Βιβλία

Ταινίες, Μουσική, Games και ότι αλλό σχετικό...

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό kass4 » Δευτ 06 Απρ 2009, 19:55

araya4 έγραψε:PAOKfanAthens προσωπικα το προτεινεις το βιβλιο ; Εχω δει (οχι διαβασει) κανα δυο του Μαρκακη, αλλα οκ, οι κριτικες δε λενε και τα καλυτερα σχολια, μετρια πραγματα.


Araya4, από Μάρκαρη έχω διαβάσει τα δύο τελευταία του ( "Βασικός Μέτοχος" και "Παλιά, πολύ παλιά" ). Χωρίς να είναι καμιά φοβερή και τρομερή λογοτεχνία διαβάζονται ευχάριστα και εύκολα γι αυτό άλλωστε έκαναν και ένα σωρό πωλήσεις. Προτιμώ το δεύτερο επειδή η ιστορία διαδραματίζεται στην Πόλη και για όποιον έχει στο dna του λίγη ανατολή, αυτό από μόνο του είναι λόγος συγκίνησης.
Άβαταρ μέλους
kass4
 
Δημοσιεύσεις: 1049
Εγγραφή: Κυρ 21 Σεπ 2008, 18:40
Τοποθεσία: athina

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό Olorin » Τετ 15 Απρ 2009, 03:46

- Προσωπικα ο αγαπημενος μου συγγραφεας ειναι ο Michael Crichton. Ολα του τα βιβλια ειναι εκπληκτικα με κορυφαια τα Sphere, Jurassic Park και Rising Sun. Και τα τρια εγιναν γνωστες ταινιες, αλλα πολυ κατωτερες απο τα βιβλια.
Sphere, Ενα ΑΤΙΑ εχει εντοπιστει στο βυθο του ειρηνικου, μια ομαδα επιστημονων αναλαμβανει να το εξερευνησει και κατεβαινει στο βυθο.
Jurassic Park, μικρη σχεση με την ταινια σε υφος και ιστορια. Βιαιο, αναμιγνυει τις επιστημονικες εξηγησεις με φανταστικη πλοκη, δινοντας απιστευτο ρεαλισμο.
Rising Sun, ξεσηκωσε σαλο στην Αμερικη με το θεμα του (Ιαπωνικη οικονομικη επεκταση στις ηπα). Οπως σε ολα του τα βιβλια, και αυτο δυσκολα το αφηνεις.

- Το Εκκρεμες του Φουκω. Ουμπερτο Εκο. 900+ σελιδες... απο τα 5 ατομα που το εδωσα να το διαβασουν τα 4 το παρατησαν μετα την 30η σελιδα! Αλλα δε φταιει το βιβλιο...3 Ιταλοι φιλοι μελετουν σε βαθος μυθους και ιστοριες σχετικες με τους Ναιτες, τους Ροδοσταυρους και αλλες μυστικες οργανωσεις και τελικα καταληγουν μπλεγμενοι στα γραναζια τους

- Με τιποτα Don Brown! Ο ανθρωπος ειναι απατεωνας.
Άβαταρ μέλους
Olorin
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: Τετ 26 Μαρ 2008, 03:35
Τοποθεσία: The Source

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό araya4 » Τετ 15 Απρ 2009, 10:49

Olorin, θα ξεκινησω με Εκο. Δε με βλεπω να πιανω ποτε το εκκρεμες. Ειμαι θυμα αυτων των οσων ακουω απο αυτους που το ξεκινουν και το αφηνουν στη μεση.....στην αρχη καλυτερα. Ξερω πως οι πρωτες 100 ειναι οι δυσκολες οπως λενε....αλλα.....

Οποιος διαβασει Κραιτον, ξεχναει τον Μπραουν οπως λενε ! Απο Κραιτον εχω για το μελλον, μονο το "επειγον περιστατικο" καθως και το "Κονγκο". Περιμενουν καποια στιγμη τη σειρα τους. Οσο για Μπραουν....

....φιλε εγω ειμαι με αυτους που ειναι φαν του. Ο λογος απλος. Δε με ενδοιαφερει ενα βιβλιο αν ειναι εμπορικο, αν ειναι σαν ταινια του Χολλυγουντ οπως λενε, η δεν ξερω γω τι αλλο. Αυτα λενε οι αλλοι.

Εγω σε ολα του τα βιβλια, ειδα πως εχει ολα τα χαρακτηριστικα που απαιτει η κατηγορια τους, πλοκη, μυστηριο κτλ και φυσικα με παρεσυραν στις σελιδες τους. Αυτο προσωπικα μου αρκει και ειναι το δικο μου κριτηριο για αγορα βιβλιου, σε αυτη επαναλαμβανω την κατηγορια. Βεβαια διαβαζω και βιβλια τρομου, οποτε εκει ψαχνεις και αλλα πραγματα, αλλα κριτηρια παιζουν αλλιως εκει.....

Οπως φυσικα και βιβλια φιλοσοφιας, ψυχολογιας κτλ, με τα οποια ασχολουμαι επισης......
araya4
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 03:21

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό Slade » Τετ 15 Απρ 2009, 12:33

Αυτες τις μερες διαβαζω ενα πολυ ενδιαφερον κ καπως δυσευρετο βιβλιο ,λεγεται "Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ" του Μάριου Μαρίνου Χαραλάμπους.Το βιβλιο μιλαει για διαφορους θρυλους κ μυθους της πολης κ πραγματικα σε ταξιδευει...
Άβαταρ μέλους
Slade
 
Δημοσιεύσεις: 1107
Εγγραφή: Παρ 21 Νοέμ 2008, 11:10

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό Olorin » Τετ 15 Απρ 2009, 16:48

araya4 έγραψε:Olorin, θα ξεκινησω με Εκο. Δε με βλεπω να πιανω ποτε το εκκρεμες. Ειμαι θυμα αυτων των οσων ακουω απο αυτους που το ξεκινουν και το αφηνουν στη μεση.....στην αρχη καλυτερα. Ξερω πως οι πρωτες 100 ειναι οι δυσκολες οπως λενε....αλλα.....

Οποιος διαβασει Κραιτον, ξεχναει τον Μπραουν οπως λενε ! Απο Κραιτον εχω για το μελλον, μονο το "επειγον περιστατικο" καθως και το "Κονγκο". Περιμενουν καποια στιγμη τη σειρα τους. Οσο για Μπραουν....

....φιλε εγω ειμαι με αυτους που ειναι φαν του. Ο λογος απλος. Δε με ενδοιαφερει ενα βιβλιο αν ειναι εμπορικο, αν ειναι σαν ταινια του Χολλυγουντ οπως λενε, η δεν ξερω γω τι αλλο. Αυτα λενε οι αλλοι.

Εγω σε ολα του τα βιβλια, ειδα πως εχει ολα τα χαρακτηριστικα που απαιτει η κατηγορια τους, πλοκη, μυστηριο κτλ και φυσικα με παρεσυραν στις σελιδες τους. Αυτο προσωπικα μου αρκει και ειναι το δικο μου κριτηριο για αγορα βιβλιου, σε αυτη επαναλαμβανω την κατηγορια. Βεβαια διαβαζω και βιβλια τρομου, οποτε εκει ψαχνεις και αλλα πραγματα, αλλα κριτηρια παιζουν αλλιως εκει.....

Οπως φυσικα και βιβλια φιλοσοφιας, ψυχολογιας κτλ, με τα οποια ασχολουμαι επισης......



Araya, για τον Εκο, οντως οι πρωτες σελιδες ειναι δυσκολες και τις περνας μονο με την ελπιδα οτι οσο προχωρας τοσο πιο ενδιαφερον θα γινεται.

"Οποιος διαβασει Κραιτον, ξεχναει τον Μπραουν οπως λενε !"

Ετσι ειναι, εγω ημουν χρονια φαν του Κραιτον και μετα διαβασα Μπραουν. Διεκρινα πολλα απο τα χαρακτηριστικα του πρωτου στα βιβλια του Μπραουν, οπως και αλλων συγγραφεων, αλλα πιο πολυ μου φανηκαν σαν μια κακη συρραφη. Τα βιβλια του βεβαια ειναι ευκολα στο διαβασμα και τα διαβαζεις γρηγορα/ευχαριστα, και ισως αυτο ειναι που μετραει. Μολις το τελειωσεις ομως...δε μενουν και πολλα. Γνωμη μου.

Κατι ακομα για τον Μπραουν. Ολα του τα βιβλια ειναι ιδια! Προσωπικα μου αρεσε ο Κωδικας Ντα Βιντσι πολυ. Μετα επιασα το Ιλλουμινατι και 2 ακομα που δε θυμαμαι πως λεγονται. Μου φανηκαν εντελως ιδια σε δομη.

"Απο Κραιτον εχω για το μελλον, μονο το "επειγον περιστατικο" καθως και το "Κονγκο".

Πολυ ωραιο το Κονγκο, το επειγον περιστατικο νομιζα οτι ειναι τηλεοπτικη σειρα (ο Κραιτον ειναι ο σεναριογραφος), δεν ξερω αν εχει βγει και σε βιβλιο. Αν δεν εχεις διαβασει τα 3 που προτεινα στο πιο πανω ποστ μου, σου τα προτεινω ανεπιφιλακτα. :D

Απο φιλοσοφια κλπ τι διαβαζεις αυτον τον καιρο?

ΥΓ1. Εχω να προτεινω και ιστορικα για οποιον ενδιαφερεται (κυριως β' ππ).
ΥΓ2. Επισης, οποιος ενδιαφερεται για καποιο βιβλιο σε pdf να μου στειλει ενα πμ!
Άβαταρ μέλους
Olorin
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: Τετ 26 Μαρ 2008, 03:35
Τοποθεσία: The Source

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό araya4 » Πέμ 16 Απρ 2009, 00:07

Ας ξεκινησω με τα ιστορικα. Προσωπικα ειναι τα μονα που ακομα δεν με ενδοιαφερουν πολυ. Δεν εφαγα το κολλημα που λεμε. Να φανταστεις εχω το πολυ ωραιο "οι πυλες της φωτιας" στη βιβλιοθηκη και.....να τωρα, να υστερα, το επομενο.....ολο το αναβαλω !

Φιλοσοφικα και ψυχολογιας η αληθεια ειναι πως εχω καιρο να διαβασω.....ξεχασα και πιο ηταν το τελευταιο καλο, πρεπει να δω......αν θυμαμαι καλα, κατι ρηχα ηταν που τα αφησα στη μεση. Ειναι και ο "Ζαρατουστρα" απο Νιτσε και θελω να το πιασω πριν μπει ο Μαιος, γιατι.....θα φαω τα φλασακια μου και εκει. Αλλιως καλο χειμωνα.

Τωρα διαβαζω 2 ταυτοχρονα, αναλογα την ορεξη......μικρα ειναι και ασχετα μεταξυ τους. Βεβαια 2 ταυτοχρονα σπανια πιανω....αλλα το ενα του Μαρξ με κουραζει. Αυτα ειναι.....

Μισθος, τιμη και κερδος - ΚΑΡΛ ΜΑΡΞ
Το στριψιμο της βιδας - ΧΕΝΡΥ ΤΖΕΙΜΣ (για θριλερακι το πηρα, θα δειξει)
araya4
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 03:21

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό araya4 » Πέμ 16 Απρ 2009, 00:17

Slade

Με εβαλες σε πειρασμο και με το σχολιο σου, θα το ψαξω το βιβλιαρακι. Επισης 2 βιβλια για Σαλονικα, ειναι το "αχ Θεσσαλονικη" αν θυμαμαι καλα, καθως και το......"Θεσσαλονικη, πολη των φαντασματων".... και αυτο δεν το θυμαμαι καλα. Αν τα ξερεις, ριξε κανα σχολιο, για το πρωτο πιο πολυ, γιατι το δευτερο μιλα για τις φυλες της πολης στις αρχες του περασμενου αιωνα........και φυσικα ερπετοφερνει καπως 8)
araya4
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 03:21

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό Tetradje » Πέμ 16 Απρ 2009, 00:37

Araya "Οι Πυλες της Φωτιας" ειναι ιστορικο μυθιστορημα, οχι ιστορικο.

Οπως και ολα σχεδον του Μασιμο Μανφρεντι (φημιζεται για τα ιστορικα του μυθιστορηματα)

Τα ιστορικα μυθιστορηματα ειναι αρκετα ενδιαφερονται σε μενα μιας και μπλεκουν τα ιστορικα στοιχεια με φανταστικες ιστοριες. Γινεται δηλ πιο "ζωντανη" η ιστορια...

Οι Πυλες της φωτιας μου αρεσαν (και νομιζω οτι η ταινια βασιστηκε κυριως στο βιβλιο) με την εννοια που εσυ ειπες. Περασα ευχαριστα δηλ. την ωρα μου... Στο ιδιο μηκος και ο "Τυραννος των Συρακουσων" (επισης του Μανφρεντι)
Τελευταία επεξεργασία από Tetradje και Πέμ 16 Απρ 2009, 11:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Tetradje
 
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: Πέμ 13 Δεκ 2007, 21:10

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό Olorin » Πέμ 16 Απρ 2009, 01:27

Οπως ειπε και ο Τετρατζε, εννοουσα ιστορικα και οχι μυθιστορικα (δεν ξερω αν ειναι η σωστη λεξη!). Αν και οι Πυλες της Φωτιας, οπως και ολα τα βιβλια του Στηβεν Πρεσφιλντ ειναι πολυ ακριβη (σε σχεση με την πραγματικη ιστορια). Πιο πολυ μου αρεσαν Οι Αρετες του Πολεμου, με θεμα τον Μεγα Αλεξανδρο.
Άβαταρ μέλους
Olorin
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: Τετ 26 Μαρ 2008, 03:35
Τοποθεσία: The Source

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό Isaak the Greek » Πέμ 16 Απρ 2009, 02:27

Αν και δεν διαβάζω πολλά βιβλία , το τελευταίο που θυμάμαι είναι το Aρωμα του Patrick Ziskint(η όπως αλλιώς λέγεται)

Πολύ καλο , ειδικά προς το τέλος του βιβλίου εκεί που ο δολοφόνος προσπαθεί να ξεφύγει από το κυνηγητό.Ο ίδιος συγγραφέας έχει γράψει ένα άλλο βιβλίο με τίτλο "Η κυρια ... αποφασίζει να πεθάνει" η κάπως έτσι.Μπορεί κανεις να με βοηθήσει με τον τίτλο???

Επίσης ξέρει κανεις να μου πει , που μπορώ να βρω στο διαδίκτυο ολόκληρα βιβλία στα ελληνικά , γιατί εδώ στην Australia λίγο δύσκολο να βρω.
Αν κοιμηθω νωρις, θα σηκωθω νωρις, θα βρω το λινκ νωρις και θα δω τον ΠΑΟΚ νωρις
Αν κοιμηθω αργα, θα σηκωθω αργα κι οταν θα ψαχνω για λινκ θα ειν' αργα
Άβαταρ μέλους
Isaak the Greek
 
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2008, 09:54
Τοποθεσία: Melbourne Australia

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό araya4 » Πέμ 16 Απρ 2009, 12:25

Ισαακ, εγω προσωπικα δεν ασχοληθηκα με βιβλια απο το νετ, οποτε δε μπορω να σε βοηθησω σε αυτο.

Το "αρωμα" για μενα, ειναι ενα πολυ "ρηχο" και ισως πιο πολυ γυναικειο βιβλιο. Μονο μυρωδιες, λουλουδια, φρουφρου και αρωματα που λεμε. Μονο οι τελευταιες 60 σελιδες αξιζουν (τις θυμαμαι καλα!).

Για το αλλο βιβλιο που λες, μαλλον αναφερεσαι στον Κοελο και το βιβλιο του....."η Βερονικα αποφασιζει να πεθανει", οποτε ουτε εδω μπορω να σε βοηθησω, καθως δεν ασχολουμαι προσωπικα με βιβλια τετοιας κατηγοριας.
araya4
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 03:21

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό gash04 » Κυρ 03 Μάιος 2009, 21:33

Προτείνω ανεπιφύλακτα το


ΣΙΔΗΡΑ ΚΑΙ ΧΡΥΣΗ ΔΙΑΘΗΚΗ

του Πολύβιου Δημητρακόπουλου.
( 1864-1922 )
Το βιβλίο γράφτηκε το 1901 και είναι τόσο διαχρονικό όσο δεν μπορείτε να φανταστείτε.
Τύφλα να έχει ο Όργουελ.
Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε και μέσο Internet.
Απλά απόλαυση.

Υ.Γ Είχε απαγορευτεί στην Ελλάδα όταν πρωτοδημοσιεύτηκε.
Λογικό...
Τελευταία επεξεργασία από gash04 και Δευτ 04 Μάιος 2009, 08:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΠΟΥΤΑΝΕΣ, ΟΧΙ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
gash04
 
Δημοσιεύσεις: 11059
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 17:15
Τοποθεσία: Fucking Athens

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Δευτ 04 Μάιος 2009, 02:03

araya4 έγραψε:Slade

Με εβαλες σε πειρασμο και με το σχολιο σου, θα το ψαξω το βιβλιαρακι. Επισης 2 βιβλια για Σαλονικα, ειναι το "αχ Θεσσαλονικη" αν θυμαμαι καλα, καθως και το......"Θεσσαλονικη, πολη των φαντασματων".... και αυτο δεν το θυμαμαι καλα. Αν τα ξερεις, ριξε κανα σχολιο, για το πρωτο πιο πολυ, γιατι το δευτερο μιλα για τις φυλες της πολης στις αρχες του περασμενου αιωνα........και φυσικα ερπετοφερνει καπως 8)


Το "Θεσσαλονίκη, πόλη των φαντασμάτων" όντως "ερπετοφέρνει" και ο συγγραφέας είναι Αμερικανός καθηγητής. Πραγματικά όμως σου δίνει να καταλάβεις τι παραλάβαμε εμείς οι πρόσφυγες (τα νέα αφεντικά της πόλης). Δυστυχώς (ή ευτυχώς) ο χαρακτήρας της πόλης αλλοιώθηκε δραματικά τον τελευταίο αιώνα. Μην ξεχνάμε ότι ζούμε σε μια πόλη που είναι πόλη εδώ και 2500 χρόνια σχεδόν, μοναδική περίπτωση στην ιστορία.
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8382
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Δευτ 04 Μάιος 2009, 02:08

Τρία βιβλία που μου έκαναν κλικ τα τελευταία χρόνια (δεν είμαι και βιβλιοφάγος). Σε παρένθεση μια σύντομη περιγραφή.

- STIFF, η ιστορία των πτωμάτων (που πάνε τα πτώματα όταν πεθάνουν;), Mary Roach
- Καθένας με το χρόνο του (λέει για την ώρα, το χρόνο, τα λεπτά, τις εποχές...), Γιάννης Μπαδογιαννάκης
- Η ιστορία του καφέ (όχι του Παντελή, του άλλου), Stewart Lee Allen
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8382
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό Slade » Δευτ 04 Μάιος 2009, 13:56

araya4 έγραψε:Slade

Με εβαλες σε πειρασμο και με το σχολιο σου, θα το ψαξω το βιβλιαρακι. Επισης 2 βιβλια για Σαλονικα, ειναι το "αχ Θεσσαλονικη" αν θυμαμαι καλα, καθως και το......"Θεσσαλονικη, πολη των φαντασματων".... και αυτο δεν το θυμαμαι καλα. Αν τα ξερεις, ριξε κανα σχολιο, για το πρωτο πιο πολυ, γιατι το δευτερο μιλα για τις φυλες της πολης στις αρχες του περασμενου αιωνα........και φυσικα ερπετοφερνει καπως 8)



Φιλε araya4 το "αχ Θεσσαλονικη" δεν το εχω διαβασει , το "Θεσσαλονικη, πολη των φαντασματων" ομως το διαβασα 2-3 φορες μιας κ ειναι ενα εργο το οποιο προκαλεσε ιδαιτερη αισθηση για πολλους κ διαφορους λογους οταν κυκλοφορησε κ ειναι ενα βιβλιο που αγγιζει καποια πολυ λεπτα θεματα που σηκωνουν πολυ συζητηση.
Ενω ο συγγραφεας ειναι καθηγητής ιστορίας/ερευνητης το εργο του αυτο εχει τεραστιες ιστορικες ανακριβιες , επισης ο συγγραφεας απ την αρχη του βιβλιου παρουσιαζει (σωστα) την Θεσσαλονικη σαν μια πολυπολιτισμικη πολη οπου ομως συμφωνα μ αυτον χριστιανοι,εβραιοι κ μουσουλμανοι συνυπαρχουν σχεδον αρμονικα...
Παρουσιαζει τους μουσουλμανους σαν θυματα , κατηγορει τους προσφυγες οτι ευθυνονται για την παρακμη της πολης , αγιοποιει την εβραικη κοινοτητα, αποφευγει να ασκησει οποιαδηποτε κριτικη στο οθωμανικο κρατος κ αλλα πολλα.
Βεβαιως αναφερει κ πολλες αληθειες οι οποιες απο την μερια μας εχουν αποσιοπηθει αλλα ο συγγραφεας σε καμια περιπτωση δεν κραταει ουδετερη σταση απενατι στις διαφορες εθνοτητες που κατοικουσαν στην Θεσσαλονικη.
Άβαταρ μέλους
Slade
 
Δημοσιεύσεις: 1107
Εγγραφή: Παρ 21 Νοέμ 2008, 11:10

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες