδο, να πας προς το Τραστέβερε. Και πολυ καλυτερο, και φτηνοτερο, απο τους απατεωνες στο κεντρο
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11456
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό billagorn » Δευτ 27 Φεβ 2023, 22:42

Ευχαριστώ πολύ για τις ιταλικές και τις βιεννεζικες συμβουλές!
Για το καλοκαίρι που λέμε να ξεκινήσουμε σιγά σιγά σχέδια, σκεφτόμαστε για Κάρπαθο.
Λέει?
billagorn
 
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Κυρ 18 Μάιος 2008, 11:56

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό iremidynami 4+ » Σάβ 11 Μαρ 2023, 09:48

Παρακαλω αν έχει καποιος την ευγενη καλωσυνη, να με διαφωτισει. Προκειται να ταξιδεψω αεροπορικως στο Λονδίνο για επαγγελματικους λογους, στα μεσα Μαΐου, δεν εχω ξαναπάει εχω καποιες σκορπιες αποριες όπως

1.απαιτειται πλεον διαβατηριο; νεα ταυτοτητα;
2.φαγητο;ποτο; εξωτερικοι χωροι για καπνιστες υπαρχουν; καποια προταση επ'αυτου;
3.θα κινουμαι κυριως στην περιοχη κενσινγκτον, χαμερσμιθ και οχι μονο, αρα κινουμαι με μετρο; μεχρι τι ωρα λειτουργει;
4.ποσο ακριβα ειναι τα ταξι;
5.ξενοδοχεια η airbnb;(καπου πηρε το ματι μου πως στις αρχες Μαΐου γινεται η στεψη του Καρόλου. Γιαυτο ειναι τοσο ακριβη η διαμονη και η μετάβαση ή παντα ετσι ειναι);
6.η προσβαση απο τα αεροδρομια προς την πόλη, ποσο ευκολη ειναι;ποιο αεροδρομιο να επιλεξω;
7.οι συναλλαγες γινονται με λιρες; ανταλλακτηρια υπαρχουν αρκετα;

Καθε πληροφορια δεκτη
Εκ των προτερων ευχαριστω οποιον μπει στον κοπο να απαντησει.
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗΣ: Ο ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ Η ΨΥΧΗ.
Άβαταρ μέλους
iremidynami 4+
 
Δημοσιεύσεις: 1007
Εγγραφή: Παρ 04 Μαρ 2022, 16:48

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό nunies4 » Σάβ 11 Μαρ 2023, 12:19

Συγγενείς μένουν Λονδίνο οπότε έχω κάνει αμέτρητα ταξίδια αν και το τελευταίο επί ταυτότητας...οπότε με κάθε επιφύλαξη στο 1.

1. Πλέον διαβατήριο μόνο
2. Στην συντριπτική πλειοψηφία (αν όχι παντού) κάπνισμα μόνο έξω. Βέβαια είναι τέτοια η πληθώρα των επιλογών και τόσα τα μαγαζιά που έχουν και εξωτερικό χώρο που σίγουρα θα βρεις κάτι
3. Είναι γειτονικές περιοχές (και πολύ όμορφες) οπότε με το μέτρο θα είσαι πολύ άνετα και σε μικρής διάρκειας αποστάσεις. Αν έχεις την δυνατότητα όμως ψαξου και για λεοφωρεια ώστε να βλέπεις πράγματα. Αν και η συμβουλή μου είναι....περπατα μέχρι να λιώσουν τα παπούτσια σου....αν το αντέχεις
4. Πανάκριβα. Δεν υπάρχει λόγος
5. Δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί όπως είπα έχω την τύχη να μένω σε συγγενείς
6.Απο την πλευρά αυτή αν δεν κάνω λάθος το Χίθροου είναι αυτό που βολεύει. Πρόσβαση προς το κέντρο εύκολη και με πολλούς τρόπους (τρένο προτιμότερο)
7. Πολλά μαγαζιά δέχονται και ευρώ. Αν μπορείς να χρησιμοποιείς κάρτα ακομα πιο εύκολο. Αλλά γενικά παίζουν και πολλά ανταλλακτηρια
Άβαταρ μέλους
nunies4
 
Δημοσιεύσεις: 12048
Εγγραφή: Τρί 20 Ιούλ 2021, 08:06

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό iremidynami 4+ » Σάβ 11 Μαρ 2023, 12:23

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε που μπηκες στον κοπο.
Θα με βοηθησουν οι πληροφοριες σου.
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗΣ: Ο ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ Η ΨΥΧΗ.
Άβαταρ μέλους
iremidynami 4+
 
Δημοσιεύσεις: 1007
Εγγραφή: Παρ 04 Μαρ 2022, 16:48

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 11 Μαρ 2023, 12:55

Γενικά για εξωτερικό και ξένα νομίσματα, η Revolut λύνει τα χέρια.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47084
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό iremidynami 4+ » Σάβ 11 Μαρ 2023, 13:50

Τhanks
Δεν ξερω τι ειναι η revolut, φανταζομαι ομως.
Θα ενημερωθω αμεσα.
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗΣ: Ο ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ Η ΨΥΧΗ.
Άβαταρ μέλους
iremidynami 4+
 
Δημοσιεύσεις: 1007
Εγγραφή: Παρ 04 Μαρ 2022, 16:48

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό CostaLei » Σάβ 11 Μαρ 2023, 14:45

Με το καλο να μας ερθεις!

Δεν ειμαι Λονδινο για να σου πω συγκεκριμένα, αλλά για διαμονή τα περισσοτερα bnb ειναι μια χαρά. Εγώ οταν κατεβαινω Λονδινο κλείνω στο Travelodge (εχει δικο του site). Το μετρό σε παει παντου, αλλά αν δεν εισαι σιγουρος οπυ πας, ρώτα! Θα συμβουλεψω κι εγω να λιωσεις παπουτσια, αξίζει.. Για ταξι μονο UBER. Για το τσιγάρο παντου υπάρχουν χωροι καπνισματος, μη πεταξεις γοπα κατω ομως! (100 λιρες...). Αεροδρομιο οποιο να ναι, το Gatwick ειναι λιγο πιο μακρυα απο τα άλλα. Τα μικρα εχουν λιγοτερη ταλαιπωρια γενικα. Ολα εχουν λεωφορεια και τρενα για Λονδινο ανα 5λεπτο. Για συνάλαγμα η Revolute online τραπεζα δεν σε φεσώνει για την μετατροπη. Με τιποτα να μην αλλαξεις σε αεροδρομιο ή τράπεζα! Ταξιδιωτικα γραφεια και μεγαλα σουπερ μαρκετ (πχ tesco).

Καλο ταξιδι! :pano: :pano: :pano:

iremidynami 4+ έγραψε:Παρακαλω αν έχει καποιος την ευγενη καλωσυνη, να με διαφωτισει. Προκειται να ταξιδεψω αεροπορικως στο Λονδίνο για επαγγελματικους λογους, στα μεσα Μαΐου, δεν εχω ξαναπάει εχω καποιες σκορπιες αποριες όπως

1.απαιτειται πλεον διαβατηριο; νεα ταυτοτητα;
2.φαγητο;ποτο; εξωτερικοι χωροι για καπνιστες υπαρχουν; καποια προταση επ'αυτου;
3.θα κινουμαι κυριως στην περιοχη κενσινγκτον, χαμερσμιθ και οχι μονο, αρα κινουμαι με μετρο; μεχρι τι ωρα λειτουργει;
4.ποσο ακριβα ειναι τα ταξι;
5.ξενοδοχεια η airbnb;(καπου πηρε το ματι μου πως στις αρχες Μαΐου γινεται η στεψη του Καρόλου. Γιαυτο ειναι τοσο ακριβη η διαμονη και η μετάβαση ή παντα ετσι ειναι);
6.η προσβαση απο τα αεροδρομια προς την πόλη, ποσο ευκολη ειναι;ποιο αεροδρομιο να επιλεξω;
7.οι συναλλαγες γινονται με λιρες; ανταλλακτηρια υπαρχουν αρκετα;

Καθε πληροφορια δεκτη
Εκ των προτερων ευχαριστω οποιον μπει στον κοπο να απαντησει.
CostaLei
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2021, 15:50

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό iremidynami 4+ » Σάβ 11 Μαρ 2023, 16:05

Ευχαριστω πολυ.
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗΣ: Ο ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ Η ΨΥΧΗ.
Άβαταρ μέλους
iremidynami 4+
 
Δημοσιεύσεις: 1007
Εγγραφή: Παρ 04 Μαρ 2022, 16:48

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό gika » Σάβ 11 Μαρ 2023, 16:36

iremidynami 4+ έγραψε:Παρακαλω αν έχει καποιος την ευγενη καλωσυνη, να με διαφωτισει. Προκειται να ταξιδεψω αεροπορικως στο Λονδίνο για επαγγελματικους λογους, στα μεσα Μαΐου, δεν εχω ξαναπάει εχω καποιες σκορπιες αποριες όπως

1.απαιτειται πλεον διαβατηριο; νεα ταυτοτητα;
2.φαγητο;ποτο; εξωτερικοι χωροι για καπνιστες υπαρχουν; καποια προταση επ'αυτου;
3.θα κινουμαι κυριως στην περιοχη κενσινγκτον, χαμερσμιθ και οχι μονο, αρα κινουμαι με μετρο; μεχρι τι ωρα λειτουργει;
4.ποσο ακριβα ειναι τα ταξι;
5.ξενοδοχεια η airbnb;(καπου πηρε το ματι μου πως στις αρχες Μαΐου γινεται η στεψη του Καρόλου. Γιαυτο ειναι τοσο ακριβη η διαμονη και η μετάβαση ή παντα ετσι ειναι);
6.η προσβαση απο τα αεροδρομια προς την πόλη, ποσο ευκολη ειναι;ποιο αεροδρομιο να επιλεξω;
7.οι συναλλαγες γινονται με λιρες; ανταλλακτηρια υπαρχουν αρκετα;

Καθε πληροφορια δεκτη
Εκ των προτερων ευχαριστω οποιον μπει στον κοπο να απαντησει.


1. Η είσοδος γίνεται μόνο με διαβατήριο μετά το Brexit (εξαιρούνται μόνο όσοι Ευρωπαίοι ζουν μόνιμα στο Λονδίνο από την προ-brexit εποχή)

2. Έξω καπνίζεις, υπάρχουν χώροι έξω από κάθε μπαρ/παμπ κτλ. Δεν καπνίζω προσωπικά αλλά οι τιμές εδώ είναι τρελές οπότε φέρε τα τσιγάρα σου από Ελλάδα.

Για ποτό/φαγητό αν θέλεις προτάσεις, μπορείς να μοιραστείς περίπου το μπάτζετ σου;

3. Μετακινήσεις με μετρό ή λεωφορείο. Το google maps θα είναι φίλος σου. Σου λέει τα πάντα. Εναλλακτικά αν θες υπάρχει μία εφαρμογή που λέγεται CityMapper. Είναι πιο ακριβής σε ώρες/αναχωρήσεις από το Google Maps, αλλά μη φανταστείς τρελή διαφορά.

Το μετρό είναι περίπου μέχρι τα μεσάνυχτα τις καθημερινές, ενώ Παρασκευή-Σάββατο κάποιες γραμμές (central, jubilee) είναι 24ωρες. Λεωφορεία έχει όλο το 24ωρο.

4. Αρκετά ακριβά. Από τις περιοχές που ανέφερες (που είναι αρκετά κεντρικές ούτως ή άλλως) για κέντρο (πχ Oxford street) θα υπολόγιζα 15-20 λίρες μέσα στο νερό. Απέφυγε τα black cabs στους δρόμους είναι αρκετά ακριβά. Προσωπικά χρησιμοποιώ Uber όταν δεν με καλύπτει κάποιο μέσο (σπάνια). Μετρό έχει ανά 2-3 λεπτά και λεωφορεία ανά 5-10 μαξ. Όλα άψογα.

5. Ξενοδοχεία είναι πάντα ακριβά. Είναι πολύ σύνηθες να νοικιάζεις δωμάτιο σε σπίτι με άλλους μέσω AirBnB, ιδανικά με δικό σου μπάνιο. Προσωπικά δεν έχω έρθει σαν τουρίστας ποτέ, οπότε δεν γνωρίζω.

6. Πρόσβαση στην πόλη από αεροδρόμια:

- Heathrow έχει το καλύτερο μιας και υπάρχει γραμμή μετρό από το αεροδρόμιο που διασχίζει όλο το Λονδίνο. Ειδικά για τις περιοχές που ανέφερες που είναι δυτικά, σε βολεύει. Από εκεί συνήθως πετάνε οι "ακριβές" αεροπορικές τύπου Aegean, British Airways κτλ οπότε πρέπει να το έχεις στο μυαλό σου.

- Stansted έχει express τρένο για κεντρικό Λονδίνο από τις 05:00 μέχρι τις 00:30. Κάνει περίπου 50 λεπτά για Liverpool Street. Κόστος περίπου 20 ανά διαδρομή. Εναλλακτικά υπάρχουν και 24ωρα λεωφορεία που πρέπει να κλείσεις από πριν. Εταιρία national express. Κόστος γύρω στα 13 ανά διαδρομή. Κάνουν γύρω στη μιάμιση ώρα. Από Stansted συνήθως πετάει η Ryanair.

- Gatwick στο νότιο Λονδίνο. Υπάρχει express τρένο αντίστοιχο του Stansted. Παρόμοια ώρα για κεντρικό Λονδίνο, παρόμοιο κόστος. Δεν έχει -από όσο ξέρω- επιλογές άμα πετάς πολύ αργά την νύχτα ή πολύ νωρίς το πρωί, καθώς δεν έχει βολικά 24ωρα λεωφορεία. Μπορεί να κάνω και λάθος. Από εδώ πετάει συνήθως η EasyJet.

- Luton στο βόρειο Λονδίνο. Είναι το πιο περίπλοκο νομίζω. Υπάρχουν λεωφορεία που κάνουν περίπου 2 ώρες για κεντρικό Λονδίνο. Ξαναψάξε για national express. Αλλιώς κλείνεις εισητήριο τρένου που φεύγει όμως από το χωριό Λούτον και όχι από το αεροδρόμιο. Υπάρχει δωρεάν λεωφορείο (αν έχεις εισητήριο τρένου) που σε πάει από αεροδρόμιο στον σταθμό του τρένου. Από εκεί τρένο για King's Cross και μετά μετρό ή λεωφορεία για το ξενοδοχείο σου. Από εδώ πετάει συνήθως η WizzAir και κάποιες πτήσεις της EasyJet.

Για εισητήρια τρένου κατέβασε την εφαρμογή της Trainline και κλείσε από πριν να είσαι άνετος.

7. Στο Λονδίνο όλα δουλεύουν με κάρτες, δεν θα χρειαστείς μετρητά πουθενά. Βγάλε μία Revolut. Κάνει 5 ευρώ νομίζω. Τη φορτώνεις με ευρώ σαν prepaid και πληρώνεις κανονικά αγγλία. Κάνει αυτόματα το συνάλλαγμα με εξαιρετικό rate για τις πρώτες 1000 λίρες του μήνα. Μετά βαράει λίγο παραπάνω. Εναλλακτικά χρησιμοποίησε απευθείας την κάρτα της τράπεζας σου. Αν έχεις, οι πιστωτικές έχουν συνήθως καλύτερα rates από τις χρεωστικές.

Επίσης για μετρό/λεωφορεία δεν χρειάζονται εισητήρια. Στο μετρό σκανάρεις την κάρτα σου μπαίνοντας και βγαίνοντας. Στο λεωφορείο μόνο μπαίνοντας.

Λίρες cash μη βγάλεις καθόλου.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17226
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό iremidynami 4+ » Σάβ 11 Μαρ 2023, 18:30

Thanks a lot gika, για να ξεσκονισω λιγο και τα αγγλικα μου.
Για το μπατζετ που λες, θα προτιμουσα να μην ξεπερναω τα 100€/ημερα (κατα ατομο) για φαγητο ποτο.
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗΣ: Ο ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ Η ΨΥΧΗ.
Άβαταρ μέλους
iremidynami 4+
 
Δημοσιεύσεις: 1007
Εγγραφή: Παρ 04 Μαρ 2022, 16:48

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό gika » Σάβ 11 Μαρ 2023, 20:12

100 ευρώ την μέρα, άρα περίπου 80 λίρες την ημέρα. Θα είσαι άνετα.

Εστιατόρια για κρέας:
- Smokestak για υπέροχο brisket, beef ribs και roasted aubergine. (~£35pp)
- Flat Iron για οικονομικό και τίμιο steak. (~30pp)
- Bodean's bbq για αμερικάνικη φαση ribs, wings, pulled pork κτλ. (~£25pp)
Ένα level πάνω από αυτά θα έβαζα το Buen Ayre που είναι Argentinian Grill (~£50pp) και το Gaucho που είναι πιο fancy μαγαζί και ξεφεύγει ανάλογα με το τι θα πάρεις (από £60pp έως και £100+).

Ιταλική κουζίνα:
- Circolo Popolare που έχει ωραίο φαγητό και υπέροχο χώρο (~35pp)
- Lina Stores με πολύ τίμια desserts επίσης (~35pp)
- Padella που είναι πιο πρόχειρο/γρήγορο αλλά το φαγητό είναι εξαιρετικό. Έχει μεγάλες ουρές γιατί δεν δέχονται κρατήσεις (~£25pp)
- Vapiano φθηνή και τίμια fast food επιλογή για μακαρονάδα/πίτσα (~£20pp)

Γαλλική κουζίνα:
- La petite auberge, έχει τέλειο κόκκορα κρασάτο και μύδια (~£35pp)
- Chez Elles Bistroquet, ωραίο περιβάλλον και φαγητό (~£30pp)

Ισπανική κουζίνα:
- La Farola Cafe, πεντανόστιμο tapas αλλά πολύ μικρές ποσότητες (~£40pp)
- Barrafina restaurant, υπέροχο, έχει Michelin, αλλά πιο τσιμπημένο (~£50pp)

Ελληνική κουζίνα (αν και δεν θα το πρότεινα σε τουρίστα):
- Opso, έχει Michelin, η κουζίνα είναι ελληνική με επιρροές μέσης ανατολής, σωστές ποσότητες (~£50pp)
- Tavernaki Portobello, πολύ καλό φαγητό και πολύ όμορφος χώρος (~£35pp)
- Holy Pitta, γυράδικο-ψητοπωλείο με τίμιο φαγητό/ποσότητες (~15pp)

Toύρκικη κουζίνα:
- Gokyuzu, πολύ δυνατό φαγητό αλλά είναι μακριά από το κέντρο (~£30pp)
- Baraka, πολύ δυνατό φαγητό επίσης και πιο fancy μαγαζί (~£40pp)

Ασιατική κουζίνα:
- Sanjugo Shoreditch, τρομερό sushi, πολύ locale ατμόσφαιρα, τοπ (~£40pp)
- Sticks n' Sushi, επίσης καλό για σούσι, αλλά πιο fancy (~£45pp)
- Yauatcha, έχει μισελίν, υπέροχο φαγητό αλλά κοστίζει (~£70pp minimum)
- Rosa's Thai, απλό και τίμιο ταυλανδεζικο (£30pp)
- Busaba, παρόμοιο με της ρόζας, ίσως ένα κλικ καλύτερο (£30pp)

Ινδική κουζίνα:
- Dishoom, hands down το καλύτερο ινδικό εστιατόριο του Λονδίνου (~£35pp)

Εκουαδοριανή κουζίνα:
- El Inca Plebeyo Restaurant(~£35pp)

Περουβιανή κουζίνα:
- Senor Ceviche(~£35pp)


Αυτά για γενικό overview, αν έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου πες μου και θα κάνω ότι μπορώ να βοηθήσω. Αν έχεις κάποια κουζίνα που προτιμάς πες να προσθέσω κι άλλα! (αγαπώ το φαγητό)

Για brunch, αξίζει το El Ganso cafe (~£20pp) αν και γνώμη μου είναι να κάνεις κράτηση στο πρωινό του Darwin Brasserie. Είναι στον τελευταίο όροφο του sky garden. Τέλειο κτήριο, τέλεια θέα, η είσοδος περιλαμβάνεται με την κράτηση. Το πρωινό τους είναι εξαιρετικό και μόνο ελαφρώς τσιμπημένο (~£25pp). Αξίζει οπωσδήποτε. Το κακο είναι ότι τελευταία κράτηση για πρωινό είναι στις 10:15 και ότι πρέπει να κάνεις κράτηση καιρό πριν, τουλάχιστον ένα μήνα για να βρεις σίγουρα.

Για snacks να δοκιμάσεις τα Ben's Cookies που είναι τα καλύτερα soft cookies που έχεις φάει.

Γνωστές αλυσίδες για καφέ στο χέρι είναι τα Pret a manger, Cafe Nero, Costa coffee. To πρώτο έχει και τίμιες επιλογές σε σάντουιτς και μπαγκέτες. Γύρω στα £3 ο καφές, και στα £4-5 τα σάντουιτς.

Επίσης αν για κάτι φημίζεται το Λονδίνο αυτα είναι τα food markets. Πάνε οπωσδήποτε στο Borough Market και στο Camden Market. Αξίζει και για να πάρεις vibe για το πως το ζουν οι άνθρωποι εδώ και για να φας κάτι τίμιο και πρόχειρο στο χέρι.

Αυτά προς το παρόν!

Να ξέρεις ότι τα περισσότερα μαγαζιά λειτουργούν με κρατήσεις. Την κάνεις από πριν online, και πολλές φορές βάζεις την κάρτα σου όπου θα σε χρεώσουν ένα ποσό αν δεν εμφανιστείς. Δεν χρειάζεται να πάρεις τηλ, αν τα ψάξεις στο google maps θα σου βγάλει κατευθείαν κουμπί για reservation.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17226
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες