Βιβλία

Ταινίες, Μουσική, Games και ότι αλλό σχετικό...

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό rade paprica » Πέμ 06 Αύγ 2020, 16:32

Andrew R έγραψε:Φίλε rade ο
Σπινραντ ειναι ένας εξαιρετικός συγγραφέας, αυθεντικό τέκνο της γενιάς της αμφισβήτησης τις δεκαετίας του εξήντα. Πάντως αφού αναφέρθηκες στην έννοια της εντροπίας, να πούμε ότι υπάρχει το μνημειωδες διήγημα του τεράστιου ΙΣΑΑΚ ΑΣΙΜΩΦ Η τελευταία ερωτηση με βασικό θέμα την εντροπία. Είχα την τύχη πολύ μικρός να παρακολουθώ μια μοναδική ραδιοφωνική εκπομπή του α προγράμματος που ονομαζόταν Στα μονοπάτια του Γαλαξία. Εκεί ο παραγωγός Γιώργος Πίττας είχε παρουσιάσει σε ραδιοσκηνοθεσια όλο το διήγημα του Ασίμωφ συνοδευόμενο και με την κατάλληλη μουσική υπόκρουση. Από τότε η επιστημονική φαντασία μπήκε στην καρδιά μου και δεν βγήκε ποτέ!!


Γράφοντας το τελευταίο ποστ μου έβαλα στο τέλος κάτι για τον Ασίμοφ, αλλά το έσβησα, σκεπτόμενος "ας μην το παρακάνω" :)
Με συμπλήρωσες...
Ας μην ανοίξουμε θέμα Ασίμωφ, θα χρειαστούμε σελίδες επί σελίδων
Απλώς για τους νεότερους, που μπορεί να μην τα ξέρουν, ας αναφέρουμε τουλάχιστον την κλασσική του "εξαλογία", "Γαλαξιακή αυτοκρατορία" που στο τελευταίο βιβλίο ενώνεται με τη σειρά των ρομπότ (Σπηλιές από Ατσάλι κλπ.)
Ο ανόητος άνθρωπος επιδιώκει το ωφέλιμο, ο σοφός το δίκαιο Κομφούκιος

Bizim ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
rade paprica
 
Δημοσιεύσεις: 1119
Εγγραφή: Πέμ 02 Απρ 2020, 21:14

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Andrew R » Πέμ 06 Αύγ 2020, 17:37

+++++++++ ( μόνο μια μικρή διαφωνία: Επιβάλλεται να ανοίξουμε θέμα Ασίμωφ :opaokara:
Andrew R
 
Δημοσιεύσεις: 2187
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2014, 23:31

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Hermann » Πέμ 06 Αύγ 2020, 18:44

sn0ufel4 έγραψε:
Hermann έγραψε:Ερώτηση προς fans του Τόλκιν: να διαβάσω πρώτα το Χόμπιτ ή τα LOTR;



Πρώτα Χόμπιτ που ξεκινάει ως παιδικό βιβλίο και καταλήγει βιβλίο για μεγάλους και μετά τη τριλογία. Στη συνέχεια τις Ατελείωτες ιστορίες και μετά το Σιλμαριλιον. Και ακόμα πιο μετά τους Γιους του Χουριν τη Πτώση της Γκοντολιν και την Ιστορία του Μπερεν και της Λουθιεν που έχουν βγει σε ειδικές εκδόσεις με ελάχιστη διαφοροποίηση από ότι θα τις διαβάσεις στο Σιλμαριλιον αλλά αξίζει


Ωραίος. Θα περιοριστώ σε αυτά που ανεφερα λογικά εκτός αν μου αρέσουν τόσο πολύ οπότε θα τα πάρω με τη σειρά απου γράφεις ;)
Άβαταρ μέλους
Hermann
 
Δημοσιεύσεις: 3481
Εγγραφή: Δευτ 12 Δεκ 2016, 18:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό rade paprica » Πέμ 06 Αύγ 2020, 20:19

Andrew R έγραψε:+++++++++ ( μόνο μια μικρή διαφωνία: Επιβάλλεται να ανοίξουμε θέμα Ασίμωφ :opaokara:


Μάλλον τόπικ θα χρειαστεί, αλλά έχουμε και οι δυο μαζί με το ζόρι 700 ποστ, οπότε είμαστε μάλλον πολύ νέους για τέτοιες πρωτοβουλίες
άσε να παλιώσουμε λίγο και θα δούνε αυτοί που νομίζουν ότι επιστημονική φαντασία είναι Οι Θρύλοι του Αλταχταρμάν και Τα Χρονικά των Ιπποτών του Σείριου :mrgreen:
:opaokara: :opaokara: :opaokara:

(τώρα που το σκέφτομαι, λες να βάλουμε μέσο κάναν μοντ, έχεις καμιά άκρη; :lol: )
Ο ανόητος άνθρωπος επιδιώκει το ωφέλιμο, ο σοφός το δίκαιο Κομφούκιος

Bizim ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
rade paprica
 
Δημοσιεύσεις: 1119
Εγγραφή: Πέμ 02 Απρ 2020, 21:14

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό BlackFriday » Παρ 20 Νοέμ 2020, 17:53

Είχε βγάλει πριν λίγα χρόνια η θύρα 4 ένα βιβλίο για τα 40 χρόνια. Ξέρετε αν μπορώ να το βρώ κάπου?
BlackFriday
 
Δημοσιεύσεις: 2953
Εγγραφή: Τετ 01 Μαρ 2017, 17:48

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Παρ 20 Νοέμ 2020, 21:36

Black Friday στην εκπομπή του Συνδέσμου από το Κιλκίς που είχανε καλεσμένους τηλεφωνικά τον Πάμπλο αλλά και έναν εκπρόσωπο από το Σύνδεσμο της Θύρας 4, άκουσα που είπε το παλικάρι ότι δεν κυκλοφορεί πλέον το βιβλίο, αλλά αν το ψάξει κάποιος , δε θα δυσκολευτεί να το βρει. Εκτιμώ εννοούσε σε second hand μαγαζιά βιβλίων κλπ.
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό BlackFriday » Παρ 20 Νοέμ 2020, 22:02

Κατάλαβα....κρίμα...το χρειαζόμουν έστω και δανεικό. Θα δω...
BlackFriday
 
Δημοσιεύσεις: 2953
Εγγραφή: Τετ 01 Μαρ 2017, 17:48

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό kayde » Σάβ 21 Νοέμ 2020, 14:07

Ισως το βρεις στα βιβλιοπωλεια στο Ναυαρινο -οταν ανοιξουν,λεμε τωρα-
Αν το χρειαζεσαι παντως και εισαι δυτικα,στο φερνω.
Και οταν θα πεθανω,θελω τον Δικεφαλο στο ταφο μου επανω..
Άβαταρ μέλους
kayde
 
Δημοσιεύσεις: 2099
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ 2016, 01:38
Τοποθεσία: Επτάλοφος

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό BlackFriday » Σάβ 21 Νοέμ 2020, 14:42

Σε ευχαριστώ πολύ! Να σαι καλα και μόνο που προσφέρθηκες! Ανατολικά μένω. Δεν πειράζει.
BlackFriday
 
Δημοσιεύσεις: 2953
Εγγραφή: Τετ 01 Μαρ 2017, 17:48

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό savic » Σάβ 21 Νοέμ 2020, 21:56

Το είχα δει αρκετό καιρό πριν στην βιτρίνα από ένα βιβλιοπωλείο κοντά στον κεντρικό σύνδεσμο της θύρας 4 στην Παλαιών Πατρών Γερμανου. Το βιβλιοπωλείο δεν θυμάμαι αν είναι επί της Παλαιων Πατρών Γερμανου αλλα σίγουρα ήταν κοντά στο σύνδεσμο. Αξίζει να διαβάσει οποιοσδήποτε οπαδός και οχι μονο ΠΑΟΚΤΣΗΣ το Μια εποχή στο τσιμέντο του Νίκου Ιωαννιδη ειδικά αν είναι από 35 χρονων και πανω.
savic
 
Δημοσιεύσεις: 1259
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 15:31

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Σάβ 21 Νοέμ 2020, 21:59

Το βιβλίο του ''Ισοβίτη'' κυκλοφορεί κανονικά. Το έχω κι εγώ αυτό στη βιβλιοθήκη μου.
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό BlackFriday » Σάβ 21 Νοέμ 2020, 22:24

Με αυτην την κατάσταση ποιός ξέρει πότε θα ξαναδούμε ανοιχτό βιβλιοπωλείο...
Το βιβλίο του Ισοβιτη το έχω εννοείται!
Έχετε στο νου σας κάποιο άλλο βιβλίο ή αφιέρωση ή ντοκιμαντέρ σχετικά με το οπαδικο κίνημα (ειδικότερα του ΠΑΟΚ).
BlackFriday
 
Δημοσιεύσεις: 2953
Εγγραφή: Τετ 01 Μαρ 2017, 17:48

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό felix 4 » Κυρ 22 Νοέμ 2020, 09:52

Υπαρχει το βιβλιο "Ταξιδευοντας με τον ΠΑΟΚ" που ειχε γινει και θεατρικο.Δεν χαρακτηριζεται οπαδικο παντως.Περιληπτικα αναφερεται σε δυο κοριτσια που βρεθηκαν στο ιδιο τρενο με εκατονταδες οπαδους μας που κατεβαιναν αθηνα για ματς με τον γαυρο.Για το βιβλιο της 4 κανε μια ερωτηση στο βιβλιοπωλειο''Ακυβερνητες πολιτειες'' στην σβωλου.
ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ ΣΤΟΝ ΑΣ Π.Α.Ο.Κ.
Άβαταρ μέλους
felix 4
 
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιαν 2010, 13:54

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Κυρ 22 Νοέμ 2020, 10:19

Το θεατρικό είχα πάει και το είδα! Νομίζω Μονή Λαζαριστών..
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό felix 4 » Κυρ 22 Νοέμ 2020, 11:13

Θυμασαι που στην πρεμιερα του θεατρικου στην αθηνα εγινε επιθεση με μολοτοφ απο γαυρους?
ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ ΣΤΟΝ ΑΣ Π.Α.Ο.Κ.
Άβαταρ μέλους
felix 4
 
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιαν 2010, 13:54

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες