Βιβλία

Ταινίες, Μουσική, Games και ότι αλλό σχετικό...

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό bersekeros » Σάβ 24 Απρ 2021, 11:32

Miles έγραψε:Δεν έχεις δίκιο ότι συνέκρινε τον έναν με τον άλλον, απλά είπε να διαβάζεις από... μέχρι...


Όσον αφορά ιστορικά θέματα και κυρίως με τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο (ή το Μεσοπόλεμο)
δεν είναι ίσως απαραίτητο για τους περισσότερους να διαβάσουν ούτε Eric Hobsbawm, ούτε και David Irving.

Υπάρχει πάντα ο εξαιρετικός expert στο αντικείμενο, Sir Ian Kershaw.

Πάντως όσον αφορά τον Irving, ακριβώς επειδή ο πατέρας του (Αξιωματικός του Βασιλικού Ναυτικού) ήταν επικεφαλής των Μυστικών Υπηρεσιών της Βρετανίας, ήταν από τους πρώτους πριν από 40-45 χρόνια, που είχε πρόσβαση σε εξαιρετικές πηγές και πληροφορίες / λεπτομέρειες /αρχεία / ημερολόγια.
Οι υπόλοιποι που ακολούθησαν στο αντικείμενο, τον αντέγραψαν σε πολλά θέματα.

Αν δεν είχε αυτή την εμμονή με την άρνηση του Ολοκαυτώματος (πολύ κακώς την είχε), αυτή τη στιγμή ο Irving θα είχε στάτους εφάμιλλο, εάν όχι πολύ ανώτερο από του Sir Ian Kershaw.

Στα 83 του πλέον νομίζω, αν δεν κάνω λάθος, ότι έχει αποδεχτεί μερικώς το Ολοκαύτωμα.
Αλλά σαφώς η προσωπική συμπάθεια, που θεωρώ κι εγώ ότι είχε προς το ναζιστικό καθεστώς,
του κατέστρεψαν, δικαίως, μια πολύ λαμπρή καριέρα, που θα μπορούσε να έχει ως Second World War Expert.
Ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία.
Άβαταρ μέλους
bersekeros
 
Δημοσιεύσεις: 11363
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2007, 20:56

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Immemoric » Σάβ 24 Απρ 2021, 11:36

sn0ufel4 έγραψε:@Hibernian

Για τον Καλιγούλα το ξέρω είναι στα προσεχώς 8-)

Αν με τραβήξει ο Σοπενχαουερ θα δω και τον Σοριαν

Όσο για τον Νίτσε... Καταρχάς ήταν δύσκολο βιβλίο (Ζαρατούστρα) που δεν αρκεί να το διαβάσεις μια φορά για να καταλάβεις τι εννοεί. Επίσης η όλη θεωρία του Υπερανθρώπου δε με τρελανε. Πολύ αισιόδοξη για τα γούστα μου. Συν το όλο ιστορικό background...

Εννοείται ότι είχε θεωρίες μέσα που με βρίσκουν ας πούμε σύμφωνο (εκκλησία-θρησκεία-άτομα που επηρεάζουν τη κοινή γνώμη).
Δε ξέρω ίσως του δώσω μια ακόμα ευκαιρία αλλά δεν είναι στις προτεραιότητες


Ωραίος ο Cioran.

Για Νίτσε διάβασε κάποιο εισαγωγικό πριν καταπιαστείς με τον Ζαρατούστρα. Θα πρότεινα:
https://b-ok.cc/book/903141/4d2317

ΥΓ Αξιοσημείωτο είναι ότι ο Νίτσε, ο Ζαρατούστρας και η θεωρία του υπεράνθρωπου κατά κάποιον τρόπο οικειοποιήθηκαν από τους ναζί και την ιδεολογία της άρειας φυλής κλπ.
Άβαταρ μέλους
Immemoric
 
Δημοσιεύσεις: 2112
Εγγραφή: Δευτ 04 Νοέμ 2019, 17:22

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό sn0ufel4 » Σάβ 24 Απρ 2021, 12:16

Εννοείται

Και βιβλία του υπέστησαν τροποποιήσεις για να στηρίξουν αυτό το γεγονός
Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: «Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;» Πολέμα!
«Ασκητική»
Some folk we never forget... some kind we never forgive...havent seen the back of us yet...we will fight as long as we live
Many places i have been....many sorrows i have seen...
îdô Nidir nênâkham Bârî'n Katharâd
Άβαταρ μέλους
sn0ufel4
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 10120
Εγγραφή: Πέμ 12 Δεκ 2013, 16:19

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό john4serres » Σάβ 24 Απρ 2021, 12:33

Μπαρκαρούτσος έγραψε:Άμα μας ξαναπεί κανείς Μάο Μάο, θα του δείξω αυτό το topic... 8-)


ΣΠΟΡ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ
supporters - not customers
Άβαταρ μέλους
john4serres
 
Δημοσιεύσεις: 29795
Εγγραφή: Σάβ 07 Φεβ 2009, 12:00

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Immemoric » Σάβ 24 Απρ 2021, 12:36

sn0ufel4 έγραψε:Εννοείται

Και βιβλία του υπέστησαν τροποποιήσεις για να στηρίξουν αυτό το γεγονός


Βεβαίως.
Άβαταρ μέλους
Immemoric
 
Δημοσιεύσεις: 2112
Εγγραφή: Δευτ 04 Νοέμ 2019, 17:22

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Hibernian » Σάβ 24 Απρ 2021, 12:51

Immemoric έγραψε:
sn0ufel4 έγραψε:@Hibernian

Για τον Καλιγούλα το ξέρω είναι στα προσεχώς 8-)

Αν με τραβήξει ο Σοπενχαουερ θα δω και τον Σοριαν

Όσο για τον Νίτσε... Καταρχάς ήταν δύσκολο βιβλίο (Ζαρατούστρα) που δεν αρκεί να το διαβάσεις μια φορά για να καταλάβεις τι εννοεί. Επίσης η όλη θεωρία του Υπερανθρώπου δε με τρελανε. Πολύ αισιόδοξη για τα γούστα μου. Συν το όλο ιστορικό background...

Εννοείται ότι είχε θεωρίες μέσα που με βρίσκουν ας πούμε σύμφωνο (εκκλησία-θρησκεία-άτομα που επηρεάζουν τη κοινή γνώμη).
Δε ξέρω ίσως του δώσω μια ακόμα ευκαιρία αλλά δεν είναι στις προτεραιότητες


Ωραίος ο Cioran.

Για Νίτσε διάβασε κάποιο εισαγωγικό πριν καταπιαστείς με τον Ζαρατούστρα. Θα πρότεινα:
https://b-ok.cc/book/903141/4d2317

ΥΓ Αξιοσημείωτο είναι ότι ο Νίτσε, ο Ζαρατούστρας και η θεωρία του υπεράνθρωπου κατά κάποιον τρόπο οικειοποιήθηκαν από τους ναζί και την ιδεολογία της άρειας φυλής κλπ.


Σνούφελ ισχύει, ο Ζαρατούστρα είναι δύσκολο βιβλίο (το έχω διαβάσει αποσπασματικά). Ο Αντίχριστος, που διάβασα σχετικά πρόσφατα, μου φάνηκε πιο βατό, αλλά το έγραψε ένα βήμα πριν το τρελάδικο. Και λαμβάνοντας υπόψιν το ιστορικό του Νίτσε, αδυνατώ να τον πάρω πολύ στα σοβαρά.

Τώρα, για αυτό που λέει ο Immemoric, δεν είμαι σίγουρος για την σχέση Νίτσε-ναζί. Ο ίδιος του άλλωστε ήταν πολέμιος του κρατισμού και του φυλετισμού, πράγμα που τον έκανε συμπαθή σε κάποιους αναρχικούς κύκλους.
Εγώ τον θεωρώ προάγγελο του νεο-φιλελευθερισμού, όπως τον βιώνουμε τα τελευταία 40-50 χρόνια.
meglio secondi che ladri

You 're gonna carry that weight
Άβαταρ μέλους
Hibernian
 
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2021, 16:28

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Immemoric » Σάβ 24 Απρ 2021, 15:02

Hibernian έγραψε:
Immemoric έγραψε:
sn0ufel4 έγραψε:@Hibernian

Για τον Καλιγούλα το ξέρω είναι στα προσεχώς 8-)

Αν με τραβήξει ο Σοπενχαουερ θα δω και τον Σοριαν

Όσο για τον Νίτσε... Καταρχάς ήταν δύσκολο βιβλίο (Ζαρατούστρα) που δεν αρκεί να το διαβάσεις μια φορά για να καταλάβεις τι εννοεί. Επίσης η όλη θεωρία του Υπερανθρώπου δε με τρελανε. Πολύ αισιόδοξη για τα γούστα μου. Συν το όλο ιστορικό background...

Εννοείται ότι είχε θεωρίες μέσα που με βρίσκουν ας πούμε σύμφωνο (εκκλησία-θρησκεία-άτομα που επηρεάζουν τη κοινή γνώμη).
Δε ξέρω ίσως του δώσω μια ακόμα ευκαιρία αλλά δεν είναι στις προτεραιότητες


Ωραίος ο Cioran.

Για Νίτσε διάβασε κάποιο εισαγωγικό πριν καταπιαστείς με τον Ζαρατούστρα. Θα πρότεινα:
https://b-ok.cc/book/903141/4d2317

ΥΓ Αξιοσημείωτο είναι ότι ο Νίτσε, ο Ζαρατούστρας και η θεωρία του υπεράνθρωπου κατά κάποιον τρόπο οικειοποιήθηκαν από τους ναζί και την ιδεολογία της άρειας φυλής κλπ.


Σνούφελ ισχύει, ο Ζαρατούστρα είναι δύσκολο βιβλίο (το έχω διαβάσει αποσπασματικά). Ο Αντίχριστος, που διάβασα σχετικά πρόσφατα, μου φάνηκε πιο βατό, αλλά το έγραψε ένα βήμα πριν το τρελάδικο. Και λαμβάνοντας υπόψιν το ιστορικό του Νίτσε, αδυνατώ να τον πάρω πολύ στα σοβαρά.

Τώρα, για αυτό που λέει ο Immemoric, δεν είμαι σίγουρος για την σχέση Νίτσε-ναζί. Ο ίδιος του άλλωστε ήταν πολέμιος του κρατισμού και του φυλετισμού, πράγμα που τον έκανε συμπαθή σε κάποιους αναρχικούς κύκλους.
Εγώ τον θεωρώ προάγγελο του νεο-φιλελευθερισμού, όπως τον βιώνουμε τα τελευταία 40-50 χρόνια.


Είναι αλήθεια ότι τον οικειοποιήθηκαν και τον χρησιμοποίησαν για προπαγάνδα, όπως και τον Βάγκνερ, ο οποίος βέβαια ήταν ανοιχτά αντισημίτης. Ο δε Νίτσε ήταν μισάνθρωπος γενικότερα.

https://bigthink.com/scotty-hendricks/how-the-nazis-hijacked-nietzsche-and-how-it-can-happen-to-anybody
Άβαταρ μέλους
Immemoric
 
Δημοσιεύσεις: 2112
Εγγραφή: Δευτ 04 Νοέμ 2019, 17:22

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Miles » Σάβ 24 Απρ 2021, 15:06

Όσοι ενδιαφέρεστε για φιλοσοφία, καλό είναι να αρχίσετε από μια Ιστορία της δυτικής φιλοσοφίας (π.χ. του Μπέρτραντ Ράσελ), και όχι μόνο μία, για να δείτε τι σας αρέσει και να εξοικειωθείτε με κάποιες βασικές έννοιες. Το να πάτε να πέσετε κατευθείαν στα φιλοσοφικά κείμενα δεν το συνιστώ. Επίσης, στις εκδόσεις Νεφέλη υπάρχει η σειρά Νεότερος Ευρωπαϊκός Πολιτισμός (που τη διηύθυνε ο μακαρίτης Π. Κονδύλης, 12 βιβλία) με πλούσια και ενδιαφέρουσα, πέρα από τα συμβατικά, θεματολογία - βέβαια κάποια από τα βιβλία είναι δύσκολα.
Immemoric, επειδή είχαμε κάνει τη συζήτηση για τις σπουδές, αν σε ενδιαφέρει, και έχεις διάθεση, χρόνο και λίγο χρήμα, δες το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο, το τμήμα Ευρωπαϊκός Πολιτισμός.
Miles
 
Δημοσιεύσεις: 4935
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 20:17

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Immemoric » Σάβ 24 Απρ 2021, 16:35

Miles έγραψε:Όσοι ενδιαφέρεστε για φιλοσοφία, καλό είναι να αρχίσετε από μια Ιστορία της δυτικής φιλοσοφίας (π.χ. του Μπέρτραντ Ράσελ), και όχι μόνο μία, για να δείτε τι σας αρέσει και να εξοικειωθείτε με κάποιες βασικές έννοιες. Το να πάτε να πέσετε κατευθείαν στα φιλοσοφικά κείμενα δεν το συνιστώ. Επίσης, στις εκδόσεις Νεφέλη υπάρχει η σειρά Νεότερος Ευρωπαϊκός Πολιτισμός (που τη διηύθυνε ο μακαρίτης Π. Κονδύλης, 12 βιβλία) με πλούσια και ενδιαφέρουσα, πέρα από τα συμβατικά, θεματολογία - βέβαια κάποια από τα βιβλία είναι δύσκολα.
Immemoric, επειδή είχαμε κάνει τη συζήτηση για τις σπουδές, αν σε ενδιαφέρει, και έχεις διάθεση, χρόνο και λίγο χρήμα, δες το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο, το τμήμα Ευρωπαϊκός Πολιτισμός.


Συμφωνώ για του Russell, είναι κλασικό. Επίσης καλό θεωρείται 'Η μικρή ιστορία της φιλοσοφίας' του Nigel Warburton.

Κι εγώ αυτό λέω, Μάιλς, είναι απαραίτητο να γνωρίζεις το πλαίσιο της γενικότερης ιστορίας της φιλοσοφίας για να μπορέσεις να εμπεδώσεις το έργο ενός φιλοσόφου. Πολλοί ελληνολάτρεις πχ διαβάζουν Πλάτωνα και Αριστοτέλη και τους παραθέτουν εν κενώ, αδυνατώντας να αντιληφθούν τα όρια των ιδεών τους. Οι φιλόσοφοι που θεωρούνται σημαντικοί είναι επειδή προσέφεραν στην εξέλιξη της φιλοσοφίας και δεν σημαίνει οτι πρέπει να λαμβάνουμε τις ιδέες τους τοις μετρητοίς.

Ευχαριστώ Μάιλς.
Άβαταρ μέλους
Immemoric
 
Δημοσιεύσεις: 2112
Εγγραφή: Δευτ 04 Νοέμ 2019, 17:22

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Σάβ 24 Απρ 2021, 17:15

Στο πλαίσιο αυτό θα προτείνω "το βιβλίο της Σοφίας". Ακόμη και για μαθητές κάνει. Διαβάζεις ιστορία της φιλοσοφίας χωρίς να το καταλάβεις.

Αυτή τη στιγμή διαβάζω με πολύ κόπο και χρονικά κενά το "εγωιστικό γονίδιο"
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Immemoric » Σάβ 24 Απρ 2021, 17:39

ABOLEYTOI έγραψε:Στο πλαίσιο αυτό θα προτείνω "το βιβλίο της Σοφίας". Ακόμη και για μαθητές κάνει. Διαβάζεις ιστορία της φιλοσοφίας χωρίς να το καταλάβεις.

Αυτή τη στιγμή διαβάζω με πολύ κόπο και χρονικά κενά το "εγωιστικό γονίδιο"


Ναι κι αυτό πολύ καλό! Το είχα πάρει δώρο κάποτε στην βαφτισιμιά μου όταν ήταν μικρή, ανάθεμα κι αν τ'άνοιξε ποτέ....
Άβαταρ μέλους
Immemoric
 
Δημοσιεύσεις: 2112
Εγγραφή: Δευτ 04 Νοέμ 2019, 17:22

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό marley 4 » Σάβ 24 Απρ 2021, 18:30

Immemoric έγραψε:
sn0ufel4 έγραψε:@Hibernian

Για τον Καλιγούλα το ξέρω είναι στα προσεχώς 8-)

Αν με τραβήξει ο Σοπενχαουερ θα δω και τον Σοριαν

Όσο για τον Νίτσε... Καταρχάς ήταν δύσκολο βιβλίο (Ζαρατούστρα) που δεν αρκεί να το διαβάσεις μια φορά για να καταλάβεις τι εννοεί. Επίσης η όλη θεωρία του Υπερανθρώπου δε με τρελανε. Πολύ αισιόδοξη για τα γούστα μου. Συν το όλο ιστορικό background...

Εννοείται ότι είχε θεωρίες μέσα που με βρίσκουν ας πούμε σύμφωνο (εκκλησία-θρησκεία-άτομα που επηρεάζουν τη κοινή γνώμη).
Δε ξέρω ίσως του δώσω μια ακόμα ευκαιρία αλλά δεν είναι στις προτεραιότητες


Ωραίος ο Cioran.

Για Νίτσε διάβασε κάποιο εισαγωγικό πριν καταπιαστείς με τον Ζαρατούστρα. Θα πρότεινα:
https://b-ok.cc/book/903141/4d2317

ΥΓ Αξιοσημείωτο είναι ότι ο Νίτσε, ο Ζαρατούστρας και η θεωρία του υπεράνθρωπου κατά κάποιον τρόπο οικειοποιήθηκαν από τους ναζί και την ιδεολογία της άρειας φυλής κλπ.



οπα μαζευτικαμε ολοι οι ανικοινωνικοι εδω? να κανουμε γκρουπακι ρε 8-)

απο καμυ ο καλιγουλας δεν αξιζει εχω δει και την παρασταση
διαβασε την πτωση που ειναι η πραγματικη ψυχολογια του ξενου
επισης ο μυθος του σισυφου που μιλαει για το μοναδικο μεγαλο ερωτημα της φιλοσοφιας " να κανω καφε η να αυτοκτονησω?"

ο νιτσε ο σοπενχαουερ και γενικως οι γερμανικη φιλοσοφια πεσιμιστες ιδεαλιστες υπερανθωποι χεγκελ μεγκελ μαρξ σαρξ κτλ με νευριαζουν

ο εμιλ σιοραν ειναι ποζερας παπαρολογος τουλαχιστον στα 3 βιβλια που εχω διαβασει απλα δεν νομιζω πως εχουν εκδοθει ολα τα βιβλια του εδω...

καφκα επισης ποζερια και υπερτιμημενος

σοβαρο βιβλια πανω στην ματαιοτητα και το προβλημα της ζωης διαβαζεις ντοστογιεφσκι ειδικα το δαιμονισμενοι

προτεινω τα φαντασματα του μπελφαστ για καλο ¨αστυνομικο" και απο την ατυπη τριλογια της γλασκωβης το πρωτο μερος (Ο ΑΝΑΓΚΑΙΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΛΙΟΥΙΣ ΓΟΥΙΝΤΕΡ)


για hardcore πεσσιμισμο-μηδενισμο ψαχνουμε εδω https://en.wikipedia.org/wiki/Antinatalism

για πρακτικη φιλοσοφια επικουρος για μπαχαλα κυνικους

βιβλιαρα που διαβαζω τωρα και αληθινη ιστορια
https://www.protoporia.gr/lansing-alfre ... 22042.html
marley 4
 
Δημοσιεύσεις: 2992
Εγγραφή: Δευτ 15 Μαρ 2010, 19:17

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Σάβ 24 Απρ 2021, 19:15

ABOLEYTOI έγραψε:Στο πλαίσιο αυτό θα προτείνω "το βιβλίο της Σοφίας". Ακόμη και για μαθητές κάνει. Διαβάζεις ιστορία της φιλοσοφίας χωρίς να το καταλάβεις.

Αυτή τη στιγμή διαβάζω με πολύ κόπο και χρονικά κενά το "εγωιστικό γονίδιο"


Μήπως λες τον Κόσμο Της Σοφίας του Jostein Gaarder; (δεν είμαι σίγουρος για το επίθετο)

Ωραίο βιβλίο, δεν το ολοκλήρωσα μέχρι σήμερα.. Έπεσε στα χέρια μου χρόνια πριν.
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 46405
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Σάβ 24 Απρ 2021, 21:42

Αυτό ακριβώς καπετάνιε.
Διάβασε το.
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό rade paprica » Τρί 27 Απρ 2021, 17:05

Για τα παιδιά που μιλούσαν για τον Νίτσε, αντί του Ζαρατούστρα, που είναι και πολύ λογοτεχνικό,
ας δοκιμάσουν (εκτός του "κλασικού" Αντίχριστου) κάποιο από τα: Ίδε ο Άνθρωπος, Το Λυκόφως των Ειδώλων, Ανθρώπινο, πολύ ανθρώπινο, Πέρα από το καλό και το κακό και Χαρούμενη Επιστήμη. Είναι σχετικά μικρά, οπότε μην τρομάζετε, και τα θεωρώ πιο ενδιαφέροντα από τον Ζαρατούστρα

Πολύ καλή επίσης η Υφηγεσία του (ή διδακτορική, δε θυμάμαι) για τη γέννηση της τραγωδίας, πολύ ενδιαφέρουσα ματιά στο επίκεντρο του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού
Ο ανόητος άνθρωπος επιδιώκει το ωφέλιμο, ο σοφός το δίκαιο Κομφούκιος

Bizim ΠΑΟΚ
Άβαταρ μέλους
rade paprica
 
Δημοσιεύσεις: 1119
Εγγραφή: Πέμ 02 Απρ 2020, 21:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες