Διάφορα άρθρα για τον Π.Α.Ο.Κ.

Θέματα που αφορούν την επικαιρότητα και τα Μ.Μ.Ε.

Δημοσίευσηαπό midenistis » Πέμ 02 Οκτ 2008, 12:45

Δεν έλεγαν περιοχή.
Αφού ξέρεις τα αθηναικά κανάλια, περιοχές της Θεσσαλονίκης δε λένε ποτέ.
Λες και είμαστε σαν τη Κατερίνη ή σαν τη Τρίπολη.
Ενώ στην Αθήνα.. έγινε αυτό στην Ελευσίνα, έγινε εκείνο στα Σπάτα, έγινε το άλλο στο Λουτράκι. Όλα αυτά Αθήνα είναι...
Άβαταρ μέλους
midenistis
 
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Τετ 05 Δεκ 2007, 02:49
Τοποθεσία: West Side Salonica

Δημοσίευσηαπό kan » Πέμ 02 Οκτ 2008, 12:45

ΝΕΑΠΟΛΗ, τι άλλο.Διάβασα για το παλικαράκι προχτές σε μια εφημερίδα,πολύ δυνατός!Να τον φέρουμε στο paokmania? :lol:
Άβαταρ μέλους
kan
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί 19 Φεβ 2008, 15:45

Δημοσίευσηαπό midenistis » Πέμ 02 Οκτ 2008, 12:46

kan έγραψε:ΝΕΑΠΟΛΗ


Είπαν Νεάπολη ρε?
Άβαταρ μέλους
midenistis
 
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Τετ 05 Δεκ 2007, 02:49
Τοποθεσία: West Side Salonica

Δημοσίευσηαπό kan » Πέμ 02 Οκτ 2008, 13:03

ναι.Το διάβασα προχτές στον Ελεύθερο Τύπο.Νομίζω 2ο Λύκειο Νεάπολης.
Άβαταρ μέλους
kan
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί 19 Φεβ 2008, 15:45

Δημοσίευσηαπό free4 » Παρ 03 Οκτ 2008, 00:05

Ενα ενδιαφέρον άρθρο που συγκρίνει δύο ανόμοιες περιπτώσεις.. πρωτιάς. Σας τις παραθέτω και τα σχόλια δικά σας..

Ο ΠΑΟΚ της κορυφής

Χρειάστηκε να περάσουν 2.122 μέρες για να ξαναβρεθεί ο ΠΑΟΚ στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League. Το βράδυ της 10ης Δεκεμβρίου 2002, ο «δικέφαλος» κερδίζοντας με 3-0 τον Ιωνικό (με γκολ των Οκκά, Φρούσσου και Γιασεμάκη) αφήνει δεύτερο τον Ολυμπιακό και καταγράφοντας ένα σερί 7 αγώνων χωρίς ήττα φτάνει προσωρινά στην κορυφή. Η ομάδα που τον είχε αποκαθηλώσει τότε από την πρώτη θέση ήταν αυτή μέσω της οποίας ανέβηκε στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας ύστερα από 5 χρόνια, 9 μήνες και 21 μέρες. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Αρη το βράδυ της Κυριακής και πλέον είναι πρώτος. Το «Goal» καταγράφει τα στοιχεία του ΠΑΟΚ που τον είχαν φέρει τότε στην κορυφή και τα αντίστοιχα σημερινά δεδομένα.

ΤΟΤΕ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΤΑΤΟΥΔΗΣ

Στην έκτη του χρονιά στα ηνία του ΠΑΟΚ, ο Γιώργος Μπατατούδης έψαχνε απεγνωσμένα στηρίγματα, καθώς οικονομικά είχε αποδυναμωθεί σε μεγάλο βαθμό. Οι προσφυγές, απόρροια της καθυστέρησης καταβολής μισθών και συμβολαίων, ήταν το πρώτο θέμα καθημερινά στα ρεπορτάζ, ενώ ο κόσμος από τη μια στήριζε όσο μπορούσε την ομάδα και από την άλλη προσπαθούσε με συλλαλητήρια να διώξει τον Μπατατούδη. Μπορεί ακόμα και τότε να κατάφερε με νύχια και με δόντια να κρατήσει τους παίκτες-ονόματα της ομάδας, όμως αυτές τις ατασθαλίες τις πληρώνει ακόμα ο ΠΑΟΚ. Ο τότε μεγαλομέτοχος, που εκείνο το διάστημα είχε ορίσει τον Πέτρο Καλαφάτη πρόεδρο, χρησιμοποιούσε ως ασπίδα τα καλά αποτελέσματα και τελικά παραχώρησε οριστικά τις μετοχές του στους Γιάννη Γούμενο και Βασίλη Παγώνη ένα χρόνο μετά, στις 22/12/2003.

ΗΓΕΤΗΣ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ

Ο Γιώργος Γεωργιάδης βρισκόταν τότε στην πιο ώριμη ποδοσφαιρικά στιγμή της καριέρας του. Το τέλος της σεζόν 2001 - 2002 τον βρήκε να είναι πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με 15 γκολ σε 26 αγωνιστικές. Ξεκίνησε την περίοδο 2002-2003 με 4 γκολ στις πρώτες 4 αγωνιστικές, ενώ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο θρίαμβο της πρώτης αγωνιστικής, όταν ο «δικέφαλος» είχε κερδίσει τον Παναθηναϊκό (του Φερνάντο Σάντος παρεμπιπτόντως) με 4-1. Και με δικό του γκολ έδωσε βαθμό κόντρα στον Ολυμπιακό και την Ξάνθη, όταν η ομάδα είχε βρεθεί πίσω στο σκορ. Την 10η αγωνιστική ο Γ. Χ. ήταν πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με πέντε γκολ, ενώ τελείωσε τη σεζόν με 14 γκολ σε 28 αναμετρήσεις.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: ΑΓΓΕΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ

Ο Αγγελος Αναστασιάδης ανέλαβε στο ξεκίνημα εκείνης της σεζόν τον ΠΑΟΚ για τρίτη φορά στην προπονητική του καριέρα. Μπορεί ήδη να είχαν αρχίσει οι διαρροές λόγω των προσφυγών και της αφερεγγυότητας της διοίκησης Μπατατούδη, όμως ο Ελληνας τεχνικός είχε στα χέρια του ένα ρόστερ δυνατό, με το οποίο κατάφερε μέχρι τα μισά της σεζόν να διεκδικεί τον τίτλο του πρωταθλητή, κάτι που ο ΠΑΟΚ δεν τον είχε κάνει όταν είχε τον Ντούσαν Μπάγεβιτς, ενώ στο τέλος ανταμείφθηκε με την κατάκτηση του Κυπέλλου. Με τις όποιες ιδιοτροπίες και παραξενιές του, που είναι πολλές, ο Αναστασιάδης είχε δημιουργήσει ένα συμπαγές σύνολο, με τους ποδοσφαιριστές να τον σέβονται και να ακολουθούν κατά γράμμα τις οδηγίες του.

ΤΟ ΡΟΣΤΕΡ

Ο ΠΑΟΚ διέθετε στο ρόστερ του παίκτες αξίας, οι οποίοι μετά το τέλος της σεζόν και την κατάκτηση του Κυπέλλου αποχώρησαν και συνέχισαν την καριέρα τους σε ομάδες του πρώην ΠΟΚ, κερδίζοντας την ελευθερία τους με προσφυγή. Ο Γιαννάκης Οκκάς ήταν το βαρύ πυροβολικό, την ώρα που ο Αγγελος Αναστασιάδης ήταν ο πρώτος που εμπιστεύτηκε τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη και τον επανέφερε στην ομάδα (ήταν δανεικός). Ο Γιώργος Γεωργιάδης και ο Παντελής Καφές ήταν μόνιμα στελέχη της Εθνικής. Στο βασικό κορμό του «δικέφαλου» ανήκαν οι Κυριάκος Τοχούρογλου, Διονύσης Χασιώτης, Βαγγέλης Κουτσόπουλος, Γιώργος Κούτσης, Λουκάς Καραδήμος, Δημήτρης Μάρκος, Μάριους Κιουκέλκα, Αμπονσά, αλλα και οι Νίκος Φρούσος, Ζλάνταν Σπάσιτς, Αρμάντο Φουτσίνι και Γιώτης Εγκωμίτης.

ΤΩΡΑ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: ΘΟΔΩΡΗΣ ΖΑΓΟΡΑΚΗΣ

Αυτή είναι η δεύτερη σεζόν στην οποία ηγείται της ΠΑΕ ΠΑΟΚ. Η λαϊκή απαίτηση τον έφερε στο τιμόνι της ομάδας το καλοκαίρι του 2007 και από εκείνη τη μέρα οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ είναι στο πλευρό του και τον στηρίζουν στον απόλυτο βαθμό. Η Τούμπα πέρυσι γέμιζε, παρά το γεγονός ότι στον αγωνιστικό χώρο εμφανιζόταν ο «χειρότερος ΠΑΟΚ των τελευταίων ετών», σύμφωνα με δήλωση του ίδιου αλλά και κατά κοινή ομολογία. Στον οικονομικό τομέα, ο Ζαγοράκης προσπαθεί να κλείσει τις πληγές που άφησε τόσο ο Μπατατούδης όσο και οι Γούμενος - Παγώνης και μέχρι στιγμής έχει καταφέρει να μειώσει αισθητά τα χρέη, ενώ οι πληρωμές παικτών, που τότε ήταν είδηση, τώρα είναι κάτι που δεν αναφέρεται ούτε στα ψιλά των εφημερίδων.

ΗΓΕΤΗΣ: ΠΑΜΠΛΟ ΚΟΝΤΡΕΡΑΣ

Στο σημερινό ΠΑΟΚ ο τίτλος του ηγέτη θα μπορούσε να απονεμηθεί σε αρκετούς παίκτες. Ο Ζλάταν Μουσλίμοβιτς είναι ο παίκτης που έχει πάρει στους ώμους του την επίθεση της ομάδας. Ηδη μετρά δυο γκολ και ισάριθμες ασίστ, ενώ οι εν γένει εμφανίσεις του τον κατατάσσουν δικαίως μέσα στους καλύτερους επιθετικούς του πρωταθλήματος. Εκείνος, όμως, που έχει μεταμορφώσει τον ΠΑΟΚ στα μετόπισθεν, από όπου και ξεκινούν όλα, είναι ο Πάμπλο Κοντρέρας. Ο Χιλιανός ήρθε στον ΠΑΟΚ και έδεσε με το «καλημέρα». Οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν στην κορυφή, κυρίως, λόγω της άμυνάς τους, καθώς με μόλις 5 γκολ έχουν 10 βαθμούς, και αυτό διότι έχουν δεχτεί μόλις ένα σε 360 αγωνιστικά λεπτά.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: ΦΕΡΝΑΝΤΟ ΣΑΝΤΟΣ

Στη δεύτερή του χρονιά στον ΠΑΟΚ ο Φερνάντο Σάντος είναι ο πρώτος προπονητής που συμπληρώνει ένα συνεχόμενο χρόνο παραμονής στον πάγκο, κάτι που είχε να συμβεί από εποχής Αναστασιάδη. Ο Θόδωρος Ζαγοράκης τον στήριξε όσο ελάχιστοι πρόεδροι τον προπονητή σε μια ομάδα. Την ώρα που όλοι τον «πετροβολούσαν», ο Ζαγοράκης θεωρούσε πως ο Σάντος είχει δίκιο όταν μιλούσε για «σαρδέλες και αστακούς», ενώ υποστήριζε πως, όταν ο ίδιος διαλέξει τους παίκτες, η ομάδα θα είναι εντελώς διαφορετική. Για την ώρα δικαιώνεται, καθώς ο Πορτογάλος κράτησε μόλις το 30% του περσινού ρόστερ και ο φετινός ΠΑΟΚ σε σχέση με τον περσινό είναι η μέρα με τη νύχτα.

ΤΟ ΡΟΣΤΕΡ

Ο ΠΑΟΚ χτίστηκε το καλοκαίρι ουσιαστικά από το μηδέν, καθώς ελάχιστοι παίκτες από την περσινή σεζόν παρέμειναν στην ομάδα. Ο τεχνικός διευθυντής Ζήσης Βρύζας χρεώνεται τις μεταγραφές των Μουσλίμοβιτς, Κοντρέρας και Πάμπλο Γκαρσία, παικτών που έχουν αλλάξει το ειδικό βάρος του «δικέφαλου», ενώ ο Φερνάντο Σάντος ήταν εκείνος που υπέδειξε τους Δάρλα, Μάρκος Αντόνιο και Βιεϊρίνια, που επίσης ξεχωρίζουν. Στο «δικέφαλο» ανήκει ο πορτιέρο της Εθνικής Ελλάδας Κώστας Χαλκιάς, ο άλλοτε πρωταθλητής Ιταλίας και διεθνής με την Πορτογαλία Σέρτζιο Κονσεϊσάο και ο Βλάνταν Ιβιτς. Το βασικό κορμό συμπληρώνουν οι Βερόν, Σνάουτσνερ, Μαλεζάς, Κωνσταντινίδης, οι διεθνείς με την Εθνική Ελπίδων Μπαλάφας και Ηλιάδης, αλλά και οι Βαγγέλης Γεωργίου και Στέφανος Αθανασιάδης, που αποτελούν τη νέα φουρνιά του ΠΑΟΚ.

http://www.goalday.gr/article.asp?catid ... id=1384267
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Τετ 08 Οκτ 2008, 01:57

Λάθος μόνο στην τελευταία πρόταση..
Από την αρχή της σεζόν, τόσο διοίκηση, όσο και προπονητής φώναζαν ότι πάμε για την έξοδο στο Ουέφα και όχι για πορεία πρωταθλητισμού. Τώρα το αν το καλό ξεκίνημα επακολουθήσει μία μέτρια πορεία μέχρι να ξαναστρώσει το πράγμα, είναι κάτι που μόνο εμείς (σ.σ. οι φίλοι και οπαδοί του ΠΑΟΚ) το κρίνουμε ανάλογα, μα πάνω από όλα, ορθά κι όχι με τα καλά μια από πίσω μας πλέον..
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Τετ 08 Οκτ 2008, 03:23

Ο Σάντος και τα «μυστικά» της άμυνας
δημοσιευμένο από τον : sport24 στην κατηγορία Κώστας Βασιλόπουλος

“Η καλή αμυντική λειτουργία μιας ομάδας χαρίζει τίτλους και διακρίσεις” μου είπε την προηγούμενη εβδομάδα ο Στέλιος Μαλεζάς. Μιλώντας με τον αμυντικό του ΠΑΟΚ διαπίστωσα ότι ο Φερνάντο Σάντος δε κατάφερε απλά να χτίσει ένα απροσπέλαστο τείχος μπροστά από την εστία του Κώστα Χαλκιά αλλά και να πείσει τους ποδοσφαιριστές του ότι με τον τρόπο αυτό μπαίνουν οι βάσεις για να αποκτήσει μια ομάδα πρωταγωνιστικό ρόλο. Με όπλο την άψογη αμυντική του λειτουργία ο ΠΑΟΚ μετά από 5 αγώνες πρωταθλήματος βρίσκεται στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα αγνοώντας τη λέξη ήττα. Ο Δικέφαλος δείχνει από νωρίς τα δόντια του στους αντιπάλους του βάζοντας σοβαρή υποψηφιότητα για να κατακτήσει μια από τις πρώτες τέσσερις θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Αποτιμώντας την παρουσία του ΠΑΟΚ μέχρι τώρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι δεν έχανε άδικα τις ώρες του ο Σάντος το καλοκαίρι στην Ολλανδία στη διάρκεια της προετοιμασίας. Σχεδόν κάθε βράδυ μετά το δείπνο ανέλυσε στους ποδοσφαιριστές τη σημασία της συντονισμένης λειτουργίας αμυντικών, χαφ και επιθετικών όταν η ομάδα είναι υποχρεωμένη να ανακόψει τις επιθετικές ορέξεις των αντιπάλων της. Αυτές οι ατέλειωτες συζητήσεις και αναλύσεις με τους παίκτες είχαν ως αποτέλεσμα να αντιλαμβάνονται σήμερα ο Μαλεζάς και οι συμπαίκτες του τον σημαντικό τους ρόλο στην αμυντική λειτουργία της ομάδας.

Και δεν είναι μόνο ο νεαρός Έλληνας αμυντικός που εκφράζει την άποψη ότι οι ομάδες «χτίζονται» από την άμυνα. Ο Σάντος με σύμμαχο τον μετρ ( όπως αποδεικνύεται ) του είδους, Πάμπλο Κοντρέρας, έπεισε και τους υπόλοιπους παίκτες να αποδεχθούν τη θεωρία του που εξελίσσεται σε αγωνιστική φιλοσοφία του ΠΑΟΚ. Ο Βερόν, ο Γκαρσία ακόμα και ο Μουσλίμοβιτς ( που μετατρέπεται σε αμυντικό σε κάθε στημένη μπάλα του αντιπάλου ) έχουν αποδεχθεί ότι η επιτυχία θα έρθει από την άμυνα και πειθαρχούν με μοναδικό τρόπο στην εφαρμογή του συστήματος.

Ο Σάντος πρωτοτύπησε ζητώντας από τους παίκτες του να ξεχωρίσουν μ΄ ένα μοναδικό τρόπο. Θεωρώντας ότι η άμυνα ξεκινά από τον παίκτη που αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης ζήτησε από όλους να λειτουργούν με συγκεκριμένο τρόπο όταν η ομάδα δεν έχει τη μπάλα στην κατοχή της. “ Το σωστό ποδόσφαιρο παίζεται όταν δεν έχουμε τη μπάλα και προσπαθούμε να την κερδίσουμε “ επαναλαμβάνει συχνά στους παίκτες του και ζητά επίμονα να «κλέβουν» τη μπάλα ασκώντας πίεση στη μεσαία γραμμή. Για να επιτευχθεί ο στόχος απαιτείται να συνεργαστούν βάση προγράμματος κυρίως οι επιθετικοί και οι χαφ.

Τα αποτελέσματα εντυπωσιακά αν ρίξετε μια ματιά στο σχετικό στατιστικό πίνακα. Τέσσερις παίκτες του Δικεφάλου ( Σνάουτσνερ, Γκαρσία, Ιβιτς, Βερόν ) βρίσκονται στην πρώτη εξάδα του πίνακα με τους παίκτες που έχουν αποσπάσει τη μπάλα από τους αντιπάλους τους. Οι ελάχιστες ευκαιρίες που έχουν δημιουργήσει οι μέχρι τώρα αντίπαλοι του ΠΑΟΚ μπροστά από την εστία του Κώστα Χαλκιά δεν είναι ένα τυχαίο γεγονός. Ούτε οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στην παρουσία του Κοντρέρας. Η συνολική αμυντική φιλοσοφία του Πορτογάλου αφομοιώθηκε από τους ποδοσφαιριστές και η παράσταση χωρίς να είναι θεαματική είναι ουσιαστική.

Ο Σάντος είναι εχθρός του ποδοσφαίρου των εντυπώσεων και κατάφερε να στρατολογήσει και τους παίκτες του στην ίδια θεωρία. Εννοείται ότι για τις απόψεις του έχει πείσει τόσο το Θόδωρο Ζαγοράκη όσο και το Ζήση Βρύζα που είναι ικανοποιημένοι από τη μέχρι τώρα πορεία του ΠΑΟΚ. Αν θέλουν – που το θέλουν, όπως και οι φίλαθλοι – κάτι περισσότερο απαιτείται να γίνουν μια δυο προσθήκες στη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου. Και δεν είναι δύσκολο να μαντέψουμε ότι ήδη μελετώνται αυτές οι κινήσεις που θα διορθώσουν τις επιθετικές αδυναμίες της ομάδας.

http://sport24.yooblog.gr/2008/10/07/480/#more-480
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό agave » Τετ 08 Οκτ 2008, 12:42

Με συνέντευξή του στο «ΕΘΝΟΣΠΟΡ» o Πάμπλο Κοντρέρας αναφέρθηκε στην επιλογή του να συνεχίσει την καριέρα του στον ΠΑΟΚ αλλά και στην ατμόσφαιρα που επικρατεί στο γήπεδο της Τούμπας. Στη συνέχεια ο Ουρουγουανός άσος μίλησε για το τέρμα που πέτυχε με τον Άρη αλλά και για την πορεία της ομάδας του στις πρώτες 5 αγωνιστικές. Επίσης, αναφέρθηκε και στους συμπαίκτες του όπως επίσης και στον Φερνάντο Σάντος.

Αναλυτικά η συνέντευξη του Κοντρέρας

Όταν σου τηλεφώνησε ο Βρύζας και σου πρότεινε να έρθεις στον ΠΑΟΚ, τι σκέφτηκες;

Τα πράγματα ήταν ρευστά, αιφνιδιάστηκα. Μιλήσαμε λίγο περισσότερο, μου ανέλυσε τα δεδομένα και τον τρόπο σκέψης της διοίκησης, μου εξήγησε ότι ο ΠΑΟΚ θέλει να κάνει μια καινούργια αρχή. Πες πες, τελικά με «έψησε» να έρθω.

Προφανώς αυτόν εμπιστεύτηκες και ήρθες στη Θεσσαλονίκη;

Σίγουρα, είχαμε καλή σχέση την εποχή που παίξαμε μαζί στη Θέλτα, ξέρω τι άνθρωπος είναι και τον εμπιστεύτηκα. Ήξερα ότι ο Ζήσης δεν θα μου πει ποτέ ψέματα. Μου μίλησε για την ομάδα, το πλάνο, τη δυναμική που έχει ο ΠΑΟΚ... Και αποφάσισα να έρθω. Πίστεψα ότι με τον ΠΑΟΚ μπορούμε να κάνουμε κάτι καλό, μου άρεσε η ιδέα να παίξω στην Ελλάδα. Είμαι σίγουρος ότι δεν έχω κάνει λάθος επιλογή.

Έχεις παίξει στη Μονακό, στην Ισπανία, στην Πορτογαλία, σε σπουδαίες ομάδες. Πες μου έναν λόγο που σ' έκανε να έρθεις και να παίξεις σε ένα όχι και τόσο προβεβλημένο πρωτάθλημα...

Τα περισσότερα χρόνια έπαιξα στην Ισπανία, θα ήθελα να συνεχίσω εκεί, αλλά οι πιθανότητες ήταν λίγες. Το σκέφτηκα κι αποφάσισα ότι είναι μια καλή ευκαιρία να αλλάξω περιβάλλον, να έρθω σ' ένα ενδιαφέρον πρωτάθλημα και να παίξω σε μια γνωστή ομάδα όπως ο ΠΑΟΚ, ο οποίος μου έκανε και την καλύτερη πρόταση. Μίλησα με την οικογένειά μου και είπαμε ας το δοκιμάσουμε.

Στο παρελθόν είχες άλλες προτάσεις από την Ελλάδα;

Φήμες υπήρχαν πολλές, αλλά ολοκληρωμένη πρόταση όχι.

Έχει ειπωθεί ότι παλιότερα ενδιαφέρθηκε για την απόκτησή σου ο Ολυμπιακός.

Όπως είπα, φήμες υπήρχαν. Συγκεκριμένη πρόταση δεν είχα ούτε από τον Ολυμπιακό ούτε από κάποια άλλη ελληνική ομάδα.

Πότε σιγουρεύτηκες ότι η απόφασή σου να παίξεις στον ΠΑΟΚ ήταν σωστή;

Τη μέρα που ήρθα! Μίλησα με τον Ζήση, μίλησα με τον πρόεδρο, τον Θόδωρο Ζαγοράκη, που είναι άνθρωπος του ποδοσφαίρου και κατάλαβα πως μιλάμε την ίδια γλώσσα. Μόλις πάτησα το πόδι μου στη Θεσσαλονίκη, ήμουν βέβαιος ότι έκανα τη σωστή επιλογή.

Τι εικόνα είχες για το ελληνικό ποδόσφαιρο πριν έρθεις στην Ελλάδα και τι εικόνα έχεις τώρα;

Δεν ήξερα πολλά πράγματα, γνώριζα μόνο τις ομάδες που παίζουν στα ευρωπαϊκά Κύπελλα και φυσικά και την Εθνική σας, που έκανε το μεγάλο μπαμ το 2004. Το επίπεδο του πρωταθλήματος είναι αρκετά καλό, αν και μπορεί να γίνει και καλύτερο.

Σου εξήγησαν ότι η ομάδα στην οποία έχεις έρθει έχει να πάρει πρωτάθλημα 24 χρόνια κι έχει περάσει δύσκολες καταστάσεις τα τελευταία χρόνια;

Έχω ενημερωθεί. Μου έχουν πει τι έχει περάσει η ομάδα τα τελευταία χρόνια και το ότι έχει να πάρει πρωτάθλημα πολύ καιρό, αλλά παρ όλα αυτά είναι μια πολύ μεγάλη ομάδα. Δεν πρέπει να κοιτάμε πίσω. Δεν είμαστε εδώ για να κλαίμε για ό,τι δεν έγινε, αλλά για να κάνουμε τον ΠΑΟΚ πιο δυνατό, να τον κάνουμε ακόμη πιο μεγάλη ομάδα. Ξέρω ότι είναι δύσκολο να βάλουμε άμεσα στόχο το πρωτάθλημα, ο ΠΑΟΚ θα μεγαλώσει ξανά σιγά σιγά. Έχουμε κάνει ένα καλό ξεκίνημα, πρέπει να συνεχίσουμε έτσι, θα κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε. Πάμε αρκετά καλά, ο δρόμος που έχουμε πάρει είναι ο σωστός. Απλά πρέπει να έχουμε κατεβασμένο το κεφάλι και να συνεχίσουμε να δουλεύουμε, να μη θεωρήσουμε ότι φτάσαμε στο τέρμα.

Όταν ήρθες στην Ελλάδα είπες ότι είναι τιμή σου που θα παίξεις στον ΠΑΟΚ. Μετά το παιχνίδι με την ΑΕΚ ευχαρίστησες τη διοίκηση που σου δίνει την ευκαιρία να παίζεις εδώ. Λίγο διπλωματικά ακούγονται...

Καθόλου. Όταν έρχομαι σε μια ομάδα που την πιστεύω και βλέπω ότι αυτά που μου είπαν οι άνθρωποι που με έφεραν εδώ είναι αληθινά, είναι τιμή μου να παίζω γι αυτή την ομάδα. Όταν μπαίνω να παίξω στο γήπεδο και βλέπω 30.000 κόσμου στις κερκίδες να φωνάζουν 90 λεπτά σαν τρελοί, δεν μπορώ παρά να αισθάνομαι υποχρεωμένος που μου δίνεται η δυνατότητα να παίζω κάθε εβδομάδα μπροστά σ' ένα τέτοιο κοινό. Το ποδόσφαιρο δεν είναι μόνο χρήματα και νίκες. Είναι και συναισθήματα. Κι αυτό το συναίσθημα που σου προσφέρει ο κόσμος του ΠΑΟΚ στην Τούμπα είναι απίστευτο. Κι αυτό σου το λέει κάποιος που έχει παίξει σ' όλα τα μεγάλα ισπανικά γήπεδα.

Ο Γκαρσία, που έπαιξε στα ίδια γήπεδα, είπε ότι αυτό το συναντάς μόνο σε κάποια γήπεδα της Αργεντινής...

Πραγματικά τέτοιες καταστάσεις τις συναντάς μόνο στη Νότιο Αμερική, εκεί που υπάρχουν μεγάλος φανατισμός και μεγάλη τρέλα για το ποδόσφαιρο. Για μας είναι μεγάλη υπόθεση να έχουμε τόσο θερμό κοινό. Σε βοηθά στην άσχημη στιγμή, όταν το παιχνίδι δεν πάει καλά ο κόσμος σε σπρώχνει, σε ξυπνάει. Όταν παίζεις σ' ένα τέτοιο γήπεδο νομίζεις ότι μπορείς να κερδίσεις τον καθένα. Σου δίνει αυτοπεποίθηση. Με τον Άρη έβρεχε όλη τη μέρα και στην κερκίδα 30.000 κόσμου φώναζαν. Όταν βλέπεις τον κόσμο να τραγουδά στη βροχή, δεν μπορείς εσύ να μην παλεύεις.

Την ώρα του αγώνα μπορείτε να συνεννοηθείτε στο γήπεδο με τόση φασαρία;

Είναι στιγμές που οι φωνές σού τρυπάνε τα αυτιά, είναι δύσκολο να ακούσεις τι θέλει να σου πει ο διπλανός σου, μ όλο αυτό τον σαματά. Δεν μπορείς να ακούσεις ούτε τι θέλει να σου πει ο προπονητής σου. Γι αυτό δουλεύουμε όλη την εβδομάδα, για να μη χρειάζεται να μιλάμε μέσα στο γήπεδο.

Τι είναι πιο ωραίο, να κερδίζει η ομάδα σου με γκολ δικό σου ή επειδή έσωσες ένα γκολ στο 90;

Όταν κερδίζεις, όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες. Βέβαια, για να σου πω την αλήθεια, μου άρεσε που σκόραρα την Κυριακή με τον Άρη. Δεν χάρηκα τόσο για μένα, όσο επειδή έκανα χαρούμενο τόσο κόσμο. Δεν σκοράρω και πολύ συχνά. Σ όλη την καριέρα μου έχω βάλει έντεκα γκολ.

Καθόλου άσχημα για αμυντικό...

Αυτό που δεν ξέρει κανείς είναι ότι μέχρι τα 17 μου ήμουν επιθετικός! Αλλά με το «πλεχτό» δεν είχα καλή σχέση κι ο προπονητής της Κόλο Κόλο τότε κάτι είδε και με γύρισε στην άμυνα. Μπορεί να αγανάκτησε επειδή δεν έβαζα γκολ! Να είναι καλά, όμως, μου βγήκε σε καλό. Νομίζω ότι αυτή είναι η θέση μου, στην άμυνα.

Δεν είναι πάντως από τα γκολ που μπορείς να πεις ότι το δουλέψατε στην προπόνηση!

Το γκολ ήρθε από σύμπτωση. Βέβαια στην περιοχή του Άρη δεν πήγα για βόλτα. Με ρώτησε ο Γκαρσία τι θέλω να κάνω και του είπα ότι αν έρθει η μπάλα στα πόδια μου, θα το βάλω. Τελικά μπήκε αλλιώς.

Ύστερα από τέσσερις αγωνιστικές ο ΠΑΟΚ έφτασε στην κορυφή. Σας λέει κάτι αυτό;

Είναι ωραία στην κορυφή! Αλλά πρέπει να είμαστε προσγειωμένοι. Το πρωτάθλημα έχει τριάντα αγωνιστικές, δεν τελειώνει στις τέσσερις. Γι αυτό θα ήταν μεγάλο λάθος να μιλήσουμε από τώρα για πρωτάθλημα ή για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Κάναμε απλά ένα καλό ξεκίνημα, που μας δίνει αυτοπεποίθηση.

Πού μπορεί να φτάσει ο φετινός ΠΑΟΚ;

Δεν βάζω όρια, αλλά ξέρω ότι δεν έχει νόημα να κοιτάζεις πολύ μακριά. Το σημαντικό είναι πως έχουμε βρει την αγωνιστική μας φιλοσοφία σαν ομάδα, έχουμε γίνει σημείο αναφοράς στο πρωτάθλημα. Όλοι θέλουν να κερδίσουν τον ΠΑΟΚ για να αποδείξουν κάτι. Εμείς συνεχίζουμε τη δουλειά μας, να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι.

Ο κόσμος έχει πλέον απαιτήσεις από εσάς.

Είναι λογικό, ο κόσμος θέλει να κερδίζουμε σε κάθε αγώνα, παντού συμβαίνει αυτό. Εμείς δεν χάνουμε την αυτοσυγκέντρωσή μας. Πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά, αλλά όχι πιο μακριά από το επόμενο παιχνίδι. Στο τέλος θα δούμε τι κάναμε. Και προ πάντων θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι να αντιδράσουμε κι όταν θα έρθει και κάποιο άσχημο αποτέλεσμα. Εκεί θα φανεί ο χαρακτήρας της ομάδας.

Τι σου αρέσει στον ΠΑΟΚ;

Η ομάδα η ίδια. Έχουμε πολύ καλή ομάδα, νομίζω ότι το έχετε καταλάβει όλοι μετά τα πρώτα παιχνίδια. Η ατμόσφαιρα στην ομάδα είναι πολύ καλή, αισθανόμαστε ωραία. Ήρθαμε πολλοί παίχτες το καλοκαίρι, δέσαμε γρήγορα, κάναμε καλό σύνολο κι αυτό είναι έργο του προπονητή και του επιτελείου του. Κάναμε μια ομάδα που ελέγχει τον ρυθμό και δεν ψάχνει το γκολ απελπισμένα. Όπως παίζουμε, το γκολ κάποια στιγμή θα έρθει.

Τι θα ήθελες να είναι καλύτερο;

Πάντα υπάρχει κάτι στο οποίο μπορείς να βελτιωθείς. Αλλά σε ό,τι αφορά την ομάδα, αυτό είναι θέμα προπονητή. Δεν είμαι το κατάλληλο πρόσωπο να πω τι θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Δε μπαίνω σε ξένα χωράφια.

Με ποιον από τους παίχτες που βρήκες στον ΠΑΟΚ χαίρεσαι που είσαι συμπαίχτης;

Όλοι οι παίχτες του ΠΑΟΚ είναι καλοί, μην περιμένεις να σου πω κάποιο όνομα. Γενικά είμαι της άποψης ότι η ομάδα είναι πάνω από το άτομο κι αν η ομάδα δεν είναι καλή, τι σημασία έχει αν κάποιος μεμονωμένος παίχτης είναι καλός.

Μουσλίμοβιτς;

Δεν τον ήξερα πριν συναντηθούμε στον ΠΑΟΚ, είναι πραγματικά ένας πολύ καλός παίχτης. Το μόνο που μπορώ να σου πω για τον Μουσλίμοβιτς είναι πως είμαι χαρούμενος που τον έχω συμπαίχτη και όχι αντίπαλο.

Ποιος ήταν ο πιο δύσκολος αντίπαλος που αντιμετώπισες;

Ο Βρύζας στις προπονήσεις της Θέλτα (γελά). Έπαιξα στην Ισπανία, στην Πορτογαλία, αντιμετώπισα πολλούς μεγάλους παίχτες. Αν δουλεύει καλά η ομάδα, τα καταφέρνεις με όλους. Το ποδόσφαιρο είναι ομαδικό άθλημα.

Ο ΠΑΟΚ έχει εξαιρετική αμυντική λειτουργία. Στα πρώτα παιχνίδια σας οι αντίπαλοι δεν μπορούν να μπουν στην περιοχή σας. Πού οφείλεται;

Στο ποδόσφαιρο τίποτα δεν είναι τυχαίο. Είναι αποτέλεσμα δουλειάς, από τη μέρα που μαζευτήκαμε το καλοκαίρι δουλεύουμε πολύ. Έχουμε αδυναμίες, προσπαθούμε να τις βελτιώσουμε, κάθε μέρα είναι ένας αγώνας. Το ζητούμενο είναι να κρατήσουμε αυτή την αμυντική λειτουργία σ' αυτά τα επίπεδα και να βελτιωθούμε περισσότερο στη δημιουργία φάσεων.

Μέχρι τώρα έχεις παίξει με παρτενέρ είτε τον Μαλεζά είτε τον Μάρκος Αντόνιο. Με ποιον τα καταφέρνεις καλύτερα;

Δεν θα κρίνω συμπαίχτες μου. Συνεργάζομαι με όλους το ίδιο καλά. Άλλωστε, όπως σου είπα, όταν η ομάδα λειτουργεί σωστά, είμαστε όλοι καλοί. Έχετε δει τον Μουσλίμοβιτς πώς τρέχει και πώς μαρκάρει όταν οι αντίπαλοι έχουν την μπάλα; Η αμυντική λειτουργία δεν είναι μόνο δουλειά των αμυντικών.

Ποιο ήταν το πρώτο πράγμα που σου είπε ο Σάντος όταν τον συνάντησες για πρώτη φορά;

Ότι διάλεξα τη σωστή ομάδα!

Τι είναι αυτό που σας ζητάει ο Σάντος;

Θέλει να παίζουμε το ίδιο εντός κι εκτός έδρας, να αντιμετωπίζουμε όλα τα ματς το ίδιο, να έχουμε νοοτροπία νικητή. Μετά το παιχνίδι με τον Πανθρακικό μάς έτριξε τα δόντια για τον τρόπο που παίξαμε στο πρώτο ημίχρονο.

Στην Ελλάδα το πρωτάθλημα το παίρνουν σχεδόν πάντα οι ομάδες της Αθήνας. Πιστεύεις ότι αυτό μπορεί να αλλάξει;

Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ δύσκολο να γίνει αυτό άμεσα, αλλά όλες οι ομάδες παλεύουν για έναν σκοπό. Μακάρι να είναι ο ΠΑΟΚ αυτός που θα σπάσει αυτή την παντοκρατορία της Αθήνας.

Τι δεν σου αρέσει στο ελληνικό πρωτάθλημα;

Είμαι πολύ λίγο στην Ελλάδα για να μπορώ να έχω άποψη, αλλά αυτό που παρατήρησα στα μέχρι τώρα παιχνίδια είναι ότι δεν παίζεται πολύ ποδόσφαιρο. Οι διαιτητές σφυρίζουν πολύ, σταματάνε το παιχνίδι, δεν μπορεί να υπάρχει ρυθμός. Θα ήθελα να σφυρίζουν λιγότερο.

Τι σου αρέσει στη Θεσσαλονίκη;

Παρόλο που δεν ξέρω Ελληνικά, ο κόσμος είναι πολύ ευγενικός. Θα ήθελα να μπορώ να μιλάω λίγο Ελληνικά, για να μπορώ να συνεννοούμαι. Θα προσπαθήσω να μάθω, αν και τα παιδιά μου, που είναι 5 και 2 ετών, τα μαθαίνουν πιο γρήγορα. Γενικά η ζωή στη Θεσσαλονίκη είναι ωραία. Η οικογένειά μου είναι ευχαριστημένη. Ο καιρός, η ελληνική κουζίνα, ο κόσμος, όλα είναι τέλεια.

Αισθάνεσαι σταρ στους δρόμους;

Όταν παίζεις στον ΠΑΟΚ, είναι λογικό στον δρόμο να σε προσέχει ο κόσμος, να θέλει να σου μιλήσει, να σου ζητήσει αυτόγραφο. Είναι νορμάλ. Δεν είναι κάτι που επιδιώκω, αλλά μου αρέσει.

Λένε ότι οι αμυντικοί είναι δυναμικοί τύποι, εσύ μέσα στο γήπεδο είσαι πολύ ήρεμος και έξω απ αυτό ταπεινός. Πώς γίνεται αυτό;

Έτσι είναι ο χαρακτήρας μου. Ο προπονητής μού έχει ζητήσει να μην κάνω πολλά φάουλ, οπότε δεν έχω λόγο να είμαι άγριος μέσα στο γήπεδο.

Γιατί ξεκίνησες να παίζεις ποδόσφαιρο;

Γιατί πάντα αυτό μου άρεσε να κάνω. Το ήθελε κι ο πατέρας μου, μου είπε «δοκίμασε, δεν ξέρεις τι γίνεται» κι αφοσιώθηκα σ' αυτό.

Στην Ευρώπη επικρατεί η άποψη ότι η φτώχεια στη Λατινική Αμερική οδηγεί τα παιδιά στο ποδόσφαιρο.

Μέχρι ενός σημείου είναι αλήθεια. Υπάρχει πολλή φτώχεια και πολλοί προσπαθούν μέσα από το ποδόσφαιρο να σηκώσουν κεφάλι οικονομικά. Αλλά αν δεν το έχεις το μικρόβιο, αν δεν γουστάρεις την μπάλα, δεν μπορείς να φτάσεις σε υψηλό επίπεδο.

Για μας πολλά πράγματα φαίνονται εύκολα. Πώς είναι να παίζεις ποδόσφαιρο χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι σου;

Είναι πολύ δύσκολα, κάποια στιγμή το συνηθίζεις. Το δύσκολο είναι για τις οικογένειες που έχουμε στην πατρίδα μας, που δεν μπορούν να μας βλέπουν συχνά. Προσωπικά μου κάνει κέφι να παίζω ποδόσφαιρο, μου αρέσει κι έχω συνηθίσει στην Ευρώπη.

Αν δεν έπαιζες ποδόσφαιρο, τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις;

Θα γινόμουν γιατρός. Το μυαλό μου όμως ήταν μόνο στην μπάλα. Μέχρι τα 18 πήγα στο σχολείο, αλλά στην ουσία από τα 16 μου ήξερα ότι θα παίξω επαγγελματικά ποδόσφαιρο.

Όταν πέρασες πρώτη φορά τον Ατλαντικό θα είχες κάποια όνειρα. Τα κατέκτησες;


Η αλήθεια είναι ότι άξιζα και θα ήθελα να παίξω σε μια μεγάλη ομάδα στην Ισπανία ή στην Ιταλία, αλλά είναι δύσκολο. Στη ζωή δεν έρχονται όλα όπως τα θέλεις. Είμαι ευχαριστημένος με την καριέρα μου. Η πορεία μου είναι θετική και, βέβαια, δεν έχω τελειώσει ακόμη. Μπορώ να δώσω πολλά ακόμα.

Τι θα ήθελες να πετύχεις με τον ΠΑΟΚ; Το Τσάμπιονς Λιγκ ίσως;

Δεν μ αρέσει να μιλάω, αλλά να κάνω πράξη αυτά που σκέφτομαι. Αν όλα είναι εντάξει, καλώς να έρθει.

Με τον ΠΑΟΚ υπέγραψες για δύο χρόνια. Σκέφτεσαι να τελειώσεις εδώ την καριέρα σου;

Το πότε τελειώνει το συμβόλαιο δεν παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο, μπορούμε να κάνουμε κι άλλο. Αν ο ΠΑΟΚ εξακολουθεί να με θέλει, δεν πάω πουθενά!

Πηγή http://sportaction.gr/document.php?cate ... _id=107950
Άβαταρ μέλους
agave
 
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Κυρ 21 Σεπ 2008, 16:39
Τοποθεσία: Σαλλλονίκη

Δημοσίευσηαπό Steenage » Παρ 10 Οκτ 2008, 09:34

Ψάχνουν ακόμα το δέκα το καλό
Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ έχουν ήδη ξεκινήσει το δικό τους σκάουτινγκ για τη μεταγραφική περίοδο του Γενάρη. Σε γκάλοπ που διενεργείται σε οπαδική ιστοσελίδα (paokmania.gr) ψηφίζουν για τις θέσεις που θεωρούν ότι υπάρχει ανάγκη για μεταγραφική ενίσχυση η ομάδα τους. Η συμμετοχή είναι μεγάλη και ξεπερνά τις 1.600 ψήφους, δίνοντας ένα ιδιαίτερα αντιπροσωπευτικό δείγμα. Περισσότεροι πάντως από τους μισούς, σε ποσοστό 52%, θεωρούν ότι ο ΠΑΟΚ θα πρέπει να αποκτήσει έναν επιθετικό μέσο. Κάτι που σημαίνει ότι δεν έχουν πειστεί από τις, τουλάχιστον μέχρι τώρα, εμφανίσεις του Βλάνταν Ιβιτς. Βέβαια και στις προηγούμενες ομάδες του ο Σέρβος μέσος δεν ξεκινούσε καλά στο πρωτάθλημα. Οι φίλοι του ΠΑΟΚ, ωστόσο, δείχνουν να περιμένουν πολλά περισσότερα από αυτόν και θεωρούν επιτακτική την ανάγκη να αποκτηθεί ένας ακόμη επιτελικός μέσος. Ενα ρόλο που θα μπορούσε ενδεχόμενα να παίξει ο Λάμπρος Βαγγελής αν δεν είχε τραυματιστεί από την αρχή της προετοιμασίας.

Θεωρούν ότι υπάρχει πρόβλημα ανάπτυξης
Οι φίλοι του ΠΑΟΚ θεωρούν ότι η ομάδα τους χρειάζεται ενίσχυση μεσοεπιθετικά, αφού το 19% θεωρεί ότι πρέπει να αποκτηθεί ένας επιθετικός, προφανώς για στήριγμα ή ως εναλλακτική λύση του Ζλάταν Μουσλίμοβιτς και το 18% ότι θα πρέπει να αποκτηθεί ακραίος μέσος. Και αυτό το ποσοστό που είναι ιδιαίτερα υψηλό είναι ενδεικτικό, αφού εκτός από τους Κονσεϊσάο και Βιεϊρίνια, που δεν αγωνίστηκαν στο τελευταίο παιχνίδι με τον Εργοτέλη, υπάρχουν στο ρόστερ οι Λάκης, Κωνσταντινίδης και Γεωργίου.

http://www.goalday.gr/article.asp?catid ... id=1408249
Το 98 τα εκατο των ελληνων παικτων ειναι αμπαλοι ..
Pablo Contreras,Etto,Pablo García,Lazar,Lino,Vieirinha,Georgiadis και Salpi οι μονοι παικται που αξιζουνε απο τον ΠΑΟΚ ..
Άβαταρ μέλους
Steenage
 
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Δευτ 21 Ιούλ 2008, 21:51
Τοποθεσία: Vorras

Δημοσίευσηαπό savvas53 » Σάβ 11 Οκτ 2008, 12:03

test 11/10/08 13.03
Άβαταρ μέλους
savvas53
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιούλ 2008, 18:05

Δημοσίευσηαπό savvas53 » Σάβ 11 Οκτ 2008, 12:04

test again
με λενε ΠΑΟΚ και ειμαι ΚΑΛΑ
Άβαταρ μέλους
savvas53
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιούλ 2008, 18:05

Δημοσίευσηαπό antigoni » Κυρ 12 Οκτ 2008, 09:41

Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ προχώρησε σε καταγγελία της Ζάμαλεκ στην FIFA για την υπόθεση Σικαμπάλα.


Η κίνηση αυτή είχε να κάνει με το ότι η αιγυπτιακή ομάδα δεν κατέβαλε ως όφειλε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίο ένα ποσό μεγαλύτερο των 400.000 ευρώ για τον Σικαμπάλα.

Με αυτήν η ΠΑΕ ΠΑΟΚ ζητάει από την FIFA να μεσολαβήσει προκειμένου να πάρει τα χρήματα της από την Ζάμαλεκ και παράλληλα την τιμωρία της και τον υ ποβιβασμό της σε χαμηλότερη κατηγορία.

http://www.sport24.gr/html/ent/337/ent.256337.asp
Άβαταρ μέλους
antigoni
 
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2008, 18:09

Δημοσίευσηαπό free4 » Παρ 24 Οκτ 2008, 04:34


Θέλουν πιο όμορφο τον ΠΑΟΚ


Δεν είναι ικανοποιημένος ο ΠΑΟΚτσής από τις εμφανίσεις της ομάδας του. Ορισμένοι φαίνεται να απομονώνουν τα αποτελέσματα και ίσως είναι το καλύτερο που έχουν να κάνουν. Ενδεχομένως να είναι άδικοι. Αλλωστε, πόσα παραπάνω περίμεναν από την ομάδα τους μέχρι τώρα; Βρίσκεται στις πρώτες θέσεις και διαγράφει πορεία ανάλογη με τους υπόλοιπους -και λίγους- που διεκδικούν το πρωτάθλημα.

Ωστόσο, όλοι θα επιθυμούσαν να έβλεπαν κάτι καλύτερο από τον ΠΑΟΚ τους. Περισσότερες ευκαιρίες. Θέλουν να τον βλέπουν πιο επιθετικό και πιο αποφασιστικό όταν αναπτύσσεται. Κυρίως στις μεγάλες αναμετρήσεις, όπως με τον ΠΑΟ ή την ΑΕΚ ή ακόμα και με τον Αρη. Με δεδομένο ότι ανήκει στην ελίτ και διατηρεί υψηλούς στόχους, επιθυμούν να βλέπουν όλα τα στοιχεία μιας ομάδας που κυριαρχεί και δικαιούται την επιτυχία. Κάτι τέτοιο σίγουρα δεν έγινε κόντρα στον ΠΑΟ. Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις οι οπαδοί της ομάδας μπορεί να ενθουσιάστηκαν με τη συγκομιδή των βαθμών, σε σύγκριση με την περσινή ανομβρία, αλλά καλό ποδόσφαιρο δεν είδαν.

Αυτό ίσως αποτελεί το σημαντικότερο στοίχημα για τον Σάντος. Αν θέλουμε να μιλήσουμε για τη χημεία ενός νέου συνόλου, δεν τα πήγε άσχημα, αλλά όχι ότι παίρνει Οσκαρ… Μέχρι τώρα έχει εισπράξει εξαιρετική ατομική απόδοση και έχει στηρίξει τα επιτυχημένα αποτελέσματα στην προσωπικότητα ορισμένων παικτών, όπως ο Κοντρέρας, ο Γκαρσία, ο Μουσλίμοβιτς. Δηλαδή, δεν είναι τόσο το σύνολο, όσο οι επιμέρους συνεργασίες που καταγράφονται στα θετικά. Ως γενικότερη εικόνα χωλαίνει και δεν φαίνεται να πείθει με αυτό που παρουσιάζει. Γι' αυτό, άλλωστε, η παρέμβαση των οπαδών, αυτή που καταθέτουν από την κερκίδα ή από τον καναπέ του σπιτιού τους, αφορά την περίπτωση του Μουσλίμοβιτς, που δείχνει μόνος του στην επίθεση, ή άλλες περιπτώσεις ποδοσφαιριστών που κι αυτοί μοιάζουν μοναχικοί, σε ένα σχήμα που θα έπρεπε να παρουσιάζει μεγαλύτερη συνοχή και κατά συνέπεια πιο ευχάριστη αγωνιστική εικόνα. Από κει και πέρα, θα πρέπει να θεωρήσουμε βέβαιο ότι θα υπάρχει μεγαλύτερη παραγωγικότητα σε ευκαιρίες και ενδεχομένως σε γκολ.

Ισως εμείς και όλοι αυτοί που συμπεριλαμβάνονται στην κατηγορία των απαιτητικών ζητάμε πολλά περισσότερα από όσα μπορεί να παράξει ο φετινός ΠΑΟΚ, αλλά ποιος τυφλός δεν θέλει το φως του, ποιος φίλαθλος δεν θέλει να βλέπει καλό ποδόσφαιρο πέρα από μερικές νίκες...

http://www.sport-fm.gr/article/151366
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό free4 » Παρ 24 Οκτ 2008, 04:39

Φουλ επίθεση με Μουσλάνοβιτς - Μουσλίνοβιτς

Οι αναλύσεις του Πέτρου Μίχου είναι εξίσου συναρπαστικές με το να κοιτάζεις μία βρύση να στάζει, ενώ του Χρήστου Κωστή είναι ελάχιστα πιο κατανοητές από καθημερινό report ποδοσφαιρικού αστροναύτη. Αυτός που κουβαλάει επάξια στις πλάτες του την τιμημένη Αθλητική Κυριακή είναι ο πολυμετοχικός και λυγερόκορμος Βασίλης Κωνσταντίνου. Ο άνθρωπος που σκορπίζει πιο γενναιόδωρα και από τον Αγιο Βασίλη ένα κλίμα χαρωπής ημιπαράνοιας και προσφέρει αγόγγυστα τις εναλλακτικές γνώσεις του. Ξεπερνώντας το γεγονός ότι οι δικές του αναλύσεις θυμίζουν περισσότερο περιγραφή μεταπολιτευτικού δημοσιογράφου («βλέπουμε εδώ τους ποδοσφαιριστάς του Παναθηναϊκού να απλώνονται στο χορτάρι και τον Μάντζιο να ξεφεύγει επιτυχώς από τον προσωπικό του αντίπαλο...»), περισσότερο συγκλονίζει η στενή, σχεδόν ερωτική, επαφή του με τα επίθετα των αντιπάλων. Την Κυριακή (19/10), το βράδυ, συνομιλώντας με το golden boy της διαιτησίας, τον Παναγιώτη Βαρούχα (ή Μπαρούφα, κατά Σάββα Θεοδωρίδη), ο Βασίλης βγήκε εκτός εαυτού όταν ο Βούδας της σφυρίχτρας και της αμφισβητούμενης, ο πρόεδρος της Διαιτησίας και της ΕΡΤ («ο πρόεδρός μας», τον προσφωνεί ο Παπαδημητρίου, που διαιτητής δεν είναι, οπότε προφανώς -ως υπάλληλος της ΕΡΤ- ξέρει κάτι που δεν ξέρουμε), υπογράμμισε ότι η ΠΑΟΚάρα δικαίως ζήτησε (μ)πέναλτι στη φάση του Μουσλίμοβιτς. Ο Βασίλης δεν άντεξε: «Δηλαδή, αυτό ήταν πέναλτι στον Μουσλάνοβιτς;». Ο Μουσλάνοβιτς (κάπου θα υπάρχει) πιθανότατα θα πετάχτηκε από τον καναπέ του για να διαμαρτυρηθεί μαζί με τον Βασίλη. Λίγα λεπτά αργότερα, σε εκείνη την ιερή στιγμή της κοσμικής ανάλυσης των πολυμετοχικών, ο Βασίλης επανήλθε δριμύτερος. «Βλέπουμε εδώ την κίνηση του Μουσλίνοβιτς...». Ο τορναδόρος Μουσλίνοβιτς και ο ζαντολαστιχάς Μουσλάνοβιτς είχαν αγκαλιαστεί και πανηγύριζαν, σε μια γωνιά της Βοσνίας, που στην Ελλάδα έμαθαν την ύπαρξή τους και διαφήμιζε τις επιχειρήσεις τους. Ο Μουσλίμοβιτς, πάλι, είχε τις διαφωνίες του. Οπως και ο Νίκος Αλέφαντος, που αναμένεται να απαντήσει με σχετική συνέντευξη - κόλαφο στον αγαπημένο του ΑΝΤ1. Οχι, να μας φάνε και τη δουλειά, κυρά Στάη μου...

Προτού γεννηθεί και κανένας Μουσλόνοβιτς, ο Βασίλης άφησε στην άκρη τα επίθετα και εισχώρησε σε άλλα επίπεδα ποδοσφαιρικής διανόησης. Επρεπε να βρεθούν οι αιτίες που η παντοδύναμη Πανάθα δεν έφυγε με το διπλό από την Τούμπα. Τεράστιο λάθος η απώλεια της νίκης, αφού -σύμφωνα με τον υπερασπιστή της πολυμετοχικής αλήθειας- ήταν μία εξαιρετική ευκαιρία λόγω του ότι «η Τούμπα δεν ήταν καθόλου καυτή». Παραβλέποντας τους κρεμασμένους σαν τσαμπιά 25.000 ΠΑΟΚτσήδες τριγύρω από τον αγωνιστικό χώρο, ο Βασίλης παρέμεινε σταθερός στην αρχική τοποθέτηση και περίπου πέντε λεπτά αργότερα υπογράμμισε ότι «καλά, είναι γνωστό ότι δεν υπάρχει χειρότερη έδρα από την Τούμπα». Αμετακίνητος. Βράχος. Κέρβερος.

Ενώ ο Βασίλης Κωνσταντίνου είχε σημάνει κατά λάθος συναγερμό στον ΠΑΟΚ, που νόμιζε ότι ο Μουσλίμοβιτς δεν γύρισε ποτέ από την Εθνική και έστειλε αντ' αυτού στη Θεσσαλονίκη έναν ξάδελφό του, τον Μουσλίνοβιτς, και έναν μπατζανάκη, τον Μουσλάνοβιτς (για να μπαίνει αλλαγή), ο διαστημικός κόμπος στη γραβάτα του Μομτσίλο Βούκοτιτς, κάτι μεταξύ μυκηναϊκής πλεξούδας και θηλιάς βαρυποινίτη στην απομόνωση, προξενούσε απορίες στη συνέντευξη Τύπου της Λιβαδειάς. Ο κόμπος ήταν τόσο απάνθρωπα σφιχτός που υπό φυσιολογικές συνθήκες ο Μομτσίλο θα έπρεπε να κάνει δηλώσεις με τη φωνή της Κάντι – Κάντι. Παραδόξως, για ανθρώπινο λαιμό δεν επηρεάστηκε καθόλου, διατηρώντας εκείνη τη σέξι βραχνάδα που θα του χάριζε άνετα μία θέση στο πάνθεον της σέρβικης soul σκηνής...

Καθώς ο κόμπος του Βούκοτιτς λυνόταν με κάβουρα υδραυλικού, ο ποδοσφαιριστής του τίμιου Μομτσίλο, Θόδωρος Τριποτσέρης έκανε μία αινιγματική δήλωση που θα απασχολήσει έντονα τους επιστήμονες του μέλλοντος. «Μπορούσαμε να κερδίσουμε, μπορούσαμε και να χάσουμε, αλλά όταν δεν μπορούμε να κερδίσουμε κοιτάζουμε να μη χάσουμε». Ο Τεό χρησιμοποίησε περίτεχνα τα τρία βασικά ρήματα που χρειάζεται για να κάνει δηλώσεις και το αποτέλεσμα ήδη εξετάζεται από κλιμάκιο της NASA με σκοπό να στείλουμε αυτό το μήνυμα στα πέρατα του σύμπαντος. Ποιος εξωγήινος θα τολμούσε να επιτεθεί σε έναν πλανήτη που μπορεί να κερδίσει, μπορεί και να χάσει, αλλά όταν δεν μπορεί να κερδίσει κοιτάζει να μη χάσει...

Αυτός που δεν χάνει ποτέ είναι ο Φανούρης Βατσινάς. Το σύμβολο της ανεξαρτησίας, ο άρχοντας της Κρήτης, ο γυπαετός της μαντινάδας. Την Κυριακή (19/10), μετά το παιχνίδι με τον Θρασύβουλο, ο Φανούρης ρωτήθηκε από τους δημοσιογράφους του νησιού για την κρίση που μαστίζει την ομάδα και έδωσε σαφείς απαντήσεις. «Ποια κρίση; Για ποια κρίση μιλάτε;». Οι δημοσιογράφοι -για να μην τον κακοκαρδίσουν- κατάφεραν να κρατήσουν τα ματσούκια στα χέρια τους χωρίς τους πέσουν από το σοκ (ή τα γέλια), ενώ αργότερα στη ρητορική ερώτηση του Φανούρη «δηλαδή, ο Βατσινάς είναι το πρόβλημα;», του απάντησαν λεβέντικα: «Οχι, βέβαια». Σωστά. Φταίνε όλοι οι άλλοι που δεν βροντάει η τσέπη τους...

ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ

Α. Ο Νίκος Αλέφαντος και ο Βασίλης Κωνσταντίνου συναντιούνται σε πάνελ τηλεοπτικής εκπομπής και αναλύουν το σέντερ φορ της ΠΑΟΚάρας, Ζλάταν Μουσλίμοβιτς. Επειτα από 10 λεπτά συζήτησης, παρεμβαίνει ο ίδιος ο Μουσλίμοβιτς και τους παρακαλεί να σταματήσουν γιατί τα παιδιά του κλαίνε που ο Ζαγοράκης τον έδιωξε και στη θέση του πήρε τους Μπουμπλίμοβιτς, Μιμίμοβιτς, Μουχλίμοβιτς, Μουφλίμοβιτς και Φλουφλίμοβιτς.

Β. Την επόμενη αγωνιστική, ο Μομτσίλο Βούκοτιτς εμφανίζεται στη συνέντευξη Τύπου με την ίδια σφιχτή γραβάτα. Οι δηλώσεις του γίνονται σε ειδικό θάλαμο οξυγόνου με μάσκα επαγγελματία δύτη και αναπνευστήρα, δώρο του Κομπότη, ενώ μετά το πέρας της διαδικασίας τον πηγαίνουν για αποσυμπίεση. Η γραβάτα παρά την υψηλή τεχνολογία που διαθέτει η ομάδα, αφαιρείται έπειτα από επιστημονικό τάκλιν του Τζωρμπατζάκη.

Γ. Ο Θόδωρος Τριποτσέρης πετυχαίνει τυχαία τον Μίλαν Κούντερα σε σουβλατζίδικο της Λιβαδειάς. Συνομιλούν για την ανθρώπινη υπόσταση, με τον Τσέχο συγγραφέα να τονίζει ότι το πρόβλημα δεν είναι ο θάνατος, είναι η αθανασία, μικρή και μεγάλη, αυτή που αξιώνονται όσοι διαβαίνουν το όριο της φήμης. Ο Θόδωρος προσθέτει ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να κερδίσει, μπορεί και να χάσει, αλλά όταν δεν μπορεί να κερδίσει κοιτάζει να μη χάσει. Ο Κούντερα πέφτει λιπόθυμος και συνέρχεται με σκαμπίλια από τον Κομπότη. Παρατά τη λογοτεχνία και γίνεται τζένεραλ μάνατζερ στον Λεβαδειακό, τρώγοντας το καμάρι της Βοιωτίας Μιχάλη Κασάπη. Ο Τριποτσέρης βραβεύεται με Νόμπελ Αμυντικού.

http://www.exedrasports.gr/default.asp? ... 7&catid=75

xaxaxa, όντως έτσι ήταν!!
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
free4
 
Δημοσιεύσεις: 15163
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ 2007, 22:37
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό nikos55 » Τρί 28 Οκτ 2008, 17:35

Άβαταρ μέλους
nikos55
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ 25 Σεπ 2008, 23:36

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Επικαιρότητα - Μ.Μ.Ε

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες