Βιβλία

Ταινίες, Μουσική, Games και ότι αλλό σχετικό...

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Shivaspace » Κυρ 20 Ιουν 2021, 22:30

:D :D είπα να πετάξω κανα "αρχιεπίσκοπο" και στα βιβλία. Βασίλι Καράσεφ λοιπόν!

ε είναι και το επίθετο ραφαήλ δε θέλει και πολύ :D

Οἱ τὰαααααααααα
Άβαταρ μέλους
Shivaspace
 
Δημοσιεύσεις: 3093
Εγγραφή: Πέμ 10 Σεπ 2020, 14:19

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Immemoric » Κυρ 20 Ιουν 2021, 22:33

Τώρα το παρατήρησα χαχαχα. τέλειος συνδυασμός ονόματος με επώνυμο. Ακούγεται ωραίο και πειστικό. Σε κάνει να θες να διαβάσεις το βιβλίο ακόμα πιο πολύ. Ακούγεται έξυπνος και σεβάσμιος συγγραφέας.
Άβαταρ μέλους
Immemoric
 
Δημοσιεύσεις: 2112
Εγγραφή: Δευτ 04 Νοέμ 2019, 17:22

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Miles » Κυρ 20 Ιουν 2021, 22:41

Αν έγραφες... Ιωάννης Σεβαστιανός, θα έλεγα ότι με τρολάρεις.
Miles
 
Δημοσιεύσεις: 4936
Εγγραφή: Δευτ 21 Δεκ 2020, 20:17

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Shivaspace » Κυρ 20 Ιουν 2021, 23:17

vale ma8ka pou8th :mrgreen:

σκώληξ ο Kύριος

:lol: :lol:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Shivaspace
 
Δημοσιεύσεις: 3093
Εγγραφή: Πέμ 10 Σεπ 2020, 14:19

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Immemoric » Δευτ 21 Ιουν 2021, 22:32

Roberto Bolano- 2666

Το τελευταίο και πιο σημαντικό μυθιστόρημα του μεγάλου χιλιανού μάστορα της γραφής διαβάζω αυτό τον καιρό. Το οποίο δεν είμαστε 100% σίγουροι ότι πρόλαβε να το τελειώσει. Έχει διάφορες αφηγήσεις-ιστορίες μεσα στο βιβλίο που μπλέκονται μεταξύ τους και μέσα σε όλα μυστηριώδεις μαζικοί βιασμοί και δολοφονίες γυναικών στο Μεξικό. Αρκετά μεγάλο, κοντά χίλιες σελίδες, αλλα πιστεύω ανταμοιβει τους τολμηρούς. Αλλιώς μπορείτε να ξεκινήσετε με την νουβέλα Τελευταία Νύχτα στην Χιλη ή το επίσης φοβερό Οι Άγριοι Ντέντεκτιβ.
Άβαταρ μέλους
Immemoric
 
Δημοσιεύσεις: 2112
Εγγραφή: Δευτ 04 Νοέμ 2019, 17:22

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Andrew R » Τρί 22 Ιουν 2021, 01:58

Οι άγριοι ντενεκτιβ είναι τόσο καλό όσο λένε;
Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση το εξώφυλλο του όταν πρωτοκυκλοφόρησε.
Andrew R
 
Δημοσιεύσεις: 2187
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2014, 23:31

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Πέμ 01 Ιούλ 2021, 17:46

Το γεφύρι του Δρίνου, του Ίβο Άντριτς.

Η ιστορία της Βοσνίας χωρίς συγκεκριμένο πρωταγωνιστή, αλλά μέσω της ιστορίας του γεφυριού της πόλης Βίσιενγκραντ.
Πιθανότατα το σημαντικότερο Γιουγκοσλαβικό λογοτέχνημα, τιμήθηκε με βραβείο Νόμπελ.

συνίσταται κάργα.
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15316
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Shivaspace » Τετ 08 Δεκ 2021, 05:24

Άβαταρ μέλους
Shivaspace
 
Δημοσιεύσεις: 3093
Εγγραφή: Πέμ 10 Σεπ 2020, 14:19

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Shivaspace » Τρί 08 Μαρ 2022, 17:51

"..ο Τρίτος Παγκόσμιος πόλεμος έ­χει αρχίσει ήδη. Μόνο που δεν το καταλάβαμε γιατί είναι διάχυτος και σκόρπιος σε πάμπολλα μικρά μέτωπα. Αλλά όλοι οι μικροί πόλεμοι, όπως τα μικρά παιδιά, μεγαλώνουν τρώγοντας όλο το φαΐ τους. Προς το παρόν, ο διάχυτος Τρίτος Παγκόσμιος Πόλεμος τρώει την υπεραξία της δουλειάς μας και μεγαλώνει... ομαλά! Κάποτε θα έρθει σε ηλικία παγκοσμιοπολεμική. Πώς λέμε ανδρική; Έτσι περίπου. Και θα γεννή­σει θάνατο διεθνή. Γιαυτό, καλά θα κάνετε να προετοιμάσετε κατάλλη­λα τα παιδιά σας, για να μην τους έρθει νταμπλάς ο Τρίτος, όπως ήρθε σε μας ο Δεύτερος. Και να δούμε τότε ποιος θα κληρονομήσει το δυαράκι με χωλ, σαλοτραπεζαρία και λουτροκαμπινέ."

Απ το πάντα επίκαιρο " Οι λαοί της Ευρώπης" του Ραφαηλίδη, σε ψηφιακή μορφή:

https://kupdf.net/download/-_59b531b8dc0d609574f30a40_pdf
Άβαταρ μέλους
Shivaspace
 
Δημοσιεύσεις: 3093
Εγγραφή: Πέμ 10 Σεπ 2020, 14:19

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό pepito » Τρί 08 Μαρ 2022, 18:25

κοκκινο στην πρασινη γραμμη -- Βασιλης Γκουρογιαννης , σχετικα με την συμμετοχη των Ελληνων στρατιωτων στα γεγονοτα του 74 στην Κυπρο, πολυ δυνατο,πολυ καλο
Κλειστε επιτελους τα γα$%@#*να τα αθλητικα ραδιοφωνα.
Άβαταρ μέλους
pepito
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Τρί 01 Μαρ 2011, 12:31

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Immemoric » Τρί 08 Μαρ 2022, 19:20

Andrew R έγραψε:Οι άγριοι ντενεκτιβ είναι τόσο καλό όσο λένε;
Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση το εξώφυλλο του όταν πρωτοκυκλοφόρησε.


Σόρρι Άντριου τώρα το είδα αυτό και ναι οι Άγριοι Ντετέκτιβ είναι φοβερό μυθιστόρημα. Ξεκίνησε διάβασε το pdf να δείς άμα σου κάνει.

Εγώ αυτές τις μέρες διαβάζω το The Love Songs of WEB Du Bois και μέχρι στιγμής πάει πολύ καλά. Η ιστορία μιας αφρο-αμερικάνικης οικογένειας μέσα στο πέρασμα του χρόνου, με μια αντιρατσιστική/φεμινιστική (intersectional) προσέγγιση. Ωραία πλοκή και γράψιμο. 800 σελίδες. Μπλέξαμε πάλι.
Άβαταρ μέλους
Immemoric
 
Δημοσιεύσεις: 2112
Εγγραφή: Δευτ 04 Νοέμ 2019, 17:22

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Andrew R » Τρί 08 Μαρ 2022, 21:35

Ευχαριστώ για την απάντηση έστω κι με λίγη καθυστέρηση :D έχω εδώ κι μια εβδομάδα το βιβλίο στα χέρια μου κι μόλις τελειώσω τον Ταξιδευτή του τεράστιου david Gemmel θα το ξεκινήσω!!
Andrew R
 
Δημοσιεύσεις: 2187
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2014, 23:31

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Immemoric » Τρί 08 Μαρ 2022, 21:46

Ωραία! Αναμένω να μου πεις πόσο πολύ σου άρεσε! :D
Άβαταρ μέλους
Immemoric
 
Δημοσιεύσεις: 2112
Εγγραφή: Δευτ 04 Νοέμ 2019, 17:22

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Luigi Vampa » Κυρ 25 Σεπ 2022, 16:02

Pep Guardiola Attacking Tactics - Tactical Analysis and Sessions from Manchester City's 4-3-3

Του Θανάση Τερζή.

Το τελείωσα σήμερα. Πολύ καλό βιβλίο με πολύ καλές εικόνες, πραγματικά eye opening για αυτούς που θέλουν να αρχίσουν να καταλαβαίνουν το ποδόσφαιρο κ όχι απλά να βλέπουν μπάλα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Ο συγκεκριμένος είχε κάνει μεγάλη επιτυχία με ένα αντίστοιχο για τον Γκουαρδιολα στη Μπαρτσα και είχε κερδίσει διεθνή αναγνώριση. Έχει γράψει κ αρκετά ακόμη, που έχω σκοπό να διαβασω. Το επόμενο θα είναι μάλλον ένα βιβλίο του, με θέμα τον Μπιελσα.

Υπάρχει κ ένας άλλος Έλληνας Μιχάλης Τσοκακτσιδης με ανάλογη δουλειά. Έχει γράψει ένα βιβλίο για τη Λίβερπουλ του Κλοπ.
Luigi Vampa
 
Δημοσιεύσεις: 2899
Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2014, 12:10

Re: Βιβλία

Δημοσίευσηαπό Immemoric » Κυρ 02 Οκτ 2022, 16:35

Τελείωσα πρόσφατα την Ιστορία της Χαμένης Κόρης, της Ελένα Φεράντε. Έχοντας διαβάσει το πρώτο και το τελευταίο βιβλίο της Νεαπολιτάνικης Τετραλογίας, και έχοντας δει τα ενδιάμεσα βιβλία ως τηλεοπτική σειρά (Η Υπέροχη Φίλη Μου, το οποίο ήταν στο Ερτφλιξ μέχρι πρόσφατα), έχω να πω ότι είναι μια από τις πιο υπέροχες σειρές βιβλίων έχω διαβάσει.

Κι επειδή συζητάμε ξανά και ξανά για τις γυναίκες, μην έχοντας την άμεση εμπειρία, τα βιβλία είναι ένας τρόπος κατανόησης των ζωών των άλλων. Πόσο μάλλον εδώ, όπου η γραφή της Φεράντε είναι συγκλονιστική.
Άβαταρ μέλους
Immemoric
 
Δημοσιεύσεις: 2112
Εγγραφή: Δευτ 04 Νοέμ 2019, 17:22

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες