Διακοπές

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό invincible » Τετ 22 Ιούλ 2020, 15:50

Σύβοτα ήμουν τώρα πρόσφατα. Έχει τουρίστες λίγους άλλα καμία σχέση με πέρσι. Έχει μοναδικά χρώματα ηλιοβασίλεμα στο λιμάνι και ωραίες Παραλίες. Στην Πάργα σίγουρα θα βρεις πιο πολύ κόσμο έχει πάντα αλλά είναι λίγο πιο στριμώκολα εκεί. Εγώ ήμουν στα Σύβοτα πήγαινα εκεί κοντά για μπάνιο σε διάφορες παραλίες που έχει ... έχει και καραβάκι σε πάει σε κοντινά νησάκια που έχουν ωραίες παραλίες ... Πήγα από την Πάργα Παξούς Αντιπαξους πάλι να κόψω κίνηση νέκρα και εκεί κτλ Πήγα και Κέρκυρα πάλι αυθημερόν νέκρα και εκεί...

Κοίτα το Ιόνιο επειδή το έχω γυρίσει πολλές φορές εμένα μου αρέσει είμαι κολλημένος πολύ η Κέρκυρα και από Κεφαλλονιά μόνο ο Άσσος. Λευκάδα και Ζαντέ δεν με τρελαίνουν τόσο. Η Πάργα ένταξη γραφική αλλά προτιμώ να μένω Συβοτα το θεωρώ πιο στρατηγικό σημείο. Στα πλοία πας μια χαρά φοράς όμως μάσκα εσωτερικά και έξω την βγάζεις. Έχει κάποιους ξεχασμένους Σέρβους και Ιταλούς ηλικιωμένους ή οικογενειάρχες έχει αρκετούς...και φυσικά Γάλλους με Βανακια τουρ φάση. Πάνε Συβοτα ένταξή αλλά εγώ σου είπα επειδή είμαι πιο πολύ Ιταλικού στυλ... Κέρκυρα και Ασσος στην Κεφαλλονιά μου αρέσουν πιο πολύ.
Άβαταρ μέλους
invincible
 
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Δευτ 03 Ιουν 2019, 15:12

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό billagorn » Τετ 22 Ιούλ 2020, 18:39

gika έγραψε:Χαλκιδική είναι πλέον η βάση μου με το work from home στην εταιρία που δουλεύω να έχει παραταθεί μέχρι τις 8/1/21. Work from beachbar η φάση. :mrgreen: Έχοντας πάει στα υπόλοιπα μέρη τριγύρω που μπορεί κανείς να πάει οδικώς, και μη θέλοντας να μπω σε άλλα καράβια και αεροπλάνα, το Πάργα - Σύβοτα - Λευκάδα, ήταν η επιλογή.

Για Σύβοτα έχω ακούσει για καραβάκι που σε πάει στην παραλία Πισίνα και σε μια-δυο ακόμα, που λένε ότι αξίζει. Επίσης έχω ακούσει καλά λόγια για παραλίες όπως Μπέλα Βράκα, Μικρή και Μεγάλη Άμμος. Και καμιά ακόμα που μου διαφεύγει. Μου έχουν πει και για ένα κλαμπ στα Σύβοτα που αξίζει για βράδυ.

Για Πάργα έχω ακούσει για παραλίες Βάλτος και Λύχνος. Και υπάρχει η επιλογή για ημερήσια κρουαζιέρα σε Παξούς και Αντίπαξους. Επίσης σκεφτόμαστε την επίσκεψη στον Άραχθο για πεζοπορία και ίσως για κανένα ραφτινγκ χαλαρό (αν υπάρχει κάτι τέτοια περίοδο).

Για Λευκάδα, υπάρχει πάλι ημερήσια κρουαζιέρα που πηγαίνει με καραβάκι στις παραλίες Εγκρεμνοί και Πόρτο Κατσίκι, μετά περνάει από το Φισκάρδο της Κεφαλλονιάς και μετά από την Ιθάκη, μπαίνει στη σπηλιά Παπανικολής που βρίσκεται στο Μεγανήσι και τέλος περνάει από Σκορπιό πριν επιστρέψει. Πέρα από αυτό έχω ακούσει καλά λόγια για τις παραλίες Κάθισμα και Αγιοφύλλι.

Αν μπορείτε να προσθέσετε μέρη για καφέ/φαγητό/ποτό ή αν μου ξέφυγε κάποια παραλία που να αξίζει.. θα είμαι ευγνώμων :D


Για Λευκάδα:
Έχουμε πάει 3 φορές με τη γυναίκα μου, και τις 3 μείναμε ευχαριστημένοι. Στο Νυδρί μέναμε κι εμείς, καλή επιλογή. Για φαγητό στο Νυδρί έχει στο λιμάνι ταβέρνες στη σειρά. Θυμάμαι για ταβέρνα το Συμπόσιο, ένα μαγαζί με σημαίες από διάφορα κράτη. Είχε καλή ποιότητα και καλή ποσότητα (το 2015 τουλάχιστον) (είχε ωραίο σνίτσελ αλα κρεμ). Για πίτσα είναι το Pomodoro. Και τα 2 μαγαζιά είναι στο Νυδρί στο λιμάνι. Επίσης κοντά στο Νυδρί έχει έναν καταρράκτη, που αξίζει να τον δεις, τα νερά είναι παγωμένα. Αν ρωτήσεις τους ντόπιους θα σου πουν πώς να πας.
Από παραλίες:
Πόρτο Κατσίκι - Εγκρεμνοί. Ειδικά οι Εγκρεμνοί είναι απίστευτο μέρος (γαλαζοπράσινα νερά, πιο κρύα όμως από τη Χαλκιδική και βότσαλο αντί για άμμος). Πριν το σεισμό του 2015 μπορούσες να πας και οδικώς στους Εγκρεμνούς, τώρα μόνο με καραβάκι (από την Βασιλική καθημερινά) ή με την κρουαζιέρα. Για μένα η πιο ωραία παραλία που έχω πάει ποτέ. Το Πόρτο κατσίκι ωραίο, αλλά πολύ τουριστικό. Αν κάνετε την κρουαζιέρα μην οδηγήσετε μέχρι το Πόρτο κατσίκι, δεν αξίζει.
Κάθισμα. Επίσης φοβερή παραλία, να πάτε.
Αγιοφύλλι. Εξαιρετική παραλία, πας μέχρι τη βασιλική οδικώς, και από εκεί έχει καραβάκι κάθε μισή ώρα, η διαδρομή κρατάει 15 λεπτά νομίζω. Δε θυμάμαι αν έχει ομπρέλες, οπότε αν μπορείτε έχετε μια ομπρέλα μαζί.
Για την κρουαζιέρα που περνά από Πόρτο κατσίκι, Κεφαλονιά, Ιθάκη κλπ αν πηγαίνεις πρώτη φορά Λευκάδα θα σου πρότεινα να την κάνετε. Είναι 15 ευρώ το άτομο νομίζω και ξεκινά το πρωί κατά τις 9-10 από το Νυδρί και γυρνάτε στις 6-7 το απόγευμα.
Επίσης αν έχετε αυτοκίνητο μπορείτε να ανεβείτε στις Καρυές, ένα χωρίο ψηλά με έναν πλάτανο στη μέση του χωριού με ωραία θέα και δροσιά (μην ντυθείτε πολύ ελαφρά). Γύρω από τον πλάτανο έχει 2-3 ταβέρνες. Μπορείτε επίσης να οδηγήσετε και μέχρι την Εγκλουβή αν θέλετε, ένα χωριό κοντά στις Καρυές που βγάζουν και τις φακές Εγκλουβής (ακριβές).
Τέλος, ένα ακόμα χωριό που είναι στο δρόμο για Εγκρεμνούς/Πόρτο κατσίκι είναι το Αθάνι, με την ταβέρνα Lefkatas που έχει ωραία θέα και ωραίο φαγητό. Αλλά εφόσον δεν μπορείς να οδηγήσεις για Εγκρεμνούς πλέον, δεν ξέρω αν θα θέλατε να πάτε στο Αθάνι. Μόνο αν έχετε σκοπό να οδηγήσετε μέχρι το Πόρτο κατσίκι.
Γενικά προσοχή στην οδήγηση γιατί οι δρόμοι είναι οι περισσότεροι στενοί.

Αν έχεις ερωτήσεις πες μου.

ΥΓ Θυμάμαι παλιά ο barlow έλεγε για ένα χωριό στη Λευκάδα (Μανάση νομίζω το λένε) που είχε φάει το καλύτερο φαγητό σε μια οικογενειακή ταβέρνα, αλλά προσωπικά δεν έχω πάει εκεί.
billagorn
 
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Κυρ 18 Μάιος 2008, 11:56

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Τετ 22 Ιούλ 2020, 18:48

Grigorios_PAOK έγραψε:Θασος παιδιά, οικονομικές διακοπές με όλη την οικογένεια, στα + τα νερά είναι πεντακαθαρα
Πολύ ωραία η Θάσος!!

Οικογένειες κυρίως από Βαλκάνια αλλά καλός τουρισμός. Πολύ καλά νερά, πολλές παραλίες,όχι ακριβά.

Αν θυμάμαι καλά είχα δει τον επαναληπτικό με Μπρονμπυ. Σε ένα μαγαζί φόλα ΠΑΟΚ!!

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27850
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό aivas19 » Τετ 22 Ιούλ 2020, 18:57

sourmenetes έγραψε:
Grigorios_PAOK έγραψε:Θασος παιδιά, οικονομικές διακοπές με όλη την οικογένεια, στα + τα νερά είναι πεντακαθαρα
Πολύ ωραία η Θάσος!!

Οικογένειες κυρίως από Βαλκάνια αλλά καλός τουρισμός. Πολύ καλά νερά, πολλές παραλίες,όχι ακριβά.

Αν θυμάμαι καλά είχα δει τον επαναληπτικό με Μπρονμπυ. Σε ένα μαγαζί φόλα ΠΑΟΚ!!

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σωστος. Θασος πανεμορφη. Φοβερες θαλασσες αλλα και παραλιες, σχετικα φτηνη, ιδανικη για οικογενειακο τουρισμο. Καλο φαι και ευκολα πας εκει.
Άβαταρ μέλους
aivas19
 
Δημοσιεύσεις: 10298
Εγγραφή: Δευτ 27 Απρ 2020, 23:20

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 23 Ιούλ 2020, 08:20

Kap έγραψε:
ΑποστόληςΑ έγραψε:Στα Σύβοτα και πιο συγκεκριμένα λίγο έξω, στην Αγία Παρασκευή, είχα πάει το 2001. Επειδή είχα αυτοκίνητο είχα γυρίσει όλα τα γύρω μέρη. Περισσότερο με άρεσε η παραλία Αρίλλας, που ήταν κάτω από την Πέρδικα.
Έκανα κι εγώ τη μονοήμερη διαδρομή από Σύβοτα για Παξούς και Αντίπαξους. Στους Αντίπαξους σταματάει πάντα για μπάνιο, αν και σε εμάς, λόγω πολλών σκαφών στην περιοχή μας άφησε πιο έξω, με τα νερά να είναι πολύ σκούρα λόγω βάθους.
Στους Παξούς, που σταματήσαμε για φαγητό, μας έγδαραν στην κυριολεξία, καθώς το φαγητό ήταν αστείο σε ποσότητα, αλλά καθόλου αστείο σε τιμή. Κάτι σαν να τρως στη Μύκονο.

Από το 2003 και μετά οι διακοπές μου είναι στην Τήνο, όπου έχω εξοχικό. Το αγόρασα τότε, στην εποχή των παχέων αγελάδων, αλλά το συντηρώ κάθε χρόνο, στην εποχή των ισχνών αγελάδων. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου βέβαια, γιατί οι παραλίες είναι πολύ καλές και η πόλη άνετη. Μόνο στη Μύκονο έχω βρει καλύτερα νερά, αλλά δεν μ' αρέσει η στενότητα χώρων που κατακλύζει το νησί, ούτε φυσικά κάποια άλλα πράγματα.

Αποστόλη θα είσαι 11-17; Σκέφτομαι να έρθω Τήνο

Εκεί θα είμαι.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90100
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Kap » Πέμ 23 Ιούλ 2020, 08:37

Καλημέρα. Θα συνεννοηθούμε μήπως πιούμε καφέ.
Kap
 
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: Δευτ 09 Φεβ 2009, 10:39

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό invincible » Πέμ 23 Ιούλ 2020, 10:38

Θάσος ωραία αλλά πολύ στροφυλίκι ρε φίλε. Οι δρόμοι είναι να σε βγάλουν τα άντερα
Άβαταρ μέλους
invincible
 
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Δευτ 03 Ιουν 2019, 15:12

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Πέμ 23 Ιούλ 2020, 22:03

Kap έγραψε:Καλημέρα. Θα συνεννοηθούμε μήπως πιούμε καφέ.

ΟΚ
Το τηλέφωνό μου το έχεις;
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90100
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό theo86 » Τετ 05 Αύγ 2020, 16:24

Λοιπόν χρειάζομαι την βοηθεια για όποιον γνωριζει για την λεσβο.
Πρόκειται να ζησω μονινα εκει για τα επόμενα 2 χρόνια τουλάχιστον.
Πληροφοριες οπως για μερη και ειδικα για ενοικίαση σπιτιου θα ηταν αρκετά χρησιμες. Θα μετακομισω με συζηγο και 2 παιδια μικρα κατω των 5.

Το βαζω εδω αν κ οφ τοπικ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
theo86
 
Δημοσιεύσεις: 1839
Εγγραφή: Δευτ 14 Απρ 2008, 15:59

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό invincible » Τετ 05 Αύγ 2020, 16:33

Λέσβο ? Σε ΜΚΟ δουλεύεις ή στο Λιμενικό ? Μπες στο plot.gr και στον spitogato και φυσικά στο σπίτι χωρίς μεσίτη στο φειςμπουκ
Άβαταρ μέλους
invincible
 
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Δευτ 03 Ιουν 2019, 15:12

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Kap » Τετ 05 Αύγ 2020, 18:15

ΑποστόληςΑ έγραψε:
Kap έγραψε:Καλημέρα. Θα συνεννοηθούμε μήπως πιούμε καφέ.

ΟΚ
Το τηλέφωνό μου το έχεις;

Θα το βρω από τον Σούρμε. Θα σε πάρω να τα πούμε
Kap
 
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: Δευτ 09 Φεβ 2009, 10:39

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Τετ 05 Αύγ 2020, 18:39

Εγώ πήρα το δικό σου. Στην Τήνο είναι και ένα ακόμη μέλος του paokmania.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 90100
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό pedilo me caltsa » Τετ 05 Αύγ 2020, 19:10

theo86 έγραψε:Λοιπόν χρειάζομαι την βοηθεια για όποιον γνωριζει για την λεσβο.
Πρόκειται να ζησω μονινα εκει για τα επόμενα 2 χρόνια τουλάχιστον.
Πληροφοριες οπως για μερη και ειδικα για ενοικίαση σπιτιου θα ηταν αρκετά χρησιμες. Θα μετακομισω με συζηγο και 2 παιδια μικρα κατω των 5.

Το βαζω εδω αν κ οφ τοπικ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων



Αδερφέ, ζω στη Λέσβο εδώ και 2 χρόνια. Είμαι στη διάθεσή σου για οτιδήποτε θελήσεις.
pedilo me caltsa
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ 31 Ιούλ 2020, 00:37

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό pedilo me caltsa » Τετ 05 Αύγ 2020, 19:10

theo86 έγραψε:Λοιπόν χρειάζομαι την βοηθεια για όποιον γνωριζει για την λεσβο.
Πρόκειται να ζησω μονινα εκει για τα επόμενα 2 χρόνια τουλάχιστον.
Πληροφοριες οπως για μερη και ειδικα για ενοικίαση σπιτιου θα ηταν αρκετά χρησιμες. Θα μετακομισω με συζηγο και 2 παιδια μικρα κατω των 5.

Το βαζω εδω αν κ οφ τοπικ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων



Αδερφέ, ζω στη Λέσβο εδώ και 2 χρόνια. Είμαι στη διάθεσή σου για οτιδήποτε θελήσεις.
pedilo me caltsa
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ 31 Ιούλ 2020, 00:37

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό theo86 » Πέμ 06 Αύγ 2020, 21:40

Εκπαιδευτικος διοριστηκα. Αγνωστο ακομη το που ακριβως στο νησι.
Ψαχνω για 3αρι, απο Μυτιλήνη εως και καλλονη.
Αναγκαστικά θα απευθυνθώ κ σε μεσιτες γιατι ειναι λιγα κ η ζήτηση μεγαλη.
Σε ευχαριστώ αδελφε, αν χρειαστώ κατι πιο συγκεκριμένο ενημερωνω.
Άβαταρ μέλους
theo86
 
Δημοσιεύσεις: 1839
Εγγραφή: Δευτ 14 Απρ 2008, 15:59

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες