Ο Φρανκ στην Χώρα των Λευκών Ζουλού

Θέματα που αφορούν την επικαιρότητα και τα Μ.Μ.Ε.

Re: Ο Φρανκ στην Χώρα των Λευκών Ζουλού

Δημοσίευσηαπό kaltirim » Τρί 18 Αύγ 2015, 22:19

...και είδα με τόση χαρά το θέμα να έχει Post αλλά τελικά τζίφος :(
Περιμένουμε με ανυπομονησία λοιπόν.
Άβαταρ μέλους
kaltirim
 
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Παρ 03 Ιουν 2011, 21:49

Re: Ο Φρανκ στην Χώρα των Λευκών Ζουλού

Δημοσίευσηαπό prist64 » Τρί 18 Αύγ 2015, 22:28

Θα κανετε λιγη υπομονη,
γιατι ο Γιωργος κανει διακοπες.

Απο βδομαδα τα νεωτερα,
εγω βεβαια εχω 2-3 χειρογραφα,αλλά με εβαλε να ορκιστω στην υγεια του Σαλπι(χρονια πολλα),
οποτε καταλαβαινετε οτι δεν μπορω να τα αποκαλυψω.
ΚΙ ΟΜΩΣ.....ΟΛΟΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ
prist64
 
Δημοσιεύσεις: 6996
Εγγραφή: Σάβ 09 Αύγ 2014, 11:36

Re: Ο Φρανκ στην Χώρα των Λευκών Ζουλού

Δημοσίευσηαπό kaltirim » Τρί 18 Αύγ 2015, 22:32

:lol: :lol: :lol:
Ωραίος!
Άβαταρ μέλους
kaltirim
 
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Παρ 03 Ιουν 2011, 21:49

Re: Ο Φρανκ στην Χώρα των Λευκών Ζουλού

Δημοσίευσηαπό georgedoulk2008 » Πέμ 03 Σεπ 2015, 12:34

Αλυσιδωτή αντίδραση.

Παρτ Ουάν
Κατάρα στο φιλότιμο…

Σύρθηκε με δυσκολία από το κρεβάτι με κατεύθυνση προς το μπάνιο. Οι φωνές του μωρού από το διπλανό δωμάτιο είχαν διακόψει την ονειροπόλησή του. Από το μυαλό του περνούσαν μια μία σαν φωτογραφίες, οι εικόνες του ένδοξου παρελθόντος. Ο Μεγαλέξανδρος να του λέει γλυκά πώς τη μπάλα δεν την κοντρολάρουμε με το καλάμι και ύστερα ο Άγγελος να σχηματίζει ένα Σταυρό μπροστά στο πρόσωπό του, πριν τον βάλει αλλαγή. Χοντρές στάλες ιδρώτα να σχηματίζονται στο μέτωπό του καθώς έτρεχε να προλάβει τις γιόμες του Βόκολου, πανηγυρισμοί μπροστά στο πέταλο, κατήφεια κάθε πρώτη του μηνός που περίμενε το τσεκ του Τζον Γού που ποτέ δεν ερχόταν, μιζέρια, προσφυγές και καταλήψεις. Το γυαλί έσπασε ένα βροχερό απόγευμα στην Ξάνθη. Το σουτ, το γκόλ, το «ΣΟΥΤ», η γιούχα, οι Ισλανδοί ψαράδες και το Πρώτο Τέλος. Μετά οι συναυλίες, ο έρανος, το αεροδρόμιο, η ξελογιάστρα η Αθήνα, το Πρωτάθλημα και η Εθνική. Πριν από όλα αυτά Το Πέναλτυ. Εκεί που σκότωσε τον Μήτσο για να γίνει «Σάλπι».
Καθώς έπλενε το πρόσωπό του που κάθε χρόνο μεγάλωνε προς το μέτωπο, σκεφτόταν πώς θα ήταν η ζωή του αν είχε μείνει χάμου. Θα ήταν τουλάχιστον ο Σάλπι; Θα είχε σηκώσει ακόμα ένα Κύπελλο; Σίγουρα θα είχε γλυτώσει ώρες ψυχοθεραπείας, ίσως να είχε λίγα περισσότερα μαλλιά. Δεν μπορεί, κάποτε θα έπαυε και η γιούχα στην Τούμπα ή τουλάχιστον θα την έτρωγε μια φορά το χρόνο. Θα ήξερε ποιος είναι στην τελική. Ο Σάλπι του Panathinaikos και της Εθνικής. Σήμερα η πόρτα του Ατρομήτου και του Πανιωνίου θα ήταν ανοικτή για να τελειώσει την καριέρα του με δόξα και τιμή. Αλλά μέσα του ήξερε: από το τούνελ των Τεμπών και πάνω θα ήταν για πάντα ο ΚΟΝΤΟΣ. Αυτό του σούβλιζε την περηφάνια, δεν το άντεχε. Τα λεφτά είναι γλυκά αλλά δεν φέρνουν την ευτυχία. Τουλάχιστον όχι όσο κλωτσάς την μπάλα. Από εδώ και πέρα ίσως τα πράγματα να πάνε καλύτερα.
Ίσως σε μερικά χρόνια να μπορεί να πάει με την κόρη του στη Τούμπα και να έχουν αλλάξει οι καιροί και να έχει χάσει και τα υπόλοιπα μαλλιά του και να μην τον γνωρίσει κανένας και να στηθεί στην ουρά κρατώντας πασατέμπο και καθισματάκι από αφρολέξ και να μπει στην 5 όπως τόσοι και τόσοι μεσήλικες και το κοριτσάκι να κουνάει τη σημαιούλα ΠΑΟΚ-ΠΑΟΚ και αυτός να χαζεύει μια στο γήπεδο και μια τους πυρσούς στην 4 και ίσως να ξανανιώσει «Μήτσος».


Παρτ Του (φάιναλ)

«Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση από το να σε αναγνωρίζουν στην πατρίδα σου» σκεφτόταν ο Φρανκ. Τα κέφια της κληρωτίδας του έδωσαν την ευκαιρία να γυρίσει στην Κοπεγχάγη και να τρίψει στην μούρη των «φίλων» που ψιθύριζαν ότι ξέπεσε στην Ελλάδα, την επιτυχία του.
Ήταν ικανοποιημένος με την δουλειά του. Έφερε αυτούς που ήθελε, στα λεφτά που ήθελε και έδιωξε αυτούς που του δημιουργούσαν πρόβλημα. Ο Ιβάν έχωνε γερά, δεν είχε παράπονο. Μπορεί να ήταν λίγο ιδιότροπος και ξερόλας, αλλά η τσέπη του ήταν βαθιά και οι προθέσεις του αγνές.
Δεν είχε αγχωθεί για το Πρωτάθλημα. Ούτως ή άλλως δεν περίμενε αποτελέσματα από την πρώτη μέρα. Έβλεπε όμως ότι τα πράγματα στο Γκρης δεν ήταν όπως νόμιζε στην αρχή. Εδώ οι ομάδες δεν έμπαιναν για να παίξουν «μπάλα» αλλά για να μην αφήσουν εσένα να παίξεις. Χρειαζόταν έναν κράχτη. Όσο καλό εμπόρευμα και αν πουλάς, αν η ετικέτα δεν γράφει πάνω μάρκα κανείς δε σε παίρνει στα σοβαρά.

Όταν συναντήθηκε με τον Ιβάν στο Μ.Π. και άκουσε τα παράπονα γιατί δεν φέρνει φορ, του το είπε καθαρά: «Με τα λεφτά που έχω στην διάθεσή μου μπορώ να φέρω κάνα ταλεντάκι άντε κάνα γυρολόγο. Έχεις λόκω; Τώρα είναι η ώρα να το δείξεις».
Είχε καταλάβει πλέον πως δούλευε ο Ιβάν. Του είχε μάθει τον τρόπο η Μαρία. Αν τον έφερνε στο φιλότιμο και στο πείσμα ήταν ικανός για όλα.

Αυτή η Μαρία…ήταν πραγματικός Σατανάς. Καθώς έβαζε το τσάι απ το σαμοβάρι στο φλιτζάνι του Ιβάν ρίχνοντας κοφτές ματιές στον Φρανκ, είπε:
«Ααα Βάνια έτσι είναι, ότι πληρώνεις παίρνεις. Εσύ δεν έλεγες ότι θα έφερνες εκείνο τον Βούλγαρο, πώς τον λένε να δείς, που έπαιζε στην Γιουνάιτεντ; Τι να κάνει και ο Φρανκ; Απ την τσέπη του να τα βάλει;»
Ο Ιβάν θίχτηκε : «Μαριούσκα με παρεξήγησες. Εγώ δεν είπα ότι δεν βάζω λεφτά. Αλλά να πιάσουν τόπο. Η γούνα μου έχει καεί πολλές φορές ως τώρα».
-«Έλα βρε Βάνια μου. Το ίδιο είναι ο Φρανκ με τους προηγούμενους; Άσε που τα έχω υπολογίσει όλα. Μόνο απ τις φανέλες και τα εισιτήρια θα βγάλουμε την μεταγραφή. Ορίστε και η έκθεση απ το λογιστήριο» και με μια χαριτωμένη κίνηση έβγαλε απ την τσάντα της ένα προσχέδιο του ισολογισμού της ερχόμενης χρονιάς…
Το σαγόνι του Φρανκ παραλίγο να πέσει στο πάτωμα!
Αν γινόταν το ντηλ θα ήταν η μεγαλύτερή του επιτυχία για φέτος.
Ο Ιβάν έκανε πώς ανοίγει το πολυσέλιδο ντοσιέ, κοντοστάθηκε και γύρισε στον Φρανκ «Σε τι κατάσταση είναι ο Μπερμπάτοφ; Δεν είναι λίγο μεγάλος;»
Ο Φρανκ παραλίγο να λυθεί στα γέλια. «Με τσιγάρο και πατερίτσες σε αυτό το Πρωτάθλημα θα βάλει 20 γκολ».
Η μεταγραφή έκλεισε σε δυο ώρες. Στη μία το βράδυ είχε δηλωθεί και στην Ευρώπη.
Η αυτοπεποίθηση του Φρανκ βαρούσε κόκκινα. Η ώρα που η δουλειά του θα αναγνωριζόταν και στην Ελλάδα κόντευε.

Τέλος για φέτος. Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για την κριτική.
Πρώτα ο ΠΑΟΚ, η συνέχεια το Γενάρη του 2016.
En Mayo estaramos bien
Άβαταρ μέλους
georgedoulk2008
 
Δημοσιεύσεις: 1871
Εγγραφή: Σάβ 01 Φεβ 2014, 14:37
Τοποθεσία: Leytonstone, East London baby!

Re: Ο Φρανκ στην Χώρα των Λευκών Ζουλού

Δημοσίευσηαπό zissos » Πέμ 03 Σεπ 2015, 13:12

H Ευχαρίστηση, όλη δική μας! 8-)
Άβαταρ μέλους
zissos
 
Δημοσιεύσεις: 1990
Εγγραφή: Κυρ 29 Μάιος 2011, 01:38

Re: Ο Φρανκ στην Χώρα των Λευκών Ζουλού

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Πέμ 03 Σεπ 2015, 13:22

συγκινήθηκα :(
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Ο Φρανκ στην Χώρα των Λευκών Ζουλού

Δημοσίευσηαπό K_geo » Πέμ 03 Σεπ 2015, 15:28

ωραίος!!!

αλλά...

ακόμα περιμένω το σπεσιαλ επεισόδιο με τη..μαχη της βεροιας. αν και συντομα θα εχεις και παρτ 2... :lol:
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
"Της πατρίδος μου η σημαία έχει χρώμα ασπρόμαυρο"
Άβαταρ μέλους
K_geo
 
Δημοσιεύσεις: 17888
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 15:36
Τοποθεσία: 74χλμ απο Τουμπα.

Re: Ο Φρανκ στην Χώρα των Λευκών Ζουλού

Δημοσίευσηαπό georgedoulk2008 » Πέμ 03 Σεπ 2015, 15:32

Δυστυχώς το φιλικό με βρήκε σε διακοπές.

Ηθελα να δειξω την αντιθεση ΑΒΟΛΕΥΤΟΙ.
Ειδικά σήμερα που είναι μέρα χαράς και νεο ξεκίνημα απο όλες τις απόψεις, πρέπει να αποχαιρετήσουμε το παρελθόν μας με ψυχραιμία.
En Mayo estaramos bien
Άβαταρ μέλους
georgedoulk2008
 
Δημοσιεύσεις: 1871
Εγγραφή: Σάβ 01 Φεβ 2014, 14:37
Τοποθεσία: Leytonstone, East London baby!

Re: Ο Φρανκ στην Χώρα των Λευκών Ζουλού

Δημοσίευσηαπό ABOLEYTOI » Πέμ 03 Σεπ 2015, 16:01

αμήν.
Από όλα τα σημεία
μου αρέσει η τελεία.
Άβαταρ μέλους
ABOLEYTOI
 
Δημοσιεύσεις: 8366
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 23:54

Re: Ο Φρανκ στην Χώρα των Λευκών Ζουλού

Δημοσίευσηαπό nikolasf » Πέμ 03 Σεπ 2015, 16:11

Respect καρντάση σε ευχαριστούμε πολύ!!!!!
Keep writting!!! ;)
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ (Pablo Gabriel García Pérez)
Όταν η αδικία γίνεται νόμος, η παρανομία γίνεται καθήκον
"Πάρτε το χαμπάρι, οι εφιάλτες σας μόλις ξεκίνησαν...» (ΘΥΡΑ 4)
Ανεξάρτητη Μακεδονία και Κρήτη λοιμοκτονία στο "κράτος" της χαβούζας
Άβαταρ μέλους
nikolasf
 
Δημοσιεύσεις: 8495
Εγγραφή: Παρ 12 Νοέμ 2010, 19:48

Re: Ο Φρανκ στην Χώρα των Λευκών Ζουλού

Δημοσίευσηαπό stelyk » Πέμ 03 Σεπ 2015, 16:12

Το τέλος με φάνηκε σαν το LOST μάπα! :twisted:
... ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΕ 'ΝΑ ΠΕΤΑΛΟ
ΠΟΥ ΘΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΠΑΟΚΑΡΑ Σ' ΑΓΑΠΩ!!!


«Να μην ξεχάσετε ποτέ ότι ο ΠΑΟΚ είναι μάχη και θυσία. Πάντοτε στη ζωή, θα είμαι ΠΑΟΚ. Και στο θάνατο και στη ζωή».
PABLO GABRIEL GARCIA PEREZ 20/03/2013
Άβαταρ μέλους
stelyk
 
Δημοσιεύσεις: 5033
Εγγραφή: Τετ 23 Ιαν 2008, 20:42
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ο Φρανκ στην Χώρα των Λευκών Ζουλού

Δημοσίευσηαπό kataramenos5 » Δευτ 07 Δεκ 2015, 14:08

Ειμαι πολυ περιεργος πως θα κλεισει η ιστορια.
ΣΗΚΩΘΕΙΤΕΕΕ
Άβαταρ μέλους
kataramenos5
 
Δημοσιεύσεις: 26575
Εγγραφή: Δευτ 04 Οκτ 2010, 08:50

Re: Ο Φρανκ στην Χώρα των Λευκών Ζουλού

Δημοσίευσηαπό K_geo » Δευτ 07 Δεκ 2015, 14:18

άγχος,σασπενς,μυστήριο και αγωνία.

για όσκαρ το πάμε μου φαίνεται... :shock: :lol: :twisted:
"να παραμερίσουμε όλοι τα πάθη και τις διαφορές μας.Συσπειρωμένοι όλοι θα τα καταφέρουμε."Θ4
"Μην κοιτάς τι μπορεί να κάνει ο ΠΑΟΚ για σένα αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τον ΠΑΟΚ."ΠΑΟΚ N.Y Club
"Της πατρίδος μου η σημαία έχει χρώμα ασπρόμαυρο"
Άβαταρ μέλους
K_geo
 
Δημοσιεύσεις: 17888
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 15:36
Τοποθεσία: 74χλμ απο Τουμπα.

Re: Ο Φρανκ στην Χώρα των Λευκών Ζουλού

Δημοσίευσηαπό Sera4 » Δευτ 07 Δεκ 2015, 14:18

βλεπω τους λευκους ζουλου να τον τρωνε στο τελος :ugeek:
Αν δεν αγωνίζεσαι γι αυτά που πιστεύεις, μην κλαις γι αυτά που σου στερούν...
Άβαταρ μέλους
Sera4
 
Δημοσιεύσεις: 13625
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 15:43

Re: Ο Φρανκ στην Χώρα των Λευκών Ζουλού

Δημοσίευσηαπό παοκαρα23 » Δευτ 07 Δεκ 2015, 14:21

θελω να πιστευω οτι δεν θα τελειωσει με τον ηλικιωμενο που μπηκε προσφατως στο δσ να του λεει "ποιος Ιγκορ ναουμε,μια μεταγραφη σωστη δεν εκανες" κι αυτος σαν σοβαρος επαγγελματιας που ναι να παιρνει το καπελακι του και να την κανει για αλλες πολιτειες..
"Nobody needs to protect nobody.From who?From fans?"
"If you can't handle,go ballett.You can't play for ΠΑΟΚ,go away or in second division"
"No.In football my friend everything changes very fast.Very fast."
παοκαρα23
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2015, 03:07

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Επικαιρότητα - Μ.Μ.Ε

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες