Διακοπές

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Τρί 11 Μάιος 2021, 13:55

Μην κολώνεις billargon. Να πας! Και μη φοβάσαι, ΠΑΟΚ είσαι αφού. ;)
Κι εγώ έκλεισα Κρήτη 4ήμερο τέλη Ιουνίου.
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6099
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό ymgy » Τρί 11 Μάιος 2021, 14:19

Οι δικές μου διακοπές θα είναι στην Θεσσαλονίκη :D . Πάντως από την Σκιάθο όπου ζω, θα έχει και απευθείας σύνδεση με καράβι (για Θεσσαλονίκη). Είναι πράσινο νησί όπως και η Σκόπελος. Αυτό που μετράει όμως στις διακοπές είναι η παρέα, όχι το μέρος. Όλη η Ελλάδα έχει όμορφα μέρη.
Life is hard, so am I
Άβαταρ μέλους
ymgy
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ 05 Μάιος 2021, 13:14
Τοποθεσία: Skiathos

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τρί 11 Μάιος 2021, 15:45

Κάθε χρόνο στην Τήνο, από το 2003 και μετά.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89885
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό trouman » Τρί 11 Μάιος 2021, 16:10

billagorn έγραψε:Πιστεύετε αξίζει να κλείσουμε διακοπές για θάλασσα την τελευταία εβδομάδα του Μαϊου? Κι αν ναι, προτάσεις για κανένα μέρος Ελλάδα? Πιάνουμε δουλειά στη Βιέννη αρχές Ιουνίου και φοβάμαι ότι θα δυσκολευτουμε να πάρουμε άδεια για το τέλος καλοκαιριού (πολύ νωρίς να ζητήσεις άδεια αφού μόλις ξεκίνησες δουλειά). Αλλά δεν παλεύεται και χωρίς θάλασσα από το καλοκαίρι του 2018!


Κουφονήσια, απόλαυση. Θα λείπουν και τα πλήθη. Θα ευχαριστηθείτε θάλασσα και καλό φαγητό.
trouman
 
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 09:47

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό billagorn » Τρί 11 Μάιος 2021, 17:00

Κουφονήσια ε; Δεν ξέρω γμτ πώς αναμένεται να είναι ο καιρός τον Μάιο. Άραγε θα παλεύεται η θερμοκρασία στη θάλασσα στα Κουφονήσια; Έχεις πάει ποτέ τέτοια εποχή εκεί;
billagorn
 
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: Κυρ 18 Μάιος 2008, 11:56

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό gika » Τρί 11 Μάιος 2021, 17:09

billagorn έγραψε:Πιστεύετε αξίζει να κλείσουμε διακοπές για θάλασσα την τελευταία εβδομάδα του Μαϊου? Κι αν ναι, προτάσεις για κανένα μέρος Ελλάδα? Πιάνουμε δουλειά στη Βιέννη αρχές Ιουνίου και φοβάμαι ότι θα δυσκολευτουμε να πάρουμε άδεια για το τέλος καλοκαιριού (πολύ νωρίς να ζητήσεις άδεια αφού μόλις ξεκίνησες δουλειά). Αλλά δεν παλεύεται και χωρίς θάλασσα από το καλοκαίρι του 2018!


Εγώ λέω Κρήτη, προς Χανιά πλευρά.

Υπέροχες παραλίες, τρομερό φαγητό, κάνουν μπάνιο στη θάλασσα από Απρίλιο και αν τυχόν έχει πιο πολύ ψύχρα από το αναμενόμενο υπάρχουν πολλά εναλλακτικά πράγματα να κάνεις όπως το φαράγγι της Σαμαριάς και αρκετά ορεινά χωριά με τρομερό φαγητό.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17136
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό joshua » Τρί 11 Μάιος 2021, 17:42

Mια χαρα ειναι η Κρητη και τα Χανια αλλα θελουν αρκετες μερες για να το ευχαριστηθεις.Αν εχεις λιγες μερες και δεν καιγεσαι για νησι θα προτεινα και την Καρδαμυλη στην Πελοποννησο.Ιδανικο μερος για ξεκουραση,ωραια θαλασσα και εξαιρετικο φαγητο.
Time to get it, before you let it get to you
Here he comes now, stick to your guns and let him through
Άβαταρ μέλους
joshua
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 24065
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 19:33

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό gika » Τρί 11 Μάιος 2021, 18:01

joshua έγραψε:Mια χαρα ειναι η Κρητη και τα Χανια αλλα θελουν αρκετες μερες για να το ευχαριστηθεις.Αν εχεις λιγες μερες και δεν καιγεσαι για νησι θα προτεινα και την Καρδαμυλη στην Πελοποννησο.Ιδανικο μερος για ξεκουραση,ωραια θαλασσα και εξαιρετικο φαγητο.


Εξαρτάται κι από που ξεκινάς πάντα, το Θεσσαλονίκη - Καρδαμυλη φαίνεται πολύ πιο δύσκολο από το Θεσσαλονίκη - Χανιά. Εκτός αν υπάρχει κοντινό αεροδρόμιο με το ίδιο συχνές και φθηνές πτήσεις όπως το Θεσσαλονίκη - Χανιά.

Αν και νομίζω πως 5 μέρες για Χανιά την κάνουν την δουλειά. Ελαφονήσι, Φαλάσαρνα την μία ημέρα και βραδάκι στην παλιά πολη των Χανίων, Πρέβελη μαζί με φαγητό/καφέ στην πόλη του Ρεθύμνου την δεύτερη μέρα, φαράγγι Σαμαριάς γεμίζει μόνο του την τρίτη μέρα, σειτάν λιμάνι με φαγητό σε κάποιο ορεινό χωριό τύπου Σφακιά την τέταρτη μέρα. Αφήνω και μια μέρα για άφιξη/αναχώριση. Προλαβαίνεις να δεις τα χοντρά εύκολα σε 5 ήμερες.

Να σημειώσω ότι έχω κατέβει Κρήτη 7 φορές τα τελευταία 6 χρόνια, καθώς έχω πολύ καλούς φίλους στο νησί, και ότι έχω περάσει συνολικά εκεί περίπου 50 ημέρες ως τουρίστας και υπάρχουν ακόμα μέρη που δεν έχω προλάβει να δω. Προφανώς είναι τεράστιο και πανέμορφο νησί.

Θα κατέβω και φέτος το καλοκαίρι αν όλα πάνε καλά, 2 με 12 Ιουλίου. Τα εισητήρια έχουν κλειστεί ήδη. Το work from home, θα γίνει work from Crete για ένα δεκαήμερο. :D
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17136
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 11 Μάιος 2021, 18:21

Θέλω ιδέες για Μέτσοβο.

Ναι, τώρα, καλοκαίρι. Ή έστω Ζαγοροχώρια, κάτι εκεί τριγύρω. Μετέωρα, δεν ξέρω. Κάτι με βουνό.

Και δεν κάνω χαβαλέ.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46900
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό ron-swanson » Τρί 11 Μάιος 2021, 19:38

Κοίτα για μένα το Μέτσοβο δεν αξίζει. Είναι λίγο κιτς. Αξίζει να περάσεις να φάς και να κανεις μια βόλτα. Αν πας Ζαγωροχώρια μπορείς στον γυρισμό να σταματησεις για να φας. Ειναι κυριολεκτικα πανω στην Εγνατια.

Επίσης τα Μετέωρα είναι πανέμορφα, πραγματικό θαύμα της φύσης αλλά (χωρίς παρεξήγηση αν είναι κάποιος από εκεί) η Καλαμπάκα είναι άστο... Δεν...

Οπότε πάμε στα Ζαγοροχώρια τα οποία πραγματικά είναι άλλο λεβελ. Τα τελευταία 4 χρόνια πήγα δύο φορές (αν δεν ήταν ο κοβιντ θα είχα ξαναπάει) και έμεινα στο χωριό Δίλοφο που είναι όπως ήταν 100 χρόνια πριν. Δεν μπαίνει αμάξι μέσα και τον χειμώνα που έχω πάει δεν πρέπει να έχει πάνω από 10 κατοίκους οπότε είναι χωριό φάντασμα. Αλλά πολύ πολύ όμορφο. Επίσης θα πας Πάπιγκο και Μικρό Πάπιγκο σίγουρα. Πανέμορφα κι αυτά. Μπορείς να πας στο Μονοδένδρι και να περπατήσεις μέχρι την Μονή της Αγίας Παρασκευής (εγκαταλελειμμένο μοναστήρι στην άκρη του φαραγγιού του Βίκου).

Αν σου αρέσει να περπατάς πολλες ώρες μπορείς να πας και στην Δρακολίμνη με τα πόδια.
https://happytraveller.gr/drakolimni-timfis/
ron-swanson
 
Δημοσιεύσεις: 6472
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 00:28

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τρί 11 Μάιος 2021, 19:57

Για Μονοδένδρι και φαράγγι του Βίκου, στο μοναστήρι της Αγίας Παρασκευής, θα συμφωνήσω. Βέβαια αυτά μπορείς να τα απολαύσεις σε κάποιο ΠΣΚ και όχι σε εβδομαδιαίες διακοπές.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89885
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό gika » Τρί 11 Μάιος 2021, 20:00

Μας είχαν πάει με την δουλειά εκεί ταξιδάκι για bonding. Πραγματικά πανέμορφα, αλλά όπως λέει ο Αποστόλης αυτό είναι για (Π)ΣΚ, όχι για παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17136
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό trouman » Τρί 11 Μάιος 2021, 21:27

billagorn έγραψε:Κουφονήσια ε; Δεν ξέρω γμτ πώς αναμένεται να είναι ο καιρός τον Μάιο. Άραγε θα παλεύεται η θερμοκρασία στη θάλασσα στα Κουφονήσια; Έχεις πάει ποτέ τέτοια εποχή εκεί;


Συγγνώμη, τώρα βλέπω το μήνυμα.
Τέτοιο εποχή δεν έχω πάει. Τέλη Ιούνη το νωρίτερο. Ο καιρός πάντα είναι ένα θέμα. Είναι κάπως νωρίς για "ζεστά νερά", αν και προσωπικά απολαμβάνω τα κρύα νερά. Αλλά επειδή τέτοια εποχή θα βρεις παντού εύκολα να κλείσεις τελευταία στιγμή, μπορείς να έχεις μια κάποια εικόνα για τον καιρό, όπου κι αν αποφασίσετε να πάτε.
trouman
 
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 09:47

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Miles » Τρί 11 Μάιος 2021, 21:38

Μπαρκαρούτσος έγραψε:Θέλω ιδέες για Μέτσοβο.

Ναι, τώρα, καλοκαίρι. Ή έστω Ζαγοροχώρια, κάτι εκεί τριγύρω. Μετέωρα, δεν ξέρω. Κάτι με βουνό.

Και δεν κάνω χαβαλέ.


Άμα πήξεις με τη θάλασσα λογικό να ζητάς βουνό :mrgreen:
Κάτω από το Μέτσοβο είναι τα βλάχικα χωριά του Ασπροποτάμου, όχι τόσο τουριστικά όσο τα Ζαγοροχώρια και το Μέτσοβο, αλλά υπέροχα βουνά. Λογικά θα έχουν γυρίσει και οι κάτοικοι. Αν σ' αρέσει το περπάτημα, από Χαλίκι να πας δρακόλιμνη Βερλίγκα.
Και το Πάικο είναι ωραίο, ιδίως το χωριό Λιβάδια.
Miles
 
Δημοσιεύσεις: 5061
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 20:17

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Τρί 11 Μάιος 2021, 21:41

billagorn έγραψε:Πιστεύετε αξίζει να κλείσουμε διακοπές για θάλασσα την τελευταία εβδομάδα του Μαϊου? Κι αν ναι, προτάσεις για κανένα μέρος Ελλάδα? Πιάνουμε δουλειά στη Βιέννη αρχές Ιουνίου και φοβάμαι ότι θα δυσκολευτουμε να πάρουμε άδεια για το τέλος καλοκαιριού (πολύ νωρίς να ζητήσεις άδεια αφού μόλις ξεκίνησες δουλειά). Αλλά δεν παλεύεται και χωρίς θάλασσα από το καλοκαίρι του 2018!


Πηγαινε μια βδομάδα νωρίτερα στη Βιέννη!!

Χαχαχα...

Η θάλασσα θα είναι λίγο κρύα αλλά το καλό είναι ότι τέτοια περίοδο θα έχει ησυχία και δε θα έχει πλακώσει πολύς κόσμος.

Όπου θες βρίσκεις και θα έχει και καλές τιμές.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27827
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες