ΠΑΟΚ - ΙΚΑΡΟΣ 81-76 MVP,σχόλια & παραλειπόμενα.

Σχόλια - κριτική για όλους τους αγώνες του νέου πρωταθλήματος Basket League και όλων των παραλειπομένων...

MVP

Τ.ΓΚΙΝΤΕΝΣ
87
81%
Ν. ΣΤΙΓΚΕΡΣ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δ. ΑΡΑΠΗΣ
2
2%
Μ. ΑΛΕΞΙΤΣ
2
2%
Δ. ΝΤΙΚΟΥΔΗΣ
1
1%
Γ. ΚΑΛΑΜΠΟΚΗΣ
5
5%
Ρ.ΡΑΪΤ
1
1%
Μ. ΓΙΑΝΝΑΚΙΔΗΣ
1
1%
Ν. ΚΑΛΛΕΣ
7
7%
Ε. ΤΣΑΚΑΛΕΡΗΣ
1
1%
 
Σύνολο ψήφων : 107

Re: ΠΑΟΚ - ΙΚΑΡΟΣ 81-76 MVP,σχόλια & παραλειπόμενα.

Δημοσίευσηαπό kostasff » Δευτ 09 Ιαν 2012, 17:56

Ωραία είναι όλα αυτα αλλά και πολύ θεωρητικά. Άλλο θέλω κι άλλο μπορώ. Πιστεύεις δηλαδή πως αν τους πει ο σούλης να κάνουν ότι θέλουν με τον βαζελο τότε αυτοί θα αρχίσουν τους αιφνιδιασμούς τα καρφώματα και ότι άλλο...? Δεν νομίζω να μπορούν. Έτσι απλά.
Υ.Γ. Δεν ξέρεις τι τους λέει πριν από κάθε ματς. Έπαιξα κι εγώ "τελειωμένα" ματς και τα λόγια του προπονητή δεν ήταν πολύ διαφορετικά από αυτα που λες. Αποτέλεσμα? Μας στραγγαλιζαν και δεν κάναμε "κιχ". Από την άλλη έπαιξα και "τελειωμένα" ματς αλλά από την δυνατή πλευρά. Όταν ο αντίπαλος την έβλεπε έτσι, εμείς κάναμε διπλό πάρτυ και αυτοί έφευγαν με καυγάδες. Όπως και να το κάνεις οι 30άρες δημιουργούν θέματα, όσο μεγάλη κι αν είναι η διαφορά δυναμικότητας.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: ΠΑΟΚ - ΙΚΑΡΟΣ 81-76 MVP,σχόλια & παραλειπόμενα.

Δημοσίευσηαπό kostasff » Δευτ 09 Ιαν 2012, 17:59

ronaldo έγραψε:απλα εμεις δεν εχουμε πλει μεικερ να δημιουργει πλεονεκτημα οποτε πρεπει να κανουμε και κανενα συστημα παραπανω

Και ποιος λέει ότι το πλεονέκτημα πρέπει να το δημιουργεί ο άσσος? Μια χαρά το κάνει ο Καλαμπόκης ή πέρυσι ο Λαζος κλπ.
Δες ξανα το πρώτο ημίχρονο και θα δεις πόσες φορές το έκανε ο ράιτ.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: ΠΑΟΚ - ΙΚΑΡΟΣ 81-76 MVP,σχόλια & παραλειπόμενα.

Δημοσίευσηαπό KalamarGiannis » Δευτ 09 Ιαν 2012, 18:05

έχω ξεκαθαρίσει ότι γνωρίζω streetball και όχι μπάσκετ ομάδας...άρα έχεις και περισσότερες γνώσεις και περισσότερο δίκιο λόγω εμπειρίας... απλά έτσι το βλέπω από τη μεριά που το παίζω το παιχνίδι...αν δηλαδή λες ότι κατά 80% το να αποδομήσεις το παιχνίδι βαίνει υπέρ του οργανομένου αντιπάλου, πάω πάσο... μου χάλασες τη φαντασίωση!

όμως όταν δω ξανά άσσο που να κάνει αυτό που θέλω ( κάθετη εφόρμηση μετά από άδειασμα του προσωπικού αντιπάλου με απότομη αλλαγή κατεύθυνσης) θα σε ξαναρωτήσω να δω αν αυτό το προτιμάμε από τον παίκτη που σταματάει στη γραμμή του βόλευ για να δώσει πλάγια πάσα...
Το πλεονέκτημα μπορεί να το φτιάξει πρώτος και γρηγορότερα αυτός που παίρνει πρώτος την μπάλα... δεν χρειάζεται σπατάλη 15'' για να φτάσει να το κάνει άλλος...

σωστό αυτό με τις δυνάμεις στην επίθεση αλλά απαράδεκτο για επαγγελματική ομάδα. Ας κάνει συχνές αλλαγές 12 παικτών να έχουν όλοι δυνάμεις, ας κάνουν καλή προετοιμασία-επαγγελματίες είναι. Τι δικαιολογία είναι το κουράζομαι για να κάνω την δουλειά μου; που είναι και χόμπυ;
δηλαδή εμείς λέμε στα αφεντικά μας κουράστηκα κατά τη διάρκεια του 8ωρου;
Τελευταία επεξεργασία από KalamarGiannis και Δευτ 09 Ιαν 2012, 18:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
>Βall every day
>Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ-εμείς τελειώνουμε
>Καιρός για αποτοξίνωση από την υγιεινή διατροφή
Άβαταρ μέλους
KalamarGiannis
 
Δημοσιεύσεις: 2230
Εγγραφή: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:30

Re: ΠΑΟΚ - ΙΚΑΡΟΣ 81-76 MVP,σχόλια & παραλειπόμενα.

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 09 Ιαν 2012, 18:07

για να παίξω και λίγο με τις λέξεις: εμείς δεν έχουμε το πλεονέκτημα να δημιουργεί ο άσσος ;)

PS: σίγουρα ωραία τα λέμε στη θεωρία, +φωνώ. Απάντησε μου όμως φίλτατε λαρισαίε, ο zeljko ή ο φίλος μου ο pascual στην barca που έχουνε τα καλύτερα ρόστερ στην Ευρώπη γιατί έχουνε και τα πιο πολλά και πιο πολύπλοκα επιθετικά συστήματα στην Ευρώπη? Γιατί δε λέει ο zeljko διαμαντίδη πάρε τη μπάλα, πέρνα τον αντίπαλό σου και πάμε παρακάτω? Επίσης ο Διαμαντίδης που έχει το καλύτερο τρίποντο Στην Ευρώπη (άντε να το χει ο navarro) γιατί χρειάζεται screen ψηλά για να κάνει το σούτ ελεύθερος και δεν το χρειάζεται ας πούμε ο Gray ή ο Wright? :?
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: ΠΑΟΚ - ΙΚΑΡΟΣ 81-76 MVP,σχόλια & παραλειπόμενα.

Δημοσίευσηαπό kostasff » Δευτ 09 Ιαν 2012, 18:33

Χρειάζεσαι πολυπλοκότερα συστήματα γιατί έχεις υψηλές βλέψεις άρα θα αντιμετωπίσεις σπουδαιότερες ομάδες (δεν σε ενδιαφέρει να κερδίσεις το περιστέρι αλλά την μπάρτσα) άρα και καλύτερες άμυνες. Επίσης με καλά συστήματα μπορείς να αντιμετωπίσεις τυχών κακές επιθετικές ημέρες των παικτών σου.
Το σωστό σουτ είναι να γίνει με όσο το δυνατόν καλύτερες προϋποθέσεις και το σκριν είναι δυνατό να σου τις δώσει αυτές άρα είναι απολύτως φυσιολογικό να το επιδιώξεις, είτε μπορείς να το βάλεις με κρεμασμένο αντίπαλο είτε όχι. Εκεί είναι και η διαφορά της μεγάλης ομάδας. Κυνηγάει πάντα το καλύτερο. Γι αυτό και ο ζέλικο πολλές φορές κοκκινίζει από τα νεύρα του κι ας έχει μπει το σουτ. Γιατί δεν έγινε κάτω από τις καλύτερες προϋποθέσεις (ενώ αυτές μπορούσαν να υπάρξουν). Γι αυτό θέλει την έξτρα πάσα. Γιατί ενώ μπορεί να το βάλει ο διαμαντίδης ώντας μαρκαρισμενος, αυτός θέλει το ελεύθερο σουτ. Κάπως έτσι ξεχωρίζουν οι τελειωμανείς και επιτυχημένοι.
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: ΠΑΟΚ - ΙΚΑΡΟΣ 81-76 MVP,σχόλια & παραλειπόμενα.

Δημοσίευσηαπό ronaldo » Δευτ 09 Ιαν 2012, 18:36

kostasff έγραψε:
ronaldo έγραψε:απλα εμεις δεν εχουμε πλει μεικερ να δημιουργει πλεονεκτημα οποτε πρεπει να κανουμε και κανενα συστημα παραπανω

Και ποιος λέει ότι το πλεονέκτημα πρέπει να το δημιουργεί ο άσσος? Μια χαρά το κάνει ο Καλαμπόκης ή πέρυσι ο Λαζος κλπ.
Δες ξανα το πρώτο ημίχρονο και θα δεις πόσες φορές το έκανε ο ράιτ.



δεν λεω οτι πρεπει μονο ο ασος να το δημιουργει
οπως λες και ο καλαμποκης το δημιουργει απο την περιφερεια
απλα σαν θεση ο πλει μεικερ ειναι αυτος που φτιαχνει το παιχνιδι και εχει πιο πολυ την μπαλα στα χερια οποτε ειναι σημαντικο να εχεις εναν ασο που να δημιουργει πλεονεκτημα και η να σκοραρει η να πασαρει

ο καλαμποκης το κακο που εχει ειναι οτι ντε και καλα τελειωνει την φαση
ειτε του βγει ειτε δεν του βγει η τριπλα
για αυτο ειναι και δυαρι αλωστε και οχι ασος
και το ξαναλεω για να μην παρεξηγηθω οτι ειναι παιχταρας

επειδη δυσκολα να ξαναδω το παιχνιδι ο ραιτ δημιουργησε πλεονεκτημα θες να πεις η οχι?
Άβαταρ μέλους
ronaldo
 
Δημοσιεύσεις: 1604
Εγγραφή: Τρί 08 Απρ 2008, 23:13

Re: ΠΑΟΚ - ΙΚΑΡΟΣ 81-76 MVP,σχόλια & παραλειπόμενα.

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 09 Ιαν 2012, 18:37

συμφωνούμε μέχρι τελείας. προτελευταίας όμως :mrgreen: Στην τελευταία σου πρόταση περίμενα να μου πείς οτι όλα αυτά που περιέγραψες πιο πάνω πρέπει να είναι αυτονόητα για μία ομάδα του επιπέδου (ή του μπασκετικού iq αν θες) του ΠΑΟΚ... ;)
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: ΠΑΟΚ - ΙΚΑΡΟΣ 81-76 MVP,σχόλια & παραλειπόμενα.

Δημοσίευσηαπό kostasff » Δευτ 09 Ιαν 2012, 18:41

Να πω πως δεν θεωρώ πως έχει απαραίτητα κάποιος ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο. Απόψεις εκφράζουμε και σε καλό (νομίζω) κλίμα. Μου αρέσει που μπορούμε και το κάνουμε χωρίς εντάσεις και άλλες καγκουριες. Σίγουρα κερδίζω πολλά από αυτα που γράφονται και με κάνουν να σκέφτομαι τι από αυτα που νόμιζα μέχρι χθες σωστά τελικά είναι λάθος ;)
Υ.Γ. Μακάρι να ήταν και ο [/b]OLI[/b] εδώ, η απόλυτη μηχανή γνώσεων...
Υ.Γ. Μέχρι να το γράψω έπεσαν εκατό ποστ :opaokara:
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: ΠΑΟΚ - ΙΚΑΡΟΣ 81-76 MVP,σχόλια & παραλειπόμενα.

Δημοσίευσηαπό palok » Δευτ 09 Ιαν 2012, 18:52

kostasff έγραψε:Υ.Γ. Μακάρι να ήταν και ο [/b]OLI[/b] εδώ, η απόλυτη μηχανή γνώσεων...


έλα μωρέ με το "ΠΑΛΤΟ" ... :mrgreen: :opaokara: :nairepaok:
Άβαταρ μέλους
palok
 
Δημοσιεύσεις: 10586
Εγγραφή: Τρί 18 Νοέμ 2008, 19:19
Τοποθεσία: Holargos

Re: ΠΑΟΚ - ΙΚΑΡΟΣ 81-76 MVP,σχόλια & παραλειπόμενα.

Δημοσίευσηαπό kostasff » Δευτ 09 Ιαν 2012, 18:59

:opaokara:
Υ.Γ. Ελπίζω να μην διαβάζει :nairepaok:
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: ΠΑΟΚ - ΙΚΑΡΟΣ 81-76 MVP,σχόλια & παραλειπόμενα.

Δημοσίευσηαπό kostasff » Δευτ 09 Ιαν 2012, 19:07

ronaldo έγραψε:επειδη δυσκολα να ξαναδω το παιχνιδι ο ραιτ δημιουργησε πλεονεκτημα θες να πεις η οχι?

Όσο είδαμε όχι αλλά υπάρχουν στιγμές που δείχνει ότι μπορεί. Σου ανέφερα το πρώτο ημίχρονο γιατί έβγαλε κάποιες πολύ καλές πασες αλλά δεν κατέληξαν όλες σε καλάθι (π.χ. έφυγε η μπάλα από τα χέρια του δήμου σε μια πολύ όμορφη πάσα) κι έτσι δεν γράφηκαν ως ασίστ για να τις τρίψω στην μούρη του θωμα που λατρεύει την στατιστική... :opaokara:
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: ΠΑΟΚ - ΙΚΑΡΟΣ 81-76 MVP,σχόλια & παραλειπόμενα.

Δημοσίευσηαπό denis » Δευτ 09 Ιαν 2012, 20:10

Οκ αρχίζω να πιστεύω πως ο Ράιτ έχει ρίζες από Λάρισα ρε Κώστα :mrgreen: :mrgreen: . θα μείνεις στην ιστορία του ΠΑΟΚμανια όπως κ κάποια παλιά ζευγάρια τον Νοβίτο με τον Χέλιγουελ και του Μάκησ4444 με τον Ταπούτο :lol: :lol:
Σε όσα φόρουμ γράφω δεν έχω δει τέτοιο πολιτισμό σε διαφωνίες(ρε μήπως οι μπασκετικοί δεν ανήκουμε στον ΠΑΟΚ?)
ΠΑΟΚ παντού αλλά στο ΜΠΑΣΚΕΤ 1926 φορές παραπάνω
Μακριά οι ποδοσφαιροΚΆΦΡΟΙ από το ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥ. 4+2+2 αγωνιστικές (για μια χρονιά)ήταν αρκετές
Με Μπάνε Σούλη και Μάτζικ δεν υπάρχει λόγος να μην πάρεις διαρκείας
Άβαταρ μέλους
denis
 
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 16:24
Τοποθεσία: Ωραιόκαστρο

Re: ΠΑΟΚ - ΙΚΑΡΟΣ 81-76 MVP,σχόλια & παραλειπόμενα.

Δημοσίευσηαπό Lord » Δευτ 09 Ιαν 2012, 20:34

Ντένις,το ζευγάρι ήταν Gash-Κροκοδειλάκιας.. 8-) :lol: :lol: :opaokara: :opaokara:
ΠΑΟΚ ο ένας,στον κόσμο άλλος κανένας..
ΠΑΟΚ γιατί,γιατί μας βγάζεις την ψυχή...
Άβαταρ μέλους
Lord
 
Δημοσιεύσεις: 4153
Εγγραφή: Δευτ 27 Οκτ 2008, 23:40
Τοποθεσία: Ξεσαλόνικα

Re: ΠΑΟΚ - ΙΚΑΡΟΣ 81-76 MVP,σχόλια & παραλειπόμενα.

Δημοσίευσηαπό kostasff » Δευτ 09 Ιαν 2012, 21:30

Το σκεφτόμουν πρόσφατα. Που είναι αυτα τα παιδιά? Παίχτηκε τίποτα?
Πρόεδρος ΚΑΕ ΠΑΟΚ Μπάνε Πρέλεβιτς:
"Η εξυγίανση είναι μονόδρομος, δεν υπάρχει άλλη λύση για την ομάδα. Το θέμα είναι ποιος έχει τις ψυχικές δυνάμεις να το κάνει και να πάρει το προσωπικό κόστος να το προχωρήσει"
Άβαταρ μέλους
kostasff
 
Δημοσιεύσεις: 4322
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν 2008, 17:30

Re: ΠΑΟΚ - ΙΚΑΡΟΣ 81-76 MVP,σχόλια & παραλειπόμενα.

Δημοσίευσηαπό denis » Τρί 10 Ιαν 2012, 01:39

'Άρχοντα ναι έχεις δίκιο!! 'Οπως και να έχει τους έφαγε κ τους 2, έχω καιρό να τους δω :o :o
ΠΑΟΚ παντού αλλά στο ΜΠΑΣΚΕΤ 1926 φορές παραπάνω
Μακριά οι ποδοσφαιροΚΆΦΡΟΙ από το ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥ. 4+2+2 αγωνιστικές (για μια χρονιά)ήταν αρκετές
Με Μπάνε Σούλη και Μάτζικ δεν υπάρχει λόγος να μην πάρεις διαρκείας
Άβαταρ μέλους
denis
 
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 16:24
Τοποθεσία: Ωραιόκαστρο

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πρωτάθλημα Basket League 2011-2012

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες