Διακοπές

Ό,τι άλλο κρίνετε απαραίτητο προς συζήτηση και δεν έγκειται στις παραπάνω Θεματικές Ενότητες...

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Maximus Decimus » Παρ 28 Οκτ 2022, 11:56

Bonjour!

Bordeaux (Μπορντώ)

Εικόνα

Εικόνα
Maximus Decimus
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ 12 Οκτ 2022, 20:48

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Maximus Decimus » Δευτ 31 Οκτ 2022, 14:04

Λιμόζ (Γαλλία)

Μικρή, κουκλίστικη πόλη, πρέπει να είναι πλούσια - τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση μου άφησε. Το βράδυ είναι αρκετά ήρεμα τα πράγματα, μην πω νεκρά. Την πόλη την διασχίζει ο ποταμός Βιέν, και είναι πολύ ωραία για βόλτα.
Μου άρεσε πολύ που έβλεπα αυτά τα παλιά σπίτια 200+ ετών, και έβγαιναν οι καπνοί απο τα τζάκια, λες και ήμουν στο Χαρρυ Πότερ ήτανε. :D 8/10

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Maximus Decimus
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ 12 Οκτ 2022, 20:48

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό billagorn » Παρ 03 Φεβ 2023, 01:23

Για να ξαναζωντανέψει λίγο το θέμα.

Το καλοκαίρι μέσα Ιουνίου, τρεις μέρες Β. Ιταλία. 1 μέρα σε κάθε πόλη: Μπολόνια, Μπρέσια (για τον τερματισμό του Mille miglia) και Βερόνα, εγώ και η σύζυγος.

Προτάσεις για φαγητό και αξιοθέατα;
billagorn
 
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: Κυρ 18 Μάιος 2008, 11:56

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό gika » Παρ 03 Φεβ 2023, 01:53

Ας δώσουμε ζωντάνια. Πετάω για Νέα Υορκη το σουκου, 10 γεμάτες μέρες. Έχουμε κλείσει κάποια βασικά: MET museum και Natural History museum. Κλείσαμε να δούμε Nets-Clippers από NBA και τον Aladdin σε Broadway musical. Κλείσαμε επίσης άγαλμα της ελευθερίας με το ferry και το Summit One από viewing platforms. Α και το τουρ στα studios του Friends.

Έχει κανεις προτάσεις για φαγητό; Όσο πιο παχυντική και βρώμικη αμερικανια τόσο το καλύτερο. Και καμία πρόταση για fancy ποτά; Από όσα rooftops είδα στο Manhattan στο Google maps δεν με έψησε κανένα.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17132
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Χωρικός » Παρ 03 Φεβ 2023, 04:50

billagorn έγραψε:Για να ξαναζωντανέψει λίγο το θέμα.

Το καλοκαίρι μέσα Ιουνίου, τρεις μέρες Β. Ιταλία. 1 μέρα σε κάθε πόλη: Μπολόνια, Μπρέσια (για τον τερματισμό του Mille miglia) και Βερόνα, εγώ και η σύζυγος.

Προτάσεις για φαγητό και αξιοθέατα;

Καλά ή κάθε Ιταλική πόλη , είναι από μόνη της ένα μουσείο ολόκληρη! Μπολόνια που πήγα λοιπόν, οπωσδήποτε φαγητό στην αγορά λαχανικών που εχουν, κατι σαν το Καπάνι είναι. Δεν τρώμε πίτσα στη Μπολόνια! Επίσης όπου και να πας θα φας ραγού μπολοναιζ, η μεγάλη εκκλησία στην πλατεία με τον Ποσειδώνα, και η ίδια η πλατεία φυσικά. Το πανεπιστήμιο, το αρχαιότερο της Ευρώπης. Προσοχή το μεσημέρι , μετά τις δυομισι δεν βρίσκεις να φας πουθενά, είναι όλα κλειστά!!!Γι μια μέρα δεν προλαβαίνεις και άλλα!
υ.γ Υπαρχει και ελληνική ταβέρνα! Το στέκι! χαχα
Άβαταρ μέλους
Χωρικός
 
Δημοσιεύσεις: 3199
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2010, 10:49

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Παρ 03 Φεβ 2023, 09:54

gika έγραψε:Ας δώσουμε ζωντάνια. Πετάω για Νέα Υορκη το σουκου, 10 γεμάτες μέρες. Έχουμε κλείσει κάποια βασικά: MET museum και Natural History museum. Κλείσαμε να δούμε Nets-Clippers από NBA και τον Aladdin σε Broadway musical. Κλείσαμε επίσης άγαλμα της ελευθερίας με το ferry και το Summit One από viewing platforms. Α και το τουρ στα studios του Friends.

Έχει κανεις προτάσεις για φαγητό; Όσο πιο παχυντική και βρώμικη αμερικανια τόσο το καλύτερο. Και καμία πρόταση για fancy ποτά; Από όσα rooftops είδα στο Manhattan στο Google maps δεν με έψησε κανένα.



Αγόρι μου θα σε φτιάξω!! Η πεθερά μένει Νέα Υόρκη, η αδερφή Κοννέκτικατ κ όσο τα παιδιά ήταν προσχολικά κάθε χρόνο. Έδωσα τις ίδιες πληροφορίες σε συνάδερφο που πήγε πέρυσι κ έμεινε κατενθουσιασμένη.
Λοιπόν, rooftop
https://www.jimmysoho.com/ hands down
Αν σου θυμίζει κάτι είναι επειδή εκεί γυρίστηκε η σκηνή στο JohnWick.

Για τουε ένοικους του ξενοδοχείου James έχει ξεχωριστό ασανσέρ, οι λοιποί θνητοί από άλλη πόρτα ασανσέρ κ παρακάλι στον πορτιέρη. Η γυναίκα είχε έρθει με τακούνια πχ κ λέγαμε τις πίπες ¨ακούσαμε τα καλύτερα, είμαστε τουρίστες κλπ¨ να μας λυπηθεί.
Γινόταν χαμός στο μπαρ,κανα τέταρτο για τα πρώτα κοκτέιλ, αλλά με ένα 5$ tip cash στα πρώτα, μετά ο μπάρμαν κατευθείαν ;)

ΦΑΓΗΤΟ
Πονεμένη ιστορία στη Νέα Υόρκη, πανάκριβα κ ποιότητα έτσι κ έτσι (μην πω χάλια). Οπότε ή McDonalds ή κατευθείαν στα καλά.
https://www.theoldhomesteadsteakhouse.com/ Στο Τσέλσι, παλιά σφαγεία περιοχή, όταν στο κέντρο του ΜΑνχάταν πριν 150 χρόνια βόσκαν αγελάδες. Θεϊκά στέικς, συστήνω κ τη δικιά τους μπύρα.
Αξίζει κάθε δολάριο.
Αν ο δρόμος σας σας βγάλει Coney Island - Brighton Beach στο Μπρούκλυν, αποφύγετε τα παραλιακά (παγίδες) κ περπατ΄σητε 5 λεπτά προς τα μέσα https://illysconeyisland.applova.menu/webstore/?session=1675410765575
Εκεί πήγαινα με γυναίκα για ποτάκι, κανα σνακ στα γρήγορα (γειτονιά πεθεράς).

Αυτά τα ολίγα
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6098
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Sardan » Παρ 03 Φεβ 2023, 10:32

Για κάποιο λόγο δεν είχα πάρει πρέφα το συγκεκριμένο topic. Το καλοκαίρι χάσαμε 2 βδομάδες διακοπών λόγω covid και έκανα δώρο στη σύζυγο και τον γιο ένα 5ήμερο Βιέννη Νοέμβρη. Προσωπικά 3η φορά στην πόλη αλλά είναι ιδανικός προορισμός για οικογένειες με μικρά παιδιά (ο γιος μου είναι 3,5).

Απίστευτα φιλόξενη πόλη και αρκετά οικονομική εάν κινηθείς για φαγητό και διαμονή περιμετρικά του κέντρου (σε ιστορικά καφέ του κέντρου μπορεί να φτάσει μέχρι και 10-12€ ένας διπλός καπουτσίνο πχ).

Φοβερές συγκοινωνίες, απευθείας αεροπορική σύνδεση με Θεσσαλονίκη (πέταξα με Austria 105€ πάνε έλα το άτομο και εισιτήρια έκλεισα ένα μήνα πριν). 100€ τρίκλινο σε 4άστερο με πρωινό δίπλα στον κεντρικό σταθμό όπου ξεκινάει ο εμπορικός δρόμος της Βιέννης και φαγητό σε φοβερό εστιατόριο - ζυθοποιείο με 20-25€/άτομο με μπύρες μέσα.

Όποιος θελήσει πληροφορίες για μαγαζιά λέει.
Άβαταρ μέλους
Sardan
 
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Δευτ 01 Φεβ 2021, 13:05

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Θεόφιλος » Παρ 03 Φεβ 2023, 11:30

Καλημέρα μας συνοπαδοί!
Θα ήθελα κι εγώ τα φώτα σας, συγκεκριμένα για Ρώμη!
Βασικά, προτάσεις για να περάσουμε καλά με την σύζυγο και τι να προσέχουμε εκεί.
Θα μείνουμε 5 μέρες (φεύγουμε μέσα Μάρτη) και αυτό που με προβληματίζει σε κάθε ταξίδι, είναι συχνότερα το φαγητό. (Όσες φορές π.χ. έχω μείνει Κωνσταντινούπολη, δεινοπάθησα! Απεναντίας, η κουζίνα της Ισπανίας μπορώ να πω ότι είναι σα τη δική μας).
Σημειωτέων, θα βρεθούμε στη Ρώμη όχι τόσο για τουρισμό, μα περισσότερο για έρευνα σε αρχαιολογικούς χώρους, σημαντικά, ιστορικά και θρησκευτικά μέρη της πόλης κτλ.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Θεόφιλος
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ 15 Ιαν 2017, 15:02
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Παρ 03 Φεβ 2023, 14:01

billagorn έγραψε:Για να ξαναζωντανέψει λίγο το θέμα.

Το καλοκαίρι μέσα Ιουνίου, τρεις μέρες Β. Ιταλία. 1 μέρα σε κάθε πόλη: Μπολόνια, Μπρέσια (για τον τερματισμό του Mille miglia) και Βερόνα, εγώ και η σύζυγος.

Προτάσεις για φαγητό και αξιοθέατα;

Κάνε το τριήμερο Firenze. Τζάμπα χρόνο θα χάσεις
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Miles » Παρ 03 Φεβ 2023, 15:25

Για τους δύο "Ιταλούς" να προμηθευτούν τον οδηγό Μισελέν για Ιταλία και να λύσουν το πρόβλημα φσγητό (έχει και φτηνά, έχει και ακριβά), αλλιώς μόνο ντόπιος μπορεί να σου υποδείξει. Πάντως Ιταλία πολύ δύσκολα να ΜΗ φας καλά, ακόμα και σε χωριά ή στη μέση του πουθενά. Ιταλία δεν είναι μόνο Ρώμη, Φλωρεντία και Βενετία κ. mod :mrgreen:.

Ο "Νεοϋορκέζος" να επισκεφθεί και Νήσο Έλις, αν τον ενδιαφέρει το θέμα.
Miles
 
Δημοσιεύσεις: 5045
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 20:17

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Θεόφιλος » Παρ 03 Φεβ 2023, 15:54

Ευχαριστώ πολύ φίλε Miles!
Θεόφιλος
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ 15 Ιαν 2017, 15:02
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Lacedaemonian » Παρ 03 Φεβ 2023, 16:28

Θεόφιλος έγραψε:Καλημέρα μας συνοπαδοί!
Θα ήθελα κι εγώ τα φώτα σας, συγκεκριμένα για Ρώμη!
Βασικά, προτάσεις για να περάσουμε καλά με την σύζυγο και τι να προσέχουμε εκεί.
Θα μείνουμε 5 μέρες (φεύγουμε μέσα Μάρτη) και αυτό που με προβληματίζει σε κάθε ταξίδι, είναι συχνότερα το φαγητό. (Όσες φορές π.χ. έχω μείνει Κωνσταντινούπολη, δεινοπάθησα! Απεναντίας, η κουζίνα της Ισπανίας μπορώ να πω ότι είναι σα τη δική μας).
Σημειωτέων, θα βρεθούμε στη Ρώμη όχι τόσο για τουρισμό, μα περισσότερο για έρευνα σε αρχαιολογικούς χώρους, σημαντικά, ιστορικά και θρησκευτικά μέρη της πόλης κτλ.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Όταν βρω λίγο χρόνο(απόψε ή Κυριακή)θα σου γράψω αρκετά -άγνωστα στους τουρίστες-μέρη για Ρώμη.
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
Άβαταρ μέλους
Lacedaemonian
 
Δημοσιεύσεις: 3150
Εγγραφή: Τετ 21 Ιαν 2015, 13:02
Τοποθεσία: Σπάρτη/Μάνη

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό sn0ufel4 » Παρ 03 Φεβ 2023, 16:35

Ρώμη πήγα πέρσι το Μάρτη για δεύτερη φορά

Συγκεκριμένα μαγαζιά δε θυμάμαι πάντως άσχημα δεν έφαγα πουθενά
Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: «Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;» Πολέμα!
«Ασκητική»
Some folk we never forget... some kind we never forgive...havent seen the back of us yet...we will fight as long as we live
Many places i have been....many sorrows i have seen...
îdô Nidir nênâkham Bârî'n Katharâd
Άβαταρ μέλους
sn0ufel4
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 10186
Εγγραφή: Πέμ 12 Δεκ 2013, 16:19

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Θεόφιλος » Παρ 03 Φεβ 2023, 18:09

Θα περιμένω με χαρά φίλε Lacedaemonian να διαβάσω τις πληροφορίες σου, όποτε έχεις χρόνο! (Αρχικά, κράτα δυνάμεις για το ματς της Κυριακής, ναι;!) :opaokara:

Φίλε sn0ufel4, κι εγώ για Μάρτη λέω να είμαι εκεί. Α, πολύ χαίρομαι που όλοι συνηγορούν στο καλό φαγητό! Το τρελό ωστόσο που άκουσα, -και δεν ξέρω αν αληθεύει-, είναι πως χρεώνουν λέει το μισόλιτρο νερό 3-4 ευρώ. Καλύτερα δηλαδή να τρως παρά να πίνεις :) Δε ξέρω επίσης τι θα παίζει από καιρό εκείνο το διάστημα, αλλά σίγουρα την μια δεκάκιλη τσάντα θα την γεμίσουμε ρούχα :pano: για κάθε περίπτωση :)
Θεόφιλος
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ 15 Ιαν 2017, 15:02
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Διακοπές

Δημοσίευσηαπό Ksenitemenos4 » Παρ 03 Φεβ 2023, 18:36

Sardan έγραψε:Για κάποιο λόγο δεν είχα πάρει πρέφα το συγκεκριμένο topic. Το καλοκαίρι χάσαμε 2 βδομάδες διακοπών λόγω covid και έκανα δώρο στη σύζυγο και τον γιο ένα 5ήμερο Βιέννη Νοέμβρη. Προσωπικά 3η φορά στην πόλη αλλά είναι ιδανικός προορισμός για οικογένειες με μικρά παιδιά (ο γιος μου είναι 3,5).

Απίστευτα φιλόξενη πόλη και αρκετά οικονομική εάν κινηθείς για φαγητό και διαμονή περιμετρικά του κέντρου (σε ιστορικά καφέ του κέντρου μπορεί να φτάσει μέχρι και 10-12€ ένας διπλός καπουτσίνο πχ).

Φοβερές συγκοινωνίες, απευθείας αεροπορική σύνδεση με Θεσσαλονίκη (πέταξα με Austria 105€ πάνε έλα το άτομο και εισιτήρια έκλεισα ένα μήνα πριν). 100€ τρίκλινο σε 4άστερο με πρωινό δίπλα στον κεντρικό σταθμό όπου ξεκινάει ο εμπορικός δρόμος της Βιέννης και φαγητό σε φοβερό εστιατόριο - ζυθοποιείο με 20-25€/άτομο με μπύρες μέσα.

Όποιος θελήσει πληροφορίες για μαγαζιά λέει.


Το 1516 λες?
Ksenitemenos4
 
Δημοσιεύσεις: 2740
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2014, 23:21

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες