Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Ταινίες, Μουσική, Games και ότι αλλό σχετικό...

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Δευτ 27 Ιούλ 2020, 18:50

Υπερλαικο σουτζουκακι η θρακα στη Μπότσαρη μεταξύ Δελφών και Εγνατία. Στα υπέρ του μαγαζιού ότι δεν έχει γύρο
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8383
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό billagorn » Δευτ 27 Ιούλ 2020, 19:42

Για κρέατα στις Συκιές πολύ ωραίο είναι το "Περί λαδόκολλας ο λόγος". Έχει στο πίσω μέρος του μαγαζιού ανοιχτή αυλή με δέντρα/κληματαριά. Όλα τα κρεατικά ωραία (σουβλάκι, λουκάνικο κλπ) και συστήνονται ακόμα και τα λαχανικά σχάρας, που είναι πραγματικά απίστευτα!
billagorn
 
Δημοσιεύσεις: 403
Εγγραφή: Κυρ 18 Μάιος 2008, 11:56

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Mitsospaoki4 » Παρ 14 Αύγ 2020, 16:50

Καμιά πρόταση για φαγητό στην παραλία Κατερίνης;;( Αν έχει πάει κανείς)
Άβαταρ μέλους
Mitsospaoki4
 
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Δευτ 21 Μάιος 2018, 12:53
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Βολος

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Τρί 01 Σεπ 2020, 12:26

Γυρίσαμε προχθές από γύρο της Πελοποννήσου. Τα μέρη που φάγαμε ήταν προμελετημένα από πριν (η έρευνα για το τι και που θα φάμε είναι πάντα εξίσου εκτενής με το που θα πάμε και τι θα δούμε). Φάγαμε σε πολλά μαγαζιά σε όλη την Πελοπόννησο αλλά θα αναφέρω αυτά που μου έκαναν περισσότερη εντύπωση.

Η Αρκαδιά στην Κυπαρισσία. Τραπέζι κάτω από πλάτανο και "μπαλκόνι" με θέα όλη την πόλη και την θάλασσα. Εξαιρετική σαλάτα με κομμάτια από λαλάγγια, η rib eye κοβόταν σαν βούτυρο το κατακαλόκαιρο.

Η Ελίτσα της Σπηλιάς, στο χωριό Σπηλιά κοντά στην Κυπαρισσία. Πολύ προσεγμένο ταβερνείο σε ένα ασήμαντο χωριό με πάρα πολύ όμορφη και προσεγμένη αυλή. Μενού σχετικά μικρό. Ξεχώρισε η μακαρονάδα τσουχτή (στο μενού την αναφέρουν ως "ταλιατέλες με τηγανιτή μυζήθρα και αυγό"), αγαπημένη μανιάτικη λιχουδιά. Η φάση θυμίζει πολύ τον Βασιλικό στην Καλλίπολη Πέλλας.

Στου Δεκλερή, στα Άνω Τρίκαλα Κορινθίας. Αποκλειστικά για κρεατοφάγους. Λουκάνικα αγριογούρουνου, παϊδάκια προβατίνας, κόκορας κρασάτος, τέτοια πράγματα. Υλικά από τις γύρω περιοχές. Πολύ ωραίο το ζηρειοτύρι Στυμφαλίας.

Η Ταβέρνα της Κυρά-Μαρίας στο Βαθύ Γυθείου. Πάλι σε τιποτένιο χωριό, σε μια σπιτική αυλή. Μπορείς να το χάσεις εύκολα αν δεν είσαι προσεκτικός. Ωραιότατο αρνάκι κοκκινιστό και μαυρομάτικα με σπανάκι. Ένας μπάρμπας με τα πιάτα ημέρας στο τεφτέρι αντί καταλόγου. Λαϊκότητα 10/10.
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15491
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τρί 01 Σεπ 2020, 13:02

Εκπλήσσομαι που κανείς δεν έχει αναφέρει τα Μπαμπάτσικα εδώ και τέσσερις σελίδες που λέγατε για φαγητό απʼέξω και junk food.

Το μαγαζί προσφέρει ό,τι ακριβώς δηλώνει η ονομασία του: το μεγαλύτερο πιτόγυρο της πόλης (και ένα τσικ ακριβότερο), χωρίς να χάνει σε ποιότητα!
Στην Αγίων Πάντων, κοντά στο σταθμό..

Και εννοείται μετά, Κατσέλης για μπουγάτσες, σφολιάτες κτλ.. Έχει και κρέπες αλλά δεν έχω πάρει. Ποιότητα, ποσότητα, τιμή όλα εξαιρετικά!! 24 ώρες ανοιχτός κάθε μέρα!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47046
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό barlow4 » Τρί 01 Σεπ 2020, 13:16

πως γινεται να μη χανει σε ποιοτητα οταν σου προσφερει μισο κιλο κρεας με 3 ευρω δεν μπορω να καταλαβω.
Κοκκαλα για ζωμο να παρεις με αυτα τα λεφτα λιγοτερο βαρος θα εχουν.
Άβαταρ μέλους
barlow4
 
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: Παρ 04 Ιούλ 2008, 14:40

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Τρί 01 Σεπ 2020, 18:16

Στην Λίμνη Πλαστηρα:

Μανιτάρι, τίμιο εστιατόριο με ωραίο φαγητό ότι φάγαμε 2 μέρες, λίγο πριν το Νεοχώρι. Και πολύ καλά ψημένη πέστροφα

Το φραγμα, μια ταβέρνα στο ΠΟΥΘΕΝΑ κυριολεκτικά, λίγο μετά το φραγμα. Μεγάλες μερίδες σε τιμή χώμα, πολύ νόστιμα όσα δοκιμάσαμε. Αν πάτε φραγμα, αξίζει

Τα υπόλοιπα που δοκίμασα ήταν απλά οκ
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11451
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό mpafos4 » Τρί 01 Σεπ 2020, 18:55

Εγώ,πάλι....σαν τσοπάνος που είμαι....-ετσι με χαρακτηρίζουν οι φίλοι μου-....δεν θέλω να τρώω σε κυριλέ μαγαζιά όταν πηγαίνω στα βουνά και τα λαγκάδια....

Πάντως,όντως,ωραίο το φαγητό στο Μανιτάρι....
ΙΒΑΝ ΣΑΒΒΙΔΗ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
mpafos4
 
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: Παρ 27 Νοέμ 2009, 13:13

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό prist64 » Τρί 01 Σεπ 2020, 19:02

κατι πιο εκλεκτο?
ΚΙ ΟΜΩΣ.....ΟΛΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ
prist64
 
Δημοσιεύσεις: 7026
Εγγραφή: Σάβ 09 Αύγ 2014, 11:36

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό pgetsos » Τρί 01 Σεπ 2020, 21:39

mpafos4 έγραψε:Εγώ,πάλι....σαν τσοπάνος που είμαι....-ετσι με χαρακτηρίζουν οι φίλοι μου-....δεν θέλω να τρώω σε κυριλέ μαγαζιά όταν πηγαίνω στα βουνά και τα λαγκάδια....

Πάντως,όντως,ωραίο το φαγητό στο Μανιτάρι....

Εννοειται, αν θελω κυριλε εχω και στην Αθηνα. Την καλυτερη προταση μου την ειχε κανει εδω συνφορουμιτης απο Καστορια που πρωτη φορα βρηκα ποτε μου προβειο φιλετο :mrgreen: + απιστευτα προβεια παιδακια
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.
Κανόνες λειτουργίας του φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
pgetsos
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 11451
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ 2011, 15:50

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Μπαρκαρούτσος » Τετ 02 Σεπ 2020, 06:28

barlow4 έγραψε:πως γινεται να μη χανει σε ποιοτητα οταν σου προσφερει μισο κιλο κρεας με 3 ευρω δεν μπορω να καταλαβω.
Κοκκαλα για ζωμο να παρεις με αυτα τα λεφτα λιγοτερο βαρος θα εχουν.



Eat and you'll remember me!
Κι εγώ έζησα τις χρυσές μας εποχές. Αλλά ήρθα εδώ να παλέψω και να σώσω την ομάδα μου. Δεν κάθομαι σε ένα πληκτρολόγιο να κρίνω και να μη βοηθάω. Ήρθα πρώτος να παλέψω τον πόλεμο. Αν δεν τους αρέσει, να μην ασχολούνται. Κουράστηκα να ακούω μαλακίες!
Θ. Χατζόπουλος

Κανόνες λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μπαρκαρούτσος
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 47046
Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:27
Τοποθεσία: Κάτω Χώρες

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό PAOK_Antarctica » Δευτ 19 Απρ 2021, 21:01

Η εστίαση είναι κλειστή εδώ και 5 μήνες οπότε τα πράγματα είναι δύσκολα για το παρόν νήμα.
Παρόλα αυτά, η κλειστή εστίαση δεν σημαίνει πως σταματήσαμε να τρώμε!
Αν μη τι άλλο, αν κάτι πήρε τα πάνω του ως δημιουργική απασχόληση με τις καραντίνες, αυτό είναι το μαγείρεμα.
Πείτε κανά φαϊ που φάγατε, που μαγειρέψατε, που βάλατε στο μάτι, καμιά συμβουλή, οτιδήποτε.

Εκτός αν είστε τίποτα φλώροι που φτιάχνουν μόνο μπανάναμπρεντς ή γκουρμεδιάρηδες σαν τον barlow που θέλει και σουβί τρομάρα του!

Εχθές έπεσε το μάτι μου σε συνταγή για κοτόσουπα με σπανάκι, πράσα, μανιτάρια και δυόσμο. Είχα ένα κοντολήξιμο κοτόπουλο στη ψυγείο, είχε και λαϊκή σήμερα, είπα να το δοκιμάσω.
Ο Απρίλης δεν ενδεικνύεται για σούπες, έχυσα πολύ ιδρώτα, αλλά το ρημάδι το άξιζε. Λοξοκοιτάζω την κατσαρόλα για τρίτο πιάτο αλλά έσβησα ήδη με σπιτική μαρμελάδα ροδάκινο από το χωριό, κρίμα είναι.
Ασπρόμαυρη Ανταρκτική
Άβαταρ μέλους
PAOK_Antarctica
 
Δημοσιεύσεις: 15491
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 17:13
Τοποθεσία: Νότιος Πόλος

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Μαυρο Χιονι » Δευτ 19 Απρ 2021, 21:05

κράτα για το κολατσιό αύριο. Ότι πρέπει η σουπιτσα να γεμίσει το στομάχι
Όσοι πάμε, τόσοι γυρίζουμε!

Κανόνες Λειτουργίας του Forum
Άβαταρ μέλους
Μαυρο Χιονι
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9917
Εγγραφή: Τετ 11 Δεκ 2013, 22:23

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό billagorn » Δευτ 19 Απρ 2021, 21:49

Χοιρινό φιλέτο αλα κρεμ με κρέμα βαλσάμκο και μανιτάρια και για συνοδευτικό ρύζι σπυρωτό με τραγανιστά κομματάκια ψημένου μπέικον και ρόδι. Tip: μόλις βγει το ρύζι ρίχνουμε τη σάλτσα του κρέατος από πάνω για να ποτίσει το ρύζι μέχρι μέσα, και μετά από πάνω το κρέας και τα μανιτάρια!
Συνοδεία με κόκκινο κρασί εννοείται
billagorn
 
Δημοσιεύσεις: 403
Εγγραφή: Κυρ 18 Μάιος 2008, 11:56

Re: Δε χορεύει νηστικό αρκούδι..

Δημοσίευσηαπό Patron » Δευτ 19 Απρ 2021, 22:35

Παιζει καμία συνταγή για μπακλαβά, όσες δοκίμασα πρόσφατα δεν με ικανοποίησαν στο ratio φύλλα/γέμιση.
Και για τσουρέκι επίσης κανένα τίποτα; δεν μου βγαίνει στην υφή όπως πρέπει. Ζύμωμα στο kitchenaid δεν έχω βρει τον βέλτιστο χρόνο.

Δυο ωραίες συνταγές για αρνί που πραγματικά μου άρεσαν

https://www.jamieoliver.com/recipes/lamb-recipes/leg-of-lamb-stuffed-with-olives-bread-pine-nuts-and-herbs-cosciotto-d-agnello-ripieno-di-olive-pane-pinoli-e-erbe-aromatiche/

Έπαιξε συνοδεία κόκκινο αντινορι

https://caruso.gr/arni-spala-confit/

Πειραματιστηκα με reisling (ξηρό)αρχικά αλλά τελείωσα με chateauneuf.

Επίσης ωραία πίτα

https://www.pandespani.com/syntages/kotopita-paradosiaki/
Patron
 
Δημοσιεύσεις: 3266
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2014, 11:16

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ψυχαγωγία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες