Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Ταινίες, Μουσική, Games και ότι αλλό σχετικό...

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Παρ 08 Οκτ 2021, 15:23

Τσινάρι πας και για Άνω Πόλh experience

Αν ήσουν μόνος, άνευ γυναικός, Παρασκευιάτικα θα έλεγα οπωσδήποτε και φοιτητικό ρεμπετοσκυλάδικο αλά ΑυγοΚόκκορα, αλλά τώρα στην Κοβοντ εποχή δεν ξε΄ρω αν έχουν ανοίξει κιόλας
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6096
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό billagorn » Παρ 08 Οκτ 2021, 16:42

Το Ντανγκαρα λέει τίποτα?
billagorn
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Κυρ 18 Μάιος 2008, 11:56

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Aye4 » Παρ 08 Οκτ 2021, 17:40

billagorn έγραψε:Το Ντανγκαρα λέει τίποτα?

πολύ καλό... με ιδιαίτερα πιάτα για μεζέ. Ειναι πρόταση αν θέλεις κάτι έξω από τα κλασικά της τυροκαυτερης, της χοιρινης τηγανιά και της χωριάτικης. καθόλου τσιπουροκατασταση όμως...
Άβαταρ μέλους
Aye4
 
Δημοσιεύσεις: 1638
Εγγραφή: Τρί 01 Αύγ 2017, 19:10
Τοποθεσία: Καστέλλα (Πρ. Ηλίας)

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό invincible » Παρ 08 Οκτ 2021, 20:14

Φίλε για άλλους στο φαγητό παίζει ρόλο η τοποθεσία , για άλλους το περιβάλλον και ο κόσμος και άλλους τους νοιάζει μόνο το φαγητό και άλλους τι θέα έχει.
Εγώ προσωπικά αν πάω κάπου να φάω δεν με νοιάζει αν έχει ωραίες γκόμενες ή αν ο κόσμος που έχει μέσα είναι κυριλέ και celebrities ή αν έχει παρκαρισμένα από έξω super cars ( βλέπε Μαυρη Θάλασσα) και να πιάσουν τον κόλο για να κάνω εφέ, αλλά και από την άλλη ξέρω τα ΦΠΑ τα έξοδα που έχει ένα εστιατόριο κτλ και δεν θέλω να πάω να φάω κάπου και μετά όταν πάω σπίτι να τρέχω τουαλέτα.
Άρα αν δεν φας σε ορθάδικο ή σε μαγαζί που κάνει ντελιβερι, ο άνθρωπος δεν μπορεί να σου βάλει τιμές σουπερμαρκετ ειδικά αν έχει να πληρώσει και προσωπικό και δεν έχει πολλά τραπέζια και να φας και καλά και ωραία πιάτα. όλα μαζι δεν γίνετε. Δύσκολη υπόθεση το μαγαζί. Θέλει όλα να σκέφτεσαι και να τα υπολογίζεις. Εκεί που σου λένε ότι έχει τεράστιες μερίδες για να είναι πολύ νόστιμα θα πρέπει το μαγαζί να πληρεί και άλλες παραμέτρους.

Για κρέατα προτιμώ να πάω στον Χασαποταβέρνα Ανέστης Περαία . Εκεί ξέρω θα φάω μεγάλες ποσότητες νόστιμα και ότι περισσέψει σε κουτί και σακούλα και σπίτι.

Ψάρι ? Γιαλός, Καλαμαριά. Τίμια πράγματα. Γεύση και Θέα και τίμια πράγματα στον λογαριασμό πάντα απόδειξη.

Αλλά κάτι βασικό! Αν μπορείς όλα τα μαγαζιά αποφευγέτα ώρες αιχμής. Αν είναι να κάνουν κάτι λάθος θα το κάνουν τότε.
Άβαταρ μέλους
invincible
 
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Δευτ 03 Ιουν 2019, 15:12

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Παρ 08 Οκτ 2021, 21:33

billagorn έγραψε:Μάλλον θα έλεγα τον καλό μεζέ κι ας είναι όπου να ναι. Ας πούμε κοιτώντας φωτογραφίες από τα μαγαζιά που πρότειναν τα παιδιά πιο πάνω, το Κουρμπετι είναι νομίζω το πιο κοντινό στα γούστα μου. Τα πρώτα τρία παραειναι γκουρμέ για μένα, το ανώτερο σε γκουρμέ πιάτο για μένα είναι το μαστελο Χίου με βύσσινο. Πιο γκουρμέ δεν. Και το Τσινάρι ωραίο αλλά πιο απλό.

Nα πας στη Σασσου

https://www.tavernoxoros.gr/?p=t3551&t=comments
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Σάβ 09 Οκτ 2021, 00:15

Σασσου μετράει.
Κρυμμένο διαμάντι.
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15316
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό renegade » Σάβ 09 Οκτ 2021, 04:43

Μου άρεσε αρκετά το κρητικό καφενείο. Καλό για κάποιον που θέλει να γευτεί τους Κρητικούς μεζεδες
Σε ένα φόρουμ καλώς ή κακώς δεν υπάρχει καν δημοκρατία
Άβαταρ μέλους
renegade
 
Δημοσιεύσεις: 14126
Εγγραφή: Κυρ 27 Ιαν 2019, 12:49

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό buffalobill4 » Σάβ 09 Οκτ 2021, 08:42

barlow4 έγραψε:
billagorn έγραψε:Μάλλον θα έλεγα τον καλό μεζέ κι ας είναι όπου να ναι. Ας πούμε κοιτώντας φωτογραφίες από τα μαγαζιά που πρότειναν τα παιδιά πιο πάνω, το Κουρμπετι είναι νομίζω το πιο κοντινό στα γούστα μου. Τα πρώτα τρία παραειναι γκουρμέ για μένα, το ανώτερο σε γκουρμέ πιάτο για μένα είναι το μαστελο Χίου με βύσσινο. Πιο γκουρμέ δεν. Και το Τσινάρι ωραίο αλλά πιο απλό.

Nα πας στη Σασσου

https://www.tavernoxoros.gr/?p=t3551&t=comments

Ταβερνοχωρος το καλύτερο σαιτ της ελληνικής γαστρονομιας
Προσέχουμε τα λόγια μας στη δημοκρατία
Επαιτεία στα πεζοδρόμια και φιλανθρωπία
Άβαταρ μέλους
buffalobill4
 
Δημοσιεύσεις: 7237
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:37

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό buffalobill4 » Σάβ 09 Οκτ 2021, 08:43

renegade έγραψε:Μου άρεσε αρκετά το κρητικό καφενείο. Καλό για κάποιον που θέλει να γευτεί τους Κρητικούς μεζεδες

Τον Σφακιανάκη λες; ακόμα έχω τη γεύση από το ξυδατο με σταμναγκαθι και τα μαραθοπιτακια
Προσέχουμε τα λόγια μας στη δημοκρατία
Επαιτεία στα πεζοδρόμια και φιλανθρωπία
Άβαταρ μέλους
buffalobill4
 
Δημοσιεύσεις: 7237
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:37

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό billagorn » Σάβ 09 Οκτ 2021, 13:01

Τελικά χθες Ντανγκαρα. Καλο ήταν, ιδιαίτερα το κατσικάκι Βεροίας, αλλά είχε και ορισμένα πιάτα με αστοχία. Σήμερα ίσως καμία Ατλαντίς για ψάρι.
Ευχαριστώ για τις προτάσεις!
billagorn
 
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Κυρ 18 Μάιος 2008, 11:56

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Σάβ 09 Οκτ 2021, 13:03

Κάνε μια κράτηση για να είσαι σίγουρος
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15316
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό theodorsalonika » Σάβ 09 Οκτ 2021, 13:14

Εγώ ταβέρνα Ίμβρος Καλαμαριά...τίμιο μαγαζί,φτηνό.ψαροταβερνα είναι κυρίως..

Για καφενοτσιπουροκατασταση μετά από πολύ μελέτη,από πολλά πάρα πολλά μαγαζιά..ένα θα πω..πριν την Μαρτίου έχει ένα στενάκι..Ορμύλιας λέγεται..εκεί είναι ένα καφέ ουζερί ο Μπάμπης..το κορυφαίο όλων..απλά μπορεί να μην βρείτε τραπέζι...
Βλέπουμε τους αετούς να πετούν ψηλά μόνοι τους, ενώ τα πρόβατα μαζεύονται σε κοπάδι.
Άβαταρ μέλους
theodorsalonika
 
Δημοσιεύσεις: 1876
Εγγραφή: Δευτ 30 Δεκ 2013, 01:19

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Σάβ 09 Οκτ 2021, 13:23

buffalobill4 έγραψε:
barlow4 έγραψε:
billagorn έγραψε:Μάλλον θα έλεγα τον καλό μεζέ κι ας είναι όπου να ναι. Ας πούμε κοιτώντας φωτογραφίες από τα μαγαζιά που πρότειναν τα παιδιά πιο πάνω, το Κουρμπετι είναι νομίζω το πιο κοντινό στα γούστα μου. Τα πρώτα τρία παραειναι γκουρμέ για μένα, το ανώτερο σε γκουρμέ πιάτο για μένα είναι το μαστελο Χίου με βύσσινο. Πιο γκουρμέ δεν. Και το Τσινάρι ωραίο αλλά πιο απλό.

Nα πας στη Σασσου

https://www.tavernoxoros.gr/?p=t3551&t=comments

Ταβερνοχωρος το καλύτερο σαιτ της ελληνικής γαστρονομιας
Συμφωνώ και επαυξάνω
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10713
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Eagle1980 » Σάβ 09 Οκτ 2021, 16:07

Το Χαρούπι με διαφορά απο πολλά αλλα .
Άβαταρ μέλους
Eagle1980
 
Δημοσιεύσεις: 2614
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιαν 2016, 05:50

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Aye4 » Κυρ 31 Οκτ 2021, 12:25

ΔΡΑΜΑ και χωριά ΔΡΑΜΑΣ

καλησπέρα
Παρακαλώ αν υπάρχει διάθεση μια ενημέρωση για Δράμα. Η διαμονή είναι κανονισμένη.
Ενδιαφέρομαι για αυθεντικά στέκια, προτάσεις παραδοσιακού φαγητού, γνήσιο απόσταγμα για πιόμα διαρκείας, στέκια τοπικών μπινελίκιων τύπου π.χ. πεϊνιρλι ή άλλη τοπική νοστιμιά, τοπικά γλυκάκια, κλπ κλπ
Δώστε όμως και καμιά γκουρμεδιά αν διαθέτει ο τόπος διότι θα μας συνοδεύει Σερ
Και πληροφορίες για χωριά στα πέριξ, ευπρόσδεκτες

ΥΓ Στο σπήλαιο Αγγίτη και Πηγές στην πόλη, τα έχουμε στο πρόγραμμα. Υπάρχει κάτι άλλο σε αξιοθέατο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
Aye4
 
Δημοσιεύσεις: 1638
Εγγραφή: Τρί 01 Αύγ 2017, 19:10
Τοποθεσία: Καστέλλα (Πρ. Ηλίας)

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες