Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Ταινίες, Μουσική, Games και ότι αλλό σχετικό...

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Equalizer » Πέμ 20 Μάιος 2021, 15:53

Η πίτσα Οβελίξ στη Βουρβουρού απλά δεν είναι πίτσα.

Είχαμε πάει με παρέα και με είδαν που γκρίνιαζα. Αυτό τους είπα, δεν είναι πίτσα. Είναι πιτσοειδές σνακ.

Και με κορόιδευαν κάνα διήμερο. Επιμένω ακριβώς σε αυτό τον χαρακτηρισμό.

Άμα πεινάς και σου φέρουν ένα τετραγωνικό μέτρο με κάτι-σαν-αράβικη πίτα με ψημένα αλλαντικά και τυριά από πάνω, μια χαρά θα φας. Αλλά πίτσα, δεν θα είναι.



ΥΓ. Ρε Μπάρλοου γαμώτο δηλαδή. Σε τρεις μήνες είναι να κατέβω Ελλάδα και κοιτάω ήδη να κλείσω να φάω μπιφτέκι. Έλεος μας σπάσατε τη μύτη μέσα από πληκτρολόγια!
Άβαταρ μέλους
Equalizer
 
Δημοσιεύσεις: 13121
Εγγραφή: Τετ 06 Μάιος 2009, 16:48

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Πέμ 20 Μάιος 2021, 16:00

Comfort food φαση.Εχει τον καλο συνειρμο με το καλοκαιρι τη θαλασσα τον ξυλοφουρνο, την ιταλικη ζυμη κ το τεραστιο μεγεθος αλλα αν μπορουσαν να βαλουν νερο με κοκκινο χρωμα αντι για σαλτσα κ τριμμενη πατατα για κασερι, θα το εκαναν.
Παντως οποτε περναω θελω να φαω κ ας ειναι φτηνιαρικα τα υλικα τους.Εχει κ κατι απαραδεκτα ριγκατονι φουρνου που επισης μου ελλειψαν λιγο.Ανετα ετρωγα τωρα μιση μεριδα ριχνοντας μπινελικα.

Rainmaker δεν περιμενα να εχει κοινο αυτου του ειδους το μπιφτεκι.
Τελικα αρεσει στον ελληνα κ πανε να το εξαφανισουν.Μας αλλοιωνουν το μπολιτιζμο.
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Πέμ 20 Μάιος 2021, 17:42

Ψηφίζω barlow με τα δυο χέρια, ή με δυο πιρούνια.
ή με μαχαιροπίρουνο;
:?: :? :?:

όπως και να έχει συμφωνώ με το χαρακτηρισμό και τη γνώμη για οβελίξ.
Αλα βότκα και τα μυαλά στα μίξερ.
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8382
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Πέμ 20 Μάιος 2021, 17:51

Ποια βοτκα.. χαχα
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Πέμ 20 Μάιος 2021, 17:57

barlow4 έγραψε:Ποια βοτκα.. χαχα


Τι ποιά βότκα ;

Βότκα περεστρόικα
.


Εικόνα
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Mutasevic » Παρ 21 Μάιος 2021, 00:17

billagorn έγραψε:Ευχαριστώ για τις προτάσεις, τελικά δεν πήγαμε Λαδάδικα, δοκιμάστηκε όμως το μπιφτέκι στον Αχνό! Άλλη διάσταση! Όπως ακριβώς το περιγράφετε, λαστιχωτο! Χρόνια είχα να φάω τέτοιο μπιφτέκι!

Μετά τον αχνό που έμενα απέναντι 8 χρόνια κ ειχα τσακισει μπιφτέκια με πάπρικα άπειρα ο Μίμης στην Αγίου Δημητρίου εχει εξαιρετικό μπιφτέκι, και γύρο κιόλας πολύ καθαρό κρέας όπως κάποτε τα παλιά καλά συνοικιακα γυραδικα που ειχε σε κάτι στενάκια καβατζες κ οπως ηταν ο παππούς γυρος Αριστοτέλους στα 90ς πριν γίνει βιομηχανία
KILLED BY DEATH
Άβαταρ μέλους
Mutasevic
 
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Δευτ 07 Ιουν 2010, 20:15
Τοποθεσία: πλανητης Καξξον Γαλαξιας ΠΑΟΚ

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Amsterdamer_87 » Παρ 21 Μάιος 2021, 08:17

Πολυ καλο μπιφτεκι εχει και το Λημερι,κι αυτο στην Ολυμπου,πιο κατω απ τον Αχνο προς Ιασονιδου..
Άβαταρ μέλους
Amsterdamer_87
 
Δημοσιεύσεις: 4016
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 16:31
Τοποθεσία: Eptalofos-Constanta-A'dam

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Dimitris++++ » Παρ 21 Μάιος 2021, 08:30

Mitsospaoki4 έγραψε:Άσχετο με την κρεατοφαγια
Αλλά pizza ovelix στην Βουρβουρου έχει κανείς γνώμη;;

Ή μόνο μέγεθος..


Πήγα πέρυσι το καλοκαίρι...δεν είναι πίτσα... Υπερτιμημένο το όλο σκηνικό , κακό σερβις... προσωπικά δεν θα ξαναπάω...
Άβαταρ μέλους
Dimitris++++
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τετ 16 Δεκ 2020, 23:27

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό gika » Παρ 21 Μάιος 2021, 13:35

Amsterdamer_87 έγραψε:Πολυ καλο μπιφτεκι εχει και το Λημερι,κι αυτο στην Ολυμπου,πιο κατω απ τον Αχνο προς Ιασονιδου..


Πριν 15-20 χρόνια είχε μπιφτεκάρα απίστευτη. Δεν είναι πια το ίδιο.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17162
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Κυρ 06 Ιουν 2021, 09:42

xrictoforoc έγραψε:Πολύ γλυκό ρε παιδί μου! Γενικά η συγκεκριμένη εταιρεία επηρεάστηκε αρκετά από τη μαζική παραγωγή που προσπαθεί να κάνει με αποτέλεσμα οι φιάλες της να αποτελούνται από ένα blend αποσταγμάτων ζαχαροκάλαμου και (δυστυχώς) μελασα. Εκτός των άλλων "πατάει" τους μικρούς παραγωγούς εξαγοράζοντας μικρά παραδοσιακά αποστακτήρια για να ανταπεξέλθει. Δοκίμασε τις ετικέτες της Angostura, από Τρινιδάδ, την Angostura 1919 και 1824 που παραμένει πιστή στις παραδόσεις των αποσταγμάτων. Appleton Estate 12 από Τζαμάικα, Chairman's forgotten casks (Αγία Λουκία), El Dorado 12 (Γουιάνα) , Santiago de Cuba 12, R.L. Seale's (Μπαρμπειντος). Όλα πέραν του τελευταίου παράγονται από ζαχαροκάλαμο ή ντεμεραρα και όχι του "υποκατάστατου" δηλαδή της μελασας. Ξεχωρίστες εμπειρίες, ένα και ένα όλα, με σεβασμό στην παράδοση του ρουμιου, όλες οι γεύσεις και η γλυκαδα προερχόμενες από τα βαρέλια παλαίωσης τους και τις τοπικές καλλιέργειες. Συγγνώμη για το οφ τοπικ. Καλή απόλαυση!

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γι'αυτο και προτιμω το Mantuano απο το reserva μαλλον. επισης ενω εχει το ιδιο γευστικο προφιλ με το reserva το συγκεκριμενο κλωτσαει λιγο στο αλκοολ και δεν ειναι τοσο smooth. Γενικα δεν ειμαι φαν των πολυ smooth.Ως φαν της καλη γραπας που ειναι κ η βαση μου σε ολα τα ποτα, δεν γουσταρω ουτε τα πολυ γλυκα ουτε να πολυ απαλα.
Για τον ιδιο λογο μου αρεσει και το el dorado 8 ετων (για το 12αρι ρε συ εχω διαβασει οτι ειναι πολυ γλυκο και οντως η περιεκτικοτητα σε προσθετη ζαχαρη ειναι αρκετα ανεβασμενη οποτε προς το παρον δε μου δινονται τα 45).
Επισης γενικα δεν πολυμπαινω στις κατηγοριες 40+ ευρω.Ειπα οτι εφοσον θα κανω χαβαλε με τον ευατο μου θα το κρατησω σε νορμαλ επιπεδα.
το angostura 1919 μπηκε στη λιστα.Τα υπολοιπα θα μου δωθει η ευκαιρια εξω οταν βραθω σε ενημερωμενα μπαρ λογικα.
Αυτο που ειπα οτι καποια στιγμη θα αγορασω ειναι το R.L. Seale, αλλα μου κανει εντυπωση αυτο που λες για μελασσα.Γενικα εχω διαβασει οτι ο Seale ειναι απο τους πιο respectable αποστακτες.Κ οτι το συγκεκριμενο ρουμι και προς το ξηρο ειναι και πως ειναι εξαιρετικα ισορροπημενο.
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Κυρ 06 Ιουν 2021, 09:46

jibbie έγραψε:
barlow4 έγραψε:Τωρα ενα diplomatico mantuano που για καποιο λογο μου αρεσει περισσοτερο απο το reserva.
Δεκτες κ προτασεις..


Plantation 20ρι η ενα Zacapa ΧΟ. αν και τα μουτρα σου ειναι για το Ron de Jeremy Reserva..για ευνοητους λογους :lol:


Aν κ το ζακαπα ηταν που μου κινησε την περιεργεια να δοκιμασω κ αλλα ρουμια , μπορω να πω οτι γενικα δεν ειμαι φαν των solera ουτε των τοσο γλυκων.
Αλλα κ εσυ ακριβα γουστα εχεις ρε παιδι μου..
υγ.του jeremy πολυ με εψηνε,ετσι για την κουλτουρα.Αλλα απο που κ ως που με τα ρουμια..
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Shivaspace » Τετ 30 Ιουν 2021, 22:26

τί θέλατε και ανοίξατε συζήτηση για μπιφτέκια και το πόσο νόστιμα είναι τα σέρβικα μπιφτέκια κτλ..τα τσάκισε ο Andrija στις διακοπές :twisted: :mrgreen:

σβήστε τα όλα μην μάθει και τα στέκια στη Σαλονίκη..
Άβαταρ μέλους
Shivaspace
 
Δημοσιεύσεις: 3126
Εγγραφή: Πέμ 10 Σεπ 2020, 14:19

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Τετ 30 Ιουν 2021, 22:32

Μια πρόταση για μπιφτέκι
Αρχοντικό στο Αδενδρο
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10828
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Τετ 30 Ιουν 2021, 22:51

Εικόνα
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15447
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό sn0ufel4 » Πέμ 01 Ιούλ 2021, 00:51

gika έγραψε:
Amsterdamer_87 έγραψε:Πολυ καλο μπιφτεκι εχει και το Λημερι,κι αυτο στην Ολυμπου,πιο κατω απ τον Αχνο προς Ιασονιδου..


Πριν 15-20 χρόνια είχε μπιφτεκάρα απίστευτη. Δεν είναι πια το ίδιο.



Γενικά το λημέρι έχει καλό και οικονομικό σχετικά φαγητό
Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: «Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;» Πολέμα!
«Ασκητική»
Some folk we never forget... some kind we never forgive...havent seen the back of us yet...we will fight as long as we live
Many places i have been....many sorrows i have seen...
îdô Nidir nênâkham Bârî'n Katharâd
Άβαταρ μέλους
sn0ufel4
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 10195
Εγγραφή: Πέμ 12 Δεκ 2013, 16:19

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες