Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό V-olakiotis » Σάβ 19 Οκτ 2019, 00:07

92 β' ΕΣΣΟ, 217
Παρουσιάστηκα 16 Μαρτίου στο Πεζικό, Στρατόπεδο Καμπάνη Κιλκίς, μετά την ορκομωσία μετάθεση για 516 ΤΠ στο Κουφόβουνο, θητεία σχεδόν τρεις μήνες στο ΕΦ 13 και απόλυση από 516 και Κουφόβουνο στις 16 Σεπτεμβρίου 1992.

Τι να πρωτοθυμηθώ; Πρώτη εβδομάδα στο Κέντρο χάσαμε το κύπελλο κυπελλούχων στη Ναντ, μετά έσπασε η παράδοση με τον gay, χάθηκε και ο διπλός τελικός κυπέλλου, από τις μαύρες χρονιές του μακαρίτη του Βουλινού.

Από το κέντρο φύγαμε στα τέλη Απριλίου πουρνο πουρνο με τον Γκατζόλη, διασχίσαμε τη μισή Μακεδονία και όλη τη Θράκη, μέχρι να φτάσουμε νύχτα στο Διδυμότειχο και να προωθηθούν ε από εκεί με τα ΡΕΟ στο Κουφόβουνο. Έκανα μια εβδομάδα να προσανατολιστώ στο Κουφόβουνο, αλλά γενικά την βγάλαμε καθαρή επειδή ένας συνάδερφος είχε αυτοκτονήσει δύο μέρες πριν φτάσουμε εμείς στον Έβρο σε μονάδα του Διδυμοτειχου, οπότε όλοι οι νέοι εξαιρεθηκαμε για δύο εβδομάδες από σκοπιές.

Στο ΕΦ13 είχε μαθευτεί ότι έκανα εξάμηνο, αλλά έπεσα σε ανηψιό γνωστού μου από τη Δράμα και δεν με έτρεξαν καθόλου σε αντίθεση με τους Αθηναίους της σειράς μου που έκαναν κάθε απίθανο καψώνι για δυο τρεις εβδομάδες από τα παλιοσειρια που ήταν οι περισσότεροι Καβαλιώτες.

Η ζωή στο φυλάκιο ήταν σχεδόν αυτόνομη, οι υπηρεσίες βγαίναν για τα μάτια του κόσμου, μόνο το περιπολο γίνονταν κανονικά γιατί δεν μπορούσε να καλυφθεί απόσταση 9 χιλιομέτρων σε αιφνιδιαστικό έλεγχο.

Αξέχαστες θα μου μείνουν οι είκοσι μέρες τιμητική άδεια που είχα και δεν μου δόθηκαν ποτέ μέχρι να απολυθώ. Απολυθηκαμε 5 εξαμηνιτες της 217 (4 Δραμινοι και 1 Καβαλιώτης) μαζί μέσα στις μεγάλες απεργιακές κινητοποιήσεις κατά της πολιτικής του Μητσοτάκη, με τα ΕΛΤΑ σε κυλιόμενες επί εβδομάδες να μας έχουν άφησε χωρίς ενέσεις μετρητών από το σπίτι και τον ΟΣΕ να απεργει την ημέρα της απόλυσης και να μην μπορούμε να βγάλουμε φύλλο πορείας.

Τελικά, βρέθηκε στο ταχυδρομείο του Διδυμοτείχου μια επιταγή 5.000 δραχμές που μου είχε στείλει πριν δυο τρεις εβδομάδες η μάνα μου και βγάλαμε εισιτήρια ΚΤΕΛ για Καβάλα, από όπου ήρθαν και μας πήραν με αυτοκίνητα συγγενείς και φίλοι.

Κατά σύμπτωση, 16 Σεπτεμβρίου απολύθηκα και ως επιστρατος, δεκατέσσερα χρόνια μετά, έχοντας ολοκληρώσει μία εβδομάδα μετεκπαίδευσης στον Λαγό.
Η πιο βαρετή εβδομάδα της ενήλικης ζωής μου.

ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
Άβαταρ μέλους
V-olakiotis
 
Δημοσιεύσεις: 6127
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2009, 12:59
Τοποθεσία: Ουσουάια, Αργεντινη

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Σάβ 19 Οκτ 2019, 11:32

apple64 έγραψε:Δεν θυμάμαι σειρά. Θυμάμαι όμως πως σε 10 μήνες θητεία πήρα 4 μήνες άδεια, ήμουν σχεδόν κάθε μέρα έξω και ήμουν σε γραφείο ακόμη και στο κέντρο. Δεν έκανα παρέλλαση, ήμουν για λίγο στην ορκωμοσία, δεν έκανα σχοινάκια, ήμουν σε μία ειδική μονάδα του ΕΣ η οποία όταν πάει για βολή είναι κάτι ανάμεσα σε καφένειο και μπαρ. Δεν χαιρετούσα στρατιωτικά κανέναν. Δεν είχαμε ποτέ πρωινή αναφορά. Σε εξωτερική έφοδο είπα τον αξιωματικό που νόμιζε πως είμαστε σε πόλεμο απλά... καλημέρα. Την επόμενη ημέρα όταν είπα στο ΠΑΟΚι τον διοικητή μου τι έγινε... γελούσε. Κάθε πρωί ο διοικητής με περίμενε να του πω τα νέα του ΠΑΟΚ. Έχω πιει καφέ με Συνταγματάρχη, εν ώρα άσκησης, μπροστά στον υπολογιστή, εξηγώντας του παράλληλα πως λειτουργεί ο εξοπλισμός και τι κάνουμε. Μιλώντας στον ενικό.

Μα εσύ δεν υπηρέτησες!
Κάτσε να εξετάσω την περίπτωσή σου τώρα που θα αναλάβω αναπληρωτής γενικός επιθεωρητής στρατεύματος!
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89368
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 19 Οκτ 2019, 11:45

apple64 έγραψε:Δεν θυμάμαι σειρά. Θυμάμαι όμως πως σε 10 μήνες θητεία πήρα 4 μήνες άδεια, ήμουν σχεδόν κάθε μέρα έξω και ήμουν σε γραφείο ακόμη και στο κέντρο. Δεν έκανα παρέλλαση, ήμουν για λίγο στην ορκωμοσία, δεν έκανα σχοινάκια, ήμουν σε μία ειδική μονάδα του ΕΣ η οποία όταν πάει για βολή είναι κάτι ανάμεσα σε καφένειο και μπαρ. Δεν χαιρετούσα στρατιωτικά κανέναν. Δεν είχαμε ποτέ πρωινή αναφορά. Σε εξωτερική έφοδο είπα τον αξιωματικό που νόμιζε πως είμαστε σε πόλεμο απλά... καλημέρα. Την επόμενη ημέρα όταν είπα στο ΠΑΟΚι τον διοικητή μου τι έγινε... γελούσε. Κάθε πρωί ο διοικητής με περίμενε να του πω τα νέα του ΠΑΟΚ. Έχω πιει καφέ με Συνταγματάρχη, εν ώρα άσκησης, μπροστά στον υπολογιστή, εξηγώντας του παράλληλα πως λειτουργεί ο εξοπλισμός και τι κάνουμε. Μιλώντας στον ενικό.



Βενιζέλο σε λένε ή Τσοχατζόπουλο;; :mrgreen:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό wickerman » Σάβ 19 Οκτ 2019, 13:06

2013 ΣΤ ΕΣΣΟ, 329
Παρουσιάστηκα και πέρασα βασική εκπαίδευση στα Γρεβενά, έπειτα από περίπου 40 μέρες με έστειλαν ΕΛΔΥΚ για τους επόμενους περίπου 6,5 μήνες. Εκεί εκτελούσα χρέη επιλοχία(έβγαζα υπηρεσίες, καταστάσεις οπλισμού κτλ) στο λόχο διοικήσεως του 1ου μηχανοκίνητου τάγματος πεζικού(ο διοικήσεως συνήθως είναι πιο χαλαρός από τους άλλους, γιατί έχει μέσα οδηγούς μάγειρες ΚΕΠΙΚ κτλ) εκεί με έβαλαν από μόνοι τους. Έκανα τους πρώτους 2-3 μήνες ότι υπηρεσία υπήρχε(περίπου 60-70) γιατί βαριόμουν απίστευτα(αν και με έπρηζαν να μην βάζω τον εαυτό μου υπηρεσία για να με βρίσκουν πιο εύκολα) κι έπειτα όταν άνοιξε ο καιρός ήμουν 2-3 μήνες κάθε μέρα εξοδούχος (είναι πολύ δύσκολο να πείσεις τον εαυτό σου να σε βάλει εξοδούχο :mrgreen: ) εκτός από όταν πηγαίναμε σε ένα φυλάκιο. Συμμετείχα επίσης και στη διμοιρία επιδείξεων(με έχωσαν αλλά δε βαριέσαι, μου άρεσε στο τέλος). Υπάρχει και βίντεο στο youtube με τα κατορθώματα μας(υπό το όνομα διμοιρία επιδείξεων ΕΛΔΥΚ απρίλιος 2014). Καλά τα πήγαμε πήραμε και 5 μέρες τιμητική. Ότι μπορούσα να κάνω για να περνάει πιο γρήγορα ο καιρός το έκανα καθώς βαριόμουν απίστευτα. Το καλό στην ΕΛΔΥΚ είναι ότι κάνεις πολλές βολές και με πολλά διαφορετικά όπλα(ειδικά αν είσαι πολυβολητής όπως εγώ) οπότε γούσταρα άσχημα. Ανέβηκα σε ότι βολή υπήρχε στο πεδίο, από πιστόλι, G3, οπλοβομβίβα, χειροβομβίδα κρότου λάμψης, πολυβόλο πάνω σε άρμα Λεωνίδ@ς(δυστυχώς με το αντιαεροπορικό Zu δεν μας άφησαν να ρίξουμε καθώς έριχνε μόνο ένας άλλος λόχος με τα συγκεκριμένα). Συνολικά πρέπει να έκανα πάνω από 12 βολές. Επέστρεψα για τον τελευταίο μήνα στο Μαυροδέντρι Κοζάνης από όπου απολύθηκα. Πριν την απόλυση μας τα πήραν σχεδόν όλα τα στρατιωτικά οι παλιοκάβουρες.
Τελευταία επεξεργασία από wickerman και Σάβ 19 Οκτ 2019, 19:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Gotta catch 'em all.
Άβαταρ μέλους
wickerman
 
Δημοσιεύσεις: 3438
Εγγραφή: Κυρ 27 Μάιος 2018, 20:34
Τοποθεσία: 111 χλμ από Τούμπα

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Σάβ 19 Οκτ 2019, 15:28

apple64 έγραψε:Δεν θυμάμαι σειρά. Θυμάμαι όμως πως σε 10 μήνες θητεία πήρα 4 μήνες άδεια, ήμουν σχεδόν κάθε μέρα έξω και ήμουν σε γραφείο ακόμη και στο κέντρο. Δεν έκανα παρέλλαση, ήμουν για λίγο στην ορκωμοσία, δεν έκανα σχοινάκια, ήμουν σε μία ειδική μονάδα του ΕΣ η οποία όταν πάει για βολή είναι κάτι ανάμεσα σε καφένειο και μπαρ. Δεν χαιρετούσα στρατιωτικά κανέναν. Δεν είχαμε ποτέ πρωινή αναφορά. Σε εξωτερική έφοδο είπα τον αξιωματικό που νόμιζε πως είμαστε σε πόλεμο απλά... καλημέρα. Την επόμενη ημέρα όταν είπα στο ΠΑΟΚι τον διοικητή μου τι έγινε... γελούσε. Κάθε πρωί ο διοικητής με περίμενε να του πω τα νέα του ΠΑΟΚ. Έχω πιει καφέ με Συνταγματάρχη, εν ώρα άσκησης, μπροστά στον υπολογιστή, εξηγώντας του παράλληλα πως λειτουργεί ο εξοπλισμός και τι κάνουμε. Μιλώντας στον ενικό.
Στρατό είπαμε...

Όχι στην κατασκήνωση [FACE WITH TEARS OF JOY][FACE WITH TEARS OF JOY]

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27766
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Σάβ 19 Οκτ 2019, 16:32

ΑποστόληςΑ έγραψε:τώρα που θα αναλάβω αναπληρωτής γενικός επιθεωρητής στρατεύματος!

Για Ι5 να ερθω σε σενα δηλαδη; :mrgreen:
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό milhouse777 » Σάβ 19 Οκτ 2019, 18:29

618 Πλάτη Ορεστιάδας...επειδή ήμουν ο πιο μεγάλος την μονάδας, δεν είδα τον τελικό με αεχ στο Βόλο, για να το δούνε οι πιο μικροί...όταν μπήκε του Ενρίκε ήμουν έτοιμος για μπαλωθιές!! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
milhouse777
 
Δημοσιεύσεις: 379
Εγγραφή: Πέμ 03 Ιαν 2008, 17:15

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό sourmenetes » Σάβ 19 Οκτ 2019, 19:12

Ουπς...

Δικός μας...

Μαυρίλα ή ήταν καλά;; σε ποιο λόχο ήσουνα;;

Εγώ ψιλομαυρα πέρασα...
Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΠΑΟΚ - ΠΟΝΤΟΣ - ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ
Οι μνημες μας ακολουθουν...
Άβαταρ μέλους
sourmenetes
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 27766
Εγγραφή: Δευτ 21 Σεπ 2009, 21:39
Τοποθεσία: sourmena

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Σάβ 19 Οκτ 2019, 19:29

Καλά όλα τα καραβύσματα εδώ μαζεύτηκαν; Καλά πλάκα έχουν οι τέως σμηνίτες που το παίζουν και χωμένοι, μη χέσω.
Κι ο πατέρας μου ακόμα σμηνίτης 1957-59 πέρασε απίστευτα μικρότερη μαυρίλα, από ότι η αφεντιά μου 40 χρόνια μετά. Κι αυτός χορτιάτη, Σέδες, Λευκό Πύργο!!! Θυμάται απλά που διάβασε 2 χρόναι στο πανεπιστήμιο μέσα στη μονάδα. Ααα, και που κατέβαινε από το ραντάρ να βγει στο δρόμο του Χορτιάτη να πάρει το ΚΤΕΛ για Σαλονίκη, τσακίσανε κάτι κερασιές και έφυγε οφφ με διάρροιες. Τότε αυτά.

Τεσπα, η αφεντιά μου 95ΣΤ, Πολυδιαυλικά, 1η μετάθεση 30ΜΚ ΤΑΞ στο Λαγό, 1μ5 μήν μετά τα Ίμια (μπάι δε γουέι ΒΟΛΑΚΙΩΤΗ, όταν πήγα εγώ το 516 ήταν Λαγό ήδη). Άσκηση μεγάλη : Αίσιος Οιωνός.
Μετάθεση Στρατιά, ΑΛΛΑ, σε 1,5 μήνα ονομαστική απόσπαση (ντεμέκ προβλεπόταν η ειδικότητα) για το ΚΕΟΑΧ Δεκέμβριο - Μάρτιο στον Όλυμπο. Η πειθαρχία δε με πολυχάλασε γιατλι κυρίως και τα 1 στα 3 ΠΣΚΔ ήταν αυστηρά χωρίς βύσματα να χαλάνε τη σειρά (όπως στο ποτάμι). Ε΄χιε ενδιαφέρον που στα πλαίσια των ασκήσεων στα χιόνια δέρναμε αξιωματικούς.
Τελευταίος 1,5 μήνας Στρατιά όπου πήρα χαμπάρι πως ένας καργιόλης ανθύπας στον Έβρο δεν είχε γράψει μια 10ήμερη τιμητική από τον ταξίαρχο (τους είχα φτιαξει τους υπολογιστές).

Σε 2 χρόνια επίστρατος για τον Παρμενίωνα του 99 στο Β. Έβρο, με κέντρο την 3 ΜΚ ΤΑΞ στη Λεπτή. Ωραία ε΄χια περάσει τότε και έκανα και τις καλύτερες βολές μου.
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό Evangelos Apostolidis » Σάβ 19 Οκτ 2019, 20:09

563 Τ.Π. στα Θερμα Νιγριτας και 506 Μ.Τ.Π. στην Γουμενισσα, το 1997/98.... με αγωνες εναντιον Σπαρτακ Τρναβας, Αρσεναλ και Ατλετικο
Evangelos Apostolidis
 
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: Δευτ 23 Σεπ 2019, 15:52

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό crazy nagbe4 » Σάβ 19 Οκτ 2019, 21:42

261 σειρα 99 εσο ,Μαυροδενρι Κοζανης,Χαιδαρι,Δροσατο Κιλκίς κ Ξάνθη...... :opaokara: :opaokara: :opaokara:
crazy nagbe4
 
Δημοσιεύσεις: 775
Εγγραφή: Πέμ 11 Μάιος 2017, 21:37

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Σάβ 19 Οκτ 2019, 22:09

Καλά όλα τα καραβύσματα εδώ μαζεύτηκαν; Καλά πλάκα έχουν οι τέως σμηνίτες που το παίζουν και χωμένοι, μη χέσω.
Κι ο πατέρας μου ακόμα σμηνίτης 1957-59 πέρασε απίστευτα μικρότερη μαυρίλα, από ότι η αφεντιά μου 40 χρόνια μετά. Κι αυτός χορτιάτη, Σέδες, Λευκό Πύργο!!! Θυμάται απλά που διάβασε 2 χρόναι στο πανεπιστήμιο μέσα στη μονάδα. Ααα, και που κατέβαινε από το ραντάρ να βγει στο δρόμο του Χορτιάτη να πάρει το ΚΤΕΛ για Σαλονίκη, τσακίσανε κάτι κερασιές και έφυγε οφφ με διάρροιες. Τότε αυτά.

Τεσπα, η αφεντιά μου 95ΣΤ, Πολυδιαυλικά, 1η μετάθεση 30ΜΚ ΤΑΞ στο Λαγό, 1,5 μήνα μετά τα Ίμια (μπάι δε γουέι ΒΟΛΑΚΙΩΤΗ, όταν πήγα εγώ το 516 ήταν Λαγό ήδη). Άσκηση μεγάλη : Αίσιος Οιωνός.
Μετάθεση Στρατιά, ΑΛΛΑ, σε 1,5 μήνα ονομαστική απόσπαση (ντεμέκ προβλεπόταν η ειδικότητα) για το ΚΕΟΑΧ Δεκέμβριο - Μάρτιο στον Όλυμπο. Η πειθαρχία δε με πολυχάλασε γιατί κυρίως και τα 1 στα 3 ΠΣΚΔ εκτός ήταν αυστηρά χωρίς βύσματα να χαλάνε τη σειρά (όπως στο ποτάμι). Είχε ενδιαφέρον που στα πλαίσια των ασκήσεων στα χιόνια δέρναμε αξιωματικούς.
Τελευταίος 1,5 μήνας Στρατιά όπου πήρα χαμπάρι πως ένας καργιόλης ανθύπας στον Έβρο δεν είχε γράψει μια 10ήμερη τιμητική από τον ταξίαρχο (τους είχα φτιαξει τους υπολογιστές).

Σε 2 χρόνια επίστρατος για τον Παρμενίωνα του 99 στο Β. Έβρο, με κέντρο την 3 ΜΚ ΤΑΞ στη Λεπτή. Τότε και έκανα και τις καλύτερες βολές μου.

Σκηνικό ΠΑΟΚ τη νύχτα των Ιμίων στο Χαϊδάρι, Τρίτη προς Τετάρτη γυρνάω από έξοδο και ρωτάω τι κάναμε με Ζαλγκίρις στην πύλη. Με απαντάνε ¨ρε σειρά εδώ θα γίνει πόλεμος¨ και να ακολουθήσει η εύλογη απορία:
¨Και ποιοί θα πολεμήσουν;¨
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 19 Οκτ 2019, 22:21

:lol: :lol: :lol: :lol:



Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46411
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Κυρ 20 Οκτ 2019, 09:51

pgetsos έγραψε:
ΑποστόληςΑ έγραψε:τώρα που θα αναλάβω αναπληρωτής γενικός επιθεωρητής στρατεύματος!

Για Ι5 να ερθω σε σενα δηλαδη; :mrgreen:

Θα καταργήσω όλα τα Ι.
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89368
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Στρατός Λούφα και παραλλαγή. Πού υπηρετήσατε?

Δημοσίευσηαπό V-olakiotis » Τρί 22 Οκτ 2019, 23:16

tolis01 έγραψε:Καλά όλα τα καραβύσματα εδώ μαζεύτηκαν; Καλά πλάκα έχουν οι τέως σμηνίτες που το παίζουν και χωμένοι, μη χέσω.
Κι ο πατέρας μου ακόμα σμηνίτης 1957-59 πέρασε απίστευτα μικρότερη μαυρίλα, από ότι η αφεντιά μου 40 χρόνια μετά. Κι αυτός χορτιάτη, Σέδες, Λευκό Πύργο!!! Θυμάται απλά που διάβασε 2 χρόναι στο πανεπιστήμιο μέσα στη μονάδα. Ααα, και που κατέβαινε από το ραντάρ να βγει στο δρόμο του Χορτιάτη να πάρει το ΚΤΕΛ για Σαλονίκη, τσακίσανε κάτι κερασιές και έφυγε οφφ με διάρροιες. Τότε αυτά.

Τεσπα, η αφεντιά μου 95ΣΤ, Πολυδιαυλικά, 1η μετάθεση 30ΜΚ ΤΑΞ στο Λαγό, 1μ5 μήν μετά τα Ίμια (μπάι δε γουέι ΒΟΛΑΚΙΩΤΗ, όταν πήγα εγώ το 516 ήταν Λαγό ήδη). Άσκηση μεγάλη : Αίσιος Οιωνός.
Μετάθεση Στρατιά, ΑΛΛΑ, σε 1,5 μήνα ονομαστική απόσπαση (ντεμέκ προβλεπόταν η ειδικότητα) για το ΚΕΟΑΧ Δεκέμβριο - Μάρτιο στον Όλυμπο. Η πειθαρχία δε με πολυχάλασε γιατλι κυρίως και τα 1 στα 3 ΠΣΚΔ ήταν αυστηρά χωρίς βύσματα να χαλάνε τη σειρά (όπως στο ποτάμι). Ε΄χιε ενδιαφέρον που στα πλαίσια των ασκήσεων στα χιόνια δέρναμε αξιωματικούς.
Τελευταίος 1,5 μήνας Στρατιά όπου πήρα χαμπάρι πως ένας καργιόλης ανθύπας στον Έβρο δεν είχε γράψει μια 10ήμερη τιμητική από τον ταξίαρχο (τους είχα φτιαξει τους υπολογιστές).

Σε 2 χρόνια επίστρατος για τον Παρμενίωνα του 99 στο Β. Έβρο, με κέντρο την 3 ΜΚ ΤΑΞ στη Λεπτή. Ωραία ε΄χια περάσει τότε και έκανα και τις καλύτερες βολές μου.
Τολη το ξέρω, όταν πήρα το χαρτί εγώ στο τάγμα πακεταριζαν για την μετακόμιση στον Λαγό, σε νεόδμητο στρατοπεδο. Πρέπει να έγινε το 1993.

Στο στρατόπεδο στο Κουφόβουνο, είχαμε και το 565 ΜΤΠ, εμείς όμως είχαμε ένα ύψωμα στην πλευρά μας, όπου ήταν το ΚΨΜ, το οποίο διαχειρίζονταν τότε ένα μεγάλο αλάνι από Εύοσμο, αν θυμάμαι καλά, όπου πίναμε καμιά μπύρα με τον κολλητό μου στον στρατό τον Θωμά από Σαλονίκη και ακούγαμε στο ριπιτ το "Θάλασσες" του Μητροπάνου από τα ηχεία του ΚΨΜ.

Σουξέ της εποχής, τα πρώτα Αθηνεζικης παραγωγής του Καρρά και το "προσκλητηριο" ανταμα με το "για τα μάτια του κόσμου".

Έξοδοι στο Διδυμότειχο, άστα να πάνε, από το βράχο για καφέ και Βουλγάρες, στο τσονταδικο, μετά κάνα ταβερνάκι και το βράδυ στο "Roxanne", αν θυμάμαι το όνομα, για ποτό. Είχε και μια ταβέρνα στο Κουφοβουνο, για τις καθημερινές εξόδους που δεν μας κατέβαζε ΡΕΟ, αλλά εκεί αν δεν γινοσουν τυφλά, δεν επιβιωνες.


Έχω πάει άλλες δύο φορές στο Διδυμοτειχο και τη μια πέρασα από Κουφόβουνο. Ειδικά στο δεύτερο μου φάνηκε σα να πήγαινα για πρώτη φορά....

ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
ΝΑΤΟΙ ΝΑΤΟΙ ΟΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
Άβαταρ μέλους
V-olakiotis
 
Δημοσιεύσεις: 6127
Εγγραφή: Τρί 28 Ιούλ 2009, 12:59
Τοποθεσία: Ουσουάια, Αργεντινη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες