Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Ταινίες, Μουσική, Games και ότι αλλό σχετικό...

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό gika » Κυρ 20 Μαρ 2011, 18:14

Μία ερώτηση.

Υπάρχει δυνατότητα να βάλω σε μία sim 2 αριθμούς αλλά διαφορετικής εταιρίας;;;

Ξέρω ότι γίνεται για αριθμούς ίδιας εταιρίας. Αλλά έχω έναν vodafone και έναν cosmote και προσπαθώ να αποφύγω το να κουβαλάω δεύτερη συσκευή...
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό soilap » Κυρ 20 Μαρ 2011, 18:53

υπαρχουν κατι clone sim που μπορεις να βαλεις μεχρι και 16 αριθμους σε 1 καρτα http://tinyurl.com/63ktuz2 .
παρ'ολα αυτα,για να μην μπλεξεις καλυτερη λυση ειναι τα dual sim κινητα που δεχονται 2 καρτες ακομα και απο διαφορετικες εταιριες.

ολες οι υπολοιπες double καρτες απ'ολες τις εταιριες,δεχονται μονο αριθμους που ειναι κατω απο το ιδιο ΑΦΜ των ιδιων εταιριων..για ευνοητους λογους!!
soilap
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιαν 2010, 20:55

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό gika » Κυρ 20 Μαρ 2011, 19:52

Κινητό δε παίζει να πάρω καινούργιο... Αυτό που παραθέτεις, πως λειτουργεί;
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό stephanos » Τετ 20 Απρ 2011, 20:27

Για κατόχους IPhone και όχι μόνο:
Προέκυψε σήμερα ένα θέμα σχετικό με παρακολούθηση κινήσεων από την τηλεφωνική συσκευή. Φαίνεται ότι το IPhone καταγράφει σε αρχείο όλα τα σημεία όπου έχει βρεθεί και μάλιστα το αρχείο αυτό αντιγράφεται στον Η/Υ όταν το τηλέφωνο συνδεθεί π.χ. για backup.
Είναι γνωστό ότι ΚΑΘΕ πάροχος κινητής τηλεφωνίας γνωρίζει ανά πάσα στιγμή πού κινείται το τηλέφωνο (προφανώς μαζί με τον κάτοχό του), πληροφορία που μπορεί να δώσει στις δικαστικές αρχές, αν ζητηθεί από αυτές για τη διαλεύκανση κάποιας αξιόποινης πράξης. Αλλά εδώ έχουμε κάτι διαφορετικό.
Μέχρι τώρα ξέραμε ότι αν κάποιος κλέψει το τηλέφωνό σου, αποκτά μαζί με τη συσκευή, τις επαφές, τις κλήσεις, τα μηνύματα και τα ραντεβού σου. Αν όμως σου κλέψει το IPhone μπορεί να μάθει πού ήσουν "ανά πάσα ώρα και στιγμή" τους τελευταίους μήνες!

Περισσότερα στο παρακάτω ή googlάρετε "Your iPhone Is Secretly Tracking Everywhere You’ve Been"

http://gizmodo.com/#!5793925/your-iphon ... youve-been
Άβαταρ μέλους
stephanos
 
Δημοσιεύσεις: 3256
Εγγραφή: Κυρ 10 Αύγ 2008, 01:47

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό Kolokotronis_4 » Πέμ 21 Απρ 2011, 16:37

Κώδικας: Επιλογή όλων
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=41&nid=1231104823


Πλήρη δεδομένα για τη θέση τους κρατούν το iPhone και το iPad, ανακάλυψαν ερευνητές

Ένα αρχείο με λεπτομερή δεδομένα για την ακριβή θέση της συσκευής και το χρόνο κατά τον οποίο βρισκόταν εκεί ανακάλυψαν Αμερικανοί ερευνητές σε κάθε iPhone 3G και iPad με λειτουργικό iOS 4, επισημαίνοντας ότι ανακύπτουν μεγάλα ερωτήματα για την ιδιωτικότητα των χρηστών και την χρήση των δεδομένων.

Στο αρχείο (που δεν είναι κρυπτογραφημένο ή προστατευμένο) καταγράφεται συγκεκριμένα ο χρόνος, το γεωγραφικό μήκος, το γεωγραφικό πλάτος όπου βρισκόταν η συσκευή για μεγάλο διάστημα που μπορεί να φτάνει ακόμα και τον ένα χρόνο, καθώς η συγκεκριμένη λειτουργία φαίνεται να υπάρχει από την τέταρτη έκδοση του iOS που κυκλοφόρησε τον Ιούνιο του 2010.

Οι συντεταγμένες δεν είναι πάντα ακριβείς, αναφέρουν ο Πιτ Γουόρντεν και ο Άλασντερ Άλαν.

Ανακάλυψαν δε ότι το αρχείο με τα δεδομένα μεταφέρεται από τη μία συσκευή στην άλλη κατά τον συγχρονισμό των δεδομένων της συσκευής (πχ τηλέφωνα, εικόνες, ήχοι) και αποκαθίσταται μετά από ένα backup της συσκευής.

Οι ερευνητές διαθέτουν δωρεάν στο κοινό ένα απλό πρόγραμμα με το οποίο μπορεί να δει αυτά τα δεδομένα: http://petewarden.github.com/iPhoneTracker/

Στην ίδια διεύθυνση υπάρχουν και περισσότερες πληροφορίες για το πού βρίσκεται το αρχείο και πώς μπορεί να το διαβάσει ο κάτοχος της συσκευής.

Ο ακριβής λόγος της συλλογής των δεδομένων δεν είναι γνωστός αλλά, όπως λένε, σαφώς γίνεται από πρόθεση. Επισημαίνουν πάντως ότι αυτά τα δεδομένα δεν μεταδίδονται στην Apple.

Σαν ένα πρώτο βήμα προστασίας για τους χρήστες, τους καλούν να κρυπτογραφήσουν τα backup μέσω iTunes ενεργοποιώντας τη σχετική επιλογή στην εφαρμογή.

Σημειώνεται ότι παρόμοια δεδομένα καταγράφουν τα κινητά τηλέφωνα κάτι που χρειάζεται άλλωστε για τη λειτουργία του δικτύου, αφού το τηλέφωνο προσπαθεί να επικοινωνεί με το πλησιέστερο σταθμό.
Άβαταρ μέλους
Kolokotronis_4
 
Δημοσιεύσεις: 4365
Εγγραφή: Δευτ 06 Οκτ 2008, 22:50
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, Ασπρόμαυρη πόλη

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό PAOK_NORTH_ARMY » Κυρ 10 Ιούλ 2011, 19:43

Σκέφτηκα να γραφτώ σε κάνα φόρουμ σχετικό και να ρωτήσω αλλά λέω αφού τα έχουμε όλα εδώ στα πόδια μας στο paokmania :D κάνω εδώ την ερώτηση.

Εδώ και κάνα 2μηνο είμαι με κομμένη σύνδεση μιας και το έχω απλήρωτο (wind σύνδεση έχω, βέβαια δεν έχει χαθεί ακόμα ο αριθμός και δε ξέρω πότε θα χαθεί) και επειδή δε παλεύεται άλλο η κατάσταση χωρίς να μπορώ να τηλεφωνώ είπα να βάλω μια καρτοκινητή αλλά να κρατήσω τον αριθμό μου τον οποίο έχω αρκετά χρόνια και δε ψήνομαι να αλλάξω.

Έκανα ένα ψάξιμο σήμερα και ειλικρινά πόνεσε η γκλάβα μου. Προγράμματα επί των προγραμμάτων, της πουτ@νας το κάγκελο. ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΛΟΙΠΟΝ

Ποια καρτοκινητή εταιρία μου προτείνετε? Εσείς ας πούμε τι έχετε? Βασικά δε πολυμιλάω στο κινητό αλλά οι περισσότερες επαφές που έχω είναι Cosmote και μετά Vodafone. Μπήκα και είδα κάτι what's up και CU αλλά έχει τόοοοσα προγράμματα διαφορετικά και δεν έβγαλα άκρη. Στα καρτοκινητά wind ξέρω ότι βάζεις 10€, στο διπλασιάζει και μιλάς τζαμπέ σε όλα τα wind για όλο το μήνα και σε όλα τα άλλα δίκτυα για 15 μέρες. Πολύ καλό μου ακούστηκε αλλά έχω πολύ λίγες wind επαφές. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο??

Ευχαριστώ προκαταβολικά σε όποιο ΠΑΟΚτσάκι απαντήσει.
Άβαταρ μέλους
PAOK_NORTH_ARMY
 
Δημοσιεύσεις: 2901
Εγγραφή: Παρ 15 Φεβ 2008, 08:20

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό Τρόμος » Κυρ 10 Ιούλ 2011, 20:21

Καταρχάς εαν θέλεις να κρατήσεις το νούμερο θα πρέπει να εξοφλήσεις την wind αλιώς ξέχνα το.Για cosmote πάρε το 13838(ίσως σου δόσουν να πάρεις κάποιο άλλο νούμερο)πες τους απλά:
- Η wind έχει αυτή την προσφορά εσείς;
Θα σου δωσουν ότι θές,μην ψάχνεσαι αν υπάρχει πρόγραμμα ζήτα τους 30 ημέρες και κάντο καρτοσυμβόλαιο.
13830 είναι της vandafone κάνεις το ίδιο.
Τρόμος
 
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: Τετ 08 Ιουν 2011, 13:57
Τοποθεσία: Παγουριστάν

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό PAOK_NORTH_ARMY » Κυρ 10 Ιούλ 2011, 20:27

Ευχαριστώ Τρόμε. Απλά στην περίπτωσή μου δεν είναι εύκολο γιατί έχουμε-είχαμε εταιρικό αριθμό και οι άλλοι δε πληρώνουν τον λογαριασμό τους με τίποτα και ήδη πήραν άλλα νούμερα. Θα πάρω τηλέφωνο και θα ρωτήσω. Να΄σαι καλά.
Άβαταρ μέλους
PAOK_NORTH_ARMY
 
Δημοσιεύσεις: 2901
Εγγραφή: Παρ 15 Φεβ 2008, 08:20

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό gika » Τρί 20 Μαρ 2012, 14:07

HELPPP!!

Πως μπορώ να βάλω μία SIM που έχω από το πρόγραμμα Vodafone Mobile Broadband (εκείνο που βάζεις το φλασακι στο λάπτοπ κι έχεις ίντερνετ παντού) στο κινητό (Xperia) και να έχω ίντερνετ στο κινητό από το προπληρωμένο;;;
Άβαταρ μέλους
gika
 
Δημοσιεύσεις: 17055
Εγγραφή: Δευτ 28 Ιαν 2008, 15:52
Τοποθεσία: Λονδίνο

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό Sekeris4 » Τρί 28 Μαρ 2017, 11:50

Υπαρχει κανενα προγραμμα που ξεκλειδωνει κινητα(συσκευες) που ειναι κλειδωμενα σε παροχο του εξωτερικου?Εψαξα παντου,δε βρηκα κατι.
Αντε μην πω τιποτα για τον σκρουτζ και τα μαγαζια του :twisted: :twisted:

edit τωρα συνειδητοποιησα οτι ολα αυτα τα γραφω σαν Ιασων Σεκερης,κλαμα :lol:
αρετοπουλος-κομινης-ποντικης.Μας εκλεψαν το πρωταθλημα και παριστανουμε τους πολιτισμενους.Ο σβερκος κοκκινιζει οσο τον χτυπας.
Άβαταρ μέλους
Sekeris4
 
Δημοσιεύσεις: 1938
Εγγραφή: Κυρ 24 Αύγ 2014, 21:48

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Τρί 28 Μαρ 2017, 12:01

Ανάλογα την συσκευή, δεν υπάρχει κάποιο γενικο και δεν γίνεται σε όλες

Πήγαινε το στο κατάστημα πίσω
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό Sekeris4 » Τρί 28 Μαρ 2017, 12:18

Το περιεργο ειναι οτι κλειδωσε ξαφνικα μετα απο 2 χρονια λειτουργιας με sim ελληνικου παροχου.Υπαρχει πιθανοτητα να ηταν κλεμμενο,να δηλωθηκε το ΙΜΕΙ και να το κλειδωσαν?Τι παιζει τελικα,δεν βγαζω ακρη.Την αποδειξη τη εχω ακομα,αν χρειαστει.Μαλλον θα το παω σε κανα μαγαζι.
αρετοπουλος-κομινης-ποντικης.Μας εκλεψαν το πρωταθλημα και παριστανουμε τους πολιτισμενους.Ο σβερκος κοκκινιζει οσο τον χτυπας.
Άβαταρ μέλους
Sekeris4
 
Δημοσιεύσεις: 1938
Εγγραφή: Κυρ 24 Αύγ 2014, 21:48

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό Kourdos » Τρί 28 Μαρ 2017, 12:34

Μήπως δοκίμαζες λάθος PIN τρεις συνεχόμενες φορές;
Hai Răzvan!_____ Πринц Ivic_____Εν Tudor νίκα!_____Άγγελος εξάγγελος_____In Huub we trust_____FC Bölöni
Άβαταρ μέλους
Kourdos
 
Δημοσιεύσεις: 2957
Εγγραφή: Πέμ 23 Σεπ 2010, 08:25
Τοποθεσία: Αιγιαλούσα, Νομός Αμμοχώστου

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Τρί 28 Μαρ 2017, 12:37

Όχι από κατάστημα, για κλείδωμα θέλει απόδειξη αγοράς. Πήγαινε στο πάροχο και ρώτα
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11404
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Κινητά τηλέφωνα: Γνώμες, Κριτικές, Προτάσεις.

Δημοσίευσηαπό Sekeris4 » Τρί 28 Μαρ 2017, 13:43

Kourdos έγραψε:Μήπως δοκίμαζες λάθος PIN τρεις συνεχόμενες φορές;


Οχι,δεν ειναι αυτο.Κλειδωνει η συσκευη και δεν αναγνωριζει/δεχεται sim παροχου απο αλλη χωρα.
αρετοπουλος-κομινης-ποντικης.Μας εκλεψαν το πρωταθλημα και παριστανουμε τους πολιτισμενους.Ο σβερκος κοκκινιζει οσο τον χτυπας.
Άβαταρ μέλους
Sekeris4
 
Δημοσιεύσεις: 1938
Εγγραφή: Κυρ 24 Αύγ 2014, 21:48

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες