Γιάννης Καλαμπόκης

Re: Γιάννης Καλαμπόκης

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Παρ 24 Φεβ 2012, 11:48

Κώστα έχεις 100% δίκιο από άποψη αντικειμενικότητας σε όλα μα όλα όσα λες.
Εδώ όμως είναι η δυσκολία του γραπτού λόγου. Σε μια ζωντανή συζήτηση θα καταλάβαινες (θα ἐνοιωθες) καλύτερα την απογοήτευση από την οποία πηγάζουν οι κριτικές. Μην ξεχνάμε ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει πολύ περιορισμένα κριτήρια και λειτουργίες και τα συναισθήματα επιρρεάζουν άμεση την νοητική λειτουργία. Που το πάω; δεν ξέρω σκέφτομαι γράφοντας...
όλοι π.χ. κατανοούμε ότι το χαλαρό στυλάκι του Μπάνε τον έκανε μέτριο προπονητή διότι δεν γύμναζε την ομάδα σκληρά, δεν έδινε έμφαση στην άμυνα κτλ. και κάπου υποσυνείδητα το συνδέουμε με το χαρακτήρα του και το πόσο κρατάει στιβαρά τα λουριά σαν πρόεδρος ή λαλούν κι άλλοι Πανάκες.
Το βασικό πρόβλημα της απόλυτης έλλειψης εσόδων, όλοι οι φίλαθλοι που είμαστε γύρω από την ομάδα αλλά δεν την ζούμε κάθε μέρα ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ. Το ψιλοξέρουμε αλλά το αποφεύγουμε στην σκέψη και την λογική μας. (όπως οι φτωχοί διασκεδάζουν με μια βόλτα στην παραλία και ξεχνάνε την πείνα τους)Εμείς βλέπουμε στο παρκέ και στην οθόνη μας ένα κάκιστο μπάσκετ κι αντιδράμε, τι χάλι είναι αυτό κτλ.
Επίσης το γενικότερο ζοφερό περιβάλλον μας σπρώχνει στον αρνητισμό διαγράφοντας τα θετικά, πχ. τον προπονητή διαμάντι που ακούραστα εργάζεται σαν το μυρμύγκι, την τεράστια μεταγραφή του Παππά από το πουθενά, την προσέγγιση παικτών πρώτης γραμμής σαν τους Ντικούδη Καλαμπόκη , το ταλέντο από την Σερβία που είναι μεγάλη ενίσχυση κτλ. Ακόμη και το ταλέντο Τσακαλέρης είναι μεγάλη υπόθεση και θα φανεί από του χρόνου.
Αλλά με πορδές δεν βάφονται αυγά. Αν ο κόσμος ήξερε ότι το χαράτσι δεν βγαίνει θα έβγαζαν έναν έρανο έξω από την Τούμπα οι σύνδεσμοι ή όποιος άλλος μπορεί να οργανωθεί και θα έβγαινε ένα ποσό-ανάσα.
Το να δώσεις τον Καλαμπόκη αφού δεν μένει τίποτα πια για το τρίμηνο έχει τη λογική του...η οποία έρχεται σε αντίθεση με τις δηλώσεις του μαχητή Δήμου που ακόμη στοχεύει στην αξιοπρέπεια και την έκτη θέση και μετά σπάσιμο έδρας. Άρα τι; εγκαταλείπουμε τη χρονιά για να μην πληρώσουμε κανένα παίκτη και να φύγουν όλοι και να παίξουμε με τα τσικά; αυτό είναι που είπα δεν περίμενα ποτέ από τον Μπάνε, να χάσουμε την αξιοπρέπεια μας τελείως.
Και φυσικά να κυνηγάμε παίκτες από την Α2 του χρόνου μπας και μας κάνουν τη χάρη να έρθουν.
Ούτε σαν φυσιολογική (...μικρή) ομάδα δεν μπορούμε να σταθούμε; ούτε σαν τους συμπολίτες; σαν τους Δραμινούς;
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2249
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Γιάννης Καλαμπόκης

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Παρ 24 Φεβ 2012, 12:12

kostasff έγραψε:
KalamarGiannis έγραψε:δεν το περίμενα ποτέ από τον Μπάνε...

Και τι τον πέρασες τον Μπάνε? Γιαννακόπουλο? Πόνταρε στην συσπείρωση αλλά με άδειο γήπεδο δεν πας πουθενά. Τώρα θα του ζητήσουμε και τα ρέστα? Θα ήταν προτιμότερο να κρατήσει την ομάδα (δεν θα χαλούσε και το προφίλ του) αφήνοντας το καλοκαίρι στον επόμενο μεγαλύτερα χρέη, τα οποία ίσως μας κόστιζαν την ίδια μας την ύπαρξη ως σύλλογος?
Υ.Γ. Τα λέω σε σένα που με καταλαβαίνεις...



Ετσι απλα και σταρατα.
Dimg4
 

Re: Γιάννης Καλαμπόκης

Δημοσίευσηαπό palok » Παρ 24 Φεβ 2012, 12:38

Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: Γιάννης Καλαμπόκης

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Παρ 24 Φεβ 2012, 12:41

ναι σταράτα και με βρίσκετε σύμφωνο. Τα είπα παραπάνω.

Κι ένα θέμα ταμπού από αυτά που κάποιοι σκέφτονται αλλά δεν εκφράζουν...
μήπως κάποιοι παίκτες βγάλαν περιουσίες από τον ΠΑΟΚ και ήρθε η ώρα να βάλουν κάνα φραγκάκι πίσω???

Γιαννούλης, Ρεντζιάς, Μπάνε, Πέτζα, Κόρφας Μπουντούρης κλπ. μήπως να κάνουν ένα ταμείο συμμετοχικό και να βάλουν κάνα 300αρι στην ομάδα;
δηλαδή βάζει στο λικι ο εβραικός σύλλογος και δεν μπορούν να βάλουν οι μεγάλοι παίκτες της ομάδας ένα ποσό;


ΥΓ Γιάννη θα μας λείψεις καλή σταδιοδρομία στα ξένα και ήταν τιμή μου που τα είπαμε πρόσφατα. Η στενοχώρια με την οποία μίλησες για το μπάσκετ,την ομάδα μας, την κατάσταση στη χώρα και τον αθλητισμό της πραγματικά με άγγιξε και σε έχω πολύ υψηλά σαν αθλητή.
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2249
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Γιάννης Καλαμπόκης

Δημοσίευσηαπό shark4 » Παρ 24 Φεβ 2012, 12:54

Ειναι κριμα που χανεται ενας καλος παικτης σαν τον Καλμποκη....Πραγματικα στενοχωρηθηκα με την εξελιξη αυτη...

Σωστα τα λες Γιαννη , να βαλουν καποιοι πρωην παικτες λεφτα... Ισως να εχεις και δικιο... Με ΕΜΑΣ που δεν βαζουμε ουτε 5 ευρω , θα γινει τιποτα ?

Κακα τα ψεμματα. Απο την στιγμη που δεν υπαρχει για παραδειγμα ενας Γιαννακοπουλος ( με το χρημα αλλα κυριως με την τρελα που εχει ) θα βολοδερνουμε δεξια και αριστερα και θα εχουμε τετοια φαινομενα ....

Δυστυχως - για εμας - αυτοι ειναι σαν τα μεγαλα μαγαζια και εμεις " λατερνα- φτωχεια και φιλοτιμο"...
" Άν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου." Ε. Πάουντ
Άβαταρ μέλους
shark4
 
Δημοσιεύσεις: 4755
Εγγραφή: Δευτ 24 Αύγ 2009, 10:47

Re: Γιάννης Καλαμπόκης

Δημοσίευσηαπό kostasff » Παρ 24 Φεβ 2012, 16:22

KalamarGiannis μην νομίζεις ότι εγώ χαίρομαι με την εικόνα της ομάδας. Πονάμε το ίδιο. Ειδικά εμείς που είπαμε ζήσαμε τον μεγάλο ΠΑΟΚ (αν και ήμουν μωρό τότε:)) πονάμε δίπλα. Έλα όμως που η λογική πάει για άλλη μία φορά κόντρα στο συναίσθημα. Προέχει η επιβίωση και όχι η αγωνιστική αξιοπρέπεια. Πονάει αλλά έτσι είναι.
Όσο για την χαλαρότητα του Μπάνε, αν θυμάσαι (που σίγουρα θυμάσαι) προήλθε από την στιγμή που τραβήχτηκε η φωτογραφία τού άβαταρ μου. Όπως δήλωσε ο ίδιος, από εκείνο το κλάμα και μετά, άρχισε να βλέπει διαφορετικά τα πράγματα. Όσο για την προεδρία του, θα είχε μεγαλύτερο λόγο αν είχε γεμάτο γήπεδο μιας και όλοι θα ήξεραν πως ο κόσμος πηγαίνει στο γήπεδο (και) για τον Μπάνε, καθώς επίσης θα είχε και φράγκα για να κινηθεί διαφορετικά. Τώρα που ο κυρίως χρηματοδότης είναι άλλος, πως να λειτουργήσει σαν πραγματικός πρόεδρος? Τον αφήσαμε μόνο του και τώρα τον κατηγορούμε ότι απέτυχε. Αυτό δεν τρώγεται.
Για τον Καλαμπόκη θα πω πως είναι η μοναδική αποχώρηση που με πονάει τόσο. Πολύ αγαπημένος μου παίκτης και αν θα έπρεπε να διαλέξω μόνο μια ανανέωση για του χρόνου, θα ήταν χωρίς δεύτερη σκέψη αυτός. Πραγματικά πόνεσε αυτή η απώλεια. Καλή επιτυχία Γιάννη και καλή επιστροφή το συντομότερο.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Γιάννης Καλαμπόκης

Δημοσίευσηαπό kostasff » Παρ 24 Φεβ 2012, 22:12

Χέρμπερτ: "Εξετάζουμε και Καλαμπόκη και Τσαλδάρη"

Ο τεχνικός της Άλμπα Βερολίνου, Γκόρντον Χέρμπερτ, μίλησε στο Sport24.gr για το ενδιαφέρον για τον Γιάννη Καλαμπόκη και αποκάλυψε και αυτό για τον Δημήτρη Τσαλδάρη.

Σύμφωνα με τον τεχνικό της Άλμπα Βερολίνου, Γκόρντον Χέρμπερτ, εκτός του Γιάννη Καλαμπόκη τον ενδιαφέρει και ο Δημήτρης Τσαλδάρης όπως υποστήριξε στο Sport24.gr.

Ο Καναδός τεχνικός γνωρίζει τον Καλαμπόκη ως αντίπαλο από την περίοδο 2007-2008 που είχε βρεθεί στην άκρη του πάγκου του Άρη ως παίκτη του Πανιωνίου σε μία χρονιά όπου είχε για παίκτη του τον Τσαλδάρη.


"Είναι αλήθεια ότι μας ενδιαφέρει ο Καλαμπόκης αλλά μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάποια συμφωνία αν και μιλάμε με τον εκπρόσωπό του", σημείωσε ο Χέρμπερτ στην αρχική του τοποθέτηση και πρόσθεσε: "Πρόκειται για έναν παίκτη που τον γνωρίζω από την παρουσία μου στον Άρη όταν και τον είχα αντιμετωπίσει ως αντίπαλο στα παιχνίδια με τον Πανιώνιο. Είναι ένας παίκτης έμπειρος που παίζει δυνατά για την ομάδα".

Για το αν ο Καλαμπόκης είναι η μόνη λύση που εξετάζει στην προσπάθεια ενίσχυσης της Άλμπα Βερολίνου ο τεχνικός της αποκάλυψε πως: "Εκτός του Καλαμπόκη έχουμε εξετάσει και μία ακόμη περίπτωση Έλληνα παίκτη.

Του Δημήτρη Τσαλδάρη του Άρη που τον είχα και παίκτη μου όταν ήμουνα στην ομάδα και τον γνωρίζω και τον εκτιμώ από την συνεργασία μας", κι όσο για το αν έχει έρθει σε επικοινωνία μαζί του με κάποιον στον Άρη δεν το αρνήθηκε: "Πράγματι είχα προσωπική επικοινωνία στο ξεκίνημα της εβδομάδας όπως και με τον πρόεδρο του Άρη, Γιάννη Δαμιανίδη".

Παραδέχθηκε δε ότι: "Μου αρέσουνε γενικά οι Έλληνες παίκτες όπως και ο τρόπος που αγωνίζονται. Ωστόσο οι Καλαμπόκης και Τσαλδάρης δεν είναι οι μόνες μας επιλογές καθώς υπάρχουνε και δύο Αμερικανοί που εξετάζουμε.

Όπως και να έχει όμως έχουμε ακόμη χρόνο μέχρι την Τρίτη που είναι και η τελευταία μέρα ενίσχυσής μας για την συνέχεια του γερμανικού πρωταθλήματος. Πιστεύω όμως ότι το αργότερο την Κυριακή ή την Δευτέρα θα έχουμε καταλήξει στον παίκτη που θα αποκτήσουμε".
http://www.sport24.gr/Basket/ElladaBask ... 64685.html
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Γιάννης Καλαμπόκης

Δημοσίευσηαπό kostasff » Παρ 24 Φεβ 2012, 22:13

Τον Τσαλδάρη να διαλέξεις που τον γνωρίζεις καλύτερα...... :mrgreen:
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Γιάννης Καλαμπόκης

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Σάβ 25 Φεβ 2012, 06:32

KalamarGiannis

να σου κανω αντιλογο.

Και ποιος τους υποχρεωνει να βαλουν λεφτα στον ΠΑΟΚ απο τον οποιο οπως λες εβγαλαν περιουσιες? Τη δουλεια τους δεν εκαναν και με το παραπανω? Ειναι σαν να δουλευες χρονια σε μια εταιρια, να τα εδινες ολα αλλα να εβγαζες και πολλα λεφτα και μετα να σου ελεγαν εισαι ηθικα υποχρεωμενος να χωσεις λεφτα στην εταιρια!

Φιλε, οπως εβγαλαν περιουσιες, ετσι βγηκαν περιουσιες και στον ΠΑΟΚ εξαιτιας τους ομως. Το θεμα ειναι που πηγαν οι περιουσιες και τι διαχείριση εγινε, οχι γιατι δε βοηθαει ο Πετζα και ο Κορφας.
Dimg4
 

Re: Γιάννης Καλαμπόκης

Δημοσίευσηαπό kostasff » Σάβ 25 Φεβ 2012, 09:03

Εννοείται πως είναι ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι όπως τα λες αλλά σε παρακαλώ μην μου τον εξαγριώνεις. Είναι σε δύσκολα φεγγάρια.... :opaokara:
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Γιάννης Καλαμπόκης

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Σάβ 25 Φεβ 2012, 10:01

E γιατι δε μιλας πιο νωρις??

Ουυ οι αχαριστοι παικτε του ΠΑΟΚ δε δινετε τα λεφτα σας! :lol:
Dimg4
 

Re: Γιάννης Καλαμπόκης

Δημοσίευσηαπό kostasff » Σάβ 25 Φεβ 2012, 10:45

Να πάρουμε την λίστα από το θέμα "χειρότερη πεντάδα" και να επιστρέψουν όλοι τους τα χρήματα. Όλα τα παλτά της ομάδας τρέμετε....
Υ.Γ. Όχι, ο Καλλές δεν βρίσκετε ανάμεσά τους... :mrgreen:
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: Γιάννης Καλαμπόκης

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Σάβ 25 Φεβ 2012, 10:53

LOL χα χα!

όχι ρε σήμερα έχουμε νίκη στις 5 κι είμαι στα πάνω μου... :D :P
άσε που για αντίλογο ζω μπας και μάθω κάτι καινούριο!

εννοείται ότι το σκέφτηκα ότι κι εμένα αν μου έλεγε η εταιρία από τα μισθά που σου έδωσα δώσε τώρα κάτι πίσω θα γελούσα, αλλά ...ίσως αν την αγαπούσα και δεν ήθελα να την δω να εξαφανίζεται; ίσως αν ήταν κάτι παραπάνω από μία δουλειά, μου είχε δώσει αγάπη από τον κόσμο, αναγνωρισιμότητα , επιτυχία ; ίσως αν εξἀιτίας της έβγαλα κι άλλα λεφτά σε κάτι άλλο αφού αποχώρησα; μήπως τότε θα ήταν λογικό να βοηθήσω,έστω με ένα άτοκο δάνειο και όχι χάρισμα;
δεν θεωρώ ότι είναι υποχρεωμένος κανείς, αλλά άλλο να πουν στον μικρομεσαίο πολίτη βοήθα κι άλλο σε κάποιον που έχει ας πούμε και 800.000 δολλάρια.
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2249
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: Γιάννης Καλαμπόκης

Δημοσίευσηαπό Dimg4 » Σάβ 25 Φεβ 2012, 11:08

Ξερεις ποια ειναι η διαφορα? εγω κι εσυ ισως αν ειμασταν στη θεση τους θα διναμε 100-200 χιλιαρικα να δυναμωσει η ομαδα.
Αλλα φιλε μου ΕΜΕΙΣ ειμαστε ΠΑΟΚια. Οι παικτες απλως ματωσαν τη φανελα και εκτιμησαν το ψωμακι τους αλλα μεχρι και εκει και δικαιωμα τους.
Εγω πηρα διαρκειας και μενω αυστραλια οποτε δεν πατησα παλατακι φετος. Ποιο απο αυτους τους πρωην παικτες μας πηραν διαρκειας?
Dimg4
 

Re: Γιάννης Καλαμπόκης

Δημοσίευσηαπό kostasff » Σάβ 25 Φεβ 2012, 17:19

αν υπήρχε στήριξη από τον κόσμο ίσως κάποιοι να έβαζαν κάποια χρήματα. Τώρα που εμείς παράτησα εγκαταλείψαμε την ομάδα, γιατί να το κάνουν? Και η ανάληψη της προεδρίας από τον μπάνε εδώ είναι ουσιαστικά μια προσφορά του ιδίου προς τον σύλλογο? Ή θεωρεί κάποιος ότι το έκανε για να βγάλει?
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παίχτες ομάδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες