Διακοπές

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό sn0ufel4 » Παρ 03 Φεβ 2023, 18:46

Θεόφιλος έγραψε:Θα περιμένω με χαρά φίλε Lacedaemonian να διαβάσω τις πληροφορίες σου, όποτε έχεις χρόνο! (Αρχικά, κράτα δυνάμεις για το ματς της Κυριακής, ναι;!) :opaokara:

Φίλε sn0ufel4, κι εγώ για Μάρτη λέω να είμαι εκεί. Α, πολύ χαίρομαι που όλοι συνηγορούν στο καλό φαγητό! Το τρελό ωστόσο που άκουσα, -και δεν ξέρω αν αληθεύει-, είναι πως χρεώνουν λέει το μισόλιτρο νερό 3-4 ευρώ. Καλύτερα δηλαδή να τρως παρά να πίνεις :) Δε ξέρω επίσης τι θα παίζει από καιρό εκείνο το διάστημα, αλλά σίγουρα την μια δεκάκιλη τσάντα θα την γεμίσουμε ρούχα :pano: για κάθε περίπτωση :)


Από καιρό δε ξέρω πάντως εμείς πήγαμε για κρύο και τελικά ο καιρός ήταν για κοντομάνικο. Τζάμπα τα μπουφάν
Το νερό απλά μας κακοφαινεται που το πληρώνουμε και δεν είναι "τζάμπα" όπως εδώ αλλά οκ...

Για Κολοσσαίο κ αρχαία αγορά να κλείσετε εισιτήριο από πριν μέσω ίντερνετ. Εννοείται επίσης πως η επίσκεψη στο Βατικανό αξίζει φουλ
Πιάτσα ναβονα για φαγητό και πιάτσα Ντι σπάνια για βόλτα επίσης

Εισιτήρια για πάνθεον κλείστε από πριν γιατί είχε κάτι ουρές τρελές

Αλλά θα τα γράψει ο Λακεδαιμονιος καλύτερα ;)
Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: «Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;» Πολέμα!
«Ασκητική»
Some folk we never forget... some kind we never forgive...havent seen the back of us yet...we will fight as long as we live
Many places i have been....many sorrows i have seen...
îdô Nidir nênâkham Bârî'n Katharâd
Άβαταρ μέλους
sn0ufel4
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 10188
Εγγραφή: Πέμ 12 Δεκ 2013, 16:19

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό billagorn » Σάβ 04 Φεβ 2023, 17:59

Sardan έγραψε:Για κάποιο λόγο δεν είχα πάρει πρέφα το συγκεκριμένο topic. Το καλοκαίρι χάσαμε 2 βδομάδες διακοπών λόγω covid και έκανα δώρο στη σύζυγο και τον γιο ένα 5ήμερο Βιέννη Νοέμβρη. Προσωπικά 3η φορά στην πόλη αλλά είναι ιδανικός προορισμός για οικογένειες με μικρά παιδιά (ο γιος μου είναι 3,5).

Απίστευτα φιλόξενη πόλη και αρκετά οικονομική εάν κινηθείς για φαγητό και διαμονή περιμετρικά του κέντρου (σε ιστορικά καφέ του κέντρου μπορεί να φτάσει μέχρι και 10-12€ ένας διπλός καπουτσίνο πχ).

Φοβερές συγκοινωνίες, απευθείας αεροπορική σύνδεση με Θεσσαλονίκη (πέταξα με Austria 105€ πάνε έλα το άτομο και εισιτήρια έκλεισα ένα μήνα πριν). 100€ τρίκλινο σε 4άστερο με πρωινό δίπλα στον κεντρικό σταθμό όπου ξεκινάει ο εμπορικός δρόμος της Βιέννης και φαγητό σε φοβερό εστιατόριο - ζυθοποιείο με 20-25€/άτομο με μπύρες μέσα.

Όποιος θελήσει πληροφορίες για μαγαζιά λέει.


Η Βιέννη είναι όντως πολύ φιλόξενη και άνετη πόλη. Ζούμε εδώ από το καλοκαίρι του 2021 και πραγματικά αυτό που μου βγάζει είναι το εξής: έτσι θα ήταν η Θεσσαλονίκη αν δεν ήταν τόσο παρατημένη και είχε ευρωπαϊκή οργάνωση.

Φαγητό
Για το πιο φημισμένο σνίτσελ στο Figlmuller. Για πίτσα στο Frascatti και στο Cavaliere. Για ισπανικό/τάπας στο Paco (τσιμπημένο αλλά αξίζει ειδικά για περιστάσεις). Για μπριζόλα στο El gaucho (αργεντίνικου τύπου). Και για σούσι στο Ebi. Για γλυκά και καφέδες στο Oberlaa (είναι αλυσίδα, ίσως εκείνο κοντά στο Stephansdom είναι το καλύτερο).

Αξιοθέατα
Stephansdom (καθεδρικός ναός), Kunsthistorisches Museum (μουσείο τέχνης), Naturhistorisches museum (φυσικής ιστορίας), Albertina (μουσείο με έργα ζωγραφικής), Wiener Staatsoper (Όπερα), Παλάτια Belvedere, Hofburg και Schonbrun. Και βόλτα στο ποτάμι με το καράβι (μπορείς να πας και εκδρομή μέχρι Βουδαπέστη μέσω του Δούναβη).

Αλλά πες αν έχεις και άλλα μέρη γιατί λόγω δουλειάς σίγουρα θα έχουμε πολλά ακόμα να εξερευνήσουμε.
Αλλά όπως και να χει,
billagorn
 
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: Κυρ 18 Μάιος 2008, 11:56

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό danirifle » Κυρ 12 Φεβ 2023, 14:25

Ρε αλάνια, κανείς με γνώση από Ιρλανδία υπάρχει?
για 3ήμερη εκδρομή ρωτάω..
ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΙ...
Άβαταρ μέλους
danirifle
 
Δημοσιεύσεις: 10162
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 14:03

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Amsterdamer_87 » Κυρ 12 Φεβ 2023, 14:44

Βρε σαν το Αμστερνταμ δεν εχει..
Disneyland for adults..
Και μην ξεχνατε οτι..
"Good girls go to heaven,Bad girls come to Amsterdam"
Άβαταρ μέλους
Amsterdamer_87
 
Δημοσιεύσεις: 4013
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 16:31
Τοποθεσία: Eptalofos-Constanta-A'dam

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 12 Φεβ 2023, 16:26

Πέρασα από εκεί με το βαπόρι.

Το πιστεύεις ότι από όλο το RLD με άρεσε μόνο μία γυναίκα σαν εμφάνιση;

Τι πλαστικούρα είναι αυτή, πολύ ψεύτικες γυναίκες..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46876
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Amsterdamer_87 » Κυρ 12 Φεβ 2023, 16:45

Φιλε μου Μπαρκα
δεν εννοω το Ρεντ Ντιστρικτ,εκει ειναι ατραξιον της πλακας..
Εγω μιλαω για τα νορμαλ γκομενακια στα μπαρακια και στα κλαμπ..
Leidseplein-Rembrantsplein στο Escape,το Hoek van Holland,στο Richter κλπ..
Άβαταρ μέλους
Amsterdamer_87
 
Δημοσιεύσεις: 4013
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 16:31
Τοποθεσία: Eptalofos-Constanta-A'dam

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 12 Φεβ 2023, 17:49

Έχουν καμιά διαφορά οι Αμσερνταμέζες από τις Ροττερνταμέζες; :mrgreen:
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46876
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό john4serres » Κυρ 12 Φεβ 2023, 17:57

Μόνο Feyenoord ρε νιαμού
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29869
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό ΑποστόληςΑ » Κυρ 12 Φεβ 2023, 18:23

Μπαρκαρούτσος έγραψε:Έχουν καμιά διαφορά οι Αμσερνταμέζες από τις Ροττερνταμέζες; :mrgreen:

Στη διαμονή
Επιτυχία είναι η συνεχής (έστω και μικρή) βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
ΑποστόληςΑ
 
Δημοσιεύσεις: 89862
Εγγραφή: Τετ 17 Ιουν 2009, 09:09
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος (τέως Μπραχάμι)

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Amsterdamer_87 » Κυρ 12 Φεβ 2023, 18:32

Μπαρκαρούτσος έγραψε:Έχουν καμιά διαφορά οι Αμσερνταμέζες από τις Ροττερνταμέζες; :mrgreen:

Οι Αμστερνταμες το χουν σε οριζοντια τοποθετηση.. :lol:
Άβαταρ μέλους
Amsterdamer_87
 
Δημοσιεύσεις: 4013
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 16:31
Τοποθεσία: Eptalofos-Constanta-A'dam

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Κυρ 12 Φεβ 2023, 19:10

Το καλύτερο Ουρουγουανικο γκριλ το έφαγα στο Άμστερνταμ. Αν θυμόμουν πως το λένε θα το έγραφα.
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό jb1989 » Κυρ 12 Φεβ 2023, 20:05

Καμία προταση για Βερολίνο από κανένα Παοκτσάκι; για καμία μπυραρία, νυχτερινή ζωη, φαγητό. Θα είμαστε αντροπαρεα 30αρηδες

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
jb1989
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τετ 20 Αύγ 2014, 15:32

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό john4serres » Δευτ 13 Φεβ 2023, 10:01

Καλή διασκέδαση!
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29869
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Sardan » Δευτ 13 Φεβ 2023, 10:50

billagorn έγραψε:
Sardan έγραψε:Για κάποιο λόγο δεν είχα πάρει πρέφα το συγκεκριμένο topic. Το καλοκαίρι χάσαμε 2 βδομάδες διακοπών λόγω covid και έκανα δώρο στη σύζυγο και τον γιο ένα 5ήμερο Βιέννη Νοέμβρη. Προσωπικά 3η φορά στην πόλη αλλά είναι ιδανικός προορισμός για οικογένειες με μικρά παιδιά (ο γιος μου είναι 3,5).

Απίστευτα φιλόξενη πόλη και αρκετά οικονομική εάν κινηθείς για φαγητό και διαμονή περιμετρικά του κέντρου (σε ιστορικά καφέ του κέντρου μπορεί να φτάσει μέχρι και 10-12€ ένας διπλός καπουτσίνο πχ).

Φοβερές συγκοινωνίες, απευθείας αεροπορική σύνδεση με Θεσσαλονίκη (πέταξα με Austria 105€ πάνε έλα το άτομο και εισιτήρια έκλεισα ένα μήνα πριν). 100€ τρίκλινο σε 4άστερο με πρωινό δίπλα στον κεντρικό σταθμό όπου ξεκινάει ο εμπορικός δρόμος της Βιέννης και φαγητό σε φοβερό εστιατόριο - ζυθοποιείο με 20-25€/άτομο με μπύρες μέσα.

Όποιος θελήσει πληροφορίες για μαγαζιά λέει.




Η Βιέννη είναι όντως πολύ φιλόξενη και άνετη πόλη. Ζούμε εδώ από το καλοκαίρι του 2021 και πραγματικά αυτό που μου βγάζει είναι το εξής: έτσι θα ήταν η Θεσσαλονίκη αν δεν ήταν τόσο παρατημένη και είχε ευρωπαϊκή οργάνωση.

Φαγητό
Για το πιο φημισμένο σνίτσελ στο Figlmuller. Για πίτσα στο Frascatti και στο Cavaliere. Για ισπανικό/τάπας στο Paco (τσιμπημένο αλλά αξίζει ειδικά για περιστάσεις). Για μπριζόλα στο El gaucho (αργεντίνικου τύπου). Και για σούσι στο Ebi. Για γλυκά και καφέδες στο Oberlaa (είναι αλυσίδα, ίσως εκείνο κοντά στο Stephansdom είναι το καλύτερο).

Αξιοθέατα
Stephansdom (καθεδρικός ναός), Kunsthistorisches Museum (μουσείο τέχνης), Naturhistorisches museum (φυσικής ιστορίας), Albertina (μουσείο με έργα ζωγραφικής), Wiener Staatsoper (Όπερα), Παλάτια Belvedere, Hofburg και Schonbrun. Και βόλτα στο ποτάμι με το καράβι (μπορείς να πας και εκδρομή μέχρι Βουδαπέστη μέσω του Δούναβη).

Αλλά πες αν έχεις και άλλα μέρη γιατί λόγω δουλειάς σίγουρα θα έχουμε πολλά ακόμα να εξερευνήσουμε.
Αλλά όπως και να χει,



Καλημέρα,

στο Figlmuller έχω πάει σε άλλη εξόρμηση, καλό αν και περισσότερο attraction μου έβγαλε, όχι ότι δεν είναι καλό. Προσωπικά επειδή ήταν και το ξενοδοχείο κοντά την έβγαλα για φαΐ και φοβερή μπύρα δικιά τους Lager στο Brauhof Wien - Restaurant - Biergarten & Brauerei. Είναι ζυθοποιείο - εστιατόριο στο ισόγειο ξενοδοχείου (με ανεξάρτητη είσοδο κλπ) και έχει και αυλή. Ωραία πιάτα, σέρβις και νορμάλ τιμές. Αλλά πάνω απ' όλα απίστευτη μπύρα.
Άβαταρ μέλους
Sardan
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: Δευτ 01 Φεβ 2021, 13:05

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό danirifle » Δευτ 13 Φεβ 2023, 11:08

danirifle έγραψε:Ρε αλάνια, κανείς με γνώση από Ιρλανδία υπάρχει?
για 3ήμερη εκδρομή ρωτάω..


μου το μαμήσατε ρε σεις το ποστ
ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΙ...
Άβαταρ μέλους
danirifle
 
Δημοσιεύσεις: 10162
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 14:03

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες