Ο Ξερόλας της Κερκίδας

Ταινίες, Μουσική, Games και ότι αλλό σχετικό...

Ο Ξερόλας της Κερκίδας

Δημοσίευσηαπό tzelas » Τετ 20 Αύγ 2014, 12:13

Με αφορμή ότι σε πολλούς από εμάς αρέσει να δίνουμε πιθανές συνθέσεις που θα κατεβάσει η ομάδα μας στον επόμενο αγώνα της, σκαρφίστηκα και προτείνω το εξής παιχνίδι:

Στο παρόν τόπικ δίνουμε την σύνθεση της ομάδας για τον επόμενο αγώνα, ανεξαρτήτως διοργάνωσης, κατά προτίμηση χρησιμοποιώντας, καθαρά για λόγους ευκολίας στην ανάγνωση και καταμέτρηση των βαθμών, τον σχηματισμό του footballuser.com ( http://www.footballuser.com/). Μπορεί όμως ο καθένας να συμμετέχει δίνοντας την πιθανή σύνθεση με οποιοδήποτε τρόπο νομίζει αυτός καλύτερο.

Κάτω από την σύνθεση γράφουμε και τις τρείς αλλαγές.

Η βαθμολογία έχει ως εξής:

3 πόντοι: Για κάθε παίκτη που έχουμε στην σύνθεση μας και ξεκινάει ο προπονητής.
2 πόντοι: Για κάθε παίκτη που δώσαμε ότι θα παίξει ως αλλαγή και την πραγματοποίησε ο προπονητής.
Bonus 20 πόντοι: Για επιτυχή πρόβλεψη της 11αδας και συμμετοχής μας πριν την ημέρα ανακοίνωσης της αποστολής.
Bonus 10 πόντοι: Για επιτυχή πρόβλεψη της 11αδας και συμμετοχής μας από την ημέρα ανακοίνωσης της αποστολής.
Bonus 6 πόντοι: Για όσους πέτυχαν το μπόνους των 20 πόντων και πέτυχαν και τις 3 αλλαγές.
Bonus 3 πόντοι: Για όσους πέτυχαν το μπόνους των 10 πόντων και πέτυχαν και τις 3 αλλαγές.

Σημασία δηλαδή παίζει και ο χρόνος συμμετοχής, δηλαδή αν δίνουμε την σύνθεση πριν βγεί η αποστολή της ομάδας ή μετά την ανακοίνωση της αποστολής. Τα ρίσκα και η ανταπόδοση είναι αντίστοιχα. Επειδή ο έλεγχος δεν μπορεί να γίνει σε επίπεδο της ώρας ανακοίνωσης της σύνθεσης, το κριτήριο για το πριν και μετά αποτελεί η ημερομηνία συμμετοχής όπως αναγράφεται στο ποστ του κάθε μέλους. Δηλαδή για Κυριακάτικο παιχνίδι που η αποστολή θα ανακοινωθεί Σαββάτο, το bonus των 20 πόντων θα αφορά ποστς που θα έχουν ημερομηνία μέχρι την προηγούμενη Παρασκευή 23:59 ενώ από το Σαββάτο 0:00 και μέχρι το Σαββάτο 23:59 η συμμετοχή θα παίζει για το bonus των 10 πόντων. Συμμετοχές με ημερομηνία την ημέρα του αγώνα δεν θα προσμετρούνται.

Δηλαδή όποιος πριν την ημέρα ανακοίνωσης της αποστολής πετύχει την 11αδα και τις αλλαγές θα έχει 33 πόντους για τους παίκτες + 20 bonus για την πρόβλεψη της 11αδας + 6 πόντους για τις αλλαγές + 6 επιπλέον bonus για την πρόβλεψη 11αδας και αλλαγών = 65 πόντους. Οι αντίστοιχοι πόντοι για συμμετοχή από την ημέρα ανακοίνωσης της αποστολής είναι 33+10+6+3=52 πόντοι. Αν χάσουμε έναν βασικό παίκτη τότε οι πόντοι πέφτουν στους 36, ανεξαρτήτως πότε στείλαμε την συμμετοχή μας. Η μεγάλη επιβράβευση λοιπόν είναι για όσους πετύχουν ακριβώς την 11αδα.

Σχηματισμοί και η σειρά των αλλαγών δεν παίζουν ρόλο.

Θα προσπαθήσω να δίνω την εξέλιξη της βαθμολογίας μετά κάθε αγώνα, χωρίς να μπορώ να το υποσχεθώ απόλυτα, σε τακτά χρονικά πάντως διαστήματα. Θα εξαρτηθεί πάντως και από τον όγκο συμμετοχών και τον φόρτο που θα δημιουργήσει.

Κάθε μέλος συμμετέχει με ένα πόστ ανα αγώνα. Αν αποστείλει και δεύτερη ή επεξεργαστεί την συμμετοχή του τότε ακυρώνει την συμμετοχή του στον τρέχον αγώνα. Αν ξεχάσει τις αλλαγές, τις ξέχασε. Συμμετέχουμε για τον επόμενο αγώνα και αφού λήξει αυτός μπορούμε να δίνουμε συνθέσεις για τον επόμενο αγώνα. Δηλαδή δεν μπορούν να τρέχουν δύο συνθέσεις π.χ μια για τον αγώνα του Europa League και μια για τον αγώνα πρωταθλήματος. Ο δεύτερος χρονικά αγώνας θα μπορεί να λαμβάνει συμμετοχές μετά την λήξη του προηγούμενου αγώνα. Όποιος ποστάρει πρώτος για τον επόμενο αγώνα, παρακαλώ να βάλει πρώτα ένα ποστ με την ανακοίνωση του αγώνα.

Παρακαλώ ποστ με συνθέσεις μόνο. Η αιτιολόγηση ή ανάλυση της σύνθεσης είναι οφ-τοπικ αφού υπάρχει αντίστοιχο τόπικ για κάθε επερχόμενο αγώνα.

Μπορεί ο καθένας να ξεκινήσει όποια αγωνιστική ή αγώνα θέλει. Αν είναι εύστοχος μπορεί να καλύψει το χαμένο έδαφος.

Ελπίζω να σας αρέσει.

Εμπρός λοιπόν προπονητές του φόρουμ, ξεδώστε……. :lol: :lol:

Ο νικητής στο τέλος της σεζόν θα είναι ο επίσημος και σεβαστός ξερόλας του φόρουμ για το πως κατεβαίνει η ομάδα. :D

:opaokara: :opaokara: :opaokara:

Edit: Από 14/9/2014 ισχύει το παρακάτω
Το παιχνίδι προσαρμόζεται στις νέες ανάγκες και όπου υπάρχει ώρα λήξης η 12η νυχτερινή αυτή μετατίθεται κατά 9 ώρες μετά ορίζοντας ως νέα ώρα λήξης συμμετοχής την 9η πρωινή ώρα. Έτσι θα μπορούν και οι ξενύχτηδες του Paokmania να συμμετέχουν.
Τελευταία επεξεργασία από tzelas και Παρ 19 Σεπ 2014, 07:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
tzelas
 
Δημοσιεύσεις: 9803
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 23:27
Τοποθεσία: Καστοριά

Re: Ο Ξερόλας της Κερκίδας

Δημοσίευσηαπό tzelas » Τετ 20 Αύγ 2014, 12:14

21/8/2014: ZIMBRU - PAOK
Κάνουμε αρχή από τον 1ο αγώνα της χρονιάς. Αναγκαστικά ξεκινάμε αργά και παίζουμε με γνωστή την αποστολή της ομάδας. Σαν καλός παπάς θα ευλογήσω πρώτος τα γένια μου:
Άβαταρ μέλους
tzelas
 
Δημοσιεύσεις: 9803
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 23:27
Τοποθεσία: Καστοριά

Re: Ο Ξερόλας της Κερκίδας

Δημοσίευσηαπό tzelas » Τετ 20 Αύγ 2014, 12:14

Εικόνα

Αλλαγές:
Περείρα – Σπυρόπουλος - Παναγιωτούδης
Άβαταρ μέλους
tzelas
 
Δημοσιεύσεις: 9803
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 23:27
Τοποθεσία: Καστοριά

Re: Ο Ξερόλας της Κερκίδας

Δημοσίευσηαπό stephanos » Τετ 20 Αύγ 2014, 12:24

Δεν βαθμολογείται ο σχηματισμός, οπότε βάζω μόνο τους έντεκα:
Γλύκος, Ρατς, Κατσικάς, Σκόνδρας, Κίτσιου, Μαντούρο, Κάτσε, Σαββίδης, Σαλπιγγίδης, Μακ, Κλάους.
Αλλαγές: Μάρτενς, Τζιόλης, Περέιρα.
Άβαταρ μέλους
stephanos
 
Δημοσιεύσεις: 3256
Εγγραφή: Κυρ 10 Αύγ 2008, 01:47

Re: Ο Ξερόλας της Κερκίδας

Δημοσίευσηαπό Odi » Τετ 20 Αύγ 2014, 12:34

Καλό το θέμα,αλλά αυτός που το άνοιξε θα κρατάει και την βαθμολογία;; 8-)
Άβαταρ μέλους
Odi
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 11044
Εγγραφή: Τρί 17 Ιουν 2008, 15:50
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο Ξερόλας της Κερκίδας

Δημοσίευσηαπό obanebane » Τετ 20 Αύγ 2014, 12:34

http://www.footballuser.com/formations/2014/08/1076676_AS_PAOK_Salonika.jpg

Aλλαγες Σαλπι,Περειρα,Σπυροπουλος
Άβαταρ μέλους
obanebane
 
Δημοσιεύσεις: 24567
Εγγραφή: Τρί 10 Μαρ 2009, 00:51
Τοποθεσία: ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Re: Ο Ξερόλας της Κερκίδας

Δημοσίευσηαπό gvpaok89 » Τετ 20 Αύγ 2014, 12:35

Γλυκος ρατς κιτσιου κατσικας μαντουρο τζιολης κατσε μακ μαρτενς κλαους σαλπιγγιδης αλλαγες: περειρα κουλουρης σαββιδης
Π.Α.Ο.Κ.
Άβαταρ μέλους
gvpaok89
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: Δευτ 11 Αύγ 2014, 22:08

Re: Ο Ξερόλας της Κερκίδας

Δημοσίευσηαπό Dinos_Liverpool » Τετ 20 Αύγ 2014, 12:45

Όποιον πιάσω να κάνει edit το ποστ του λίγο μετά την έναρξη των αγώνων, τον "έφαγα"...

11άδα: Γλύκος, Κίτσιου, Ρατς, Κατσικάς, Σκόνδρας, Μαντούρο, Μάρτενς, Τζιόλης, Σαλπιγγίδης, Μακ, Κλάους.
Αλλαγές: Περέιρα, Κουλούρης, Κάτσε.

ΥΓ. ΕΥΓΕ tzelas, παιδί μου!
ΠΑΟΚ, ΠΑΟΚ, ΠΑΟΚάρα μου,
ζω μόνο για σένα ομαδάρα μου!
Άβαταρ μέλους
Dinos_Liverpool
 
Δημοσιεύσεις: 5196
Εγγραφή: Κυρ 16 Μάιος 2010, 00:28

Re: Ο Ξερόλας της Κερκίδας

Δημοσίευσηαπό tzelas » Τετ 20 Αύγ 2014, 13:01

Odi έγραψε:Καλό το θέμα,αλλά αυτός που το άνοιξε θα κρατάει και την βαθμολογία;; 8-)


Odi θα προσπαθήσω να δίνω τακτικά τους συγκεντρωτικούς βαθμούς, και λέω τακτικά και όχι μετά κάθε αγώνα, επειδή δεν ξέρω από τώρα τον φόρτο που θα μου δημιουργήσει.
Άβαταρ μέλους
tzelas
 
Δημοσιεύσεις: 9803
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 23:27
Τοποθεσία: Καστοριά

Re: Ο Ξερόλας της Κερκίδας

Δημοσίευσηαπό astronaut » Τετ 20 Αύγ 2014, 13:04

Εικόνα

Αλλαγές οι Μάρτενς-Σαββίδης-Τζιόλης
Δηλώνω ρητά & κατηγορηματικά ότι δεν έχω καμία άκρη & πηγή

Β.Μ.: Ιδανικό σενάριο να κατέβει ο Σαρρής κι ο Βασίλης (Κορέας, σελ.17)

Το πρόβλημα του ΠΑΟΚ είναι ο ίδιος ο ΠΑΟΚ (Άγγελος 1997)

https://www.youtube.com/watch?v=oCK6nRkS4SU
Άβαταρ μέλους
astronaut
 
Δημοσιεύσεις: 2163
Εγγραφή: Δευτ 09 Δεκ 2013, 03:24
Τοποθεσία: On Tour

Re: Ο Ξερόλας της Κερκίδας

Δημοσίευσηαπό john4serres » Τετ 20 Αύγ 2014, 13:06

Εγώ σε προτείνω να ελαχιστοποιησεις τους τρόπους με τους οποίους μαζεύονται οι βαθμοί.
Στην θέση σου θα κρατούσα μόνο 1 πόντο ανα σωστή επιλογή , και κανένα μπόνους παραπάνω για αλλη σωστή επιλογή. Έτσι δεν χρειάζεται αρκετός χρονος για να μετράς βαθμούς απ ολους τους χρήστες.

Sent from my Xperia Neo using Tapatalk
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29796
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Ο Ξερόλας της Κερκίδας

Δημοσίευσηαπό tzelas » Τετ 20 Αύγ 2014, 13:09

Dinos_Liverpool έγραψε:Όποιον πιάσω να κάνει edit το ποστ του λίγο μετά την έναρξη των αγώνων, τον "έφαγα"...

11άδα: Γλύκος, Κίτσιου, Ρατς, Κατσικάς, Σκόνδρας, Μαντούρο, Μάρτενς, Τζιόλης, Σαλπιγγίδης, Μακ, Κλάους.
Αλλαγές: Περέιρα, Κουλούρης, Κάτσε.

ΥΓ. ΕΥΓΕ tzelas, παιδί μου!


Thanks Dino. :lol:
Άβαταρ μέλους
tzelas
 
Δημοσιεύσεις: 9803
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 23:27
Τοποθεσία: Καστοριά

Re: Ο Ξερόλας της Κερκίδας

Δημοσίευσηαπό tzelas » Τετ 20 Αύγ 2014, 13:20

john4serres έγραψε:Εγώ σε προτείνω να ελαχιστοποιησεις τους τρόπους με τους οποίους μαζεύονται οι βαθμοί.
Στην θέση σου θα κρατούσα μόνο 1 πόντο ανα σωστή επιλογή , και κανένα μπόνους παραπάνω για αλλη σωστή επιλογή. Έτσι δεν χρειάζεται αρκετός χρονος για να μετράς βαθμούς απ ολους τους χρήστες.

Sent from my Xperia Neo using Tapatalk


Γιάννη ευπρόσδεκτες όλες οι παρατηρήσεις και το ξέρω ότι το γραφείς για να διευκολύνεις την καταμέτρηση και σε ευχαριστώ. Μιας και το ανακοίνωσα όμως έτσι θα το προχωρήσω και ελπίζω να βγει.
Άβαταρ μέλους
tzelas
 
Δημοσιεύσεις: 9803
Εγγραφή: Τετ 04 Δεκ 2013, 23:27
Τοποθεσία: Καστοριά

Re: Ο Ξερόλας της Κερκίδας

Δημοσίευσηαπό Ekatnetworkltd » Τετ 20 Αύγ 2014, 13:25

Εικόνα

Αλλαγές:Savidis,Pereira,Tziolis

υγ:tzela αμα μπορείς βάλε και σχηματισμό έξτρα μπόνους!(δύσκολο το ξέρω και πιό χρονοβόρο)
Ωωωω ΠΑΟΚάρα
Έχω τρέλα μες στο μυαλό
Όπου και να παίζεις πάντα θα σ’ ακολουθώ
Για σένα θα πεθάνω και για σένα μόνο ζω.
Άβαταρ μέλους
Ekatnetworkltd
 
Δημοσιεύσεις: 4505
Εγγραφή: Τρί 03 Δεκ 2013, 22:21
Τοποθεσία: Ιλίσια

Re: Ο Ξερόλας της Κερκίδας

Δημοσίευσηαπό Ekatnetworkltd » Τετ 20 Αύγ 2014, 13:48

Ξέχασα κάτι σημαντικό
ΜΠΡΑΒΟ ΑΔΕΛΦΕ Tzela
Ωωωω ΠΑΟΚάρα
Έχω τρέλα μες στο μυαλό
Όπου και να παίζεις πάντα θα σ’ ακολουθώ
Για σένα θα πεθάνω και για σένα μόνο ζω.
Άβαταρ μέλους
Ekatnetworkltd
 
Δημοσιεύσεις: 4505
Εγγραφή: Τρί 03 Δεκ 2013, 22:21
Τοποθεσία: Ιλίσια

Επόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες