Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Ταινίες, Μουσική, Games και ότι αλλό σχετικό...

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Τρί 20 Απρ 2021, 15:59

barlow4 έγραψε:κοιτα δε θα περνουσες ασχημα.αφου δεν ξερεις τι τρως θα σου εκανα πασα τις φολες.παλι θα ετρωγες.το ρυζακι δηλαδη ανετα το εφερνα κοντα σου μετα.μετα βαζεις γυρω σου τις γυναικες που τρωνε πρασιναδες πρωτα και χανουν χρονο και χωρο.
στο φαι υπαρχουν μονο εχθροι.κατεβαινεις παντα αμυντικα και χτυπας υπουλα με αντεπιθεσεις.γενικα παιζεις πολυ με καθυστερησεις.το αλκοολ ειναι συμμαχος και το κανεις πασα αφειδως στους εχθρους.και εννοειται λες διαφορα χαζα που βγαζουν γελιο για αποπροσανατολισμο.παντα ζητας να ψησουν το ψωμι και να βαλουν λαδι και ριγανη(για καποιο λογο ο κοσμος χαιρεται με αυτο και το τρωει ακομα και αν δεν εχει σκοπο να φαει ψωμι).ποτε δεν τρως εσυ και το μοιραζεις αναλογα με τη δυναμικη.αν περισσεψει το καλαθακι το αφηνεις κοντα στον πιο δυνατο αντιπαλο.
υγ.αλητεια η χωριατικη..
Επισημος, διαβασε πρωτα το manual για το πως τρωμε με παρεα. Μαθε μπαλιτσα απ τον αρχοντα.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26758
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό theodoros » Τρί 20 Απρ 2021, 16:02

Προτίμησε ντοματινια για καλύτερο άρωμα και αν τα χτυπήσεις στο κοπτικό θα διαλυθεί και η φλούδα τους.
Για καλύτερο αποτέλεσμα αν θες να ακολουθήσεις την οδηγία αυτή, κάνε τη σάλτσα στο ίδιο τηγάνι που εψησες το κρέας με τα υγρά του μέσα όσο η μπριζόλα σου θα ξεκουράζεται έξω.

Υγ: ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι υποχρεωτικά για καλύτερο "σώμα" στη sauce.
Τελευταία επεξεργασία από theodoros και Τρί 20 Απρ 2021, 16:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ,
ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ...
Άβαταρ μέλους
theodoros
 
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:38

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Patron » Τρί 20 Απρ 2021, 16:08

Ωραίος Γκίκα, στο ποτήρι τι έσταξες;

Ναι βάλε ντοματίνια από Isle of Wight να γουστάρεις :lol:
Patron
 
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2014, 11:16

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό gika » Τρί 20 Απρ 2021, 16:49

Patron έγραψε:Ωραίος Γκίκα, στο ποτήρι τι έσταξες;


Κρασάκι. Ένα Malbec Cabernet-Sauvignon.

Βρήκα και link: https://www.sainsburys.co.uk/gol-ui/Pro ... ernet-75cl

Όχι ότι είμαι ειδικός στα κρασιά, αλλά ο συνδιασμός μου άρεσε.

Edit: Μπορεί να μην είμαι ειδικός στα κρασιά, αλλά από την πρωτοχρονιά μέχρι τώρα έχω μαζέψει 39 μπουκάλια κρασί. To ξέρω γιατί τα κρατάω για μια φίλη που θέλει να κάνει κάτι αρτιστικ μ@λακίες με τα άδεια μπουκάλια. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17207
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό episimos73 » Τρί 20 Απρ 2021, 21:56

kataramenos5 έγραψε:
barlow4 έγραψε:κοιτα δε θα περνουσες ασχημα.αφου δεν ξερεις τι τρως θα σου εκανα πασα τις φολες.παλι θα ετρωγες.το ρυζακι δηλαδη ανετα το εφερνα κοντα σου μετα.μετα βαζεις γυρω σου τις γυναικες που τρωνε πρασιναδες πρωτα και χανουν χρονο και χωρο.
στο φαι υπαρχουν μονο εχθροι.κατεβαινεις παντα αμυντικα και χτυπας υπουλα με αντεπιθεσεις.γενικα παιζεις πολυ με καθυστερησεις.το αλκοολ ειναι συμμαχος και το κανεις πασα αφειδως στους εχθρους.και εννοειται λες διαφορα χαζα που βγαζουν γελιο για αποπροσανατολισμο.παντα ζητας να ψησουν το ψωμι και να βαλουν λαδι και ριγανη(για καποιο λογο ο κοσμος χαιρεται με αυτο και το τρωει ακομα και αν δεν εχει σκοπο να φαει ψωμι).ποτε δεν τρως εσυ και το μοιραζεις αναλογα με τη δυναμικη.αν περισσεψει το καλαθακι το αφηνεις κοντα στον πιο δυνατο αντιπαλο.
υγ.αλητεια η χωριατικη..
Επισημος, διαβασε πρωτα το manual για το πως τρωμε με παρεα. Μαθε μπαλιτσα απ τον αρχοντα.
Χαχαχα, δεν παίζεστε ρε!

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
episimos73
 
Δημοσιεύσεις: 2554
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιουν 2015, 15:41

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό ramolimendo » Τρί 20 Απρ 2021, 22:22

Ωπα ! τψρα το ειδα.. Θεμα για μαγειρικη !
Να ριξω και γω μια συνταγη. Ευκολη .
Κοτοπουλο, σκορδο, ρετσινα ( το πολυ μεγαλο μπουκαλι) και λιγο λεμονι.
Τσιγαριζουμε τα κομματια κοτοπουλο να παρουν χρωμα μαζι με το σκορδο ( εγω βαζω 4-5)
Γεμιζουμε μια κατσαρολα με ρετσινα και βαζουμε τα κομματια κοτοπουλο ( μπορουμε να βαλουμε και λιγο λεμονι)
Το αφηνουμε να βρασει σε μετρια φωτια 2-3 ωρες μεχρι να εξατμιστει η ρετσινα( αφηνουμε ελαχιστη ποσοτητα να μεινει σαν σαλτσα)
Ετοιμο και παν-νοστιμο ! Θα γλειφετε τα δαχτυλα !!
Άβαταρ μέλους
ramolimendo
 
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Τρί 04 Νοέμ 2014, 15:03

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Miles » Τρί 20 Απρ 2021, 23:01

gika έγραψε:Κρασάκι. Ένα Malbec Cabernet-Sauvignon.

Βρήκα και link: https://www.sainsburys.co.uk/gol-ui/Pro ... ernet-75cl

Όχι ότι είμαι ειδικός στα κρασιά, αλλά ο συνδιασμός μου άρεσε.



Βρε τα Γαλλάκια!!! Ζήλεψαν τη δόξα των αργεντίνικων Malbec και θυμήθηκαν μια ποικιλία που ήταν αρχικά δικιά τους.
Gika, στο Λονδίνο βρίσκεις ελληνικά κρασιά;
Miles
 
Δημοσιεύσεις: 5118
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 20:17

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό gika » Τετ 21 Απρ 2021, 00:05

Έχω πετύχει ελληνικά κρασιά σε καταλόγους καλών εστιατορίων. Στο supermarket δεν έχει τύχει να δω ελληνικά κρασιά, αλλά έχουν ελληνική ρετσίνα, μαυροδαφνη, ούζο και τσίπουρο. Το να γεμιζεις το καλάθι σου με γιαούρτι ΦΑΓΕ, φέτα Κολιος, ρετσίνα Κουρτακη, ούζο 12, ελιες και ελαιόλαδο από Καλαμάτα κτλ, σε ένα κλασικό αγγλικό super market, έχει την πλάκα του.Υπάρχουν παντως και πολλά ελληνικά mini market και deli που εκεί βρίσκεις οτι θέλεις από ελληνικά προϊόντα (βέβαια ένα ροζέ Λαζαριδη το πλήρωσα 2.5 φορές πανω από την τιμή της Ελλάδας). Αλλά βρίσκεις.

Γενικά η κοινότητα των Ελλήνων στο Λονδίνο είναι τεράστια. Πρέπει να μιλάμε για περιπου 100 χιλιάδες άτομα. Υπάρχει group στο Facebook που λέγεται Έλληνες στο Λονδίνο και έχει περίπου 60 χιλιάδες μέλη. Και οι μισοί Έλληνες που γνωρίζω δεν είναι καν μέλη, αν αυτό λέει κάτι. Όποτε είναι λογικό να βρίσκεις ελληνικά μάρκετ, ελληνικά εστιατόρια και γυραδικα, ελληνικούς φούρνους, ελληνικά καφε κτλ σε παρά πολλές γειτονιές του Λονδίνου. Από όσο ξέρω έχουμε από δυο Mikel, Coffee Island και Flo συν τα διαφορα μικρά συνοικιακά. Επίσης το γυραδικο Λάδι και Ρίγανη που εχει (είχε;) μαγαζιά σε Αριστοτελους, Ικτίνου και Mega Outlet (δεν ξέρω αν έχει και Αθήνα), έχει κατάστημα και στο Stratford δίπλα στο Ergon. Αν και Stratford τα πιτογυρα της Μαρίας είναι value for money.

Funny story, με το που μετακόμισα στο σπίτι που είμαι τώρα στο Angel, βλέπω ότι υπάρχει ελληνικό καφέ (λέγεται Μπρίκι) λίγα τετράγωνα παρά δίπλα. Πάω να πάρω ένα φρεντο λοιπόν, ήταν κατακαλόκαιρο με υπερβολική ζέστη για Αγγλία, και με το που μπαίνω μέσα στο μαγαζί, η κοπέλα που έπαιρνε παραγγελίες μου λέει τι κανεις εσυ εδώ. Μετά από μια μικρή παύση, θυμαμαι ότι όταν δούλευα σε φούρνο όσο σπούδαζα, η κοπέλα ερχόταν και έπαιρνε καφέ κάθε μέρα - έμενε στις εστίες δίπλα στον φούρνο. Τώρα που ήρθε αυτή να κάνει μεταπτυχιακό στο Λονδίνο και εγώ να δουλέψω, αντιστράφηκαν οι ρόλοι. Πίνουμε και τον ίδιο καφέ. :D

Ναι τέλος πάντων, όλα αυτά τα έγραψα για να πω ότι βρίσκεις ότι ελληνικό προϊόν θέλεις. Και στη χειρότερη περίπτωση, έχω βρει και έναν Αλβανό που πάει από Σκωτία μέχρι Κρήτη και πίσω μια ή δυο φορές το μήνα και φέρνει ότι θέλεις. Χρεώνει 20 ευρώ την βαλίτσα ή την κούτα. Όποτε ότι κι αν θες από Ελλάδα, το φέρνεις ξέγνοιαστα.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17207
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Patron » Τετ 21 Απρ 2021, 00:09

Ποιος είναι αυτός ο Αλβανός Γκίκα;

Μόνο τον κυρ Γιάννη ξέρω και χρησιμοποιώ για λάδι κ μελι δικά μου από Ελλάδα.
Patron
 
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2014, 11:16

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό gika » Τετ 21 Απρ 2021, 00:12

Αχ θα σου στείλω τα στοιχεία του αύριο. Τον έχει η δικιά μου περασμένο στο κινητό της αλλά κοιμάται.
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17207
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Miles » Τετ 21 Απρ 2021, 00:16

Απ' το ολότελα καλό και το γιαούρτι ΦΑΓΕ, η φέτα Κολιός και οι ελιές Καλαμάτας :mrgreen:
Miles
 
Δημοσιεύσεις: 5118
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 20:17

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό tolis01 » Τετ 21 Απρ 2021, 09:09

Γειά σου Γκίκα μερακλή! :lol: :lol:

Και Γερμανία βρίσκεις ό,τι θέλεις, ειδικά στα πατροπαράδοτα Στουτγκάρδη, Ντύσελντορφ, Μόναχο, Νυρεμβέργη κ περίχωρα αυτών.
Με τα εστιατόρια το ¨πρόβλημα¨ μέχρι κάποια χρόνια ήταν πως είχαν μείνει στα ¨πιάτα Αφροδίτη¨, ¨πιάτα Δίας¨, ¨καλαμαράκια με γύρο¨ κλπ.. που ζήταγε η εργατική γερμανική πελατεία (και κατανάλωνε μετά και μπύρες).
Εδώ και καμιά 10ριά χρόνια άνοιξαν και πιο γκουρμεδιάρικα (στις μεγαλουπόειες κυρίως για παχυλούτσικα πορτοφόλια). Αυτό που γενικά λείπει είναι τα μεζεδοπωλεία. Έχει να κάνει και με τη ντόπια κουλτούρα που ο καθελις παίρνει το δικό του πιάτο. Αν πας βέβαια παρέα Έλληνες μπορείς με κουβέντα με το μάστορα να κανονίσει αναλόγως και να χτυπήσει στην ταμειακή άσχετα πράγματα 8-)
Ααα, στην κωμόπολη που είμαι, έχουμε και Γρηγόρη, οπότε χτυπάμε το φραπεδάκι ή φρέντο και βγαίνουμε για βόλτα στο διπλανό πάρκο τις ηλιόλουστες μέρες της καραντίνας (ή μετά την εκκλησία πάμε και παίρνουμε μπουγάτσες, τυρόπιτες, γιατί ποιος ετοιμάζει πρωινό για τα κούτσικα). Και στην κοντική Νυρεμβέργη πέραν των κλασσικών ελληνικών καφέ στην ελληνική γειτονιά, ανακάλυψα στο κέντρο, στη μεσαιωνική πόλη γαμάτο καφέ σα να βρίσκεσαι κέντρο Σαλονίκης.
Λοιπὴ δ' ἐστὶ τῆς Εὐρώπης ἥ τε Μακεδονία καὶ τῆς Θρᾴκης τὰ συνεχῆ [ τα]ύτῃ μέχρι Βυζαντίου καὶ ἡ Ἑλλὰς καὶ αἱ προσεχεῖς νῆσοι.Ἔστι μὲν οὖν Ἑλλὰς καὶ ἡ Μακεδονία· ... Εἶτα μετ' ὀλίγα μέμνηται Κυψέλων καὶ τοῦ Ἕβρου ποταμοῦ.Καταγράφει δὲ καί τι σχῆμα παραλληλόγραμμον,ἐν ᾧ ἡ σύμπασα Μακεδονία ἐστίν.
Άβαταρ μέλους
tolis01
 
Δημοσιεύσεις: 6107
Εγγραφή: Δευτ 05 Οκτ 2015, 14:22
Τοποθεσία: Franconia

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Δευτ 26 Απρ 2021, 11:50

Όσον αφορά το φαγητό, η Κυριακή του Πάσχα είναι σαν τον τελικό του Μουντιάλ. Το τραπέζωμα που περιμένεις όλη τη χρονιά.

Πέρσι έκανα κατσικάκι "κλέφτικο" (μπούτι με κεφαλοτύρι και πατάτες στη λαδόκολλα). Ήταν λουκούμι αλλά φέτος λέω να το παίξω στη γάστρα.

Πείτε καμιά ιδέα για Πάσχα στην πόλη.
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15492
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό GEOL » Δευτ 26 Απρ 2021, 12:53

ramolimendo έγραψε:Ωπα ! τψρα το ειδα.. Θεμα για μαγειρικη !
Να ριξω και γω μια συνταγη. Ευκολη .
Κοτοπουλο, σκορδο, ρετσινα ( το πολυ μεγαλο μπουκαλι) και λιγο λεμονι.
Τσιγαριζουμε τα κομματια κοτοπουλο να παρουν χρωμα μαζι με το σκορδο ( εγω βαζω 4-5)
Γεμιζουμε μια κατσαρολα με ρετσινα και βαζουμε τα κομματια κοτοπουλο ( μπορουμε να βαλουμε και λιγο λεμονι)
Το αφηνουμε να βρασει σε μετρια φωτια 2-3 ωρες μεχρι να εξατμιστει η ρετσινα( αφηνουμε ελαχιστη ποσοτητα να μεινει σαν σαλτσα)
Ετοιμο και παν-νοστιμο ! Θα γλειφετε τα δαχτυλα !!

Πολύ δημοφιλής συνταγή, ειδικά 4 ώρες πριν τα ματς έξω από την 4, 4Α. 5 και 6 :lol: :lol: :lol: Απλά, για οικονομία χρόνου η συνταγή είχε μόνο τη ρετσίνα :lol: :lol: :lol: Πέρα από την πλάκα, ακούγεται εξαιρετικό!
GEOL
 
Δημοσιεύσεις: 2307
Εγγραφή: Σάβ 08 Μάιος 2010, 14:11

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό theodoros » Δευτ 26 Απρ 2021, 12:56

Το αρνί και το κατσίκι όσο πιο απλά μαγειρεύονται τόσο πιο νόστιμα γίνονται, το κλέφτικο όταν το μεριδοποιείς στη λαδόκολλα σκεπασμένο πραγματικά είναι εξαιρετικό.
Αν δοκιμάσεις γάστρα φέτος να το μαριναρεις από τη προηγούμενη με πιπέρι αλάτι λάδι και λίγο σκόρδο.
Ένα αρωματικό βότανο σαν το θυμάρι θα κάλυπτε και την αρνιλα για να το φάνε κι αυτοί που δεν είναι φαν.
Βάλε το νωρίς για να το σιγοψησεις.
Για κάτι διαφορετικό πάρε ένα έξτρα μπούτι και κάντο σουβλάκι(όχι μεγάλα κομμάτια) και ψηστο με την ίδια μαρινάδα. συνόδεψε το με μια μαγιονέζα σκόρδου.
Αλλά μην το ψήσεις πάρα πολύ...
Κεφτεδάκια και τηγανιά στη μέση στο τραπέζι απαραίτητα, κι αν έχεις κόσμο αρκετό βάλε κι ένα σπετζοφαι πριν για το τσιπουρακι.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ,
ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ...
Άβαταρ μέλους
theodoros
 
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Σάβ 31 Ιαν 2009, 09:38

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: theo-drama και 15 επισκέπτες